Wie in een glazen huis woont. u OMGEVING de Parochiekerk, welke werd bijge woond door het lid van het hoofdbe stuur, den heer J. Salman. Bijna alle leden waren aanwezig en naderden ter H. Tafel. Na afloop der H. Mis trokken allen achier het vaandel naar het Parochie huis. Hier aangekomen sprak de voor zitter, de heer C. J. Keijzer, woorden van welkom tot den hoofdbestuurdèr Salman en alle aanwezigen. Na het gemeenschappelijk ontbijt sprak de heer Salman een rede uit, waarna eenige liederen werden gezongen. Nu ging de leiding over in handen van den balletmeester Th. Otto, die in samenwerking met de iamilie Bouw meester. uit Hoogmade, en den heer C. v. Dam als pianist de feestvierenden ge zellig wisten bezig te houden. Bij de receptie merkten we op den burgemeester, B. J. Hogenboom, en deputaties van verschillende vereeni- gingen. Te half acht werd de feestviering voortgezet met het optreden va nhet duo Angevaare. De avond werd ook bijge woond door den burgemeester en veie genoodigden. LEIDSCHENDAM Verbetering Veursche straatweg. De verbetering van den Veurschen straatweg zal door den dienst van pu blieke werken weer verder ter hand genomen worden. Thans zal het gedeelte bij Rozenrust uitgevoerd worden. De brug in den rijweg en de brug van den tramweg zal verdwijnen, waardoor het noodzakelijk zal zijn de trambaan te doen zakken. Vanzelfsprekend zal het tramverkeer gedurende deze werk zaamheden, welke ongeveer twee maan den zal duren vertragiifg ondervinden daar de tram over één spoor zal gaan rijden. Roode Kruis. De afdeeling van het Roode Kruis gaat wederom een nieu we cursus voor verplegers en verpleeg sters geven ingaande Donderdag M de zer. Voor deze.n cursus hebben zihc reeds 22 gegadigden laten inschrijven. Op hol. Doordat het paard op hol sloeg en in dolle vaart over den Vliet- weg slingerde, is de voerman H., van den wagen gevallen met gevolg, dat hij een hersenschudidng en meerdere ver wondingen opliep. Dr. Stam verleende de eerste hulp. NIEUWVEEN Amusementrtieuws. Nieuwveen en gageerde het Kleinkunstensemble ,,Het Variété" en wij moeten zeggen, dat zij er ditmaal niet bijzonder in geslaagd is, het publiek voor honderd procent te amuseeren. Jammer was het, dat de bekende te nor Ed. Bonté wegens ziekte verhin derd was op te treden, want met mede werking van Riny di Vièta, de Holland- sche nachtegaal, had hij ons zeker voor honderd procent voldoening gegeven. Riny di Vièta, die verschillende ma len voor Herrijzend Nederland gezongen heeft, voldeed in elk opzicht aan de verwachtingen. De Maheny's waren ook werkelijk, voorzoover onze muzikale kennis zulks beoordeePen kan, in één woord af. NOORDWIJKERHOUT Burg. Stand. Geboren: Maria Ma thilda Elizabeth d. van J. de Klerk en Geerlings; Petronella Jacoba Maria d. v. C. J. Verdegaal en Wetter; Wilhel- mina Margaretha Praxedis d. van J. M. Lengers en Kaptein; Martinus Nicolaas z. v. J. Turenhout en Caspers; Theo dora Alida d. v. J. A. v .d. Linden en Borst; Petronella Jacoba d. v. D. van der Tang en van Essen; Margot Lucia d. v. S. P. C. J. Verdegaal en Smit; Alida Maria d. v. W. de Groot en Heemskerk ;Petronella Maria Agatha d. v. C. J. van Pinxteren en Jansen; Leonardus Bernardus Agnes Maria z. v. P. Onderwater en Kortekaas; Cornelia Helena Beata Maria d. v. P. Onderwa ter en Kortekaas; Martinus Jacobus z. v. W. Duyvenvoorde en Edelaar; Leo nardus Petrus z. v. L. P. van Maris en Kleverlaan; Hubertus Maria z. v. M. Venne en de Groot; Johannes Petrus z. v. J. de Blaauw en Duwel. OEGSTGEEST Kath. Volkspartij. Een aantal katho lieke jongeren in den kieskring Lei den, in vergadering bijeen te Oegst- geest, op 2 Februari 1946, hebben zich nader beraden over de problemen, wel ke zich vooral voor de jongeren stellen, ten opzichte van de a.s. verkiezingen. Op deze bijeenkomst was men alge meen van meening, dat mede door de verlaging van den kiesgerechtigden leef tijd, het aantal kiezers, dat ter stem bus zal worden opgeroepen, voor pl.m. 70 pet. zal bestaan uit jongeren, d.w.z. uit personen tusschen 23 en 40 jaren. De noodzakelijkheid werd onder oogen gezien om voor dit leger van jonge kie zers, candidaten naar voren te brengen, die door hen kunnen worden geaccep teerd. Na uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij verschillende personen in hun kwaliteiten werden gewikt, werd beslo ten, de volgende personen als candida ten voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, aan u voor te stellen, en welke derhalve moeten gelden als ver tegenwoordigers der jongste kiezersge neratie. De heeren Andriessen, dr. Jos. de Boer, Magister dr. Stokman, dr. W. Dijsselbloem. Voor de Provinciale Staten werden onderstaande candidaten naar voren ge bracht: de heeren mr. dr. van Haaren, Wassenaar, ir. Heymeyer, id.. Vonk, Piinacker. De candidatuur van den heer Andries sen werd gesteld na gepleegd overleg met daaromtrent bevoegde personen. Zoo bij uwe afdeeling de candidaat- stelling nog niet is geschied, zouden wij u met aandrang willen verzoeken, de bovengenoemde candidaten te willen overnemen. Is de candidaatstelling ech ter reeds een feit, dan gelieve u uw kie zers te adviseeren bij de a.s. stemming voor de groslijst, op 3 en 17 Maart 1946, de candidatuur van bovengenoemde per sonen. daadwerkelijk te steunen. De Katholieke Volkspartij eischt dit geza menlijk en eendrachtig optreden, nood zakelijk tot behoud van zichzelf, wil zij zich de medewerking van de jongeren in haar gelederen verzekeren. WARMOND De heer H. Veenendaal, chef van het technisch bedrijf der K.L.M., vierde zijn zilveren jubileum. Tijdens de huldiging deelde de heer Plesman mede, dat de jubilaris, die als monteur begon en door zijn groote energie en vakkennis heeft medegewerkt aan den groei der luchtvaart in Nederland, bij den raad van be stuur der K.L.M. is voorgedragen voor de benoeming tot directeur. De heer Veenendaal (links) en de heer Plesman bekijken het jubileumboek met herinne ringen aan de loopbaan van den jubila ris. Anefo-Vrind-P. AARLANDERVEEN Nederland helpt Indië. Het Bos- koopsche Amateur Revuegezelschap beeft onder leiding van A. v. Helden en J. Ravenberg een revue ten gelioore gebracht „Nederland helpt Indië". Dezen avond heeft de verwachtingen overtrof fen, hetgeen zeer goed was te mer ken aan de opgewekte stemming in de 2aal en liet steeds weer daverend ap plaus, alsmede de groote opbrengst van de collecte ten bate van het Neder- •Jandsche Roode Kruis. Aan het einde van den avond dankte den heer 1. Zwaneveld de spelers voor hun spel, temeer nog daar dit alles geheel koste loos ten bate van „Nederland helpt In dië" werd gedaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Sluiting Indische tentoonstelling. De Indische tentoonstelling, welke in hei kader van de „Nederland helpt In- dië"-week georganiseerd is werd Zater dagavond door den heer A. Grijprna of ficieel gesloten. De tentoonstelling was bezocht door 2370 personen. De hieraan verbonden verloting van een compleet radio-toestel, een theemeubel en een In disch kleed had den werkoop van 7000 loten tengevolge. Bij trekikng viel het toestel op lot no. 2342, het theemeubel op no. 6311 en het kleed op no. 4231. De gelukkigen kunnen hun lot inwisse len bij den lieer A. Grijprna, Hazeveld 25 tegen een advies, waarmede de goe deren kunnen worden afgehaald bij de firma P. J. Couvee, Julianastraat, be halve het radio-toestel, dat einde deze week bij den winnaar zal worden thuis bezorgd. R.K. Sportvereeniging „Wilskracht". De R.K. Sportvereeniging „Wils kracht', gaf in het Nutsgebouw haar eerste uitvoering. Na de opmarsch van ongeveer 200 leden werd de plechtige vaandelgroet gebracht. Aardig waren de behendigheidsoefeningen van de meis jes en de springoefeningen van de jon gens. Leuk ook de boeren-dansjes van de meisjes. Goed van stapel liep „staaf- oefening" van de adspirant-meisjes en onberispelijk waren de knotsoefeningen, eindigende met plastische stand, van de dames A, alsook de hoepeloefeningen van deze afdeeling na de pauze en de knotsoefening van de dames B. De as pirant-meisjes deden liet in „vrije-oefe- ningna de pauze al even correct en vlot als voor de pauze. „Wils kracht" heeft dezen" avond opnieuw ge toond, dat ze ook een keur-corps liee- ren-afdeeling heeft, die in het num mer „hoog-rek" veler bewondering en verbazing afdwong en op „brug" een climax wist te bereiken als nooit tevo ren. Het zij met genoegen en met eere hier vermeld, dat de stoutmoedigheid wel een hoogtepunt bereikte bij de do- mon^traties van den directeur zelf, die dan ook een warm applausje mocht aanhooren. Bijzonder aantrekkelijk wa ren in uitvoering de rhythmische dan sen met plastische standen, tot slot van den avond, waarbij de kleurrijke verlichting niet weinig tot het welsla gen heeft bijgedragen. Aan het einde van dezen uitstekend geslaagden avond bood de heer Krum- pelman, mede namens de leden, aan den directeur en aan mevrouw Zuidam ge schenken aan als een kleine uiting van dankbaarheid voor hun bemoeiingen ge durende den bezettingstijd, in het be lang van „Wilskracht" verricht. De geestelijk adviseur, kapelaan Chr. Vriesekoop, dankte alle medewerkenden, inzonderheid den heer Zuidam voor de mooie prestaties en sprak een kort woord ter opwekking om aan deze sport deel te nemen. Met het zingen van het Wilhelmus werd de avond ge sloten. HAZERSWOUDE Burg. Stand. Geboren: Risje d. v. C.' Duiienhuis en A. Langhout Neeltje d. van J. C. Klerk en N. B. Kwaker- naak; Tineke Sary J. van J. H. Pels en G Slootweg. Hendrika Christina d. van j Bromtrs en D. Bloot; Gijsbeit z. van VV. van Wetten en M. Straver; Maatje d van D. van -Veen en C. Voshol Cos- mas Adrianus z van L. van Wetten en C. A van Diemen. Ondertrouwd: W. van Mourik 27 j. en K. Warnaar 26 j. Getrouwd: J. L. van Leeuwen en C. C. M. van der Werf. Overleden: J. D. Hofland 9 maanden. J. K. van Delft 64 j.B. van den Bosch 80 j. KATWIJK AAN DEN RIJN De opbrengst van de actie „Ne derland helpt Indië" heeft te Katwijk aan den Rijn opgebracht 1060.40 en te Katwijk aan Zee 4975.63, zoodat de totale opbrengst 6036.03 is. Bij het onschadelijk maken van oor logstuig in de duinen door den Mijnen- opruimingsdienst te Leiden zijn van het Zee-Hospitiuuin 82 ruiten gesprongen. In de Kaninefatenstraat 8 ontstond een schoorsteenbrand, die bijtijds door de brandweer kon worden gebluscht. Dö'or A. v. L. uit de Waal Male- fljts traat werd aangifte gedaan van den diefstal van een heerenrijwiel. LANGERAAR St. Deus Dedit Jubileert. De R.K. Landarbeidersbond ,,St. Deus Dedit" heeft op waardige wijze haar zilveren bestaansfeest gevierd. En laten we er ook direct aan -toevoegen, dat het een jubilé is dat een waardige viering ver dient. De feestdag begon met een H. Mis in Han Verne als humorist-conferencier is wel een goed artist. Maar de clou van den avond vonden wij naast de Hol- landsche Nachtegaal en de Maheny's toch wpl de kunstschilder „Tubi Pen- sillo" (Tube Penseel, Red..), welke in 25 minuten een olieverfschiderij op lin nen creëerde. Dit werd onder de aanwezigen, welke een programma gekocht hadden, ver loot. Voetbal. Het eerste elftal van „Warmunda" bezorgde Foreholte I, de leider in deze afdeeling haar eerste verliespunt, door een 33 gelijk spel af te dwingen. Geruimen tijd had War munda zelfs een 31 voorsprong. Het uithoudingsvermogen van het getrain de Foreholte-elftal was echter grooter, waardoor zij in het laatste gedeelte van de wedstrijd het spel.geheel in handen kreeg. WOUBRUGGE Gemeenteraad. In de j.l. gehouden vergadering van den tijdelijken gemeen teraad was onder de ingekomen stuk ken de begrooting van den Schoolart- sendienst. De Raad uitte zijn waardee ring voor het werk van dezen dienst. De vergoeding artikel 101 L.O.-wet 1920 werd voor de R.K. school gesteld op 2297.87 en voor de Christelijke school op 1731.61. Ten behoeve van het vervoer van leerplichtige kinderen van Hoogmade naar Woubrugge werden vergoedingen toegekend tot de werkelijk te maken kosten. Burgemeester en wethouders hadden de jaarwedden van de ambtenaren en werklieden verhoogd overeenkomstig de laatste voorschriften van de Regee ring. Tevens was besloten aan het per soneel een maand extra-loon uit te kee- ren, waartoe het departement van bin- nenlandsche zaken gestimuleerd had. De Raad keurde de betreffende begroo- tingswijzigingen goed. Aan den heer J. D. Brinksma werd eervol ontslag verleend uit zijn functie als hoofd der o.l. school, wegens ber noeming te Delft. Benoemd werd A. J. Keuken, uit Enschede. Luchtbescherming. Voor de bestrij ding van aanvallen uit de lucht had de burgemeester de medewerking verkre gen van een gemeentelijke dienst en een blokorganisatie. Een vereeniging voor luchtbescherming in landelijk verband verzorgde de propaganda en voorlich ting. De burgemeester heeft bij de vorming van de eerste beide diensten steeds de volle medewerking van de inwoners gehad. De goede harmonie in deze luchtbe schermingsorganen moet nu verbroken worden om de eenvoudige reden, dat dc diensten geen „werk" meer heb- Op het bureau van „De Burcht" liggen de passagiers lijsten ter inzage van het m.s. „Boissevain". ben. En dit is natuurlijk gelukkig! Alle leden van diensten en vereeni ging zijn uitgenoodigd om voor het laatst bijeen te zijn in een feestvergadering, waar de burgemeester en het hoofd van dé diensten afscheid zullen nemen. Contact-commissie. De contact commissie var. standsorganisaties van veehouders vergaderde over een inge komen verzoek van een 50-tal inundatie- boeren om de werkcommissie voor de oorlogsschade uit te breiden of te ver vangen door inundatie-boeren. In de werkcommissie hadden geen z.g. „nat te" boeren zitting en deze meenden, dat hun belangen niet voldoende naar voren zouden kunnen komen. D|e Contact-com missie verklaarde zich er mede accoord de commissie met twee „natte boeren uit te breiden, mits de inspecteur van den Rijksdienst voor Landbouwherstel zich ermede kon vereenigen. Als toe te voegen leden werden door de Contact commissie aangewezen de inundatie-boe ren M. R. Kroes, te Woubrugge en L. J. van der Poel, te Roelofarendsveen. De voorlichtingsfilm „De bonte moet er uit" zal draaien te Hoogmade op 11 Februari a.s. om half tien. Het collectief arbeidscontract ontlok te een lange discussie. Men was het geenszins met de opvattingen van den Min. van Landbouw, die naast verhoo ging van arbeidersloonen, tevens ver hooging van productie-prijzen had toe gezegd. Besloten werd tijdig contact op te nemen met de vertegenwoordigers der landarbeidersorganisaties, omdat de besprekingen in het najaar van 1945 een zeer prettig verloop hadden ge had. zult het nog mee maken, dat ze straks aan de Golf van Napels de sinaasappelen groen van de boomen plukken: dan gaan ze in glazen carriers naar een sta tion, waar ze in glazen goederenwagens worden geladen en naar de ha ven, waar ze in glazen kisten staan opgestapeld in een glazen schip. Als dan, tijdens de reis de zon maar schijnen wil, dan komen ze als appel tjes van oranje aan, rijp gestoofd in de rijdende en varende broeikassen, en komen in prachtcon ditie bij U op tafel. Zeg niet dat het een fantasie is, want eer we misschien twintig jaar verder zijn, wordt dit alles verwerkelijkt. We kennen het spreek woord: ..Wie in een gla zen huis woont, moet niet met steenen gooien" Maar het zal niet lang meer duren, of dit spreekwoord is zijn waarde kwijt, want het glazen huis zal straks blijken het sterkste huis te zijn. Oorlogs-glas. Glas was hard; het had echter de vervelen de eigenschap dat het gauw kon breken. Maar de oorlog, die tot zoo- veel uitvindingen heeft aangezet, heeft zich met alle kracht op het glas geworpen en heeft daar bij verbluffende resul taten bereikt. Er wer den vliegtuigen gedeel telijk uit glas vervaar digd. Het ziet er natuur lijk niet uit als venster glas en men kon er niet doorheen zien, maar de romp en het heele staartstuk werden ge maakt van een soort „glaslaken", tweemaal zoo sterk als aluminium en het weegt maar de helft. Dit opent allerlei mo gelijkheden. Men is nu bezig om voor auto's spatborden te maken van dit glasmateriaal en dit zal een heele bespa ring brengen op repara tiekosten, want deze glazen spatborden zijn ondeukbaar. Het is dit zelfde materiaal waar van men straks ge stroomlijnde spoorwa gons gaat fabriceeren. Bovendien heeft men kans gezien om dit ma teriaal te ontwikkelen tot een doorzichtige pantserplaat. Deze pla ten werden aangewend in vliegtuigen, en ko gels, die door een ge wone stalen pantser plaat heendrongen, wer den door de glazen plaat tegengehouden. Minder kolen. De oorlog heeft er een fabriek toe aangespoord om naar een mogelijk heid te zoeken het glas te gebruiken als isola tie-materiaal. En men heeft daarbij ontdekt, dat glaslaken, gevuld met samengeperste glas wol de koude tegen houdt. Toen de Ameri- kaansche troepen op IJsland landden, waar geen hout of welke an dere brandstof ook te vinden is, heeft men daar barakken gebouwd en dit glasmateriaal ge bruikt om te isoleeren. En elke barak, die met dit materiaal was uitge rust bespaarde zich per winter 10.000 K.g. aan brandstof. Geen brand-assuran- tie meer. Behalve dat dit glas laken en deze glaswol uitstekend isoleert, is het volkomen brandvrij. Je kunt het met geen geweld, noch door pe troleum, noch door ben zine in brand krijgen, krijgen. Het wordt evenmin door het zee water aangetast, het slurpt alle trillingen op en er kunnen nog zoo veel zware wagens voorbij denderen, uw kopjes op tafel en uw schilderijen aan den wand zullen in uw gla zen huis er niet het minst op reageeren. Verder kunt ge in dat glas spijkers slaan en schroeven draaien, ge kunt het zagen en ge kunt het breken. Het ziet eruit als een pik zwarte baksteen. Je kunt je hand gerust in een kist met glasscher ven steken, ge krijgt geen schrammetje. Bonbons in glas. Als ge nog wat geduld hebt, dan kunt ge straks weer te kust en te keur doozen bonbons koopen, keurig verpakt en tegen breuk beschut door pa pierwol. Maar straks wordt dit alles glaswol; dit is veel lichter en be schermt nog veel beter Niet alleen dat de bon bons er veilig in zullen rusten, maar de zittin gen van stoelen en alle andere meubels kunnen ermee worden gevuld, en ze geven tl alle com fort dat ge van een mo dern ameublement maar wilt verwachten. Ook in de chirurgie brengt dit oeroude ma teriaal want het glas bestaat al vierduizend jaar zijn nieuwe diensten. Men heeft er al draad uit getrokken dat door de chirurgen wordt gebruikt bij het hechten van wonden, en dat de groote voordee- len heeft, dat het geen vocht opneemt en dat het de weefsels niet prikkelt. Men heeft zelfs al glaswatten gemaakt en dit is voor sommige vergeetachtige chirur gen van groot belang, deze vergeten stukken watten zijn gemakkelijk te vinden. Ze laten geen stralen door, zoodat men ze met een Röntgen ap paraat gauw te pakken heeft. Gaat dus in de toe komst gerust in een gla zen huls wonen. Ge zi.it er zoo veilig en zoo goed als ge maar den ken kunt. Ga in een gla zen huis wonen en laat u rustig met steenen gooien.

De Burcht | 1946 | | pagina 4