NETTE JONGENS EN MEISJES HANDZETTERS n. sanisom n.y. OMGEVING On ze merkwaardige berichten yeu-laayd FtüEl^iE KAKIER GEURAAGD: Bekwame zelfst. Monteurs Goede Leerling-Monteurs Nette Leerjongen GEBR. VAN WIJK Co. N.V. SPORT SCHAATSENRIJDEN.' Keijzer kampioen van Nederland Het Is Buyen niet gelukt voor de der de achtereenvolgende maal beslag te leggen op oen titel van Nederiandscb kampioen op de lange baan voor amateurs. T Keyzer, de sterke kerel uit de Lier. wist. in een strijd van man tegen man op overtuigende wijze liet nationale Ka,,l~ pioenschap te behalen. Oorspronkelijk had Buyen de leiding in het algemeen klassement met een verschil van 0.49 punten, hetgeen wilde zeggen, dat Key zer met meer dan 9.8 sec. de 10.000 M. sneller moest rijden dan zijn rivaal oin toch nog den titel te behalen. De 10.000 meter bracht Buyen met Keyzer tezamen aan den start. Het tem po van Keyzer was direct al zeer hoog er steeds meer liep hij op Buyen uit. Buyen reed hierna een verloren wed strijd en met 36.8 sec. verschil ging Key zer als eerste door de finish, waarmede hij het kampioenschap van Nederland behaalde. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Keyzer 9.12.9, 2. Buyen 9.15. 3. Strijbis 9.15.1. 1500 meter: 1. Buyen 2 min. 34.9 sec., 2. Keyzer 2 min. 36.5 sec., 3. en 4 v. Hoorn en Jonker 2 min. 38 sec. 10.000 meter: 1. Keyzer 19 min. 42.2 sec., 2. Broekman 20 min. 3.6 seC., 3. J Verbiesen 2 Omin. 11.7 sec.. 4. Buyen 20 min. 19 sec. Alg. klassement: 1. en kampioen van Nederland Keyzer (de Lier) 214.767, 2. Buyen (Amsterdam) 216.117. 3. van Horn (Zaandijk) 221.312, 4. Verbiesen (Eindhoven) 221.922, 5. Broekman (de Lier) 222.900.. DRIE NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR NOORWEGEN. Naar het A.N.P. verneemt zullen de rijdeis Keyzer, Buyen en Langedijk vol gende week naar Noorwegen vertrek ken om daar deel te nemen aan wed strijden, welke tusschen 1 en 15 Febr. onder auspiciën van den Noorschen Schaatsenrijdersbond worden georgani seerd. 'Er waren oorspronkelijk twee rij ders uitgenoodigd, doch het presidium van den Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond had telegrafisch aan Noorwegen verzocht om toestemming om nog een derden rijder uit te zenden. ALPHEN AAN DEN RIJN L.T.B. en K.J.B.B. Ir. Jacobs spreekt over verbetering in de bedrijfs voering en de Noord-Oostpolder, Voor een buitengewoon goed bezette zaal sprak de heer ir. Jacobs, dir. van de R.K. Landbouwwinterschool te Voor hout, voor de L.T.B. over verbeterin gen en meer economische bedrijfsvoe ring in den landbouw en veehouderij en over de perspectieven, welke de Noord- Oostpolder in de naaste toekomst biedt. De voorzitter der afdeeling, de heer Jac. Boere, opende met een welkomst woord. Het eerder gestimuleerd land bouw- en huishoudonderwijs voor jon gens en meisjes, stuit nog,aldus deel de de voorz. mede, op groote moeilijk heden van technischen aard. Niettemin zal er door het bestuur in die richting met kracht worden voortgewerkt. De feestavond, op heel bescheiden schaal, ter herdenking van het 30-jarig bestaan der afdeeling het zilveren jubilé ging in den oorlog onopge merkt voorbij Is vastgesteld op 12 Februari a.s. en zal worden aange vangen met een gezongen H. Mis. des morgens te 8.15 uur en worden voort gezet des avonds te 6.30 uur in de St. Joz.zaal met een gezellige en tevens cultureele avond. De jaarvergadering wordt ongeveer einde Februari gehouden. De voorzitter hield een warm pleidooi voor de veelevering aan de getroffen boeren in Hedel e.a. gemeenten, welke onder de bescherming van Alphen en Ter Aar zijn gesteld. Dinsdag a.s. des avonds te half acht uur zal een nieuwe bijeenkomst plaats vinden, hopenlijk met grooter belangstelling van de zijde der boeren, ter nadere uitwerking der plannen en bespreking van mogelijk heden. Na voorlezing van de notulen door den secretaris der afdeeling. den lieer Joh C. Vink, kreeg ir. Jacobs het woord. Spreker besprak den toestand in het veehoudersbedrijf vóór den oorlog en thans. Spreker behandelde de Engelsche methode en toestanden, die momenteel in vele opzichten als richtlijn worden gezien. Er is een zekere tendenz om zich in het bedrijf aan te passen aan de baten, die de consument kan opbrengen. Men dient derhalve zijn bedrijf zoo ra- tipneel mogelijk in te richten. Dit vat te spr. samen in drie punten: le. de grootte van den veestapel aanpassen aan de productiemogelijkheden van den bodem. Het is bewezen, dat men met hooi, koud gras en ingekuild gras cn andere vormen van zelfvoorziening bes te resultaten kan boeken. 2e. De eigen productie van het land zoo hoog moge lijk opvoeren. Dit zit niet alleen in de mogelijkheid van veel kunstmestver- bruik. Ook b.v. door op tijd te maaien dit geeft een product met hoogere voederwaarden. 3e. Trachten te komen tot een veestapel, die het voerrantsoen rationeel verwerkt. Hiervan gaf spr. een zeer interessante berekening en toonde met cijfers verrassende resultaten aan. Nadat er koffie was geserveerd en vele vragen door Ir. Jacobs naaj" tevre denheid waren beantwoord, belichtte spr. de Noord-Oostpolder-aangelegen- heid. Hij acht het van zeer groote be- teekenis, dat de N.O.P. zoo snel mo gelijk in cultuur komt. Dit eischt het algemeen belang, ook in verband met de mogelijkheden van huisvesting. Spr. spoorde de jonge menschen aan, zich met volle krachten en verstand te ge ven voor dat werk. met voorbijzien van de eventueele mogelijkheid om later zelf daar een bedrijf te krijgen, waarom trent vanzelfsprekend nog niets positiefs is te zeggen. Er is gebrek aan arbeids krachten, dat staat vast en er zit hier aan een groot boerenbelang vast, het geen den katholieken jongen boer niet onverschillig mag laten. Met de woorden: ,,Die ons leeren moeten we eeren" .dankte de voorzit ter den spr. voor diens leerzame cau serie. NIEUWVEEN R.K. Volkspartij. Onder voorzitter schap van den heer H. S. Ran kwam de R.K. Volkspartij in een heroprichtings bijeenkomst bijeen. De opkomst was zeer bevredigend. Na opening werden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Voordat, tot verkiezing van een be stuur werd overgegaan, sprak Pastoor Schretlen nog een propagandistisch woord, waarin hij de wijziging uiteen zette van Staatspartij naar Volkspartij. Zij het onder de richtlijnen van het, katholicisme is het thans ook inogelijrt, dat ook andersdenkenden als lid van de R.K. Volkspartij toetreden. Over de te hóuden verkiezing merkte spr. op, dat de aanwezigen thans per sonen moeten kiezen, welke in staat zijn leiding te geven in een kiesvereeni- ging en daarvoor ook kennis genoeg be zitten. Vooral de jongeren dienen de plaat sen van de ouderen over te nemen, op dat er actie gevoerd worde. Bij de eerste verkiezing werden geko zen: J. J Roovers, L. van Vliet, J. J. Verlaar (aftr.), A. J. van Dam. J. Burg- n eijer en J. van Eijk. Na een tweede en derde stemming werden gekozen de heeren F. M. van den Berg (aftr.). C. E Egberts en L. de Boer. Voorzitter de heer J. J. Roovers. Voorzitter Roovers gaf aan de verga dering de gelegenheid vragen te stellen. De heer v. d. Hoorn zag ook de aspi ranten graag stemgerechtigdheid voor de bestuursverkiezing en zou ook willen voorstellen, dat met het heffen van con tributie rekening zal worden gehouden met groote gezinnen en financieele in komsten. Alhoewel het hier niet de plaats v/as vond de heer van der Hoorn het toch we leen uiterst geschikte gelegen heid om even in het midden te bren gen, dat de sport in den laatsten tijd oorzaak is. dat kinderen onder 18 jaar soms om 12 uur in den nacht thuis ko men. Hier is geen grens meer wanneer de jongens wat ouder worden. Spr. ver zocht hiervoor een grens van 10 uur te stellen. Betreffende het stellen van een can- didaat voor de Tweede Kamer werd besloten, dat de heer M. P. v. d. Weij- den. van Zevenhoven, voor te dragen, terwijl de leden nog in de gelegenheid zijn om een candidaat met ten minste 25 personen onderteekend voor 14 Fe bruari a.s. te kunnen indienen bij den he^r F. M. v. d. Berg. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering met den chr. groet. Gemeenteraad. Er werd een nota aan de orde gesteld aangaande het be heer van enkele gemeentegoederen ge durende de oorlogsjaren. In deze nota werd zeer uitvoerig in gegaan op ae wijze waarop het beheer der goederen in die jaren heeft plaats gehad; welke zaken er volgens het ge mompel in het dorp waren verdwenen, hoe dit heeft plaats gehad, en welke feiten dan zijn geconstateerd. Een en ander gaf den Raad geen aanleiding daar nader op in te gaan. Daarna kwam het rapport omtrent de turfgraven ter tafel, waaruit bleek, dat deze onderneming een nadeelig saldo van rond 4700 heeft opgeleverd. De heer van der Lek was het met de door den burgemeester toegepaste toewijzing van turf aan eenige personen niet eens, doch de voorzitter antwoord de hierop, dat deze turf normaal be taald was en dat een en ander door hem aldus was beslist. B. en W. of Raad waren toen nog niet in functie. Vervolgens werd de kwestie besproken inzake het al dan niet opheffen der O.L. School. Deze beslissing dient elk jaar vóór 1 Februari te geschieden. Uit de bespre kingen over dit voorstel bleek, dat de school door slechts 40 leerlingen bezocht wordt, terwijl ongeveer de helft van dit aantal nog komt uit de omliggende ge meenten. Feitelijk wordt de school voor slechts ongeveer 20 kinderen uit Nieuwveen in stand gehouden. Besloten wordt ten slotte behoudens goedkeuring van Ged. Staten de school althans voor 1946 in stand te houden. In het bestuur der Drinkwaterleiding werden de aftredende leden H. S. Ran en D. T. Joha weder herkozen. Voor het eerst, aldus de voorzitter, sluit de gemeentebegrooting met een nadeelig saldo dat in het ongunstigste .ceval gesteld kan worden op rond 5500. In een overzicht werden uitvoerig de oorzaken van dit tekort nagegaan. In verband hiermede worden door B. en W. aangekondigd een invoering van vermakelijkheidsbelasting, verhooging v Democratie als exportartikel Naar wij vernemen zal het comité voor een be vrijd Spanje onmiddellijk nadat Franco zal zijn geliquideerd, omgezet worden in een Balkan comité. Evenals voor Spanje eischt men voor'en van de Balkan Staten on middellijke invoering der West-Europeesche demo cratie met algemeen mannen- en vrouwenkies recht. evenredige verte genwoordiging enz., enz. In den boezem van het comité bestaat verschil van meening over de vraag of een Russische democratie in het be lang zou zijn van het Russische volk. Men 2al daaromtrent het advies inwinnen van de in Rus land bestaande politieke partijen, of zoo die er niet mochten zijn van Stalin zelf. Zou het kunnen De redactie van Je Maintiendrai overweegt de mogelijkheid een af levering te laten ver schijnen zonder een photo van Minister Schermerhorn. Geen communistisch- •ocialisme In de Tweede Kamer deelde de minister-presi dent mede, dat privé- eigendom noodig is voor ontplooiing der men- schelijke persoonlijkheid. De berichten over alge- heele socialisatie van alles moeten dan ook als voorbarig worden aan gemerkt. Ook onder bet personalïstisch-democra- tisch-sociaal-socialisme zal men zijn eigen win terjas. voor zoover men die heeit, mogen aan houden. Eén partij het ideaal Berichten van een fu sie tusschen „De Vrije Katheder", de „Groene Amsterdammer" en „De Waarheid" worden voor alsnog tegengesproken teneinde de onderhande lingen niet in gevaar te brengen. Een minister vacant Naar wij vernemen zal het Ministerie voor de Algemeene Oorlogvoe ring binnenkort worden opgeheven daar er thans als het ware geen oorlog meer is, maar zoo ge zegd vrede. In tegenstelling met an dersluidende berichten kunnen wij mededeelen, dat 't niet in de bedoeling ligt een ministerie voor den Algemeenen Vrede in te stellen. De U.N.O. zou dit niet dulden. De taak zou ook voor één minister te veel omvat tend zijn. Ten slotte zou het moeite kosten een se cretaris-generaal voor dit ministerie te vinden daar de U.N.O. zijn se cretaris-generaal 9000 pond sterling per jaar, vrij van belasting, be taalt. Moeilijkheden met de Internationale Sommige leden van de Christofoorgroep schijnen nu reeds voor het lid maatschap van de Partij van den Arbeid te heb ben bedankt, daar zij moeilijkheden ondervin den met het zingen van de Internationale, die. zooals men vóór den Eersten Wereldoorlog zong, morgen zal heer- schen op d'aard. De Christoforisten vielen steeds in de wijs van „Roomschen dat zijn wij". jVieeningsverschil in de Kath. Volkspartij Naar wij vernemen heerscht er in den boe zem der Kath. Volkspar tij meeningsverschil over de beginsel- en program kwestie. De voorstanders der programpartij ver wijten de voorstanders der beginselpartij ge brek aan beginselen, ter wijl de voorstanders der beginselpartij niet het program in de hand aan- toonen. dat de program- misten het program van Schaapman niet kennen, terwijl de Natuurwet, de Openbariug en de Tien Geboden geenszins aan de beginselen, zoo als die in het urgentie program aan de hand van de Kerkvaders zijn uit eengezet tekort doen. Naast den schriftelüken cursus kerk- en ander Latijn zal een gecombi neerde program-beginsel cursus worden gegeven voor degenen, die het nu nog niet mochten begrij pen. leges tarieven, verhooging schoolgelden en verhooging hondenbelasting, welke voorstellen de komende vergadering ter I tafel zullen komen. Nemen wij zelf deze zaken niet ter hand, aldus de voorzitter, dan is de kans zeer groot dat Ged. Staten met dergelijke eischen zullen komen. Nadat een verzoek van P. Egberts om gemeentegrond te koopen werd afgewe zen. en aan Polder Nieuwkoop als bij drage in herstellingskosten van de tij dens de turfafvoering stuk gereden Mo lenkade, een bedrag van 100.was verleend, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN H.A.R.K. De eerste zending goede ren van de H.A.R.K., groot 3118 klee- dinkstukken is uitgedeeld. Dinsdag a.s. 29 Jan. zal de R.K. Kiesver. P. en E. vergaderen. Op de agenda staat o.m. aanwijzing van can- didaten voor de groslijst der Prov. Sta ten. Het bestuur zal aanwijzen mr. P. J. M. Aalberse, te Wassenaar, mr. Bolsius. te Leiden. F. C. v. Lierop, te Hille- gorn en J. Kortekaas, te Lisse. Voor de aanwijzing van candidaten voor de groslijst voor de Tweede Ka mer zal het bestuur aanwijzen: mr. dr. de Beaufort en den heer v. d. Weyden, te Zevenhoven. SASSENHEIM Bij de Wartnonderdam stonden he denmorgen ongeveer kwart voor acht twee meisjes langs den weg en pro beerden te „liften' Maar de weinige passeerende auto's reden met een kalm gangetje door. want de weg was door de gladheid tot een autoglijbaan ge worden. Toen kwam er een keele colonne en opnieuw werd er gewuifd en liet Jiefste glimlachje getoond. De chauffeur van de eerste vragen bezweek voor deze verleiding, wilde stoppen om ze mee te nemen, maar van stoppen kwam niets, want de wagen ging aan het glijden, over de trambaan heen in de kant van den weg. Was het daar nu maar bij ge bleven, maar het was een colonne van met minder dan dertien legertrucks en het heeft natuurlijk aan het ongelukkige getal dertien gelegen, dat ze allen op en in elkaar schoven. Motorkappen werden ingedrukt, koplampen versplin terden, ecu gekraak en een geraas, maar gelukkig bleek, toen alles uitge gleden was, dat niemand letsel had bekomen. Het tramverkeer werd gerui me» tijd onderbroken en het meest in teressante is dan om de conversatie te hooren van de pasagiers en het verhaal te zien groeien tot een ontstellende om vang met bijzonderheedn, waar geen woord van waar is. Te koop:- Schrijfbureau, Eetkamers, slaapkamers compleet met spiraal en matras, stoelen, tafels, Eng. rietsalon, vaste waschtafels, closets, nacht ■kastjes, kasten en tafel tjes. P. J. Hooymans, Lijnbaanweg 1, Noord- wijk202 AANGEBODEN een i. z. g. st. z. Nat. Bi- sam heerenpels met Per- sianer sjaalkraag. Tevens een kortere pelsjas, een z.g'.n. jekker mét Petza- nikie voering. Deze laat ste speciaal geschikt voor H.H. Doktoren enz. Br. no 377 bur, v. <j. blad. THUISWERK Jongeman 25 jr., met 3 jr H.B.S. opl., in 't bez. van Boekhouddipl. „Mercu- rius" en „Vereeniging van Leeraren" heeft nog eenige dagen over om thuis administratief werk te verrichten. Br onder no. 378 bur, y. d. blad. Gevraagd een flinke HULP IN DE HUISHOUDING werkster aanwezig. Mevr. Farenibach. Zoeterwoud- sche Singel 103. Niet aan melden tuss. 2—4 u. 373 GEVRA&CD: voor fabriekswerkzaamheden. 236 Aanmelden dagelijks bij: Edelachtbaar Si garenfabrieken. Oosterkerkstraaat 11 - Leiden Flink loon met prestatie-toeslag Sollicitatie met opgave van leeftijd, vorige werkplaatsen, godsdienst, enz. aan 385o ALPHEN AAN DEN RIJN Door particuliere opleiding hier ter stede gezocht, voor het geven van avondlessen voorzien van tafel en stoeien Brieven met opgave huurprijs per avond onder no. 365 bureau van djt blad Net R. K. persoon 25 jaar. zoekt langs dezen weg KENNISMAKING met net R. K. meisje 21 tot 25 jaar. Brieven liefst met foto welke op eere woord wordt terug ge zonden. onder no. 218 bur. v. d. blad. Gevraagd terstond 389 BOERENKNECHT goed melken en rijden. Theo Warmerdam, Óver- vliet. Leidschendam. ZIJLPOORT GARAGE Firma A. C. MEESTER - Haven - Leden Gevraagd voor direct of met Mei een 3959 R.K. DIENSTBODE bij E. A. Pennings, Bak kerij, Rijndijk A 102, Ha- zerswoude. R.K. BOERENKNECHT Gevraagd R. K. Boeren knecht, goed kunnende melken en ploegen, of genegen dit te leeren, op gemengd bedrijf, met half Maart of eerder.. W. C. Visser Hogend ijk' 6, Aar- landerveen. 3795 GEVRAAGD een 212 BLOEMISTKNECHT voor vast per Maart a.s. of eerder. Gebr. v. d. Nouland. Voorhout. LEIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN Traagt tooi' directe indiensttreding: SPINSTERS TWIJNSTERS AUT. BREISTERS HANDBREISTERS OPSTRIPSTERS KETTELAARSTERS HASPELAARSTERS Hoog loon. Goede sociale verzorging. 255 Aanm. Personeelsatdeeling: Vestestraat 40-64, Leidon ADVERTEERT IN DIT BLAD

De Burcht | 1946 | | pagina 3