Bestuursapparaat kost geld ^enorme stijging van uitgaven {adio- programma CONCILIE VAN TRENTE 1545 13 Qzcemfei 1945 leqjij de millioenennota is door de Minister van Financiën een begrooting gevoegd over het tweede halfjaar van 1945. Zij wijst een tekort aan ir°rvan 1812 millioen. Op een paar slordige millioenen na dus twee milliard. ioen De vroegere begrootingen jenden de splitsing in gewone oeitn kapitaaldienst. Deze is thans oeirervangen door scheiding in oei ;ewone- en buitengewone lienst. Deze begrooting ver- oerjoont het volgende beeld: titel a. gewone dienst. dtgaven circa 1142 millioen oeifciddelen circa 549 millioen oei oeitadeelig saldo circa 593 millioen titel b. buitengewone eidnst. ■°eijiitgaven circa 1309 millioen - niddelen circa 90 millioen oei lezi bo iadeelig saldo circa 1219 millioen Dit geeft een totaal van een ;£«kdeelig saldo tot circa 1812 '®°®illioen. Het dure bestuursapparaat. iA] De stijging der uitgaven is £.''oor een vrij aanzienlijk deel e wijten aan de persoheelsuit- „jix aven. die (met inbegrip van Ie wachtgelden en de pensioe- j. en) in het geheele jaar 1939 274 millioen bedroegen en 1 oor het tweede helfjaar 1945 345,5 millioen. Weliswaar zijn ka Ie loonen en salarissen in pe' iverheidsdienst sedert 1939 met aalingeveer 25 pet. gestegen en ist ;omt een belangrijk deel der )eniieuwe uitgaven voor rekening oe,ran de ministeries van oorlog ige n marine, doch anderzijds is U1,1e stijging ook een gevolg van Re Ie sterk toegenomen over- ■er; leidsbemoeiing en van het taijraak inefficient functionneeren 0]'an het bestuursapparaat, d. its Personeelsstijging. 93!1 to Dit bestuursapparaat was op eei iet moment der bevrijding dieeds sterk in omvang toege- uluomen en wel voornamelijk ge loor de volgende oorzaken: 1. de noodzakelijke vervan- H1 ling van gedeporteerden en al' indergedokenen; (al 2. de mogelijkheid, aan velen loor goedwillende chefs gege- av 'en, om door een rijksbetrek- :ing zich voor deportatie of lergelijke maatregelen te vrij jaren. 3. Het feit. dat men. voorge- lende Duitsche opdrachten (jp liet te kunnen uitvoeren met iet bestaande personeel, door Ie Duitsche instanties gedwon- !en werd meer personeel in lienst te nemen, welk perso- 1 leel men, na afloop van de n aak. uit overwegingen sub 2 L_ [enoemd, heeft aangehouden: 4. het vervullen van tijdelijk loodige taken, na welker af- !r oop het nieuwe aangenomen ,t lersoneel niet werd ontslagen; 'e 5. het vervullen van blijven- n Ie taken bij nieuwe takken van n taatsdienst, ten deele overge- lomen van de gemeenten. 6. Het vervullen van taken, intstaan door den normalen [roei van bestaande takken van taatsdienst. Een en ander deed een over- naat van personeel ontstaan, raarbij de daling en de nresta. ie Der hoofd echter toch den chiin kon wekken, alsof ieder ujttig werk verrichtte. voor Zaterdagavond. HILVERSUM I, 301 M. 6.01 Sylvestre Trio. 6.30 Het rijk overzee. 6.45 De Speellieden. 7.01 Nieuws. 7.30 Benedict Silbermann. 11.30 Eddy Walls. HILVERSUM II 415 M. 6.01 Nieuws. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.30 Programma Nedcrl. Strijdkr. 8.01 Radio rariteitenrevue. 9.Hoorspel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9 45 Avondwijding. Bij het aantreden van dit ka binet vond het. behalve de er fenis op personeelsgebied, die de bezetter had achtergelaten, een omvangrijk apparaat door het M.G. in het leven geroepen ter vervulling van een aanvul lende bestuurstaak en van al lerlei opsporings-, bewakings- en hulpdiensten. Ook hierin school veel inefficiëntie. De taken, waarmede dit apparaat was belast, waren aanvankelijk echter volledig onmisbaar. Eerst in den loop van het 2e halfjaar kan met de liquidatie, resp. ovedracht daarvan aan de normale civiele, resp. militaire instanties een aanvang worden gemaakt. Ten slotte heeft de huidige regeering ten behoeve van de tenuitvoerlegging van haar program zich in vele gevallen genoodzaakt gezien om nieuw personeel in dienst te stellen. De beoogde snelle liquidatie van alle overtollige en de re organisatie van alle onmisbare personeelformatie zal zich voor de eerste maatregelen van ontruiming". Anthonv Eden, de voormali ge Minister van Buitenlandsche Zaken. feliciteerde Be vin en degenen, die meegewerkt had den, met „dezen belangrijken stap in de richting van de op lossing van dit kwellende pro bleem". GIFGAS NAAR DEN BODEM DER ZEE. De geallieerde bestuurscom missie voor Duitschland heeft medegedeeld, dat de Duitsche chemische oorlogsuitrusting in de Britsche zone nu bijna ge heel is vernietigd. Drie kwart van den totalen voorraad gif gas heeft men op een diepte van vijfhonderd meter in het Skagerrak verspreid. VERZOEK VAN DE IRAANSCHE REGEERING AAN „BIG THREE". De ïraansche regeering heeft tot de Ver. Staten, Engeland en de Sowjetunie het verzoek gericht Iran bij de besprekin gen van de ministers van bui tenlandsche zaken, te Moskou tegenwoordig te laten zijn, wanneer er over Iran wordt gesproken. Het verzoek is ge- basseerd op een clausule in het driezijdig verdrag tusschen ker in de komende begrootin- j Iran, Engeland en de Sowjet- gen weerspiegelen. Unie. Ter gelegenheid van het feit, dat 400 jaar geleden het ver maarde Concilie van Trente werd geopend, heeft de Paus een brief gericht tot den aartsbisschop van deze Noord-Italiaansche stad. Hierin doet de Paus op alle christenvolken een beroep tot de eenheid, niet slechts een eenheid van de Katholieken, maar van al degenen, die, hoewel gescheiden van den „Stoel van Petrus", getrouw zullen blijven aan het geloof en aan de begin selen van den christelijken godsdienst en in het bijzonder ge trouw aan de „Allerheiligste Drievuldigheid" en de Goddelijk heid van Jezus Christus. De Paus herinnert voorts aan de rede nen, die tot het bijeenroepen van het Concilie van Trente heb ben geleid, alsmede aan den opbloei van geloof en zedelijk leven, die hiervan over heel de wereld het gevolg was. De brief besluit met het gebed voor de eenheid der christelijke kerken, dat in de laatste zitting van het Concilie werd gestort. (Het Concilie van Trente, bijeengeroepen in verband met de hervorming, werd 13 December JL545 geopend en met langdurige onderbrekingen op 4 December 1563 gesloten). Mgr. L. J. WILLENBORG OVERLEDEN. Gisterenmorgen is in de Ma- riastichting te Haarlem, waar hij ruim een week geleden was opgenomen voor het onder gaan van een operatie, op 69- jarigen leeftijd overleden Mgr. L. J. Willenborg, pastoor te Bloemendaal en geheim ka merheer van den Paus. Mrg. Willenborg heeft voor al de aandacht op zich geves tigd door de stichting van een Ziekenapostolaat in 1925. BEVIN OVER ACCOORD INZAKE DEN LEVANT. Bevin heeft in het Lagerhuis een uittreksel voorgelezen van de verklaring, welke de Brit sche en Fransche regeeringen publiceeren inzake den Levant. Dit luidde: „Bezield door het verlangen blijvend alle verschillen in po litiek, welke hun respectieve belangen kunnen benadeelen en de goede verstandhouding schaden, op te heffen, hebben de beide regeeringen ingezien, dat het in haar belang is, bin nen het kader van internatio nale samenwerking, de econo mische welvaart en veiligheid der volken van het Midden- Oosten aan te moedigen. Aan gezien zij Syrië en den Liba non van hun volledige onaf hankelijkheid wenschen te verzekeren en willen handelen krachtens de militaire beschik kingen in den Levant, hebben zii besloten gezamenlijk de voorwaarden voor een metho dische hergroepeering en terug" trekking van de militaire macht uit deze zone te onder zoeken. Britsche en Fransche militaire experts zullen voor dit doel op 21 December 1945 te Beiroet bijeenkomen. Een van hun belangrijkste taken zal bestaan in het zeer vroeg vaststellen van een datum STADSNIEUWS St. VincentiusvereeniffinfiT. Hedenavond om half 8 Ro- zenkransbidden in het St. Vin- centiusgebouw voor overleden confrère B. Bouchier. VRIJ EN ONVERVEERD. Het zal aan velen bekend zijn, dat in de afgeloopen week in het „Lido"-theater alhier de film „Vrij en Onverveerd" is vertoond, een film, welke in opdracht van de Nederland- sche Regeering te Londen werd gemaakt en handelt over het aandeel, dat Nederland in de geallieerde vrijheidsstrijd heeft gehad. Niet zoo algemeen bekend is wellicht, dat de exploitant van het Lido Theater de opbrengst van de filmvertooningen van de geheele week willen afstaan ten behoeve van de actie „Ne derland helpt Indië". Voor waar een fraai voorbeeld van offervaardigheid, dat in bree- de kring navolging verdient. Het bestuur van de Stich ting „Nederland helpt Indië" brengt den exploitant van „Li- do" gaarne hulde en dank voor zijn zeer gewaarde geste. De waarnemend voorzitter van het Werkcomité, Dr. Ir. P. G. LINDENBERGH De Zondagsdienst wordt waargenomen door de dokto ren: De Bruyne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. De avond-, nacht- en Zon dagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Dec. 13 uur tot Zaterdag 22 Dec. 8 uur waargenomen door de apotheek Herdingh en Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegst- geestsche apotheek, Raadhuis park 8, tel. 26274. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: mej. M. Roozen en de heeren M. A. Hagenaars, A. D. Mijs, J. A. C. Hoogendam, allen te Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer A. Dolk te Leiden. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Het verschraalde denken", de heer mr. dr. J. Barents te Den Haag. Bevor derd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De historische betee- kenis der Hethietische Vesting- bouwkunde, de heer A. A. Kampman te Leiden. Geslaagd doctoraal examen natuurkunde met mechanica de heer H. P. R. Frederikse te Leiden. RETRAITE VOOR HEEREN. Van 1619 Febr. 1946 zal in Noordwij- kerliout een retraite gehouden worden voor heeren. De spaarders en andere belangstellenden kunnen hieraan deel- neemn, mits men 2ich uiterlijk het laatst van Dec. 1945 opgeeft, schrifte lijk of mondeling aan onderstaand adres: J. v. d. Weiiden, Const. Huygenslaan 35, Leiden. De onkosten bedragen 8.5Ü. De spaarver. „St. Clemens", oud Volksbondcommissie. TENTOONSTELLING BEELD EN BOEK 1940—1945. Gistermiddag opende prof. N. Posthu mus een belangwekkende tentoonstelling in de Lakenhal, welke wordt gehou den onder auspiciën van „Vrij Neder land" en „De Vrije Katheder". Een unieke verzameling boekwerken en ver zetspoëzie, alsmede vele fotografiën tij dens de bezetting in Nederland ge maakt, zijn hier bijeengebracht om te getuigen van de herdenstrijd van het Nederlandsche volk. Vijf donkere jaren zijn hier in beeld gebracht. Vaak met inzet van eigen leven werd het lijden en strijden van ons volk voor het nageslacht vastge legd. Niet alleen zijn hier de bijeenge brachte fotografiën stille getuigen van wat eens was: Razzia. Jodenvervolging, brandstoffennood, centrale keuken en hongertochten, verzet en fusillades. Ook ademt deze tentoonstelling het verzet van het boek. het verzet van de schrij vers en dichters, van drukkers en uit gevers. Men doet goed, deze interessante ten toonstelling te gaan zien. De baten ko men ten goede van de Stichting 1940 1945. Van 16 Dec.6 Jan. van 104 uur voor het publiek geoupend. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Bonaanwüziag visch. Van de bonkaart N 512 is aangewezen bon V 06 voor het koopen van 2 bok kingen. Indien de aanvoer niet direct vol doende zal zijn. blijft deze bon geldig, totdat ieder de gelegenheid heeft ge had. hierop visch te koopen. Alleen bonnen met opdruk zijn gel dig. Op bonnen, uitgegeven in andere dis tributiekringen mag niet worden afge leverd. Aanvragen rfiwielen. Op 18 en 19 December a.s. kunnen aanvraagformulieren voor rijwielen aan loket 28 van den distributiedienst wor den afgehaald door: 1. Practiseerende artsen, vee—artsen, wijkverpleegsters, verloskundigen en in validen voor zoover hun werk belang rijk is voor den wederopbouw en de voedselvoorziening. 2. Personen, die belangrijke werk- den wederopbouw of de voedselvoorzie- zaamheden verrichten ten behoeve van ning. Uiteraard kunnen aanvragen om rij wielen van hen, die nog in het bezit zijn van rijwielbanden of een aanvraag hebben loopen voor rijwielbanden, niet in behandeling worden genomen en heeft het dus voor hen geen zin, een for mulier voor een rijwiel af te halen. Zij. die echter een vermissingsformulier, of reeds een aanvraag voor een rijwiel hebben ingediend en onder de boven genoemde categorieën ressorteeren, die nen opnieuw een aanvraag in te die nen. Het aantal uit te reiken bonnen voor rijwielen is zeer beperkt en zal slechts een klein gedeelte van de in gediende aanvragen kunnen worden af gehandeld. De niet afgehaalde aanvra gen vervallen echter niet, doch zullen later in aanmerking komen. Het inleveren der formulieren dient te geschieden op 20 en 21 December a.s. kamer 4. loket 28. onder overlegging van de nieuwe stamkaart. CONTROLE VAN HET BEVOLKINGS REGISTER EN DER TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Zaterdag 15 December a.s. worden zij verwacht wier geslachtnamen beginnen met ReRi. Het bureau is geopend van 9 tot 11.30 SPORT SCHAKEN. Uitslagen van de Leideche Schaakbond zijn: Klasse la: L.S.G II—Vrien denschaar I 41/2—5 1/2; Kat- wiikNoordwijk 4 1/25 1/2. Klasse lb: BodegravenLei derdorp 8 1/2—1 1/2; Boskoop Iïazerswoude 64. Klasse Hb: CaïssaV.T.L. 3 1/2—6 1/2. Klasse IVb; V.T.L. HPhili- dor IV 5 1/2—4 1/2. ATHLETIEK. R. K. S. V. DOCOS. Zaterdagmiddag organiseert de A.V. „Siomo" een estafette 3 x 2000 meter door h:t Laak kwartier te Den Haag. Aan deze wedstrijden wordt door een groot aantal athletiekver- eenigingen deelgenomen, met hun beste loopers. Ook de R.K: S.V. „Docos" neemt aan deze wedstrijden deel en wel met de volgende athleten: L. v. d. Steen, J. v. d. Wiel en H. Men- tink. VOETBAL. R. K. S. V. DOCOS. De revue „Weet ik 't" welke Zaterdag jl. met veel succes werd opgevoerd op de propa- ganda-avond van de Afd. Ath- letiek. werd gisteren nogmaals ten tooneele gebracht voor de Afd. Voetbal. Ook hier oogstten de medewerkenden veel ap plaus en deden de toeschouwers bulderen van het lachen. Ook deze propaganda-avond voor de Afd. Voetbal mag door Bestuur en spelers als geslaagd worden beschouwd. TAFELTENNIS. R. K. TAFELTENNISCLUB „DE SLEUTELS". A.s. Zaterdagmiddag te 2.30 uur speelt De Sleutels 3 tegen T.O.R. en Zondag te 2.30 uur De Sleutels 5 tegen D.S.B. 5. De Sleutels 6 gaan naar Den Haag om V.D.O. te bekampen. Degenen, die belang stellen in de Tafeltennissport, kunnen de wedstrijden vrij bezoeken iede re Zaterdag- en Zondagmiddag in het Gymn. lokaal Pieters kerkplein. Nieuwe leden kun nen wegens gebrek aan mate riaal voorloopig niet worden aangenomen. OFFICIEëLE PUBLICATIE. CONSUMENTENBONNEN. Het C. D. K. deelt mede, dat de distributiediensten plaatse lijk zullen bekendmaken op welke dagen de detaillisten in de gelegenheid zullen worden gesteld de oonsumentenbonnen in te leveren, welke normaal in de week van 23 t/m 29 Dec. a.s. zouden moeten worden ingeleverd. Bij de inlevering van deze consumentenbonnen zal géén voorschotherziening plaats vinden. Ook bij de in levering in de week van 30 De cember t/m 5 Januari zal geen voorschotherziening plaats vin den. Inlevering groentenbonnen. Het C. D. K. maakt bekend, dat handelaren in groenten in het noorden des lands de van hun klanten ontvangen bonnen G 02 der groentekaart geplakt op opplakvellen op Maandag 17 of Dinsdag 18 December a.s. bij de plaatselijke distributie diensten moeten inleveren. De diensten zulen toewijzingen no. 524 uitreiken, welke de handelaren van 19 t/m 22 Dec. a.s. b ij het plaatselijk verdeel- kantoor of bij gebreke hiervan bij de grossierscombinatie, waaronder zij ressorteeren, moeten inleveren ter verkrij ging van toewijzingen. Met de ze toewijzingen kunnen de handelaren zich bevoorraden gedurende het tiidvak van 23 December t/m 19 Januari a.s. De prijzen voor Zaklataara- batterijen. Hieronder volgt de prijs van een aantal der voornaamste in den handel gebrachte soorten, welke in geen geval mag wor den overschreden. Zakbatterij (3 cellig) f 0.40, zakbatterij (3 cellig, lucht- zuurstof) f 0.43, kleine staaf batterij 2 cellig) f 0.20, kleine staafbatterij (2 cellig. lucht- zuurstof 0.24. groote staaf- batterii (1 cellig) f 0.26, groote staafbatterij (1 cellig. lucht- zuurstof) 0.30, anodebatterii (120 v.) 9.70, anodebatterii (120 v., lucht-zuurstof) 10.55, anodebatterij (90 v.) f 7.20, anodebatterii (90 v.), lucht- zuurstof) f 7.60. RECTIFICATIE BONNENL1JST. Bon 52 van de brandstoffen- kaart voor turf vervalt. 1

De Burcht | 1945 | | pagina 3