PUNTEN Ministers uit alie deeien der wereld Nobelprijswinnaar UIT DE REDE VAN DR. VAN MOOK cn Nedcrlandsche Regee- Joodsche in Luropa Morgan neemt geen ontslag Morgan, de leider van de U. N. R. R. A.-werkzaamheden in Europa, koestert geen plannen ifaar Lenden terug te keeren, aldus gezaghebbende kringen te Frankfort. Men voegde er aan toe: „Hij heeft geen ontslag genomen en hij zal geen ontslag nemen". De staf van het hoofdkwartier van Gen. Morgan heeft zijn vertrouwen in den generaal uitgesproken. Ook Gen. Len- clud, leider van de U. N. R. R. A. in de Fransche uone, heeft Gen. Morgan een telegram gezonden, waarin de groote waardee ring voor den generaal tot uiting komt. „Liever arm in Palestina dan risico's in Europa" De Engelsch-Amerikaansche commissie van onderzoek aan gaande Palestina is gisteren met haar openbare zittingen begonnen. De Amerikaan Har rison zeide: „De hoofdoplos sing ligt in een snelle evacua tie der niet te re patrieeren Jo den in Duitschland en Oosten rijk naar Palestina. Hun aan tal is c.a. 100.000 man groot". Dr. Schwartz, Europeesch di recteur van het „Jewish Joint Distribution Committee", zei- de, dat c.a. 600.000 Joden, of 50% van hen die de Nazi-uit roeiing hebben overleefd, het onbestemde leven in Palestina prefereeren boven de risico's van een verblijf in Europa. Vooral in Polen zitten de mess- te Joden op hun koffers te wachten op een gelegenheid om het land te verlaten. Zelfs nu nog heerscht er in Polen een wijd vertakt anti-semitisme. Robert Nathan, een van wijlen Roosevelt voornaamste „New- Deal"-adviseurs, zeide. dat Pa lestina de komende tien jaar makkelijk 1.250.000 Joodsche immigranten kon opnemen. Ook het centrale comité van Poolsche Joden heeft' in een manifest verklaard, dat er on der de Poolsche Joden een tendenz bestaat Polen te ver laten. Het comité sprak zijn vertrouwen uit in de Poolsche regeering en dringt er bii de Joden op aan, in het land te blijven. Een vraagstuk voor de „Vereenigde Volkeren'. De BritSche regeering heeft de steun van de Amerikaansche gezocht voor een voorstel aan de algemeene vergadering van de Vereenigde Volken, en DE „ALMANZOEA" WEER IN AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks half tien is de „Almanzora" voor de tweede maal in Amsterdam ge arriveerd met repatrianten uit Indië. Er waren totaal 1672 personen aan boord, van wie 482 personen van de „Oranje" en o.a^ 60 zieken van de Nieuw- Amsterdam. Daar het aantal gezonden ditmaal veel grooter was dan den vorigen keer was ook het enthousiasme aan boord van het schip ->ij aankomst veel grooter. Op de kade ston den talrijke belangstellenden. Alleen de zieken en de beman ningen van de „Oranje" en de „Nieuw-Amsterdam" gingen van boord; de rest wordt he den gedebarkeerd. De „Alman zora" had helaas ook acht doo- den, afkomstig van de „Oran je". Behoudens enkele gevallen zijn de zieken gelukkig er niet ernstig aan toe. De marinekapel heeft bij aankomst het Wilhelmus ge speeld en vroolijke muziek ten beste gegeven. KOSTELOOZE MAALTIJDEN Vragen aan den Minister van Oorlog. Het Tweede Kamerlid Ba- ietto heeft den Min. van Oor log de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de Minister bereid mede- deeling te doen van de rede nen, welke hij heeft om nog steeds de kostelooze verstrek king te handhaven van warme en koude maaltijden aan offi cieren en onderofficieren? Wil de Minister mededeelen in hoeverre in restaurants en dergelijke gelegenheden zulke kostelooze maaltijden, alsmede dranken tegen 'verminderd ta rief, kunnen worden genoten? Bestaan soortgelijke inrichtin- waarbii voorzien wordt in de gen ook voor militairen bene den den rang van onderoffi cier? Wil de minister een opgave doen van de totale kosten (hieronder begrepen die van huur, bediening, verlichting, verwarming .muziek, enz.), daaraan tot dusverre door den staat besteed, en van het be drag dier kosten per maand? oprichting van een Europee- sche vluchtelingen commissie gelijk aan de organisatie, die na den vorigen wereldoorlog is ingesteld. Het voorstel is het gevolg van een ernstig onderzoek van de Britsche regeering naar het vraagstuk van de Europeesche vluchtelingen en verplaatste personen, na de „crisis" rond generaal Morgan. Bijeenkomst der Ver. Volkeren De Nederlandsohe Min. van Buiten]. Zaken. mr. 'E. N. van Kleffens is gistermorgen per vliegtuig in Londen aangeko men ter bijwoning van de alge- ar eene vergadering van de U. N. O. Hij was in gezelschap van Min. Mr. M. J. van Royen. De Amerikaanrche delegaite naar de vergadering van de U. N. O. zal uit 94 leden bestaan en die van do Sovjet-Unie uit 160 le den. Woensdag a.s. zullen zich in de Britsche hoofdstad 50 mi nisters van Buitenl. Zaken be vinden uit vrijwel alle wind streken der aarde. Iran komt niet ter sprake. Edward Stettinius, leider van de Amerikaansche delegatie voor de U. N. O., heeft van de Iraansohe ambassade in Londen het bericht gekregen, dat Jjaar regeering de kwestie met de Sovjet-Unie niet op de agenda van de algemeene vergadering der U. N. O. zal plaatsen. OP WEG NAAR VREDE IN CHINA. Op de residentie van maar schalk Tsjang Kai-Sjek zijn de besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers van de cen trale Chineesche regeering en van de communisten begonnen. Men meent te weten, dat op deze conferentie wordt onder handeld over de staking der vijandelijkheden, het herstel van de communicatiemiddelen, de uitvoering van de Japan- sehe overgave en de repatriee- ring van de Japansche krijgs gevangenen. Politieke kwesties zouden echter niet ter sprake komen, doch worden overge laten aan den consultatieven politieken raad. koopt schoenen Journalisten zijn lastige en brutale menschen. Ze durven alles vragen en ook alles neer te schrij ven. De winnaars van den Nobelprijs ondergingen een waar kruisvuur van vra gen. „Wat gaat U nu doen met dat vele geld?" was een van de vragen. Dr. Fleming, de uitvin der van het Pennicillin antwoordde, dat hij eerst ging deelen met zijn me dewerker en schoonzoon, Dr. Chain. „En dan," vroeg de im pertinente journalist. „Dan ga ik nieuwe in strumenten kooben". „Koopt U niets voor U zelf. voor uw persoonlijk genoegen?" „O ja," zei Sir Alexan der Fleming, „ik heb ge hoord dat men in Zweden vrij schoenen kan koopen. En daar ga ik nu op uit. Maar ze moeten niet te duur zijn want ik ben een Schot, weet U!" EEN RUSSISCHE ATOOM BOM? Vijf Sowjet-geleerden, heb ben een atoombom ontwikkeld, waartegenover de Engelsche- Amerikaansche atoombom al weer verouderd lijkt. Aldus heeft dr. Raphael Armattoe, directeur van het instituut voor anthropologic en biologie in een interview verklaard- De Sowjet-Russische atoom bom kan in verschillende grootten in massa geprodu ceerd worden. Armattoe ge looft, dat de Sowjetrussen spoedig in staat zullen zijn de atoomkracht voor machineop- bouwprojecten te gebruiken. HAARLEMMERSTRAAT WEER EINDPUNT „GELE TRAM". Ingaande Woensdag 9 Jan. a.s. zal het tijdelijke eindpunt van de tramlijn der H. T. M.: Den Haag, Wassenaar, Leiden, aan den Rijnsburgerweg tg Lei den, worden verplaatst naar het oude eindpunt in de Haar lemmerstraat. Tusschen Rijns- burgerweg en Haarlemmer straat geldt het kort-traject- tarief. IN DEN GEEST VAN DEN i.DUCE". Volgens berichten uit Milaan zou de vroegere secretaris der fascistische partij Scorza, die zich als monnik vermomd in een klooster' had verborgen, aan het hoofd staan van de fascistische organisatie „Sam" (Squadre Azione Mussolini), die clandestien in Noord-Italië werkt. Doel van deze organi satie zou zijn, aldus „Milano Sera", niet alleen fascistische propaganda en terreur, maar ook een mogelijke staatsgreep, waartoe het den steun van royalistische groepen verwacht die in het bezit zijn van ge heime wapenopslagplaatsen. De politie stelt ijverig pogin gen in het werk de leiders de zer organisatie te grijpen. SMAKELIJK ETEN. Controleurs van den C.C.D. ontdekten in een slagerij te 's-Gravenhage een partijtje vleesch. niet voorzien van keu- ringsrr erken .De -'lager beken de het vleesch, dat van fraudu leuze slachting afkomstig was, van een anderen dager uit Den Haag te hebben gekocht. Op j dit adres werd ook ongestem peld vleesch aangetroffen. De ze twesde slager had het weer gekocht van zijn broer, waar eveneens een onderzoek werd ingesteld. Hier trof men, ver stopt onder oude kleeden en jassen een teil met versch rundve. en rundvleesch aan, dat niet van merken voorzien was. Over de kleeden en jas sen sprongen vlooien lustig heen en weer. KINDERROOF IN CHICAGO. Gisteren is een zesjarig meisje door onbekenden uit haar bedie weggenomen en ontvoerd. Héden heeft men in een riool het hoofdje van het kind gevonden. Van den vader was een losprijs van 20.000 dol lar geëischt en deze had per radio den ontvoerders ver zocht het kind geen letsel te doen en zich bereid verklaard den losprijs te betalen. Niette min hebben de snoodaards de kleine Suzanne Degnan, wier vader ambtenaar is bij het bu reau voor de prijscontrole, laaghartig vermoord. De poli tie stelt ijverig po®in"en in het werk het lichaamoie te vinden. SIAM GEEFT GEBIEDEN TERUG AAN INDO-CHINA. Groot-Brittannië en de Ver. Staten zijn het met Frankrijk eens geworden over de terug gave door Siam aan Indo-Chi- na van de gebieden, waarvan Thailand zich had meester ge maakt. GYMNASTIEK. TECHNISCHE BONDSVER GADERING K.N.G.V. TE UTRECHT. Er komt een uniform turn- eostuum. De 18e Technische Bondsver gadering van het K.N.G.V., jl. Zondag te Utrecht gehouden, heeft onder voorzitterschap van den heer J. H. F. Sommer een vlot en vruchtbaar verloop gehad. Daar de technici van het K.N.G.V. voor het eerst na verscheidene jaren weer bij elkaar kwamen, werd door den voorzitter eerst uitgebreic. het technische boniswerk be schouwd. Hij opende met een plechtige herdenking der ge vallenen, waaraan de S'cicht- sche Turnkring met de ver- eenmings vaandels een laatsten groet bracht. Over het bonds- v/erk zeide de heer Sommer, dat een jaar van hard werken voor den boeg staat. De Lei derscursussen worden uitge breid. De wedstrijden en kam pioenschappen worden in vol len omvang gehouden. Een wedstrijd België-Nederland te Gent is geprojecteerd en in het najaar zullen waarschijnlijk Zwitsersche keurturners ko men demonstreeren. Ee:i belangrijk punt op de agenda was de instelling van een uniform tumcostuum voor de turnsters en turners. Met algemeene stemmen ging de vergadering er mede accoord, dat een dergelijk costuum (wit shirt en witte broek bij de hee- ren. witte blouse en blauw wollen broekje met rokje bij de dames) wordt ontworpen en voor Bonds- en Kringwed strijden etc. verplicht wordt gesteld. De wensch werd geuit, dat dit costuum t z.t. ook cen traal zal worden besteld «door het verbond om de uniformi teit geheel te verzekeren. Bij het ontwerpen van dit costuum zal met alle te stellen eischen worden rekening gehouden. Ook ten aanzien van een uni form wandelcostuum zullen door het bondsbestuur stappen worden gedaan. Door grootere oogst In Rusland zelf en in de bevrijde gebieden en door de bebouwing van nog ongecultiveerd land in de Noordelijke districten hoopt Rus land binnen twee iaar met de brood- rantsoeneering te kunnen opbonden. Het huidige broodrantsoen bedraagt, per dag 650 en 550 gram voor ar'-eiders, 300 gr. voor nlet-arbeiders .en 400 gram voor kinderen. 1. Drie en een half jaar van Japansche tyrannie en anti-Nederlandsche propa ganda. 2. Toen Japan zich plotseling overgaf waren de Amerikanen, noch de Engel se-hen noch de Nederlcnde-s voorbereid op de taak die in Indië wachtte. -Van een vlotte bezetting kon geen sprake zijn. 3. Dit was o.a. het gevolg van het feit dat het geallieerde opperbevel de aan val rechtstreeks op Japan richtte waar door Intjië een zijterrein werd. 9. De te nemen militaire, maatrege'en werden te sterk Deheerscht door het feit dat zeer vele landpencotén in de macht menlijk kunnen worden teruggedrongen en verjaagd. 12. Dr. v. Mook echt "ret begrijpelijk der extremisten waren. Daarom mocht dat slechts op den voet de hulp der Brit geen conflict w.cden geforceerd. 10. Ook afgescheiden van deze feite lijke omstandigheden was het noodzake lijk dat het contact tusschen de over- ten kan bleven gehandhaafd, d^ar o"k zij niet in een koloni -l?n oorlog ge- me- willeïl geraken en bovendien vanuit Britsch-Indië onweerstaanbare reacties zouden opkomen tegen de aan wending daartoe van de Britsch-Indische troepen. De te Londen verkregen overeen stemming berust op dit in- zicht, waarin de Britsche rmgen van gelijke opvat ting zijn, 13. Evenmin bestaat verschil van mee- 4. De demobilisatie van Engelsche en Amerikaan sche troepen, die naar huis wilden had voorrang. 5. Daardoor duurde het vele weken groote meerderheid van de vreclelieven- waarin gedemoraliseerde Japanners, In- de en goedwillende Indonesiërs en de ning over het feit dat Indonesië slechts donesiërs die met de Japanners hadden Nederlanders werd hersteld, voordat de door samenwerking met Nederland uit geheuld, een door de Japanners bedor- bestaande tegenstelling ontaarden kon in het moeras kan komen. ven jeugd en rapaille terreur konden uitoefenen voordat een Engelschman laat staan een Nederlander in Indië vost aan wal kon zetten. 6. Er is in de wereld een sterke stroo ming tegen koloniale verhoudingen, ter wijl onder de Aziatische volken een sterke vrijheidszucht wakker is gewor- een strijd van volk tegen volk. 11. Sjahrir en de zijnen vertegenwoor digen die deelen der nationalistische be weging, waar het gezond verstand nog overheerscht en tevens die zeer breede laag van de naar rust en vrede verl-n- 14. Wanneer eenmaal de brug tus schen Nederlanders en Indonesiërs van goeden wil geslagen zal zon, dan zullen zij geza ïenlijk de wanorde bedwingen en aan den opbouw kunnen beginnen. Di-ze opbouw zal een Indonesië betref fen van nieuwen vorm, waarin beide den. Overal on de wereld wekt het stre- gingen van de extremisten verafschuwt ven naar zelfstandigheid sympathie. 7. De Britsche en Britsch-Indische troepen in Indië zijn oorlogsmoe. 8. Het totaal aantal slachtoffers van de Japanners op Java wordt geschat op 24 millioen. gende bevolking, welke de gewrldple- volden met de Indn-Chineezen op een voet van gelijkwaardigheid en zonder rï"-d?- or'minaUes het werk zu'"en doen. Voor Nederland zal dan wederom een eervolle en groote taak liegen in Azië, de taak om Indonesië te helpen nt~" en t't een vrijwilligen en volwaardigen deelgenoot in ons Koninkrijk. In'ien het vertrouwen tusschen d groepen en d' Nederlanders kan worden hersteld, dan is inderdaad een begin ge maakt met den nieuwen opbouw en zul len de krachten der duisternis, die thans den toestand t.og beheerschen, geza-

De Burcht | 1946 | | pagina 2