De Tweede Kamer over Indië De «reus van hun „Lehensraum'' RADIO lijdend de. bezetting, in tD^nemalfken SCHERPE CRITIEK OP DE REOEERING De Indische GENERAAL BA- JEii'O is een evenwichtig en rustig man. Wij hebben het al- tb d een goeden zet van Gose- ling gevonden dat hij deze be kwamen en bescheiden man maar voren heeft gehaald. Het was deze generaal die gisteren het regeeringsbeleid in zake Indië bedroevend noemde en zelfs is hij van wrevel ver vuld omdat alles den indruk wekt dat Nederland feitelijk niets te vertellen heeft. Waaro-m zoo vroeg hij schenkt de regeering geen klaren wijn over de diepe oorzaak van haar be leid? De schrik sloeg ons om het hart toen wij uit dezen mond een dergelijke scherpe critiek vernamen? MAX VAN POLL was van oordeel dat de heer Van Mook te veel praat. Hoe staat het nu eigenlijk met Sharir? Erkent hij het wettig gezag of niet? Ook de liberale heer VAN KEMPEN was niet tevreden over het beleid van den heer Van Mook. Waarom is Generaal Van Ooijen heengegaan? (Vervolg van pag. 1). Min. Schermerhorn voor U.N.O. Niet alleen de kleinen, doch ook de grooten. Wij hebben het voornemen er actief toe bij te dragen om aan het handvest, zooals het nu is, elke eerlijke kans te ge ven, en zooals wel bekend is, zijn wij er niet op elk punt over tevreden, toch zulen wij niet aandringen op haastige of ontijdige amendemten. Aan den anderen kant wenschen wij duidelijk te laten uitkomen, dat wij het handvest niet be schouwen als een gietijzeren vorm, die de internationale sa menleving voor altijd in een vasten en onwrikbaren greep moet houden. Door het hand vest goed te keuren, hebben de middel groote en kleine sta ten uit vrijen wil beloofd zich te onderwerpen aan de ge meenschappelijke regel van recht en wet. Wij zien uit naar den tijd waarop de groote mo gendheden de noodzakelijkheid en het nut voor henzelf zullen inzien om de toepassing van die gemeenschappelijke regel van recht en wet op alle en alle gelijk, te aanvaarden. Dit is de tweede maal in een kwart eeuw, dat een poging ge daan wordt om de internatio nale samenleving naar gemeen schappelijke zaken te laten re gelen op den grondslag van een handvest, dat de beginse len van souvereine gelijkheid o» den voorgrond plaatst. De ervaring alleen zal leeren of dit 'n practische mogelijkheid is. Ned.-Indië, In zelfs nog sterkere mate voltrekt zich in Nederlandsch- Indië een sociale verandering, waar zij grenst aan sociale om wenteling. Ook dit vraagstuk wordt thans aangevat door ons land in samenwerking met de volken van Indonesië, op ra dicale wijze, waarbij wij geleid worden door dezelfde moreele normen, waaraan wij ons zoo standvastig houden bij den herbouw van ons eigen natio nale leven. Men kan erop vertrouwen, dat de Nederlandsche delega tie tot de komende debatten een bijdrage zal leveren in den geest die deze redevoering kenmerkt. De Nederlandsche natie is bezield met den wil om de problemen waartegen over zij zich geplaatst ziet, op te lossen in een radicalen, vooruitstrevenden geest. Even als in verschillende andere lan den vinden ook in Nederland in sociaal opzicht veranderin gen plaats, die de nationale gemeenschap diep beroeren. De wederopbouw van het land is met groote kracht aangepakt, maar de economische activiteit zal voor een aanzienlijk deel moeten afhangen van het uit eindelijke lot van Duitschland, dat zoo nauw met het lot van keel Europa is verbonden. De sociaal-democraat PAL AR was van meening dat de oorza ken van het huidige conflict gezocht moesten worden iin de oude koloniale verhoudingen. Deze afgevaardigde ziet de kwestie wel erg simplistisch. Wie praat er nog van koloniale verhoudingen, terwijl voor een ieder die zien wil pnomstoo te- lijk vaststaat dat het Neder- landsch bewind een weldaad is voor Indië en Indië niet zonder Holland kan. De heeren GOEDHART (ver zetsbeweging) en POSTHUMA van de Christ. Dem. Unie vielen de Regeering min of meer bij en met den laatsten moeten wij beamen dat ook de criticie niet meer licht hebben verschaft en geen andere en nieuwe midde len hebben aangewezen om uit de impasse te geraken. Wij voor ons gelooven dat het onbehaag lijk gevoel over het Regeerings beleid voor een goed deel voort vloeit uit het feit, dat een Par lement als zoodanig ongeschikt is om in Indië en met de mo gendheden te onderhandelen. Sien moet het nu eenmaal aan enkele menseden overlaten, die alleen zijn ingewijd, die niet alles aanstonds aan de groote klok kunnen hangen en wier fouten pas veel later zullen kunnen worden beoordeeld.' Voor een Parlement is> dit alles moeilijk te dragen. BEREIDEN SPAANSCHE MONARCHISTEN STAATS GREEP VOOR? Volgons den diplomatiekeii redacteur van de „Daiiy He rald" zouden de Spaansche mo narchisten een staatsgreep voor bereiden, teneinde Don J uan tot koning u_. te roepen en een „de mocratische" regeering te vor men, welke tot een zorgvuldig voorbereide volksstemming zou overgaan. Vo.gens genoemden redacteur wenschen oe monar chisten niets meer met Franco te maken te hebben. De reis van Don Juan naar Portugal zou uitsluitend verband houden met het voeren van besprekin gen met Gil Robles, de belang rijkste persoonlijkheid in de monarchistische beweging, die met bepaalde andere Katholie ke politici min of meer een linksche politiek zou voorstaan. In monarchistische kringen zou men van meaning zijn, dat de Republikeinen verheugd zullen zijn, als zij van Franco verlost werden en zich niet ernstig te gen een herstel van de monar chie zullen verzetten, wellicht zelfs met een koninklijke regee ring zouden kunnen samenwer ken. Indien hun een democrati sche grondwet zou worden be loofd. 4.000 ton graan, 2.000 ton vethou- dende producten en 600 ton medicamen ten zullen binnen enkele dagen van Buenos-Aires naar Italië worden ver scheept. Dit is een schenking van Ar gentinië aan het Vaticaan. De volgende maand zal weer een transport plaats hebben. Een correspondent schrijft uit Neurenberg: Dwalend door de eindelooze gangen van het gerechtshof, stond ik in een verloren hoek achter een venster plotseling vis-a-vis met de beklaagden, die op de binnenplaats gelucht werden. Het was vinnig koud en er woedde een hevige sneeuwstorm, maar dit was blijkbaar geen bezwaar. De beklaagden liepen alsof ze den trein nog moecten halen. In groepjes waren ze druk aan het rede neeren, zooals men dat in de pauzes van hen gewend is. Waar schijnlijk bespraken ze de „blunders" van de aanklacht. De partij van den Arbeid Het rechthoekig grindpad aan den voet der hooge gevangenis muren deed met deze voort stappende figuren denken aan een athletiekbaan. Voorop liep gen. Jodl met een militaire overjas aan en een bivakmuts op. Hij was steeds beoefenaar van de wintersport en toonde dit door een glijbaan te maken, zoodat hij de anderen ver voor uit kwam. Frick, die er in zijn sportpak altijd als vacantie- ganger uitziet, maakte even eens een sportieve indruk. Ijl een olijfgroen Ameri- kaansch jacket met veldmuis von Papen, o>p dezelfde wijze gekleed, deed meer aan een jachtopziener denken, die met den rentmeester Schacht den laatsten stand van het wild be sprak. Frank had ook al een Amerikaanich jasje aan met een capuchon over zijn hoofd. Streicher haastte zich ook al in een Amerikaansche jas, naast Frick en Von Neurath. In het vuur van zijn betoog zette hij zijn mutsje steeds af. Seyss Ir.quart had groote moeite het Olympisch tempo bij te hou den. Hij droeg een burgerjas met een platte groene uniform pet. Met jonker Schirach, wiens onbedekte hoofd in een bont kraag schuil ging en FFank was Seyss in een levendige conver satie gewikkeld. Fritsche was ook blootshoofds evenals Speer, die zelfs geen overjas aan had on, half verkleumd, zich blijk baar hardde. Goering droeg als een ambteloos burger een over jas en gleufhoed en was in ge zelschap van von Ribbentrop, die een pijp rookte, en van een anderen burgerman, die veel voeg had van Rosenberg. Doenitz droeg een tot den grond reikende marine jas en een klein mutsje. Soms liep men verspreid, dan weer in groepjes. Voor de afwisseling sloegen sommigen het midden pad in, dat den rechthoek door snijdt. Leden van de militaire politie stonden stampvoetend van kou de langs de kant. Een half uur duurde deze marsch van hen, die hiermede waarschijnlijk de laatste" grens van hun levens- ruimte hebben bereikt. IN HET NOORDEN EN ZEELAND AARDAPPELEN ZONDER BON! Met ingang van 20 Januari zullen in de provincies Fries land, Groningen, Drenthe en Zeeland de aardappelen zonder bon aan den consument ver kocht mogen worden, wegens het feit, dat in genoemde pro vincies he.t leeuwenaandeel van de aardappelen wordt geteeld en een groot gedeelte van het publiek tot de z.g. zelfverzor- Zers behoort, heeft het weinig of geen zin de distributie aldaar langer te handhaven. Aangeno men kan worden, dat opheffing cier distributie geen grooter verbruik door de consumenten aldaar mede zal brengen. Op onrechtmatig vervoer van aardappelen uit deze provincies naar andere deelen van het land zal evenwel streng gelet worden. KINDERMIS IN ST. PIETER. Op 26 Jan. zal Paus Pius XII in de St. Pieter een speciale Kindermis opdragen, welke zal worden bijgewoond door '25.000 door de N. R. R. A. gehol pen kinderen. INDIEN de teekenen niet be- driegen zal weldra in kannen en kruiken zijn een partij van den Arbeid. Dit zal zijn de S.D.A.P. die daartoe eenige uitbreiding on dergaat, zooiets als een schip welke een nieuwe neus krijgt. De nieuwe partij toch zal bestaan uit de S.D.A.P., de Vrijz. Dem. Bond, de Christ. Dem. Unie, een deel van de Ned. Volksbeweging en een deel van de z.g.n. Christofoor- groep. De S.D.A.P. zocht al gerui- men tijd haar basis te verbroe den, omdat zij terecht gevoel de dat een partij welke bijna uitsluitend uit arbeiders be staat niet voldoende is toege rust voor het staatkundig werk dat door een all round partij moat kunnen worden verricht. Op zoek naar die verbreede basis heeft de S.D.A.P. de Ned, Volksbeweging althans een gedeelte van die beweging ontmoet, terwijl de N.V.B. het land afspeurde naar een par tij welke zich onder haar pa tronaat voor het personalis tisch socialisme wilde inspan nen. Men heeft toen samen wat gekeuveld over personalistisch socialisme en over democra tisch socialisme (Schermer horn. en Drees ontmoeten el kander dikwiils genoeg) en toen een van de S.D.A.P.-sche voor mannen kwam vertellen dat het zoeken naar het verschil tusschen het eene en het an dere socialisme gelijk stond met het zoeken naar spijkers op laag water, heeft men het zoeken gestaakt en is het begin ontstaan van wat de heer van der Goes van Naters met eenig gebrek aan historisch in zicht noemde: de interessant ste politieke gebeurtenis sedert 1813! De Vrijz. Dem. Bond, de Christ .Dem. Unie en de Ka tholieken van de Christofoor groep hadden weinig keus. Want als de teekenen niet be driegen zullen gedurende den ee'rstkomenden tijd kleine po litieke partijen weinig zin heb ben en nog minder levensvat baarheid. Het ontstaan van de Partij van den Arbeid is o.a. het ge volg van een strooming welke de kleine partijen niet gunstig is. Dit is een gelukkig na-oor- logsch verschijnsel. Het volk beseft dat de groote vraagstuk ken van wederopbouw samen bundeling van krachten vraagt Later zullen zich wederom nieuwe partijen en partijtjes van de groote afzonderen, er is nu eenmaal altijd beweging in de politiek. Maar thans kun nen wij ons de weelde van veel politieke speelsheid niet ver oorloven. Uit parlementair democra tisch oogpunt moet de partij van den Arbeid onvoorwaarde lijk als aanwinst worden be groet. Voor de S.D.A.P. beteekent de „fusie" ook winst. Wat zij aan links, aan de communisten zal verliezen haalt zij bij voor baat al in. Opname in haar verband van de Vrijz. Demo craten b.v. die ernstig staat kundig werk pleegden te ver richten, zal er haar zeker niet op achteruit doen gaan. Afge wacht dient te worden hoe ve len uit de N.V.B. haar zullen volgen. Vervolgens stelt de nieuwe partij een aantal politiek dak- lobzen in de gelegenheid on derdak te vinden. Indien de partij van den Ar beid de illusie koestert de voor-oorlogsche politieke par tijverhoudingen te doorbreken, dan gelooven wij dat dit niet eens een romantische illusie genoemd mag worden. Het goed recht van een par tij ook op den grondslag der levens- en wereldbeschouwing, der godsdienstige overtuiging, hebben wij hier reeds meer- |malen aangetoond. Het is niet genoeg, zooals de partij van den Arbeid-in-wording ons wil suggereeren, dat men zijn meening klaar heeft staan over |sociale en economische vraag- tukken. Daar boven uit gaat het standpunt -dat men huldigt over de centrale vraagstukken leven en dood, van het hier en hiernamaals waarom heen het staatsbeleid wordt gevoerd. Wij hopën dat in Ne derland altijd een sterke par tij zal blijven bestaan, welke denkt zooals wij denken over God, over den oorsprong van het recht, over huwelijk en ge zin, over het doel van den mensch, over de waarde van de menschelijke persoonlijk heid, over het recht der ouders op de opvoeding over de waar de van het christendom ook voor het tijdelijk welzijn, over gezag en vrijheid en over zoo veel meer waaraan al het an dere ondergeschikt is en waar uit al het andere vanzelf volgt. Wij schuiven de Partij van den Arbeid geen al dan niet historisch materialisme in de [schoenen. Winst op de tweede plaats bet: dat haar beginselprogram de overheid geroepen acht het ze delijk en het geestelijk leven van het volk te beschermen en te bevorderen; dat aan de kerken de vrij heid moet gewaarborgd om haar roeping te vervullen zoo wel met betrekking tot de ver kondiging van haar boodschap als ten aanzien van de beloo ning van haar dienst aan de wereld; dat de kerken het haar taak kunnen achten ter wille van het geestelijk en zedelijk heil van het volk haar woord te spreken met betrekking tot het staatkundig en maatschappelijk leven; dat de groote waarde van huwelijk en gezin voor een ge zonden opbouw van de samen leving wordt erkend. Elke partij moet andere par tijen min of meer overbodig achten. Wij gelooven echter, dat voor het overbodig «worden onzer, laten wij zeggen op con- fessioneelen leest geschoeide partijen, nog iets anders noo- dig is dan vermelde program punten. Maar winst op de derde plaats de samenwerking tusschen de Partij van den Ar beid en de Kath. Volkspartij op een urgentie program lijkt ons door deze jongste geschie denis van het Ned.-partij we zen, niet weinig bevorderd. De eigenaar van een kippenfarm in Denemar ken kreeg van den op perbevelhebber der Duit- sche bezettingstroepen het bevel dagelijks aan het nabijgelegen garni zoen 200 eieren te leve ren. De eerste weken ging alles goed. lederen dag kregen de Duitsche sol daten hun 200 versche eitjes. Maar na verloop van tijd verminderde het autal. Eerst 1SHJ, toen 180, toen 170 stuks. Een woedende officier stapte in zijn auto en zou die onbeschaamde boer Wwl eens de les le zen. De boer verklaarde echter heel kalm, dat de kippen het doodgewoon vertikten om te gehooi- zanien. ,,Koint u maar kijken zei hij en leidde de Duit sche officier rond. Overal hingen groote plakka ten: „Op bevel van de Wehrmacht moeten de kippen eiken dag 200 eieren leggen!" „Ziet U. mijnheer dc officier, Ik heb alles ge daan wat ik doen kon om dc kippen, de situatie dui 'elijSi te ma'.en. Ik heb zelfs als afschrik wekkend voorbeeld 20 kinnen neergeschoten, maar ook dat heeft niet geholpen". „Sprakeloos", zoo ver tellen de Denen, ,,is de Mof vertrokken." Woensdagavond. HILVERSUM I. 301 M. 6.15 Cabaret. 6.30 Rijk overzee. 7.Nieuws. Rans Brandt Buijs, clave- cymbel. Nederland Herrijst. Londensche brief. Dansmuziek., Hoorspel. Sara Burgerhart. Mensch en Maatschappij. Componist van de week. Nieuws. Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuws. 6.30 Oude Fransche liedies. 7.Benedict Silberman. 7.30 Voor de Nederl. Strijdkr. Het Residentieorkest o.l.v. Frits Schuurman. De Patriot spreekt. Avondwijding. Nieuws. 10.20 Orgelspel door Johan Jong. 7.30 8.15 8.30 9.— 10.15 10.30 11.— 11.15 9.— 9.45 10.—

De Burcht | 1946 | | pagina 2