R.K. Staatspartij Katholieke Volkspartij Nieiiwjaarsannences Overeenstemming bereikt wordt Frankrijk en Cliina nitgenoodigd Lidmaatschap opengasteSd ook voor niet-kaiholieken! In de vergadering: van den Partijraad der R.K. Staatspartij, welke Zaterdag 1.1. te Utrecht is gehouden, is na een discussie welke bijna den geheelen dag in beslag nam, besloten de naam der partij te veranderen in Katholieke Volkspartij. Indien er één echte volks partij in ons land is, dan is het wel de R.K. Staatspartij, par don, de Katholieke Volkspartij. Men ga de samenstelling der verschillende politieke par tijen maar na. Er is maar een groote partij, welke door haar samenstelling een goed spie gelbeeld vormt van de wijze v -arop de Staat is opgebouwd. Het is de Katholieke Volks partij welke echt een volk vertegenwoordigd van werk nemers en werkgevers, van boeren, landarbeiders, ambte naren, vrije beroepen enz. Door haar samensteling is de Volkspartij bij uitstek geschikt om aan hét staatsdoel t.w. het algemeen welzijn mede te wer ken. De S.D.A.P. is altijd de partij der arbeiders geweest, de Vrijheidsbond die der werk- dus Katholieke gevers. Voortaan Volkspartij. Besloten is om de partij ook open te stellen voor niet-Ka- tholieken. Wij gelooven dat, zooals de kaarten in Neder land nu eenmaal op tafel lig gen er niet één niet-Katholiek aan zal denken om lid te wor den .van de Katholieke Volks partij. Wij schijnen voortaan niet meer van een Kath. beginsel- partij te mogen spreken, maar van een programpartij. Naar onze meening is men er niet in .geslaagd aan te toonen waarom dit zoo moet zijn. Volgens Pater Stokman is de R.K. Staatspartij, wij be doelen in de Katholieken Volkspartij nooit een begin selpartij geweest in dien zin dat zij beschouwd zou moeten worden als een uit de tien ge boden of uit natuurrecht voort vloeiende noodzakelijkheid. Maar dat heeft toch ook nooit iemand beweert. Prof. Romme beweerde dat de Kath. Volkspartij nooit iets anders is geweest-dan een pro grampartij maar voegde er aan toe dat zij tevens beginsel partij is. Vanwaar die voor liefde om de partij zoo plotse ling een programpartij te noe men, terwijl zij zich vanaf haar ontstaan tot den 22sten Decem ber 1945 nooit anders heeft aangëdiend dan als beginsel partij? Wij zijn nu eenmaal een theologijseerend volk. Doch de laatste jaren halen wij de theo logie naar onzen smaak toch war te veel in de politiek. Er zijn brochures verschenen waaruit moet blijken dat al- ieen theologen kunnen begrij pen waarom er wel of waarom er niet een partij van Neder landers die Katholiek zijn moet bestaan. En nu wordt de Openbaring er bij gesleept om aan te toonen dat de partij toch geen en toch weer wel begin selpartij is. Indien het zoo is dat alleen haarkluivende theologische en philosophische vakgeleerden het karakter der partij kunnen aantoonen, dan trachte men niet het Kath. volksdeel van haar dringende wenschelijk- heid te overtuigen. Wij zien in dat geharrewar over program- en beginsel partij een verwatering van ons standpunt. Men is bevreesd voor ver wijten. Men vreest dat men ons ons isolement verwijten zal en gebrek aan bereidheid van nationale samenwerkirtg. Wij vragen ons af waaraan e,i aan wie men concessies wil doen. Men stake de vruchteloo- ze pogingen, Zoolang wij in ons land meer willen zijn dan een niet-volk, zoolang wij po gen ons geestesmerk te druk ken ook op het openbaar, het staatkundig leven, zullen de verwijten op onze hoofden ge stapeld worden. Men aanvaar de ze in gemoedsrust. Gezins politiek. bescherming der open bare zeden, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, het zijn al le begrippen die uit ons iso lement gemeengoed zijn gewor den. Zij werden echter gebo ren noch grootgebracht in het verlangen om alle stroomingen tevreden te stellen, maar in het levendig besef dat het goed was zoo voor land en volk. BABY-PAKKETTEN. Alle babies die op of na 1 Januari 1945 zijn geboren en die nog geen baby-pakket heb ben ontvangen, komen alsnog in aanmerking voor een der gelijk pakket, bestaande uit: 500 gram breigarens en 6 luiers. Daar thans alle jonge moe ders, die'voor October j.l. niet geholpen konden worden van de geboden gelegenheid ge bruik willen maken, dient er op te worden gewezen, dat het vanzelfsprekend niet mogelijk is. alle pakketten gelijktijdig uit te reiken. Op de jonge moeders, die reeds zoo lang geduld moesten oefenen, wordt dus een beroep gedaan, om thans het geduld niet te verliezen. In ieder ge val ontvangen zij zoo spoedig mogelijk het lang verwachte pakje. worden thans reeds aangenomen. Prijs 15 ct. per mM.reg. DRIE-MOGENDHEDLN- CONFERENTIE „De regeeringen der Unie van Sowjet-Socialistische Repu blieken, Groot-Brittannië en de Ver. Staten verklaren, dat zij overeenstemming hebben bereikt en de regeeringen van Frankrijk en China uitnoodigen met haar tot overeenstem ming te geraken inzake een te volgen procedure betreffende de voorbereiding van vredesverdragen". Ook Nederland teekent de vredesverdragen De drie ministers van Bui- tenlandsche Zaken, hebben hebben verklaard, dat slechts zij, die de wapenstilstandsver dragen hebben onderteekend, hun handteekening zullen zullen plaatsen onder de vre desverdragen. Tot de onder teekenaars behooren in elk ge val Groot-Brijtannië, de Ver. Staten de Sowjet-Unie, België, Nederland. Tsje- cho-Slowakije en Joego-Slavië. (Welke verdragen het be- tréft, vermeldt het bericht niet). Gezaghebbende diplomatie ke kringen te Washington meldden op grond van de laat ste berichten uit Moskou, dat „zeer consciëntieuse onderhan delingen" hieraan voorafgin gen. Naar hechter samenwerking Het succes, dat de ministers der big three door het komen tot een overeenkomst inzake de voorbereiding van vredes verdragen met Italië, Roeme nië, Bulgarije, Hongarije en Finland hebben behaald, is een duidelijk bewijs van de moge lijkheid om moeilijkheden door middel van Anglo-Sow- jetrussisch-Amerikaansche sa menwerking te boven te ko men". heeft de radio-commen tator van Radio Moskou ver klaard. Hij zeide voorts: „De samenwerking tusschen de groote drie is niet alleen noodzakelijk, maar men mag wel zeggen, dat een voortdu rend pogén van hun kant de eenige hoop vormt een duur- zamen vrede voor de mensch- heid te verzekeren. Het is ge makkelijk te begrijpen waar om de verklaring van Molotof. Byrnes en Bevin de blijde stemming welke bij het ein de van dit jaar heerscht. nog belangrijk versterkt heeft". Politieke waarnemers in Londen vermoeden, dat het herstel van de samenwerking tusschen de drie groote mo gendheden ook zal leiden tot overeenstemming inzake het probleem en de controle over de atoom-energie. De houding van Frankrijk. Men acht het mogelijk dat het Fransche antwoord op de verklaring van de „big three" te Moskou het verzoek zal be vatten dat Frankrijk vertegen woordigd zal zijn bij alle be sprekingen waarbij de vredes verdragen op den Balkan ter sprake zullen komen. De ver klaring wordt nu bestudeerd en voor het einde der week kan het Fransche antwoord verwacht worden. SPORT KON. NED. VOETBALBOND. Uitslagen van 26 Dec. 1945. Distr. I: le klasse. Xerxes R.F.C. afgel. 2e klasse B.: Vel- senVios 30. Distr. II le kl. SpartaVuc 02. 3de klasse A. LugdunumL.F.C. 03. Distr. IV' le klasse: NoadHelmond 3—0. LUGDUNUM—L.F.C. 0—3. Beide elftallen hebben wij: zigingen, en zoo stond bij L.F.C. v. Leeuwen weer eens middenvoor en Herreur als rechtsbuiten. Lugdunum pro beerde het met P. Vermond op de linksbuitenplaats. Over het algemeen was het een slappe vertooning vooral voor de rust. De eerste aanvallen zijn voor Lugdunum maar door het fa len van de binnenspelers loo- pen deze aanvallen op niets uit. Ook de L.F.C.-aanvallen zijn niet gevaarlijk, door resoluut ingrijpen van de Lugd.-ach terhoede worden deze aanval len steeds weggewerkt. Rust breekt aan met blanken stand. Na de rust, hebber Her reur en v. Leeuwen bij L.F.C. van plaats verwisseld en nu wordt L.F.C. gevaarlijk. Na vijf miniuten wordt een goede L.F.C.-aanval besloten met een hard schot van Herreur, dat keeper Koet verraste. 01. Even is Lugdunum in het of fensief maar de voorhoede brengt er niets van terecht en blijft L.F.C. nu verder in de meerderheid. De druk op het Lugd.-doel wordt steeds grooter maar de Lugd.-verdediging is op zijn best en retourneert alles. Eerst na 25 miniuten ziet Ouwerkerk kans, na goed samenspel met Herreur, Koet voor de tweede maal te passeeren. 02. Even voor het einde passeert Sinteur de Lugd.-backs en brengt de stand op 03 waarmede even later het einde kwam. A.S.C.—DUNO 5—0. A.S.C. speelde gisteren vriendschappelijk tegen de Haagsche 4e klasser Duno en won deze ontmoeting met 50. De Rood-Zwarten hadden W. Freyser en J. Secrève weer in de gelederen die beiden hun plaats in het elftal nog ten vol le waard zijn. De doelpunten voor A.S.C. werden resp. ge scoord door Wolterink, Aniba 3 maal en v. d. Luit. ROOOENBURG—WASSE NAAR 3—2. Verrassende overwinning der Leidenaars. Op een slecht veld is het Roodenburg gelukt een zwaar bevochte overwinning te be halen op Wassenaar. Vooral al voor de rust was het een goede en aantrekkelijke wed strijd met Roodenburg in de meerderheid. Na ruim een kwartier spelen gelukt het v. Dorp zijn club de leiding te geven 10. Wasse naar laat zich ook niet onbe tuigd, maar zij vindt in kee per du Prie het groote strui kelblok. Even voor de rust scoort J. v. d. Weijden het tweede Leidsche doelpunt met welken stand de rust aan breekt. Na de rust verkeeren beide doelen beurtelings in gevaar, maar mede door het zware modderige terrein is er van goed spel geen sprake meer. Een vrije schop voor Rooden burg wordt door Lens opge vangen en met een hard schot verhoogt hij de stand tot 30. Met Roodenburg is het nu ge daan. Overdonderend komt Wassenaar opzetten en zij we ten door de middenvoor en rechtsbinnen den achterstand tot 32 te verkleinen. Door beide elftallen wordt er de resteerende tijd ge zwoegd en onder groote span ning fluit eindelijk de scheids rechter het einde. L.D.W.S.DOCOS 4—1. Op een buitengewoon glad veld heeft LDWS een zeer ge flatteerde zege behaald op Do- cos. Het vele goede werk van den LDWS-doelman en de vele gemiste kansen van de Docos- voorhoede waren oorzaak dat LDWS een dergelijk resultaat heeft behaald. Na ongeveer een kwartier spelen weet P. Boot voor LD WS de score te openen 10, terwijl even later dezelfde spe ler kans ziet om uit een voor zet van links ineens onhoud baar in te schieten 20. Voor al in de volgende periode kun nen een drietal schoten tegen de lat en onhoudbaar voor den LDWS-keeper geen gena de vinden bij Vrouwe Fortuna. Na de rust is LDWS iets in de meerderheid en kan v. d. Weijden-de score voor LDWS verhoogen 30. Hierna Docos weer in den aanval en kunnen zij de eer redden 31. Er volgt dan een gelijk opgaande strijd .en even voor het einde ziet P Boot nogmaals kans de Doco.s-backs te passeeren en Witteman met een kalm schot voor de vierde maal het nakij ken te geven 41. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 29 December 1945. lste kl.: Katwijk 1Rijnsb. B. 2: 2de kl. A. Quick B 4— Quick B. 3. 2de kl. B. Rijnsb. B. 3Leiden 3. Koudekerk Alphia. 3de kl. R.C.L, 2T. en D. 2. Noordwijk 3Ter Leede 3 Wedstrijdprogramma voor Zondag 30 December 1945. lste kl. A.: Alitor 1Alphen 3. lste kl. B.: Foreholte 1 S.J.C. 2; Lisse 3—V.V.S.B. 2; Warmunda 1Foreholte 2; S.J.C. 3Teijlingen 2. lste kl. C: L.F.C. 3—U.V.S. 4; Rooden burg 2—A.S.C. 3. lste kl. D.: A.S.C. 4Leidsche B; U.V.S. 5 D.O.C.O.S 2; Morschkw. K.R.V. 2de kl. A.: Alphen 5— Weter. B. 1; Alphia 3Alph. Boys 2; Altior 2—D.O.S.R. 2; Nic. Boys 2Altior 3. 2de kl. B.: V.V.S.B. 3—V.V.S.B. 4; Ka- gia 2Foreholte 3; Warmun da 2Teijlingen 4; S.J.C. 4r— Lisse 4. 2de kl. C.: A.S.C. 5— Lugd. 5; Rouwkoop 2D.S.B. 2 2de kl.. D.: D.O.C.O.S. 3— U.V.S. 6; V.V.L.V. 2—Lugd 6. 3de kl. A.: Alph. Boys 3Al tior 4; Weter. B. 2Alph. Boys 4. 3de kl. B. A.S.C. 7— Z.L.C. 3; D.S.B. 3—L.F.C. 7. 3de kl. C.: Meerburg 2L.F.C. 8; U.V.S. 8Roodenburg 6. Jun. A. afd. A: AlphenAl tior (A); Alph. Boys (A) D.O.S.R.: Altior (B)—Alph. Boys (B); Nic. BoysAlphia. Afd. B.: TeijlingenLisse; Afd. C.: A.S.C. (A)K.R.V.; RoodenburgLugd. Afd. D.: L.F.C. (B)A.S.C. (B); U.V.S. (B)D.O.C.O.S. (B); Meer burg—U.V.S. (C). ATHLETIEK. R.K.S.V. DOCOS. Op den 2en Kerstdag organi seerde de Rotterdamsche Athl. Ver. Minerva zg. Kerstveldloo- pen. Deze races werden ge houden met handicap. Aller eerst startten de D.-klassers die 20 sec. voorsprong hadden op de C-klassers, die op hun beurt ook weer 20 sec. voor sprong kregen op de B-klassers waarna uiteindelijk na 15 sec. de A-klassers startten. De afstand bedroeg 2600 me ter. Het parcours was zeer zwaar en stelde hooge eischen aan de loopers. De eerstbinnen- komende de D-klasser S. Broekman van de A.V. '36 Alphen werd winnaar. J. Riet hoven (C) klopte de Docos- man H. Mentink (C) op de eindstreep en deze loopers kwamen resp. 8e en 9e binnen. De A-klasser L. v. d. Steen (Docos) die een voorsprong had gegeven van 55 sec. kwam als no. 31 binnen. Ook de an dere 3 Docosloopers wisten in een veld van 160 deelnemers, uitstekende plaatsen te bezet ten. De leden van de afd. Athle- tiek worden eraan herinnerd dat de training volgende week Woensdagavond weer wordt hervat op dezelfde plaats en tijd. SCHAKEN. De eerste wedstrijd voor de competitie van de Ned. Schaak bond tusschen Haagsche Chr. Schaakver. en L.S.G. werd een groote overwinning voor de Leidenaars. De behaalde resul taten waren: Haagsch Schaakv^r. L.S.G. L. de Bondt-C. v. d. Berg 10 A. v. Zijl-L. J. Tummers 01 H. v. d. Hoff-J. Zitman 01 K. de Roo-G. Bosscha 01 P. W. Droog-A. J .Rotteveel AA J. Kreuzen- W. Demmendaal 01 J. Valstar-W. H. v. d. Nat A'A J. Bakker- mr. A. G. de Blécourt 01 G. C. Klapwijk- A. E. J. Modderman V?A J. Verhoef-J. Verhoef 01 Totaal uitslag 2 A7 A HOCKEY. Heeren. LEIDEN I—AMSTERDAM I 2—7 Om den Amsterdam-beker speelde gisteren Leiden tegen Amsterdam. De Amsterdammers hadden een groot overwicht en reeds na een kwartier hadden zij een 04 voorsprong. Zij wisten hieraan nog drie doelpunten toe te voegen, terwijl Goed koop en Wagenaar de twee Leidsche doelpunten voor hun rekening namen. "LEIDEN II—H O C. n 1—2. Leiden II speelde met 9 man tegen HOC II en moest met 12 het onderspit delven. Dames. H.H.Y.C.—LEIDEN 2—0. HHYC dat een klasse hoo- ger speelt in de competitie dan Leiden heeft een moeilijke overwinning weten te behalen. Een kwartier voor het einde was de stand nog steeds dub bel blank. Uit een doorbraak wist HH YC onhoudbaar te scoren 10, terwijl even later een fout van de Leidsche keepster werd af gestraft 2—0.

De Burcht | 1945 | | pagina 2