Geen communisms in Beieren van 8ÜZE B9IK8 öe kolenslag moet gewonnen worÉn N.S.B.-er was chef van de K.P. Van den held Jan Trompetter Zondag- jl. werden in Beieren, Wuertemberg en Hessen verkie zingen gehouden, waarbij ruim 4 millioen kiezers naar de stem bus gingen om in 9500 gemeenten hun vertegenwoordigers te kiezen, COMMUNISTEN LIJDEN NEDERLAAG Wanneer de gehouden ver kiezingen in Zuid-Duitsch- land een symptoom ziin voor de komende verkiezingen in de andere deelen van het be zet gebied, dan blijkt één ding zeer duidelijk, dat tegen de verwachting in de com munisten geen ziide hebben gesponnen bii de nederlaag van de Nazi's en dat de woe kerplant van hun ideologie zelfs in het geslagen Duitsch- land geen geschikte voedings bodem vindt. Volgens de eerste uitslagen verwierven de Katholieken in geheel Beieren, vereenigd in de Christeliik-Sociale partij 43% van het totaal uitge brachte stemmenaantal So"iaal-democraten kan komen wanneer alle groo- te steden hebben gestemd. Wii zullen dat afwachten, maar het doet denken aan het doekje voor het bloeden. Nederlands Katholieke Volksbond herrijst 16% en de communisten kon den nc* veen 2% halen. In Baden behaalden de Maandag hield de Ned. Kath. Volksbond in het Bisdom Haar lem wederom zijn eerste bonds vergadering na de bevrijding. Aanwezig waren Z.Hoogw. Exc. Mgr. Huibers en de vroegere adviseur Dr. A Olierook. In zijn welkomstwoord dank te de Voorzitter J. W. v. d. Ak- e!C. ker den Bisschop en in hem het De I geheele Episcopaat voor de kregengeestelijke en r'aleriëele steun, die aan de arbeiders tijdens de 5 jaar Duitsche overheersching waren verleend. Tevens ver- Christen-democraten 2/3 van I zocht hij den Bisschop als weer vanouds het beschermheer- de uitgebrachte stemmen en kregpn daar 4 maal zooveel zetels als de sociaal-democra ten. Daarentegen hebben de So ciaal-democraten in de 36 ge meenten van het md"striedis- tdot Darmstadt de leiding met 22 zetels tegenover de -Chris ten-democraten 40. Geen waar beeld? Volgens de leiders der link- sohe partijen, in het bijzogg'er die der communisten, geven d«ze verkiezinwen geen vo^e- dig en ook eeen juist beeld, dpar 7ii van meening ziin. dat dit eerst tenvolle tot uiting schap te aanvaarden. In zijn antwoord, heeft de Bisschop de Katholieke arbeiders gepre zen. welke door hun voorbeeld voor velen een vaste lijn hebben geteekend in het leven. De ar beiders hebben vertrouwen ge had in het Episcopaat, maar het Episcopaat had niet tever geefs op de Katholieke arbei ders vertrouwd, maar ook op hen kunnen bouwen. „Het was ^en groote vreug de", zoo zeide de Bisschop, „dat de menschen principieel hadden gehandeld, materieel konden worden gesteund en deze steun „Felix Stowe" door brand vernield „Felix Stowe", momenteel helgrootste watervliegtuig, dat in Engeland is geoouwd, is gis teren door brand volkomen vernield. De met 4 Bristol-mo- toren uitgeruste machine had een kruissnelheid van 275 mijl per uur en kon ongeveer IÓ0 passagiers vervoeren. Toen de brand uitbrak, lag het toestel gemeerd en alle pogingen van de bemanning het te redden bleken nutteloos. Het Min. van Luchtvaart heeft een onderzoek was juist daarom rijk in zijn j ingesteld naar de nog onbeken- materieele zijde, maar even ruk (je oorzaken van dezen brand. naar zijn ideëele kant, omdat heel het volk daartoe had bij gedragen en heel het volk van deze steun vol was." Vervolgens zeide de Bis schop: ..Noode zien wij Dr. Olie rook uit ons Bisdom heengaan, doch het verheugt ons, dat hij in de arbeidersbeweging blijft om haar innerlijke krachten te verstevigen". Met een aanspo ring de eenheid in eigen huis te bewaren en kracht te zoeken in het gebed, besloot de Bis schop zijn teospraak en gaf den aanwezigen zijn zegen. Naar wij bij informatie ver namen is dr. Olierook benoemd tot directeur van het Instituut voor Sociale en Economische Vorming. Amerikanen koopen rubber Ook in Ned. Indië Hte Dep. van Buitenl. Zaken te Washington heeft het vol gende bekend gemaakt: Prijsonderhandelingen zijn afgesloten, waarbij Amerika alle natuurlijke rubber zal aan- koopen van de Britsche, N e- derlandsche en Fransche productiegebieden in het Verre Oosten. Deze overeenkomst geldt voor de pe riode van 2 S:pt. 1945 (V.-J.-dag) tot en met 30 Juni 1946 ten aanzien van de Nederlandsche en Fransche gebie den en voor de periode 2 Sept. 1945 tot en met 31 Maart 1946, in het ge val van het Britsche Rijk, uit welke productiegebieden reeds groote hoeveel heden rubber zijn verscheept. HET HERSTEL Drie groote vijanden hebben ons duinlandschap geteisterd: de wa terleiding, de konijnen en de Duitschers. De laatstgenoemde vijand heeft 'dit „voordeel", dat hij nu ten minste geen schade meer kan aanrichten, de twee eerstgenoemden gaan voort met de ontluistering van ons mooie duinlandschap. De Duitschers bouwden hun ,,At- lanticwall". Zij bouwden daar voor honderden van de zwaarste bunkers in het duin. Hoe krijgen we. er die ooit weer uit? Het antwoord luidt: nooit man, maar wij zullen ze met hulp van de duinen zelf toch doen verdwij nen. Men weet dat duinen ontstaan en voortdurend aangroeien en hooger worden' door de stuiving van het zand. Welnu, men zal de duinen-in-wording daarbij eeniger- mate helpen. Men zal dat stui vende zand richting geven en het doen aanstuiven op die leelijke kazematten. Het aanstuivende zand rnoet worden vastgehouden, 'tgeen meir bereikt door op bepaal de plaatsen zandbindende planten, vooral helm te planten. Op den duur zullen dan de bunkers onder nieuwe of hergroeide oude duinen verdwijnen. Voor de lage bunkers is dit een kwestie van een paar jaar, voor de zeer hooge bunkers zijn hiermede acht jaar gemoeid. Moeilijkheden in de mijnstreek I Dr. C. C. Groothof heeft met de directeuren der Limburgsche mijnen de plannen voor 1946 besproken. Alhoewel de productie met 9000 ton per dag gestegen is, is men tcch nog lang niet tevre- I den over de behaalde resultaten. Probleem van werkkrachten en huisvesting Vergrooting van de produc tie zal daarom in 1946 het eer ste punt van 't programma zijn Allereerst is hiervoojr noodig, dat het ondergrondsche perso neel der mijnen aanzienlijk wordt uitgebreid. Uitbreiding a... het aantal werkkrachten met minstens 4000 man is drin gend noodig. Op het oogenblik is er een wervingscampagne aan den gang in Noord-Lim burg en deze zal spoedig wor den gevolgd door een campag ne in Braban;. welke zal wor den voortgezet in alle andere streken van het land, welke daarvoor in aanmerking komen. Eet probleem, dat in dit ver band ip de mijnstreek de groot ste moeilijkheden baart, is het huisvestingsprobleem. Op het oogenblik' wordt het thans lescf- - r.n de klooster Ravensbosch ingericht, terwijl het beheerder mijnen spoedig de beschikking hoopt' te krijgen over b-t St. Ignatiuscollege te Valkenburg, waar 2000 arbeiders kunnen worden ondergebracht. Ook het gebrek aan materia len en benoodigdheden om nieuwe kolenpijlers in bedrijf te nemen, alsmede een onvol doende voorraad mijnlampen hebben de indienstsfelling van nieuwe arbeidskrachten be moeilijkt. Nü geen sabotage meer! Er zijn nog altijd arbeiders, die denken slim te zijn door uit egoïstische overwegingen te trachten met zoo weinig moge lijk werken zooveel mogelijk geld te verdienen. Deze men schen moeten echter hegrijpen, dat zij een voordeeltje pro-bee- ren te behalen ten koste van de productie, die toch de basis is voor de welvaart van het Ëe_ beele bedrijf, ten koste ook van hun medearbeiders, die een toeslag krijgen afhankelijk van de hoogte der productie en ten slotte ten koste van hun mede burgers. die de kolen zoo hard noodig hebben vooral in deze koude winterdagen. Een derge lijke houding van een betrek kelijk kleine groep van arbei ders schaadt den goeden naam van de goedwillende en behoor- iiik werkende arbeiders in hoo- ee mate. Dr. Groothoff kondig de aan, dat hij zich met een persoonlijke boodschap tot iëderen arbeider van de Lim burgsche mijnen zal wenden, waarin hun nogmaals den ernst van het streven naar verhoo ging van de kolenprouucae wordt uiteengezet. Brand in Dieseltrein Gistermiddag geraakte het achterbalcon varT den eersten wagen van een dieseltrein, die om 12.30 uur uit Leiden was vertrokken, tengevolge van kortsluiting in brand. Nadat aan de noodrem was getrokken, kwam de trein tot stilstand. Aanvankelijk dreigde, bij het zien van den vuurgloed, een paniek -onder de reizigers uit te breken. Door het bezadigde optreden van enkele reizigers werd de. onrusr spoedig be dwongen. Een soldaat van het 7e r.i., die blijkbaar even goed met een brandbluschapparaat als met zijn „spuit" wist om te gaan, maakte zich bij het blusschen buitengewoon verdienstelijk. De twee in den trein aanwe zige brandbluschapparaten wa ren niet voldoende, om den brand geheel te blusschen. Toe vallig passeerde een diesel— proeftrein fnet ingenieurs en personeel van de N.S. met een in dezen trein aanwezig brand- blusch apparaat kon de brand spoedig geheel worden bedwon gen. Het treinverkeer ondervond in beide richtingen een vertra ging van drie kwartier. Persoonlijke ongelukken vie len niet voor. PRESIDENT TRUMAN MET VACANTIE. Het Witte Huis heeft aange kondigd. dat Pres. Truman een korte vacantie zal nemen, aan vangende op 11 Februari. Hij zal naar Orlando (Florida) vliegen, vervolgens naar Rol lins College in Winterpark gaan om de eeregraad van „doctor of humanity" te ontvangen. Daarna zal hij naar Orlando te- rugkeeren en vandaar naar Miami vliegen, om zich aan boord van zijn jacht de „Wil liamsburg" te begeven voor een korten tocht langs de kust van Florida. NIJMEGEN GEADOPTEERD DOOR LEUVEN EN GENT. In Brussel wordt vernomen, dat de Belgische universiteits steden, Leuven en Gent, Nijme gen geadopteerd hebben. „MEAT AND VEGETABLES". Voor de periode van 2 tot 15 Februari zal een extra-bon voor 224 gram meat ant vege tables (vleesch en groente in blik) worden aangewezen voor de leeftijdsgroepen bo ven 4 jaar. DE „JOHAN DE WITT". Het s.s. „Johan de Witt" is op weg naar Nederland met in to taal 1023 repatriëerenden uit Ned.-Indië, n.l. 353 mannen, 463 vrouwen en 207 kinderen bene den 12 jaar. Omstreeks 21 Februari wordt de „Johan de Witt" in de haven van Amsterdam ver wacht. DE HUREN NIET VERHOOGD Naar aanleiding van het be richt, dat de Nederlandsche bond van huis- en grondeige naren zich met een adres tot den Ministerraad heeft ge wend, waarin voor een huur- verhooging met 25 pet. wordt gepleit, heeft bij sommigen de meening post gevat, dat de ver wezenlijking van zulk een ver hooging slechts een kwestie van dagen zou zijn. Van bevoegde zijde bereikt ons de mededeeling, dat op een verhooging der huren boven het peil van Mei 1940 thans niet gerekend kan worden. Het vraagstuk der stijgende onder houdskosten heeft de aandacht van de overheid. LEON BLUM BUITEN GEWOON AMBASSADEUR. Tijdens de zitting van den Fransohen ministerraad werd Maandagavond Leon Blum be noemd tot buitengewoon am bassadeur der voorloopige re geering der Fransche republiek. Naar men gelooft zal hij spoe dig naar Washington vertrek ken. OFFFICIEELE PUBLCATIE. SCHEERZEEP VOOR KAPPERS. Het C.D.K. deelt- mede, dat kappers op plaatselijk nader te bepalen dagen toewijzingen No. 630 en/of rantsoen- bonnen voor scheerzeep voor hun be- drijf zullen ontvangen. Per bediende 1de" patroon, indien deze zelf in het be drijf werkzaam is, inbegrepen) worden 14 rantsoenen uitgereikt. Deze hoeveel heid is bestemd voor de 2e 3e en 4e periode 1946 (20 Januari t.m. 13 April). Een respectabel illegaal doopceel Vcor het tribunaal te Hel mond diende dezer dagen een zaak, die eindigde met de vol ledige rehabilitatie van den beschuldigde, den 35-jarigen Lambertus Lambrechts uit Stiphout, die weliswaar lid was van de N. S. B. doch tevens hoofd van de plaatselijke K. P. In Stiphout was L. ambte naar ter secretarie. Zijn collega van Dijk was lid van de N. S. B. Lambrechts trachtte Van Dijk over te halen als lid te bedanken en op zekeren dag deelde deze hem mede. dat hij zulks had gedaan. Toen later bleek, dat dit niet waar was en dat Van Dijk nog steeds lid was, werd Lambrechts voorzichti ger in zijn uitlatingen en vond het verstandig om nu zelf ook maar „voor den vorm" lid te worden van de N. S. B. Hij bleef echter tegelij leertijd illegaal werkzaam, verschafte distribu tiekaarten aan onderduikers, hielp Joden ontvluchten, „he keerde" een groot aantal Duit schers. door hen over te balen te deserteeren en hun wapens af te geven, was een kraan in het vervalschen van papieren en trad zeer moedig op als het er om ging geallieerde piloten in veiligheid te brengen. Eens vervoerde hij een gestranden piloot, terwijl wel honderd menschen er getuige van wa ren. Hij werd gearresteerd, doch na een week vrij gelaten omdat hij N. S. B.'er was. La ter heeft hij als lid van de N. S. B. bedankt. De heeren van het tribunaal bleken ter zitting met al deze feiten reeds op de hoogte. De zaak eindigde dan ook met een volledige rehabilitatie, waarvan Lambrechts een schriftelijke verklaring zal ontvangen. WEERSVERWACHTING. Tot Woensdagavond: Na een nachtelijke opklaring met matige wind, later weer tot stormachtige toenemende wind tusschen West en Zuid- West, met wisselende bewol king en tijdelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Als je Jan Trompetter op straat tegenkwam, zou je naar moeder lopen en een cent voor hem vragen. Ben je hem nooit tegengekomen? Ach, jawel toch? Een klein manneke met een rechtstaand kuifje en een paar veel te grote voeten voor zijn lengte, maarkeurige schoenen, ondanks zijn geruite slobberjas met vette fluwelen kraag, (een erfstuk van een oude klant). Geen hoed. Eens heeft hij een hoed gehad, maar die is onder c'z vorige oorlog in het water gewaaid en daarna zijn de hoeden veel te duur gebleven voor zon armen schoenlapper, als Jan Trompetter nu eenmaal is. „En dan wel blijven zal", zul je zeggen. Mis! Maar zover zijn we nog lang niet.

De Burcht | 1946 | | pagina 2