naar ue motie - van roll hebben onthouden wat zij voor TUSSCHEN TELEVISIE en ATOOMSPLITSING Vai tm reist Woensdag verder Öe Hauiie's afscheid Indonesië m. a 1 strijd met internationaal recht w OLGENS berichten uit Batavia heeft de toelichting op de motie van Van Poll in vele kringen in Indië den slechten indruk niet kunnen wijzigen. Hooggeplaatste regeeringspersonen in Batavia zijn tot de conclusie gekomen, dat „aan de zaak schade is gedaan en dat het zeer moeilijk zal zijn deze schade op te heffen.' DE VERWARRING NEEMT TOE Sjahrir heeft den indruk ge kregen. dat de Nederlanders zeer verdeeld zijn over het In donesische vraagstuk en dat Dr. Van Mook dientengevolge niet kan steunen op de meer derheid van het Nederlandsche volk. In dit verband is het wel licht nuttig te wijzen op de openbare meening onder de Ne derlanders in Indië. die in twee stroomingen verdeeld kan wor den. Een deel der Nederlan ders in Indië ziet met groot verlangen het uur van de be vrijding tegemoet en roept om krachtdadig optreden. De twee de strooming ziet in deze questie een gemeenschappelij ke' Nederlandsche en Indonesi sche zaak en is van meening, dat de belangen van beide lan den het best gediend worden, niet alleen door overeenstem ming tusschen Nederland en Gr.-Brittannië, maar ook door den steun, die een dergelijke overeenstemming van de Neder landers in het moederland zou moeten krijgen. Noodziekenhuis „Margriet". De belangrijkste gebeurtenis te Batavia was de opening van het noodziekenhuis „Margriet- ziekenhuis" genaamd dat aan honderdvijftig patiënten plaats kan bieden. Waar alle hospita len overvol zijn en er nog dui zenden evacués worden ver vracht, werd deze nieuwe aan winst met vreugde begroet. Nood universiteit. Dezer dagen werd ook in Ba tavia de nood-universiteit ge opend door den dir. van Onder wijs en Eeredienst dr. Kerstens. Aanwezig waren o.m. de plaats vervanger van Dr. Van Mook, de heer Blom, mevrouw Van Mook, graaf van Bylandt, Lt.- Gen. Christison en zijn staf. Mgr Willekens, bisschop van Bata via en de Britsche Consul-Gen. Walsh, voorts tal van hooge miltiaire en burgerlijke Neder landsche autoriteiten en de con sulaire vertegenwoordigers van verschillende landen; een zeer cosmopolitisch gezelschap. Sir Archibald Clark 30 Jan. te Batavia. Sir Archibald Clark Kerr, Britsch gezant te Moskou, die met een speciale opdracht naar Batavia zal gaan, is gistermid dag met een transoort-Dakota- vhegtuig uit Manston (Kent) vertrokken. Hij gliegt naar •Moskou en zal vandaar zijn reis voortzetten. Hij wordt den 30en Januari te Batavia verwacht. RUSSISCHE VOORLICHTING OVER INDIë! Gedurende de afgeloopen we ken hebben Sovjet-bladen felle critiek uitgeoefend op de Ne derlandsche en Britsche politiek in Ned.-Indië. Zij lieten de vooruitstrevende hervormings plannen, die de Nederlandsche Regeering op politiek en sociaal gebied voor het Indonesische volk hebben ontwikkeld, onbe sproken, doch betoogden, dat de door het handvest der Vereen. Volken erkende rechten aan het Indonesische volk werden ont houden. Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van Dr. Van Mook aanmerkelijk is verbe terd. Zoo mogelijk zal hij Woensdag de reis naar Batavia voortzetten. NEURENBERG Vervolg van pag. 1. Wegvoering van machines. Het meest markante van het demonteeren van fabrieksuit- rustingen en het verschepen der machines was wel de overbren ging van de installaties der hoogovens te Velsen naar de Hermann-Goering-Werke te Brunswijk. In Januari 1944 steeg de waarde der weggevoerde ma chines tot over VOO miilioen. Uitvoerige inededeelingen wer den gedaan over door de Duit schers voor hun aftocht uit Zuid-Nederland weggeroofde machines van Philips en van verschillende bedrijven in Til burg, Breda, Bergen op Zoom en Dordrecht, terwijl zij het werk in Eindhoven niet ken den voltooien, slaagden zij erin de Philips bedrijven in Hilver sum en Bussum volkomen leeg te halen. De Duitsche roof op agrarisch gebied werd geschat op 300 miilioen en hierbij werd gewe zen op de misdaad van het vol komen zonder militaire reden onder water zetten van de Wie- ringermeer. De hongerwinter. Aan het slot van zijn betoog kwam de aanklager te spreken over de hongerwinter. „Er is een niet te herstellen schade toegebracht aan de volksgezondheid en Seyss In- quart is verantwoordelijk voor de hongersnood in de laatste oorlogswinter van dit zoo bar geteisterd kleine land. Het ver bod van Seys Inuart om voed- seltransporten uit Friesland naar de hongerende Holland- sche provincies te zenden, was de uiting van de haat van een Duitscher tegen een Neder- landsch volk, dat niet wilde bukken. Toen deze maatregel opgeheven werd was het te- laat en de hongersnood alge meen." Cijfers werd overlegd van de enorm hooge sterfte in de Hol- landsche stgden. „Door dergelijke maatregelen waardoor zij de Hollanders in het bestaan noodig hadden, heb ben de Duitsche leiders een van hun grootste misdaden b?"aan." „Toen de Duitrchers met schending van alle beginselen van recht, Nederland binnen vielen nestelden zij zich in een land, dat overvloedig voorzien was van rijkdommen van den meest verschillenden aard. in een land, waarvan de bewo ners de best gevoede menschen van Europa waren en dat in verhouding tot zijn bevolking een van de rijkste van de we reld was. Het soudbezit van Nederland overtrof het aantal in omloop zijnde bankbiljetten. Toen vier jaren later de geal lieerden dit land bevrijdden vonden zij er een bevolking, die was aangetast door schri'kkelij- ken hongersnood, en behalve verwoestingen, die het gevolg waren van militaire operaties, een land, dat vrijwel geheel ge ruïneerd was door de plunde ring van den bezetter." Tijdens het voorlezen van den aanklacht had de Nederland sche vertegenwoordiger te Neu renberg, baron van Teyll van Serooskerken de hoofdzetel in genomen aan'de tafel der nro.se- cutie. De korte, maar volledige en duidelijke aanklacht van Ne derland te Neurenberg heeft een buitengewdoon goede in druk gemaakt. REDDINGSPOGING MET DEN DOOD BEKOCHT. Bij een poging om een jon gen, die door het ijs was gezakt, te redden, zijn dezer dagen te Bergen op Zoom twee broeders van het instituut „St. Marie" n.l. Br. Archangelus (F. Nieu- wenhuizen uit Den Haag) en Br. Eaurentius, (C. Lester uit Am sterdam') te water geraakt en verdronken. De jongen wist zich boven water te houden en werd gered. Reeds spoedig had men de lijken van beide slacht offers, die respectievelijk 25 en 28 jaar oud waren geborgen. CANADA VERGEMAKKE LIJKT IMPORT. Canada zal een nieuwe poli tiek gaan voeren ten aanzien van geïmporteerde goederen, en deze zal voornamelijk betrek king hebben op goederen, inge voerd uit Frankrijk, België, Ne derland, Noorwegen, Luxem burg, Polen, Griekenland, Joe- go-Slavië. Albanië. Rusland, Tsjecho-Slowakije en Engeland. Het is de bedoeling het impor teeren van goederen, die nor maal uitgesloten zouden zijn door de vaststelling van maxi mumprijzen, te vergemakkelij ken. Katholieken tegen verkiezing van Thorez IA E COMMUNISTISCHE PARTIJ heeft officieel aan de socia- listische partij de vorming van een uit beide partijen be staande regeering voorgesteld onder leiding van een communis- tischen premier. De partij der vooruitstrevende Fransche Katho lieken, de M(ouvement) R(epublicain) P(opulaire), heeft ge weigerd een driepartijenregeering, tezamen met de communisten, te vormen. aan het hoofd van de regee ring te blijven, deed ik dit om gevolg te geven aan het een stemmig beroep, dat de natio nale constitueerende vergade ring op mee deed en om de leiding op mij te nemen tij dens den noodzakelijken over gangstijd. Deze overgang is is thans verwezenlijkt. Boven dien bevindt Frankrijk zich na geweldige beproevingen niet meer in een alarmeerenden toestand. Het Fransche volk gaat wel iswaar onder veel lilden ge bukt en er bestaan nog ern stige problemen, welke nog moeten worden opge'ost Maar het leven in Frankrijk is, wat de voornaamste levensbehoef ten betreft, verzekerd. De eco nomische activiteit neemt toe, ons grondgebied hier en daar buiten bevindt zich in onze handen, wii hebben Indo-Chi- na terug, de openbare orde wordt niet verstoord. Ondanks de vele onzekerheden, welke nog bestaan, is onze onafhan kelijkheid hecht gevestigd, wii nemen een leidende plaats in bij de internationale wereld organisatie en Parijs is geko zen als de plaats, waar in het a s voorjaar de eerste vredes conferentie bijeen moet ko men. Bij mijn heengaan spreek ik de hartgrondigen wensch uit, dat de regeering. welke zal Oplossing nog mogelijk geacht Reuter meldt nader, dat vol gens de meening in politieke kringen de mogelijkheid op het tot stand komen van een driepartijen-regeering nog niet uitgesloten moet worden ge acht. Men neemt aan. dat de communisten met het hoogste bod begonnen zijn, om achter af te kunnen afdingen. De communisten hebben wel mei veel nanrux ucrez naar voren gebracht als car-didaat voor de functie van hoofd der regeering, doch men neemt aan, dat zij op dit pant wel tot een compromis genegen zijn, in ruil voor andere voordeé- len. De evcntueele socialisti sche candidaat is Vincent Auriol. Naar verluidt, zouden de communisten hebben voor gesteld beide candidaten los te laten en met steun van beide partijen Felix Kor'"*, den r ~- cialistischen voorzitter van de ass°mblee, candidaat te stel len. De tekst van het schrijven van Gen. De Gaulle aan Felix Gouin, president van de As semblee is als volgt: „Ik zou u zeer erkentelijk volgen op die waarvan ik de zijn. indien u aan de natio- j eer heb gehad de leider te znn nale constitueerende verga-Seweest. zal slagen m de taak, dering -wilde mededeelen, 1,05 rn0°i worden vol- dat ik mijn functies als Pre sident van de voorfioopige regeering van de Fransche Republiek neerleg. Sedert den dag, waarop ik waarop de last op mil heb genomen om het land naar zijn bevrij ding te leiden, naar de over winning en naar zijn souverei- niteit. heb ik aangenomen, dat mijn taak een einde zou ne men. zoodra de nationale ver tegenwoordiging weer bijeen zou ziin en de politieke par tijen zoodoende weer in staat zouden ziin om haar verant woordelijkheden op zich te ne men. Toen ik mij na 13 Nov. 1945 bereid verklaarde om bracht, teneinde definitief het lot van het land te verzeke ren Gen. dp Gaulle heeft zich naar Marlv le Roi, bii Pariis, begeven, waar hij voorloopig in het jachthuis van het kas teel aldaar verblijf zal hou den. WEERBERICHT. Tot Woensdagavond. Matige vorst des nachts. Overdag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Plaatselijk overdrijvende wol kenvelden, geleidelijk met toe nemende Oostenwind. In tie 4 oorlogsjaren lieeft de Ame- rikaansclie handelsvloot 15 miilioen sol daten en burgers en 200 miilioen ton aan goederen, waarvan 31 miilioen ton benzine en olie, vervoerd. Het bombardement. Van de 400.000 kwadraat- meter bebouwde opper vlakte is ongeveer 100.000 vierkante meter verwoest. Hiervan is ruim de helft weer opgebouwd. Nog onder de Duitschers heeft men weer veel gebouwen voor een deel kunnen opbouwen maar juist niet ver genoeg om er weer in te kunnen werken. Voor de toekomst staan groote bouwplannen op het pro gramma. Philips komt op gang. We zagen de Apparaten- fabriek, waar onder de han den van een team van en kele tientallen menschen in korten tijd uit stukjes me taal, draadjes, lapjes stof en wat dies meer zij, aan den loopenden band een modern radiotoestel ontstaat. Men krijgt er stellig den indruk, dat wij bij het afstemmen van ons toestel, meer gees telijke energie verbruiken dan al deze menschen samen om het te maken. Anderen heb ben tevoren voor hen ge dacht. Het geheele proces is tot in onderdeden van centi meters en seconden uitge kiend en zij hebben slechts enkele routinehandelingen 'e verrichten. Zij weten alleen wat en hoe zij het moeten doen en niet waarom. We zagen de Roentgenfa- briek waar de ingewikkelde cn kostbare apparaten wor den gebouwd, die voor we tenschap cu volksgezond heid van zoo groot belang zijn. We zagen in de glas fabriek de glasblazers bun wondere werk doen en uit een klomp roodgloeiende brei glazen buizen trekken van tientallen meters lang. We zagei* er ook een spe ciale glas^Iazersinacliine, die op haar eentje, zonder dat iemand er aan vinger naar uitsteekt, per dag 30.000 lampen, d.w.z. ballons, blaast, de productie van een tamelijk groote glas-,, fabr'jk. En wat je bij Philips niet zoo direct zou ver wachten, we zagen er ook zuigflesschen maken. In de Philipsfabrieken za gen we een man een soort vieze biscuitjes afwegen. Die gooide hij dan in een soort oven, liet ze op tem peratuur van enkele hon derden graden even sudde ren. liet er dan even het ge wicht van een stuk of drie locomotieven op drukken en dan kwam er een mooi ge polijst omhulsel voor een radiotoestel uit. Klaar ter wijl u wacht. Televisie. Aan televisie is tijdens den oorlog bij Philips onder uiterst moeilijke omstandig heden de Duitschers had den het verboden met succes doorgewerkt. Het re sultaat was, dat wij een lief tallige jongedame, die er gens boven in het gebouw op een gitaar tokkelde cn liedjes zong, haar scherp op een scherm zagen ver schijnen. Het beeld blijft zelfs IN en NA DEN OORLOG „Wij zijn er ons ten volle van bewust, dat de Philipsfabrieken een der industrieele pijlers vormen, waarop het economisch leven van ons volk rust. Wij beseffen, dat van ons het uiterste mag en moet worden gevergd om mede te wer ken aan den wederopbouw van ons vaderland. Zwaar is de mate- rfeele schade, welke ons bedrijf is toegebracht. Talloos vele zijn de problemen. die moeten worden opgelost voor onze industrie weer op haar oude capaciteit zal kun nen produceeren. Een industrie be staat echter niet alleen uit gebou wen en machines, roaar haar kracht wordt bepaald door den wil en den geest van de men schen, die er in werken. En deze heeft geen bezetter kun nen overwinnen en geen oorlogs geweld kunnen vernietigen. Het is het rotsvaste vertrouwen in de geestkracht en den arbeidslnst, zoo kenmerkend voor de Philips-ge- meenschap, dat ons de ïnoeilijklie- den van dezen tijd het hoofd doet bieden". Aldus uitte zich de directie van de Philipsfabrieken in haar wel komstwoord tot de Nederlandsche pers, die zij voor het eerst sinds den oorlog voor een tweedaag- sche perconferentile had uitgenoo- digd. bij heldere verlichting van het vertrek scherp en kan ge makkelijk voor ongeveer 25 personen tegelijk worden vertoond. Of men in Nederland bin nen afzienbaren tijd tot tele visie-uitzendingen zal kun nen komen, zal afhangen van de vraag, of men de daar voor benoodigde zeer hoo ge geldsommen zal kunnen beschikbaar stellen. Een P. T.T.-commissie heeft de zaak in studie. Men zou even tueel, zooals ook in Ame'rika, het reclame-element kunnen inschakelen, ten einde de hooge lasten te kunnen beta len. Als men er toe zou kun nen besluiten, dan zou de opbouw van de zenders een kwestie zijn van een paar jaar. Philips zou dan huiska mertoestellen kunnen leve ren. waarvan de prijs thans moeilijk is te bepalen, doch welke zou varieeren tusschen 500 cn 1000 gulden. Het atoomonderzoek. In het domein waar de kernphysica, de atoomsplit sing wordt beoefend, was men juist doende de oude apparatuur te vervangen door de in aanbouw zijnde cy clotron. H.t 'apparaat dat men tot nu toe gebruikte voor het transmuteeren van elementen, had een versnel lingsbuis en een hoogspan ningsinrichting voor 1 mii lioen volt. In het Philips- cyclotron zullen waterstof kernen tot een energie van 25 miilioen volt kunnen worden versneld. Tot de voornaam ste onderdeden behooren een electromagneet, waar van het ijzer 180 ton weegt en het koper van de windin gen voor het opwekken van het magneetveld 30 ton. Te vens is een zender noodig van het vermogen van een grooten radio-omroepzender. Toekomst„inuziek'\ De productie van radio-op- »paraten hangt zeer nauw samen met den export en den aanvoer van grondstof fen, doch men hoopt dit jaar van drie types gelei delijk zooveel voor Neder land te kunnen reserveeren, dat aan het einde van dit jaar de levering voor Ne derland gelijk zal zijn aan die van voor den oorlog. Van de Roentgenapparaten heeft men met veel moeite de vooroorlogsche produc tie kunnen aanhouden. Het zelfde geldt voor bioscoop- npparaten. Rijwiellantaarns zijn er tot nu toe practisch nog niet geleverd, doch men verwacht, dit jaar ongeveer een derde te kunnen leve ren van wat voor den oor log in totaal door alle fa brieken werd aangemaakt. Van de Philipshave begint een betere levering in deze maand, voor knijpdynamo's kan men practisch aan elke vraag voldoen. De prijs van de radiotoe stellen zal voorloopig niet lager gesteld kunnen wor den.

De Burcht | 1946 | | pagina 2