Se feesteed der Joden in Europa EEN NATIONALE OMROEP RECHTSZAKEN Sn een kinderwagen SPORT Roemenië Hongarije RADIO' OMGEVING Van den held Jan Trompetter De wijze, waarop thans de radiokwestie in woord en ge schrift behandeld wordt, maakt geen verheffende indruk. De felheid, welke op het oogen- folik bij de besprekingen van dit probleem aan den dag treedt, als gold het een to be or not to be van onze Neder- landsche gemeenschap duidt niet op een oprecht streven om elkanders standpunten te ■begrijpen en daarover van ge dachten te wisselen met rede lijke argumenten. Integendeel men komt met oude, afgezaag de verwijten aangaande din gen, die ofwel niet de moeite waard zijn om er zich zóc over op te winden, als bijv. een te veel aan kookpraatjes of En gelsche lessen, ofwel in het ge heel geen verwijt verdienen, zooals bijv. de vroegere „weel de' van vier omroeporkesten, alsof welk radiobedrijf ook, dat twee zenders per week van behoorlijke muziekprogram ma's te voorzien heeft, het met minder dan vier orkesten zou kunnen stellen en niet veeleer een dubbel aantal noodig heeft. Eenzelfde onkunde is noodig om te spreken van papierver- kwisting, omdat er meerdere radiogidsen zijn. Meer exem plaren dan het aantal luiste raars bedraagt, verschijnen er toch niet of men deze allen met één programmablad bedient of ze verdeelt over vier bladen. Erger nog is, dat tegen vroe gere functionarissen in den omroep persoonlijke aanvallen naar voren gebracht worden, welke met het princiep van eigen omroepvereenigingen niets te maken hebben, om de ze dan als onaanvaardbaar te brandmerken. Zoo zou men universiteiten moeten ophef fen. omdat bepaalde professo ren zich misdragen hadden. Het ergste echter is, dat men het laat voorkomen ais zouden de oude omroepvereenigingen zich verzetten tegen de idee van een nationalen omroep. Deze voorstelling van zaken is volkomen valsch. Waar zij zich tegen teweerstellen is niet een nationale omroep, doch een bepaalde Vorm daarvan; is die nationale omroep, welke op het oogenblik een bepaalde groep aan ons volk wil opdrin gen, en waarin geen plaats is voor omroeporganisaties van die belangrijke groepen onder ons volk, welke een eigen le vensbeschouwing hebben uit te dragen, en daarom juist staan tegenover andere levensbe schouwingen, wier belangen zij consequent dan ook niet met anderen kunnen noeh mogen behartigen. Men mag en moet hun dan ook geen verantwoor delijkheid wilen opdringen welke zij niet kunnen aanvaar den. Dat is onnederlandsch en het tegendeel van nationaal. En toch zal dit het geval zijn in een nationalen omroep, wel ke niet neutraal wil zijn doch positief als doelstelling heeft ook uit te zenden wat in- druischt tegen onze katholieke levensbeschouwing. Zulk een omroepsysteem kan alleen steunen op een indifferentisme tegenover de waarheid en zal zeker meewerken tot vervlak king ten opzichte van het eigen beginsel. Indien zulk een om roep als spiegel zou moeten 'gelden van wat er leeft in het Nederlandsche volk, dan zou hij een leugen zijn. daar hij een samenwerking zou demon- streeren op gebieden, waar de ze er niet is noch zijn mag. Daarom zoeke men een sy steem, waarbij de verantwoor delijkheid niet verder behoeft te gaan dan men haar dragen •kan. Een federatie van be staande en nog op te richten omroeporganisaties, waarbij ieder de uitsluitende verant woordelijkheid draagt voor het eigen programma, doch waar ook plaats is voor gezamenlijke uitzendingen ten opzichte van datgene wat hen verbindt, zou meer aan het karakter van ons volk beantwoorden - zij zou in den vollen en goeden zin des woords nationaal zijn dan •wat men thans zoo heftig pro pageert. J. B. KORS O.P. Een rechercheur van de Eco nomische Recherche te Rotter dam had er de lucht van ge kregen, dat in een schuur op den Linker Maasoever clan destien geslacht werd. Hij trok op onderzoek uit en juist, toen hij bij de schuur kwam, zette zich daar een juffrouw met een kinderwagen in beweging waarin een huilend kind lag. De rechercheur vond het toch raadzaam, den kinderwagen eens" te onderzoeken, en toen •bleek, dat het bedje van de baby bestond uit een geslacht varken. In de schuur zelf werd een tweede geslacht varken aangetroffen. BIJZONDEK GERECHTSHOF. „Ik wilde niet met hem op de tram"! „Hij was een beetje vuil in de ha^s en toen kreeg ik antipa thie tegen hem. Daarop merxte ik dat hij een Jodenster droeg. Ik vond het niet aangenaam met dien man op de tram te staan", laidus vatte de 21-jarige Max Berling, Amsterdamsen musicus, gisteren voor het Am- sterdamsch Bijzonder Gerechts hof terecht stand, de motieven samen die hem (en een onvind- baren vriend) op 25 Nov. 1942 er toe bewogen hebben den Jood S. Kusmirak in politie- handen te spelen. Berling was lid van de jeugdstorm en daar door vergiftigd. Het slachtoffer is nooit teruggekeerd. Met 't oog op den jeugdigen leeftijd was het dat de advocaat fiscaal mr. A. F. Blaisse, „voor dit misselijk geval van verraad" een gevangenisstraf van 15 jaar en levenslange ontzegging der kiesrechten eischtte. DAMMEN, LEIDSCHE DISTRICTS- DAMBOND. Te beginnen op 16 Febr. a.s. organiseert de Leidsche Dis tricts Dambond in de Muziek school Rapenburg 22, de per soonlijke Damkampioenschap pen van Leiden en Omsreken. Een groot aantal Hoofdklasse spelers heeft reeds voor deze kampioenschappen ingeschre ven, terwijl ook vele le klasse spelers in deze wedstrijden zul len uitkomen. h.b.s. wint protest tegen neptunus. De Protestcommissie van den K.N.V. B heeft het protest van H.B.S. inzake de thuiswedstrijd van H.B.S. tegen Nep- tunus toegewezen met als gevolg, dat de uitslag 22 is gewijzigd in 32 in het voordeel van H.B.S. Het protest van Xerxes inzake de wedstrijd tegen de Volewiickers werd verworpen, zoodat de uitslag 34 voor de Volewijckers is gebleven. ierland—schotland 2—3. Zaterdag heeft Schotland In Belfast een 32 overwinning behaald op Ier land. tafeltennis. r.k. t.t.v. „de sleutels". Na een gedwongen stilstand van een maand gaat de T.T.V. „De Sleutels" a.s. Zondag weer door met de onderlinge competitie. Plannen voor een vriend schappelijke wedstrijd tegen t.o.g. zijn in voorbereiding, terwijl ook nog onder handelingen worden gevoerd voor een stedenwedstrijd tegen Delft. Binnenkort zal ook de Bondscompetitie weer wor den hervat, die ook al door gebrek aan materiaal moest worden stopgezet. paarden. de finale van de prix d'amerique Zondag werd op de renbaan te En- ghien de finale van de groote draverij de Prix d'Amerique verreden. Zooals gemeld, won de Nederlandsche pikeur jan Kruithof met het paard Quick Wil liams veertien dagen geleden een der series. De finale ging eveneens over 2800 me ter en werd gewonnen door het Fran- sche paard Ovidius Naso, die den af stand m 4 min. 2.6 sec. aflegde, met een K.M.-tijd van 1 min. 26.6 sec. Het Nederlandsche paard Lord Maire kwam als vierde binnen in den tijd van 4 min. 4.1 sec, en Quick Williams werd thans achtste. De Belgische kampioen Quick Star werd derde in 4 min. 3 sec. LUCIFERS. Voor kinderen van 04 jaar zal een extra hoeveelheid lu cifers beschikbaar worden ge steld. Men moet hiertoe in de week van 3 tot en met 9 Febr. a.s. bon 859 der bonkaart KD of KE 602 inleveren bij den detai- list, die gewoon is lucifers te verkoopen. Per bon is een huis- houddoos inhoudende circa 240 lucifers verkrijgbaar. DE „BEHUIZINGE" VAN EEN MINISTER. Typeerend voor den ook in Oslo heerschenden woningnood is, dat de nieuwe Min. van Buitenl. Zaken van Noorwegen met zijn gezin twee kamertjes bewoont in een afgelegen ar beiderswoonwijk. Dit was de eenige woongelegenheid toen Lange uit Duitschland terug keerde, waar hij twee jaar in het concentratiekamp Sachsen- hatisen heeft vertoefd. De ambtswoning vcor den Min. van Buitenl. Zaken was door de Duitsehers gedeeltelijk ver woest, Een verdieping is thans weer bewoonbaar, doch die is :n gebruik door het gezin van Tryve Lie, dat niet uiter aard onmiddellijk kan heen gaan. onmiddellijk kan heengaan. Voorloopig zal de nieuwe N'oorsche Min. van Buitenl. Za ken het dus nog met zijn be scheiden woninkje moeten doen. REIZEN NAAR DUITSCHLAND. Het is nog steeds niet toege staan naar Duitschland te rei zen voor persoonlijke, familie- of zakelijke aangelegenheden, dit in afwijking van berichten, die reeds in de pers verschenen zijn. Aanvragen worden door bu reau Nationale Veiligheid niet in behandeling genomen. WEERSVERWACHTINGEN. Tot Woensdagavond. Meest matige wind tusschen Zuid-West en Noord-West. Gedeeltelijk bewolkt. Plaatse lijk nog een enkele regenbui. Iets minder zacht. Later toe nemende bewolking. Palestina, het land van verlangen EN AMERIKAANSCHE STA- *-J TISTÏEK toont aan, dat van de vroegere zes millioen Joden in Europa slechts anderhalf millioen Hitier hebben overleefd. Het ergst was de vervolging in Polen, waar van de 3% millioen Joden er slechts 80 duizend overbleven en Tsjecho- Slowakije, waar van 360.000 Joden slechts een tiende gedeelte over is. De grootste contingenten Jo den leven thans nog in Roeme nië, 325 duizend (vroeger 850) en Hongarije 280 duizend, (vroeger 430). In Griekenland is de vervolging zeer sterk ge weest en daar bleven van 75 du.zend 9 duizend m het le ven. Opmerkelijk is, dat in Duitschland thans nog 85 dui zend Joden zijn (vroeger 240 duizend). Maar deze getaWen bestaan voor het overgroote deel uit van huis verdreven Poolsche joden. Van de oor spronkelijke Joodsche bevol king van Duitschland is nog slechts 10 duizend over. Alleen in Italië en Bulgarije is het aantal Joden niet noe menswaard verminderd. Grootste aantal Joden thans in en „Ahasverus, waarheen? Vijfennegentig procent der Joden, die thans als vluchtelin gen uit het oosten in kamoen in Beieren verkeeren. hebben den wensch uitgesproken naar Palestina te gaan. Door bemid deling van de Unrra werden hun door de Anglo-Am erikaan- sche commissie voor Palestina vragenlijsten gestuurd. Een der vragen was waarheen zij zich wilden begeven en hiero.i werd vrijwel, unaniem „Palestina" geantwoord. Een aantal Joden £af het verlangen te kennen naar de U.S.A. of andere lan den buiten Europa te gaan en er waren er ook, die beant woordden met: naar het cre matorium! voor Dinsdag. HILVERSUM 1. 301 M. 6.Schubertliederen. 6.15 Ned. Kath. Arbeidersbewe ging. 6.30 Liederenprogramma. 6.50 's Avonds als ik slapen ga... 7.Nieuws en weeroverzicht. 7.18 Programma-overzicht. 7.30 Voor de jongeren. 8.Nieuws in het kort. 8.05 Het Harteveltkwartet. 8.40 Wat zien uw ooren. (Luis terwedstrijd). 9.Metropole-orkest. 9.15 Filmkwartier. 9.30 Metropole-orkest (vervolg). 10.Nieuws. 10.15 Yehudi en Hephzirah Me- nuhin. 10.30 Avondgebed met koorzang. 10.50 Gramofoonrnuziek. 11.De Minstrels. 11.30 Gramofoonplaten-programma HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuwsberichten. 6.15 „De stem van de viool". 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.En nu naar bed.... 7.05 Piano-recital, door W. An- driessen. 7.30 Prof. Di*. Jan Walch: Too- neelbeschouwing. 7.45 Zang door The Five Sailors. 8.Nieuws in het kort. 8.05 Departementen spreken. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Hoorspel. 10.„Contact". 11.Nieuwsberichten. 11.15 Symph. dansen. ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren dlecstjubileum politie H. de Groot. Op 1 Febr. herdacht de heer H. de Groot zijn zilveren jubileum bij de politie. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis, waaronder het zang koor met knapenkoor de meerstemmige Mis van v. Schaik uitvoe.rde en waarbij net gcheele politiecorps aanwezig was. Des namiddags te 3 uur vond de of- ficieele huldiging plaats in de trouw zaal van het gemeentehuis in tegen woordigheid van alle hoofden van Dienst. De loco-burgemeester, wethou der J. Sprei] Thzn., voerde het woord, vervolgens de heer J. Grootehuis, chef van het corps, en ten slote de heer Z. J. van Gijzel als oudste collega. Allen schetsten de bekwaamheden, collegiali teit en speurderszin van den jubilaris. Namens de collega's werd den jubi leerenden hoofdagent een prachtige ac- tetasch aangeboden, terwijl mevr. de Groot een mooi bloemstuk ontving. Des avonds bracht het plaatselijk muziek korps „Crescendo'' een serenade. Andere jubilea. De heer J. K. L. v. Egmond, herdacht den dag waarop hij 25 jaren geleden, als kantoorlooper bij de Waterleiding en Lichtbedrijven in dienst trad. Des morgens 9 uur werd de jubilaris in hartelijke woorden toege sproken door den loco-burgemeester, den heer J. Spreij Thzn., en vervolgens door den boekhouder, den heer W. H. G. Beek, mede namens het personeel. De jubilaris ontving van de gemeente een geschenk onder couvert en namens het personeel van het kantoor een schilder stuk, terwijl aan zijn echtgenoote bloe men werd overhandigd. De volgende jubilaris op dezen dag was, in dienstjaren wel de oudste, de heer G. Zwaan, letterzetter bij de fa. N. Samsom N.V. In tegenwoordigheid van de directie en van het personeel werd de jubilaris in de zetterij hartelijk toege sproken door een dér directeuren, die hem schetste als een ijverig en vlijtig persoon. Ook deze iubialris ontving een geschenk onder couvert. Namens zijn collega's sprak de heer Marbits. en als oud-chef de heer Duiker. Nadat hem een divan was aangeboden dankte de heer Zwaan in dichtvorm op geestige wijze voor de hem geboden huldiging. Straat en huis-aau-huls-collecte Ned. helpt lndië. De Zaterdag gehouden straat -en huis-aan-huis-collecte voor de actie Nederland helpt lndië heeft opge bracht de somma van 2177. HAZERSWOUDE „T.O.G." De tooneelvereenigïng „T.O.G." gaf haar eerste vastenavond uitvoering in de zaal van den heer P. UI jee op Zondag 27 Jan. met de dolle klucht „Een huis vol herrie". Wij kun nen niet anders zeggen dan dat de speel sters en spelers zich al goed in hun rol thuis voelden. Wij zullen de spelers niet persoonlijk onder den loupe nemen, maar een woord van dank aan de dames die hun welwillende medewerking verleen den is zeker op zijn plaats. Zondag werd de uitvoering herhaald. Waarschijnlijk wordt nog een derde op voering gegeven voor een liefdadig doel. Propagandaclub. Dezer dagen werd in café Verhaar aan den Rijndijk op ini tiatief van het bestuur der R.K. Kies- vereeniging een vergadering gehouden van R.K .Jongemannen uit de drie plaat selijke parochies, met het doel om tot oprichting te komen van een algemeene R.K. Propagandaclub. Na opening werd het doel en de werking van een R.K. propagandaclub breeder besproken, waarna tot oprichting werd overgegaan. Na een gehouden stemming werd als voorloopig voorzitter gekozen W. van Beek; A Stolwijk zal het secretariaat waarnemen. De overige bestuursleden zijn de heeren W. de Jong, A. van Leeuwen en Jac. van Nierop. Na een opwekkend woord van den voorzitter der R.K. Kiesver. werd deze bijeenkomst die in alle opzichten zeker is geslaagd, gesloten. KATWIJK AAN ZEE T.B.C, De ver. tot bestr. der tu berculose te Katwijk en O. hield de 31e jaarvergadering ten huize van dr. van Dorp. Het bestuur bestaat thans uit W. E. Hueting, voorz., D. v. Dorp, secre taresse, J. C. A. Cleveringa, penn., E. Jan Trompetter, aan niets anders denkend, dan aan het gouden dansschoentje daar tussen die grimmige tanden, en vastbesloten om Tobias langs de kortst mogelijke weg bij zijn snode staart te grijpen, wist, dat een omweg om den zwaarlijvigen dokter aan To bias zeker twee minuten voorsprong zou geven. Wat kan een mens snel denken! Jan Trompetter over woog dit alles tijdens zijn eerste ontzaglijke strong, draalde dus niet en schoot met een kloeke duik juist als Tobias onder het ronde poortje van dokters be nen door. Holala, mis! Het poortje met heel het luid keels schreeuwend geleerde bovenstel werd in de lucht geheven en op de rug van Jan Trompetter reed dokter Pistache de Breestraat in en hield zich krampachtig vr~t aan de slippen van Jan s slobber- jas. Ja, ja, als Dik Trom og de ezel!

De Burcht | 1946 | | pagina 2