WONINGRUIL Drukker Naar nieuwe vormenj lin bedrijfsorganisatie U LEERT SNEL EN GOED DANSEN £ym(MTELEIN 8rood-en Banketbakker OP KORTE GOLF In officieele Britsche kringen wordt gezegd, dat de Belgische bezet tingszone een sub-zone zal zijn van de Britsche bezettingszone in Duitschland. Be grenzen va ndeze Belgische zone zijn vastgesteld in de recente besprs- Jonger, tusschen Spaak en Bevin. Een Geallieerd gerechtshof te Os- leid Jo heeft twee Duitsche Gestapomannen veroordeeld tot dood door ophanging, nadat zij schuldig waren bevonden we gens het vermoorden van 4 Britsche ïn al[ vliegers, die in November 1942 bij Sta- vanger uit hun vliegtuig waren ge sprongen. Het hoofd van de voormalige Shaefmissie in Nederland, luitenant-ge neraal J. C. Clark, is benoemd tot chef den} van een Britsche missie in Griekenland. Hij zal met zijn deskundigen de Griek- sche regeering in economische en finan- cieele vraagstukken bijstand verleenen. Achtduizend van de vijfenveer- duizend Duitsche geinterneerden in de Amerikaansche bezettingszone zullen voor het einde van Februari in vrij heid gesteld worden, omdat zij niet be- noopij hoorden tot de door de Vereenigde Vol ken misdadig verklaarde Nazi-organisa ties, aldus meldt de Amerikaansche Nieuwsdienst in Duitschland. De Commissie voor Economische t lat en Sociale aangelegenheden van de Vereenigde Volken heeft besloten het vraagstuk der vluchtelingen op de agenda voor de algemeene vergadering der Vereenigde Volken te zetten. De gt( Commissie neemt dit vraagstuk zelf niet ter hand. Naar de Amerikaansche radio te ebrac} Berlijn meldt hebben de militaire Sow- jet-autoriteiten aan de correspondenten van vier Amerikaansche dagbladen toe- hee stemming verleend om de Sowjet-Rus- sische bezettingszone in Duitschland te bezoeken. Van de 40 beschuldigden in het te Dachau gevoerde proces tegen Duitsche oorlogsmisdadigers, die allen schuldig zij zijn bevonden, zijn er 36 ter dood ver oordeeld. Een der beschuldigden is ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf en drie anderen beschuldigden tot elk 10 jaar gevangenisstraf. De commissie voor de kolenmijnen van de internationale organisatie voor den arbeid, welke de afgeloopen week te Londen heeft vergaderd, heeft een wereldhandvest voor mijnwerkers opge steld )OPl t In; elscb t 1 dt. in v troep stri lav idei 1 2 k d; del< vol I de; >nd( m; ïu gen al va d! n n ispi W dioi kli ad n d e ci aai ,arb ink< eliu yooi urdt wei Deel ings aa nar it Ne tooi Op vei ee fbal \lg( cai ;tite 12 v; Zs efl iven ee e le tc ol In zijn praatje „Op de brug" heeft Min, Vos gisterenavond over de organisatie van het bedrijfsleven gesproken. Na verschillende punten naar voren gebracht te hebben, sprak de Minister de hoop uit, dat een en ander leiden mocht tot een vruchtbare discussie, vrij van alle bureau^ crade en waarbij ruimte gegeven wordt aan goede ondernemingsactivi teit en aan de invloed van de arbeiders óp en daarmee ook hun ver antwoordelijkheid vóór het sociale en economische leven. ONDERVAKGROEP TUSSCHEN- PERSONEN LOTERIJ WEZEN. De Ondervakgroep Tuschenpersonen Loterijwezen, omvattende 8500 leden, in protestvergadering te Amsterdam bij een. besluit ter kennis te brengen van de Kegeering, de Volksvertegenwoordiging en de Nederlandsche Pers, dat zij ten sterkste het optreden van Minister Lief- tlnck veroordeelt, waarbij deze om principieele redenen alle particuliere werkers in het loterijbedrijf hun be staan plotseling ontneemt. Met klem verzoeken wij daarom, als nog onmiddellijk over te gaan tot het opnieuw verstrekken van Staatsloten aan particuliere verkoopers in het Neder- jandsch Loterijbedrijf, opdat deze nog zullen kunnen deelnemen aan de 497e loterij. En tevens dat de trekkingen der polis- en premieleenirigmaatschappijen voortgang mogen vinden, zoodat voor ons allen de zoolang ontbeerde inkom sten weer zullen gaan vloeien. Spanje heeft aangeboden 50.000 Joodsche kinderen uit de door den oor log verwoeste gebieden tijdelijk te her bergen. Valencia zal 2000 dezer kinde ren herbergen. Gedurende de bezetting is de gedachtenwisseling over de or dening in velerlei ondergrond- sche besprekingen voortgezet. De oorlog immers was ook een leerschool in dit opzicht. De noodzaak tot zeer diep in grijpen in het productieproces, leidde tot de instelling van de rijksbureaux. De rijksbureaux zijn vol ledig ambtelijke organen. Een regeling van de vraagstukken, welke binnen de bedrijfstaken om een oplossing vragen alleen door niet in het bedrijfsleven zelf staande ambtelijke figuren, is op den duur seen aanvaard bare oplossing, Zeker niet voor ons land, waar wij een demo cratische ontplooiing van alle productieve krachten nastre- cen en waar de „souvereini- teit in eigen kring" en het ..subsidiariteitsbeginsel" geen leege klanken zijn. Noch een ordening alleen door ambtelijke organen, noch een alleen door vertegenwoor digers van ondernemers, zou ook in overeenstemming zijn met de sociale ontwikkeling van dezen tijd. Zij zou voorbij zien aan de zeer nauwe verbin ding, welke bestaat tusschen so ciale en economische politiek. Zij zou het feit miskennen, dat de arbeider, die na den vori- gen oorlog door het algemeene kiesrecht zijn erkenning als vol waardig staatsburger in politiek opzicht verkreeg, na dezen oor log aanspraak maakt op erken ning van zijn volwaardigheid als deelgenoot in de productie. In den in zoovele rapporten en publicaties gebezigden term bedrijfsgenoot% welke en on dernemer en arbeider in een be drijfstak omvat, ligt deze thans door zeer velen ook buiten de arbeidersklasse aanvaarde er kenning opgesloten. Ik zal trachten u enkele hoofd punten te schetsen. Volgens het systeem, dat de regeer in g zich voorstelt, zal het bedrijfsleven worden ingedeeld in een aantal groote organisatorische eenhe den, waaraan de naam bedrijfs- schap is gegeven. Deze eenhe den omvatten alle ondernemin gen in den bepaalden sector. Groote eenheden, met groote zeggenschap, waardoor een zeer belangrijk deel van de ambte lijke activiteit thans kan wor den overgenomen. Zeggenschap over wat? De regelingen kunnen veel omvatten, en zoowel de econo mische als de sociale vragen behandelen. Loonregelingen, ar- beidstijdregelingen. binnen door de algemeene wet te trekken grenzen, vakopleiding, ziedaar Productieregelingen, vesti ging en uitbreiding van be drijven, prijs- en concurren tie voorwaarden, mechanische rationalisatie en normalisatie, ziedaar enkele economische aangelegenheden, waarover een bedrijfschap zich zal kunnen uitspreken. Hier is door de regeering bewust een keuze ge daan in den strijd der meenin gen. Deze keuze berust op den zeer nauwen samenhang men denke aan prijs- en loonregelin gen, aan de rationalisatie, welke tusschen het sociale- en het economische leven ook van een bedrijfstak bestaat. Zeggenschap door wie? Een bedrijfsschap behoeft een bestuur, zooals alweer ook een gemeente heeft. In verband met het begin van deze uiteenzet ting behoef ik u wel niet te zeggen, dat naar mijn meening, in dit bestuur overheid, onder nemers én arbeiders, elk met het oog op hun eigen belangen, hun risico en hun eigen verant woordelijkheid zitting dienen te hebben. Ik hoop. dat deze voorgestelde constructie stevi ger uit den strijd der meenin gen te voorschijn komt. wordt aanvaard door de wetgevende biistanties en dan tenslotte wat het doel is houdbaar blijkt in de practijk en einde lijk ons een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geeft, welke voor land en volk goede vruch ten afwerpt en ons sociaal en economisch voert naar grooter begrip en plan". BON VOOR PETROLEUM. Van 17 December tot en met 19 Ja nuari a.s. wordt op de bonnen 369 en 469 der bonkaarten K 513 drie liter pe troleum beschikbaar gesteld. In ver band met de bevoorrading van den han del is het mogelijk, dat de petroleum riet overal direct verkrijgbaar zal zijn. Vóórinlevering der bonnen is echter niet toegestaan. KINDERZEGELS EN KERSTGROETEN. Overal in ons land zijn sedert 1 De cember j.l. de kinderzegels weer ver krijgbaar. Maar waar blijven ze? Op de particuliere correspondentie ziet men ze nog niet. En dat was toch uitdrukkelijk de bedoeling. De toeslag op deze ze gels is bestemd om onze misdeelde kin deren te redden, daartoe is na de sloo- pende oorlogsjaren, onnoemelijk veel noodig. Ieder heeft nu de gelegenheid te too- nen. dat Nederland zorg heeft voor zijn kinderen, dat het ons ernst is op alle denkbare manieren en met vereende krachten hun lot te verzachten. De ge schokte gezondheid te herstellen, den losgeslagen geest weer te leiden. De tentjes staan in stad en land weer open; zegels en ook prentbriefkaarten zijn in ruim voldoende hoeveleheid aan wezig. Nederlanders, kent uw plicht. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TU1NBOUW- EN PLANTKUNDE. Ir. een speciaal daarvoor belegde ver gadering vond in de groote zaal van café-restaurant ..Het Raadhuis", de prijs uitreiking plaats van de behaalde onder scheidingen op de groote dahliaten toonstelling. Nadat de voorzitter, de heer Joh. Jon ker een inleidend woord had gespro ken en het vele had gememoreerd wat aan deze tentoonstelling was vooraf ge gaan bracht spreker hulde aan alle in zenders en dank aan allen, die tot het welslagen van deze eerste bloementen toonstelling in bevrijd Nederland heb ben willen medewerken. Het is voor de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij. en voor de Nederlandsche Dahliaver- eeniging een groot succes geworden. Uil de mededeeling van den penningmees ter, den heer A. Lagendijk, bleek, dal er een behoorlijk batig saldo was. Bijna 15000 personen hadden deze bloemen- show bezocht. Hierna werd de heer J. Mater, de ijverigen secretaris van het tentoon- stellingsbestuur gehuldigd en hem daarbij dank gebracht voor alles, wal hij heeft gedaan voor deze tentoonstel ling. Daar de heer Mater kort voor de opening dezer tentoonstelling onze stad tijdelijk verliet en het resultaat niet heeft kunnen zien, werd hem een fraai album met foto's van deze tentoonstel ling aangeboden; hierbij was nog een legpenning gevoegd. Zeer getroffen dankte de heer Mater voor deze verrassing. In deze hulde be trok spreker, den heer J. Riemens, die hem in de drukke tentoonstellingstijd op een voorbeeldige wijze heeft vervan gen Hierna werden met eenige toepasse lijke woorden de prijzen en diploma's uitgereikt en wel aan de firma J. G. Ballego en Zoon. gebrs. de Ruyter. te Oegstgeest. aan de Vereeniging van Bloemist-winkeliers, aan de Gem. Plant soenen. de Bloemist-Hoveniersorganisa tie. aan den dahlia-liefhebber J. H. Smit en aan de Dnhliaclub van den Leid- schen Bond van Volkstuinders. Nadat nu nog was besloten om mede werking te verleenen aan- het oprich ten van een lagere Tuinbouwschool hier terstede, werden eenige films ver toond. BIOSCOPEN Luxor. Wat makelij, opzet, scena rio. uitwerking betreft, een zeer gced- koope film, welke nog meer aan waarde verliest door de slechte bezetting van de hoofdrollen. De uitkomst van deze af treksom moet nog verminderd worden met de strekking van het verhaal. Het gegeven is zóó afgezaagd, dat men zich met verwondering afvraagt, of alle fan tasie uit de Amerikaansche studio's is verdwenen. Het is het bekende geval van een huwelijk tusschen een artist en een vrouwelijke dokter, die haar prac tijk wil opgeven, en daartoe apart gaat wonen. N. uurlijk mislukt het huwe lijk daardoor, waarom een echts, _i- ding als de eenig mogelijke oplcsslng wordt voorgesteld. Voor geestelijk vol wassenen. Lido. De Franscbe film „Drie da gen liefde" speelt weer langs den zeer gevaarlijken afgrond van bederf en im moraliteit. Afgekeurd op moreele gron den Trianon. „De twee straatjongens van Parijs" naar het bekende boek van Pierre Découcellée, is een sterk drama tische film. Mede door de vele boeiende en ontroe- van een noodlottige vergissing, in een van een noodlottige vergising, in een goed harmonisch huwelijk, waarvan uit eindelijk het kind het slachtoffer wordt, maakt deze film. die nu eens niet om het thema „liefde" draait zeer aantrek kelijk. Door kinderverwisseling belandt dit ventje in de achterbuurten van Parijs, waar hij opgroeit met een eenige jaren oudere iongen, temidden van kommer en ellende. De moederlijke intuitie bij het later her kennen van haar eigen kind. laat op de toeschouwers een diepen indruk achter. Ook het spel der beide straatjongens is zeer gevoelig, zoodat wij deze film voor de gestelde leeftijdsgrens geheel kunnen goedkeuren. In het journaal zien we een uitge breide reportage van het proces te Neu renberg. Casino. In een film vol spanning en tempo in de wereld der spionnage en contra-spionnage in het altijd gisten de Gibraltar. Het is typisch, dat de Franschen óf een film van goede kwali teit maken óf een film die alle slechte kwaliteiten in zich vereenigt. „Gibral tar" is er een van de werkelijk goede film-soort. We kunnen ze aanbevelen! RADIOPROGRAMMA voor Zondag 16 December, HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Van Man tot Man. 9.00 Nieuws. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Kamermu ziek (gr.). 10 00 Hoogmis uit de Abdij van Berne te Heeswijk. 11.30 Cantabilé- Septet. 12.00 Cantate M 141 Bacb. 12.30 Gramofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Ensemble Nina Dolce. 13.50 De Spoor wegen spreken. 14.00 Zie P.C.J. 14.30 Het Radio Philh. Orkest o.l.v. Albert v. Raalte. Soliste: Ida Handel, viool. 16.40 Gewijde muziek. 17.00 Prot. Kerkdienst. 18.00 Piano en orkest. 18.30 Sylvester- trio. 19.00 Nieuws. 19.30 Musette-or- kest. 20.00 Nederland Herrijst. 20.15 Dolf v. d. Linden en zijn Métropole-or- kest. 20.48 Rubriek van den wederop bouw. 20.55 Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Gramofoonmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 8.00 Nieuws. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.55 Kleine Gedichten. 10.00 Nederl. Herv. Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek (gr.). 12.00 Niuews. 12.20 Ensemble Géorge Frank. 12.50 Nico de Rooij, piano. 13.00 Zuid-Ameri- kaansche muziek. 13.30 Voordracht door Annie Schuitema. 14.30 Volksliederen. 15.00 Filmpraatje. 16.15 „Thé-complet. 16.45 Vaudeville-orkest. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuw^. 18.20 Zestiende Eeuwsche Chansons en Madrigaalmuziek. 18.45 Denksport. 19.00 Benedict Silber- man en zijn „Novelty Serenaders". 19.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten. 20.00 Het Concertgebouw-orkest o.l.v. Cla rence Raybould. 20.35 Hoorspel. 21.05 Brief van onzen Londenschen corres pondent. 21.20 Eddy Walis speelt. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans muziek (gr.). GEVRAAGD: Bloemisterij warme en koude kas- vergunning en open grond A en B7 elk kwantum. c.v. N. Bakker Hz., Roelofarendsv. Tel. 48 O O V U hebt bij Evert Caatelein de speciale aandacht van de leeraar. U volgt als vanzelf de duidelijke aanwijzingen. In de prettige - correcte - sfeer van omgaan met menschen uit eigen - katholiek - milieu leert U dansen spelenderwijs. Wilt U voor Nieuwjaar kunnen dansen neem dan enkele privélessen. Nieuwe clubs v. beginners en gevord. aanv. in Januari Leer goed dansen 2488 bii de dansschool voor de katholieke jongelui, bij LANGEBRUG 6 A LEIDEN VERLOREN Dinsdagavond gouden da mesarmbandhorloge. Ge lieve tegen zeer ruime bel. terug te bez. bij G. Bergers, Doezastr. 23. Mevr. Kruisheer, Leid- sche straatweg 8, Oegst geest vraagt een DIENSTBODE v. d. en n. of een da<- dienstbode of een werk ster. 2426 Gevraagd net 2422 R.K. MEISJE in gezin met een meisje van 9 jr. voor den dag of d- en n. Brieven of aanm. Prinses Julianaweg 64, Leidschendam. VERLOREN actetasch jl. Dond. 6 Dec. uit autobus van N.V. Maarss en Kroon. Gelie ve inhoud dezer tasch te rug te bez. daar eigenaar zeer gedupeerd is. Stiel- tjesstraat 55 Leiden. Te koop aangeb. een KACHEL z. g. a. n. merk „Triton 36" zwart emaille. Te bez. 's av. na 8 u. Adres Leidscheweg 548. Voor schoten. 2404 Wij vragen voor OEGSTGEEST Prof. Dr. Steenhuis, Rijns- en omgeving een actief en vertrouwd Persoon voor den verkoop onzer gunstig bekend staande tuin-, bloem- en land bouwzaken. Onze zaden zijn reeds jaren met gun stig resultaat te dezer plaatse ingevoerd. Vraagt onze voorwaarden even aan. 2418 W. DE ZEEUW J.Gzn., Zaadteelt-Zaadhandel BARENDRECHT (Z.-H.) Gevraagd volslagen door H. Lindeboom, te Voorhout. 2419 Te koop gevraagd een PETROLEUMKACHEL. Brieven aan agent G. Wassenaar, Pickéstraat 1. Noord wijk. 2425 Tegen 1 Jan. '46 gevr. een R.K. DAGMEISJE in kl. gez. m. huisel. verk. en goede kost van 's mor gens half 94 u. 's Maan dags en Vrijdag, echter den geh. dag vrij Zondags nader overeen te komen. Br. met inl. onder no. 2403 bur. v. d. blad. burger weg 17 vraagt een MEISJE hoog loon. Aanm. 's av. tuss. 7—8 uur, 2395 Gevraagd een BAKKERSBEDIENDE wijklooper omgeving Lei den. Br. onder no. 2420 bur. v. d. blad. Gevraagd eenige TIMMERLIEDEN en een schrijfmachine. Fa G J. v. d. Haar en Zn., Stompwijk. 2397 R.K. JONGEMAN 21 jaar, b. z. a. voor ma gazijn-, winkel- of bak kerij werk, genegen alle voork. werkzaamheden te verrichten. Br. onder no. 2398 bur. v. d. blad. Te ruil aangeb. een mooi woonhuis te Oude Wete ring. voor een woonhuis, voor 2 a 3 pers. te Lei den, liefst rand der stad. Ook Oegstgeest of Lei derdorp. Br. aan A. de Blaaij. Boekh. Oude We tering. 2396 GEVRAAGD: 1ste of 2de Klas Brieven onder no. 2448 bureau van dit blad. Gevraagd gevorderd BAKKERSLEERLING bij C. J. v. d. Meer, Bak kerij, Rijndijkstr. no. 4, Leiden. 2405 Voor direct een flinke in wonende BOERENKNECHT gevraagd boven 16 jaar in klein gezin. P. W. J. v. d. Burg. Lagebroek Zeg veld 192. 2402 Te koop aangeboden een in goeden staat zijnde TILBURY bij A. C. Colijn, timmer man. Hoogmade, Vüet- polder B 201. 2430 1 pr. nieuwe Schoenen m. 39 ruilen voor 40. 1 p. nieuwe schoenen m. 39 ruilen voor stof voor rok en windjak m. 44. Zater dag tusschen 710 uui% Amali astraat 38. 2367

De Burcht | 1945 | | pagina 3