Impasse in politieke situatie „Verbitterde hoogmoed" voorLoopig geen besprekingen eindigt in wanhoopsdaad Clown Grock DE REVOLTE IN AZERBEIDSJAN De toestand in Iran JNDONLSIE Met het vertrek van Dr. Van Mook naar Nederland en de reis van vooraanstaande republikeinen door Midden-Java, heerscht er uitwendig een politieke rust in Indië. Men gelooft, dat het hoofddoel van de reis der Indonesiërs zal zijn het gezag van de republikoinsche „regeering" uit te breiden tot over Midden-Java, waar tot nu toe de Pemoeda's en de T. K. R. de wet hebbea voorgeschreven. Dit feit heeft zeer sterk de aandacht getrokken, in het bij zonder doordat Mr. Singodi- medjo, die contact scheen te hebben met de T.K.R. te Djog- jakarta, van het gezelschap deel uitmaakte. Gedurende de laatste weken hebben de republikeinen ge- probeerd en zelfs bewezen, dat onder bijzondere omstandighe den de T.K.R. in staat en be reid was met de autoriteiten samen te werken. Als bewijs hiervan was het veel bespre ken geval van de goederen trein naar Bandoeng. Als de „republikeinsche regeering" een soortgelijk antwoord zou kunnen ver krijgen van alle T.K.R.-groe- pen, zou zij een materieele bijdragen kunnen leveren voor het herstel van orde en rust en zou zij het T.K.R. bevel kunnen geven om te gen elke groep van plunde raars handelend op te treden. Opgemerkt werd echter, dat deze toestand nog lang niet is b' eikt. Gisteren nog zijn nieuwe gevechten in het gebied van Kramat uitgebroken. Te Buitenzorg heeft het Britsche leger tegen gewapende Indo nesiërs moeten vechten, zonder dat de T.K.R. in staat of bereid was te voorkomen, dat hun landgenooten gingen vechten. Men was dan ook van meening, dat Sjahrir, die zelf afkeerig stond tegenover de houding van de extremisten, zijn uiter ste best zou doen om de steun te verkrijgen van het hoofd kwartier van de T.K.R. te Djogjakarta. Zelfs wanneer dit hoofd kwartier slechts invloed zou hebben op betrekkelijk wei nig eenheden van de T.K.R. - formaties op Java, zou ze toch winst boeken in deze situatie, die haar positie bij de Britten versterkt en die haar tegenover de Neder landers in een voor onder handelingen gunstiger posi tie plaatst. Terwijl de andere „ministers" over eenige dagen weer naar Batavia terug zullen keeren, verwacht men in republikein sche kringen, dat Sjarir ge durende minstens twee weken op Midden-Java zal blijven. Dr. van Mook heeft bij zijn ver trek uit Batavia verklaard, dat eenig contact met de republi keinen is verkregen, en zulke contacten worden, wanneer ze noodig. zouden blijken, voor minder belangrijke kwesties, ook nu nog onderhouden. Besprekingen over belang rijke kwesties hetzij formeel hetzij informeel kunnen bij gevolg gedurende eenigen tijd niet verwacht worden. Gevechten bij Buitenzorg. Bij het man tegen man ge vecht in de omgeving van Bui tenzorg wordt het aantal ge- doode Indonesiërs op minstens 100 geschat. Aan Britsche zijde telt men 3 dooden en 29 ge wonden. In Semarang werden eergis- terennacht een aantal gemeen tehuizen in brand gestoken. Het vliegveld werd door mor tiervuur beschoten, maar de mortieren zijn onmiddelbjk tot zwijgen gebracht. Voedselgebrek in Semarang. Volgens berichten is Sema rang rustig, maar er is een voedseltekort. Er is een voed- selcomité gevormd, bestaande uit Indonesische, Chineesche, Indo-Europeesche en Britsch- Indische leden: het werkt goed. Een groep Britsch-Indiërs bevrijdde den Zwitserschen consul en zijn vtouw, die ge vangen werden gehouden. De stad Ambarawa wordt bezet door Indonesiërs, er zrjn geen teekenen van een norma le bevolking. 15 Indo-Europeanen werden uit de Tjipingane gevangenis* ten Oosten van Meester Cor- nelis bevrijd. Er vielen geen ongeregeldhe den voor bij den aanval op de gevangenis. Volgens patrouilles bevinden zich een groot aantal gewapen de Indonesiërs in het gebied ten Zuidwesten van Soerabaja. DE BRUG BIJ OEGSTGEEST. Wij vernemen dat, nadat de brug over het Oegstgeester Ka naal te Oegstgeest door de Duit- schers was opgeblazen, er na de bevrijding werd besloten hier voor een Bailey-brug te gebrui ken. Nadat dit in verband met de zware belasting en fundee ring onmogelijk bleek, werd na mens en in samenwerking met den technischen staf van de N. Z. H. T. M. de fabricage van een nieuwe* brug ter band ge nomen. Deze is thans in de werkplaatsen van de Koninklij ke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden gereed, terwijl met hot vervoer en de montage 18 Dec. zal begonnen worden. Men hoopt de brug binnen enkele weken voor het verkèer gereed te hebben. Hierdoor zal Oegst geest uit haar isolement verlost zijn. KERSTVACANTIE IN DE CONFECTIEINDUSTRIE. De Unie in de kleedingindus- trie vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat krachtens de beslissing van het college van Rijksbemiddelaars d.d. 11-11-41, dit jaar aan alle werknemers in de confectie- industrie Kerstvacantie met be houd van loon gegeven wordt op Zaterdag 22 en Maandag 24 December. V. GENECHTEN'S LAATSTE WOORDEN De volledige tekst van den brief, welke mr. R, van Genechten den griffier van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, voor hij zich van het leven beroofde, schreef in zijn cel in d» gevangenis te Scheveningen is door den president van dit hof ter publicatie vrijgegeven. overgroote meerderheid* van het volk afscheidden, toen Duitschland Nederland binnen viel. Geen van deze drie overwe gingen is echter door de feiten bevestigd. Het Nationaal-Socialisme heeft tijdens den oorlog tot consequenties geleid en som mige vooraanstaande Duitsche en ook Nederlandsche persoon lijkheden tot het volgen van een politiek genoopt, die juist datgene brachten, wat wij van het bolschewisme duchtten en die huiveringwekkende gevol gen hadden. Duitschland heeft den oorlog niet gewonnen en het Westen is niet in Bolsche wisme ten onder gegaan. De vergissingen, die wij be gaan hebben, zijn dan ook te fu damenteel om door een be roep op goede trouw gedekt te worden. Wanneer men zich in een zoo critischen tijd als het Nederlandsche volk heeft mee gemaakt, afscheidt van de over groote meerderheid en van de nolitiek der wettige regeering, kan dit alleen verontschuldigd worden doordat men blijkt on juist te hebben gezien. - Daarbij komt in mijn per soonlijk geval, dat ik er mij bewust van ben geworden, dat ik door mijn optreden het Ne derlandsche volk ten diepste heb gegriefd, zulks alhoewel ik mij er steeds ten zeerste mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was temidden er van të kunnen leven. De oorzaak van dit optréden ligt in een verbitterden verstandelijken hoogmoed. Dit alles is voor mij aanlei ding mij bij de sententie van het Bijzonder Gerechtshof neer te ieggen en ik trek dan ook bij dezen de aanteekening van het beroep in cassatie te gen de sententie op 17 October 1945 tegen mij uitgesproken in. Ik zal ook geen gratiever zoek aan H. M. de Koningin richten, omdat een schuldbe kentenis van zoo principieelen aard, als die. welke ik hier boven doe, haar beteekenis verliest, wanneer zij met een gratieverzoek gepaard gaat. Het is mij duidelijk gewor den, dat alleen de verdwijning- van de leidende Nationaal-So- cialisten een werkelijke ver zoening met de duizenden on- Afgescheiden van volk en politiek Aan den tekst ontleen en wij: Naarmate ik in de eenzaam heid der cel de gebeurtenissen der laatste jaren overwogen heb, ben ik mij mijn schuld hoe langer hoe meer bewust geworden. De houding, die de leidende Nederlandsche Natio naal Socialisten tijdens den oorlog hebben ingenomen, werd bepaald door drie overwegin gen: 1. Dat het Nationaal-SoCialis- fne bij de volkeren, waarin het doordrong, eigenschappen zou ontwikkelen, die hen sterker zouden maken en in staat stel len een- krachtige en rijke cultuur te scheppen. 2. Dat Duitschland, dat door dien geest gedragen werd, Europa zou leiden en dat het daarom een Nederlandsch be lang was zich een vriend van Duitschland te toonen en 3. Dat, wanneer Duitschland ten onder ging in clezen strijd om de toekomst van Europa, dit onmiddellijk den onder gang ook van het Westen zou beteekenen, omdat zich dan een vernietigend Bolschewisme hiervan zou meester maken. Deze overwegingen wogen zoo zwaar, dat zij zich zelfs van de regeering en van de weer in Parijs De bekende clown Grock wordt binnenkort weer in Parijs verwacht. Het is bij na 10 jaar geleden, dat Parijs dezen wereldbeken den clown in haar midden had. Hij leed aan Angina en werd in verband daar mee in zijn geboorteland, Zwitserland, behandeld, óndanks zijn 65 lentes is Grock thans weer zoo goed als hersteld. Hij brengt zijn tijd visschende door. In Geneve vond Grock zijn ouden partner Max terug, die hem op zijn wereld reizen vergezelde. Grock heeft het plan opgevat om met hem tijdens de Kerst dagen in Parijs op te tre den en er 4 dagen te blij ven. Volgens inlichtingen uit ge zaghebbende kringen, welke in nauw contact staan met de re geering der Ver. Staten, is deze regeering er van overtuigd, dat de revolutionnaire beweging in Noord-Iran niet spontaan is. Een nadere verklaring kon in deze kringen qphter niet ver kregen worden. De moeilijkheden nemen in- tusschen nog toe. De „democra ten" rukken thans, naar ge roeid wordt, op in de richting van de Kaspische Zee en het zal wellicht onmogelijk blijken, te voorkomen, dat de onrust ook overslaat op de Koerden van Irak, terwijl het mogelijk wordt, dat de Turksche regee ring een rechtstreeksch beroep zal doen op steun van Angel saksische zijde. Een artikel in de Prawda, waarin er wordt gewezen, dat de Sovjet-Unie het recht heeft haar troepen in Iran te laten, volgens de overeenkomst van 1921. welke hepaalt. dat de Sov jet-troepen in Iran kunnen bin nenkomen. telkenmale „als Sov- jetbelangen bedreigd zouden zijn", wordt in parlementaire kringen in Teheran opgevat als een aanduiding, dat Moskou zich op het moment van het begin van de conferentie der 3 ministers van Buitenl. Zaken te Moskou voortaan baseert op het verdrag van 1921 en niet meer op het Driemogendheden- verdrag van 1942. waarin be paald wordt, dat de geallieerde strijdkrachten uiterlijk 2 Maart 1946 Iran zullen moeten verla ten. Men vraagt zich thans in Iraansche kringen af. of de Sov jet-troepen ook na 2 Maart '46 ir, Iran zullen blijven, aangezien de woorden: „bedreigde Sovjet- belangen" op zeer ruime wijze kunnen worden uitgelegd. BELGISCHE HULP AAN NEDERLAND. In de Mechelsche parochie kerken is Zondag jl. een op roep voorgelezen van de Ne derlandsche bisschoppen, ge richt tot kardinaal Van Roey, en waarin aan de Belgische ge- loovigen hulp wordt gevraagd, inzonderheid voor de noodlij denden uit Nederl. Limburg en Noord-Brabant. In zijn begelei dend schrijven herinnert de Belgische primaat aan de hulp, die de Belgen in 1914 vanwege de Nederlanders mochten ge nieten en drukt hij de hoop uit, dat thans zijn landgenooten op him beurt Nederland grootmoe dig zullen helpen. gelukkigen, voor wier gedach- tengang wij in hooge mate verantwoordelijk zijn, kan mo gelijk maken. De pogingen om deze diep gewortelde behoefte aan ver gelding in een strafrechtelij ken vorm te gieten, heeft, ge loof ik. alleen een aanzienlijke verergering van hèt leed voor alle betrokkenen tengevolge: van de volgelingen, van de lei dende persoonlijkheden en van hen. die deze straffen moeten hanteeren. Op deze wijze zal men deze tegenstelling als een etterende wonde in het volks lichaam blijven dragen, ter wijl zij, door de bevrediging van de behoefte aan vergel ding, zal genezen. Ik dank God dat er tenge volge van mijn optreden nie mand den dood heeft gevonden en dat ik niemand heb aange zet in het Duitsche leger te dienen, maar meerderen daar van heb weerhouden. Ik betuig in het bijzonder mijn spijt over de bitsige en haatdragende woorden, die ik tegenover de Joden heb gebruikt op een tijd, dat zij reeds zoo getroffen wa ren, al draag ik niet de minste schuld aan hun afslachting en heb ik die altijd huivering wekkend gevonden. Waar ik er een verzoenende werking van verwacht, hoop ik. dat u mijne schulderkenning zult willen publiceeren en ik roep het mededoogen van het Nederlandsche volk in voor mijn gezin. TWEEDE KAMER. Vervolg van pag, 1. houden met de belangen v de land- en tuinbouw. De heer v. d. Weijden wij op de beteekenis van de port, maar dan moet, er gezori worden voor allen die daara meewerken. Practisch ontvan de landbouwer in de prijsto slagen een fooi. Men heeft landarbeidersloonen verhooj en daar is alles vóór maar mi heeft niet de noodzakelij] consequenties getrokken dat er loonende prijzen moet worden betaald. De boeri vragen niet veel. alleen een i delijk inkomen voor niet-w( nig arbeid voor de volksg meenschap. De heer Weitkamp, hield ei uitvoerige beschouwing ov de verhouding tusschen lan houw en industrie, die wat b treft de opbrengst van landbouw- en die van de dustrieproducten nog alti een wanverhouding vormt De ministers aan het woei De heer Drees beantwoori de verschillende opmerking! en vragen. Wat het levensmi delenpakket betreft maakt minister de opmerking dat berekening van het wetei schappelijk bureau van commun. partij, welke kor tot een bedrag van ruim 47 voor het levensmiddelenpakk onjuist is, want men hee daarbij verschillende posts dubbel geteld. Wat het uurloon van de landarbeider betreft, dit thans vastgesteld op 0.60 pi uur, hetgeen voor vele streks meer dan het dubbele va vroeger betreft. Men mo echter niet vergeten dat ms bij de regeling der loonen te kéns weer stuit op typiscl moeilijkheden en omstandi; heden welke niet altijd op lossen zijn naar het genoegs van alle partijen. De groote gezinnen. De positie der groote gezii nen is verlicht, afgezien va schoenen en kleeren. Tos blijft hun positie moeilijk. Ve hooging van kinderbijslag zo men moeten doorvoeren vos ale groepen beneden een bs paald inkomen, daar men ai ders minder juisteverhoudt gen krijgt tusschen de arbs ders en de kleine zelfstandige In Engeland en Zwitseriai bestaat het systeem van varii bele bonnen reeds lang, zondi dat er bezwaar tegen wordt g maakt. Bij de tabaksbonne bestaat dit systeem ook reesi Tot slot is de minister ns ingegaan op hetgeen door verschillende sprekers was g zegd over de loonregeling 1 den D.U.W. Na minister Drees kwam m nister Mansholt met zijn kers verrassing. Voorts deelde minister nog mede, dat doi de regeering 630 millioen is b taald als toeslag op het leven middelenpakket. Hierin zit 1 millioen steun aan den lan( bouw, 228 millioen steun aa den consument en 216 milliof toeslag op de geïmporteerd producten. NAAR OVEREENSTEMMIN IN CHINA? De leider van de communi tische delegatie, welke t deelnemen aan de binnenkoi te houden bijeenkomsten' va den „vredesraad" heeft in e« gehouden persconferentie ve klaard, dat de besprekinge tusschen de Kwomintang en communisten worden hervl ten einde een poging te dof een einde te maken aan df onderlingen strijd in China, D leider generaal Tsjoe-En-L verklaarde: „Wij zijn op d belangrijke tijdstip na) Tsjoengking gekomen, ten eini de toekomst van China en va het Chineesche volk te regelen De generaal voegde hier no aan toe, dat de communistisch partij concrete voorstellen voc een vredesplan voor gehe' China zou voorleggen. Hij W? gerde zich echter over den i houd van deze voorsteilen W te laten.

De Burcht | 1945 | | pagina 2