Vredesmasihne bsyint ie draaien SPORT Engeland-Beigië 2-Q Gewogen en te lieïit bevonden Neiier'anilsche successen te Davos OMGEVING -OP: KORT* GCLF Conferentie dei' Ver. Volkeren te Londen Het ontslag' van Gen. de Gauiie als hoofd van de Fian- sche regeering heeft in de wandelgangen van de U.N.O. vragen doen rijzen ten aan zien van de positie van de F. arische delegatie. Functionarissen van de U. N. O. hebben er echter on gewe zen. dat. wanneer een regee ring valt, de delegatie daar normaal niet bil betrokken is. De delegaties zijn in het bezit van instructies, en wanneer de nieuwe regeering het noodza kelijk oordeelt, zal zii de de legatie nieuwe instructies doen toekomen. In het uiterste ge val kunnen leden der delega tie vervangen worden. Instelling atoomcommissie. Daar er gisteren geen voltal lige zitting werd gehouden, zijn de 6 ingestelde commis sies begonnen met de taak de nieuwe gecompliceerde vredes- machine in beweging te bren gen. De grootste belangstel ling onder de afgevaardigden bestond voor het werk van de commissie 1, welke besloot di rect te beginnen met de be spreking van de «resolutie tot instelling van de commissie voor atoomenergie. De juridische commissie be sloot met 32 tegen 14 stemmen en 5 onthoudin-en, dat de al- gemzene commissie geen be slissingen mag nemen in poli tieke kwesties. Rusland en de Grieksche kwestie. In opdracht van zijn regee ring acht Gromkyo geen ex cuus mogelijk voor het ver blijf van Britsche troepen in Griekenland om militaire re denen en hij acht deze aanwe zigheid bovendien nadeelig voor de binnenlandsche situa tie van het land. Het verblijf der troepen in Griekenland wordt „met behulp van gewa pende macht in de Grieksche binnenlandsche situatie inter- venieeren" genoemd, „die zoo wel ernstige consequenties voor Griekenland met zich sleept, als voor het handhaven van vrede en veiligheid". Er schijnt nog steeds geen teeken te zijn van een spoedi ge bijeenkomst van den vei ligheidsraad. Wvsjinski is gisteren bij Rsriijn ge'and en hoont heden naar Londen, te vertrekken. De Secr.-Gen. der U.N.O. De commissie voor adminis tratieve en budgetaire aange legenheden van de U.N.O. 'heeft besloten, dat de te be noemen Secr.-Generaal van de U.N.O. naast een salaris van 20.000 dollar, een toelage van eveneens 20.000 dollar zal or.f- vangen. alles vrij van belas ting. Hij zal voor vijf jaar worden benoemd, waarna op nieuw een benoeming voor vijf jaar kan volgen. Het Indonesisch probleem voor de U N.O. op verzoek van Rusland. Oekraine heeft gevraagd het Indonesische probleem voor den veiligheidsnfad te brengen De Oekrainsche delegatie vraagt den veiligheidsraad om de noodzakelijke onderzoekin gen te doen en de maatregelen te nemen, waarin het handvest voorziet om aldus een einde te m3ken aan de tegenwoordi ge situatie. NEDERLANDSCHE SCHEPEN KOMEN VRIJ. De 15 schepen, die niet meer voor troepentransportschepen door het Amerikaansche Min. v. Marine zullen worden gebruikt zullen aan Nederland worden teruggegeven o.a.: Bloemfon tein, Brastagi. Klipfontein, Kota 1 Aggoeng. Kota Baroe^ Noordam, Sloterdijk en Sommelsdijk. Deze schepen zullen aan de Nederlandsche regeering die er momenteel het beheer over heeft, worden overgedragen, omdat de schepen Voor de re- patriëering van geëvacueerden uit Nederlandsoh-lndië gebruikt zullen worden. DE EERSTE VRIJE DUITSGHE VERKIEZINGEN EN HET RESULTAAT. De sociaal-democraten heb ben bij d'e gemeenteraadsver kiezingen in Groot-Hessen in de Amerikaansche zóne 156.000 stemmen gekregen. d.e Christen- Democraten 95.000 en de Com munisten slechts ongeveer 16.000. In totaal werden 356.000 stemmen uitgebracht, d.i. door 83 pet. van alle stemgerechtig den. Dit zijn de eerste vrije Puitsche verkiezingen sinds 1933. Ongeveer 80.000 toeschouwers heb ben Zaterdagmiddag een overmachtig Engelsch voetbalelftal over de Belgen zien zegevieren met 20. Na 8 min. spelen opende de Engel sclie linksbinnen Brown de score met een schot vanaf den rand van het straf schopgebied. Pye verhogde den voor sprong 10 minuten later met een boog schot, dat doelman Daenen zeker had moeten stoppen. In de tweede helft kwam een dusda nige mist opzetten, dat de bal en de spelers vrijwel niet te volgen waren. De Belgische ploeg vormde geen slech te eenheid. Integendeel, soms werd er aardig gespeeld met zuivere passes langs den grond. Maar deze eenheid bleek toch te zwak tegenover de En- gelschen. voor wie de overwinning geen oogenblik onzeker was. LEIDSCHE VOETBALBOND. De competitie in de Leidsche Voet balbond «is reeds voor een groot ge deelte afgewerkt. In de afdeelingen zijn de sterkere clubs naar voren gekomen die nu teza men zullen strijden om den kampioens titel. In sommige klassen zijn er clubs die onbetwist de sterkste zijn en onbe dreigd op het kampioenschap afsteve nen. Vooral de katholieke vereenigingen slaan in de diverse afdeelingen een uit stekend figuur. In de le klasse A zijn het vooral Alph Boys en Altior, die den toon aan geven, terwijl Alphen 3 en Nic. Boys de zwakke broeders zijn. Hieronder volgen de standen bijgewerkt tot en met 13 Jan. 1946. gesp.gew.gel.verl. pt. Alph. Boysl 7 5 1 1 11 Altior 1 5 3 11 Alphen 3 4 1—3 Nic. Boys 1 5 1 4 In de eerste klasse B is het Foreholte 1 daWmet kop en schouders boven de anderen uitsteekt. De Voorhouters staan dan ook onbe dreigd op de bovenste plaats met nog geen enkel verliespunt. V.V.S.B. 2, Warmunda en Kagia zijn nog de eenige „concurrenten". Foreholte 1 8 8 16 V.V.S.B .2 9 5 2 2 12 Warmunda 1 9 4 3 2 11 Kagia 1 7 3 2 2 8 Teylingen 2 9 3 1 5 7 S.J.C. 2 5 3 2 6 Lisse 3 8 1 2 5 *4 Foreholte 2 7 1—62 S.J.C. 3 4 4 0 In de eerste klasse C gaat Meerburg zeer waarschijnlijk nog een ernstige po ging wagen om de leiders nog voorbij tc streven. Een daverende 60 overwin ning op het toch niet zwakke Lugd. 4 is hiervan het begin geweest. L.F.C. 3 7 5 1 1 11 Roodenburg 2 7 5 1 1 11 Meerburg 1 7 3 2 2 8 Lugd. 4 7 3 1 3 7 A.S.C. 3 7 1 3 3 5 D.S.B. 1 7 2—54 U.V.S. 4 6 1—52 In de eerste klasse D heeft Docos 2 nog steeds de leiding, ook zij hebben nog geen enkel verliespunt. U.V.S. 5 en A.S.C. 4 liggen echter op dc loer om het Docos nog danig lastig te maken. Ook in deze afdeeling zal de strijd om de laatste plaats nog span nend worden. Docos 2 5 5 10 K.R.V. I 7 4—38 U.V.S. 5 5 3 1 1 7 A.S.C. 4 4 2 1 1 5 L.F.C. 4 4 2 -/ 2 4 Morschkw. 1 6 2 4 4 A.Z.L. 1 4 1—32 L. Boys 1 5 5 0 In de 2e klasse A zijn de Wetering Boys op den goeden weg en ook het on- iangs ingedeelde D.O.S.R. 2 mag zeker als een ernstige candidaat worden aan gemerkt. Wet. Boys 1 6 11 Altior 2 6 9 Aloh. Bovs 6 7 D.O.S.R. 2 4 6 Nic. Boys 2 5 6 Alphen 4 6 6 Altior 3 4 2 Alphen 5 7 2 Alpliia 3 6 1 In de 2e klasse B is het Teylingcn. dat met 2 elftallen de kopgroep vormt, direct gevolgd door Warmunda 2. Ook hier zal de strijd om de kampioenstitel fel zijn evenals de strijd wie uiteinde lijk als liekkesluiter zal moeten fungee- Jvjiüa 2 qjx Lisse 4, 1 Reeds eerder is uil documen ten gebleken, hoe de Duitsehe meesters over hun knechtje Mus- sert dachten. „Zijn capaciteiten", aldus luidde Seyss' oordeel, da delijk na diens komst in Neder land, „gingen die van den gemid delden gauleiter niet te boven" fen die werden blijkbaar niet hoog aangeslagen). Thans ligt voor ons de origineele correspon dentie t usschen Himmler en Seyss van 16 Dec. 1942 betref lende het verzoek van Mussert om een bezoek te mogen brengen aan een opleidingskamp der Ne derlandsche Waffen S.S. te Graz in Oostenrijk. Tevoten had Mus sert toestemming gevraagd voor een bezoek aan het Nederlandsch legioen bij Leningrad. Seyss had hem daarop geantwoord, dat dit onmog-lijk was in verband met de militaire situatie aldaar. Mus sert vroeg toen. of hii dan naar Graz mocht gaan. Neen, ant woordde, Himmler, dat kan niet wegens verkeersmoeilijkheden. Mussert schijnt tegen dit ant woord gesputterd te hebben, al thans Seyss vroeg om een nadere motiveering van de afwijzing. Himmler antwoordt, dat vanzelf sprekend het antwoord op Mus- serfs vraag niet steekhoudend is. „Ik zou echter van mijn kant de concrete vraag willen stellen gaat Himmler voort, hoe zal Mussert zich hij het legioen ge dragen? Zal hii daar weer zijn dwaze dietsche gedachten ver tolken of dezelfden onzin laten kooren als bij de bespreking op de Wolfschans?" Ronduit beleedigend wordt Himmler dan, wanneer hij voort gaat: „of kan ik eenige garantie krijgen, dat de heer Mussert als leider der N.S.B. geestelijk zoo ver is als zijn laatste recruut?" Zwitsersche ploeg, bestaande uit Wei- lenmann, Freres en F. Kubler, de Fransche ploeg, bestaande uit Lapebie, Seres en C.uimbretière en de Belgen met Bruneel, Debruycker en Cools. Vervolgens startten Pellenaersv. d Voort in een koppelwedstrijd over 100 K.M. Hierin waren zij minder gelux- kig. Zij moesten met twee ronden ach terstand en de vijfde plaats genoegen nemen. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE KLEIN BILJART. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrij den om het kampioenschap van Neder land hoofdklasse klein biljart cadre 45/2 te Alkmaar voortgezet. De u.t- slagen van de wedstrijden waarin Tee- gelaar speelde luiden als volgt: Teylingen 4 7 13 Teylingen 3. 8 12 Warmunda 2 7 11 V.V.S.B. 3 8 9 V.V.S.B. 4 8 9 Foreholte 3 6 7 S.J.C. 4 6 6 Warmunda 3 6 4 Kagia 2 9 2 Lisse 4 8 1 Tot slot vermelden we dan nog de stand in de 2e klasse D waar het hoofd zakelijk gaat tusschen Roodenb. 3 en U.V.S. 6. Lugd. 6 en Docos 3 vormen de mid denmoot, terwijl V.V.L.V. 2 danig uit een ander vaatje zal moeten gaan tap pen, willen zij niet de roode lantaarn in hun bezit houden. Roodenburg 3 6 10 U.V.S. 6 6 9 Lugd. 6 7 9 Docos 3 7 7 L.F.C. 6 6 4 A.S.C. 6 7 4 V.V.L.V. 2 7 1 SCHAATSENRIJDEN. Aan wedstrijden waaraan uitsluitend Zwitsers en Nederlanders deelnamen, hebben onze landgenooten zich ook in Davos van hun beste zijde laten zien en wisten zij op alle afstanden de eer ste plaatsen te bezetten. 500 meter: 1. Havekotte 46.6 sec. 2. en 3. Bestebreurtje en Langedijk beiden 46.7 sec. 3000 meter: 1. Keijzer 5 min. 35.6 sec. 2. Langedijk 5 min. 37.7 sec. 1500 meter: 1. Langedijk 2 min. 25.7 sec.. 2. Keijzer 2 min. 27.2 sec. 5000 meter: 1. Keijzer 8 min. 49.5 s. 2. Langedijk 8 min. 54 sec. In het algemeen eindklassement werd Langedijk no. 1 met 207.950 punten, ge volgd door Keijzer met 205.650 p. BUYEN WINT DE 5000 M. TE CHAMONIX. Na de Internationale wedstrijden in liet hardrijden op de schaats in Chamonix, welke Vrijdag j.l. zijn geëindigd, en waarbij de 5.000 meter wegens het slech te weer moest vervallen, hebben Buyen en van Hoorn deelgenomen aan een gewonen wedstrijd over dezen afstand. Ook hi.er wist Buyen de eerste plaats te bezetten in den tijd van 9 min. 11.9 sec. Van Hoorn werd tweede in 9 min. 27.4 sec. en de Belg Willcms derde in min. 55,4 sec. De beste tijd, die Buyen indertijd te Davos over dezen afstand heeft gereden, was 8 min. 53.4 sec. WIELRENNEN. NEDERLANDSCHE RENNERS IN ZWITSERLAND. Op de wielerbaan te Zuerich werden gistermiddag wielerwedstrijden gehou den, waaraan van Nederlandsche zijde vnn der Voort, Pellenaers en Arie van Vliet deelnamen. In een achtervolging voor ploegen veroverden onze landgenoo teu de eerste plaats, gevolgd door dc Teegelaar 400 6 193 66.66 Lubach 297 6 158 49.50 Teegelaar 400 3 245 133.33 v Bokhoven 142 3 123 47.33 7 eegelaar 400 9 113 44.44 Schmidt 173 9 132 41.47 Eichelsheim 400 7 170 57.il Teegelaar 204 7 87 29.14 Het totaalklassement luidt gew.pt.car. brt. h.s. gem. Eichelsheim 5 11 2656 75 172 35.41 Teegelaar 5 10 2377 48 345 49.52 Wevers 3 8 2353 64 209 36.76 v. d. Veen 4 8 2533 80 178 31.66 Schim dt 3 7 2575 82 267 31.40 v. Bokhoven 3 6 2162 76 151 28 44 Lubach 2 4 2383 57 241 41.98 de Cock 2 1877 68 162 27.60 PAARDEN. J. KRUITHOF WINT MET QUICK WILLIAMS DE PRIX D'AMERIQUE. Eenige tijd geleden is de Nederland sche pikeur Jan Kruithof met eenige dravers naar Parijs vertrokken, waaron der ook Quick Williams en O Lapize. In eenige draverijen in Frankrijk had Quick Williams reeds getoond in vorin te zijn en dit is gisteren bevestigd door het winnen van de tweede heat van de be roemde Prix d'Amerique over 2800 me ter te Enghien, waarvoor l millioen francs aan geldprijzen beschikbaar. O Lapize werd niet geplaatst en ein digde als zesde. Het paard Mistero werd tweede en de Belgische kampioen draver Quick Star. van wien men groo- te verwachtingen had, werd derde. ALPHEN AAN DEN RIJN. Installatie kapelaan Chr. Vriesekoop als aalmoezenier K.J.B. In de we- kelijksche bijeenkomst, in de Sint Jo sephzaal gehouden, werd de weleerw heer Chr. Vriesekoop met eenig cere monieel geinstalleerd als aalmoezenier van de plaatselijke afd. van de Katho lieke Jongeren Beweging. De voorzitter van de afdeeling, de heer Jac. de Groot, hield een korte in leiding, waarin hij de benoeming be kend maakte, den nieuwen aalmoezenier verwelkomde en de kath. jongeren fele- liciteerde. Kapelaan Vriesekoop nam deze be noeming gaarne en met blijdschap aan en gaf vervolgens een uiteenzetting van het begrip jong zijn en man zijn. Deze twee begrippen bepalen veel voor de gedragslijn die de jongeman te volgen heeft. De jeugd heeft de toekomst en de toekomst zal derhalve zijn, zooals de jeugd van thans is en zich gedraagt. Daarin moet gij. kath. jongemannen ze ker een aandeel hebben, dat den ande ren tot steun zal blijken te zijn. Wij moeten ons eigen standpunt kunnen be palen. Neemt daarvoor trouw deel aan het werk van je organisatie. Hebt liefde daarvoor. Vragen en plannen zijn im mer welkom, maar geef vooral ie «igen arbeid en je eigen werk in dienst van de organisatie, in dienst van den naaste, in dienst van het algemeen belang. Vervolgens werd het jaarprogram be- 'sproken. Bekende sprekers als Rector Drost, Rector Brans e.a. zullen t.z.t. hierover het een en ander toelichten. Moge uw devies zijn: ,,Aau Christus trouw'" LEIDSCHENDAM. Sociale Zondag. Nu het katholieke vereenigingsleven weer de vertrouwde •vanen heeft geheven en er weer schot* komt in de herbouw van wat de brute bezetter zonder succes heeft trachten te breken, heeft de Leidschendamsclie af deeling van den R.K. Volksbond Zondag j.l. haar arbeidsterrein weer betreden met een grootsch opgezette sociale Zon dag. Ingezet met een H. Mis voor dc levenden en overleden leden gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt, kwamen de leden, waarvan velen ver gezeld waren van hun vrouwen, des middags op voor de feestvergadcring in het patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer A. Langeveld, sprak een hartelijk welkomstwoord en riep de arbeiders op tot solidarisme. Het urgentie-program van de Nederlandsche Kath. arbeidersbeweging moet verwe zenlijkt worden door de leuze „Voor God en Kerk. Vorstin en Land". Nadat door alle aanwezigen waaronder o.a. wethouder L. C. Koning namens het gemeentebestuur, het bondslied was gezongen, was her woord aan den feestredenaar, kapelaan A. de Bot. uit Den Haag die op de reeds bekende wel sprekende wijze de geestelijke nood schilderde waaraan de volkeren ook nu weer na den oorlog ten prooi zün. Daarom is het „collecte" gebed „Al machtige God geef vrede in deze da gen" ook voor ons huidig tijdperk van volle beteekenis. Want om den vrede te kunnen handhaven moeten wij ons &crsi aivc^xa wal Uud van ons ver- Te Kief is het proces begonnen te gen 15 Duitscners, ouder wie generaal üurkharut, ouu-coinmaiidant van het zesde leger, besciiuiuigd van oorlogs misdadigers in ue Oekraine. in welk ge- b«cd de Duiischers meer dan 4 millioen burgers hebben vermoord en meer dan twee millioen burgers als slaven heb ben weggevoero. In de vroegere Dbitsche ambassa de te Buenos-Aires zijn copieën gevon den van telegrammen, welke wijzen op relaties, welke tusschen de Duitscne ambassade en een deel van de Argen- tijnsche pers hebben bestaan. Het schip „Enzio Sereni" met aan boord eenige honderden Joodsche im migranten, die op clandestiene wijze in Palestina wilden landen, is door de Britsche kustwacht aangehouden en naar Haifa overgebracht. Volgens den Anierikaanschen Nieuwsdienst in Duitschland heeft de vroegere assistente van de „Luftwaffe", Helene Scliwaerzel, bekend, dat zij den vroegeren burgemeester van Leipzig, dr. Karl Goerdeler, aangegeven heeft we gens diens deelnemen aan den aanslag op Hitler in 1944. Het sensaiioneele verhaal van een Japanner, die beweert een afstammeling van de Mikado's en tevens troonpre tendent te zijn, is ,,je reinste dwaas heidaldus Takeo Aizawa, professor aan de keizerlijke universiteit van lo- kio. De legitimiteit van den huidigen tak der Mikado's, zoo besluit Aizawa, werd in 1911, na levendige discussie in de Kamer, aangetoond. De overlevenden van de 36ste Amerikaansche infanteriedivisie hebben generaal Clrfrk er van beschuldigd den „massamoord" van hun kameraden op zijn geweten te hebben omdat hij het oversteken van een snelvlietenden stroom tijdens den Italiaanche veldtocht van 1944 bevolen had. De overlevenden eischen een onderzoek van het congres inzake deze aangelegenheid. Een minuut na middernacht is de grootste staking in een bedrijistak in de Ver. Staten begonnen, toen de 800.000 arbeiders van de Amerikaansche staalindustrie het werk hebben neerge legd. Zaterdagmiddag werd de 7-jarige H. de G., uit Den Haag, in het zieken huis opgenomen, daar het kind ernstig onwel was geworden. Bij onderzoek bleek, dat het meisje uit snoeplust 25 luminalpiuuen had opgegeten, waardoor luminalvergiitiging optrad. Het kind is aan de gevolgen overleden. In Januari is er meer penicilline voor burgergebruik beschikbaar gesteld dan in eenige andere voorgaande maanj sedert de ontdekking van deze nieuwe wondermedicijn. In het conflict bij de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Hoogoven- en staalfabrieken te IJmniden is nog geen oplossing gevonden. Wegens de staking van de ovenisten ligt de walserij nog steeds stil. Amsterdam telt 768.740 inwoners. Een zestigtal leden van de Japan- sche kolonie in Zweden, onder wie het personeel van de militaire legatie en journalisten, verlaten vandaag Stock holm en zullen verder naar Japan wor den getransporteerd. Twaalf leden van de bemanning van de Graf Spee zijn er in geslaagd uit het interneeringskamp in de buurt van Mendoza (Argentinië) te ontsnappen. Mgr. Spellman, aartsbisschop van New-York, zal zich per vliegtuig via Ierland en Parijs naar Rome begeven, teneinde aldaar tot kardinaal te wor den verheven. langt. Nu ziet het Oosten al reeds be angst naar het Westen, terwijl het Wes ten bevreesd is voor het Oosten. Dc tien geboden moeten weer onder de volkeren worden gebracht en alleen de naleving van deze geboden kan de wereld voor een nieuwe oorlog vrijwa ren Na de pauze was het woord aan het bondsbestuurslid den heer W. v .d. Akker, die zeide. dat het lieden- verbond op 25 Juli 1941 or..'er dc drang van den bezetter ten onder is gegaan. Op de betreffende bijeenkomst met de Duitschers zijn toen harde woorden ge vallen. waarbij door onze katholieke voormannen o.a. werd verklaard: ,,U kunt ons gevangen nemen en doodschie ten maar onze principes zuilen wil nim mer prijsgeven". Hiermede was het eer ste massale Nederlandsche verzet tegen de Duitschers gedemonstreerd en het Kath. Verbond gaat daar nog steeds trotscli op. Beide redenaars oogstten spontanen bijval en de voorzitter kon dan ook met recht de beide sprekers dank zeg gen namens de geheele vergadering. Na nog een aansnoring toch vooral niet het „moederfonds", dat heden zijn 25-jarig bestaan viert, met bijdragen te vergeten, werd na het zingen van het strijdlied dc sociale Zondag gesloten. Zeevlsch. Door het distributiekan toor is bon V06 van de vischkaart aan gewezen voor het koopen van 500 gram vcrsche zeevisch. STOMPWIJK. Tooneelvoorstelling. Door de too- ncelgroep ,,De Gezellen" zou op 23 en 24 Januari, onder auspiciën van het Ne derlandsche Roode Kruis, opgevoerd worden het spel „Het Verloren Land", geschreven door Jac. van Wijk. Als aan- V tilling komt daarbij de klucht ..Baas Jansen" van Joek Vogels. De opbrengst zal ten bate komen van het fonds Ne derland helpt ludië.

De Burcht | 1946 | | pagina 3