Een triest beeld Politieke gevangenen 1in de Tweede Kamer COMMUNISTEN VOLGEN NAZI'S NA 3)emootatie 700ALS te verwachten had dit onderwerp de belangstelling van alle leden en men rekende erop dat de Min. van Justitie Kolfscho ten het zwaar te verantwoorden zou hebben. Men heeft dan ook inder daad harde dingen gezegd en ellendige waarheden moeten openbaren. Maar bij dit alles was er toch het begrip voor de uitengewone groote moeilijkheden, die dit onderwerp met zich meebracht, terwijl men het niet eerlijk vond deze Min. te belasten met alle fout»n van het verleden. De heer Bij Is ma (V.D.) opende het tournooi met een klacht die bijna door alle spre kers zou worden herhaald n.l. de trage gang van zaken met betrekking tot de bijzondere gerechten. Wanneer hij vraagt dat het Besluit Buitengewone Rechtspleging als materie ten spoedigste bij de wet zal wor den geregeld, blijkt uit het vervolg van de zitting, dat hij ook daarin niet alleen staat, Wantoestanden. De heer Kortenhorst (R. K.) constateert, dat deze Min. zich voor een toestand ge plaatst zag. waarvoor hij niet verantwoordelijk was. Dat neemt niet weg. dat het. Ne- derlandsche recht op een ver keerd spoor Is geraakt. De Londensche sfeer was ook met geschikt om de toekomstige rechtspleging in overeenstem ming te doen zijn met de Ne derlandsche rechtsopvattingen. Intusschen zitten we ^met 90.000 geïnterneerden. Beter ware als alle voornaamste N.S. B.-ers tegelijk voor het gerecht waren gedaagd. De regie in Neurenberg is dan ook veel beter dan hier. Thans kriigen onze landverraders nog gele genheid zelfmoord te plegen en zich aan hun straf te onttrek ken. De Min. is er nog met m geslaagd, de moeilijkheden op te lossen. Hij heeft het nu ge probeerd met rechtspraak door het O.M. Laat de Min. de advo catuur inschakelen. Deze kan het O.M. helpen met het uit zoeken van dossiers e.d. Spreker komt nu op de kam pen. Hij heeft ten hemel schreiende toestanden verno men. Zoo zouden in Vught op 700 zieken slechts 5 verpleeg sters zijn. Bij doorlichtingsproe- ven bleken van 1000 personen er 97 te lijden aan open tuber culose. Hij zou een Kamercom missie wenschen. dis vriiheid zou hebben ieder kamp op ieder gewenscht oogenbhk te bezoeken. Dan is het oud-min. Bur ger (S.D.) die begint met te vragen; „Hoeveel tribunalen zijn er nu al in werking ge steld?" En de Londensche oud- min.. die buitengewoon goed opdreef is en die hier de gele genheid krijgt om zijn opvat ting. waarom hij indertiid werd aangevallen en mis schien ook wel aftrad te i Jedigen. meent dat de snel le afwerking geremd wordt door allerlei fouten die de rechtszekerheid aantasten. De rechtspleging wordt hoe langer hoe meer gecentrali seerd. Het tegenovergestelde diende te gebeuren. Intusschen zijn er 90.000 ge arresteerden, van wie er ech ter 45.000 een gemotiveerd verzoek om vrijlating zouden kunnen doen. Men zal er nooit uitkomen, als er geen algemee- ne normen worden vastgesteld en openbaar gemaakt. In de kampen zit altijd nog rijp en groen door elkaar en zoo lang dit het geval is, zal er geen orde heerschen. Te zeer ziet spreker nog den invloed van krachten, die in het verleden bewezen hebben, het niet te kunnen. Te groote macht van den procureur-fiscaal. Er zou een verbetering kun nen worden aangebracht door een nieuwe bepaling in het Be sluit politieke delinquenten, volgens welke een tweede ver lenging van de gevangenhou ding niet mogelijk is zonder sanctie van het tribunaal. Voorts dienen te worden ge schrapt de bepalingen, dat de procureur-fiscaal nog delin-1 quenten gevangen kan houden, nadat het gerecht geoordeeld heeft, dat de delinquent ten onrechte gevangen is gehou den. De heer Wendelaar (Lib.) acht het arresteeren van vele N.S.B.-ers juist, maar men beging de fout. hen zonder eenig verhoor te laten blijven zitten. Er zijn drieëerlei be zwaren. Ie de berechting gaat te langzaam; 2e de behande ling kan niet behoorlijk zijn: 3e er zijn verkeerde arrestaties gedaan. Terstond na de bevrijding had men de kopstukken der N. S.B. ter dood moeten brengen. Er zou niemand geprotesteerd hebben. Het is onmogelijk de hon derdduizend menschen goed te bewaken. Daarvoor ontbreekt voldoende personeel. Vandaar de vele klachten. Het ergst is, dat er velen onschuldig zitten, zoodat wij wel ver van den rechtsstaat verwijderd zijn. Deze regeering is niet doortas tend genoeg om verbetering aan te brengen. Van een Kerst amnestie wil de Min, niet we ten. maar is er een gunstiger moment om een verzoenend geluid te doen hooren? Doodstraf. Mr. B ij 1 s m a en dr. K o r- tenhorst vonden elkander ook wat betrof de toepassing van de doodstraf. Beide waren van meening. dat deze niet kan worden voltrokken als zü niet bij de wet is geregeld en dus aanvaard door de Staten- Generaal. De doodstraf krach tens K.B. acht dr. Kortenhorst onverantwoordelijk. Hij ver klaarde zich niet princi pieel tegen de doodstraf. Het is niet noodzakelijk dat het ontstaan van deze wet veel tijd zal vorderen. De volksver tegenwoordiging kan zich daar op zeer korten termijn over uitspreken. Voorts werd door verschil lende sprekers het onderwerp behandeld n.l. de verbeurd verklaring van goederen en vermogens. In het algemeen was men het hierover eens: wie zich rijk gecollaboreerd hebben moeten die winsten to taal afstaan, maar men mag met een totale verbeurdverkla ring van het algeheele particu liere vermogen niet hèn tref fen die totaal onschuldig zijn zooals kinderen. De Kamer had veel grieven, veel klachten en nog meer vragen. Dr. Kortenhorst maak te bekend dat in Neder land thans is opgericht een nationale organisatie voor rechtszekerheid. Hij voegde er aan toe: „Deze organisatie zal zich niet tegenover de Regee ring stellen", maar we zijn in ons lieve landje toch wel erg afgezakt wanneer we in het land van Hugo de Groot een organisatie gaan oprichten om toch vooral te zorgen dat we zeker zijn van ons recht". Wij zijn benieuwd wat de Minister Kolfschoten zal ant woorden. want hij heeft bij zijn radiorede een zeer goede in druk gewekt, maar die is dan ook altwee maanden gele den. PETROLEUM VOOR AANSTAANDE EN JONGE MOEDERS. Aanstaande moeders ontvan gen voor de bevalling tegelijk met de zesde uitreiking van extra rantsoenen voor voe dingsmiddelen, twee rantsoen- bonnen voor petroleum teza men voor 4 liter. Voorts reiken de distributie diensten gedurende 24 weken na de bevalling per week een rantsoenbon voor twee liter petroleum uit. De eerste ver strekking heeft plaats bij de uitreiking van de stamkaart van de baby, de tweede de vol gende telkens tegelijk met de uitreiking der extra rantsoe nen voor voedingsmiddelen. LUCHTPOST AMSTERDAM—BATAVIA. Thans ook postpakketjes. Men kan thans pakjes (de z.g. petits paquets) voor Ned.- Indië verzenden. Het tarief (port en luchtrecht samen) be draagt t/m 500 gram 5.en boven 500 gram t/m 1 kg. 10. Aanteekening en expresse-be stelling zijn voorloopig niet toegelaten. Verder kan worden medegedeeld, dat voortaan de correspondentie voor militai ren (ook Nederlandsche ex- krijgsgevangenen) in Colombo, Siam, Malaya. Straits Settle ments, Philippijnen. Ned.-In- dië, Australië enz. eveneens met dezen dienst kan worden meegezonden. Hieronder valt ook de correspondentie met de aanduiding s.e.a.c. in het adres. Toegelaten zijn briefkaarten en brieven t/m 2 kg. Wanneer de stukken een gewicht van 20 gram niet te boven gaan is het binnenlandsch tarief verschul digd: zijn ze zwaarder, dan moet het gebruikelijke tarief van 30 cent per 10 gram wor den betaald. HET KANAAL ONBEVAAR BAAR DOOR ORKAAN. De Britsche kust wordt al twee dagen door een orkaan geteisterd. Gisteren was de windsterkte 6ó a 70 mijl per uur. waardoor de scheepvaart in het kanaal practisch tot stil stand werd gebracht. Het kust stadje Sandgate werd zwaar beschadigd. In andere kust plaatsen aan het kanaal wer den pieren weggeslagen en booten losgerukt. Kustwegen werden voor het verkeer geslo ten. Te Rome zijn eenige uit You- werd de Provinciaal der Fran- go-Slavië ontvluchte Paters ciscanen. P. Leo Petrovic met Franciscanen aangekomen, zes zijner onderdanen ver- Volgens hun verhaal zijn in moord. Hun lijken werden in Kroatië 44 Paters, 9 studenten de rivier geworpen. De Par en 2 Broeders door de partisa- tisar.sn zetten er alles op om nen van Tito vermoord. Twin- de godsdienst in Yougo-Slavië tig hunner medebroeders be- uit te roeien, vooral waar de vinden zich in gevangenschap Katholieken in de minderheid en vele anderen zijn wegge voerd .In Bosnië zijn 12 hun ner ordegenoten gedood, ter wijl 10 vermist worden. In Dalmatië zijn 8 Paters gedood. Te Siroki Bryeg werden 9 Pa ters, 5 studenten en 1 leeken- ziin. Tito gebruikt zijn solda ten om priesters op te jagen, kerkelijk eigendom te ver woesten en de geloovigen te vervolgen De volledige tekst van het broeder door communisten herderlijk schrijven der Bis- gevangen genomen en opge- schoppen van Yougo-Slavië is sloten in een vertrek, dat met te Rome ontvangen. Volgens petroleum besproeid werd. de tot 20 September binnen- Allen vonden de dood in de gekomen berichten waien 243 vlammen, een der slachtof- priesters ter dood veroordeeld fers was 80 jaar oud. Te Split wegens verzet tegen de com- in Dalmatië werden 5 Paters munistische regeering: 169 neergeschoten op de rand van priesters verblijven in de ge- een kuil, die zij zelf hadden vangenissen en concentratie- moeten graven. Een andere kampen; 89 waaronder de Bis- Pater werd onder de H. Mis schop van Dubrovnik, Carevic, gevangen genomen, van zijn worden vermist. Mgr. Stepi- kleederen heroofd en van de nac, de aartsbisschop van Zag- rand van een ravijn afgescho- reb, is uit de gevangenis ont- ten. Na de inname van Mostar slagen. Indonesië In Indonesia gaat alles goed (volgens Soekarno) GEVECHTEN IN DE NABIJ HEID VAN BUITENZORG. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de ge vechten, die Maandag bij Bui' tenzorg zijn uitgebroken, toen een Britsch-Indische colonne door de Indonesiërs werd aan gevallen, nog steeds voortdu ren. Drie compagnieën met tanks, pantserwagens en ka nonnen nemen aan den strijd deel. Ten Westen van de stad heeft een van de compagnieën zich stevig genesteld en een tweede compagnie is tot de plaats, waar de gevechten j.L Maandag begonnen zijn, door- gestooten. Men trof eenige ver sperringen aan en toen giste renmiddag deze afdeeling een brug bereikte, die onbruikbaar was voor pantserwagens, is zij naar haar basis teruggekeerd. De achterhoede werd voortdu rend door kleine wapenen en lichte machinegeweren bescho ten. 2 Britsch-Indische soldaten werden gedood en 1 gewond; ook aan Indonesische zijde vie len eenige dooden. Bij het mu seum van Buitenzorg werd eveneens geschoten zonder dat evenwel verliezen veroorzaakt werden. De Indonesiërs hebben om een bespreking verzocht met den Britschen commandant te Buitenzorg. Brigadegeneraal J. A. Mellsop. In Batavia nemen de gevech ten in hevigheid toe. De laatste dagen is het aantal schietpartijen in Batavia ge stadig toegenomen. Mortieren IN HET JAPANSCHE PARLEMENT Blijkens berichten uit Tokio is het duide lijk, dat het Japansche parlement niet bij machte is het hoofd te bieden aan de talrijke problemen, welke het op moet lossen. De af gevaardigden zijn er slechts op bedacht, om zich van verantwoor delijkheid voor den oorlog vrij te pleiten en gunstige voorwaar den voor zichzelf in de komende parle mentsverkiezingen te scheppen. Daarenbo ven staan thans 6 le den van het Lager- en 18 leden van het Hoo- gerhuis op de lijst van arrestanten. De kamerleden sa- boteeren de zittingen doordat slechts 25 a 30 pet. van hen de ple naire zittingen bij woont. Het werk van zittingen vermijdt men hardnekkig een dis cussie over wetsvoor stellen met democra- tischen inslag, welke door den drang der omstandigheid aan de regeering worden voorgelegd. Het ^par lement en de regeering doen hun best om de wetsvoorstellen te tor- pedeeren. De „Nippon Times" de commissies loopt op niets uit door het ontbreken van het quorum. In tien dagen tijds is het parlement er niet in geslaagd ook maar een wetsvoorstel aan te nemen, ofschoon de zittingen bijna af- geloopen zijn. In de schrijft: „Het verloop van de zittingen is een politieke klucht. Na het debat over de verkiezingswet moet het parlement onmid dellijk verdwijnen ten gerieve - het volk" Er he. .it groote verdeeldheid en ver warring tusschen de parlementaire fracties. De partij der vooruit- strevenden. de grootste in het parlement ver tegenwoordigd, staat op het punt in te stor ten als gevolg van he. vige interne twisten en de arrestatie van de beide leiders Saku- rai en Ota. De z.g. li berale partij verschilt weinig van die deb vooruitstrèvenden door haar reactionnairen geest. Gedurende de zittingen in het parle ment hebben de lei ders der socialistische partij het keizerlijk beleid voortdurend ver dedigd. De socialisten gaan vaak samen met de liberalen. De communistische partij neemt steeds toe. De groote massz van 't Japansche volk streeft naar een demo cratische regeering. worden, naar men gelooft, bij deze schietpartijen gebruikt. Er gaat geen dag voorbij zonder dat er een moord gepleegd wordt. Twee mortiergranaten, die uit ,,'s Lands Plantentuin" werden afgevuurd, troffen o.a. de markpoort van de Chinee- sche wijk en een huis. waar een Chineesch meisje werd ge dood. De piloot van een Thunder- boltvliegtuig heeft buiten Bui tenzorg waargenomen, dat In donesiërs bezig waren, dwars over een weg ten Westen van de stad een tankval te graven. Ook nam de piloot waar dat in een kampong in de omgeving gegraven werd. Britsche tegenmaatregelen! De „New York Times" meldt, dat er nu faiina drie Britsche divisies op Java zijn: De Brit sche 36e en de Britsch-Indische 26e ziin reeds in Batavia, ter wijl de Britsche 141e brigade en de 5de Britsch-Indische di visie. die onlangs te Soerabaja zijn geland, ook naar de hoofd stad vervoerd zijn. Volgens de ze berichten beschouwt het Britsche opperbevel Westlava als eerstvolgende „gevoelige plek". De „New York Times" bericht ook. dat 40 Indo-Euro peanen door extremisten ont voerd werden, waarvan er tien, volgens ooggetuigenver slag werden onthoofd. Gisteren heeft Brigadegene raal Mac Donald besprekingen met den heer N. S. Blom. het hoofd van het Nederlandsche repatrieeringsbureau gehouden,. Een Britsche woordvoerder verklaarde, dat alle Japanners op Lombok ontwapend waren, maar dat ze nog steeds op het eiland waren, aangezien er geen scheepsruimte voor ver voer beschikbaar is. De eenige plaats waar een aanvang is ge maakt met de evacuatie van de Japanners is Kota Radja op Noord-Sumatra. waar gisteren een eerste groep naar Rem- pang is vervoerd. Op West- Java is de evacuatie van de Ja panners nog niet begonnen. Een aantal Japansche schepen in de haven va» Tandjong Priok. die hier voor gebruikt hadden kunnen worden, zijn voor andere doeleinden be stemd. Daar alle Japansche schepen in dit gebied in de ge allieerde scheepspool zijn opge nomen, is deze maatregel blijk baar om practische redenen noodzakelijk. JEUGDCONGRES TE PALEMBANG. Een Britsche woordvoerder verklaarde, dat gisteren te Pa- lembang een jeugdcongres is gehouden. Volgens dezen zegs man schijnen de Pemoeda's op Sumatra loyaal te staan tegen over de gematigde republikein- sche „regeering" op Java Toen men hem vroeg, op welken grond deze mededeeling geba seerd was, antwoordde hij. dat de ervaring, die het Britsche leger op Sumatra had opge daan, dit uitwees.

De Burcht | 1945 | | pagina 2