DOODEN ytyy m - SLt k - HS," Sardientjes RECHTZAKEN alphen aan den rijn Kath. Volkspartij. Beslo ten werd om in samenwerking met verschillende afdeelingen uit de Rijn- en Gouwestreek als candidaat voor de Prov. Staten te stellen de heeren A. C. Deerenberg te Schoonhoven en A. A. Korver te Alphen. De stemming voor de groslijst voor de Prov. Staten zal plaats vinden op 24 Maart e.k. Voor de Tweede Kamer werden door het bestuur candidaat gesteld de heeren M. P. v ,d. Weijden (zittend lid), uit Zevenhoven en idem de heer A. C. Deeren berg te Schoonhoven, alsook de heer v. d. Akker (van wien evenwel nog niet met zeker heid was te zeggen of deze de candidatuur zal aanvaarden). Deze candidaturen werden nog op voorstel uit de vergadering aangevuld met de heer Dr. Jos. de Boer en H. J. Kuiper. Contactavond Kath. Vrou welijke Jeugd. In de Sint Josepzaal werd de tweede c. .ntactavond gegeven. Na een inleiding in dicht vorm, werd een volkslied ge zongen. Dit samen-zingen bracht tegelijkertijd de juiste stemming in de zaal, waarin het gemakkelijk luisteren werd naar het verhaal van Anika Dobbelmans (dat daarna door een van de meisjes op pittige mander werd voorgelezen. 'Hierna speechte kapelaan J. W. Poel. Spr. vestigde de aan dacht van de meisjes op de ti tel, waaronder deze avond stond: „Opwaarts, Godswaarts" en merkte op, dat er 'n zekere verslapping viel te constatee- ren in het godsdienstig leven, vooral wat het bijwonen van de H.H. Missen betreft. Hij stelde als grootsch ideaal voor: de straten óók en vooral des morgens vól met menschen, die Godswaarts gaan. Met een paar toepasselijke gedachten in dichtvorm besloot kapelaan Poel zijn speech. Onmiddellijk hierop volgde een declamatie en uitbeelding van: Maria Vi sitatie. Dit meer ernstige ge deelte van het programma werd gevolg door een geestige, knappe uitbeelding van Jan Hinnerik en door de z.g. Brand bij de negers, waarbij de tien tallen handen en stemmen het zwaar te verduren hadden. Daarna kregen de voeten van alle aanwezigen een beurt in' een serie volksdansen. Dat de vloer het hield, was een groote meevaller! Na de pauze werd „Daar was lestmaal" van H. Divendal ge speeld. Er werd smakelijk om gelachen en 't was verdiend; er werd goed gespeeld. Na dit spel bracht kapelaan Poel dank aan allen, die hadden meege werkt tot het houden en wel slagen van dezen avond. Een .dankwoord aan hemzelf, de motor van den avond, is hier zeker niet overbodig. LEIMUIDEN R.K. Tooneelver. „St. Gene- sius". De Vastenavondvoor stellingen van „St. Genesius"'te Leimuiden en te Rijnsater- woude zijn weer achter de rug. kunnen niet trouwen. Opgewekt stapte de jon ge Amerikaansche korpo raal Donald Raye Watts in Edenburg (Indiana) de burgelijke stand binnen om daar zijn papieren in orde te laten maken en te trou wen met het liefste meisje dat, zooals hij zeide, hij in Europa had opgedaan. Er wachtte hem echter een verbazingwekkende mede- deeling. Hem werd verteld dat hij wettelijk als dood werd beschouwd. De kor poraal was twee jaar gele den als vermist opgegeven; een paar weken daarna kregen zijn ouders zijn pa pieren, zijn geld, zijn ef fecten thuis met de offici- eele mededeeling, dat hij op het veld van eer was gesneuveld. Zijn ouders waren echt door deze mededeeling hee- lemaal niet geschokt, want ze hadden drie dagen te voren een briefkaart gehad ran hun zoon waarin hij hen vertelde dat hij op een hospitaal schip onderweg naar huis was. Maar nie mand heeft eraan gedacht om de mededeeling, dat de ze soldaat gesneuveld was, te rectificeeren. En zoo verkeert Donald Watts in de uitzonderlijke positie van als levende doode in Amerika rond te loopen, maar zijn meisje wil hem nog altijd graag hebben, en dus worden de noodige stappen gedaan om hem weer zoo spoedig mogelijk in het leven terug te roe pen, maar hij moet daarbij ondervinden, dat het veel moeilijker is om weer tot het leven terug te keeren dan in den dood te ver dwijnen. Opgevoerd werd: „Het Gouden Kalf". De inhoud van het stuk was voor het publiek gemakke lijk te begrijpen en kwam hier op neer, dat de familie Smith haar financieele moeilijkheden veroorzaakt door mevrouw, dochter en zoon, tracht te ver bergen, hetgeen maar matig ge lukt. Het spel werd door alle spelers goed opgevoerd. Tijdens de pauze werden verlotingen gehouden, die gedeeltelijk ten bate komen van het fonds voor kerksieraden van de R.K. kerk te Alem. De „Rythm Boys" zorgden dat tijdens' de pauze en na afloop geen der aanwe zigen zich verveelden. LISSE Bloembollencultuur. In een buitengewone ledenverga dering van de afdeeling Lisse voor de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, ver klaarde de voorzitter, dat deze speciaal is gelegd ter bespre king van de permanente ten toonstellingsaangelegenheid. De commissie voor het tentoonstel lingsgebouw bestaat uit de hee ren K. Grullemans, voorzitter, Het woningvraagstuk op Walcheren, wa ar duizenden woningen verwoest of on bruikbaar geworden zijn, is niet makkelijk op te lossen. Om zooveel mogelijk in de behofte te voorzien, worden overal noodwoningen gebouwd. Houten huis jes, die binnen enkele uren „onderdak" zijn, worden aangebouwd. Anefo-P. D. W. Lefeber, Joh. ten Hagen, C. Mens en Z. van den Burg. Ingekomen was een schrijven van het H.B.G.-bestuur, inzake de tentoonstelling, n.l. een on derbrenging van het tentoon stellingsgebouw in een der lood sen van de H.B.G. Wanneer di recte bouw niet mogelijk is, kan steeds over het gebouw worden beschikt, voor het na jaar 1946. De heer K. Grullemans, voor zitter der tentoonstellingscom missie, was ingenomen met het plan van H.B.G., doch de com missie blijft wel staan op een eigen gebouw om technische re denen. Wij zullen alles doen om een vakgebouw te stichten om ons materiaal goed naar vo ren te doen brengen. Het is ?een luxe, doch een noodzake- ijkheid voor het vak. Het aan bod van H.B.G. wordt in dank aanvaard, mocht dit noodig zijn. De heer D. W. Lefeber be sprak het plan van H.B.G. Het stichten van dit gebouw is een noodzakelijkheid. Spreker noemde dit gebouw geen ten toonstellingsgebouw, doch een keuringsgebouw. De heer K. Grullemans deel de mede, dat een conferentie, is gehouden met den heer Ruig- rok en deze is bereid gevon den om zijn broeiproevenbe- drijf ook naar Lisse over te brengen. De heer D. W. Lefeber gaf een resumé van het gehouden contact met andere personen. De financieele commissie moet zorgen voor gelden, om deze stichting mogelijk te maken, derhalve voor de stimulance om hiertoe te geraken. De heer Warmerdam deelde mede, dat het plan H.B.G. ge daan is om het zuiver vakbe lang te dienen. De heer D. W. Lefeber bracht bij de rondvraag ter sprake de voorgenomen heffing. Dit is niet de juiste en meest eerlijke heffing. Spr. is voor een heffing van een zeker percentage van afgeleverde leverbare bollen. De heer K. Grullemans bracht de groote lasten op het bedrijf ter sprake. Hij wilde het stand punt, dat wij onze eigen finan ciën kunnen dragen, verlaten en om steun bij de regeering aankloppen. De heer D. W. Lefeber was voor het gezegde van den heer Grullemans, doch acht het te optimistisch tegenover de re geering. Wij kunnen niet zelf de bedrijfsorganisatie doorvoe ren en de regeering het risico te laten dragen. De voorzitter sloot na rond vraag de vergadering. LEIDSCHENDAM De glas-actie. Degemeen- tebesturen van Waspik en Vlissingen hebben aan de Coöp. Veiling vereeniging hun dank betuigd voor het ge schonken glas waardóór het mogelijk was meerdere getrof fen woningen in die gemeen ten geheel glasdicht te maken. KATWIJK AAN DEN RIJN Gemeenteraad. De tij del. Gemeenteraad kwam in open bare vergadering bijeen. Na opening met gebed en goed keuring der notulen werden de leden van commissies belast met het nazien der rekeningen 1944 aangewezen, en wel de heeren O. M. N. Bakker, C. v. Beelen, C. J. Boskamp A. Brouwer, J. v. Duyn L. Heu- ting, W. H. Jacob, W. Kulk en E. de Jong. Taxateur v. h. ge meente grondbedrijf ae heer J. v. d. Perk. De commissie tot wering van schoolverzuim, zoo wel in Katwijk a. Zee als in Katwijk a. d. Rijn werd ge heel herbenoemd terwijl in de vacature W. C. v. Leeuwen werd benoemd de heer Chr. J. Minnee. Tot hoofd van de Vleeschkeu- ringsdienst werd no. 1 van de voordracht Ar. T. Kapteyn, keuringsveearts te Gouda, be noemd. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de wederopbouw van de gemeen te ten bedrage van J 250.000. Eveneens zonder hoofdelijke stemming het voorstel tot be schikbaar stellen van een cre- In het kleine dorp Mon- tery in Californië bevindt zich de centrale voor de vangst van sardientjes. Dezer dagen hebben de visschers daar een record laten inboeken. De vangst op deze kleine viscHes die van Augustus tot Februari duurt, heeft zich dit jaar als een der rijkste doen kennen. In één nacht wer den maar liefst negen mil- lioen Kilo van dit smake lijke zeebanket binnenge bracht. ven voor gas, water en electri- citeit ten bedrage van f 537.000. De heer L. Heuting vroeg of het mogelijk was, de ammuni tie, die momenteel door de M. C. D. in de duinen tot explosie wordt gebracht, wat verder Van de Bewoonde kom te deen ontploffen. Het heeft alleen het zeehospitium al 82 ruiten ge kost en ook is er al een pla fond naar omlaag gekomen. De voorzitter zegde toe hier ten sterkste bij de autoriteiten op aan te dringen. KATWIJK AAN ZEE De aanbesteding tot herstel van de Boulevard had tot uit slag dat laagste inschrijver was de firma Aanders te Delft vcor iu3.J00.aan wie het werk is gegund. 8 weken na de gun ning moet het werk gereed zijn. _e gezamenlijke kappers besloten in de a.s. zomermaan den om beurten een week va- cantie te nemen. De kappers te Katwijk a. d. Rijn achtten het in h belang hunner zaken om hieraan niet mee te doen. Visschersvloot. Voor den oorlog was de Katwijksche vis schersvloot groot 122 schepen. Thans zijn er weer ruim 50 in de vaart. Het aantal visschers bedroeg 22000, waarvan er ge regeld ruim 1400 heen en te rug naar IJmuiden moesten reizen. Was er de zeehaven, dan was dit reizen overbodig. In de garage V. d. Plas, Secr. Varkevisserstr., zal Don derdag 14 Febr. 's avonds om 8 uur een Indië-avond worden georganiseerd. Het programma luidt: „Een praatje en plaatje over Indië met eenige films". Het geheel wordt verzorgd door de afd. 's-Gravenhage van de Kon. Vereen. Oost en West. HAZERSWOUDE R.K. Kiesvereeniging. In de oude school werd een ledenvergadering ge houden. De voorzitter H. W. v. d. Hoorn wekte alle aanwezigen op tot me dewerking aan het werk van de Kath Volkspartij. Nu de stemplicht geldt voor personen vanaf 23 jaar kunnen er dus meerdere nieuwe leden bijgewonnen wor den. Het verslag van den penningmeester toonde aan. dat de vereeniging slecht bij kas is. Vervolgens werd overgegaan tot can- didaatstelling voor de Tweede Kamer en Prov. Staten. Besloten werd voor de Tweede Kamer voor te stellen: M. F v. d. Weijden. Jac. Groen. Pater Stokman en Th. M. G. Vonk uit Pijnak ker. Voor de Prov. Staten: A. J. Th. M. Korver, M. Bolsius en Th. Vonk. In verband met de a.s. stemming voor de candidatenlijst werden de heeren Th M. Obdeijn en W. Compeer benoemd voor de beide stembureaux. Bij de rondvraag werd de wensche lijkheid besproken om meer propaganda te maken voor de Kath. Volkspartij. De voorzitter deelde mede, dat de mogelijk heid zou overwogen word 'i om een vooraanstaand spreker te noodigen een spreekbeurt te vervullen. MENNONIETEN PASSEEREN DE GRENS. Honderden Mennonieten pas- seeren in deze dagen de grens, vanwaar zij naar Amsterdam en andre plaatsen in het wes ten zullen gaan, om van daar uit te trachten Canada te be reiken. Het zijn hoofdzakelijk vrou wen en kinderen, die na een zwerftocht van duizenden ki lometers weer in het land kwa men, waaruit ruim 250 jaar ge leden hun voorvaders waren vertrokken. Zij zijn de nakomelingen van de Mennonieten, die tijdens de regeering van Keizerin Catha rine op haar verzoek naar de Oekraïne waren vertrokken. Zij vormden daar kleine ge meenschappen. Toen de Duitsche troepen in dezen oorlog de Oekraïne bin nendrongen beschouwde het Duitsche bestuur hen als Rijks- Duitschers. Na Duitschlands capitulatie eischte het Russische bestuur, dat de Mennonieten weer naar de Oekraïne zouden terugkee- ren. Zij besloten echter een an der vaderland te zoeken en wel Canada. De meesten hunner dragen nog echt Nederlandsche namen. ZET DE AARDAPPEL SCHILLEN KLAAR De aardappelschil is een uit stekend voedsel voor koeien. Bovendien geeft een koe, die met aardappelschillen gevoerd wordt, méér melk. Juist in de nabijheid van de groote ge meenten is dit van veel belang voor de melkvoorziening. De ophaler, die regelmatig bij alle bewoners van zijn ophaaiwijk heeft aangebeld om de schillen te verzamelen, doet dus goed werk. Maar dit goede werk is alleen mogelijk met medewer king van de huisvrouw, die er voor zorgt, dat de schillen voor zoover zij er over beschikt klaarstaan en tevens er op toeziet, dat er geen scherpe voorwerpen tusschen de schil len verdwalen. Ook moeten groente-afvallen apart worden gehouden, want die zijn beter voor konijnen en geiten dan voor onze koeien. Schillen, daar vraagt de koe om versch of ingeicuild want de koe eet ze graag. Huisvrouwen werkt er toe m e het vee zijn voder te ver schaffen. Schillen voor de koeien beteekent melk voor de kinderen! KOMENDE VREDES VERDRAGEN. Naar de Amerikaansche Min. van Buitenl. Zaken, Byrnes, heeft medegedeeld, kunnen de vredesverdragen met Duitsch- land en Japan binnen ander half jaar worden verwacht. De Britsche ambassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat het vredesverdrag met Ita lië tegen Juni van dit jaar ge reed zal zijn. diet ten behoeve van de bedrij- overgegaan. EEN FILMSTER IN D KATHOLIEKE KERK OPGENOMEN. De beroemde Amerikaansche filmster Norma Shearer is on langs tot de Katholieke Kerk DE POLITIERECHTER STRAFT. De ambtenaren vonden bij C. J. v. d. T. te Lisse, vleesch in liet zout. Hei bleek, dat v. d. T. clandestien een big had gefokt. ,,Het was maar een kreupe; dier en ik kreeg het klein, maar werv steeds grooter", verklaarde verdachte, waarop de Politierechter instemde: ,,Ja, meestal gebeurt dat zoo met biggen. Maar omdat het geen zwarte" handel betrof, luidde de eisch 40.boete of 10 dagen hechtenis met verbeurd ver klaring van het vleesch. Vonnis con form. De opticien F. J. R. te Leiden kon een klant aan een montuur voor eei bril helpen voor den prijs van 27.50 Hij moest het montuur echter eerst zclt maken. Toen zijn afnemer de bril ont ving vertrouwde hij het zaakje niet er klopte aan bij den Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching. Eén der ambte naren ging op stap en constateerde, dat R. inderdaad monturen maakte, maar was er niet van overtuigd, dat dit mon- uur door hem zelf vervaardigd was. Na een ingesteld onderzoek viel de opti cien door de mand. doordat in de bril? van het motuur het nummer 66 voor kwam, wat door slechts enkele fabri kanten in Europa gedaan wordt dit nummer heeft n.l. betrekking op de pu pilafstand zoodat dit nooit een eige. product van deze oaticien kon zijn. Daar dit montuur ten hoogste 6.bad 1110 gen kosten kreeg de beer R. een pro ces-verbaal wegens prijsopdrijving. P. J. K. te Noordwijk bood een par tij gebruikt hotelmateriaal (servies goed) te koop aan voor 8.000. Dat li niet erg bang was om een beetje hoogc prijs te vragen blijkt uit het feit. dat de nieuwwaarde van dit serviesgoed slecht 3500.bedroeg. In verband hiermede kreeg hij dan ook prompt een proces verbaal van den Opsporingsdienst jan 1 de Prijsbeheersching wegens prijsopdrij ving.

De Burcht | 1946 | | pagina 5