ftegeeringsvoorlichtingsdienst OMGEVING SPORT SCHOOLMEESTER EN CRITICASTER GISTEREN is ill het parlement tie Regeeringsvoorlichtings- dienst en „Oog en Oor" ter sprake gekomen. Men heeft er letterlijk geen draad van heel gelaten. Men was eenstemmig in zijn critiek en vele leden maakten van deze gelegenheid gebruik om nog eens te spreken over „het smijten met geld" en het' overbelaste-regeeringsapparaat. Algemeene ontevredenheid van de Kamer De heer Van Kuilenburg (S.- D.) kwalificeerde de R. V. D. als de „schoolmeester en criti caster" van de pers. „Een on hebbelijke bezigheid waartoe niemand opdracht gaf". Voorts wees hij erop, en na hem kwa men andere leden, die dit be vestigden, dat de regeerings- commissaris van dezen dienst buiten zijn boekje treedt, praat als hij moet zwijgen, zwijgt als hij moet praten en dan dik wijls nog verkeerde uitleggin gen geeft, waarbij als meest ■geruchtmakend voorbeeld ge wezen werd op de verkeerd- weergegeven uitlatingen van den Min.-President zelf betref fende de vrijlating van N. S. B.'ers. De Min.-President kon daar zelf het beste over oordeeien hoe groot de moeilijkheden wa ren, daardoor ontstaan. De heer Schaspman (R.-K.) schaamt zich, dat hij -d.e gees telijke vader van de Regee- ringspersdienst genoemd wordt, als hij ziet waartoe dit kind thans is uitgegroeid. In dezen dienst is de regeeringscommis- saris een politiek persoon ge worden, wat geheel en al in strijd is met de bedoeling. Voorts merkte deze afgevaar digde op, dat ook deze dienst maar weer zeer vele ambtena ren in zijn werk betrekt en ook al begint met groote gebouwen te vorderen. Verder gaat zij zich met alles bemoeien. „Engelachtig geleid". ..Laat het dan zijn" zei deze afgevaardigde, „dat het geen duivels- maar engelachtig ge leid propaganda-ministerie - is, maar op een propaganda-mi nisterie gaat gelijken.' Achtereenvolgens komen de heer De Wilde (A.-R.), Wende- laar (Lib.) en Teulings (R.-K.) aan het woord, en zii zijn het er allen over e_ens, dat men in dezen het regeèringsbeleid niet kan waardeeren. De heer Teu- linigs zegt o. a.: „Het is een volmaakt ten dentieuze voorlichtingsdienst". Verder gunt hij de regeering graag haar „praatje op de brug". Maar het wordt een gek ke geschiedenis als de regee ring over de radio met het par lement gaat discussiëeren". De Minister-President zelf aan. het woord. De Min. begon met te ver tellen, dat het hem heelemaal niet verwonderde, dat men van deze gelegenheid gebruik maak te om allerlei bezwaren naar voren te brengen. Wanneer de Min.-Pres. meent te moeten op merken. dat hij niet veel nieu we gezichtpunten „gehoord" heeft, dan zouden wij willen vragen, waarom hij dan niet reeds eerder deze. -reeds lang openlijk uitgesproken, bezwa ren heeft getracht te weerleg gen of op te heffen. De Min. is in zijn antwoord tamelijk tam en hij probeert zooveel mogelijk de R. V. D. de hand boven het hoofd te houden, al moet hij toegeven, dat hier en daar de grens wel eèns overschreden is. De heer De Wilde had een cijfer van 2 millioen genoemd, die de R. V. D. kostte en met eenige triomf deelde de Min. mede, dat dit zaakje „maar" 1.300.000 gulden kostte. Alsof de Kamer nu spontaan zou rea- geeren: „Nou. dat valt mee!" Maar het bleek uit de replieken wel, dat de Kamer niets van deze geldsmijterij moet hebben. Als de Min. dan ook nog te spreken komt over het ruim gebruik van auto's door amb tenaren, dan doet het werke lijk wanhopig aan uit des Min.- Pres. mond te moeten hooren, dat er, lezer let wel, nu weer een instantie is ingesteld om uit te maken, welke ambtenaar een auto gebruiken mag en welke niet, op welke wiize en, zoo ja, in combinatie met an deren. Inderdaad, het is niet genoegelijk onder zooveel in stanties en bestuursapparaten te leven. En met schrik zien we de toezegging in vervulling gaan, die Min. Schermerhorn deed, dat de begrooting begin Maart tegemoet tegemoet kan worden gezien. ALPHEN AAN DEN RIJN Indische tentoonstelling geopend. In het kader van de actie .Neder land helpt Indië" werd door den eere voorzitter, den heer J. Spreij, loco-bur gemeester de Indische tentoonstelling geopend in de toonzaal van de firma P. J. Couvé. Nadat de voorzitter van dit comité, de heer A. J. Dekker een kort wel komstwoord had gericht tot de aanwe zigen sprak de heer Spreij warme woor den van aanbeveling voor deze actie en spoorde een ieder aan mede te hel pen om den nood in Indië te lenigen. Het is waarlijk geen gemakkelijke taak geweest deze zeer omvangrijke exposi tie te organiseeren. Deze tentoonstel ling brengt ons bijna in alle opzichten iets nieuws. De tentoonstelling, waar aan voor eerv^groot deel Alphensche in gezetenen, door het tijdelijk in bruik leen afstaan van hun kostbare Indische bezittingen medewerken, laat ons een stuk van ons Indië zien, het léven en de gebruiken, de daar ontwikkelde cul tuur, en spreekt ons van het- hoog zede lijk peil der bevolking en van den gods dienst der inlanders en dit alles door woord en in beeld; De tentoonstelling is leerzaam en in teressant. Ze laat zien. dat Nederland een onschatbare waarde aan cultuur daar gebracht heeft „Er werd daar inderdaad iets grootsch verricht".... De tentoonstelling is aller aandacht waard. De heer Grijpma, die zich voor deze groote opgaaf gesteld zag, kan spreken van een groot succes. Moge deze expositie ons allen na der tot schoon Indië brengen en ons allen nu reeds- inspireeren tot daadwer kelijk medeleven met het groote leed. dat aan het volk van Indië, dat een levend stuk Nederland is, door den over weldiger is aangedaan. Wij weten er van mee te praten! Laten wij nu ook aan deze actie mee doen! Dré de Wolf sprak voor de Kath. Arbeidersbeweging en de Kajotters. Voor een overvolle zaal sprak de heer Dré de Wolf over de verhouding van kapitaal en arbeid. In dezen tijd, waarin ons van alle kanten, aldus spr., om vernieuwing wordt geschreeuwd, is er een stroo ming waar te nemen, welke alléén deze vernieuwing wil, dat alle menschen vereenigd zijn in een eenheids-organi satie. doch dit beteekent geenszins ver nieuwing maar wel een nieuwe uiterlij ke vorm. Een nieuwe bezieling, een nieuw willen een nieuw doen is in deze nieuwe vorm nog niet verwezenlijkt en er kan ook geen sprake van zijn. De vernieuwing van binnenuit staat bij ons nummer één. Om die vernieuwing van binnenuit mogelijk te maken, moet er eerst komen een juiste verhouding tus- deze verhouding onder den loupe en con- schen kapitaal en arbeid. Spreker nam stateert met voldoening, dat er in de latere jaren groote veranderingen ten goede zijn waar te nemen. 4 De Pauselijke Encyclieken „Rerum Novarum" (1891) van Paus Leo XIII en „Quadragesimo Anno" brachten den katfi. arbeider er toe zijn eigen weg te banen.- In dien tijd werd de christelijke gedachte mede de wereld ingedragen naast den strijd om de boterham. Er is godsdienstig en cultureel werk verricht. Er is getracht de klove tusschen ka pitaal en arbeid, welke elkaar niet mis sen kunnen, te overbruggen en, toen de oorlog inviel, was er ook in deze veel verbetering te constateeren. Die oude situatie moet veranderen in een harmonische eenheid in samenwerking van kapitaal en arbeid en dit kan. aldus spreker. thans zeker bereikt worden. Spr. belichtte de z.g. bedrijfsorganisaties die in deze zegenrijk werk zullen ver zetten. Dit te bereiken is een eerste opgave van de katholieke arbeidersbe weging. Waarvoor hebben wij anders onder de oogen van dne bezetter en van de. Gruene Polizei, onze Stichting van den Arbeid gemaakt vroeg spreker zich af. Daar staat iets grootsch te gebeuren, ten aanzien van de verhou ding van kapitaal en arbeid en van de eikenning van de onaantastbare waardig heid van den arbeider als mensch, van den vrijen mensch, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, die alle een godde lijke eindbestemming hebben. In het tweede deel van zijn enthou siaste toespraak behandelde spr. meer de organsatievorm van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging, die ontegenzegge lijk groote vernieuwingen, óók in den vorm, heeft ondergaan. Zoo liet spr. achtereenvolgens de re vue passeeren, de Diocesane organisatie in verbinding met de plaatselijke en parochieele afdeelingen; de Godsdienstig- zedelijke raden met verbinding met de Kath. Actie; de cultureele, sociaal-eco nomische, finantnieele, sociaal-hlgiëni- sche raad; de centrale vrouwen- en jeugdraad en verklaarde, dat de kath. arb.bew. een confessioneele organisatie is en zal blijven, die de leer van Chris tus-Kerk ten grondslag neemt. Hierna behandelde spr. nog in vogel vlucht het nieuwe urgentieprogramma en volgde een kort slotwoord van den geestelijk adviseur, kapelaan J. W. Poel. O.a. woonde ook Deken L. Nieuwen- huizen dezen buitengewoon goed geslaag den avond bij. De gehouden collecte voor „Herwon nen Levenskracht", het T.B.C.-fonds der K.A.B, bracht pl.m. .30.— op. TER AAR Uitslagen N.B.B., afd. Ter Aar Omstreken. Ie klasse: Monopole 1—T.O. G. 1 6—2. 2e klasse: De Gouwe 1Vriend.kring 2 5_2; Monopole 4—Monopole 3 1—7. 3e klasse: Crescendo 5—Crescendo 4 afgelast; Crescendo 3D.G.L. 2, afge last; De Kroon 3S.N.A. 2 80; T.O.G. 2—T.O.G. 3 1—7. 4e klasse: Vriend.kr. 4De Gouwe 3 6—2; Vriend.kr. 3—Monopole 5 2—6. Programma voor de week van 3 tot 9 Februari 1946. Ie klasse: 5 Febr.: Vriend.kr. I—De Kroon 1; D.G.L. 1— Onder Ons 1; Crescendo 1Monopole 1; Monopole 4Vriendkr. 4Vriend.kr. 2; Onder Ons 2Monopole 3; De Gouwe 1 Crescendo 2. 3e klasse: 7e Febr.: D.G.L. 2T.O.G. 3; T.O.G. 2—Crescendo 3; De Kroon 3 Crescendo 5; Crescendo 4De Gou- 4e klasse: 7 Febr.:: Vriendkr. 3T. O.G. 4; T.O.G. 5Crescendo 6; Mono pole 5Crescendo 7. 5 Febr.; Monopo le 5De Gouwe 3. In de 4e klasse heeft Monopole 5 dus 2 wedstrijden in één week. Monopole heeft wegens ziekte zijn teams gewijzigd: Monopole 1: 1. Ant. Lek, 2. .1. Verhoef, 3. W. Slootweg, 4. Th. A. Hijdra. Monopole 2: 1. H. Egberts. 2. G. er- hoef, 3. G. Egberts. 4.* J. Slootweg. Een nieuwe club. Op 16 Januari is te Leimuiden opgericht een nieuwe bil jartclub ,.De Sportman" gevestigd in café wed. J. C. v. Graas. Het adres van den secretaris is J. Berends, Dorpsstraat 303. Leimuiden. De nieuwe club bestaat voorloopig uit 11 leden. Zij beschikken over een prima biljart.' Zij hebben zich reeds bij den N.B.B. opgegeven en wenschen ook lid van ons ressort te worden. LEIDSCHENDAM Doktersdienst. De geneeskundige dienst wordt Zaterdagmiddag en Zon dag a.s. uitsluitend waargenomen door dr. Perquin, Veenestraat 24, tel. 24. LISSE Op hol geslagen paard. Dinsdag middag sloeg in de Kanaalstraat, hei paard van den heer P. Warmerdam, ge spannen voor een vierwielige disselwa gen, op hol. Het paard rende met den slingerenden wagen achter zich aan in de richting van den Heereweg. Aan de menschen, die zich met opgeheven ar men op den weg opstelden, stoorde het dier zich niet en holde maar door. Het mocht den hulpagent van politie v. G. gelukken, door met zijn fiets naast het paard te gaan rijden, de teugels te grij pen en het paard zoodoende tot stil stand te dwingen. Ongetwijfeld zijn door deze kranige daad ernstige ongelukken voorkomen. Bevolking. De controle op de be volking dezer gemeente heeft haar be slag gekregen en is ten einde. Naar wij hebben vernomen is de opkomst van de ingezetenen perfect geweest en is men ten Raadhuize hierover dan ook zeer te vreden. Alles is vlot en ordelijk ver- loopen. Weliswaar hebben de ambtenaren van de afdeeling bevolking al het mogelijke gedaan om vooruit te werken en de ge gevens trachten op te sporen, doch de medewerking van het publiek in deze materie was groot, zoodat op tijd deze aangelegenheid is afgewerkt. De resul taten van dit zeer omvangrijke werk zijn goed. Gebleken is, dat zeer veel ver huizingen niet waren opgegeven en nog moeten worden afgewerkt. Slechts en kele personen, die zich aangemeld heb ber. ontbraken in het kaartsysteem, ter wijl het ook enkele malen is voorgeko men, dat personen dubbel waren inge schreven. De zeer vele opgegeven val- sche inschrijvingen waren reeds teniet gedaan bij de reconstructie van het be volkingsregister. Bij liet einde der werkzaamheden zijn de kaarten geteld, waaruit bleek.-dat de bevolking van Lisse op 1 Januari 1946 bestond uit 5438 mannen en 5352 vrouwen, totaal 10.790 personen. Lisse heeft derhalve 86 mannen meer dan vrouwen. Een statistiek gesplitst in religie volgt, doch was nog niet be ëindigd. De bevolking der gemeente Lisse per 1 Januari 1946, verdeeld naar de Kerkelijke Gezindten, bestond uit: Roomsch Katholiek Kerkgenootschap: aantal 6379, procent 59,1. Nederlandscb Hervormde Kerk 2114, 19.5 Gere formeerde Gemeente 7S2, 7.1 Gere formeerde Kerken 621, 5.7 %t Christe lijk Gereformeerde Kerk 527, 4.8 Evangelisch Luthersche Kerkgenoot schap 22, 0.2 Gereformeerde Ker ken (art. 31 K.O.) 71, 0.6 geen Kerkgenootschap 171, 1.5 Doopsge zinde Gemeente 22, 0.2 °/nRemon- strantsche Broederschap 30, 0.2 Oud Gereformeerde Gemeente 13, 0.1 Hersteld Apostolische Zendingsgemeente in de Eenheid der Apostelen 9, 0 Vergadering der Geloovigen 9, 0 Vrije Hervormden 8, 0 Leger des Heils 3, 0 o/nNederlandsche Protestan tenbond 3, 0 Vrije Evangelische Ge meente 2, 0 Duitsch Evangelische Gemeente 2, 0 Kerkgenootschap der Oud-Bisschoppelijke Cleresie 1, 0v Hersteld Evangelisch Luthersch Kerk genootschap 1. 0 Totaal aantal 10790. 99 Overige Gezindten I To tdal 100 In deze gemeente bestaan, zooals uit bovenstaande statistische gegevens blijkt 20 verschillende kerkelijke ge zindten. Overheerschend zijn de R.K.. terwijl de protestantsche kerkelijke groe pen hoofdzakelijk bestaan uit Ned. Herv. en de verschillende Gereformeer de Kerkgenootschappen. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de door de menschen zelf opgege ven Kerkgenootschap bij de reconstruc tie van het bevolkingsregister. NIEUWVEEN Het communisme. Onder auspiciën van de Vereenigde Standsorganisaties gaf den heer van Santfoort uit Heem stede een causerie over: „Het Commu nisme". Spreker begon zijn causerie met de ontwikkeling van het communisme ia Rusland. Door voorlezing van citaten uit verschillende dagbladen en brochu res van het communisme. aangevuld met concrete historische feiten werd ons duidelijk, dat dit in wezen vrijwel over eenkomt met het nationaal-socialisme, voorzoover het nóg niet erger is. Wij kunnen van dien kant nog lieel veel ellende verwachten en misschien nog wel meer dan wij wel ooit van het nationaal-socialisme hebben ondervon den, hetgeen reeds onmenschelijk was. Op dezelfde listige en volksmisleiden- de wijze tracht liet communisme het volk van haar godsdienstige belevingen af te brengen en haar een communistische beschouwing op te dringen. Ook bij het communisme wordt de jeugd het eerst aangepakt, door haar in communistische instellingen op te voe den met alle gevolgen van dien. Ook bij het communisme wordt een tactiek van samenwerking tusschen Kerk en politiek voorgesteld, om bij een eventueele overmacht haar gewoon weg te vagen. Na de pauze werd het communisme in Nederland besproken, hetgeen zich hier te lande ontwikkelt onder den naam: „C.P.N.". Spreker wees ook hier op de listige propaganda 20oals deze zich in Tilburg heeft voorgedaan, waar eenige tijd gele den een krant verscheen onder de naam „Groot Tilburg". Van inhoud was deze opvallend anti-communistisch, doch in feite kwam ze van communistische oorsprong. De bedoeling hiervan is, om juist in die partijen binnen te dringen waar verschillen bestaan en uit hoofde daar van geen éénheid vormen. Juist in troe bel water vinden zij het goed visschen. Speciaal ook de E.V.C., werd als com munistisch door spr. gewaarmerkt, wel ke zich tracht te ontwikkelen uit de door hen zelf geprovoceerde geschillen vooral onder de arbeiders. Als wij dan ook de politieke ontwik keling gadeslaan .dan zijn wij thans weer op een ernstig oogenblik, waar het thans weer gaat om datgene, wat ons zoo dierbaar is. Wij stellen hierbij de vraag: ..Zou het nat.-socialisme ons ge noeg hebben geleerd?" Wij vreezen ech ter liet ergste. Durven wij reeds nu de strijd aan te binden tegen het commu nisme? Wij willen geen dictatuur meer. Wij willen niets meer riskeeren voor on zen Godsdienst wanneer dit voorkomen kan worden. Tot alle chrsitelijk den kenden menschen zouden wij willen zeg gen; Sluit u niet aan of onttrekt u als lid van de E.V.C. Uw eigen standsor ganisaties zlln mans genoeg om uw be langen te behartigen. SASSENHEIM De R.K. Vrouwenbond hield haar jaarvergadering in het K.S.A.-gebouw. De zaal was goed gevuld, toen mevr. Weusten de avond opende. De gebrui kelijke jaarverslagen der onderafdeeling werden vlot weergegeven. Zr. v. d. Wiel werd dank gebracht voor haar vele en moeilijke werk en ontving hier voor een passend geschenk. De bestuurs verkiezing liep vanzelf en mevr. puin dam zit nu inede aan de groene tafel. De verloting vond veel aftrek, er wa ren schitterende prijzen. De hoofdscho tel voor de leden was het optreden der damesleden van de tooneelclub „St. Caecilia". Voor het voetlicht werd ge bracht ..Het Levenselixer", waardoor de geheele zaal smakelijk heeft gelachen, mevr. Wuesten dankte na afloop allen, die deze avond hebben doen slagen. Personalia. Woensdag 30 Januari slaagden te Haarlem de dames J. Bon tje en E. Vink voor diploma kraamver- zorging. SCHAATSENRIJDEN. Gistermiddag zijn de Nederlandsche schaatsenrijders Keizer, Buyen en Lan- gendijk van Schiphol per vliegtuig naar Noorwegen vertrokken, waar zij op nog nader vast te stellen data in een aantal wedstrijden tegen Scandinavische rij ders zullen uitkomen. SCHAKEN. NATIONAAL TOURNOOI VAN „PHILIDOR". Het nationaal tournooi georganiseerd door de Leidsche Schaakclub „Phili- dor" is een groot succes geworden. De groote deelname van sterke speelsters en spelers uit Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Breda en de vele spelers van de verschillende Leidsche Schaakver- eenigingen en uit de omgeving hebben dit tournooi, voor de organiseerende yereeniging „Philidor", tot een succes vol besluit gemaakt van bet 25-jarig ju bileum. De voorzitter, de heer P. Herikens. dankt aan het eind van dit tournooi al le deelnemers voor hun trouwe opkomst en voor de sportiviteit bij de wedsrtij- den betoond. De heer mr. C. J. Goudsmit dankte namens de spelers het bestuur van „Philidor" voor het organiseeren van dit tournooi en hoopte, dat „Philidor" steeds met genoegen op deze wedstrij den zou terugzien. Ten slotte vermelden wij nog de winnaars van de verschillende klassen en groepen. Oud-kampioenen van Leiden: groep a* mr. P. L .J. Rassers. 2. W. H. v. d. Nat. Groep b: 1. mr. A. G. de Bfé- court, 2. mr. ir. I. J. Westra. Ee re-groepen. A: 1. mr. E. Mulder, 2. C. J. R. Sam- melius. B: 1 Drs. I. M. A. Wind, 2. J. H. Marwitz. C: 1. J. Moonenn. 2. de blindspeler E. Feilstra. D: 1. P. Groen. 2. P. H. Prult. Hoofdklasse. A: J. Rotteveel. B: A. E. J. Modderman. C: T. J. v. Kampen. D: M. M. Segaar. E: C. P. Sproet. H; D. v. Gelder. 1: J. H. Edeling. Ie 'klasse. A: Berghuis. B: J. Koet. C: Gerardts. J. L. v. d. Bos. E: D. Verhoef. F: C. de Lange. G: A. v. d. Heuvel. H: P. Barkema. I: G. F. de Jong. J: E. F. Schildhuizen. K: J. Verduin. L: G. Pardon. M: F. H. Hemerik. 2e klasse. A: G. W. Monnée. A. J. H. v. d. Meulen. P. Flieringa. D: P. J. Langerak. E: J. Streefland. F: H. Post. G: B. C. de Mik. H: W. F. Post. I: Th. Ober. JH. Klompenmaker. K: J. Abspoel. L: P. v. d. Zeeuw. 3e klasse. A: W. Vroege. B: A. J. de Koning. C: J. Koren. D: J. Wiltendink. E: F. v. d. Mark. F: B. Teske. G: J. vau Zanten. H: J. Hogendoorn. I: A. Huussen. J: IJ. Vavier. K: Duyverman. L: v. d. Maat. M: J. Bos. N: Ober. D C: KON. NED. VOETBALBOND. AFD. LEIDEN. Wedstriidpro?ramma voor Zaterdag 2 Februari 1946. Ie kl.r R.C.L. 1R.A.F. 2; Ouick B. 2Katwijk 1. 2e kl. A: T. en D. 1Leiden 2. 2e kl. B: Katwijk 3Rijnsb. B. 3. 3e kl.: Lisser B-Noorwijk 3. Jun. A: Warmunda (a)C.N.V. Wedstriidoroeramam voor Zondag 3 Februari 1946. Ie kl. A: Altior 1Alphen 3. Ie kl. B: Foreholte 2—S.J.C. 2: V.V. S.B. 2—Foreholte 1; S.J.C. 3—Lisse 3. Ie kl. C: A.S.C. 3—Lugd. 4; Meer burg 1—L.F.C. 3. Je kl. D: L.F.C. 4—Morschkw.; K.R. V.—A.S.C. 4 2e kl. A: Alphen 5Nic. Boys 2; We- ter. B. 1Alitor 3. 2c kl. B: Foreholte 3—Teylingen 4; fov,;ngen 3Warmunda 3. ?e kl. C: Rouwkoop 2Z.L.C. 2. 2e kl. D- V.V.L.V. 2—L.F.C. 6. 3e kl. A: Altior 5Altior 4. 3e kl. B: A.S.C. 7—Docos 4: Roo- rienb. 4—1..F.C. 7: U.V.S. 7—D.S.B. 3. 3e kl. C: A.S.C. 8—L.FC 8; Z.L.C. 4 Roodenburv 7; U.V.S. 8Meerburg 2. Jan. A. Afd. A: Alohia—Alphen; Al tior (a)Aloh. Boys (b). Afd. B: LisseForeholte; V.V.S.B. Teylingen. Afd. C: Docos (a)Lugd. Afd. D: A.S.C. (b)—U.V.S. (c): U.V.S. (b)Meerburg.

De Burcht | 1946 | | pagina 3