Radiorede van minister Logemaan Partijraad der Kath. Volkspartij. 12 RADIO Van den held Jan Trompetter Naar het einde van het Indonesisch drama! ONDAGMIDDAG om 1 uur heeft de Minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen, Prof. Logemann, over de beide zenders een radiorede gehouden, welke wij hieronder in extenso laten volgen. NEDERLAND EN INDIë staan aan den vooravond van groo- te beslissingen, want in Batavia zijn op grondslag van de Regeeringsverklaring besprekingen geopend, welke de op lossing moeten brengen van het tragisch conflict. De Minister sprak als volgt: Gij allen weet, dat vandaag in Batavia besprekingen wor den geopend, die voor de toe komst van Nederland en Indo nesië beide van beslissende be- teekenis kunnen worden. De poging, die daar wordt onder nomen om een einde te maken aan de vernietiging van levens en eigendommen, welvaart en cultuurgoed, een einde aan de negatie van al wat tusschen onze volken aan eerbied en ge negenheid gegroeid was die poging zal door het geheele Nederlandsche volk met span ning worden grvolgd. Zij wordt ook, ik ben daar zeker van. door de groote meerderheid van ons volk goedgekeurd, ondanks al het geen het in al zijn lagen en groepeeringen te verduwen heeft over de wijze waarop dit conflict is ontstaan en over het leed en het onrecht, dat de re volutie heeft gestapeld op het lijden onzer landgenooten on der de Japansche overweldi ging. Ons volk is in zijn meerder heid, gelukkig, in staat geble ken om zich bover de directe gevoelsreactie te verheffen en naar begrip te zoeken van de diepere oorzaken van het con- flic* Om critisch terug te zien op het verleden en om zich af te vragen hoe een eerlijke toe komst gebouwd kan worden. Ik ben er trotsch op, dat deze geesteshouding niet in de laat ste plaats te vinden is bij hen, die zelf slachtoffer van het tragisch gebeuren zijn gewor den. Evenals in de ontwikkeling van ons eigen Nederland en nog in veel grooter mate, heeft de oorlog in de ontwikkeling van Indië een geestelijke breuk gebracht. Zegenrijk Nederlandsch bestuur. Het Nederlandsch ^ewind heeft vóór 1940 eerlijk gestreefd naar een geleidelijke ontplooi ing van Indonesische volks kracht. Wij hebben het land goed bestuurd en goed toege rust. Maar wij hebben de span ningen onderschat, die in de menschelijke ziel veroorzaakt worden door de dooreenstren- geling in één enkele samenle- voor Maandagavond. HILVERSUM I. 301 M. 6.10 Mandolinata. 6.45 Sportpraatje. 7.Nieuws. 7.15 Weeroverzicht. 7.20 Beroemde violisten spelen. 7.30 Programma Nederl. Strijdkr 8.Nieuws. 8.05 Omroeporkest. 9.05 Populaire orgelbespeling. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche Geestelijke Koo- ren. 10.Nieuws. 10.15 Van Oost tot West- van Noord tot Zuid. 10.50 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuws. 6.15 Imperio Argentina. 6.25 „Om en nabij de twintig". 6.45 Amusementsorkest. 7.20 Gesprek van de week. 7.30 Jan Keessen, viool; Hans Henkemans, piano. 8.Nieuws. 8.05 De pluimveehouderij". 8.15 Omroeporkest o.l.v. Bene dict Silberman. 9.Hoorspel. 9.30 Italiaansche opera-progr. 10.30 Frans v .d. Heide, klarinet, Cor v. Boven, piano. 11.Nieuws. 11.15 Sweetness and rhythm. 113.5 Gramofoonmuziek. ving op ongelijken voet van twee volken, dragers van twee erlei cultuur, tweeërlei gods dienst, tweeërlei economie^ tweeërlei levensrhythme. Daar om heeft de plotselinge nabij heid der vrij__eid de Indnesiërs zeil overrompeld. Daarom heeft de breuk ons verrast en ont goocheld. Maar ze heeft ons ook gebracht tot bezinning. Die is noodig aan beide zijden. Want de breuk in de ontwik keling heeft het feit niet weg gevaagd, dat de Indische sa menleving in zijn meest wezen lijke stoffelijke en geestelijke elementen is opgebouwd uit dat samen-leven van Indonesiër en Nederlander. Het Nederlandsche element laat zich niet verwijderen zonder noodlottige gevol gen voor welvaart en cul tuur. Daarom mag Nederland zijn verantwoordelijkheid niet prijs geven voor de toekomst van Indonesië. Daarom snijdt Indo nesië in eigen vleesch als het den Nederlander zou pogen uit te werpen uit zijn maatschappij en zijn staat. Een nieuwe vorm van sa menwerking. Van zelfre- geering naar zelfbeschik king. Wat noodig is, is het vinden van den nieuwen vorm van sa menwerking, waarin de Indo nesiër ontlast zal zijn van den psychisohen druk waaronder de oude verhoudingen hem stel den en dien hij als zijn onvrij heid voelde. De Nederlandsche Regeering is bereid tot een uiterste po ging om dien nieuwen vorm te vinden. In harmonie met de door haar als grondslag aan vaarde Koninklijke rede van 1942 denkt zij zich een mate van zelfregeering voor Indone sië, waarin Nederland slechts steun verleent en overigens een laatste verantwoorde lijkheid draagt voor de waar borging van internationale maatstaven van gced bestuur. Zij denkt zich een beharti ging der- gezamenliike belan gen in een Rijksstructuur, waar in Indonesiërs gelijkwaardig naast Nederlanders (en na tuurlijk vertegenwoordigers van Suriname en Curacao) aan de bewindstafel zullen plaats nemen en waarin zij de ncodige internationale ervaring kunnen opdoen. En vooral is zij bereid als duidelijk en binnen afzienba- ren tijd bereikbaar doel te stel len voor Indonesië's staatkun dige ontwikkeling datgene, en in het Handvest der Ver- eenigde Volkeren als het recht matig doel van ieder volk is erkend het recht van zelfbe schikking. Bliivende eenheid van het Koninkrijk der Nederlan den door vrijheid van zijn samenstellende deelen in overeenstemming met het wereldrecht der volken. De regeering honoreert daar mede niet alleen de handtee- keningen, die namens Neder land onder die documenten zijn gezet. Zij honoreert er ook me de de belofte, die uiteindelijk in de sedert 1901 aanvaarde politiek van zedelijke verplich ting jegens Indie lag verscho len. Zij erkent, dat de tijden gaan rijpen en zij meent, dat alsdan geen betere waarborg te vinden is voor de b-ijvende eenheid van ons Rijk, dan de vrijheid van zijn samenstellen de deelen. Dit alles, landgenooten, is uitgedrukt in de publicatie, die vandaag in Batavia namens de regeering wordt openbaar ge maakt. Nadat de Minister de reeds gepubliceerde regeeringsmede- deeling had voorgelezen, be sloot hij zijn rede als volgt: Landgenooten, ik weet dat de mannen, die daarginds in Batavia zullen samenkomen, beschikken over verantwoor delijkheidsbesef, werkelijk heidszin en tegelijk idealisme. Daarom durf ik hopen, dat zij den vreedzamen uitweg zullen vinden, die onze volken leiden zal uit de tragische impasse, wat in het Atlantisch Handvest waarin zij zich bevinden. VRIJDAG EN ZATERDAG is de Partijraad der Katholieke Volkspartij te Utrecht bijeen geweest. Voorloopig voor het laatst, naar wij hopen, is er gepraat over de beginsel- en program kwesties en of voor de partij natuurlijke of zedelijke normen moeten gelden. Men zou haast gaan denken, dat alleen theologen en moraal-philosofen van professie kunnen en mogen beoordee- len wat voor soort politieke partij de Volkspartij nu wel is. Na de theorie klaar voor de praktijk! komen van 1200. Wij worden wel eens een volk van theologen genoemd en wij ontkennen geenszins de noodzakelijkheid om de basis der partij deugdelijk te veran keren, maar men kan van het goede ook te veel krijgen. Voor al als de duidelijkheid er onder gaat lijden! Niet alleen voor de geschoolden, maar ook voor het volk moet de partij en haarzel- ver grondslag en uitgangs punt klaar zijn. Maar enfin, dat hebben wij weer gehad. De boel staat thans goed op pooten. Men staat ste vig, er is enthousiasme, de lei ding is er en op de afdeelingen merkt men alom de lust om het staatkundig werk onvervaard aan te pakken. Het Urgentie-programma. Deze vergadering beperkte zich nog tot organisatorisch werk. Zoo aanstonds en daarvoor is het nu ook de hoog ste tijd komen de vraagstuk ken, waarom het vandaag den dag gaat, aan de orde. Het Ur gentie-program, dat ook in zijn definitieve gestalte o.i. over het doel heensehiet, maar toch al een heele verbetering te zien geeft boven de eerste ietwat rommelige editie, biedt aan- knoopingspunten genoeg. Minimum-leeftijd en lid maatschap niet-Katholieken De minimum leeftijd voor de toelating van het lidmaatschap der partij is verlaagd van 23 op 21 jaar. Ieder lid dus ook de niet-Katholieke leden moet het beginselprogram onder schrijven. Het laatste woord is zeker nog niet gesproken over art. 17 van het Reglement dat voor schrijft dat de leden van de fracties der Staten-Generaal, Gemeenteraden en Provinciale Staten hun politieken arbeid uitoefenen op den grondslag van de programs der partij. Hier komt dus de verhouding van den volksvertegenwoordi ger tot zijn partij in het geding. Wij komen daar nog op terug. De contributie werd met 37 tegen 35 stemmen vastgesteld naar het inkomen met een mi nimum van 50 ets. bij een in- Wij hebben over dit systeem reeds het onze gezegd. In de praktijk zal het onuitvoerbaar blijken, maar mogelijk kan het een stimulans zijn om meer contributie te betalen dan vóór den oorlog gebruikelijk was. In elk geval wij vertellen het par tijbestuur niet hoeveel inkomen of wij hebben. Dat doen wij slechts aan de inspectie der be lastingen en die gelooft ons soms niet eens. Het dagelijksch Bestuur zal bestaan uit de heeren Witte- man, Romme, de Bruyn, Teu- lings, Drion, de Quay, van den Brink, Stokman, Wijffels, Mat sen, van der Zee, Deckers. Een gezelschap dat er mag zijn. Rede Dr. Deckers. Oud-Minister Deckers, voor zitter der Kath. Tweede Ka merfractie hield een rede over den politieken toestand en het werk der fractie. Dr. Deckers herinnerde aan het vele be langrijke werk dat door de R.K. Staatspartij tot aan den inval der Duitschers is verricht. Toen in Mei 1940 de oorlogs toestand het parlementaire werk had doen eindigen, kwa men de leidende personen veel bijeen. De kamerleden hebben geweigerd hun functies uit de handen van den vijand aan te nemen. De Kath. Kamerfractie is zich er van meet af aan bewust van geweest dat dit Kabinet voor een uiterst zware taak staat. Wij zijn, aldus spreker, dit Kabinet gaarne met alle wel willendheid tegemoet getreden, omdat een goede samenwerking tusschen Regeering en Volks vertegenwoordiging vooral in dezen tijd een eerste vereisch- te is. Over de motie van van Poll zeide spreker, dat daarvan het eenige doel is met eigen oogen te zien en met eigen ooren te hooren. Zij is niet uit eenig wantrouwen voortgekomen. Mr. Deckers besprak de veld winnende corruptie van het ambtenarencorps. Corruptie is bij ons nooit bekend geweest, maar is er thans wel. Het aan tal ambtenaren moet vermin deren. Wij zijn tegen. Staatssocialis me, aldus spr. De Regeeringsvoorlichtings- dienst, die een Regeeringspro- pagandadienst dreigt te worden en die ons 13 ton per jaar kost, werd eveneens aangeroerd. Er zal een einde moeten worden gemaakt aan de vlotte gelduit- geving die nu heerscht. Groote zuinigheid is vereischt. Naar de ontknooping van het Indisch drama Vervolg van pag 1. En toch, en toch, begrijpt de blanke hen niet ten volle. Zij zijn van ander ras. Toch weten zij, dat eens hun eigen men- schen over hen zullen moeten worden gesteld. En naar dat oogenblik moeten zij verlangen. Welnu de Regeeringsverkla ring zet daartoe de deuren wijd open. Zoo zeker als het is, dat ver wezenlijking der leuze Indië- los-van-Holland -nu, een drama zonder weerga over In- dië en zijn volken zou ontkete nen, zoo zeker opent onze Re geering thans de mogelijkheid voor een zegenrijke op vrijwil ligheid gebaseerde samenwer king binnen één Koninkrijk der Nederlanden, op voet van gelijkheid. Wie nu nog durft te spreken van koloniale verhoudingen, van onderdrukking en wat dies meer zij, is te kwader trouw. Nimmer zou onze Regeering deze verklaring hebben kun nen afleggen indien zij niet overtuigd was van deze din gen: Ten eerste: de opstand der extremisten geeft niet den geest weer van de volken van Indië. Ten tweede: de volken van Indonesië staan niet vij andig tegenover Nederland. Getuigen niet alle insiders, dat de Nederlanders met gejuich werden begroet en dat de be volking als geheel genomen loyaal is! Ten derde: het is het goed recht van elk volk om naar de mate zijner ontwikkeling en vdh zijn krachten de eigen aangelegenheden te regelen. Er ieven in Indië dienaangaan de alleszins gerechtvaardigde wenschen en ideeën waar aan onmiddellijk tegemoet moet worden gekomen. Ten vierde: zoo groot is het vertrouwen dat de Regeering onvervaard een stelsel oobouwt dat loopt van regeling der eigen inwendige aangelegen heden nog onder het Moeder land naar een geheel vrijwilli ge samenwerking binnen het onverdeelde Koninkrijk der Nederlanden naast hét Moe derland. Doordgt de leeftijdsgrens voor de kiesgerechtigden tot 23 jaar is verlaagd, staan niet minder dan negen nieuwe lichtingen klaar om aan de verkiezingen deel te nemen. De Katholieke Kamerfractie is een sterk team, al wordt het gemis van een deskundige op het gebied van volksgezondheid wel gevoeld. Er komen wellicht uitvallers. Spreker, die zich niet meer her kiesbaar stelt, zal er ook bij be- hooren. Bij zijn aanstaande aftreden als Kamerlid en daarmede als leider der Katholieke Kamer fractie, werd mr. Deckers na mens de Katholieke Volkspartij door voorzitter Witteman, staande de vergadering, harte lijk dank gebracht voor het vele goede en groote werk, door hem in den loop der jaren voor de partij en voor het Neder landsche volk verricht. Woedend gooide Jan Trompetter de brugstok neer, maar bemerkte pas dat hij nog over de brugleuning hing, toen de stok met een plons in het Kuipers grachtje verdween. En hij wilde het weer op een lopen zetten, doch voelde zich bij zijn fluwelen kraag gegrepen doorden verkeersagent, die bars en boos een boekje te voorschijn haalde, vroeg hoe hij heette Johannes Leonardus Joachim Trompetter, mijnheer" of hij getrouwd was „Ja, met Isabel, mijnheer, en die komt straks wel even op het bu reau"O, maar dan zal ik zelf wel even die stok uit het water vissen", schrok de agent, „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer Trompetter. Dag, mijn heer Trompetter. Ja, gaat u uw gang maar, mijnheer Trompetter". En de agent sprong uiterst beleefd mid den op de brug, hield alle verkeer van de andere kant tegen en wenkte met zijn grote duim, dat Jan Trompetter mocht doorrennen. Neen, neen, om het nu met vrouw Isabel aan de stok te krijgen1

De Burcht | 1946 | | pagina 2