Het verzet der Bisschoppen Een prachtig getuigenis van de liefde voor Kerk en Vaderland at Vin H OP KORTE GOLF Markies Kido. wiens ar restatie door Mac Arthur was bevolen, is naar de gevangenis te Soegamo overgebracht. De Duitsche nieuwsdienst in de Britsche zone jpeldt. dat de geweldige Hermann Goe- ring wapenfabriek bij Bruns- wijk weer werkt, maar dat nu de kranen groote kanonnen als oud roest wegwerpen. In Berlijn hebben vier sol daten van het Roode leger, in toorn ontstoken, doordat zij door een Britschen wagen werden aangereden gescho ten op twee Britsche soldaten, die schuldig waren aan dit euvel. De een werd zeer ern stig, de ander lichter ggyyond. De vier Roode soldaten zijn in arrest gesteld. De plaatsvervangende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Dean Acheson, heeft dr Negrin, oud-minister-president van de Spaansche republiek ontvan gen. De voorbereidende com missie der organisatie der ver- eenigde volken heeft met 30 tegenli stemmen en 6 onthou dingen besloten, de algemeene vergadering voor te stellen, den zetel der organisatie in de Vereenigde Staten te vestigen. De Canadeesche Militaire Autoriteiten hebben besloten toe te staan, dat gemeente raadsverkiezingen zullen wor den gehouden in den Canadee- schen sector van de' Britsche bezettingszone. Mac Arthur heeft bevel gegeven tot de arrestatie van 69 oorlogsmisdadigers, wegens beschuldiging van het begaan van wreedheden tegen krijgs gevangenen. Een op order van den Ro- meinschen prefect uitgevoerde beslaglegging op twee humo ristische weekbladen, op grond van het feit. dat zii een teeke- ning hebben gepubliceerd, wel ke als beleedigend voor den luitenant-generaal en den mi nister-president werd be schouwd, heeft in de geheele Italiaansche pers van de Risor- gimente Liberale tot de Socia listische Avanti, scherp protest uitgelokt. Leon Blum, de leider der Fransche socialisten, is het niet eens met de politiek der Fransche regeering ten aan zien van Duitschland. Hij geeft den raad niet te Berlijn obstructies te voeren en daar mee den schijn te wekken ver ontwaardigd te zijn over de uitsluiting te Potsdam. Konoje. die zich, zooals wii berichtten, van het leven heeft beroofd, heeft een brief achter gelaten, waarin hij toe geeft fouten te hebben ge maakt in het conflict met China. Met overweldigende meerderheid is Vassil Kola- rof. de leider der Bulgaarsche communisten, tot voorzitter van de Bulgaarsche nationale vergadering gekozen. De Fransche regeering heeft een nota gezonden naar de Amerikaansche en de En- gelsche regeering, waarin zij hen verzoekt deel te nemen aan beraadslagingen over hun relaties met de Spaansche re geering van Generaal Franco. De nota is niet naar de Sow- jet-regeering gezonden, omdat de Russische regeering geen diplomatieke betrekkingen met Franco onderhoudt Generaal Eisenhower, wiens naam den laatsten tijd herhaaldelijk is genoemd als mogelijke candidaat voor de Amerikaansche presidentsver kiezingen in 1948. heeft geen enkele politieke ambitie en de geuite veronderstellingen; dat hij in de politiek zou gaan. be lemmeren hem slechts in de uitoefening van zijn militaire functies. Radio Londen heeft me degedeeld. dat Woensdag aan staande het decreet betreffen de de nationalisatie van de Britsche mijnen gepubliceerd zal worden. SCHILDERIJEN-TENTOON STELLING IN „DE LAKENHAL". Een tentoonstelling gewijd aan den schilder Menso Ka- merlingh Onnes (18601925), een broer van den grooten na tuurkundige, werd Zaterdag middag door den loco-burge meester, den heer M. G. Ver- weij geopend. Op initiatief van den dir. van „De Lakenhal" werd deze tentoonstelling geor ganiseerd, teneinde aan de wer ken van dezen Leidschen schil der meerdere bekendheid te geven. Dank zij de medewer king van familieleden die zich met de Kerstdagen gaarne een kale plek aan den wand ge troosten om anderen van hun kunstbezit te laten genieten en dank zij de welwillendheid van de Rijksuniversiteit konden een honderdtal werken bijeenge bracht worden. Nemen bloem- stillevens een belangrijk deel van zijn oeuvre in, ook kunnen wij meerdere mooie portretten, voornamelijk van familieleden, bewonderen. Een tiental goed getroffen krijtteekeningen ge tuigen van zijn reis naar Tunis. Het is een zieer gelukkig initia. tief om Leiden met het werk van een knap schilder uit eigen omgeving bekend te maken. Van 15 Dec. 1945 tot 20 Jan. 1946 is deze tentoonstelling ge opend. OMGEVING NOORDWIJK. Oranjevereeniging. Uit de zeer goed bezochte vergadering bleek dat de O. V. zich in een blijvende belangstelling mag verheugen. Dr. de Graaf me moreerde in zijn openingswoord de tot stand gekomen fusie van de beide Oranjevereenigingen, waarbij hij de wensch uitsprak, bestendig mag blijven. Uit dat dit samengaan nog lang het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de O.V. thans ruim 2000 leden telt, terwijl de kaspositie zeer goed was, doordat er nog bijna 1300. in kas is. Door de kascommis- sie werd een zeer gunstig ver slag uitgebracht over het be heer der kasgelden, waarne de penningmeester onder dank werd gedechargeerd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren W. v. d. Kraan, W. J. v. Velzen en M. v. Wijk. In de bestuursvacature A. J. Witteman, werd na een de heer A. w. v. d. Holst. In zake het voorstel om bij het bestuur toe te voegen een kerncommissie voor het helpen organiseeren van volksfeesten, werd dit na enkele besprekin gen aanvaard en hierin zullen zitting hebben de heeren H. v. Bourgondiën, J. Gravendaal, A. W. v. d. Holst, L. J. v. d. Meer. C. v. d. Niet, W v. d. Kraan, W J. v. Velzen en W. v. d. Kraan. In verband met het berei ken van den pensioengerech tigden leeftijd heeft de vee arts dr. de Graaf per 1 Jan. a.s. ontslag aangevraagd als hoofd van den vleeschkeurings- dienst van de kring Katwijk. Voetbaluitslagen S.J.C. Roodenburg IS.J.C. I, 51; S.J.C. 2—Kagia 1, 3—2; Pore- holte 1—S.J.C. 3, 6—0; S.J.C. 4 Teylingen 3. 02. STOMPW1JK. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om in de volgende :zomer- maanden wederom een grootsch opge zet openluchtspel op te voeren. De re gie zal weer aan den bekenden spel leider Anton Sweers worden toever trouwd. Het op te voeren spel zal een bewerking zijn van een der stukken van Chalderon de la Barka, den grooten Spaanschen dramaturg. ALPHEN AAN DEN RIJN. Benoeming. Met ingang van 1 Jan. 1946 is de heer M. de Hoog, administra tief ambtenaar ter secretarie te 's-Cra- venhage benoemd tot commies 2e klas se ter gemeente-secretarie, afdeeling fi nanciën, alhier. De professor en geleerde, die zijn „Handboek der Kerkgeschiedenis" schreef en in het vierde deel daarvan zoo scherp het nationaal-socialis- me analyseerde en zijn misdadige opzet doorschouwde, heeft niet, toen hij dit standaardwerk schreef kunnen vermoeden, dat hij zelf, aartsbis schop van Utrecht geworden, tegen datzelfde nationaal-socialisme in Nederland nog eens „geschiedenis zou maken". WIND- EN STORM- WAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen 7 uur, distric ten Zuid en Midden; wordt ver wacht harde Zuidelijke wind. Hedenmorgen 11 uur. distric ten Noord en IJselmeer: wordt verwacht harde Zuidelijke •wind. Wanneer wij teruggaan in de herinnering van de donke re dagen der tirannie en het loerende gevaar van allerlei bepalingen en schijnbaar-on schuldige voorschriften, dan vinden wij telkens en telkens weer het richting-gevende woord van onze bisschoppen, dan zien wij den weg weer duidelijk afgeteekend en voe len wij opnieuw hun steun als een koperen muur ter bescher ming van hoogste belangen. Reeds tijdens den oorlog werd van verschillende zijden de gedachte naar voren ge bracht. dat de strijd van de bisschoppen, het verzet van het Episcopaat na den oorlog die met de nederlaag van Duitschland beslist zou eindi gen geboekstaafd moest worden, en wel om verschil lende redenen. Ten eerste; om het volle licht te doen schijnen op alles wat in de dagen der terreur verborgen moest blijven. Ten tweede: om het katho lieke volk blijvend te herinne ren aan den gezamelijk gestre den strijd en als een blijvend getuigenis van de verbonden heid tusschen het Episcopaat en het geloovige volk. En tenslotte: om ééns en voor altijd de in sommige kringen telkens weer opgeld doende bewering te weerleg gen, dat een katholiek niet 100% Nederlander is. Het boek dat het verzet der Nederlandsche bisschoppen schildert en alle documenten van dezen strijd open op ta fel legt. zal binnen enkele da gen in den boekhandel ver krijgbaar zijn. Het draagt tot titel: „Het verzet van de Ne derlandsche Bisschoppen te- <*en Nationaal-socialisme en Duitsche tyrannie. Herderlijke Brieven, instructies en andere documenten uit de jaren der bezetting". De schrijver. Het boek is ingeleid en uit gegeven door Mag. Dr. S. Stokman o.f.m. Er kon moeilijk iemand ge vonden worden, dichter bij de bronnen, beter op de hoogte dan de schrijver, die heel de oorlog door niet zonder gevaar van alles op de hoogte was en den strijd meestreed. Het boek bestaat uit twee deelen: het omvat, wat zeer bescheiden genoemd wordt een inleiding, die maar even honderdvijftig pagina's be slaat, terwijl de andere helft wederom een honderdvijf tig pagina's de verzameling bevat van bisschoppelijke brieven en documenten. Het boek begint met een voorwoord van den Aartsbis schop zelf. Mgr. Dr. J. de Jong. De Aartsbisschop schrijft daarin: „Wij zijn de laatste jaren getuige geweest van een ge weldige aanval op het Chris tendom door het Nationaal- Socialisme. het oude heiden dom in zijn meest modernen vorm. Het ging om het zijn of het niet zijn in Europa van den christelijken godsdienst en de christelijke zedeleer voor eeuwen". Het aandeel in den strijd. De Aartsbisschop noemt het verzet van de Nederlandsche Bisschoppen een „deelneming" aan den strijd die het vader land heeft gevoerd tegen deze geweldige aanval van de Na zi's. Hoe geweldig deze deel neming was. hoe krachtig, lo gisch en onverbiddelijk door gevoerd. bewijst dit boek. In groote lijnen, helder en in duidelijke taal. wordt ons hier de geschiedenis, wel de mooiste bladzijde van onze vaderlandsche Kerkgeschiede nis, verteld. Het spreekt van zelf dat niet alle bijzonderhe den, die zich in den loop van deze vijf jaren hebben afge speeld. worden vermeld, maar wie dit boek leest en doorbla dert. ervaart dat er nog véél meer verzet is gepleegd, veel scherper is gereageerd en veel vastberadener is opgetreden dan men reeds op de tot nu toe bekende gegevens kon weten. Het is een worsteling ge weest van de strijdende Kerk in Nederland tegen het strij dende leger van den Satan, belichaamd in de Duitsche ty rannie. Maar dit strijdende le ger haa een leiding even fier als rustig, vooral belichaamd in den persoon van den Aarts bisschop Mgr. Dr. J. de Jong. Iedere bladzijde maakt het woord waar: „Wij zijn betere vaderlanders naarmate wij be tere christenen zijn". Zóó heeft het verzet van de Katholieken Kerk de nationale eer verrijkt en aan het vader land niet te waardeeren dien sten bewezen. Het heeft de heidensche ideeën van het Na zisme voorkomen en de chris- en hij menigeen weer levend telijke beginselen verstevigd doen worden. In een geheime vergadering van de N.S.B.. ge houden op 15 Augustus 1941 te Utrecht, werd door een daar aanwezige vertrouwd katho liek insider uit den mond van den commissaris-gene raal Schmidt opgeteekend deze was nog lang de slechtste niet. en werd later op last van Rauter vermoord maar uit den mond van dezen generaal Schmidt werd letterlijk opge teekend. „dat het Nationaal- Socialisme zoowel in Duitsch land als in Ne-'eriand te strij den heeft tegen drie geweldi ge machten: het Bolsjewisme aan de Oostgrens: de plutocra tie van het Westfront: de Roomsch-Katholieke Kerk in het binnenland". De man die het opteekende heeft strak en staal gekeken doch God heeft hem zien glun deren. Wie dit boek leest gaat ook begrijpen dat de titel „Het Verzet der Bisschoppen" wer kelijk niet alleen maar duidt op een negatieve houding, maar dat integendeel juist dat verzet nooit heeft opgehou den te leiden, te stuwen, ja. op te bouwen. De houding van het Episco paat blijft altijd fier en rustig, maar dat neemt niet weg dat bij monde van den Aartsbis schop de rust en de fierheid alle mogelijkheid openlaten voor een scherp en ondubbel zinnig, en zelfs sarcastisch ant woord. De spoorwegstaking. Als b.v. de Beauftragte voor Zuid-Holland. Schwebel, na het eerst reeds in Den Haag beproefd te hebben bij een Nederlandsche instantie, persoonlijk naar den Aartsbis schop wil gaan om hem en de andere Bisschoppen te trachten over te halen om door hun medewerking de spoorwegsta king te doen eindigen in het belang van de voedselvoorzie ning. dan krijgt hij het ant woord: „Alleen de wettige Ne derlandsche Regeering in Lon den. die de spoorwegstaking heeft afgekondigd, kan beslis sen over de opheffing van die staking". „Bijgevolg moeten de Duit- schers zelf maar contact zoe ken met de Regeering in Lon den. Een persoonlijk onder houd is dus geheel overbodig'. Wij zullen in volgende da gen nog gelegenheid krijgen om verschillende herinnerin gen uit het verzet en den strijd op te halen. Maar wij hopen van ganscher harte dat men voor de uitgave van dit boek het noodzakelijke papier ter beschikking heeft gesteld, zoodat het onder het bereik kan komen van eenieder, ka tholiek en niet-katholiek. op dat hii aan de glorieuze data der documenten de roemrijke geschiedenis van vijf jaar ker kelijk verzet en kerkelijke strijd tegen den overweldiger weer levend in zijn geest kan oproepen. OORLOGSMISDADIGERS OP JAVA. De geallieerde commissie voor oorlogsmisdaden op Java heeft 204 oorlogsmisdadigers op haar lijst staan. Hiervan zijn 43 gearresteerd, onder wie eenige Indonesiërs en 15 wor den op het oogenhlik verhoord. Onder de gearresteerden be vinden zich Imanura, de eerste commandant op Java na het vertrek der Nederlanders, die er van beschuldigd wordt. 300 geallieerde krijgsgvangenen te hebben doen vermoorden. Co lonel Anac Anani. die den dood veroorzaakt heeft van 1500 Engelsche, Nederland sche en Australische gevange nen die onder onmensche- lijke omstandigheden naar Ambon werden gezonden. Ma joor Sho, die verantwoordelijk is voor den dood van Britsche piloten en marteling tot den dood van vier Javaansche sol daten uit het Ned.-Indische leger en kapitein Sonai, com mandant van het „kamp der verschrikking" bij Batavia. Het Britsche rapport over de oorlogsmisdaden, waarbij per soneel van de Japansche ge vangenissen, colaboreerende Indonesiërs en politiefunctio narissen betrokken waren is vrijwel gereed. ïn dit rapport wordt ver meld, dat vele dezer misdadi gers getraind waren in bepaal de soorten van martelingen, welke zij op vrouwen, kinde ren en krijgsgevangenen toe pasten. De Australische inlich tingendienst neemt actief aan de onderzoekingen deel. Over de arrestatie van een Nederlandsche vrouw werd nog vernomen, dat zij beschul digd wordt een ontsnappings poging van vijf Nederlandsche vrouwen verraden te hebben, terwijl andere Nederlandsche vrouwen met gevaar voor hun leven Australische piloten, die noodlandingen op Java moes ten maken, verborgen hiel den. PRINS KONOJE ONTTREKT ZICH AAN DE AARDSCHE GERECHTIGHEID. In zijn vorstelijk verblijf heeft Prins Konoje, die tot drie maal toe premier is geweest van de Japansche oorlogskabinetten zich door het innemen van ver gif den dood bezorgd. Men vond eenige brieven, waarin de prins op de eerste plaats mededeelt, dat zijn Ja pansche trots het niet kon yer- dragen als oorlogsmisdadiger voor een Amerikaansch ge rechtshof te moeten verschij- ren. Voorts werpt de prins de schuld van den oorlog tegen Amerika en Engeland op Tojo, terwijl hij zelf wel de schuld op zich neemt voor den oorlog te gen China. Prins Konoje heeft eenigen tijd bekend gestaan als pro-Agelsaksisch. De prins was 54 jaar oud In Japansche krin gen is men van oordeel dat hij door zijn zelfmoord den keizer heeft willen vrijwaren voor mogelijk compromiteerende ont hullingen, welke misschien het gevolg zouden hebben kunnen zijn van ondervragingen voor het tribunaal. GIFTEN VOOR DEN „HELP HOLLAND COUNCIL". De Shell Union O!' Corpo ration te New Yo'-k heeft 20.000 pnd aan den „Help Hol land Counil",

De Burcht | 1945 | | pagina 3