Johannes, KARDINAAL DE JONG 32 Nieuwe Kardinalen benoemd Een nieuwe Nederlandsche Kardinaal Gebeurtenis van bijzondere beteekenis Slechts 4 Italianen benoemd DUITSCHE KARDINALEN LEVENSLOOP VAN JOHANNES KARDINAAL DE JONG. Mgr. dr. Joannes de Jong werd den lOden September 1885 te Nes op Ameland geboren. Hij was de zoon van Jan de Jong en Catha- rina Mosterman. Na aan de se minaries te Cuhmborg en Rijsen- burg te zijn opgeleid,, ontving hij den 15den Augustus 1908 de „Ziet nu mijn dienaar. Op hem heb Ik mijn geest gelegd en mijn volk zal hij de wet verkondigen". De voorzienende lielde Gods, die de wegen der menschen leidt voerde den nieuwen Kardinaal langs een levensbaan, waar hij rijke schatten van velerlei ervaring opdeed, en waaruit hij kon putten om zijn hoogen taak te vervullen en de zware lest te dragen. De mensch, die de geschiedenis beoelent om in haar na te speuren de leidende hand San God, om uit haar diepten op te delven de ver- pnesterwijding_ Daarna zette hij borgen oorzaken van ondergang en van herstel de mensch, die de Rome de theoiogische. en phi. tijden doorvorscht en daarbij alles stelt onder het licht der eeuwig heid, deze mensch doet een rijkdom aan wetenschap op, die hem meer dan anderen in staat stelt de toekomst in te schouwen en te weten wat hij moet doen, hoe hij moet spreken met het oog op de dingen die zullen gaan kómen. Zulk een mensch is de nieuwe Nederlandsche kardinaal. Een man van rotsvast geloof en van een intense goedheid. Van een diepe ge leerdheid en van een waarachtige eenvoud en die de wapenspreuk, die hij als aartsbisschop koos, van jongsal-aan onuitgesproken in praktijk heeft gebracht„God is mijn Helper". Het is het privilege der Kerk dat zij de adel der zielen en de adel van karakter niet afleest uit een stamboom, maar wel uit de vrucht bare werking der genade, die in het kind van eenvoudige menschen tot de hoogste toppen kan komen, evengoed als in het kind van vorstelijken bloede. Geboren uit eenvoudige ouders op het kleine en verdoken Ameland werd Jan de Jong, kind van een wapenlooze wieg, geroepen om zich als Aartsbisschop een wapen te kiezen, en dit wapen kenmerkte den adel van zijn geest, die zich in nederigheid bewust was niets te ver mogen zonder Hém die alles in ons vermag. Als Katholieken zijn wij verheugd en voelen wij een gerechtvaar digde trots dat één der onzen uit de lage landen aan de zee, ge roepen wordt als een der hoogste raadgevers in de heilige Stad. Als Katholieken zijn wij trots en fier omdat wij in de uitverkiezing door den H. Vader de lofprijzing mogen hooren over het beleid van onzen Aartsbisschop, maar ook over het Katholieke volk dat zich in trouwe rondom dien Aartsbisschop stelde Maar niet alleen als Katholieken, ook als Nederlanders verheu gen wij ons over dit feit omdat daarmee ook geëerd wordt de stoere, Nederlandsche houding door den Aartsbisschop als leider van het verzet der Kerk in de donkere jaren der verdrukking aangenomen. „Mgr. de Jong", aldus de Min.-President Prof. Schermerhorn, „Mgr. de Jong is thans geëerd als geloovig christen en als geleerde; hetgeen ons allen weldadig aandoet is, dat dit ook den moedigen en onverzettelijken Nederlandschen strijder geldt, die zijn kracht uit dit geloof heeft geput in de jaren ven dreiging en druk". Inderdaad, wij mogen op den nieuwen Kardinaal de woorden van den profeet toepassen: „Ziet mijn dienaar, op hem heb ik Mijn geest gelegd en mijn volk zal hij de wet verkondigen". Wij willen den nieuwen Kardinaal in onze gebeden gedachtig zijn, maar wij willen ook den „dienaar Gods" gedachtig zijn. Gedachtig de trouw, de moed, de onverschrokkenheid en vooral de volharding waarvan hij het stralend voorbeeld gaf. Volharding in het geloof, dat alles aan kan. Volharding in de hoop, die nooit ten onder gaat. Volharding in de liefde, die alles overwint. Genegenheid des Pausen voor Polen en Hongarije Het gisteren in Vaticaanstad gehouden consistorie voor de benoeming van 32 nieuwe kar dinalen beteekent zonder twij fel èn door deze benoemingen èn door de nieuwe feiten, die zich daarbij voordoen, een ge beurtenis van bijzondere be teekenis. Het is voor de eerste maal, dat het college van kardina len voltallig zal zijn en der- halve uit 70 leden zal be staan. Voor het eerst zal ook een kleurling van het colle ge van kardianleen deel uit maken: het is de Chineesche prelaat Mgr.. Thomas Tien, Apostolisch Vicaris van Tsingtao. Zonder precedent ook is het in de annalen van de kerk, dat slechts vier Ita- liaansche kardinalen zijn be noemd tegen 28 niet-Italia- nen. De Italiaansche kardi nalen zijn voor het eerst in de annalen der kerkgeschie denis in de minderheid. Niet minder dan elf prelaten van het Amerikaansche conti nent ontvangen den kardi naalshoed: vier leden van het Episcopaat der Ver. Staten, een van Canada, twee van Brazilië, een van Argentinië, een van Chili, een van Cuba en een van Peru. Voor het eerst in zijn historie zal Canada nu twee kardinalen hebben en hetzelf de is het geval in Brazilië en Argentinië. Voor de eerste maal ziet Cuba het hoofd van zijn Episcopaat tot kardinaal verheven. Ook Australië kreeg een „Prins der Kerk". Het Nabije Oosten zal nu twee kardinalen tellen t.w. Mgr. Agagianian, de Armeen- sche patriarch, en kardinaal Tappouni, patriarch van Sy rië. Frankrijk heeft nu zeven kardinalen, Duitschland vier, en ook Spanje vier. Bijzonde re genegenheid toont de Paus jegens Polen, dat nu in kardi naal Hlond en mgr. Sapiha twee „Prinsen der Kerk" zal hebben, alsmede jegens Hon garije, welks nieuwe primaat terstond al den kardinaalshoed krijgt. losophische studies voort en pro moveerde in 1911 in de eeuwige stad. In Nederland teruggekeerd, werd hij benoemd tot assistent te Amersfoort aan de St. Franciscus Xaveriusparochie en 16 April 1912 volgde zijn benoeming tot Conrector aan het moederhuis van O. L. Vrouw in diezelfde plaats. In 1914 volgde zijn benoe ming tot Professor in de kerkge schiedenis aan het Groote-Semi- narie te Rijsenburg, als opvolger van Prof. Knuf. Zijn aanstelling tot President van genoemd semi narie volgde in 1931, en wel als opvolger van Mgr. Dr. Schaep- man. Twee jaar later benoemde Z. H. de Paus hem tot kanunnik poenitentiaal van het Metropoli- taan Kapittel. Bij bulle van 3 Augustus 1935 werd hij titulair Aartsbisschop van Rusio en Coadjutor met recht van opvolging van Mgr. J. H G Jansen, toenmalig Aartsbis schop van Utrecht. Den 12den September 1935 werd Mgr. de Jong door den Bis schop van Breda Mgr. P. Hop mans, tot bisschop gewijd in de kathedraal te Utrecht. In 1936 nam hij bezit van den bisschop- pelijken troon en werd den 14den Februari van dat jaar plechtig ge- introniseerd. De Nederlandsche Regeering benoemde Mgr. de Jong tot offi cier in de orde van Oranje Nas sau en tot ridder in de orde van den.Nederlandschen Leeuw. SNELLE JOURNALISTIEK. In Augustus 1935 was de pre sident van het groot-seminarie te Rijzenburg toevallig te Zwolle en werd daar plotseling aan de telefoon geroepen. Hij kreeg daar „een telefoontje uit Rome" waarin hem even werd verteld dat hij aartsbisschop ging worden. Toen Mgr. dr. de Jong aarts bisschop van Utrecht, gister avond de nieuwsberichten aan zette van „Herrijzend Neder land" hoorde hij daar het eerst van zijn verheffing tot kardi naal. Hedenmorgen heeft den mi nister-president prof. W. Scher merhorn een bezoek gebracht aan den kardinaal. DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. BAETEN. De bisschopswijding van Mgr. Baeten op 27 Dec. a.s. in de Bredasche kathedraal gaat een plechtigheid worden van bijzonderen luister. Niet in het minst hierom, omdat alle bis schoppen van Nederland en de Pauselijke Internuntius Mgr. Giobbe deze hooge gebeurtenis zullen bijwonen. Ondanks zijn hoogen leeftijd heeft Mgr. Hopmans de func tie van consecrator op zich ge nomen, terwijl als assistent bisschoppen zullen fungeeren Mgr. Lemmens en Mgr. Hui- bers. Uteraard is de belang stelling voor de bisschopswij ding, vooral in het Bredasche diocees, uitermate groot. Daar Mgr. Hopmans, bisschop van Breda blijft, zal Mgr. Baeten gewijd worden als titulair- bisschop van Breda met als ti tel bisschop van Dorylaeum (een episcopaat in Klein-Azië). Alphen, de geboorteplaats van Mgr. Baeten, heeft er een eer in gesteld den nieuwen bisschop een fraai uitgevoerden bisschopsring aan te bieden. Clemens, Kardinaal von Galen en Conrad, Kardinaal von Preysing Er zijn vier nieuwe Duitsche kardinalen en onder hen zijn er twee waarvan men de ver heffing tot het kardinalaat kan beschouwen als een volledige goedkeuring van hun onver schrokken houding tijdens den oorlog en daarvoor tegen het Hitler-régime. Ook ons, Nederlandsche Ka tholieken, zijn deze beide kar dinalen niet onbekend. Ook hier immers werden onder ons de prachtige preeken verspreid die dé onverschrokken Graf von Galen in zijn kerk te Muenster en door zijn geheele Westfaalsche diocees hield. Hoe dikwijls werden die preeken en brieven van hem in de uitzending voor Duitsche Katholieken vanuit Londen wereldkundig gemaakt en men kan het dan ook begrijpen dat in het rapport van de Gestapo, waarbij het Katholieke Episco paat van Duitschland tot staat- vijand werd verklaard, de bis schop van Münster, Mgr. Graf von Galen met name werd ge noemd. Ook de Bisschop van Berlijn, von Preysing, heeft zich tijdens den oorlog duchtig geweerd en ook van hem hebben hier in Nederland verschillende toe spraken gecirculeerd. Het zai zeer zeker voor bei de kerkvorsten een bemoedi ging zijn bij de bovenmensche- lijk zware taak die zij voor het herstel van het geloof- en het zedelijk leven in Duitschland hebben te verrichten. OP KORTE GOLF -Een Britsch Lancaster vliegtuig heeft een reis om de wereld gemaakt om mogelijk heden voor troepenvervoer op lange afstanden te onderzoe ken. De resultaten waren be vredigend. De Fransche regeering zal een groote order voor schepen in Canada plaatsen. De beta ling zal geschieden middels het Canadeesche regeeringscrediet aan Frankrijk, hoewel de koop som dit bedrag waarschijnlijk nog zal overtreffen. De Sowjet-Russische mili tairen hebben in de kluizen van de Duitsche Munt te Ber lijn een verzameling oude mu ziekinstrumenten gevonden, welke hebben toebehoord aan den grooten Johann Sebastiaan Bach. Dr. Davey, een bioloog van de Imperial Chemical In dustries, verklaarde. dat Groot- Brittannië een nieuw genees middel bezit, paludrine, het welk volledige genezing van malaria geeft en tevens de ver spreiders van die ziekte in af- gelegenstreken uitroeit. Verder verklaarde Davey. dat de for mule voor paludrine waar al leen Groot-Brittannië over be schikt, in 1947 aan de wereld bekend gemaakt zal worden. De commissie voor Bui- tenlandsche Zaken van het Amerikaansche huis van afge vaardigden heeft zich ten gun ste van onbeperkte Joodsche immigratie in Palestina uitge sproken. Het Huis zelf zal over deze kwestie stemmen. Na de onderzee-aardbe ving van 28 November hebben zich in de Arabische zee drie nieuwe eilandjes gevormd. Uit een ervan spuit nog steeds lava en de zee er omheen is heet. Churchill zal midden Ja nuari aanstaande naar New York vertrekken. Op advies van zijn dokter zal hij eenigen tijd rust gaan nemen ten huize van den Canadeeschen Kolonel Frank Clarke in Florida. De Engelsche regeering is voornemens een klein aantal vooraanstaande geleerden en technici uit Duitschland naar Engeland over te brengen om er zeker van te zijn. dat Duit sche wetenschap en techniek, die voor Engeland van belang karei de Bree. kan zijn, bewaard wordt.

De Burcht | 1945 | | pagina 4