K.L.M. uüegt ZutUó&dand Reus OUD-SPANJESTRIJDERS KRIJGEN NEDERL. NATIONALITEIT TERUG. De oud-Spanjestrijders, die [hun Nedeirlandsche nationali teit hadden verloren, zulilen deze binnen afzienbaren tijd terugkrijgen. Daarbij zit het streven voor, dat zij dan ook zullen mogen deelnemen aan de a.s. verkiezingen. Binnen enkele dagen zullen technisch aanwijzingen worden gepubli ceerd WOLLEN DEKENS. Maar geen vergunningen. Een zakenman toonde ons een groot e partij wollen de kens van prachtige kwaliteit. Die partij had hij nu zeven weken in huis. In dien tijd had hij op zegge en schrijve twee vergunningen enkele de kens kunnen afleveren. Straks als de winter voorbij is komen de vergunningen misschien los. Maar intusschen kennen wij het gezin van een oorlogs slachtoffer waar 's avonds voor het naar bed gaan de overgor dijnen. voor zoover aanwezig, worden afgenomen om gedu rende den nacht als dekens dienst te doen. HET LEVEN AAN BOORD VAN DE «NIEUW AMSTERDAM» Nu la de laatste dage» de aandacht van geheel Neder land gericht Is op de repa- trieerenden uit Indië en leder vol deernis de groote ontbe ringen, die deze menschen ge leden hebben, aan zijn geest laat voorbijgaan en aller har ten meevoelen met bet groote leed, dat ze hebben doorstaan, gaan de gedachten uit naar de reis, die ze zoojuist ach ter den rug hebben en het le ven aan boord van het schip, dat hen naar het geliefde va derland bracht. Op weg naar hius Colombo, 12 Dec. 1945. We hebben het hier aan boord ook niet zooals vroe ger. Klassen bestaan er niet. Er zijn 8000 menschen aan boord. Engelschen en Hollan ders. De Engelschen zijn meest soldaten van het beroemde 14de, de vechtjassen van Ma- 3akka. Die bedienen ons aan tafel. We hebben twee mess- rooms en die hebben elk drie zittingen. Elke zitting wordt door den omroeper afgeroe pen. Wij zijn bij de derde zit ting, dat is erg getroffen, want dat zijn de prettigste tijden. Als je nu naar de eetzaal gaat neem je je eigen eetgerei mee (geen borden). Bij de ingang staan twee hofmeesters hun longen heesch te schreeuwen van „Doorloopen menschen a.u.b." Er staan lange tafels met houten banken. Allemaal tafels voor 10 of 12 man. Daar liggen voor elk twee „kuchies", klontjes boter en soms een appel of peer. Wij zijn meest met een „longsie" van 10 of 11 en de hofmees ter ziet ons meestal aanko men omdat wij Zuster Paula bij ons hebben en dan geeft hij ons altijd een heele tafel. Als je dan zit kwakken twee Britten een groote schep eten op een bord en gooien 't op Deze brief Is geschreven door de vrouw van een In specteur van het ouder wijs Ia Indië, die zelf de hardheid van het kample» ven heeft meegemaakt. Ze beschrijft op „realistische" wijze het leven aan boord op weg naar huis. tafel. 't Zijn aardige kerels maar ze hebben er de dood in, dat ze niet voor Kerstmis thuis zijn. Wat je niet opeet, dat smij ten ze terug ln de bak en de borden duvelen ze er bovenop en dan rennen ze er mee naar een deur waar een stel andere schreeuwers ze weer overne men. 't Is een herrie in die eetzaal, ik geloof, dat de he. er heilig bij is. Maar ze zijn echt aardig. Ze geven je, als je je bord nog niet eens leeg hebt. al weer ladingen worst of vleesch, en als je dan zegt, dat je heusch genoeg hebt zeggen ze: „This is good for you, my dear". Je bent nog niet opgestaan of ze dweilen de tafel met een smerige nat te lap af en gooien de banken met een klap op tafel, waar je je telkens een hoedje van schrikt. Als je nog niet heele- maal verwilderd bent, zal je 't hier wel worden. Dan bij ae uitgang staan de bakken heet water, daar wasch je je eetgerei af en dat neem je dan weer mee naar je hut. ^en00t-dkslha«niWS£ I geroofd waren, en twee we ken voor den aankomst der ge allieerde troepen daar waren opgeslagen. De goederen wa ren nog voorzien van de prijs kaartjes, die aantoonden, dat de voorwerpen te Amsterdam en Rotterdam gemaakt waren. De goederen zuilen binnenkort aan Nederland teruggegeven worden. De partij bestaat uit 5000 worden gezocht in het groot lantal instanties, dat de zorg /oor de oorlogsslachtoffers op dch heeft genomen en de vrees lat men eens een vergunning sou geven aan iemand die nog liet onder overgordijnen slaapt De winkelier krijgt daaren- Doven een strop. Want er is ;en nieuw prijsvoorschrift in ie maak volgens hetwelk de lekens aanzienlijk goedkooper noeten worden verkocht, zoo- iat zijn winstmarge denkbeel- lig wordt. In elk geval op het logenblik varen alleen de mot ten er wel bij. Het geval blijft niet beperkt ;ot de wollen dekens. Overal slders hoort men de klacht dat ie distributie achter is bil de /oorraden. 3EROOFD TEXTIEL KOMT TERUG. Naar de geallieerde bestuurs- :ommissie in Duitschland mee- ieelt, zijn door onderzoekers n de omgeving van Hannover n het plaatsje Ossenbeck, tex- ;ielgoederen ontdekt, die door Duitsche troepen uit Nederland schoenen. 300 paar bonthand schoenen, 150 paar gewone handschoenen, 500 tuben tand pasta en 400 houten kammen. Dwerg en In een circus in Zwit serland liet men een muis in de kooi van een leeuw. De kleine muis trippelde naar den leeuw. die.... verschrikt opsprong, zich tegen de tralies drukte en brullend en huilend pro beerde weg te komen. Dezelfde paniek ont stond toen het muisje op bezoek kwam bij de oli fanten, de giraffen, tot zelfs bii de apen. Alleen de tapier een kleine miereneter met een lange snuit trok zich van het muisje niets aan. Hii was het gewriemel gewend. ENCYCLIEK „QUEMADMOD UM". De Paus heeft een encycliek „Quemadmodum" uitgegeven waarin de aandacht wordt ge vraagd voor het lijden van dui zenden kinderen, die door den oorlog van alles beroofd zijn. De Paus herinnert aan de be langstelling, die de Katholieke Kerk in den loop der eeuwen zoowel geestelijk als materieel voor de kinderen gehad heeft. Hij looft het werk, dat reeds gedaan is, maar de nooden der kinderen zijn zoo groot, dat een intense activiteit ten bate van het kind nu geboden is. STADSNIEUWS EEN HOOGTIJDAG VOOR HET ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Het was Zondag jl. een bij zondere dag voor het bekende St. Franciscus Liefdewerk, want de viering van het vijf en twintig jarig bestaan is tot een gloriedag geworden. De belangstelling, welke bestuur- deren ter gelegenheid van dit zilveren feestgetij mochten on dervinden, bewijst voldoende, dat het werk door zeer velen wordt gewaardeerd en op prijs gesteld. Van kerkelijke zoowel als van burgerlijke zijde is op nieuw openlijk getuigd van waardeering voor het vele goede, dat op dit terrein werd verricht. Overduidelijk toch is gezegd, dat iedere leek tot taak heeft mede te werken aan de ziel zorg voor de jeugd; dat is ka tholieke actie op haar best. Een kerkelijke viering van een dergelijke belangrijk ge beuren kon natuurlijk aller minst achterwege blijven en vanzelfsprekend namen de S.F.L.-ers een belangrijk deel daarvan in. Zoo trokken gis termorgen met vliegende va nen en slaande trommels de keurig geüniformeerde Gilden, Ridders, Welpen, de Burcht, Zee-, Lucht- en Landverken- ners, Kajotters en Voortrek kers van het S.F.L. naar de De kenale kerk voor de plechtige Hoogmis, welke in de tot de uiterste hoeken gevulde kerk werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken A. H. J. M. Homulle, met assistentie van de Zeereerw. heeren rec tor F. Bernefeld en Aalmoeze nier S. Duynstee O.F.M. Drie eerepatrouilles hadden de wacht op het altaar betrokken. De feestpredicatie werd ge houden door den Hoogeerw. Zeergel. Heer Dr. A. C. Ram- selaar, president van het Klein Seminarie van het Aartsbis dom. De gewijde spreker liet in zijn toespraak uitkomen, dat de jeugd van tegenwoordig, die uiterlijk zoo tuchteloos is, geleerd heeft van de oorlog. De jeugd zoekt naar een nieu wen tijd. God heeft Zijn licht doen schijnen en de jeugd wil Hem volgen. Velen zijn pessi mistisch gestemd, ook voor de toekomst van ons vaderland, maar Gods gave en licht zullen door het geloof en de liefde Van onzen bijzonderen correspondent) 't Is niet veel wat over houdt! Op Schiphol interna- niet op gerust, tioraal verkeer, alle ta- „Kunt u goed tegen len behalve Duitsch. De hoog schommelen", douane vriendelijk en vraagt een gedienstig vlug; we zijn gauw in de heer. wachtkamer". „Neen", luidt het ant- Sehiphol is een ruïne, woord, en als de gedien- maar op de ruïnes werkt stige zeggen wil: „dan het leven koortsachtig wordt u zeker luchtziek" aan het herstel. Het is er een handige em— gaai gemoedelijk, maar ployé van de K. L. M. vlot en degelijk. hem Vóór en zegt: Vlugge vogels strijken „Dan bent U in pracht- af en aan. „Parijs heeft conditie oon te vliegen, één uur vertraging" sir!" wordt er afgeroepen, Moeder en kinderen, maar als de machine die Vader bij zijn eer van de Swiss Air gaat ste vliegtocht uitgelei starten, komt Parijs op- de doen, zijn gerust, zetten en moet nu „even an de lucht blijven wach ten." We starten, taxieën Kerstvlucht. en zijn na twee, drie sprongen „los". Wij Er gaat vandaag voor vliegen en zitten met- het eerst een K. L. M.- een volop „in de wol vliegtuig naar Zwitser land. Het draagt nog zijn camouflage-pak, van binnen zijn er de sporen van troepen transport. maar de K. L. M. vliegt. En daar gaat het om. Er zijn voor deze ken". In de wolken. Hoe ze er in 's hemels naam toe komen om daar een spreekwoord van te maken dat een spontane zedigheid en opgetogen vreugde uit vlucht allerhande pas- drukt, 106 e€I! raad- sagiers. Offkiëeie en tó. Dat w zeker iemand geweest die het nooit n iet-of ficiëele. kinderen die door Zwitserland zijn uitgenoodigd; za- kenmen&chen en beamb ten. „Geen nood, sir!" Voor het hek staat een pa. hii heeft nog heeft ondervonden in de werkelijkheid. „In de wolken". Een grijs-witte wolkenmas sa. vuil-grijze plekken, natte slierten sleuren langs de cabine-ven sters.... geen uitzicht: nooit gevlogen en is er triest, nat. naar, koud. Laat niemand mij zijn vreugde meer komen vertellen met: „Ik ben in de wolken!" Wolken, zegent den Heer! De piloten hebben het er ook niet op.... wij stijgen, stijgen, stijgen. en dan is het stralend blauw van den hemel boven ons en juist de zon met gouden vlag gen. Wij vliegen nu bo ven de wolken! Dat is wat anders! Een berglandschap, maar met brooze. glin sterende bergen als een wilde, witte fantasie uit het lange roer van een almachtige glasblazer, zon vormt meren van glas en kolken van licht.... De machine ligt zóó vast dat we roerloos onder den he mel lijken stil te staan en dan worden de wol ken tot een witte kud de, de koppen dringend op elkanders lijven, voortjagend onder de zweep van den wind De wolken.een be vroren zee van glinste rend schuim en in hun val en opslag gestolde golven. Hier en daar een groot, groen wak, en diep, diep beneden een verzonken stad, een dorp op de diepte van den bodem. Je hebt geen tijd om je sneetjes brood, je' ap- De trein bonst door het donker. Het is warm pel. je koffie te verwer- en Koe<i verlicht. Je ken. Je kijkt, je fantas- jnuit lezen en rooken. seert. je bidt: „Wolken en lichten, zegent den Heer!" „Basel, mijnheer", zegt de steward en als je wilt afrekenen voor je lunch zegt hij; „Par don, service van de K. L. M.!" Binnen een paar mi nuten landen we in Zü- rioh. Douane ook vlot ln Chur regent het! Beloond optimisme. „Waar halen al die menschen in sportpak en met ski's hun opti misme vandaan?' „Wacht u maar", zegt de conducteur van het berg-speelgoedtreintje, en waarempel, als we in Arosa aankomen, ligt en vlug. Zij zien natuur- sr"reu,w vast en ste- ljjk hun menschen aan! vig, flonkeren de ster- J ren en is het prikkelend Als bij ons. koud. Kerstnach.t Zurich. Druk verkeer. Een slede staat klaar. Veel auto's, weinig Je wordt ingepakt in de- benzine. Veel houtgas, kens en een berenvacht Winkels volop verlicht, en het paard trekt aan. prachtige Kerstétalages, maar duur.... duur! Alleen de gewone le vensmiddelen hebben normale prijzen, maar schoenen, kleeren, meu belen „comme chez nous" Bellen klinken het stadje door., hooger.. weer een bocht.hoo ger. De dennen staan roer loos. De bellen, klinken, sneeuw ritselt zachtjes Aan het station de van de takken, klokken eerste beklemming. beginnen te luiden, ver We hebben een vi- en dichtbij sum. We hebben prach- Dit is de heilige, stille tige papieren en we nacht, hebben óók 50 Zwitser- Over een half uur be- sche francs. Guldens gint de Nachtmis en in mag je niet meenemen, de kapel van het Floren- en.... Nederlanders, tinum smeedt de litur- denkt U dat in ze wil- gie één van de gouden len ze hier ook niet heb- schakels waarmee het ben! 50 Zwitschersche sner der genade deze francs en voor je spoor- nacht heel de wereld kaartje, dat je noodig ontspant: Want alle hebt betaal je fres. grenzen der aarde zul- 27.50. len het heil Gods aan- Je sehudit een beetje schouwen! mismoedig je hoofd. Arosa, 25 December '45. redding brengen in de wereld. Spr. eindigde met de woorden: „Moge het christendom in ons vaderland blijven, maar dan moet ook iedereen zich verant woordelijk voelen voor de jeugd." Na de H. Mis zong het zang koor, dat de Gregoriaansche gezangen afwisselend had ge zongen met de leden van het S.F.L., het zes-stemmig „Lau- date Dominum" van Jan Nie- land. De van 12 uur in het ge bouw Nieuwe Rijn 52 gehou den receptie was zeer druk be zocht. Vele Eerw. heeren gees telijken, oud-bestuurders en leeken kwamen het bestuur hun gelukwenschen aanbieden. Weth. Steph. Menken bracht namens het gemeentebestuur de beste wenschen over en het niet na zijn waardeering uit te drukken voor het ontzag lijk vele goede werk hier ver richt. De heer J. Abelman, vice- voorzltter en penningmeester werd op deze receptie mede gehuldigd om zijn vijf en twin tigjarige werkzaamheid. Hij mocht van de ouders eenige geschenken als stoffelijke blij ken van waardeering in ont vangst nemen. Om 3 uur waren alle S.F.L. - leden weer bijeen, ditmaal in „De Vergulden Turk", waar door de directie van dit café restaurant aan alle 250 leden een keurig verzorgde Drieko ningen-maaltijd werd aange boden. Dat dit door de jongens niet werd versmaad, laat zich licht begrijpen en zij voelden zich in dezen hoogen huize al spoedig op hun gemak. Het werd een buitengewoon suc cesnummer. Alleen hopen we voor de directie van „De Turk", dat de in den levensmiddelen- voorraad geslagen bres spoe dig weer zal mogen zijn aan gevuld Te 6 uur vond in de Harte- brugskerk een plechtig slui tingslof plaats, waarbij agens was de Zeereerw. heer pastoor R. Smitz. Tijdens dit Lof sprak de Weleerw. Aalmoezenier S. Duynstee een woord van dank tot allen, die dezen dag zoo bij zonder hadden doen slagen, maar bovendien tot allen, die gedurende de afgeloopen kwarteeuw hun steun aan het Liefdewerk niet hadden ont houden en deze personen zijn zeer talrijk. Hij uitte daarbij den wensch, dat de jongens van het S.F.L. dien dank zou den vertolken door de gaven Gods in zich te bewaren. Na de predicatie werd een plechtig Te Deum gezongen, om God te danken voor de in de afgeloopen jaren ondervon den zegen. De dag werd besloten met een bijeenkomst in het St. An- toniusclubhuis voor de leden van het S.F.L., waarbij o.m een film werd vertoond, welke door de directie van „Gofilex" welwillend ter beschikking was gesteld. Zoo is hiermede de jubileum viering van het S.F.L. geëin digd. Moge het bestuur, leid sters en leiders onder leiding van Aalmoezenier Duynstee nog vele jaren werken voor de Leidsche jeugd en door hul- pe van nieuwe leidsters en lei ders en door financieëlen steun van de katholieken van Leid en omgeving nog groo' plannen ten uitvoer me brengen.

De Burcht | 1946 | | pagina 3