Ü.V.S.? BINNENLAND Radioprogramma WAT WIJ MOETEN BEGRIJPEN BUITENLAND Deze ween in het HET REGEERINGSBELEID. OEVEEL politieke analphabeten zit ten in de Tweede Kamer? Volgens den staatsman, die op de vergadering van de afd. Leiden der Katk. Volks partij van meening was, dat critieg op de Ned. Volksbeweging een uiting is van politiek anaphabetisme, moeten het er heel wat zijn. Want aan de N.V.B. en derzelver leider al is hij 'dan geen voorzitter meer minister Schermer- horn is de critiek nu niet bepaald ge spaard. Een jonge beweging als de N.V. B. is overgevoelig voor critiek en wanneer zij daarenbaven haar zin niet krijgt, doet zij wel eens wat jeugdige personen doen als zij om iets vragen, maar het niet krijgen. De N.V.B.wij weten het. had het zich anders voor gesteld. Zij wilde een machtige bewe ging worden en zij wilde een erg groote partij van het personalistisch-socialis- me. Nu is - zij geen machtige beweging geworden en het Ned. volk weet nog steeds niet wat personalistisch-sociaüs- me is. Het geeft toch wel eenige voldoening achteraf te kunnen constateeren, dat wij de lijn zoo netjes hebben uitgestippeld. In no. 11 van ,,De Burcht", van 30 Ju ni 1945 spraken wij de vrees uit, dat de N.V.B. als Volksbeweging te hoog zou blijken te grijpen. Wij wezen er op, dat haar kernen zeer vruchtbaar hadden gewerkt en dat in de toekomst zou den kunnen voortzetten. Zoö schrevei wii o.a. „Van groot belang is, dat de N.V.B. geen politieke partij wil zijn. De meest juiste weergave van de bedoeling van de Nederlandsche Volksbeweging is dunkt, is, deze: „Elkander gelegen heid geven te leeren kennen wat er leeft bij iedere groep en zóó te ko men tot een breedere en diepere sa menwerking, In het begrip Volksbe weging ligt echter voor dit streven iets tegenstrijdigs Als .Volksbeweging" met groote vergaderingen en bijeenkomsten vreezen wij, dat zij te hoog zal grij pen, verwarring zal stichten en daar door haar doel niet zal kunnen berei ken, hetgeen ons eerlijk gezegd zou spijten voor 'de prachtige krachten, die zich inzetten." In ons nummer van 5 Juli 1945 heb ben wij dit nog nader uitgewerkt. De Volksbeweging echter opende haar deuren a raison van twee kwartjes per maand voor ieder, die maar wilde toe treden. Werd zij daardoor een volksbewe ging? Politiek heeft zij zich nu vastgehaakt aan de S.D.A.P. Wij hebben ons verder veroorloofd, maar in veel voorzichtiger termen dan de Tweede Kamer dit de afgeloopen week deed, de vraag te stellen of de minister-president zich niet te veel als partijman gedroeg. Dat geen nummer van het orgaan der N.V.B., Je Main- tiendrai kan verschijnen zonder een photo van den al dan niet broodjes etende heer Schermerhorn, is tot daar aan toe, maar de minister-president moest zelf bégrijpen, dat hoe dichter men bij de Kroon komt te staan, hoe meer het aanbeveling verdient afstand tot de partijen althans tot eeri bepaalde poli tieke partij in acht te nemen. Dit Kabinet is het Kabinet van de N.V.B. plus S.D.A.P. De eerste ver klaart zich voor het personalistisch-so- cialisme, de tweede voor het democra- tisch-socialisme. Een vooraanstaand S. D.A.P.'er heeft gelegd, dat wie naar het verschil van beide socialismen vraagt, spijkers op laag water éoekt. Het begrip socialisme schreef JVan Randwijk in den zomer van 1945 in Vrij Nederland is als zooveel in dezen tijd op drift geraakt. De S.D.A.P.'ers zijn er maar wat trotsch op, dat het socia lisme zoo'n modewoord is geworden. De goê-gemeente moet nu achterhalen, dat het iets anders is dan het Marxisme van Marx en zij moet maar aan de weet zien te komen wat men er mede bedoelt. Indien in de Kamer tusschen minister en volksvertegenwoordigers een babylonische spraakverwarring blijkt te heerschen en de heer Schermerhorn op de vraag wat voor sociaisme hij voorstaat een vaag antwoord geeft, dan verwondere men zich niet indien de kiezers straks ook op drift slaan. En dat is veel erger. Dit Kabinet wil nu socialisatie van sommige productiemiddelen. Dit Kabi net, zegt de heer Schermerhorn. wil ons volk een socialistisch perspectief ope nen. Staatssocialisme wil het natuurlijk niet en evenmin wil het alle produc tiemiddelen naasten. Wij hoorden zelfs, dai wij privaat-eigendom mogen behou den, omdat dit een noodzakelijke factor is voor de vorming der menschelijke persoonlijkheid. Moeten wij hiervoor nu niet echt dankbaar zijn?! Een beetie echt socialisme dus. D.w.z. naarsfing van sommige productiemidde len. En vervolgens bedrijfsorganisatie met een stevigen regeeringscommissaris, dat dan wellicht het ncrsonalistisch-so- cialisme vertegenwoordigt. Inderdaad dit is een N.V.B. plus S. D. A.P.-Kabinet. Het doet goede dingen. Maar wij zijn toch maar wat blijdat er meer partijen in Nederland zijn. Toen wij zoo o.a. de heeren Schouten (A.R.) en Korten- horst in de Kamer hoorden, dachten wij: aanvoer van nieuwe en van jonge krach ten is goed', maar wij zouden deze erva ren politieke rotten toch niet gaarne willen missen. Minister Schermerhorn heeft terecht het vertrouwen en de sympathie van velen om zijn open en eerlijke bedoe lingen. Doch hij is onervaren. De be kwame minister Drees heeft langer met liet bijltje gehakt; hij neemt zijn colle ga-formateur wel mee. Doch ziet. daar nu een volksvertegenwordiging die op haar hoed is en waakt opdat wij niet te ver in socialistisch vaarwater, dat zoo gemakkelijk staatssocialistisch vaarwater wordt, verzeild raken. In District I eerste klasse kunnen de leiders Ajax en de Volewijckers het nieuwe jaar inzetten met een overwin ning en wel op V.S.V. en R.F.C.. De Mosveldclub krijgt het evenwel in Rot terdam zwaarder dan Ajax, dat op eigen grond speelt. In het Zuiderpark zal H.D.V.S. het niet gemakkelijk krijgen tegen A.D.Ü., dat dit seizoen op eigen terrein nog geen punt verspeelde. Xerxes kan 'zijn tweede overwinning 'boeken, nu op Emma. 't Gooi geven wij niet veel kans te gen het bezoekende D.O.S. In de 2e klasse B kan U.V.S. zich aan de kop handhaven, door een over winning op Velsen. In Afd. JI eerste klasse gaan de kop- clubs Feyenoord en D.H.C. beide op bezoek bij de staartclubs: H.B.S. en Stormvogels. Oogenschijnlijk moeten dit dus overwinningen voor de leiders op leveren. Neptunus kan, gesterkt door zijn on verwachte overwinnig op Haarlem, thans wellicht de punten afhandig maken van D.F.C. Haarlem speelt thuis tegen V.U.C. en Sparta tegen D.W.S. Ook hier hebben de thuisclubs de beste kans. lil de 3e klasse A kan L.F.C. aan ^de kop blijven mits van Roodenburg gewonnen wordt. Blauw Zv/art en Wassenaar blijven op den voet volgen'door overwinningen op V.V.S.B. en A.S.C. S.J.C. kan zich wat opwerken op de ranglijst door Alphen met leege handen huiswaarts te sturen, terwijl Lugdu Rechtszaken HAAGSCHE POLITIERECHTER. Inbraak langs de regenpijpen. H. H. te Leiden kroop over daken en langs een regenwaterpijp en kwam zoo terecht n? een pakhuis, waar hij een fiets en boonen weghaalde. „We zaten thuis zonder eten", luidde het excaus. hetgeen de Officier niet afdoende vond om de vier maanden gevangenisstraf die hij eischte te ontgaan. De Politie rechter veroordeelde conform den eisch. Zaterdagavond HILVERSUM I, 301 M" 6.Ensemble George Frank. 6.30 Het Rijk Overzee. 6.45 Jane Bron in oude -en nieuwe songs. 7.Nieuws. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Nederland Herrijst. 8.15 Hans longman, guitaar.- 8.25 Korte toespraak van drs. L. de Jong. 8.30 Bonte avond. 9 45 Detective-hoorspel. 10 15 Mensch en Maatschappij. 10.30 De componist van de week. 11.Nieuws. 11.15 Avondwijjing. 11.30 Ensemble Canzone. HILVERSUM II 415' M. 6."Nieuws. 6.30 Gevraagde platen. 7.30 Voor de Nederl. Strijdkr. 8.Ensemble Jetty Cantor. 8.30 Sportpraatje. 8.45 Italiaansche opera-concert. 9.45 Avondwijding. 10.Nieuws. 10.30 Gramofoonmuziek. voor Zondag. HILVERSUM 1. 30-1 M. 8.30 Van man tot Man. 9.Nieuws. 9.20 Slavische dansen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Pianomuziek van Schubert. 10.Het Weensch Philli. Ork. 10.30 R.K. Kerkdienst van Hel mond. 12,Opera- en Operettemuziek. 1.Nieuw?. 1.20 Eddy Walis speelt. 1.45 De Spoorwegen spreken. 2.Wereldprogramma. 2.30 Concertgebouw Orkest. 4.45 Sonates voor clavecimbel en fluit. 5.Lof uit het Collegium v. d. Pater Jezuïeten. 6.Gramofoonmuizek. 6.15 „Broadway melody". 7.Nieuws. 7.15 Reportage, 7.30 Cantate no. 32, Bach. 8.Nederland Hèrrijst. 8.15 Het New Mayfair Orkest. 8..30 Jaii Corduwener. 8.53 ÏRubrjek van den weder opbouw. 9.— Vaudeville Orkest. 9.30 Hoorspel. 10.Fritz Kreisler. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Kamermuziek. 11.Nieuws. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 8.Nieuws. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.Harry Horlick en zijn ork. 9.30 Orkestsuites. 10.Zondagshalfuurtje. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.Nieuws. 12.20 Ensemble J.etty Cantor. 1.Lichte Orkestwerken. 1.30 ,,De wonderbaarlijke histo rie van een oude matras". 1.40 De Speellieden. 2.Kamermuziek. 2.30 Ensemble Nina .Dolce. 3.Friesche gedichten. 3.50 Instrumentale soli. 4.Filmpraatje. 4.15 Cabaretprogramma. 4.45 's Werelds hoofdsteden spre ken. 5.Iskar Aribo, piano. 5.30 De avonturen van Oome Keesje. 6.Nieuws. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.45 Denksport. 7.Solistenconcert. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.4 Het Omroeporkest o.l.v. 'Willem Lohoff. 8.45 Londensche brief. 9.Gramofoonmuziek. 10.Nieuws. Lastige overwinning voor overige Leidsche clubs Het bruine monster heeft zich ook voor de tweede maal niet lang laten ver dringen door de vorst en zoo kan dan na een week gedwongen rust Koning Voetbal het nieuwe jaar beginnen met voor de leiders in de diverse eerste klassen oogenschijnlijk een al te moeilijke hindernissen. De strijd in de onderste regionen gaat nu pas in vollen omvang toenemen, zoodat nog de noodige verrassingen inde eerstvolgende weken te verwachten zijn. Van de Leidsche clubs kan U.V.S. Ï946 goed inzetten door een overwinning op Velsen, waardoor dan tevens het leiderschap wordt geprolongeerd. De prestaties van de overige Leidsche vereenigingen dienen we aS te wachten, daar zij allen voor moeilijke opgaven worden gesteld. KON. NED. VOETBALBOND. Programma voor Zondag 13 Jan. 1946. DISTRICT I. lste klasse. A.D.O.—H.D.V.S.; R.F.C.-^A>lewii- ckers; XerxesEmma; AjaxV.S.V. 't GooiD.O.S. 2e klasse A: Alkm. BoysVolendam; Z;F.C.W.F.C.K.F.C.Z.V.V.D.W.V. AIcm. Victrix. 2e klasse B: SpartaanWatergr.meer; Kcnn'emersZeeburgia; R.C.H.T.O.G. U.V.S.Velsen: ViosQuick. DISTRICT II. Ie klasse: StormvogelsD.H.C.D.F. C.Neptunus,; HaarlemV.U.C.H.B.S. Feyenoord; SpartaD.W.S. 2e klasse A: OvermaasC.V.V.Coal H.V.V.O.D.S.Fortuna; V.F.C.- Excelsior; S.V.V,B.M.T. 2e klasse B: HerculesHilversum; VeloxS.V.W.U.V.V.—Sliedrecht; Uni- tasVriendensch.GoudaH.V.C. 3e klasse A: WassenaarA.S.C.Roo denburgL.F.C,LugdunumHillinen; S. I.C.—Alphen; V.V.S.B.—BI. Zwart. 4e klasse A: V.V.L.V.Teylingen; HillegomDocos; AlphiaBodegraven; L.D.W.S.Z.L.C.LisseRouwkoop. 4e klasse B: TexasVogel; de Jagers Esdo; R.K.A.V.V.Archipel; Or. Blauw Oliveo; K.R.V.C.—Rava. KON. NED. HOCKEYBOND. Programma voor Zondag 13 Jan. 1946. Heeren: le. klasse A: T.O.G.O.H.D, M.; Leiden—H.O.C.; H.H.1J.C.—Victo ria: B.M.H.C.Delftsche Stud. 2e klasse B: H.D.S. 1—H.D.M IV; Lei den II—H.H.IJ.C. .IV; V.C.LI .—Kieviten nuiSWdiiriï) IC Slulcii, II.IV.IJI i-usuu-; CV 'qc: T I_T 'r\ p iir num een gelijk spel kan lehalen tegen i; J3-v- öi> a t Dames: 2e klasse A: T.i Hillinen. In de 4e klasse A behaalt Lisse zijn vijfde overwinning nu op Rouwkoop en L.D.W.S. zal wel geen fout maken te gen Z.L.C. Alphia bindt den strijd aan tegen Bo degraven, wat vermoedelijk een punten verdeling wordt. Teylingen is danig aan het afzakken, misschien dat zij echter door een over winning op V.V.L.V. de inzinking te boven komen. Docos krijgt het niet gemakelijk nu ui' tegen Hillegom wordt gespeeld. Een gelijk spel zou voor de bezoekers al een behoorlijk resultaat zijn. In de 4e klasse B krijgt R.K.A.V.V. bezoek van Archipel. Gezien de goede verrichtingen van de Leidscliendam- mers, moeten wij in hen, ook dezen wedstrijd, de overwinnaar zien. Dames: 2e klasse A: Leiden IIH.H. IJ.C. Ill; H.D.M. II!—S.O.S. I; te Wer- ve ILeon. I; Aeolus IDordrecht I. KON. NED. KORFBALBOND. Programma voor Zondag 13 Jan. 1946. le klasse: D.K.C.Ons Eibernest; DeetosH.K.V.GymnasiastenHet Zui den; AchillesH.S.V. 2e klasse A: A.L.O.Ready; Ons Eibernest II—Gymn. II; Achilles II Die Haghe. bioscopen» Rex. „Fernandel als rebel" is. fi guurlijk gesproken, niet anders dan Fer nandel met een baard. Een oude film, waarin de Fransche komiek tevergeefs tracht, geestig te zijn. Een rolprent be hoeft niet altijd groote „filmische" waarde te hetbben, om zich een bepaald amusement te kunnen bieden. Maar in dit geval is noch de scenario-schrijver, noch de regisseur er in geslaagd, een appetijtelijk geheel samen te stellen. Wanneer er in deze film door het pu- b.iek een enkele keer gelachen wordt, is het zêls niet om Fernandel, doch om een der andere spelers. Volwassenen kunnen trachten, hierui nog eenig amusement te puren. Voor kinderen, is deze film niet geschikt., Luxor. Om de fraaie ensceneering, de kostbare costumes en den acteur Jouvet is het jammer, dat „Het Eeuwi ge Lied" (een episode uit het leven van Schubert) zoodanig aan de oppervlakte blijft, dat van een mislukking zou kun nen worden gesproken, indien Jouvet dcor zijn fraai karakterspel de film niet eenlgszins op peil had gehouden. Hem ontbrak echter passend en krachtig te genspel. Wie deze film zou willen zien en liooren om de muziek van Schubert, zal bedrogen uitkomen. Het blijft bij enkele fragmenten, die absoluut geen indruk geven van den meester. Tot zoo ver over deze film, welke door niet al te jeugdige personen kan worden gezien. Er ligt ons echter nog iets op het hart. Sedert enkele weken geeft Poly goon ook „Wereldnieuws", op zichzelf een prijzenswaardig idee. Wij kunnen ons echter niet vereenigen met den in houd van het journaal van deze week. Om slechts één punt te noemn: de op namen van een dansluStig gezelschap met speciale, voor zoover wij weten hier. God zij dank, onbekende dansen. zijn zeer onsmakelijk. Hier kan werkelijk van excessen gesproken worden. En kele andere opnamen zouden in 'n cultur reele film misschien op hun plaats zijn, in een programma, dat aangekondigd wordt als goedgekeurd voor alle leeftij den, passen zij niet. Lido. Rue Michel. Het is lam mer. dat men een voorprogramma van inferieure kwaliteit moet slikken voor dat men aan het smakelijk Fransch ge recht komt, dat de hoofdfilm vormt. O.m. ziet men in het voorprogramma hoe men zich jaren geleden in Parijs in sommige dancings amuseerJe naast een aquarium met zwemsters. Het is onsmakelijk, filmtechnisch mislukt en bovendien teleurstellend, want het mist ieder raffinement. De hoofdfilm bestaat uit een goed gespeelde detective vol echt-Fransche humor. Niet %griezelig, eigenlijk ook niet spannend, maar bui tengewoon amusant. De inhoud spinnen we hier niet uit. Personen boven de 18 jaar, die zich eens willen amuseeren, doen er goed aan, desnoods 25 minu ten na den aanvang naar Lido te gaan-. Trianon. De film „Vrouwengevan genissen" behandelt een niet geheel on bekende' geschiedenis, n.l. een vrouw met een „verleden", rijk huwelijk. Het geheel wordt in een -nieuwen vorm met uitstekend spel op aantrek kelijke wijze voorgesteld, zoodat we de ze film voor volwassenen kunnen goed keuren. Verduisterd. F. M. M. te Leiden had kans gezien zich in het bezit te stellen van distri butiebescheiden, die hij zou hebben ge vonden. Maar er zat iets anders acu ter, want de kaarten waren aan een knaapje ontfutseld. Vier maanden gevangenisstraf vorder de de Ot»icierhet vonnis werd con- corm dien eisch. Weerbericht Tot Zondagavond, Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige, aan de kust tijdelijke krachtige wind tusschen West en Noord- West. -De directie van Else- viers Weekblad zegt het volgende: „De lezer zal zonder twijfel begrepen heb ben, dat de wijzigin gen in den omvang van Elsuviers Week blad niet het gevolg zijn van de willekeur of het onvoorzichtig beleid van de Directie, doch geschieden op last van gedeeltelijk ondes kundige, gedeeltelijk be langhebbende over heidsinstanties. Zonder -twijfel begre pen de lezers dit niet. Zonder twijfel begre pen de lezers alleen, dat de bevoorrechting van Elzeviers Weekblad, dat meer papier ontving dan welk ander blad in Nederland, moest voort spruiten uit een wille keurige en ongemoti veerde beslissing van een instantie ten opzichte van een blad en een uitgeefster die haar spo ren tijdens de bezetting niet op illegale wegen heeft gezocht en thans aanspraak maakt op een bevoorrechting, welke terecht scherp is becri- tiseerd. De lezers begrijpen, dat ook Elsevier ondanks haar kapitaal in de pa- pierschaarschte moet deden. wseK in het DE TOREN VAN BABEL. P Donderdag 10 Jan. 1946 heeft te Londen de eerste plechtige verga dering van de Tweede Volkenbond, ol zooals hij thans heet, van de Organi satie der Vereenigde Volken (Union of Nations Organisation, afgekort U.N.O.)- plaats gehad. Vijf en twintig jaren na de bijeenroe ping van den Eersten Volkenbond, die aan innerlijke schijnheiligheid een sma- delijken dood stierf is plechtig de eer ste steen gelegd voor een nieuwen toren van Babel. In de Central Hall, in de schaduw van Westminster Abbey plechtig met vlaggen versierd hebben 700 gedele geerden, die 51 landen vertegenwoordi gen, de plechtgiheid medegemaakt. De berichten melden niet, dat de naam van God is genoemd. Het is im mers niet noodig den zegen af te smee- ken van Hem, die hemel en aarde re geert! Zonder Wien geen wereldorde mogelijk is! Hadden die 700 afgevaardigden zich eerst eens neergeworpen, plat ter aar de om Christus Koning te erkennen als Heer der wereld. Hadden zij Hem gevraagd om het verstand te verlich ten en den wil te sterken, opdat de arme wereld die welhaast onder liaar eigen vernuft dreigt te bezwijken (de atoombom, waarheen aller gedachten uitgingen) zich opheffen uit het sta dium harer vernedering. De naam van God mag niet worden genoemd. Christus' plaatsbeklecder op aarde heeft geen uitnoodiging ontvan gen. Gelukkig maar. Hij zou detoneeren tusschen die drie en die 48. Drie (Amerika, Rusland, Engeland) en de acht en veertig landen zijn ver tegenwoordigd. Drie die de macht hebben en acht en veertig die moeten afwachten hoe de drie die elkaar in imperialistisch streven de macht misgunnen liet zullen aanleggen om den grootsten buit bin nen* te* halen. De vertegenwoordiger van een klein laiVd, de Belgische minister Spaak is met 28 tegen 23 stemmen tot voor zitter gekozen. Hij heeft het aangeno men ook. En liet is goed ozo. De kleine landen zijn de steunpilaren voor een wereldvredesorganisatïe. Niet de groote. Daarom is het toch goed, dat er aan zoo'n toren van Babel wordt getim merd. De grooten vechten hier hun ge schillen uit. Daarbij probeeren zij hun wi! op te leggen aan de kleinen. Dat zal dikwijls gelukken. De eene maal omdat de kleinen moeten, een ander maal omdat de kleinen bewust een offer willen brengen op het altaar der we reldgemeenschap. Door de kleine landen zal het we reldgeweten in de vergaderingen der U.N.O. spreken. De kleine landen zul len de eer ophouden.... Rusland had een eigen favoriet voor den voorzitterszetel n.l. de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken. De Noren,- zei de Russische gedelegeerde, zijn koppige kampioenen der democra tie. Wat heeft Rusland met Noorwegen voor? Het is een utopie te meenen, dat door zoo'n organisatie van Vereenigde Naties dé wereldvrede zal worden gevestigd. Maar hieruit te concludeeren, dat een dergelijke organisatie van nul en gecne waarde is, ware verkeerd. Ook de eer ste Volkenbond heeft op economisch, sociaal en humanitair gebied veel goe de dingen tot stand gebracht. Iemand die een oude motor heeft en geen betere kan krijgen, zal alle mid-' delen aanwenden om het oude beestje op gang te krijgen. Wanneer hij een maal loopt, kan hij er nog een hoop pleizier van beleven. Er is een recht dat staat boven de afzonderlijke Staten. Een wereld- recht, dat door alle volken moet wor den geëerbiedigd. Elke Staat is aan dat recht onderworpen. Souvereiniteit be- teekent niet, dat men kan doen wat men wil. dat men de macht onbeperkt kan doen gelden ten koste van het recht. Dat wereldrecht is nog zeer on volledig geboekstaafd. En vooral de mid delen om dat recht kracht bij te zet ten ontbreken. Er is nog geen inter nationaal politieleger, die tegen den schender van het recht van oorlog en van vrede kan optreden. In Neurenberg ontstaat een klein stukje internationaal strafrecht, dat niet zonder beteekenis is. Het is echter eerst effectief na een oorlog en het is nauwelijks te ver wachten, dat leidende staatslieden er van zullen worden weerhouden om het volkenrecht te schenden. Maar niettemin het is iets. En zoo moeten wij ook niet wanho pen aan de U.N.O. Misschien kan ook zij stukjes internationaal recht formu leeren en effectueeren. Misschien voorkomt zij éénmaal een oorlog Voorloopig moet zij trachten te voor komen, dat een land dat kwaad wordt met atoombommen gaat gooien. De Amerikanen zeggen, het geheim is veilig en wij geven het niet prijs. Niet noodig antwoordt Stalin aan den vooravond van de eerste plechtige zit ting: bij mij thuis heb ik ook atoom bommen en nog veel grootere dan jullie.

De Burcht | 1946 | | pagina 2