ais Waar Nederlanders en Indonesiërs samenwerken Slagers protesteeren OMGEVING van Nederlandsche kunstschatten „Ontroerende" kunstliefde der Nazi's Kooruitvoering ondei Willem Mizée Een noodtoestand De gezamenlijke omzet der Tilburgsche slagers is de vo rige week gedaald tot 60 pet. van den normalen omzet, ten gunste van de kruideniers- en comestibleszaken, respectieve lijk vleeschwarenfabrieken. De slagers te Tilburg hebben reeds eenige malen en op ver schillende wijzen geprotesteerd tegen den buidigen gang van zaken voor hun bedrijf. Thans hébben zij een bespreking ge had met de Kamer van Koop handel. waarbij zeer breedvoe rig werd besproken de penibele positie, waarin de slagersstand in de laatste weken is komen te ver keer en. De slagers zijn van meening, dat het feit, dat zij geen versch vleesch krijgen toegewezen, terwijl de kruide niers en comestibles-zaken steeds meer worden voorzien van vleesch waren, afkomstig "an de vieesch waien-fabrieken (d:e een zeer sterk bevoorrech te positie gaan innemen) de h«taan®mogelijfc£iei i van den slagersstand zeer ernstig in gevaar brengt. Met behulp van cijfers werd aangetoond, dat bii de huidige omzetten de bedrijfskosten van vele slagerijen van dien aard zijn, dat de vaste kosten nog niet kunnen worden gedekt, laat staan de kosten van nood zakelijk levensonderhoud. Unaniem was men van oor deel dat van een waren nood toestand moet worden gespro ken, die Voor den slagersstand tot catastrophale gevolgen zal moeten leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Lezing met lichtbeelden over Java. Voor een zeer groot auditorium gaf de zeereerw. Pater van Gestel S.J. uit Nij megen, in het kader van de .Nederland helpt Indië"-week een zeer interessan te en leerzame lezing met lichtbeelden over Java. De Pater ving zijn causerie aan, met er op te wijzen, dat de naam Indonesië door ons Nederlanders feitelijk niet in den juisten zin wordt gebruikt, wijl In donesië wil zeggen: de geheele Ned. In dische Archipel, waarvan het Neder landsche slechts een gering deel uit maakt. Heel interessant was het gedeelte, waarin we nader kennis mohcten ma ken met Java's Dessa-leven, kunstbe oefening en volksvermaken. Nadat het R.K. Gemengd zangkoor „Sint Bonifacius" nog enkele liederen ten gehoore had gebracht dankte de heer Ruij'ssenaars alle medewerkenden, in zonderheid den pater, die er op zoo'n uitstekende wijze er in geslaagd is ons allen nader tot Indië te brengen en daarbij zeer objectief, ook heeft gewe zen op de groote verdiensten die Ned. in Indië heeft. Noodgemeenteraad. De voltallige noodgemeenteraad kwam onder voorzit terschap van _den loco-burgemeester, wethouder P. Spreij Thzn., in openbare vergadering bijeen. Bij punt „Mededeelingen" maakte de heer Van Dijk de opmerking, dat het z.i. getuigt van weinig accuratesse, dat er verzuimd werd 11 biljeten van 100. niet tijdig in te leveren. De voorzitter betreurt dit eveneèns B. en W. moeten nu evenwel de be slissing van het Min. van Financiën af wachten. Ingekomen was een schrijven van het Raadslid, de heer A. J. Dekker, waar in deze als lid van den tijdelijken raad ortslag neemt. De voorzitter zegt den heer Dekker dank bij diens heengaan en wcnsciit hem alle goeds in zijn nieuwe functie.. Hierna werd de hegr C. M. Deeren- berg (R.K.) met 15 stemmen (2 blanco) gekozen tot wethouder van openbare werken. De voorzitter noemt het een groote dag voor de gemeente nu den wensch, dat het gemeentebestuur op een breeder basis zal kunnen worden geleid, in ver vulling gaat. Spr. is verblijd met de be noeming van den heer Deerenberg, voor wien veel werk is weggelegd. In de vacature werd den heef A. v. Emmerik als lid en den heer Vernooij als pl.v. lid benoemd in de commissie van bijstand voor gemeentewerken. In de commissie van bijstand voor de water- en lichtbedrijven werd als derde lid benoemd de heer W. Geerlof en den heer A. v. Emmerik als pl.v. lid. Bij punt 7, voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking inge volge de artikelen 72 e.v. der l.o. wet 1920 tot verandering der inrichting van de bijzondere school voor u.l.o. aan het St. Jorisplein, vraagt de heer v. d. Akker de aandacht van B. en W. ook voor de openbare school ii Schoolstraat. Deze is z.i. als school Alphen onwaardig. Bovendien worden enkele klassen nog steeds van het eene naar het andere verblijf verjaagd en aangezien de mogelijkheid van bouwen nog in het verre verschiet ligt, vraagt spr. oplossing van deze onhoudbare si tuatie op korten termijn, door bijtrek king van een dienstwoning en deze te bestemmen voor schoollokaal. De voorzitter antwoordt hierop, dat het hem bekend is, dat de Openbare School in de Schoolstraat sinds 1918 al veel te wenschen overlaat, hetgeen de heer W. M. de Vis de opmerking ont lokt, dat het toch wel een zeer treu rige situatie is, dat er in een kwart eeuw tijds nog geen oplossing daarvoor is gevonden. Ten slotte werd door den voorzitter medegedeeld, dat er bii den Dir. van Gemeentewerken de plannen voor een nieuwe Openbare School al hier in gereedheid liggen. Op een desbetreffende vraag van den heer Ruijssenaars antwoordt de voorzit ter, dat de verbouwing van de Chr. School, waarover dit voorstel gaat, zal worden aanbesteed. Bij voorstel 8 wordt aan mej. D. S. J. Buijse, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als leerares aan de ge meentelijke nijverheidsschool voor meis jes. terwijl bii punt 9 voor verleend ont slag aan mej. A. J. C. Piers, als lee rares in huishoudelijke vaken aan de zelfde school, wordt ingetrokken. LEIDSCHENDAM Bij een afscheid. Pater Johannes Franciscus Maria Warmenhoven heeft de vorige week een missie-collecte houden in de parochiekerk, welke buiten verwachting hooge som van ruim 2200 heeft opgebracht. Deze col lecte was het sein, dat pater Warmen hoven spoedig naar zijn missie-stand plaats in Portugeesch Afrika zou trekken. Thans vernemen wij, dat het vertrek zal plaats hebben op Woensdag 13 dezer. Met nog meerdere ordegenoo- ten zal pater Warmenhoven vanuit Am sterdam met een lijntoestel van de K. L.M. via Madrid naar Lissabon vliegen. Met de andere paters die op 11 dezer op dezelfde wijze naar Portugal reizen, zal daar gewacht worden op de boot verbinding die de misionarissen zal brengen naar hun arbeidsveld, het aarts bisdom Loanda. Sinds 'zijn priesterwijding op 25 Juli 1943 heeft pater Warmenhoven ongeveer 1K iaar zün priesterdiensten aan de pa rochie 1 ewezen. Daardoor is onze paro chie-zoon tevens een parochie-vriend geworden, die ongetwijfeld door de ge heele parochie gemist zal worden. Leid- schendairiv gaat trots op deze pries ter die in alle eenvoud een voorbeeld was van godsdienstzin. Wij wenschen pa ter Warmenhoven in alle opzichten een zegenrijk werk en succes. STOMPWIJK INGEZONDEN MEDEDEELING. Wat gaat er met de Middenstand gebeuren. Aid. Zuivel? Het ts voor den geheelen Midden stand een genoegen zijn eigen bedrijf weer ingeschakeld te weten. Daar zijn wij de overheid zeer dankbaar voor; wij gaan alle weer bouwen aan een nieuwe maatschappij, zoo ook de zui velhandel. Maar om een bestaan te vinden is noo- dig een winstmarge op elk artikel. Wat de winst op roomboter betreft is het nog al treurig gesteld. Verkoopsprijs consumenten 1.30 per Y, kg. Inkoopsprijs detaillisten 1.20 per V» kg. Winst 0.10 per kg. Omzetbel. 2 pet. Winst blijft 7.4 cent. De winst op margarine is met de nieuwe regeling ook niet vooruit ge gaan; een hoogere inkoopsprijs van 4 cent per kg.; lagere verkoopsprijs van 4 cent per kg. dus een winstderving van 8 cent per kg. Het laat zich aanzien, dat de afd. Zui vel door deze regelingen zoo zwaar getroffen zal worden, dat duizenden mid denstanders ten gronde zullen gaan. Mede in verband met de hoogere be drijfskosten en de toekomstige verhoo ging van de omzetbelasting van 2 pet. op 3 pet. is een zoo spoedig mogelijke herziening van deze winstmarge door de betrokken instanties dringend ge wenscht. Belanghebbende Zuivelhandelaar. G. B. WAAIJER. Distributiekaarten. De uitreiking van de nieuwe bonkaarten zal geschie den op Vrijdag 8 Febr. in het Blesse Paard, 's Morgens van 9.30 tot 12 uur en 's middags van 13.30 tot 16 uur. De tweede distributiéstamkaart of de nood- kaart plus inlegvel dient meegebracht te worden. VOORSCHOTEN Nieuwe bonkaarten. De nieuwe bon kaarten worden uitgereikt op: Maandag 11 Februari in ,,De Nieuwe Vink" van 10 tot 12.30 uur voor de bewoners van Lei-dscheweg vanaf Hofweg tot het ein de en van 13.30 tot 15.30 uur voor Dijk- hoflaan, Haagweg, Rijndijk, Valkenburg- scheweg en Vinkweg. Dinsdag 12 Februari in gebouw Treub- straat tusschen 9.30 en 12.30 voor I.eid-1 scheweg No. 1 tot Hofweg, Hofweg, Krimkade, Maniixstraat en tusschen 14 en 16 uur voor Beatrixstraat, Berensteyn- straat. Duivenvoordestraat, Narcisstraat, Pauwenstraat, Tulpstraat, W. de Zwii- gerlaan. Woensdag 13 Febr. des morgens voor Doriklaan, Hyacinthstraat, Papelaan en des middags voor Duivenvoordscheweg, Esschenlaan, Haagwijk, Horstlaan. de Kempenaerstraat, Kniplaan, Oranjelaan, Peppellaan, Rouwkooplaan, Rozenburg laan, Veurscheweg, Vliet en Wegen, Wilgenlaan, Woelwijklaan, Wijngaar denlaan. Donderdag 14 Februari des morgens Badhuisstraat, Bloklaan, Elslaan, Eras- musstraat. Kerkplein, Laan van Lan- genhorst. Landweg, Molenlaan, Nieuw Voordorpstrat, Noordheystraat, Park straat, Stadwijkstraat, Tolstraat. Tram straat, Treubstraat, Vernèdepark, Vin- kensteeg, Willebrordstraat. Vrijdag 15 Febr. des morgens voor Nieuw Voordorp, Huize Bijdorp. Huize Beresteyn en des middags voor de ge meente-instellingen. Bij het afhalen van de bonnen moet de stamkaart of noodstamkaart met bij - behoorend inlegvel G 508 medegebracht worden. Zij, die om de een of andere reden de bonkaart niet op bovenge noemde data afhaalt wordt daartoe eerst in de gelegehneid gesteld één week na dat de bonkaart in gebruik is genomen. Tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand alhier zijn benoemd. a. G. J. van der Hoeven, burgemeester, b. O. I. R. Viveen, wethouder, c. J. A. Mens, wethouder. Personalia. De heer O. J. Brinks, directeur van de bedrijven met ingang van 1 Januari j.l. gepensioneerd, zal op verzoek, voorloopig de loopende werk zaamheden bij de bedrijven blijven lei den. ZOETERMEER Distributie. De uitreiking van de nieuwe bonkaarten zal plaats hebben op Maandag 11 Febr. voor de letters A t.m. He, op Dinsdag voor de letters Hi t.m. P en op Woensdag 13 Febr. voor de letters O t.m. Z. De uitreikingen heb ben uitsluitend plaats in het distributie kantoor tusschen 9.1512 en 13.30—15 uur. Na-uitreiking alleen in gevallen van verschoonbaar verzuim op Donderdag 15 Febr. a.s. van 9.15 tot 12 uur. Overge legd moet worden de tweede stam kaart met bijbehoorend inlegvel en door de zelfverzorgers tevens nog het zegel boekje met zegelkaarten. Opkomstplicht gehandhaafd ET jaar zullen de Nederlandsche mannen en vrouwen vanaf den 23- jarigen leeftijd .aan de verkiezin gen deelnemen. Tegen verlaging van den kiesgerechtigden leeftijd van 25 op 23 had niemand bezwaar. Minister Beel had voorgesteld om de opkomst plicht te schrappen. De heer Ruys de Beerenbrouck stelde bij amendement voor om die plicht te handhaven en zich met 37 stemmen voor en 36 stem men tegen werd zijn amendement aan vaard. Net toen de stemming was af- geloopen kwam een van de dames Ka merleden binnen die tegen het amen dement was. Zij alleen had dé schaal naar de andere kant kunnen doen door slaan. Nu zullen wij dus in het vervolg ons ter stembus moeten begeven op straffe van anders de kans te loopen met den kantonrechter in aanraking te komen. Of wij ook werkelijk zullen stemmen, is aan onszelf overgelaten. Een goed staatsburger echter weet, dat het zijn plicht is. yj Hoezeer Seyss Inquart zich beijverd heeft om Nederland van zijn kunstschatten te berooven, blijkt wel uit brieven, die o>p het bureau van den vroegeren Rijkscommissaris te Den Haag ge vonden zijn en die thans bij den aanklacht te Neurenberg naar voren worden gebracht. Seyss had een zekeren Muehlmann ermee belast kunst werken die „Reich wichtig'' waren te noteeren, teneinde hem Seyss in gelegenheid te stellen Hitier daarover te informeeren. Men kan zich ge- makkelijk indenken waar zulk een informatie bij den beken den kunstzin van den Fuehrer steeds op uitdraaide. Seyss rapporteert dan ook dat op deze wijze reeds een groot aantal waardevolle schilderijen kon worden „veilig gesteld". De Fuehrer kwam aldus, in 't bezit van Rembrandts' zelf portret, dat op een marktwaar de van 2 millioen mark ge schat werd. Seyss geloofde met zeker heid te kunnen zeggen, dat een deel van de „aanwinsten" nooit zou zijn verkregen zonder het zorgzame oog van Muehl mann". Seyss kon zelfs geval len noemen waarin belangrij ke kunstschatten in Neder- landsch privé bezit zouden zijn verdwenen en „den Fuehrer zouden zijn ontgaan" als Muehl mann niet ingegrepen had. Ook de verzameling Mann- heimer zou zeer moeilijk ver kregen zijn zonder medewer king van Muehlmann. Blijk baar waren, tpen Seyss deze brief schreef, andere plannen voor het verwerven van aan winsten aanhangig en Seyss verzocht daarom den Fuehrer persoonlijk zich te bemoeien met de zaak om de onmisbare figuur van Muehlmann in zijn „nuttige werkzaamheid" te la ten. Het dossier bevat voorts verschillende telexboodschap- pen aan Seyss met 't verzoek om bedragen beschikbaar te stellen voor aankoopen in Ne derland. Het is bijna aandoen lijk in die boodschappen te le zen, hoe uitstekende bedoelin gen Seyss' vrienden uit Linz en Weenen met hun „aankoo pen" hadden. Zij smeekten Seyss in naam van zijn Oos- tenrijksche genegenheid kunst bezit beschikbaar te stellen voor de „Gemaeldegalerie un- seres Gaues" of voor de „Aus- stattung der Reichsstatthalte- rei". Voor Mizeé .is deze avond een triuir geworden èn'om het belangrijke prt gramma als wel om de hoogstaande vei tolking Door een „Schola" gevorm door heeren van het „Alma Materkoor' werden drie Gregoriaansche gezange uitgevoerd, zuiver en fraai van too (een bariton wil wel eens even probee ren te domineeren), dictie en stijl e Mizeé in groote eenvoud van leidin zeer suggestief. De „Palestrinazang door het „Leidsch a Cappellakoor" wa zóó temperamentvol, dat zelfs de koud ste toehoorder verwarmd moet zijl. verrukkelijk de stemmen, de uiting van b« venaardscli verlangen en hemelsche glo rie. Artistiek van beteekenis. Dan he aristocratisch „Requiem" van Fauré, te viering van de nagedachtenis van Pro fessor Huizinga. Zoo'n emotioneel wer kan alleen een Franschman scheppen De droefenis om de dooden, verklank door de gedempte kleur van de in mid denligging geschreven koorzang. De vio len zwijgen in „Introitus", „Offerte rium" en „Pie Jesu", dat door Faun ingelast is tusschen ,Sanctus" en „Ag nus Dei". Als een vroom gebed door di sopraansoliste gezongen. Lydia Stap pers. die in de plaats van mevrouw Be versluis optrad, zong de kleine moei lijke partij muzikaal en boeiend. Voo de bewogen dramatiek van het ,,Dië' irae" gevoelt Fauré niets. Zijn lyrische fantasie is niet dramatisch, maar „li Paradisum" laat hij zich niet ontgaan Innig is de expressie. Hoort men oor zoo'n ontroernd „Sanctus"? Het „Li bera me" wordt ten deele door den ba riton-solist gezongen en door het koo' voortgezet. Diekerhof's timbre is nie soepel en schikt zich niet best in di werk. 't .Gooisch Kamerkoor" gesecun- deerd door het Rotterdamsch Philhar monisch Orkest met Bram Martijn als organist, zong in elk opzicht voortref felijk en Mizeé vereenigde door bezielde leiding alles en allen tot een fraai en smble. Bij de andere kooren voegde zich ook het „Alma Materkoor" om Beet hoven's „Chorfantasie" te maken me Iskar Aribo als solist. Men hoort dil werk, dat veel herinnert aan het slot koor van de 9e Symphonie maar wei nig. Na een lange inleiding door der pianist krijgen orkest, koor en solo-sextei hun beurt. Er werd krachtig, bezield ei natuurlijk gezongen. De Gooische zan gers zorgden voor het sextet. Het kooi liet zich niet onbetuigd, en de zang miste haar uitwerking niet. Aribo. die wij waardeeren als een knap en heel muzikaal kunstenaar, speelde de vir tuose partij, met veel artisticiteit en vaardigheid. Mogelijk had voor zijn wei luidenden aanslag de vleugel half ge opend mogen wezen. Last not least „Psalm 150" van Bruckner, die afge wend van de wereld, levend in een sfeer van religieuse aandacht en verrukking welhaast het hoogst mogelijk van men- schelijk vermogen heeft bereikt. Het magistrale werk was in zijn overweldi gende monumentaliteit feitelijk te forsch van klankwezen voor onze concertzaal. Maar gaarne laten wij ons medenemen In de vaart opwaarts. Een woord van hulde voor de kooren, voor de directie van Mizeé, die frappant suggestief was en voor de lofwaardige begeleiding van het Philharmonisch Orkest. Mizée werd gelauwerd. 1. Kortmann. E. PHILLIPS OPPENHEIM OVERLEDEN. De beroemde schrijver van avontuurlijke romans E. P'hil- hps Oppenheiip is op tachtig jarigen leeftijd overleden. Op- penheim heeft meer dan hon derd romans geschreven. In ons land is misschien zijn bekendste boek „Rijk en geen Geld", dat ook als tooneelstuk succes had. Het verschil tusschen den toestand in Makassar en die in de steden op Java, is voor iemand, die hier pas aankomt, zeer opvallend. Er heerscht hier een sfeer van rust en men is reeds bezig tot normale verhoudingen terug te keeren, hoewel dit proces natuurlijk veel tijd vergt. HEROPBOUW IN GOEDE HARMONIE In de straten ver vullen de inwoners, Indonesiërs even goed als Nederlanders, hun gewone dagtaak. Ne derlanders loopen zon der angst door de kampongs en ze on dervinden zelfs geen buitengewone belang stelling van de inwo ners. De scholen zijn her opend en kinderen van alle rassen zijn druk bezig him ach terstand van jaren be zetting in te halen. Om de een of andere reden verging het Ma kassar beter dan de steden op Java, want de bestrating is nog in goede conditie. Dit zal echter wel te danken zijn aan het feit, dat er betrekkelijk weinig verkeer is. - daar de meeste motorvoertui gen door de Japannee- zen zijn gevorderd en naar elders verscheept Natuurlijk is nog uit vele andere dingen den nasleep vgn den oorlog te merken. De ergste daarvan zijn de ruïnes der Chinee- zenwijk, die voor een groot deel aan den haven grensde en dus door de bombarde menten tot een puin hoop is gemaakt. Dit veroorzaakte hier een nijpenle woningnood, zocdat de Chineesche inwoners bij anderen moeten intrekken: ook zien wij overal de teekenen van ver- waarloozing: onge verfde huizen, afval, dat op het Konings plein ligt opgehoopt en kapotte daken. Vele schuilkelders bij openbare gebouwen en particuliere huizen geven ook een- indruk van wat de stad heeft doorgemaakt. Sedert de Japansche overga ve is de voedselposi tie echter enorm ver beterd, omdat de Nica regeering groote voor- zen der levensmidde len laag gehouden. De Ned.-Indische regee ring heeft een vastge- stelden prijs van 16 cent per kilo rijst in gevoerd, hoewel zij hierdoor op deze voorraden, welke uit Texas zijn geïmpor teerd, verlies lijdt. Naar men verwacht, zal dit echter tijdelijk zijn. daar Celebes in April 'n nieuwe rijst oogst opleverd. Textiel is practisoh niet te krijgen, zelfs niet voor zwarte prij zen, Economische des kundigen van do Nica zeggen, dat het tekort aan kleeren "fepoedig verminderd zal wor den nu de havensta king in Australië is ge ëindigd. Daar heeft de rijst heeft aange voerd. Terwijl de prij zen van vele schaar- s-che artike'en hoog zijn, worden de prij- raden kleeding gereed liggen om naar Indië te zenden, teneinde de bevolking te voor zien.

De Burcht | 1946 | | pagina 3