V-2 Regeering antwoordt V.S. Energieke pogingen om te slagen Het gaat goed in Indonesia DE IN WASSENAAR De Nederlandsche regeering lieeft met waardeering en op rechte erkentelijkheid kennis genomen van de verklaring -an 19 December j.l. van het Departement van Staat der Ver. Sta ten over den huidigen toestand in Ned. Indië. Aandrang op Geallieerden tot blijvenden steun Neerlands vurigsten wensch; „Vreedzame oplossing" In deze verklaring wordt op duidelijke wijze uiteengezet, eenerzijds de taak, die S.E.A.C. in opdracht van de geallieer de naties aldaar heeft te ver vullen en anderzijds de nood zaak voor de Nederlandsche autoriteiten, als vertegenwoor digers van den territorialen s jverein, en de Indonesische leiders om een gezamenlijke oplossing te vinden voor de thans gerezen problemen. De Nederlandsche regee- ring heeft volledig begrip voor de moeilijkheden, welke met de uitvoering van de taak van S.E.A.C. gepaard gaan, doch zij moet blijven aandringen, dat deze taak en met name het ontwapenen en evacueeren van het Ja- pansche leger, het zich in bezit stellen van Japansche wapenen en het in veiligheid brengen van de krijgsgevan genen en geïnterneerden, niettegenstaande deze moei lijkheden, vervuld zal wor den. Het levensgevaar, waarin ve len als gevolg van niet te ver ontschuldigen uitspattingen van extremistische zijde, n'og verkeeren, mag haar in het licht doen stellen, dat een spoe dige bereiking van de gealli eerde doeleinden om redenen van menschelijkheid uiterst wenschelijk voorkomt. Het is de vurige wensch der Nederlandsche regeering om harerzijds, met alle middelen, hiertoe mede bij te dragen met name door het vine en in ge meenschappelijk overleg met de Indonesiërs van een vreed zame oplossing, opdat ten spe- digste aan het onnoodig bloed vergieten, waarvan zoovele vredelievende Nederlanders, Indonesiërs, Chineezen en an deren het slachtoffer zijn of dringen te worden, een einde wordt gemaakt. De Nederlandsche regeering merkt nog op, dat de bespre kingen, welke met de Indone STEEDS MEER DUITSCHE OORLOGSBUIT AAN HET LICHT. In een officieele mededeeling is bekend gemaakt, dat in de Britsche zone van Duitschland weer een hoeveelheid oorlogs buit is ontdekt. Hiervan ma ken een groot aantal Belgische trams deel uit, voorts 500 Fransche vliegtuigmotoren, on vervangbare Nederlandsche meteorologische instrumenten en een onmetelijke hoeveelheid machinerieën uit deze drie landen. Na de ontdekking zijn te Berlijn besprekingen gevoerd over de restitutie. Aan de be langhebbende geallieerde mo gendheden is verzocht een ver bindingsofficier naar het Brit sche hoofdkwartier te zenden om hun respectieve eischen in te dienen. Voorts wordt de vonds van eenige honderdduizenden kerk klokken gemeld. 800 hiervan zijn reeds naar Nederland en België teruggekeerd'. 1200 kg. mangaanhoudend brons, waar schijnlijk uit Nederland afkom stig is nabij Gelsenkirchen ont dekt. WIJZIGING DER KIESWET. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het door de regeering toegezegde wetsont werp tot aanvulling en wijzi ging van de kieswet, de pro vinciale wet en de gemeente wet alsmede bijzondere voor zieningen met het oog op de in 1946 te houden verkiezingen. De voorgestelde wijzigingen hebben ten doel, den leeftijd voor het actief kiesrecht tot 23 jaar te verlagen. sische leiders worden gevoerd, niet zijn onderbroken, met na me ook niet, door de overkomst van dr. van Mook naar Neder land. Ook de Nederlandsche regee ring is bezield door den uit sluitenden wensch om een voor alle betrokkenen bevredigende regeling te kunnen bereiken, welke zoowel de welvaart en het geluk van Indonesië als stabiliteit in dit deel van de wereld zal bevorderen. DE RANTSOENBONNEN REPARATIE SCHOENEN. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 15 December rantsoenbonnen met een op druk „AA 1 rantsoen" in ge bruik zijn genomen voor het doen repareeren van schoenen. Voor deze bonnen komen uit sluitend in aanmerking groote instellingen en bedrijven, waai de werkzaamheden het nood zakelijk maken, dat het perso neel in de gelegenheid wordt gesteld veelvuldiger schoenen te doen repareeren. Deze be drijven kunnen hun aanvra gen indienen bij het Rijksbu reau voor huiden en leder te Amsterdam. Het heeft voor het publiek geen zin aanvragen om deze bonnen in te dienen, aan gezien deze uitsluitend worden verstrekt aan de bovenvermel de bedrijven. CARTE DES GOURMANDS. i •f) Anguille fumée Traite Saumonie en gelee Homard en Bellevue Oxtail Clair Suprème de Turbot a F Admiral Médaillons de Ris de Veau „Richelieu" Dindonneau de Noël au parfum de Périgord - Salade Louisette i Glacé Rêve de Noël 2709 DRIE-MOGEN DHEDEN-CON I ERENTIE Ondanks het optimisme dat de bijeenkomst te Moskou omgeeft, bestaan er te Washington aanwijzingen dat de houding der Sovjet-Unie ten aanzien van Turkije en Iran slechts één aspect is van de grootere vraagstukken van principieelen aard. Maar men zet iedere poging om te slagen voort. Wanneer men niet zou slagen zou dit een ernstige uitwerking hebben op de at mosfeer bij de opening van de algemeene vergadering der Or ganisatie van de Vereenigde Volken. Stalin op den achtergrond INDONESIË volgens Soekarno tenminste EENIGE DROEVIGE Het schijnt, dat de drie mi nisters, die te „Moskou confe- reeren de besprekingen vrij wel uitsluitend zelf voeren, terwijl de leden hunner res pectieve c Negaties geheel op den achtergrond blijven. Zij worden slechts in enkele bij zondere gevallen geraadpleegd. Stalin houdt zichzelf evenzeer achteraf, maar de algemeene indruk is toch, dat zijn aan wezigheid in Moskou en zijn gesprekken met Bevm en met Byrnes zeer veel hebben bij gedragen tot het scheppen van een sfeer van optimisme rond de conferentie. Volgens Amerikaansche bron maken de informeele bespre kingen nog steeds goeden voortgang in een „warme men- schelijke sfeer". Er wordt op gewezen, dat deze informeele bijeenkomsten aan de minis ters aanzienlijk meer bewe gingsvrijheid bieden en hen in de gelegenheid stellen het as pect der besprekingen uit te breiden. Er wordt echter nog steeds geheimhouding betracht aangaande de op de bijeen komsten besproken onderwer pen. Naar te Washington verluidt zal de bijeenkomst der Big Three te Moskou tot de Kerst mis duren. De Amerikaansche Min. van Buitenl. Zaken had verzocht de bijeenkomst voor Dinsdag aanstaande te beëin digen, aangezien hij begin Januari de bijeenkomst' der Vereenigde Volken te Londen moet bijwonen. Het verloop der conferentie maakt het ech ter noodzakelijk de besprekin gen voort te zetten, en ook Byrnes heeft zich hierbij neer gelegd. Het Kerstfeest doet thans zijn intrede bij de conferentie te Moskou met drie gezellige afspraken op het programma. Bevin, Bynes en Molotof hebben gisteravond den Bol- sjoi-Schouwburg bezocht, waar men hen minutenlang toejuich te. Ljepsesjenskaja danste Pro- kofief's „Asschepoester". Daar na gingen zij naar de Fransche Ambassade, waar madame Ca- troux, de vrouw van den Fran- schen ambassadeur een feest bij den kerstboom gaf. ONTHULLING VAN BERGSON IN ZIJN TESTAMENT. De Fransche filosoof Henri Bergson die in 1941 in den ouderdom van 82 jaar is over leden, heeft in zijn testament onthuld: „Steeds meer voel ik mij tot het Katholicisme aan getrokken, dat, naar mijn mee ning, de volledige vervulling van mijn Joodsche geloof is. Ik zou mij hebben willen be- keeren, maar het toenemende anti-semitisme doet mij ge voelen dat mijn plaats onder mijn vervolgde broeders is, die ik- met wil verlaten". FRANSCHE REGEERING DEVALUEERT DE FRANC. In een buitengewone bijeen komst zijn de leden van het Fransche Kabinet het eens ge worden over de. devaluatie van den franc. De nieuwe wissel koers zal, naar men vermoedt, heden bij decreet door den Min. van Financiën, Rene Pleven, worden bekend gemaakt. Vervolgens zal een korte wet betreffende de herschatting van den goud-voorraad van de Banque de France aan de na tionale vergadering worden voorgelegd. FEITEN Elf leden van R.AJF., die te rugkeerden van een voetbal wedstrijd in Meester Cornelis, zijn in een hinderlaag gelokt. Toen de vrachtauto, die de ze mannen vervoerde, door het gebied van Kramat, in Bata via reed, werd hij onder vuur genomen. Vier leden van de R.A.F. werden gedood, twee andere gewond. Kramat is voortdurend ge vechtsterrein geweest, en of schoon er door Britsche en Britsch-Indische troepen voort durend zuiveringsacties uitge voerd worden, komen er in dat gebied steeds opnieuw moei lijkheden voor. Britsche tanks pogen de In donesiërs, die vuren vanuit boomen en kampongs, in be dwang te krijgen. Volgens gezaghebbende Brit sche kringen, kost het hand haven van wet en orde te Ba tavia een dagelijksche tol van ongeveer drie a vier dooden en een grooter aantal gewonden. Dit cijfer betreft zoowel leger- ongevallen als slachtoffers van moorden Op de Nassau-Boulevard is hevig geschoten. Hier bevinden zich op het oogenblik een aan tal Britsche officierspaviljoens. In een pakhuis bij de Amster- damsche Poort te Batavia, waar een hoeveelheid tin is opgesla gen, werden 2 Indonesische ram pokkers gedood, 1 gewond en 2 gearresteerd, nadat zij aan herhaalde waarschuwingen geen gehoor hadden gegeven. Het officieele Britsche com muniqué meldt, dat de 12 In- do-Europenaen, wier lichamen Donderdag begraven weiden gevonden in een rijstveld bij Bandoeng allen vastgebonden handen hadden en een doorge sneden keel. Men gelooft, dat ze behoord hebben tot de 27 menschen wier ontvoering te voren gemeld was. In Semarang, waar de twee leiders van een brandstichters bende gearresteerd zijn, waren .de vloot en artilierie-vuur noodig om een deel van de stad te zuiveren. Een patrouille naar het Zuiden vond een bar ricade, die met machinegewe ren werd verdedigd. Uit Buitenzorg werd gemeld, dat de politie- en burgerlijke autoriteiten niet constant in samenwerking zijn. Het hoofd van politie bijvoorbeeld wei gert nog steeds een samen spraak te houden met brigadier Mellsop. Twaalf Indonesiërs in zwarte uniformen zijn gearres teerd. In Medan, op Sumatra, wa ren drie Britsch-Tndiërs van verschillende rang, die sinds 10 December vermist werden, teruggekeerd, door de hulp van het Indonesische leger. Een kist met granaten en andere ammunitie werd gevonden, toen het Indonesische hoofd kwartier werd aangevallen. Roode Kruis hospitaal door extremisten aangevallen In Batavia is weer geschoten. Volgens Britsche rapporten zijn ten Oosten van. Semarang nog meer kampongs gezuiverd met behulp van artillerie vuur. Bandoeng is rustig, volgens een verklaring van den Indi- schen R.V.D. zijn in het Bron beek-gebied te Bandoeng vijf arrestaties verricht in verband met de ontdekking van twaalf verminkte lijken van Indo- Europeanen. Gisterenmiddag hebben ex tremisten gedurende meer dan een uur een aanval gedaan op het Roode Kruis nood-ihospi- taal in het Kramat gebied te Batavia. Een patiënt en twee leden van de staf werden ge dood. een patiënt en vijf ie- den van de staf gewond, allen Indo-Europeanen. De gedoode patiënt, had getracht de wacht van het Kramatkamp in de na bijheid te waarschuwen. De leden van de staf werden door een granaat die in de keuken gegooid werd gedood. Ook in de operatie kamer werd een handgranaat geworpen die aanzienlijke schade aanrichtte. De patiënten moesten onder hun bedden dekking zoeken. „We blijven op Java". Ongeveer 8000 vrouwen èn kinderen, die zich thans in Soerabaja bevinden, hebben om familieredenen den wensch te kennen gegeven om op Ja va te blijven. Een gedeelte van hen bevindt zich in het Oedjoeng-kamp, waar de voedselpositie be trekkelijk goed is. Het ligt ech ter in het voornemen om hen, zoodra er voldoende scheeps- ruimte beschikbaar is. te eva cueeren. DE PAKJES VOOR DE OOST. De pakjes voor den lucht- dienst. Amsterdam-Batavia zul len als aangeteekende stukken worden behandeld. Het aan- teekenrecht is begrepen in het tarief van 5.t/m 500 gram en 10.t/m 1 kg. Onder de tegenwoordige omstandigheden zijn pakjes slechts ter verzen ding toegelaten naar Java en Sumatra, indien zij bestemd zijn voor Batavia, Bandoeng, Semarang, Soerabaja. Padang, Palembang en Medan. Brieven en briefkaarten zul len voorloopig nog niet kunnen worden aangeteekend. Verder dient er rekening mede gehouden te worden dat correspondentie voor andere bestemmingen dan de hierbo- vengenoemde aan groote ver traging onderhevig is. HET STOFFELIJK OVER SCHOT VAN GENERAAL VATTON NAAR HAMM. Het. stoffelijk overschot van generaal Patton is gistermiddag naar Hamm overgebracht. Er had een eenvoudige kerkdienst plaats en een indrukwekkende stoet ging door de straten, vol met Amerikaansche troepen en duizenden Duitsche burgers. De begrafenis is heden op de Amerikaansche begraafplaats. Ongeveer duizend officieren en manschappen woonden den lijkdienst bij. F EN Amerikaanscli expert, luit.-kol. Gretaback. heeft een rapport opgesteld over de V-2 uit gegevens, welke hij in Nederland verzamel de en waarvoor hem inlicht te o.a. de lieer Van Vliet, uit Wassenaar, welke gemeente over de V-2 kan meepra ten. Zooals het meer gaat wanneer twee of meer per sonen hetzelfde waarnemen, blijkt ook uit het verschijn sel van de V-2, dat twee of meer nog niet hetzelfde zien. Juist is dat de V-2 kon worden afgeschoten vanaf een auto die op een wille keurig punt van den weg werd gezet. In September 1944 werd zoo de V-2 ge lanceerd vanaf de Rust- en Vreugdlaan en vanaf den Schouwweg bij den politie post te Wassenaar. Dat de explosie den weg deed smel ten is echter onjuist want in September 1944 fietsen wij door de Rust- en Vreugd laan nog geen tien minuten nadat daar een projectiel dek was ongeschonden, maar de schors der boomen deer lijk geschroeid. Bij den po litiepost aan den Schouwweg waren ter plaatse de klin kers uit het wegdek geslin gerd. Dat bij de start ge middeld één Duitscher het leven liet door opgeloopen brandwonden, is ongetwij- Het talrijke mislukken van de V-2 schijnt te moeten worden toegeschreven aan het bevriezen der vloeibare lucht. Feit is dat er aanvan kelijk minder mislukkingen plaats hadden dan later in het seizoen toen het kou der was. Een courantenbericht meld- feld overdreven. Van man- de een dezer dagen, dat el- schappen in asbest, hebben ke V-2 die op Londen neer- wij nimmer iets gezien of- kwam een vierhonderd schoon wij eenmaal op 90 huizen vernielde. M. afstand van het projec- Men vraagt zich af waar- tiel stonden en eerst wer- om de V-2-projectielen, wel den weggestuurd toen men ke op Den Haag neerkwa- de laatste voorbereidingen men. telkens slechts drie of voor den start trof. vier huizen vernielden, het- Het projectiel was beschil derd met doodskoppen en met echt Duitsche opschrif ten. reeds uit den vorigen oorlog bekend, zooals „Cott was afgeschoten. Het weg- strafe Engeland". geen inderdaad overeen komt met de explosieve kracht van een bom van 1000 kg., een lading welke door de V-2 werd meege- aomen.

De Burcht | 1945 | | pagina 5