Oc >k zij waren hel den Trombone Bloemisferijvergunningen KINDERWAGEN bijhouden en controleeren van administraties TE KOOP AANGEBODEN steld is dat er vredesverdragen met Italië. Hongarije en Roeme nië, Bulgarije en Finland zul len' worden gesioten, lees aan die landen zullen worden opge legd en wie ze zullen mogen opleggen. Teere kwesties heeft men la ten rusten. Ru-land palmt in- tusschen een dé'el van Perzië iix. Turkije heeft verklaard lie ver te willen vechten dan aan dt eischen van Rusland tege moet te komen In China is er een wedloop tusschen Amerika en Rusland om den meesten in vloed. Frankrijk is ontzettend hoos omdat het niet deel mag nemen nan de opstelling der vredesverdragen met de Bal- kanstaten. Wij hebben er een vorige maai op gewezen hoe uit ae verpiaaudng van den zetel der Vereenigae Naties naar Ame- riita alweer valt af te leiden, dat het zwaartepunt der we reld bezig is zich van Centraal en vVest-nuropa te verwijderen, poutiek en economisch. Ook de confiicisstoxien, die m de we reld nu eenmaal altijd aanwe zig moeten zijn, zijn op anderen, van ons verder verwijderde ge bieden opgestagen. In Perzië ontmoeten Rusland en Engeland elkaar. In China en in Japan Rustarid en Ame- rixa. Dat kleine gedeelte van de wereldglobe waar West- Europa een p.aatsje inneemt ge raakt op den achtergrond. De geweldige ïndustrieeie ontwik» keiing vooral die welke in de tweede heift der vorige eeuw inzette. wordt overvleugeld door de induscrialueering van enorme grondstof gebieden; Rus land, Mandsjoerije, Britsch-In- dië. ook Brazilië en Turkije, Australië, akemaai landen waar naar 't industrieele Europeesche product tot voor kort een on beperkt afzetgebied vond. Met de verplaatsing van de indus trieele mogelijkheden verplaat sen zich ook de bronnen van conflicten. West-Europa met Duitsehland als landbouwstaat en een Frankrijk dat zich zelf ontvolkt, is niet belangrijk ge noeg meer. De grooten der aarde, de Sovjet-Unie. Ameri ka, Engeland aanleunend tegen Amerika en straks wellicht ook China beschouwen de oude wereld als een tooneel van den tweeden rang. Frankrijk moet dat duidelijk voelen al kan De Gaulle zich heel begrijpelijk al lerminst met den rol die men zijn land toebedeelt vereeni gen. Dit is zeker als er ooit weer een conflict in een acuut stadium komt. zal het niet zijn een conflict in West-Europa. De haarden liggen nu ergens anders, in het Oosten der we reld. bu%,WStDzichOPeehn^li^aPebê: 4 1944 - 4 ^OtlUOAL 1946 vond. dat onmiddellijk moest v/orden weggehaald. Dit bleek te zijn het stoffelijk overschot van dr. Chr. de Jong Zietdaar de nuchtere fei ten! Dat was de repressailie voor den mislukten aanslag, den dag te voren op het Ra penburg gepleegd op den Di recteur van het Gewestelijk. Arbeidsbureau Diederix. Aan de Duitche wraak was voldaan, maar het had drie onzer beste burgers het leven dr. Flu wenschte verder te gaan. Hij voelde meer voor het ambt van geneesheer. Hjj wenschte de zieken persoon lijk te bezoeken, hij wilde meer direct contact. Maar al te weinig jaren zijn dezen jongen, docb veel be lovenden geneesheer geschon ken. doch zij. die hem hebben gekend en die van zijn gaven hebben mogen genieten, zullen hem dankbaar herdenken. Herman Douma werd 27 gekost. Op waanzinnige wij- Februari 1889 te Stiens (Ti- ze, slechts uit onmenschelijke chelwerk). gemeente Leswar- wraak waren zij aan de Nazi- deradeel geboren. In 1908 be- terreur ten offer gevallen, haalde hij de onderwijzersacte Wij verantwoorden dat. had en was achtereenvolgens werk een dier beest-menschen ge- zaam te Stiens, Arnhem, en zegd. Inderdaad, zij zullen het Den Haag, waar hij aan ver- verantwoorden Twee der bij schillende scholen leiding gaf. Een golf van ontroering ging nu bijna twee jaar geleden, door onze goede oude Sleu- tel tad; drie menschen, drie deze vuige moorden betrok- In 1929 werd hij benoemd tot zeer achtenswaardige mede- kenen zijn in verzekerde be- burgers werden op den nood- waring en zij kunnen er ver- lottigen 4en Januari 1944 het zekerd van ziin, dat zij hun slachtoffer van wreeden haat straf niet zullen ontloopen! en onmenschelijken terreur.... Op dien noodlottigen dag, des middags te 2 uur. kreeg de Leidsche politie bericht van een man, die zeide van de beruchte S.D. te komen, dat een arrestant, die op weg naar Oegstgeest had willen vluchten, vrij zeker dood geschoten was. Twee politiebeambten gingen naar de aangewezen plek op den grooten weg tuschen de splitsing Cage Morschweg en Endegeester weg, waar zich een man in S.S.-uniform be vond. terwijl vlak hierbij het lijk van een man lag. Op een vraag van de politiemannen wat zulks te beduiden had, werd geantwoord, dat de man als arrestant gevlucht en doodgeschoten was. Op het politiebureau bleek het slachtoffer te zijn dr. Henri Flu Te 4 uur een telefonische mededeeling aan het polit- tiebureau, dat op den Ka- naalweg het lijk van een man lag. Ook dit bericht kwam van een beambte van den S.D.. die tevens mee deelde. dat het lijk zoo spoe dig mogelijk moest worden weggehaald. De politie trok Ons past bij dezen droeven herdenkingsdag een woord hoofd der „Eerste Leidsche Schoolvereeniging", waar hij op 1 October van dat jaar in dienst trad. Schoolman in den meest uitstekenden zin. die Douma van hulde aan de nagedach- was. wilde hij zooveel moge- tenis van de drie slachtoffers, die op zoo laaghartige wijze lijk resultaten van zijn werk zien. Douma toch was paeda- uit het leven werden gestoo- ten. ontrukt aan hun echtge- nooten en families, ontrukt aan hun vriendenschaar en hun werkkring, waar zij nog o zooveel nuttig werk hadden kunnen verrichten. Want, werkers waren zij alle drie. Dr. Henri Flu werd 6 Oct. 1912 te Weltevreden geboren. In 1920 trok hij met zijn ouders naar Holland. In Lei den bezocht hij het gymna sium en werd in 1933 inge schreven aan de Leidsche universiteit als student in de medicijnen. In Nov. 1940 werd hij bevorderd tot arts. Voor dat hij zijn studies voltooid had. in 1939. werd hij assis tent aan het Laboratorium van Tropische Hygiëne en Bacte riologie aan net Rapenburg, wckkcuooxu. muxxxxc waarvan zijn vader. prof. Flu, er weer op uit met een auto directeur was. Daar nam hij en toen men op de aange- veelvuldig proeven met de geven plek kwam, informeer bacteriophage var het water, den de politiemannen wat er speciaal om de werking van precies gebeurd was, waaroö net grachtwater te onderzoe- slechts het doodnuchtere hen. antwoord kwam: hij is dood Na zijn artsexamen vestigde en wij verantwoorden dat! hij zich eerst te Oegstgeest Op het politiebureau bleek als huisarts, daarna te Leiden na onderzoek, dat men hier aan den Lammenschansweg. te doen had met Harmen Douma. De maat van dezen fata len dag was nog niet vol. 's Avonds te 9 uur volgde voor de derde maal bericht. Daarmede was zijn liefste wensch in vervullig gegaan. Immers, het wetenschappelijk werk op bet laboratorium mocht al van zeer groote be- teekenis zijn voor den mensch. goog, een geborin „opleider". Zoo heeft bij de school der Eerste Leidscbe Schoolver eeniging" tot grooten bloei gebracht. De re ultaten, die hij wist te bereiken, waren schitterend. Al gauw gold zijn school als een der beste opleidingsscholen van Leiden en omgeving. Nergens is zijn werk ook zoo gewaardeerd geworden als in Leiden. Dat bleek na zijn verscheiden op wel zeer treffende wijze. Harmen Douma bezat groo te gaven van verstand en hart Eerlijkheid, standvastigheid, trouw, rechtschapenheid en diep plichtbesef waren hoofd trekken van zijn gaaf karak ter. Zijn opgewekt humeur, zijn- gulle lach. zijn zin voor gezonden humor en zijn le vendige belangstelling voor de dingen van den dag. maakten het zoo aangenaam met hem te verkeeren. Van Douma mag gezegd worden: „deze mensch heeft niet vergeefs geleefd." Christiaan de Jong werd 15 Febr. 1893 te Gouda geboren. Hij bezocht de gymnasia te Gouda en Leiden. Na zijn staatsexamen studeerde hij wis- en sterrekunde aan de. Leidsche universiteit. Nog tijdens zijn studietijd werkte hij aan de Leidsche Sterre- wacht en in zijn laatste stu diejaar, in 1915, verwierf hij de gouden medaille op een door den Senaat der Leidsche universiteit mtgesenreven prijsvraag. Toen hij was afge studeerd werd hij benoemd tot leeraar aan het Leidsch Gymnasium, dat hij vijf jaar tevoren had verlaten en zoo bleef dr. de Jong Leidsnaar. In 1917 promoveerde hij aan de Leidsche universiteit tot doctor in de wis- en natuur kunde. op proefschrift, geti teld: „Onderzoekingen om trent praecessie, constante ep stelselmatige eigen beweging der sterren". Hij was voorts van 19161923 ingenieur bij de Rijkscommissie voor Graad meting en Waterpassing. In 1930 werd hij benoemd tot conrector van het gymnasium. Hij was verder bestuurslid van verscheidene vereenigin- gen, o.a. voorzitter van het Genootschap van leeraren aan Ned. Gymnasia, lid van de commii sie voor het Staats examen, voorzitter van de Mij. voor Toonkunst enz. Bij al zijn werken bleek zijn groote liefde voor het on derwijs; zijn lessen waren toe gepaste wetenschap, aldus le zen we in de Brochure over dr. De Jong, uitgegeven door het Leeraren-verzet. En hij bezat groote liefde voor de jeugd. Zijn aandeel in het verzet b1i:'"t uit het S.D.-do<"d°r al dus iex.en u-, „og in fisu-...-..e brochure. Hij hielp onderdui kers. steunde Vrij Nederland, deed waarschijnlijk ook aa spionnage. Hij maakte deel uit van de landelijke leiding van het leerarenverzet en speelde zijn rol bij de ge ruchtmakende zaak van de N. S. B.-lezing voor leeraren, ge organiseerd door den toenma- ligen burgemeester. Ook hli viel door moorde naarshand. Zij vielen alle drie en in weemoed zullen allen, die wars zijn van alle Nazi- terreur hen in deze dagen herdenken. Dat zij rusten in vrede! GEVRAAGD een 3329 2de Bakkersknecht ot gevorderd Leerling. Jac. Th. van Cassel, Dorp Zoeterwoude. GEVRAAGD een boerenwagen op ijzer met gierbak in goeden staat. Haarlemmerweg 40a. Leiden. 3316 AVONDJAPONNEN te huur aangeb. 2 mooie Avondjaponnen. Alleen zij die zich daarin keurig kunnen gedragen relie ve te schrijven. Br. onder nc 3319 bur. v. d. blad. GEVRAAGD net R. K. Meisje voor de morgenuren in klein ge zin, Apothekersdijk 4. Gevraagd om spoedig in dienst te treden een nette 2de Bakkersbediende intern. J. A. Pieterse. Oostlaan 13, tel. 48. Piin- acker. 3333 TE KOOS» een groote vierkante ka chel, goed voor klein lo kaal of koffietent. Te bevr. bij J. Floor, Noord- wijkerweg 12, Katwijk a. d. Rijn. 3334 ter overname aangeboden z. g, a. n. Fransche schuif- trombone. Te zien tus schen 89 's avonds, Apothekersdijk 4. 3401 WONINGRUIL Aangeboden: beneden huis, 4 kamers en keuken in centrum der stad, tegen klein modern huis in Leiden of omgeving. Br. onder no. 3402 bur. van dit blad. GEVRAAGD 3444 c.v. N. Bakker Hz., Roeiofarendsveen, Tel. 48 en wandelwagentje te koop aangeboden. C. Spee Vrouwenkerkkoorstr. 5. Gevraagd voor direct of 1 Maart een BLOEMISTKNECHTJE Leeftijd 14 tot 17 j. door: Wed. P. Verdegaal Zo nen. Engelscheiaan 51 te Voorhout. 3336 Gevraagd voor spoedige indiensttreding met beneden de 20 jaar. Bekendheid met Boek houden strekt tot aanbe veling. Br. met uitv. inl. onder no. 3362 bur. v. d. b. Hierdoor deel ik U mede. dat ik mijn ruim 39 jaar beslaande zaak sinds 1 December j»l, heb overge dragen aan den Heer P. G. VAN SCHIE. U dankend voor het vertrouwen, mijn opvolger in Uw gunst aanbevelend. Hoogachtend, L. R. BEULINK. Onder referte aan het bovenstaande, hoop ik, da' U mij hetzelfde vertrouwen zult schenken dat mijn voorganger is ten deel gevallen. Brood- en Banketbakkerij P. G. VAN SCHIE v.h. L. R. BEULINK, MARE 4041 TELEFOON 26X35 vraagt iemand voor het die in staat is geheel zelfstandig cn accuraat te werken. Praktijk diploma Boekhouden vereischt. Mulo of H.B 8. .gewensoht. Voor een flinke kracht goede vooruitzichten Brieven onder Ko. 3442 bureau van dit blad Gevr. een aankomende SLAGERSBEDIENDE of Leerling bij P. Th. Ver hoef, Haarlemmerstraat 13, Leiden. 3341 NETTE WERKSTER gevr. voor één of meer dere ochtenden in de week. Bisschop. Lange- brug 40.3340 IN RUIL AANGEBODEN een zwarte damesmantel m 42 voor japonstof of zijde, tevens een paar le deren kaplaarzen te koop aangeboden. Br. onder no 3339 bur. V. d. blad. moderne heerenwinter jas. prima stof m. 46-48. Nieuwe Rijn 12. 3342 Aangeboden kleine ZIT-SLAAPKAMER in centrum v. d. stad, voor persoon met b. b. h. h. Br. onder no. 3422 bur. v d. blad. Er biedt zich aan 1 Febr. een net R.K. MEISJE voor d. en n„ liefst hui selijk verkeer omgeving Voorschoten. Rie Neder- pelt. Wijngaardelaan 50, Voorschoten. 3359 Notaris N. W. HOLT- KAMP te Leiden is voor nemens op Vrijdag 18 Jan. 1946 bij opbod en zoo noodig op Vrijdag 25 Januari 1946 bij afslag, telkens om 14 uur in het Notarishuis te Leiden publiek te verkoopen: 1. Het woonhuis met afz. bovenwoning te Leiden, Haarlemmerweg 39/39a, groot 1 are: verhuurd voor 10 per week. 2. Het woonhuis te Oegst geest, Terweeweg 62a, groot 1.89 are; verhuurd voor f 87.75 per 3 mnd. Bez. 15, 17, 22 en 24 Jan. van 14—16 uur. Betaling 25 Febr. 1946 met 1 mnd rente a 5 pet. Inl. verstrekt genoemde Notaris. Rapenburg 66, tel. 26478. 3438 BESCHAAFD MEISJE In gezin met 2 kinderen, vragen wij een net meisje om met de vrouw des huizes, gezamelijk het werk te doen, liefst in tern. Veel vrij. Goed loon Aanmelden Melch. Treub- laan 44, Leiden. 3449 VULPENHOUDER Nieuwe prima dames- en heerenvulpen in ruil aan geboden voor brandstof of iets anders. Br. onder no. 3343 bur. v. d. blad.

De Burcht | 1946 | | pagina 3