Seyss', Hitiers afgevaardigde in Nederland OPINIE-ONDERZOEK 10 Meesterlijk antwoord van v. Kleftens Van den held Jan Trompetter Het andere deel van die taak was krijgsgevangenen en een 200.000 Europeanen te redden, die niet hadden gevraagd te worden geëvacueerd, niet de bevolking wilden verlaten met wie zij hun lot wilden afwach ten dat lot van een zeer brute onderdrukking „a la Ja ponaise", dat voor hen was weggelegd maar die daar bleven om te trachten te zien, wat zij konden doen om die menschen door de bezetting heen te helpen. De Japanneezen begrepen zoo goed, dat dat tot welzijn van die bevolkingsgroepen zou zijn geweest, dat zij alle blan ken interneerden en het zijn deze blanken en Europeanen, die in doodsgevaar verkeerden, zocals de gebeurtenissen heb ben bewezen, want het zijn on gelukkigerwijze deze, die tot onbezongen martelaren van dezen oorlog behooren en aan wie, zelfs tot dezen dag, zeer Weinig hulp is verleend, on danks de krachtsinspanningen van de Britsche troepen op Ja va. Het zijn deze menschen, die bij honderden zijn gedood en de wreedheden, die daar zijn begaan, zijn iets verschrikke lijks om té lezen. (Hier riep Bevin: „Zeer juist, zeer juist!"). „Ik stel de nationalistische beweging niet gelijk met de afschuwelijke daden die ge pleegd zijn, maar het feit dat deze afschuwelijke dingen ge beuren, rechtvaardigt de voort durende aanwezigheid van de geallieerde troepen, die wij gaarne van hun taak zullen ontlasten zoodra ons dit mo gelijk is, en ik geloof dat dit een. feit is dat ik niet aarzel onaanvechtbaar te noemen. Het gedrag der Britsche troepen en een rake ver gelijking. Van Kleffens geeft zijn groo- te bewondering te kennen voor het geduld, de zelfbeheer- sching en de tact, waarmee de Britsche troepen zijn opgetre den, terwijl hij daar tegenover stelt de aanvallen, provocaties en de gruwelen waaraan zij bloot stonden. Nu, wanneer soldaten gepro voceerd worden, mijnheer de Voorzitter, wanneer er op hen geschoten wordt, dan zou ik de soldaten wel een willen zien, die geen tegenmaatregelen ne men. Laten wij eens aanne men, dat dit Oekrainsche troe pen, gestationneerd op het Beensche eiland Bornholm, overkwam wat zouden zij doen? Zouden zij niets doen? Zouden zij hun handen omhoog steken? Of zouden zij doen wat ieder normaal individu zou doen namelijk tegenmaat- regelen nemen? Ik laat het ant woord met vertrouwen aan u. Een ander punt, dat ik wensch aan te roeren, is dat deze actie waarlijk en waar achtig niet eerlijk beschreven kan worden, zooals deze is be schreven in den Oekrainschen brief aan u, namelijk als „een militaire actie tegen de in- heemsche bevolking". Een dergelijke actie was niet het doel waarvoor de Britsche troepen naar Java kwamen. Men zou met evenveel recht een politieagent kunnen ver- oordeelen, wiens levensdoel het is een bijdrage te leveren bij het handhaven der open bare orde, wanneer hij een man opsluit die juist getracht heeft hem neer te schieten. Van Kleffens besloot met te verklaren dat de Veilig heidsraad wel moest weten, dat zij zich niet had te moeien in binnenlandsche Indonesische aangelegenheden. Evenwel, wanneer Engeland en de Oe kraïne het over de voorgestelde commissie eens waren. Neder land geen moeilijkheden zou maken. Afschaffing veeboekje Geen aankoopvergunningen meer noodig. Met ingang van 11 Februari 1946 vervalt voor de veehou ders de verplichting het op hun bedrijf aanwezige vee in het veeboekje te registreeren. Voorts worden met ingang van denzelfden datum bij den handel in rundvee en in scha- nen de aankoopvergunningen afgeschaft, terwijl eveneens van 11 Febr. 1946 af het ver voer van runderen en schapen niet meer door een geleidebil- jet behoeft te zijn gedekt. De bijzondere aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het zakboekje van den rundveehandelaar en het zakboekje van den scha penhandelaar gehandhaafd worden. Seyss Inquart werd gisteren persoonlijk aansprakelijk gesteld voor alles, wat de Duitschers sedert zijn benoeming tegen ons land bedreven hebben. Was de rol van Seyss Inquart in Oostenrijk reeds breed uitge meten in de beschuldiging, die de Amerikanen tegen hem op stelden, de Fransche aanklager Mounier stelde uitsluitend zijn werk in Nederland in het licht. Verantwoordelijk voor den terreur „een uitverkoren telegrafist" geweest. Mounier verklaarde: „Seyss tracht zich achter den Fueh rer te verstoppen, maar wij weten, dat hij Hitiers voor naamste afgevaardigde n Ne derland was. En dat hij de vol le verantwoordelijkheid voor den terreur daar moet dragen". Hij toekende Sauckeis decree- De Fransche aanklager Mou nier zeide, dat Seyss Inquart op 18 Sept. 1945 aan den Ame- rikaanschen ondervrager J. Dodd vertelde, dat hij slechts een schijnfiguur in Nederland geweest was en dat hij niet met werkelijke macht bekleed was geweest. Voordien, in Oos tenrijk, was hij alleen maar Zooals men weet, wordt in het buitenland en dan vooral in de Ver. Staten en in Enge land veel werk gemaakt van het voorspellen van den uit slag van ophanden zijnde ver kiezingen. En dan, naar ach teraf bleek, met een verbluf fende mate van nauwkeurig heid. Een voorbeeld? De val van Churchill. de man, die En geland met onverzettelijken wilskracht door den oorlog sleepte was voor velen en niet in de laatste plaats voor hemzelf een volkomen verras sing. De conservatieve partij moest plaats maken voor de arbeiderspartij (de Labourpar- tij). De uitslag van deze ver kiezingen werd echter met een gemiddelde afwijking van slechts 1 voorspeld door het Britsche Gallup-Instituut. (Bri tish Institute of Public Opi nion). Ziehier de resultaten: 25.000.000 personen te weten te komen? Schri'k niet.... 1800! Dat wil zeggen één op de 14000 kiezers. En dan zoo 'n nauw keurigheid. En toch weten schappelijk verantwoord. Maar men doet dit peilen van de openbare meening niet alleen voor verkiezingen, maar voor alle mogelijke andere doeleinden. Alleen met de ver kiezingen kan men de betrouw baarheid van de werkwijze be wijzen. Opinie -onderzoek derland. in Ne- In Nederland is men nu ook gaan doen aan dat zoogenaam de opinie-onderzoek. Er is op gericht een Nederlandsche Ver- eeniging voor Opinie-onder zoek, dus een Nederlandsch Gallup-Instituut. Dr. Sweers heeft in een aardig boekje iets over de onderzoekingen hier te lande verteld. Men Partij Voorspelling door opinie onderzoek in procenten Werkelijke verkiezings uitslag in procenten Labour 47.0 48,8 41.0 39.4 10.5 9.2 Common Wealth 0.5 0.5 Communisten 0.5 0.4 0.5 1.7 100.0 100.0 Dr. Gallup is de man, die in de Ver. Staten dit systeem voor het eerst heeft toegepast en de betrouwbaarheid ervan heeft bewezen. Met behulp van welk systeem en hoe speelt men het klaar om de opvat tingen van een geheel volk te weten te komen m.a.w. hoe on derzoekt men de publieke opi nie? In Engeland gingen bij de hierboven bedoelde verkie zingen 25 millioen menschen ter stembus en men begrijpt, dat het een onbegonnen werk zou zijn om al deze menschen tevoren langs te gaan en te vragen, hoe zij zouden stem men. Dat zou een enorm kost baar en tijdroovend werk zijn en op die wijze zou men slechts heel zelden zoo 'n voorspelling kunnen doen. Men doet het daarom anders en wel met steekproeven. En dat is be grijpelijk ook. Om een partij kaas te keuren behoeft men ze niet geheel op te eten! Met hier en daar een monster en met een kennersoog en een do sis gezond verstand komt men er ook wel achter. Men moet die steekproef voor het opinie onderzoek goed nemen: dus navraag doen bij mannen én bij vrouwen, bij jongeren en bij ouderen, bij arbeiders en intellectueelen, bij boeren en stedelingen, bij katholieken en protestanten enz. Men moet dus overal qp letten en men schen uit al die kringen in zijn steekproef opnemen. Het samenstellen van de steekproef is een buiten gewoon moeilijk werk. Weet U hoeveel menschen bij die verkiezingen in Enge land ondervraagd werden om de politieke gezindheid van heeft de meening van het Ne derlandsche volk gepeild bij voorbeeld over: De houding van het Neder landsche Volk tegenover de bezetter en in het bijzonder ook van de dokters, de geeste lijken, de arbeiders, de stu denten enz. De dokters bleken toen favoriet en daarna de geestelijken. Wat men tegen de N.S.B. had? En dan blijkt dat de groote meerderheid van ons volk het eigenlijk niet precies wist. 'Welke groote mogendheid men het sympatiekste vond? Bijna de helft van onze be volking vond destijds Ameri- ma uitgevoerd, dat Nederland in onbeschrijflijke armoede stortte. Zij vernielden fabrie ken, scheepswerven, havens,, mijnen, bruggen en' spoorwe gen; zij veroorzaakten over stroomingen; zij stalen grond stoffen en machines en brach ten die naar het „Reich" en zij braken brandkasten en safes open en stalen juweelen en andere waardevolle voorwer pen. De „Reichscommissar" tracht zich te verschui len achter Himmler. Seyss beeft weliswaar ge tracht, zooals velen zijner col lega's. zich voor deze maatre gelen te verschuilen achter Himmler. Het tribunaal zal on- getwijfeld dit excuus op de ten, liet razzia's houden en- juiste waarde weten te schat- sprak de woorden: „\Vie niet voor Duitsehland wil werken, zal ook niet eten". Economi sche plundering van Nederland was het volgende punt Van de aanklacht en Mounier liet nog eens alle facetten der plunde ring de revue passeeren: van kleereninzameling voor het Oostfront tot de zwartemarkt en den monetairen rooftocht door opheffing van de devie- zengrens toe. In den winter van 1944'45 verbood hij het vervoer van voedsel uit de noordelijke pro vincies naar dli westelijke, waardoor een hongerwinter ontstond, die 125.009 dooden kostte. Toen het duidelijk was, dat de Duitsche zaak verloren was, hebben de Duitschers onder leiding van Seyss een program ten, aldus de aanklager. Seyss werd voorts ten laste gelegd, misbruik van den doodstraf te hebben gemaakt tegen men schen, die weigerden verster kingen te bouwen of verraad te plegen. Met betrekking tot de acties der standgerechten na de stakingen in 1943, die het gevolg waren van de internee- ring der krijgsgevangenen, werd opgemerkt, dat Seyss de ze maatregelen in zijn redevoe ringen heeft geprezen en de verantwoording op zich geno men heeft. De „Reichscommis sar" werd voorts beschuldigd van misdaden tegen de waar digheid van den mensch in verband met de deportatie der arbeiders. Daarvoor werd hij als hoogsten vertegenwoordiger van Hitier en als chef van Sauckeis -functionarissen ver antwoordelijk geacht. ka het sympatiekste land. Of dat nog zoo is? Het zou aardig zijn om dat met een volgend onderzoek eens te vergelijken. De helft van onze bevolking vond Roosevelt de grootste man op het wereldtooneel en biina een kwart achtte Chur chill die eer waardig. 2/3 van de bevolking bleek destijds voorstander van één algemeenen- omroep. (Met onze bevolking wordt in bovenstaande voorbeelden bedoeld de bevolking der 3 Westelijke provincies, aange zien het geheele land destijds nog niet bereikt kon worden). En zoo zijn er legio onder werpen. Wat denkt van In- dië, van de annexatie enz. enz.? Vult U zelf maar aan. En niet te vergeten een heel belangrijke toepasisng, waar over wij tot nu toe niet gespro ken hebben: de enorme dien sten die het opinie-onderzoek kan bewijzen aan het bedrijfs leven. Een ondernemer die de consumptie-gewoonten van zijn afnemers wil weten, kan op deze wijze op een zeer be trouwbare wijze worden inge licht. De resultaten daarvan moeten uiteraard geheim blij ven, terwijl de resultaten van de verkiezingsvoorspellingen alom bekend worden. Maar de insidr weet, dat de ware be- teekenis van het Opinie-onder zoek voor een zeer groot deel juist ligt in die resultaten die resultaten die nooit bekend worden. Wat hier over Opinie-onder zoek wordt gezegd, lijkt alle maal eenvoudig. Vandaar dat leeken soms meenen, dat ze het ook wel kunnen. Maar in feite is het een zeer moeilijk en ver antwoordelijk werk, dat zoo als ook in het buitenland over duidelijk gebleken is slechts veilig is in deskundige handen. Vrije meerlingen in een vrij land. Uitgegeven m.m.v. de Ned. Stichting voor Statistiek en de Ned. Ver. voor Opinie-onderzoek .Elsevier 1946. SCHIPHOL WEER IN NEDERLANDSCHE HANDEN Sedert enkele dagen is de geheele organisatie van Schip hol weer in Nederlandsche handen. Tot dusver zorgde een detachement van de R.A.F., voor den gronddienst, den ra dio- en weerdienst, enz. Het heeft voortreffelijk werk ver richt al moest het ook in ten ten en derg. verblijven. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft het detachement uit dankbaarheid een prettig afscheid aangeboden met een diner en een vroolijken avond. Daar liep de snoodaard Tobias! Nog één brug en dan had Jan Trompetter hem ingehaald. „Hu, peerd, hu!" Wat schrok die kleine taxhond, toen daar eens klaps dat paard met schichtige sprongen naast hem kwam draven, zodat er vuur uit de hoeven schoot. Hij spitste zijn flaporen, hield zijn kromme pootjes in, begreep vast wel heel goed, dat Jan Trompetter toch zo gauw zijn vaart niet kon inhouden nu hij van de hoge brug afreed en dook welgemoed van het hoogst van de brug in het donkere water van de Kuipersgracht. Jan Trompetter hield uit alle macht de teugels in, liet het paard van Krelis Witlof recht op zijn achterste benen omdraaien, stijgerde de brug op en zag daarbeneden in het Kuipersgrachtje twee flaporen zwemmen en daartussen het dansschoentje van Marjolein als een vlammende goudvisch. Dan maar het hek over! „Hu, peerd, hu!"

De Burcht | 1946 | | pagina 2