Rond de U.1.0. conferentie „De Tsaar van Cuitsch'and" Over hef Regeeringsbeleid NEDERLAND draagt bij in den WERELDVREDE ■viseurs vergezeld was, haar plaats in op de tweede rij van blok C., links van den voorzit terszetel, aan dezelfde tafel za ten de vertegenwoordigers van Mexico en Luxemburg. Voor de Nederlandsche delegatie had den de afgevaardigden van De nemarken, de Dominicaansche De Central Hall van West- minster, met haar interieur in blauw en goud, ligt in de nabij heid van Éngelands historische parlementsgebouwen. Kroon luchters en booglampen onder houden in het interieur van de hall een schitterende verlich ting. De voorzitterszetel staat, onder het Uno-em- bleem, op een estra de, achter een lange, lichtgekleurde tafel, waarop twee micro foons gemonteerd zijn. Vlak voor de estrade staat het spreekgestoelte, waarop eveneens 2 microfoons zijn aan gebracht. De opening der vergadering. Reeds uren voor het tijdstip van aan vang van de alge- meene vergadering van de Uno verza melde zich een enor me menigte voor de Central Hall van Westminster. In de vergaderzaal waren journalisten en foto grafen de eerste aan wezigen. Tegen half vier kwamen de eer ste gedelegeerden binnen. De overvolle gale rijen waren als een symbool van de uni- verseele belangstel ling in deze histori sche gebeurtenis. In de speciale afdeeling ter rechterzijde be vonden zich diploma ten, staatslieden, ge neraals, admiraals, rechters, geleerden en anderen. In het midden van de ga lerij zaten 428 jour nalisten, die in wel twintig ver- republiek en Equador een plaats schillende talen verslagen maak gekregen, er achter die van ten. Op de publieke tribune links hadden driehonderd Brit- sche mainnen en vrouwen een De Westminster-Abbey in Londen in wier schaduwen de Central Hall gele gen is, waar thans de tweede poging ondernomen wordt om aan de wereld een duurzamen vrede te" verzekeren. Mogen de afgevaardigden in de Central Hall, die onder de schutse van het kerk gebouw vergaderen, niet vergeten, dat de vrede slechts kan ontstaan onder de schutse van het Christendom. plaats gekregen. Sommigen hadden er wel vijftien uren voor in de rij gestaan. Nieuw-Zeeland en Nicaragua. Lady Roosevelt. Onder de laatst binnenkomen den bevond zich Mevrouw Elea nor Roosevelt. De Britsche Mi- De leden van de Saoedisch- nister van Buitenlandsche Za- Arabische delegatie, met hun J^n, Bevin, begroette bij zijn bruine burnoes en witzijden binnentreden op hartelijke wij- hoofdbekleeding, waaromheen ze de Sovjet-Russische gedele- een zwarte band, zorgden voor geerden, het eenige kleurige accent bij de overigens conventioneele kleeding der aanwezigen. J De gedelegeerden van de ,,Big Three" zaten, naar men aam neemt geheel toevallig, bij elkander rechts in de hall. Mr. v. Kleffens treedt binnen. Te twee minuten voor vijf nam de Nederlandsche delega tie, onder leiding van Me, van Kleffens, die van een groep ad- Ceiukwenschsn san j Mgr. Griffin. I Tusschen de vele gelukwenschen, t welke Mgr. Griffin, Aartsbis- schop van Westminster, mocht ontvangen bij zijn benoeming tot Kardinaal, was er ook een van een Carmelites.... Het waren de gelukwenschen van Moeder Agnes van Jezus, een i Zuster van de H. Theresia van Lisieux. SCHIPPER RIET FANTASIE. Een Amsterdamsche schip per, N. J. T., vond zijn baan tje wat al te simpel en wilde graag hoogerop. Hij meende dit te kunnen doen, door zich in een donkerblauwe battie- dress met gouden biezen uit te dossen en zijn borst met een heele serie vierdaagsche medailles te versieren. Daar naast mat hij zich een siersa- bel aan en een pistool-fou- draal, dat hij met hout opvul de. Al deze attributen moesten zijn bewering, dat bij Kolonel van de Koninklijke Nederland sche Marine was, kracht bijzet ten en inderdaad, hij deed het wel in zijn uniform. Hij was er zelf zoo tevreden over, dat hij zich door een fotograaf liet vereeuwigen en het vrou welijk geslacht was blijkbaar ook van oordeel, dat alles hem uitstekend stond, want hij had ook'succes bij de dames. De inkomsten, die hij krach tens de door hemzelf gecreëer de functie moest genieten, ont braken hem echter en daarin trachtte hij te voorzien in nachtelijke strooptochten. Toen hij echter eens in de Zaan streek een aantal kippen had bemachtigd, werd hij door de marechaussee aangeroepen. Hij baste terug: „Koninklijke Marine". Dit hielp hem even wel niet, want de politieman zette door en nam hem mee naar het bureau, waar bleek, dat het Amsterdamsche schip pertje maanden lang een ge fantaseerd bestaan had geleid. Donderdag stond hij voor de Haarlemsche rechtbank te recht, De officier van justitie, Mr, W. M, Paardekooper Over man, gaf hem den wel wat la ten raad. dat hij zich bij zijn aanhouding voor Schout-bïj- nacht had moeten uitgeven, maar wenschte hem, voordat hij gelegenheid krijgt aan dien wensch gevolg te geven, anderhalf jaar op te sluiten. Uitspraak 24 Januari. OPGELET! De „Prawda", het orgaan van de communistische partij, heeft critiek geleverd op de Kerstboodschap van den Paus, welke boodschap, volgens het blad, „al te veel sympathie met de verslagenen deed blijken". „In die Europeesche landen, aldus schrijft de „Prawda" on der meer, welke een democra tische phase van ontwikkeling zijn ingegaan, worden maatre gelen genomen ter beperking van den invloed van het mo nopolistisch kapitalisme. Het Vaticaan staat in nauw con tact met het monopolistisoh kapitalisme ,dat door de ban ken en de manier van zaken doen van vele landen wordt vertegenwoordigd. Dit alles kan niet over het hoofd gezien worden".' De met 1 Maart a.s. afloo- pende collectieve arbeidsover eenkomst in het bloembollen- bedrijf is zoowel doo>r de werk gevers ais door de werknemers opgezegd. JVxtcMmió Ut Mam&u*cg, Een correspondent van de ,,Uni- 'vérse" scbrijft: Door een nauwe straat, aan beide zijden gebarricadeerd door puinhoo- pen, zocht ik. tezamen niet Britsche soldaten en Duitsche burgers, mijn weg naar de Nachtmis, de eerste in Hamburg na zes jaar. Er was geen licht, behalve van de sterren. De kerkramen ontbra ken en het dak lekte. Maar verder was de Maria-kerk onbeschadigd en een van de zeer weinige kerken, die aan de bombardementen ontkomen zijn. De kerk mocht dan koud en don ker zijn, maar zij was ten minste geopend; de beide geestelijken te ruggekeerd uit hun maandenlange gevangenschap door de Gestapo. Vier groote kerstboomen stonden in het middenschip. Dat was de eenig mogelijke kerstversiering. En in deze vredesnacht knielde overwin naar naast overwonnene. Bij de biechtstoel wachtte een lan ge rij geallieerde soldaten tot vlak voor de Nachtmis begon. Toen kwatn Rev. Whiteside, de Britsche aalmoezenier naar voren, en staan de aan de voet van het altaar, met de stola over zijn uniformjas, gaf Voor het eerst sinds 6 jaar j hij allen, die geen gelegenheid meer hadden te biechten, de generale absolutie. Daarna zeide hij. dat de opbrengst der collectie gedurende de Nachtmis, aan Mgr. Wintermann, rector der kerk, gegeven zou worden oin hem tegemoet te komen in dc kosten van de herstelwerkzaamheden der kerk. Hij vroeg allen, geallieerde solda ten, vrouwen en mannen, met royale hand te geven opdat zij zóó zouden kunnen helpen opbouwen wat zij verplicht waren geweest te vernietigen. Voordat de Nachtmis begon werd het Adeste Fidelis gezongen door een Engelsch koor. Men kan zich moeilijk grooter ver scheidenheid van menschen voor stellen dan die hier knielden. Naast mij een klein Duitsch meisje, ge kleed als een Roodkapje, aan den anderen kant een Poolsche luite nant. Daarachter Belgen en voor mij een* oude Duitsche vrouw inet een bleek, vermoeid gezicht die tracht te knielen, maar dit spoedig moest opgeven en ging zitten. De preek van Father Whiteside was de kortste en in die omge ving de meest treffende., die ik ooit gehoord heb. Hij herhaalde de laatste woorden van het Kerstevangelie: en op aarde vrede aan den menschen van goeden wil „Goede wil" zei hij, „is een voorwaarde voor blijvende vrede. Laten wij hopen en bidden, dezen nacht en altijd, dat aan ons allen goeden wil gegeven wordt, zonder welke geen vrede mogelijk is." Den volgenden dag kwam de por tier van het hotel naar mij toe: „Wat uw aalmoezenier vannacht zei"en hij aarzelde even, „was een blijde boodschap!" Later sprak ik een Duitsche vrouw, die voor haar twee kinde ren een kerstboom had gekocht. Zij wilde blijkbaar ook iets zeggen over deze wonderlijke Nachtmis. In ge broken Engelsch vroeg ze: „Jullie Engelschen, zijn een geloovig volk, niet? Het was prachtig. God zal dit graag gezien hebben." Ik moest hierbij denken, dat dit een Duitsche moeder was, wier kin deren in ai die zes jaar geen ka tholieke school konden bezoeken, een moeder die hen trouw bewaard had in een godsdienst die gevaarlijk was om te belijden. Ik weet niet wie grooter geloof had, zij of wij. Het proces te Neurenberg Duitschlands' economische goochelaar Schacht, hoorde gisteren de aanklacht tegen zich uitspreken, welke hij met een onbe wogen, strak gezicht aanhoorde. Hem worden geen oorlogsmis daden ten laste gelegd en hij zal zich slechts behoeven te ver antwoorden over zijn hulp aan de Nazi's. Niettemin wordt hij toch beschouwd als een der belangrijkste figuren die in het „doek" zitten. Schacht werd door de aan klager Luit. Bryson aangeduid als „de economische tsaar van Duitschland". Uitvoerig ging de aanklager in op de befaamde Mefo wissels waarmee Schacht de Duitsche ooorlogs-industrie in het geheim financieerde. Meer dan een derde der oorlogs economie werd hierdoor gefi nancierd. In een speech in het jaar 1943 ging Schacht er prat op, dat deze „gedurfde financie ring" had geleid tot een bewa pening die door geen enkel land kon worden overtroffen. „.Outcast" in de beklaagdenbank. Gisteren heeft de wereld óók Streicher in het volle licht ge plaatst. Zijn medebeschuldig den keeren zich thans met af keer van hem af. Hij zelf zit dom te grinneken bij het hoo- ren van de vernietigende aan klacht. Zijn levensdoel, de dood van millioenen inschuldigen, is bereikt. Een mooie carrière voor een gewoon onderwijzer tje, dat niets in de maatschappij te vertellen had. Het dossier tegen hem is van bijzonder groeten omvang en bevat als meest weerzienwek- kende producten van zijn sadis- tischen geest tal van kinder prentenboeken, gemaakt om den Jodenhaat reeds vroeg in te pompen bij kinderen, die nog niet op school gingen. De aan klager Jones vatte de schuld van Streicher samen in deze woorden: „Hij stelde zich tot taak de Duitsche jeugd op te voeden tot moord op millioenen medemenschen." „Moord in koelen bloede" door de Wehrmacht. De aanklacht tegen Keitel en Jodl omvat stapels materiaal, waaruit slechts enkele docu menten ter tafel werden ge bracht. Twee daarvan waren o er duidelijke, door Keitel ge- teekende orders, waaruit zijn verantwoordelijkheid bleek voor wat de aanklager noemde: „Moord in koelen bloede op weerlooze krijgsgevangenen, die niets anders dan hun plicht hadden gedaan". Keitel, die ge durende de geheele aanklacht had gepoogd een fiere houding aan te nemen, sloeg thans de oogen neer. Gij ook, Anton? Hoe nauw Anton Mussert bij de maatregelen tot Joden vernie tiging was betrokken, blijkt uit zijn voornemen tot bijwoning van het internationaal anti- Joodsch congres, dat op order van Hitier 11 Juli 1944 te Kra- kau zou gehouden worden, Mussert was hiertoe speciaal uitgencodigd door Rosenberg tijdens het bezoek van dezen laatste aan Nederland. Tweede Kamer De heer Joekes (V.D.) con stateert, dat voor het eerst na de bevrijding van ons land de volksvertegenwoordiging thans gelegenheid heeft tot een open bare gedachtenwisseling met de regeering over een aantal punten van regeeringsbeleid. Spr. uit" zijn waardeering voor hetgeen de regeering se dert de bevrijding heeft tot stand gebracht. Te betreuren is, dat niet een cl meer Anti- Revolutionairen deel uitmaken van dit kabinet. Naast saneering van 's Rijks financiën, is herstel van de de mocratische instellingen en van den rechtsstaat thans een der eerste taken der regeering. Daarbij is noodig een beper king ren het ambtenarenappa raat. De heer Bierema (Lib.) zegt, dat onderling vertrouwen de eerste voorwaarde is voor een goede samenwerking tusschen regeering en volksvertegen woordiging. Het M. G. moge veel goeds hebben verricht, het heeft veel geld gekost. Op de begrooting zijn de kosten van het M. G. geraamd op 50 millioen gulden. Spr. loopt, dat de vrees, dat dit bedrag enkele honderden millioenen guldens zal bedra gen, beschaamd zal worden. Het verstrekken van koste- looze maaltijden aan officieren en onder-officieren in restau rants ziet iedere burger en men vraagt: Waarom grijpt de re geering niet in, die voor dit al les het geld op tafel moet leg gen. Aan de .departementen worden tal van hoogere amb tenaren aangesteld met hooge salarissen. Hieraan moet een einde wordt gemaakt. De be handeling der politieke delin quenten in de kampen roept herinneringen op aan de Duit sche concentratiekampen. Waar om grijpt ook hier de regeering niet in? Is dit kabinet een na tionaal kabinet? Men zou dit kabinet naar de personen, die er in zetelen, humanistisch-so- cialistiscto. kunnen noemen. Maar dat is niet de hoofdtrek van ons volk, Is het personalis tisch socialisme hetzelfde als het democratisch socialisme? Het is van belang ook voor het nageslacht, dat duidelijk wor de uitgesproken, wat onder het personalistisch socialisme moet worden verstaan. Laat de Min.- Fres. omtrent den koers van zijn beleid klaarheid scheppen^ De heer Kortenhonst (R.K.j be spreekt de nieuwe Partij van den Arbeid en de rol die de Min.-Pres. daarin speelt. Hij is immers voorzitter daarvan. Min. Sehermerhom; Nee, nee. De heer Kortenhorst: Dat is een belangrijke mededeeling. Deze Partij van den Arbeid heeft in zijn program o.m. een wijziging van het productiestel sel in anti-kapitalistischen zin, met o.a. socialisatie van bepaal de bedrijven. Van de zijde der S. D. A. P. js herhaaldelijk ge zegd, dat hoe de nieuwe Partij van den Arbeid ook moge zijn ingericht, het partijprogram van 1957 der S. D. A. P. onge rept zal blijven geiden. In dat partij-program wordt o. m. het gemeenschapsbeheer van het bedrijfsleven beoogd. Aan vaardt dit kabinet deze nieuwe structuur der maatschappij? Bestaat er geen belangrijk ver schil tusschen het voorontwerp Bedrijfsorgansatie der regee ring en de socialisatie? Spr. is zeer belangstellend te verne men of de Min.-Pres. die een buitengewone kundigheid bezit om formules te vinden, welke iedereen bevredigen, hiervoor ook een bevredigende oplossing kan geven. De heer Tilanus (C.-H.) acht het volkomen juist, dat de re geering voorstellen ten aan zien van nationalisatie van de mijnen wel voorbereidt, maar eerst bij de nieuwe volksver tegenwoordiging zal indienen. De nieuwe partij van den ar beid zal geenszins een door braak worden van de politieke partijen van rechts en links. Het wordt een gewone politieke partij.

De Burcht | 1946 | | pagina 2