De kwestie Azerbeidsjan Palestina is voor de Arabieren ersano in Etitu De Drente Drie beslisten Een Egyptisch-Arabische verklaring PHILIPS WIST ERVAN OORLOGSKAARTEN a's tafellakens >PIONNAGE_ RADIO Perzië HET STANDPUNT VAN DE REGEERING DE Perzische Min.-President Hakimi heeft gisteren in het par lement verklaard, dat hij steeds gesireeïd had naar het bereiken van overeenstemming in zijn land en naar de totsia.id- koming van sociale hervormingen. Doch de ontsiane moeilijk heden en de aanwezigheid van vreemde troepen hebben de regeering niet in staat gesteld haar doeleinden te verwezenlijken. Ter aanvulling en voortzet ting van de in Teheran en Mos kou aangegane verplichtingen hadden wij ter verheldering van onze betrekkingen met de Sov jet-Unie voorgesteld, dat wij óns naar Moskou zouden bege ven. Daar wij hierop geen enkel antwoord ontvingen, hebben wij laten opmerken, dat de con ferentie van Moskou geen en kele beslissing kon nemen, zon der dat wij daarin zouden wor den gekend. Inmiddels ontvin gen wij echter van Engeland en oe Ver, Staten bericht, dat de drie groote mogendheden zich ever het Perzisch vraagstuk hadden onderhouden. Ons is toen gevraagd, of wij in begin sel bereid zouden zijn erin toe te stemmen, dat afgevaardigden uit de Ver. Staten, de Sovjet- Unie en Enfee'and zich naar Perzië zouden begeven, wij heb ben hierop mondeling geant woord, dat wii reeds maanden lang bereid waren een dergelij ke commissie te ontvangen. De eischen van Perzië. Volgens de Perzische regee ring moest een dergelijke com missie: 1. De toepassing van het driemogendhedenpact en de verklaring van Teheran contro- ieeren. 2. Toezicht uitoefenen op de voorbereidingen voor het terugtrekken der vreemde troe pen voer 2 Maart 1948. 3. Ge durende de tusschenliggende periode zou deze commissie de Perzische regeering bijstaan bij den terugkeer tot normals toe standen in het land. 4. In tegen woordigheid dezer commissie zouden verkiezingen plaats vin den voor provinciale en alge- rreene raden. Thans U. N. O.-Conferentie als laatste redmiddel. Daar dit voorstel echter niet verwezenlijkt werd, heeft de Perzische regeering besloten het Perzische vraagstuk aan de al gemeens vergadering van de Vereenigde Volken voor te leg gen. Hakimi verklaarde ten lot te nog, dat indien de afgevaar digden van meening zeulen zijn, dat de huidige regeering haar taak n et on de juiste wijze had vervuld, zij bereid zou zijn af te treden, indien dit de meening is van het parlement. GEVECHTEN IN NOORD- CHINA GAAN DOOR. Er zijn weer gevechten uitge broken in Noord-China. Com munistische troepen hebben het fort Vingkow in Zuid-Mand- sjoerije aangevallen en ver overd, drie uur nadat het bevel het vuren te staken van kracht was geworden. Zoowel Gen. Tsjan.g Tsjoen. de leider der vertegenwoordiging van de re geering van T'joenlting in de wapenstilstands-commissie en Gen. Tsjoe en T. ai, de leider der communisten hebben hun be zorgdheid over deze gevechten uitgesproken. De autoriteiten te TsjoenkinsJ hebben als hun mee ning te kennen gegeven dat het eenig-en tijd zal vergen voor het bevel het vuren te staken alle sectoren van het front be reikt zal hebben. SPAREN EN NOG EENS SPAREN! Maar niet ten koste van de voeding Spaarzaamheid is een der eigen schappen, die het Ncderlund- sche karakter sieren. Spaarzaam zijn is verstandig, want ieder oogenblik kan het leven U voor onvoorziene uilgaven plaatsen. Sparen mag echter niet ten koste van de voeding gaan, dun zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. De Grmjter echter kan U in beide opzichten tege moet komen. Gebiedt de wijs heid V diens beter verzorgde waar boven andere te verkie zen, zoo maken de fabricage in eigen fabrieken, de verkoop in eigen winkels en de massale omzet het mogelijk, dot U een belangrijke korting verleend kan worden, üe Grugler geeft 10% korting: Voor tien gulden aan cassabons een gulden contant lenig. De kwaliteit blijft gehandhaafd, toch kunt V sparen. 659 Ingez. med. 3738 ,.AlIe pogingen zullen in het werk worden gesteld, door de Arabische koningen om ten behoeve van da Paleslijnsche Ara bieren de principen van rechtvaardigheid te handhaven. Wij deelen met alle Mohammedanen de overtuiging, dat Palestina een Arabisch land is en dat het het recht van het volk en het recht van eiken Mchammedaanschen Arabier, waar dan ook, is om het als Arabisch land te bewaren." Volgens Radio-Moskou zou President Mannerheim pog he den of morgen aftreden als president van Finland. Op een persconferentie te Eindhoven beeft gisteren R. P. S. F. Otlen, President-directeur van de N. V. Philips, medegedeeld, dat hij en dus het Philips-concern, reeds in Mei 1S39 nauwkeurig cp de hoogte waren van de aanvalsplannen van Buiischland en dat onze eige.t regeering, alsmede verschillende andere regeeringen, daarvan in kennis waren gesteld. Geen agressie, maar sam inwerking Koning Ibn Saoed van Soe- die-Arabië en Koning Farosk van Egypte hebben na eon ter hunnor eore aangeboden noen maal door de Arabische Liga een gezamenlijke verklaring afgelegd, waarin zij hun steun aan de Palestijnsche Arabieren tot uitdrukking brachten. Zij verklaarden: „Wij onderschrijven den grondregel van de Arabische Liga, die zegt, dat ieder Ara bisch land over zijn eigen toe komst beschikken moet en On af hankelijkheid dient te ge nieten. Wij wenschen, dat onzo regeeringen en volken snel vooruit zullen gaan op don weg van eenheid, overeen komsten zullen sluiten, toena dering zullen zoeken en hun betrekkingen nauwer zullen aanhalen." Na de opmerking dat het doel van de Liga is om samen werking ten dienste van de Arabische volken te scheppen, vervolgt de gezamenlijke ko ninklijke verklaring: „Wii wenschen, dat onze Liga altijd het beste voorbeeld zal geven aan iedereen. Een voorbeeld van samenwerking tusschen een groep van volken om hun veiligheid, vrijheid en onaf hankelijkheid te handhaven. Onze bedoeling is om met alle andere landen ter wereld sa men te werken op basis van recht, rechtvaardigheid en duurzame vrede. Onze Liga zal er nimmer aan denken om aanvaller te worden tegen een ander land." NIEUWS VAN DE BLAUWE TRAM. Met ingang van 18 Februari 1946 (op he; traject Den HaagVoorburg, reeds 16 Januari 1946) zullen op alle lijnen de diensten in de avonduren zij het vorloopig nog in beper'.cte mate wor den hervat. De toewiiizng van electri- sciien stroom is van dien aard. dat op Zondagen voorloopig nog niet kan wor- delk. gereden. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal de brug bij het Groene llerkje te Oegstgeest in den loop dezer maand gereed komen, waarna op het tra ject Leiden—Haarlem onverwijld een uursdienst zal worden gereden. Tegen 18 Tebruari a.s. zal een nieuwe reis gids verschijnen. AMERIKA GROEIT NOG STEEDS! De bevolking van de Ver. Staten, met inbegrip van de strijdkrachten overzee is tus schen 1 April 1940 en 1 Juli 1945 met bijna 8.000.000 men- schen gestegen. Het bevolkings cijfer op 1 Juli 1945 bedraagt 139.621.431, tegen 131.659.275 bij de laatste volksttelling. Sa- dórt Juli 1945 is de bevolking nog verder toegenomen zoodat men deze op 1 October 1945 raamt op ruim 140.000.000. De voornaamste oorzaak voor de versnelde aanwas is gelegen in de stijging van het geboorte cijfer in de oorlogsjaren. Van een Oostenrijksch finan cier. dien hij op een vakantie reis toevallig trof, kreeg hij tal van bijzonderheden te hooren over Duitschlands oorlogsplan nen. Voor den aanval op het Westen kon de Oostenrijker niet het juiste tijdstip noemen in tegenstelling met dat voor den aanval op Polen, maar behalve dat en het feit, dat parachutis ten en vijfde colonnes zouden worden gebruikt, wist hij te vertellen, dat de veldtocht te gen Polen slechts enkele weken zou duren, dat de aanval op het Westen vooral gericht zou zijn tegen Sedan, dat de Duit- schers ae'nïer de Maginotlinie om zouden trekken en hij wist zelfs de namen te noemen van Blaskowitz en andere bevelheb bers. Philips kreeg later, doch ook nog vóór den inval van andere zijde deze gegevens be vestigd en handelde er naar, door alles voor te bereiden voor den toestand van oorlog. REPATRIEERING PER VLIEGTUIG. De Ned.-Indische Regeerings- voorlichtingcdienst maakt in een communiqué bekend, dat bin nenkort een begin zal worden gemaakt met een' dageiijk che luchtdienst in beide richtingen, tu schen Nederland en Ned.- Indië. JAN MOEDWIL BIJ RADIO- ANTWERPEN. De ook in Nederland beken de radiospreker van Radio Bel gië te Londen, Jan Moedwil, is benoemd tot directeur van Radio-Antwerpen, een gewes telijke zender van den Belgi schen Nationalen Radio-om roep. 1080.BOETE VOOR BIOSCOOPDIRECTEUR, Een bioscoopdirecteur in Sneek werd door den tuchtrech ter te Leeuwarden een boete opgelegd voor 1000.voor het verhoogen van den toe gangsprijzen voor de filmvoor stellingen met 10 cent per kaartje. Sport NED. VOETBALBOND. Afd. Leiden. Uitslagen van Zaterdag 12 Jan. 1946. Ie kl.Leiden 1R.A.F. 2 12. 2e kl. A: Quick B. 4—Katwijk 2 33. 2e kl. B: KoudekerkA.R.C. 4 52. 3e kl.: Katwijk 4Quick B. 6 22; T. en D. 2—I'ijnsb. B. 4 45. Jun. A: Quick B (b)Rijnsb. B. 91. Uitslagen van Zondag 13 Jan. 1946. Ie kl. A: Alphen 3Alph. Boys 1 0—6. Ie kl. B: Teylingen 2Lisse 3 70; Warmmda 1—S.J.C. 3 3—1. Ie kl. C: Lugd. 4Meerburg 1 06. Ie kl. D: A.Z.L.—X.R.V., A.Z.L. n.o. 2e kl A: Alplien 4Weter. B. 1 12: Alph. B. 2—D.O.S.R. 2 2—2; Alphia 3 Altior 2 35. 2e kl. B: Lisse 4Teylingen 4 13; Kagia 2Teylingen 3 01; V.V.S.B. 4 S.J.C. 4 3—1. 2e kl. C: Lugd. 5—L.D.W.S. 2 2—4. 2e kl. D: L.T.C. 6—A.S.C. 6 1—7. 3e kl. B: Roodenb. 5Lugd. 7, Lugd. n.o 3e kl. C: A.S.C. 8Roodenb. 6, Roo denb. n.o.; Lugd. 8Z.L.C. 4 161; Rouwkoop 3Roodenburg 7 41. Jun. A., AfcL A: Alph. B (b)Alph. B. (a) 0—5. Afd. C: Lugd.—K.R.V. 3-0. In een groot restaurant te Lon den ergerde de eigenaar zich aan zijn gasten, die onder den oorlog allerlei frontsituaties op zijn tafel linnen teekenden. Beleefde verzoeken dit te laten, strenge maatregelen.... niets hielp. In den loop van den oorlqg werden de linnen tafellakens vervangen door papieren.... en dat teekende nog gemakkelijker. Toen kreeg de Chef de reception een lumineus idee. Hij bestelde oor logskaarten als tafellakens en er ging een gejubel op, de eerste avond dat de tafeltjes met deze kaarten waren gedekt. Nu is de oorlog voorbij en de oorlogstafellakens verdwijnen. Dat zoudt u tenminste zoo denken, maar neen hoor! Er kwam een algemeen protest toen het restaurant weer lin nen tafellakens ging gebruiken. De terugkeerende soldaten hebben zóó veel te vertellen en zóóveel situaties duidelijk te maken, dat de oorlogs kaarten-tafellakens weer prachtig dienst doenen het restaurant uitstekende zaken maakt. WEERBERICHT. Tot Vrijdagavond: Oostelijke wind met matige vorst in het Noorden van het land. Nog kans op overtrek kende wolkenbanken. Overi gens helder to-t licht bewolkt. De Japanners kregen in de maand Augustus van 1944 een stel Amerikaansche gra- mophoonplaten in handen, die zij uit zee opvischten na de torpedeering van een Ame- ri^aansch schip. De platen werden gedraaid en gaven eigenaardige, hoo- ge tooncn weer. Men kon duidelijk het verschil in hoogte hooren, en allerlei andere mysterieuze geluiden verhoogden nog het raadsel achtige van het geval. De platen werden per vliegtuig naar het hoofd kwartier van de contra- tpionnagc-dicnst gebracht. Daar werd alles en alles In het werk gesteld om het ge heim te ontcijferen. De knao- ste koppen spanden zich in. Zulk een code had men nog nooit onder handen, of lie ver gezegd, nog nooit aan de ooren gehad. Maar het lukte niet. Dezer d^gen is in Tokio onder bulderend gelach der Amerikaansche politie het mysterie opgelost. Wat blijkt? Een professor, die speciaal studie maakt van de ziekte door mosquito-muggen ver oorzaakt, had op een der eilanden in den Pacific op geniale wijze een gramo- piioon ingebouwd om het „zoemen" der muggen op te nemen. De opname slaag de volkomen. Toen het op name-apparaat en de platen werden verzonden, werden ze beide apart gehouden. Bij de torpedeering van het Amerikaansche schip, ging alles verloren „behalve de platen, die het uiuggen-gc- zoem weergaven". Op dit muggengezoem heb ben de Japanners zich afge marteld, als inaar zoekende naar de sleutel van de code, die misschien wel de be velen van hoofdkwartier mando's van gaven. MacArthur' of ée com- Nimbfc weer- Rechtszaken HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor zichzelf. Dat was het verschil, dat de Offi cier in dit geval wilde maken, C. A. J. te Noordwijk had geen zwarte handel j willen bedrijven, doch de clandestiene slachting, die hij had uitgevoerd met I een geit, was ten bate van het gezin I gebeurd. En daarom kon het hier nog wel zonder gevangenisstraf af, en luidde de e.isch 40 boete of 20 dagen hechte nis. De rechter veroordeelde conform Idien eisch. Kct feest In de Haarlemmerstraat. Eieren voor 2.per stuk verhan delde mei. C. v. R., uit Leiden. Er had een aardig winstje aan gezeten, maar cle I tuchtrechter had er ce:i ilink deel van afgenomen, door 10C0 boete op te leg gen, van welke beslissing verdachte in hooger beroep kwam. Een feest in de Haarlemmerstraat had dit zwarte geval in het licht gesteld, want er zouden slaatjes worden gele verd, waarvoor de eitjes noodig ge bruikt zouden worden. De Officier w.l- de er rekening msè houden, dat na de geldzuivering de duizend gulden necl wat meer wegen dm daarvoor, en stel de daarom voor de boete te bepalen op 500 of 30 dagen hechtenis. De rech ter veroordeelde tot 350 boete of 2 maanden hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Niet om te verrijken. Neen. het was niet om zich te verrij ken, zoo betoogde J. G., uit Zoeter- meer. hetgeen niet weg kon nepien. dat hij er toch wel rijker van was gewor den toen hij na een inbraak in het be zit was van een'flinke hoeveelheid bo ter en kaas. Hij verklaarde voor de rechtbank dien inbraak door te vertel len, dat hij honger had, maar de Offi cier stelde vast, dat op die manier een aparte distributiedienst wordt ge vormd. Hij wilde wel rekening houden met de moeilijke tijdsomstandigheden, want de inbraak werd in den nacht van 5 op 6 Mei gepleegd. De eiscli luidde thans een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen BET NAZÜ-GIF WERKT NA. In de Britsche bezettingszone heeft een soort van- Gallup on derzoek plaats gehad, teneinde de geestesgesteldheid van de Duitschers te kunnen vaststel len. Op de vraag: „Zij* gij van meening, dat de in de Duitsche bladen in de Britsche zóne ge publiceerde berichten objectief en juist zijn'? werd door 63 pet. van de ondervraagden ontken nend geantwoord, 15 pet, ver klaarde dienaangaande geen oordeel te hebben, terwijl slechts 22 pet. bevestigend heeft geantwoord. NEBERL. AANKÖOPEN IN ENGELAND. Door Nederland zijn bij Brit sche fabrikanten orders ge- plaatst voor 1300 automobielen, ongeveer 500 vrachtauto's en bus-chassis en verscheidene duizenden rijwielen. Deze or ders zijn -ge-plaatst nadat de Ne der lan-dsche regeering besloten ha.! ongeveer 400 millioen gul den beschikbaar te stellen voor aankoopen in Enge. and in de periode van 1 Juli 1945 tot en met 30 Juni 1946. 6.— 6.30 6.45 7.— 7.15 7.30 8.15 10.15 10.30 Donderdagavond. HILVERSUM I. 301 M. Musette-orkest Kwartier voor den arbeid. Tony Schifferstein, piano. Nieuws. Reportage. Dolf v. d. Linden en zijn Mdtropole-orkest. Nederland Herrijst. Concertgebouw Orkest. Mensch en Maatschappij. Om het haardvuur. 11.Nieuws. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 6.Nieuws. 6.30 Ensemble George Frank. 7.Sini van den Brom, piano. 7.30 Voor de N'ederl. Strijdkr. 8.Gevarieerd concert. 9.De Reg.voorl.dienst ant woordt. 9.05 Eddy Walis speelt. 9.45 Avondwijding. 10.Nieuws. 10.18 De Kerstviering in de ja ren der bezetting.

De Burcht | 1946 | | pagina 2