Commentaar op beroep van Sharir OP KORTE GOLF De correspondent van de News Chronicle in Spanje moet binnen vijl dagen dat land verlaten, daar hij al dus wordt van Spaansche zijde ver klaard onjuiste berichten heelt door gegeven over den guerillastrijd in de omgeving van Madrid. Binnenkort zal een inter-Ameri- kaansche conferentie over de zich op het westelijk halfrond bevindende Duit- sche activiteit, ten bedrage van naar schatting 500 millioen dollar, georgani seerd worden. De Anglo-Amerikaansche commis sie van onderzoek inzake Palestina heeft doen blijken, dat volgens haar de uit eindelijke beslissing over Palestina door de U.N.O. genomen zal moeten worden. De Paus heeft Davis Lewis, alge meen dir. v. d. Metro Goldwyn Mayer Filmmaatschappij en Pilade Levi, direc teur van de Paramount Filmmaatschap pij, in particuliere audiëntie ontvangen Volgens mededeeling van de Ame rikaansche maritieme commissie zal zoo spoedig mogelijk ongeveer 45 millioea ton scheepsruimte voor de koopvaardij in particulier beheer worden teruggege ven. De Fransche Min. van Econ. Za ken, Francois Billoux, heeft onthuld, dat vele verzekeringsmaatschappijen Frankrijk zich hebben geleend voor het verzekeren van „zwarte" goederen te gen transportrisico's en zelfs tegen prijsdaling en niet-verkoopwaardigheid. Er wordt een aantal arrestaties ver wacht Ex-koning Zogoe van Albanië zal zich blijvend in Turkije bestigen. Hij zou van plan zijn zich uit de politiek terug te trekkeii en zijn memoires te gaan schrijven. Na de verklaring van de Spaan sche regeering, dat den Spaanschen bladen grootere vrijheid zal worden ge geven, hebben de Portugeesche bladen soortgelijke concessies gevraagd. 65 van de 250 mijnwerkers in Welsh in-Virginia, die tengevolge van een mijnramp levend werden begraven, zijn nog niet gered. Oost-Griekenland is oorlogstoo neel geworden. Elasgroepen (uiterst links) en uiterst rechtsche groepen bc vechten elkaar, terwijl de politie tracht beide partijen ongevaarlijk te maken. De Fransche socialistenleider Vin cent Auriol. Min. van Staat, i s naar Londen vertrokken. Een belangrijke functionaris bij de administratie der Amerikaansche oor logsmarine. kapitein Granville Conway, wenscht de vorming van een inter gou- vernementale commissie met hoofdbu reau Washington ter volbrenging van taken, die na den oorlog nog niet ver richt konden worden. Hij heeft het oog op Nederland. Noorwegen, de V.S. en Zweden. Een delegatie namens 330 Joosche gemeenschappen in Palestina heeft den Britschen hoogen commissaris, Cun ningham, een memorandum aangeboden, waarin onmiddellijke openstelling van Palestina voor de Joden wordt ge- eischt. Er is een lijst gevonden, waarop meer dan honderdduizend namen voor komen van personen, die door de Nazi's; •zijn gearresteerd. „UITERST ONBEHOLPEN VERKLARING" ('VFSCHOON Sjahrir's verklaring van gisterenmorgen nog niet alom in gezaghebbende kringen is bestudeerd, spreekt het vocrloopig commentaar over het algemeen van „een uiterst onbeholpen verklaring, ook wanneer het oppervlakkig schijnt, dat zij met het oog op de vergadering van de U. N, O. te echter tijd is afgelegd." Naar aanïeiaing van z*,n re cente verklaring heeft men ï)r, Sjahrir gevraagd, of uit zijn uit- eènze<.t%g meet woraen opge maakt, aat hij niet tot onder handelingen met Dr. Van Mook bereid zou zijn, tenzij de „Indo nesische republiek' formeel zou zijn erkend. Dr. Sjahrir wei gerde evenwel eik verder com mentaar. Een officieel communiqué van den R. V. D. te Batavia wijst op een tegenspraak in de verklaring van Sjahrir. De uit eenzetting van den R. V. D. be toogt o. m.: „Eenerzijds verklaart Sjahrir dat de Indonesiërs hun onafhankelijkheid heb ben afgekondigd. en hun „republiek" naschouwen als de uitdrukking van den volkswil. Aan den anderen kant verzekert hij, dat er geen oplossing voor het In donesische probleem kan worden bereikt zonder een beslissing van de Ver. Vol ken of tenminste van de Ver. Staten en Gr.-Brit- tannië." Er wordt op gewezen, dat zoowel Gr.-Brittannië als de ver. Staten in hun officieele verklaringen en bij practische kwesties zooals bijv. bij de instelling van Nederlandsche militaire gerechtshoven de Nederlandsche souvereiniteit hebben erkend. Dienovereenkomstig is de door Sjahrir gegeven opvatting zoowel staatsrechtelijk als vol gens het internationale recht onaanvaardbaar. Beide groote mogendheden hebben gewag gemaakt van de „wettige aanspraken van de Indonesiërs" en men heeft het vaste vertrouwen, dat de plan nen van Van Mook aan deze aanspraken in ruime mate te; gemoet zullen komen en dat zij in ied^r geval een goede basis met de militaire autoriteiten ca- Mook als den eerste afgevaar digde van een vreemd maar welbekend land" als bijzonder slecht gekozen. Sjahrirs rede kan niet beschouwd worden als een bijdrage tot een spoedige en vreedzame oplossing van de Indonesische kwestie. Volgens de correspondent van de „Daily Tel." in Batavia heeft Sjahrir gisteren verklaard, da aan het einde van deze maand een algemeene verkiezing zal worden gehouden. Genoemde correspondent merkt naar aanleidin hiervan cp: „Het is niet moeilijk om zich voor te stellen, op welke basis een dergelijke, door de extremisten geïnspireerde, ver kiezing zal plaats vinden. Overleg tus chen Britten en Indonesiërs. Naar van officieele zijde is medegedeeld, zijn bij de be sprekingen, die te Buitenzorg tusschen den Britschen com mandant en de plaatselijke In donesische leiders (waaronder dii van de T. K. R.) de volgen de punten overeengekomen: a. De Indonesische politie zal goed georganiseerd, geünifor meerd en van identiteitskaarten voorzien worden. Zij zal haar normale diensten weer in de stad gaan verrichten. In de po litiemacht zullen Arabische en Chineesche elementen worden opgenomen. b. Het opnemen van een aan vullende afdeeling van de T. K. R. tot steun van de politiemacht, zal later worden besproken. c. De Indonesiërs hebben er in toegestemd hun winkels weer te openen en de openbare be drijven weer in werking te stellen. Van Indonesische zijde is c\ op gewezen, dat het optreden der extremisten hun eenigen tijd er van weerhouden had De toestand op Java. Gedurende den geheelen nacht van den 13den op den i4rden Januari is het schieten aoor verdekt opgestelde scherp schutters in het gebied van Ta- nahtinggi voortgezet. Te Bandoeng neemt men groote onrust waar onder de burgers uit den Z":delijken sector, die een herhaling van de botsingen van 12 J?nuar vreezen. 14 Indonesiërs zijn in arrest gesteld om 15 andere Indonesiërs, die producten aan Nederlandsche soldaten ver kochten te intimideeren. Het Instituut Pasteur. Het Pasteur-instituut te Bata via. dat voor den oorlog geheel Ned-Indië van vaccinatiemidde len en sera voorzag is weer aan het werk gegaan, maar op klei nere schaal dan voorheen, om dat veel van de uitrusting en voorraden in den bezettingstijd verdwenen zijn. In het 'insti tuut zijn alweer een aantal doc- 'oren, bacteriologisten en ana- lysten aan het werk, maar er is een groot gebrek aan assis- 'enten voor de verzorging van de dieren, die bij de experimen ten gebruikt worden. Ontvoerden uit Soerabaja neg terecht? Er bestaat nog steeds een re delijke hoop, d_at de mannen, vrouwen en kinderen, die bij de gevechten te Soerabaja ont voerd zijn nog in leven zijn en ir. veiligheid gebracht zullen kunnen worden, als de voorge nomen evacuaties op groote schaal beginnen. OMGEVING zullen leggen voor verdere be sprekingen. Niet-Nederland- 'sche kringen te Batavia be schouwen dan ook de bijtende opmerking: ,,Wij begroeten Van men te werken maar nu de voor waarden verbeterd zijn, zullen zii hun uiterste best deen den militairen commandant bij te staan. WEER EEN STAP VERDER. Gistermorgen is het eerste convooi geladen vrachtauto's vertrokken naar TsjechoSlowa- kije ter uitvoering van de han delsovereenkomst met dat land. Eit beteekent de opening van een regelmati.gen dienst Neder- land-Tsj echo-Slowakij e. Het eerste convooi. dat onder auspiciën van Van Uden's Trans oortbureau te Rotterdam ver trokken is, bestond uit 6 wa gens, maar het ligt in de bedoe ling in de toekomst dit aantal op te voeren tot ongeveer hon derd. Het tweede convooi zal op 22 dezer vertrekken en het der de op 26 Januari, doch er wordt gestreefd naar een wekelijk- schen en als het mogelijk is da- gelijkschen dienst. Met dit eer ste convooi werden naar Tsje- cho-Slowakije vervoerd onge veer 50 ton cacaoboter en 5 ton vlas. Zwitserland geldt als bet klassieke land der vrijheid. De Zwitser is een wereldburger, die in alle talen thuis is. Men spreekt Duitsch. Fransch, Ita- liaansch en in sommige ge- dee'.ten nog Romaansch. Toch vergist men zich als men zóu meenen. dat het Zwit- sersch Duitsch hetzelfde Is als de taal die de barbaren spre ken. Het echt Zwitscrscn- Duitsch is een dialect dat ge zoomaar niet een, twee. drie verstaat en nog veel minder gauw spreekt. Bovendien heelt iedere streek weer zijn apart dialect met dat typische ac cent, dat het karakter draagt van de streek. De Berner inwoner van het kanton Bern is bekend om hetlangzame, eenigszins sloome. praten; de Luzerner heeft de eigenaardigheid om achter elk zelfstandig naam woord het toevoegsel „li" tc plaatsen, waardoor het echte dialect iets kinderlijks en liefs- klinkend krijgt. Men houdt streng vast aan deze dialecten, alweer een uit vloeisel ook van de zelfstan digheid der kantons. Het onderwijs. Hoe staat het met het onder win in Zwitserland? De be doeling van dezp vraag is niet te antwoorden op de kwaliteit en de hoogte waarop het on derlicht en het onderwijzend personeel staan. Die vraag is overbodig, omdat het algemeen bekend is. dat Zy/itserland in dat opzicht voortreffelijk werk verricht, wat ook tot uiting komt in de talrijke internaten voor jongens en meisjes, uit het buitenland, die in Zwitser land school gaan en hun cul- turcele opvoeding voltooien. Neen, als wij" vragen: hoe staat het met het onderwijs, dan bedoelen wij speciaal: welke plaats neemt het Ka tholieke onderwijs in. (Van onsen bijzonderen correspondent) School en kanton. Overeenkomstig de reeds meermcfcjen gesignaleerde zelf standigheid der kantons er kent de Zwitsersche grondwet de absolute zeggingsmacht van het kanton, betreffende de scholen, betreffende het onder wijs. Op drie bepaalde punten moet echter elke school over geheel het land aan enkele voorwaarden voldoen. 1) Schoolgymnastiek is ver plichtend. 2) Verwijderde voorberei ding op den militairen dienst een bepaling van 1 Dec. 1941. en 3) Scholen die opleiden tot een beroep in den handel of een vak, moeten het programma volgen van geheel Zwitserland vqor dergelijke scholen opge steld. Overigens kan elk kanton zijn scholen oprichten eti in richten zooals het zelf wil, terwijl voor ieder de mogelijk heid openstaat een school privaatschool te stichten, die onder bepaalde voorwaar den tot 50 pet. subsidie krijgt. Confessioneele school Neutrale school. Men heeft Katholieke, Pro- tcstantsche en neutrale scho len. Practlsch is het nu zoo, dat men in de overwegend ka tholieke kantons katholieke scholen, en in de overwegend protestantsche kantons ook overwegend protestantsche scholen heeft. Hier en daar treft men zelfs gemengde scholen Katholieken en niet-Latholicken aan, waarbij dan weer aparte regelingen worden getroiien voor het gosdienstlg-onderricht, aan elk der groepen te geven. Grondwet. De grondwet waarjborgt vrij heid van godsdienst en onder wijs, maar waar het hoogste gezag in schoolzaken bij de autoriteiten in het desbetref fende kanton ligt, komt het voor, dat men b.v. in over wegend protestantsche kantons, o.a. In Soltlwirm, de Katholie ken niet aan bun volle recht laat komen. Zoo is het b.v. in genoemd kanton beslist noodzakelijk, dat de goedkeuring wordt ge vraagd op de te gebruiken leermiddelen en boeken bij het godsdienstonderwijs. Voorts mogen in dat kanton diegenen zijn, die hun opleiding in de kweekschool van het kanton hebben gehad. Dit heeft tot gevolg, dat het aantal katho lieke leerkrachten lang niet evenredig kan zijn aan het aantal Katholieken aldaar. In het algemeen kan inen zelis zeggen, dat de vertegenwoordi ging zoowel van Katholieke leerkrachten als katholieke be ambten in de schoolinspectie absoluut onvoldoende is, omdat zij op de een of andere manier den weg versperd vindt en de toegang gesloten. Misschien zult u vreerad op zien als ik u vertel, dat zelis sommige religieuse orden en congregaties officieel in Zwit serland verboden zijn! De grondwet geeft godsdienstvrij- beschaving heid en vrijheid van mec- ningsuiting en persvrijheid, maar In een aparte paragraaf worden de Jezuieten de toe- Neutrale Staatsschool. Kans t0< het land ontzegd, plus nog enkele anderen. In principe verwerpen de Katholieken in Zwitserland de ®a* beteekent weer niet. KATWIJK AAN DEN RIJN. De voetbalvereeniging Quick Boys. die uitkomt in de Zaetrdagmiddagcompe- titie van den N.V.B., hield haar jaar vergadering. Het ledenaantal is sinds de bevrijding verdubbeld. Er is echter een groot tekort aan schoenen, shirts en broekjes. Het batig saldo over 1945 be draagt 2995.S6, een mooi bedrag, dat echter voor het grootste deel geblok keerd is. De heer J. de Best werd als bestuurslid gekozen. De plannen voor de uitgave van een clubblad zijn nog fn een beginstadium. LEIDSCHENDAM. Tramongcluk. Maandagmiddag speelden ter hoogte van de Plaspoel- kgde eenige kinderen op de tramrails. De naderende sneldienst van de ..Blau we Tram" kon een aanrijding niet voor komen met het gevolg, dat de 5-jarige Oliehoek, wonende Voorburgscheweg, ernsitg gewond, na door dr. van Zee land te zijn verbonden, naar Antonius- hove, moest worden gebracht. Sociale Zondag. De Ned. R.K. Volksbond heeft voor Zondag a.s. een Socialen dag georganiseerd, welke be gonnen wordt met een H. Mis. waarna gemeenschappelijk ontbijt in het patro naat. De feestvergadering begint des middags 2 uur waarin als sprekers zul len optreden kapelaan J. de Bot en den heer J. W. v. d. Akker. Fletsongeval. De heer J. G. van V. is in Den Haag aangereden door een auto. waardoor hij ten gevolge van een schedelbasisiractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De automobi list. die blijkbaar niet nuchter was, reed door ook toen een agent door schieten probeerde hem tot stilstaan te dwingen. LISSE. De gerechtigheid Gods. Voor een eivolle zaal voerde Zondagavond de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging ..Nut en Genoegen" in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond ,,De gerechtig heid Gods" op. Een oorspronkelijk dra ma in drie bedrijven door Pater Ser- vatius en onder regie van den heer P. C. J. van Kesteren. De inhoud van het stuk was treffend en opvoedend vooral voor dengenen, die in hun geloofsovertuiging niet vast staan of die niets meer aan hun geloof gelegen laten liggen. De gerechtigheid Gods komt onverwachts en dan kan het te laat zijn. Een en ander werd In het stuk naar voren gebracht op zee? dui delijke en natuurlijke wijze. De spelers zonder uitzondering hebben de hen toe bedachte rollen allen voortreffelijk ge speeld. Tijdens de opvoering was het li de zaal dan ook muisstil en me.i oelde, dat het stuk een ieders aandacht had en dat het insloeg. Het langdurige applaus na elk bedrijf bewees ten volle, ca alle aanwezigen van het stuk had den genoten. NIEUWVEEN. Propaganda-bijeen komst ..Nederland helpt Indië". In de Ned. Herv. Kerk werd onder auspiciën van het plaatselijk comité „Nederland helpt Indië" een pro- paganda-bijeenkomst gehouden. Ds. J. H. C. Kater, voorzitter van het comité, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkom aan H.H. Geestelijken, afgevaardigden van de gemeente en de genoodigden en sprak zijn dank uit aan pater Gregorius Jongmans, Carm., uit Aalsmeer, welke vele jaren in Indië ge werkt heeft, bereid gevonden was in deze bijeenkomst over Indië te spreken. Spreker hoopte, dat deze avond als re sultaat zal hebben, dat ook Nieuwveen extra mild en royaal zal geven als bij drage aan de tien millioen gulden, welke noodig zijn voor de taak der vrede en irmhartigheid in Ncd. Indië. Pater Jongmans sprak daarna over de Indonesiërs met warme liefde voor dat' volksdeel, hun karakter, gebruiken en weer ..neutrale school". Maar de dat, u Keen, Jezuïeten In Zwit verhoudingen zijn hier en daar seriand zu.t ontmoeten. Pïac- van dien aard, dat het ideaal tisch zijn ze er en de Zwit- van een confessioneele school sersche geest voelt wel aan. niet te verwezenlijken valt en dat hier ,et^ scheefs ligt. en men de Katholieke ieusd wel daarom wordt het oogluikend naar de neutrale school moet toegelaten. zenden. Maar tochhet kan soms Op een congres voor natio- lncens actueel worden. B.v nale opvoeding kon de Bis- *oen tijdens het Nazi-regime schop van Lausanne, Genève de opgejaagde Jezuïeten en Fribourg, Mgr. Bcsson, Oostenrijk in het Katholieke echter verklaren: „De neu- kan,ton Wallis een onderdak trale scholen, zooals zij fei- zochten en daar door de be- telijk in onze verschillende m kantons bestaan, zijn voor ons den ontvangen, meenden som- een harde noodzaak en er is migen. dat dit niet ging en ze practlsch op dit oogeublik beriepen rich op het artikel (1943) geen andere oplossing ,n_. e concjwet! mogelijk door de groote ver- zaak 'iep ze,ïs ®en n,°' scheidenheid van confessies, J00*» dat die van maar dit beteekent absoluut nioeten gezegd hebben niet, dat de confessioneele ^.Verdorie, we hebben nog school niet noodig zou zijn!" »000 man onder de wapenen En de Bisschop stelde na- we zullen eens zien of het drukkelijk den eisch, dat deze Zwitsersch asylrecht op de Je- neutrale staatsscholen dan ook zV'^Jf»n van toepassmK ,s in den goeden zin van het n1®,* woord neutraal zouden zijn en dus niet: anti-christelijk niet nieuw-heidensch. Nederland aan de spits. U ziet. Katholieke lezer. Katholieke ouders, dat Neder land verdér is en dat Neder- Zij bleven. Het is goed om dit even te realiseercn om te begrij pen, dat er altijd ook on der het nobelste volk stroomingen zijn. die lie vaandel der vrijheid ostenta tief omhoog houden, maar land de klassieke vrijheid de schaduw van dat vaandel consequenter en voleerlijker graag een ander, die niet pre- doorvoert dan de Zwitsers, cies zoo denkt als zij dap Men kan daarvoor de histori- pere-vrijheid-vaandeldragers sche groei van Zwitserlanl pc-en de boeien aan te doen als een verontschuldiging aan- Nederland is weer vrij, en voeren, maar..#. het moet zóó vrij blijven. Het viel den gewijden spreker niet moeilijk de aandacht van de geheel ge vulde zaal enkele uren te boeien door ziin interessante, met lichtbeelden ge ïllustreerde en Indische muziek opge luisterde lezing over een land en volk, dar met ons vaderland één Koninkrijk moet vormen. Pater Jongmans besloot met den wensch. dat het resultaat van zijn le zing zal mogen zijn, dat ook Nieuw veen rovaal zal geven aan het volk. dat onze huln zoo dringend noodig heeft en een goed begrip van de noodzakelijkheid dat Nederland en Nederlandsch-Indië één groot Koninkrijk moeten vormen on der onze geëerbiedigde Koningin Wil- heTmina. Ds. Kater bevestigde deze dank en verzocht de aanwezigen het aan hen uit gereikte formulier thuis in te vullen met een flink bedrag, onderteekend met naam en adres, hetwelk dan door leden van het comité zal worden afgehaald. SASSENHE1M. „Ronkende motoren". Hedenavond 8 uur zal voor de vierde maal door de afd. Tooneel van ,.St. Caecilia" boven genoemd tooneelspel worden opgevoerd. Zij, die niets van het spel willen mis sen doen goed om tijdig aanwezig te zijn. want na 8 uur is de zaal gesloten. Ook wijzen wij er nogmaals uitdruke- lijk. op dat aan personen beneden 17 jaar de toegang word; geweigerd. Dit is een Bisschoppelijke bepaling. Ieder wordt aangeraden deze niet te overtreden. U bezorgt uzelf en anderen veel narig heid. Ook denke men er wel arn, dat de toegangskaarten strikt persoonlijk zijn en niet-Katholieken geen lid kunnen worden, dus ook geen toegang hebben. Over het stuk en spel komen wij na der terug. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jaco- ba d. van J. Vooijs en 1. Varkevisser. Overleden: Gcrrit dc Nijs 82 j.Pie- ternella de Rijk 69 j., wed. van J. de

De Burcht | 1946 | | pagina 3