t Koning Ceorge tot de N. 0. onder de loupe Rooveractiviteit Herdenkmgskruis voor Buchenwalde Fundamenten voor nieuwe wereld „Het is U in handen gegeven het geluk van millioenen menschen te maken of te breken. Gij zult de fundamenten moeten leggen voor een nieuwe we,reld, waarin geen conflict, als waardoor onze wereld nog pas op de grens van algeheele vernietiging is gebracht, meer mogelijk mag zijn. Aldus sprak Koning George van Engeland gisteren in een welkomstrede tot de gedele geerden ter Uno-vergadering. De Koning wees erop dat het lidmaatschap der "Vereenigde Volkeren beteekent: dienst baarheid aan de geheele ge meenschap en niet alleen zelf zuchtige verdediging van na tionale belangen en dat de ta ken van deze nieuwe organi satie ten dienste van de menschheid niet tot uitvoering kunnen worden gebracht, in dien men zich niet toelegt op zelfbeheersching, geduld en verdraagzaamheid. Een eenvoudig maal uit gouden schalen, Koning George heeft gister avond in het St. James paleis, dat nog sporen van Duitsche luchtaanvallen vertoont, een banket aangeboden aan de 51 gedelegeerden van de Uno. Elke gedelegeerde werd door den Lord Chamberlain persoon lijk aan den Koning voorge steld. Na het spelen van het volkslied door de Royal Welsh Guard namen de gasten plaats aan de rijk met orchideëen en chrysanten versierde tafels ta fels. De zaal werd verlicht door 500 electrische kaarsen uit tientallen massief gouden stan daards en vazen. De tafels wa ren gedekt met het historische gouden dinerservies. Elke gast had twee zware gouden vor ken. een gouden lepel en een mes met gouden handvat, ter wijl bovendien tallooze gouden kandelabers, gouden standaards en gouden schotels waren neer gezet. Temidden van al deze vors telijke luister kwam evenwel toch aan het licht, dat Enge land nog lang niet van de oor logsontberingen is hersteld. Het was nl. een eenvoudig maal, dat de gedelegeerden van hun gouden borden met hun gou den besteks verorberden. Het bestond uit slechts vier gan gen: soep, kreeft met mayon naise, gebraden patrijs en ijs. Ook de wijnen waren, voor een koninklijk banket, beperkt. Er was champagne, bourgogne, bordeaux en cognac. Oude traditie vermengde zich met nieuwe verwachtingen. Engelands vooroorlogsche juis ter werd getemperd door na- oorlogsche soberheid: een dui delijk beeld van den nieuwen geest, die de wereld be- heerscht. in Italië Een Napol'itaansohe ban diet Lamarca heeft door zijn groote activiteit in de afgeloopen weken een bijna legendarischen roem Ofschoon zijn bewegings vrijheid beperkt wordt door de Carabinieri, die verscheidene leden zijner bende hebben ingerekend, blijft hij zelf voortvluch tig en heeft het zelfs wensehelijk geacht een „Voorlichtingsdienst" in het leven te roepen. Eeni- ge dagen geleden bracht een van zijn afgevaardig den een bezoek aan het kantoor van een tijd schrift, waar een speciale uitgave zou worden uit gegeven van Lamarca's roemruchte daden. De af gevaardigde maakte de redactie attent op eenige onjuiste berichten, las daarna de drukproeven, keurde ze goed en ver dween. De Gaulle naar de Uno. Gen. de Gaulle heeft aan de Britsche regeering doen weten, dat hij voornemens is naar Londen te komen, teneinde deel te nemen aan de bijeen komst van de Vereenigde Vol ken. Het tijdstip van de komst van Gen. de Gaulle zal echter afhangen van de ontwikkeling van de besprekingen ter con ferentie. In het hlafduister van de Notre Dame te Parijs, een van de weinige ongeschon den cultuurmonumenten van Europa, rijst een tien met,er hoog ruw houten kruis op aan een .van welks armen de Fransche vlag in lange plooien neerhangt. Dit eenvoudig indrukwek kend kruisteeken is be stemd om in Buchenwald te worden geplaatst als nagedachtenis van de 51000 Fransche onderdanen, die in dit kamp het leven lie ten. AANTASTING VAN HET HUWELIJKSLEVEN IN ENGELAND. Reginald Prestel! adjunct-se cretaris van den „Huwelijksad viesraad", heeft in een verga dering van de Vereeniging van vrouwelijke officieren van apenbare volksgezondheid, een lans gebroken voor het onder zoek naar de oorzaak van de ongelukkige huwelijken en voor een degelijke opvoeding tot het huwelijk. Hij gaf een ernstige waarschuwing naar aanleiding van de ontwrichting van het familieleven. Ten aan zien van de verhouding tus- schen mannen en vrouwen bui ten het huwelijk merkte hij op, dat dit beeld zoo zwart was als het maar kon zijn. In 1943 be droeg het aantal buitenechtelij ke geboorten 12.5 pet. van het totaal aantal geboorten, ofwel 1 op 8. Ook in het huwelijk wa ren de verhoudingen niet veel beter, want in 1944 waren er meer dan 17.000 echtscheidin gen en meer dan 16.000 paren werden gescheiden van tafel en bed. Als men daaraan diegenen toevoegt, die zoo uit elkaar ge gaan zijn, zouden er ongeveer tusschen 50.000 en 60.000 hu welijken zijn. die mislukten. Sinds lang mislukken er op de 5 huwelijken één. PATER HYACINTH HERMANS O.P. 70 JAAR. Zaterdag 12 Januari a.s. wordt de bekende journalist en publicist Pater Hyacinth Hermans, O.P., redacteur van de Maasbode en geestelijk va der van de „Hors d'oeuvre"- rubriek van dit blad, 70 jaar. liet proces te Neurenberg Seyss Inquart De prachtige villa in de Y.'eensch voorstad Dornbach, welke eens door Seyss Inquart bewoond werd, is thans een te huis voor kinderen, die de con centratiekampen hebben over leefd. Het zijn hoofdzakelijk Joodsche kinderen, van wie slechts een uiterst gering aan tal aan de verdelging is ontko men. Seyss Inquart, die in lan gen tijd niets van zijn familie vernomen had, heeft thans een brief van zijn vrouw en beide dochters en zoon ontvangen. Dit heeft hem iets rustiger ge stemd, want hij was de laatste weken uiterst nerveus. Heeft Seyss Inquart, toen hij het Ne- derlandsche volk terroriseerde, ooit aan de vrouwen en kinde ren van zijn slachtoffers ge dacht, of aan de vrouwen en -kinderen zelf, die als slachtvee naar de Poolsch? gaskamers en andere vernieligingsceptra werden getransporteerd? Nu is hij zenuwachtig, wanneer de berichten van thuis uitblijven. Kan hij zich het lot van de na bestaanden der twee honderd duizend Nederlandsche slacht offers indenken, die nooit meer eenig levensteeken van hun geliefden zullen ontvangen. Zelfs geen graf is van hén te vinden, waar men zijn leed kan uitstorten. Zij zijn als m het luchtledige verdwenen. De Weensche advocaat Dr. Gustav Steinbauer, die Seyss' verdedi ging op zich genomen heeft voor de Oostenrijksche aange legenheden en die hem nog uit zijn studietijd kende, be schouwt Seyss Inquart niet als een misdadiger, doch als een zwakkeling, die zich als een gewillig werktuig door Hitier gebruiken liet. Maar is het geen misdaad, wanneer men als zoo'n werktuig fungeert? Seyss beweert in de hongerpe- riode voedsel voor Nederland in gereedheid te hebben gehouden en schuift de schuld van den noodtoestand op de spoorweg staking en sabotage. De docu menten zullen ongetwijfeld aantoonen, dat deze stelling, waaraan hij zich vastklampt door en door valsch is. Hitiers testament, dat thans in het proces als document is gepro duceerd, is een tegenvoeter voor Seyss Inquart, want er blijkt uit, dat hij tot het laat ste toe het vertrouwen van den Fuehrer genoot en bestemd was Ribbentrop als minister van buitenlandsche zaken op te volgen. „Het was mij liever geweest, zegt Steinbauer, in dien Hitler hem benoemd had tot minister van posterijen, in plaats van hem zulk een be langrijke post te geven". Stein bauer is tot vijfmaal toe door de Gestapo van huis gehaaid voor een verhoor. Hij werd verdacht tot Starhembergs Hei- matschutz te hebben behoord doch Steinbauer was steeds de mocraat en beschouwde de Heimatschutz als een fascist! sche organisatie. Hij was lid van de christelijk sociale partij en was van 1927 tot 1939 bur gemeester van het dorp Mistel- bach ten Noorden van Weenen. Dr. Laternser, de andere ver dediger van Seyss, die het Ne derlandsche deel van de aan klacht voor zijn rekening neemt zit den geheelen dag de- des betreffende documenten te be- studeeren. Hij heeft de aan vrage van Seyss om Nederland sche getuigen te dagvaarden bij het tribunaal ingediend, doch dit heeft er nog geen goedkeu ring toe gegeven. Het tribu naal doet alles om het aantal getuigen zooveel mogelijk te beperken. Joachim von Ribbentrop Von Ribbentrop zal moeilijk voor den domme kunnen spe len tegenover het materiaal, dat de aanklager tegen hem gebruikte. Hij was een van de centrale figuren van het Naziregiem, nauw betrokken bij alle weer zinwekkende maatregelen en wordt dan ook in alle hoofd stukken van de dagvaarding 'genoemd, onder andere in ver band met het lynchen van ge- allieefde piloten of hun uitle vering aan de S.D. voor „spe ciale behandeling". Het is ver wonderlijk. hoe deze specialis ten in moordzaken langdurig zoeken naar een excuus om deze doelbewuste schending van alle oorlogswetten nog een schijn van recht te verleenen. Von Ribben arop keurde even eens de plannen voor de ver nietiging der volken van Euro pa goed, waartoe ook het Ne- De Koningskwestie in Spanje Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de beide monar chistische tusschenpersonen generaal Kindeian en Oriol bericht van den troonpretendent hebben ontvangen, dat hij besloten heeft, in beginsel een onderhoud met Gen. Franco te aanvaar den, evenwel nadat inleidende besprekingen tusschen de gevol machtigden van beide partijen zullen zijn gehouden. Geen tusschenpersonen uit de Falanx De troonpretendent heeft Gen. Kindeian gemachtigd dit aan het Pardo (Franco's zetel) mede te deelen en er aan toe te voegen, dat hij wenscht, dat gevolmachtigden van den Caudillo gekozen zullen wor den uit personen, die niet tot de Falanx hebben behoord. Franco, zoo wordt nader vernomen, heeft nu als gevol machtigden aangesteld Carre- ro Blanco en den Min. van Buitenl. Zaken Artajo. De on derhandelingen zouden een aanvang nemen na aankomst van Don Juan in Portugal, ver moedelijk a.s. Zaterdag. Zij zullen verscheidene weken du ren. Morgen vertrekken de se cretaris van den troonprete- dent, Juan Caro, en de Her tog van Sotomayor naar Por tugal om de voorbereidingen voor de aankomst van Don Juan te treffen, die' vermoe delijk zijn intrek zal nemen bij den Markies van Pelayo in Estoril. José Giral y Pereira, pre mier van het Spaansche kabi net in ballingschap, heeft in een interview de verzekering gegeven, dat de democratische Spaansche regeering zoodra, zij in haar rechten hersteld zou zijn, alles zou doen om met de V.S. en andere democratische staten goede betrekkingen op te bouwen. De naar Spanje ge vluchte fascisten zouden ter beschikking van de geallieer den worden gesteld. Het :.g. programma „Hispanido" waar mede Franco Latijnsch Ame rika poogt te winnen, zou oogenblikkelijk worden ver worpen. Als man van wetenschap vestigde Giral de aandacht op de aanwezigheid van grond stoffen in Spanje, welke van gfoot belang zijn bij de moge lijke toepassing van atoom energie. MILLIOENENLADING TERUG Gisterenmorgen arriveerde in de haven van Delfzijl de coas ter „Wilda", met een belang rijke lading goederen, welke door de Duitschers uit ons land werden geroofd. Behalve ruim tweeduizend handdoeken en tienduizend borden en rollen zeildoek van de Rotterdamsche Lloyd bevindt zich onder de lading ook de kortegolf zen derinstallatie van Kootwijk. Men heeft goede hoop, dat de zendlampen van het apparaat onbeschadigd zijn. De waarde van de terugge vonden goederen wordt op en kele millioenen geschat. In den loop van deze week worden nog twee schepen mei machines en plaatijzer voor fa brieken en werven in Neder land verwacht. NA-INLEVERING OUD BANKPAPIER. Het Mina var Financiën deelt mede, dat het bericht van 4 Januari inzake na-inle vering van oud bankpapier tot misverstand aanleiding heeft gegeven. In verband met het zeer groote aantal aanvragen is het noodzakelijk gebleken voor de behandeling een af zonder lij1 bureau in het leven te roepen, hetwelk ressorteert onder de Nederlandsche bank te Amsterdam. Alle aanvragen, welke tot 1 Januari 1946 op het Min. van Financiën zijn ontvangen, zijn naar dit bureau doorgezonden. Binnenkort zal een bericht worden gepubli ceerd, op welke wijze nog aan vragen kunnen worden inge diend. derlandsche volk behoorde. De benoeming van Seyss Inquart tot Rijkscommissaris was door hem op deze basis geschied. 4 Juli 1940 verschijnt in Ne derland het decreet tot confis catie van het eigendom, toebe- hoorende aan personen of or ganisaties die anti-nazi-activi teit aan den dag legden of waarvan kan worden aangeno men, dat zij dit zullen doen. Hier werd de basis gelegd voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menschelijkheid. Plannen om Nederlanders in het oosten te koloniseeren wer den voorbereid. Ribbentrop was een van de meest agres sieve antisemieten, die tegen over den Franstken Min. van B"itenl. L ken Bonnet in 1938 alle Duitsche Joden zakkenrol lers, moordenaars en dieven noemde, die van hun onwettig verkregen esgendommen moes ten worden beroofd en als mis dadigers behandeld. Het eind doel was hen uit het rijk te verbannen. In Juli 1944 had Ribbentrop te Krakau een internationaal anti-Joodsch congres bijeenge roepen doch door de invasie kwam hiervan niets. Dit was dus op het tijdstip, toen reeds tachtig percent van de Jood sche bevolking verdelgd was. Ribbentrop stond achter alle belangrijke Duitsche plannen. Ook speelde hij een groote zoo niet de hoofdrol in de Beslis sende dagen van de onderhan delingen tusschen Hindenburg en dé Nazileiders. In zijn wo ning vonden toen beslissende besprekingen plaats. De 52-jarige von Ribben trop. die thans een oude ge broken man is, was een van de gevaarlijkste Nazis. Hij was geen echte „von", want zijn naam von Ribbentrop kreeg hij pas in 1925. toen hij door een zekere Gertrud von .Ribben trop uit Hamburg wérd ge adopteerd. ARABIEREN TEGEN JOODSCHE IMMIGRATIE IN PALESTINA. Op een alhier gehouden bij eenkomst van ongeveer 60 Mo- hamedaansche en christelijke Arabische leiders is besloten het Britsche voorstel tot voortzet ting van de Joodsche immigra tie in Palestina, op basis van 15G0 personen per maand, te verwerpen, in afwachting van het rapport, dat door de En- gelsch-Amerikaansche commis sie van onderzoek zal worden uitgebracht. SPORT TARTAKOWER WINT TOURNOOI TE HASTINGS. Het internationale schaak- tourpooi te Hastings is gewon nen door den Franschman Dr. Tartakower. die ir de laatste ronde na 29 zetten won van den Schot Aitken. Terwijl de schakers gisteren hun laatste ronde speelden, spoelde aan het strand, voor het hotel, waar het tournooi wordt gehouden, een mijn aan. Het verkeer langs de prome nade werd stopgezet, doch de schakers speelden rustig ver der. Een -ploeg van de marine ging aan het werk om de mijn Onschadelijk te maken. BELGIë—NEDERLAND OP 3 FEBRUARI. Naar wij van -den Nederland- schen IJshockeybond verne men, zal op Zondag 3 Februari een landenwedstrijd in ijshoc key worden gespeeld tusschen Nederland en België- in het Sportpaleis te Antwerpen. Het ligt in de bedoeling te gen eind Februari een return wedstrijd in Nederland te or- ganiseeren, welke in Den Haag of Amsterdam zal worden ge speeld.

De Burcht | 1946 | | pagina 2