OP. KORTE GOLF N- 'deDe voorbereidende corn- net missie van de organisatie van nel de vereenigde volken heeft be sloten de eerste algemeene vergadering van de vereenigde volken op 10 Januari a.s. in plaats van op 7 Januari a.s. bijeen te roepen. De Geallieerde troepen ontruimen een Fransch-Itali- aansche grensstrook ter diepte van 15 mijl die door Frankrijk in het Alpengebied wordt op- geëischt. De Italiaansche troe pen zullen niet het recht heb ben deze zone na het vertrek der Geallieerde te herbezet ten Prokitsj, leider van de nazi-propaganda in Servië, is in Rome gearresteerd, waar hij onder valschen naam werk zaam was als nachtwaker voor Geallieerde militairen. Het ledenaantal van de vakvereenigingen in Engeland liep van 8.103.000 per einde 1943 terug tot 8.024.000 per einde 1944. In de laatste zes jaar heeft het Engelsehe volk in het ka der van de spaarcampagne der overheid, een bedrag van ruim 10 1/2 milliard Pond Sterling gespaard. Weenen telt thans 1.400.000 inwoners tegen 2 millioen voor den oorlog. De Senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenhe den heeft met 15 tegen 1 stem- meA een motie goedgekeurd, waarin onbeperkte Joodsche immigratie in Palestina als Joodsch nationaal tehuis wordt bepleit. Over enkele dagen zal te Athene een proces beginnen tegen een aantal oorlogsmis dadigers. De toestand van Generaal Patton was Woensdagmorgen bevredigend. Binnenkort wordt een nfeuw filmverslag van den oor log in den Pacific door het De partement van oorlog in cir culatie gegeven. STADSNIEUWS EXAMENS. Aan de R.K. Centrale Meis jesschool voor V.G.L.O. v. d. Werffstraat Leiden slaagden voor Lingerie: M. v. Ansem, A. Annard, C.. As, R Barents, J. Bekkering, G Breedveld, R. v. d. Geest, B. v. d. Geest, R. v. d. Geer. J. Driessen, R. Hartman, R. Hartwijk, J. Horikx, G. Hen driks» T. Huygsloot R, de Groot, R Juffermans, N. v. d. Kwartel, T. v. Looy, G. Ouwer- kerk, R. Ouwerkerk, R. Owel, C. v. Rijn. A. v. Teylingen, M. Tervooren, T. Verhoeven. A. v. d. Winden. HOE EEN HUIS VERANDERT. Zes maanden geleden huisde er de Ortskommandant, bonk ten er zwaar-bespijkerde schoe nen. leefde en werkte daar vol wassen menschen, maar met het verstand en het begrip van een kind. Zoo was het zes maanden ge leden en nu.krijgen er zwakke kleuters uit Leiden een kostelijke verzorging, pro- fiteeren zii van licht, lucht en zon, spelen en ravotten zii en dansen hun kindervoetjes over den vloer. Het huis van den Ortskom mandant werd het kleuterdag verblijf „Huize Margriet". Gisterenmiddag heeft in te genwoordigheid van een groot aantal genoodigden de offi- cieele opening plaats gehad. Dat beteekent niet. dat het gis teren pas in gebruik werd ge nomen. Want reeds meer dan 60 kleuters hebben daar gedu rende 3 maanden een stuk ge zondheid opgedaan en herstel gevonden dat hun geheele le ven ten goede kan komen. De ministers van Sociale Za ken en Onderwijs lieten zich beide vertegenwoordigen, ter wijl voorts afgevaardigden aanwezig waren van alle in stanties die tot de totstandko ming van dit huis hebben mee gewerkt. Eeregasten waren dr. Keyzer en zijn echtgenoote uit Tilburg, want zij waren het die het initiatief namen, het uit voerden. het doorzetten, tegen alle moeilijkheden in, om aan tien groote steden van het wes ten de totale inventaris met voedsel en kleeding cadeau te doen. Dit cadeau is in Leiden volmaakt tot zijn recht geko men, zóó zelfs dat dr. Keyzer verklaarde zelfs een beetje ja loersch te zijn op dit mooie huis en alles wat men gedaan had om het geschenk tot zijn recht te doen komen. Zooals gebruikelijk bij derge lijke gelegenheden werden er door vele sprekers vele wen- schen geuit die allen voor hui ze „Margriet" een gezegende toekomst verhopen. Dr. Boekholt gaf een korte uiteenzetting aangaande de ge schiedenis van de zorg voor het kind. Aanvankelijk kroop het langs de lijn van het kin derziekenhuis en de lijn van het fröbelonderwijs, tot zii el kander irt de laatste jaren in den persoon van den kinderarts, psychiater en kinderpaedagoog tot een harmonisch geheel sa menvloeiden. Met groote waar deering sprak Dr. Boekholt over „het goede Brabant". En dit spontane accent van waar deering werd door de verte genwoordigers van de regee ring nog eens duidelijk onder streept. De inspecteur voor de volksgezondheid. Dr. v. 't Veld. sprak de wensch uit, dat de samenwerking van de hier ver tegenwoordigde departementen zou leiden tot een gezamelijke arbeid voor het kind. Tenslotte heeft dr. Keyzer een overzicht gegeven van het ontstaan in het zuiden van dat mooie plan om het westen te helpen. Tilburg alleen bracht 50.000.op bij een collecte. Wat later nog steeg tot ver over de ƒ120.000.Het wa- Reeds Hildebrand getuig de: „Studenten hebben alevel wat raars' en zij blijken dezer dagen buitengewoon vinding- lijk te zijn in het uitdenken van middelen, welke kunnen bijdragen tot de universeele doelstelling van deze week:: De hulpverleening aan de oorlogs slachtoffers in Nederlandsch- Indië. Wij drulcken hierbij een rebus af. aan welker oplossing fraaie prijzen verbonden zijn. Eeze prijzen zijn vanaf heden te bezichtigen in de étalage van het perceel Breestraat 151. De oplossingen worden tot en met a.s. Zaterdag in een omslag met het woord „Indië-rebus" inge wacht aan het V. V. S. L.-ge bouw, Rapenburg 65, en moeten vergezeld gaan van een bedrag van minstens 1 kwartje per oplossing. Het Comité rekent op vele oplossingen en veelvoud aan kwartjes! ren Tilburgsche meiskes die als „tantes" in team-verband zich beschikbaar stelden om de tien kleuterhuizen in het westen op gang te brengen. Tilburgsche meisjes waren in hun vlotte uniform dan ook aanwezig. Het duurde wel lang en het was wel warm, maar het was toch zéér de moeite waard. Ds. Harder, de voorzitter van de stichting „Huize Margriet verklaarde dit huis dan voor geopend, terwijl hij aan iedere spreker met een enkel woord de dank van het bestuur over bracht en hij daarna de aan wezigen in kleine groepjes de gelegenheid bood om de vroegere „Ortskommandantur" in zijn nieuwe gedaante te be zichtigen. Dat de lof aan de uitvoerders. waaronder ook verschillende gemeentediensten toegebracht, volledig verdiend is. werd door allen beaamd die binnen en buiten het resultaat konden zien van drie maanden harden arbeid. „Margriet" is een symbool „Er is een nieuwe bloem op de aard' gevonden, „In alle tuinen wordt zij reeds geplant; „De ranken worden alom saam gebonden, „De nieuwe bloemen gaan van hand tot hand". ELLY GROEN— PIET UITERLINDEN. De altzangeres Elly Groen concerteerde met den organist van de Hooglandsche Kerk in het Remontrantsche Kerkge bouw en zooals wij een vorige keer al hebben gezegd, deze is zeer muzikaal en technisch uit stekend geschoold. Uiterlin- den opende met „Prélude en fuga g kl. t." van Girolamo Frescobaldi (15831644) en onmidddelijk sprak de voort varende muziek van den heftig- temperamentvollen Italiaan in levendige taal tot den toehoor der. Aan Bach, diens Prélude en fuga b kl. t." gaf hij een andere kleur en een vaar dige een doorwrochte inter pretatie. De jonge zangeres El ly Groen heeft een mooie, om vangrijke altstem, donker en sympathiek van timbre. Van de drie „Geistliche Lieder" van Bach lag de tweede „Gott lebet noch", haar 't mooist. De voordracht kan zij nog wat meer differentieeren, want de kleur is nog wat veel 't zelfde. Dan hoorden wij nog 3 Aria's van Handel, waarvan die uit de „Dittinger te Deum" het meest slaagde. Over het geheel neemt zij de tempi wel heel erg langzaam, waarmede zij 't zich zelf moeilijk maakt en wat de voordracht minder levendig doet zijn. In de Aria uit „Mes sias" was ii stemming van blijdschap niet stralend en de colorature niet voldoende ge ornamenteerd. Evenwel, met zoo'n stem is veel te bereiken. Als leerlinge van Theodora Versteegh zal zij bij voortgezet te studie een voortreffelijke oratoriumzangeres kunnen wor den. De organist stond haar uiterst bescheiden ten dienste. ALG. R.K. PROPAGaNDA- CLUB „DR. SCHAEPMAN" „Dr. Schaepman" hield gis teravond appèl. De aangetre den propagandisten onder wierpen zich aan een alge meene wapenschouw van dr. W. Dysselbloem. In een betoog, juist van af meting, met geestdrift voor gedragen, en leerzame inhoud zette dr. Dijsselbloem het reëele van onze Katholieke Partijgroepeering uiteen. Steunt onze Partijgroepee ring op onze Katholieke begin selen, de propaganda daarvoor put haar kraebt uit diezelfde beginselen. De propaganda zal derhalve hebben te zijn: waar, waardig en doeltreffend, aldus dr. Dijs selbloem. Aan de uiteenzetting van dr. Dijsselbloem ging vooraf sa menzang en declamatie door den heer S. Klein en eeni"e anderen, onder .den titel „De vlam van het verzet". Na de pauze een tweede del. Ti+el: „H"mor'in de Politiek" Een geslaagde avond in puike stijl. KLAAS BAKKER die een pianorecital gaf in de Kleine Zaal. Hij had zicb een interessant programma geko zen n.l. Bach's „Italienisches Konzert", de „Mondscheinsona- te" van Beethoven, enkele De- bussy's en na de pauze Chopin. De danse „E gr. t." van Debus sy hoorden wij van uit de cor ridor, dus onvolkomen, waar om wij dan ook alleen de Cho- pin-vertolking zullen bespre ken. Klaas Bakker is geen nieu weling in de muzikale wereld maar als pianist kenden5 wij hem niet. Wij weten, dat hij een technisch-knappe organist is, die de Prix d'excellence van het Amsterdamschc Con- servatoroum heeft, en nu gaat hii op rijperen leeftijd als pia nist conserteeren. 't Is maar hoogst zelden, dat een organist ook het toucher bezit, die aan den pianist geëigend is. Dit was ook hier niet het geval. Klaas Bakker is in heel zijn soel-organist en geen pianist. Hij leefde zich meermalen uit in veel klank, maar sonoor was deze niet. Waar Chopin teeder is. dat ligt hem niet, dan over drijft hij. Er behoort een ande re geestesgesteldheid toe voor de juiste vertolking van deze muziek. Bakker is blijkbaar ge schikt voor orgel. Laat hij daarnaar wederkeeren. Men be hoeft niet in alles te excellee- ren. Wat meer rust in de gan gen tijdens de pauze van een andere uitvoering is noodza kelijk. J. Kortmann. OMGEVING NOORD WIJK. Burg. Stand. Geboren: Helena Adriana, d. van D. P. Barnhoorn en A. Smit. Ondertrouwd: Jan Hoek en Cornelia Vianen. Getrouwd: Cornells Jan v. 't Wout en Johanna de Jong; Hadriaan Binnendijk en Ma ria v. Laar; Gerrit Verkuyl en Quirina Noppe. Overleden: Wilhelmina Hen- drika Colenbrander, echtgen. van Johannes Minnee, 81 j.; Agatha Petronella v. Eeden 1 j. Pieter Kerpershoek, echtgen. van Marijtje v. d. Zwan. Geslaagd. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde dezer dagen onze plaatsgenoot A. J. Wiggers, voor het candidaatsexamen in de Phys. Geografie. KATWIJK. - Woensdag 19 Dec. a.s. des namiddags om 2.30 uur zal er op het Gemeentehuis gelegen heid zijn tot kostelooze inen ting of her-inenting tegen pok ken. VOORSCHOTEN. R.K. Gem. Tooneelvereen. St. Genesius". Het in Voor schoten bekende Tooneelgezel- schap „St. Genesius" heeft de repetitie's wederom aangevan gen met het tooneelspel van An toon Coolen getiteld: „Kin deren van ons Volk". De schrijver van het stuk zegt ons al genoeg en wij weten waar toe „St. Genesius" in staat is. De opvoering zal plaats hebben 17 Februari a.s. Dus houdt al len dezen avond vrij. OFFICIEELE PUBLICATIE. LOONBELASTING. Aan de werkgevers in het ge bied, dat op 1 December 1944 nog niet was bevrijd, zal tege lijk met de werknemersverkla. r.ngen. de loonbelastingkaar- ten en de loonbelastingaangif ten voor het jaar 1946, een aan tal loonbelastingkaarten voor het jaar 1945 (verkort model) worden uitgereikt. Deze laatst bedoelde loonbelastingkaarten moet de werkgever, nadat hij daarop de gegevens voor 1945 heeft vermeld, op de gewone wijze in de maand Januari 1946 bij den inspecteur inleveren. Hij moet daarbij dan tevens overleggen de afschriften i'an beschikkingen van den inspec teur. met den inhoud waarvan hij bij de inhoud.na van loon belasting over 1944 rekening moest houden. Verder moet de werkgever de op 1 Januari 1946 nog ongebruikt gebleven werk nemersverklaringen voor het jaar 1944 eveneens bij den in specteur inleveren. SPORT KON. NED. VOETBALBOND Afd. Leiden. Ook in de L.V.B. begint er wat teekening in de competi tiestand te komen. De leiders der diverse klassen wisten zich een puntenvoorsprong te verwerven wat echter niet wegneemt dat de andere can- didaten ook nog redelijke kan sen hebben. Zoo ook hier volop spanning. Alphen 3 en Nic. Boys 1 zul len a.s. Zondag uitmaken wie de hekkensluiter gaat worden in de le klasseA. Foreholte 1, dat fier aan den kop gaat in le klasse B kan 2 punten rij ker worden door S.J.C 3 aan de zegekar te binden. De con current Kagia 1 krijgt het moeilijker daar zij van S.J.C. 2 moet winnen om in de run ning te blijven. Ook V.V.S.B. 2 dat nog een candidaat is voor de bovenste plaats kan de wed loop volhouden door een over winning op Foreholte 2. In le klasse C. vormt Meer burg 1 de middelmoot met 3 punten achterstand op de lei ders, ook hier is dus de kans op een katholieken kampioen nog niet uitgesloten. In le klasse D moet KR.V. op bezoek bij U.V.S. 5. Beide zijn ernstige candidaten voor de bovenste plaats. Wellicht is het voor de leiders in deze afdeeling Docos 2 een goede dag door zonder zelf te spelen, misschien een puntje uit te loo p en. In 2e klasse A kan Nic. Boys 2 één puntje meenemen bij Alphen 4, terwijl Altior 2 wel zal zorgen hun clubgenooten van het 3e elftal de punten af handig te maken. Wetering Boys 1 dat nog geen enkel verliespunt heeft zal het tegen D.O.S.R 2 opne men dat hiermede zijn eersten wedstrijd speelt. In 2e klasse B. kan V.V.S.B. 3 van Kagia 2 winnen en War munda 2 van V.V.S.B. 4. Teylingen 3 en Teylingen 4 blijven in de kopgroep door overwinningen resp. op S.J.C. 4 en Warmunda 3. In 2e klasse D zal V.V.L.V. 2 danig moeten oppassen dat Docos niet met de vole buit gaat strijken. OM HET KAMPIOENSCHAP DAMMEN. .VAN LEIDEN. Hoofdklasse: W. Huisman Olivier 20; VinkBlom 20 FrankenN.N. afgebr. le klasse: SchildJ. v. Leeu wen 11 Redegeld—Molenaar 20; Lardeev. Leeuwen 2—0. 2e klasse: Klein Jr.Veldhui zen 20; Slingerlandv. Dijk 0—2. Wedstrijdprogramma voor Za terdag 15 Dec.: le kl.: Noord- wijk 2R.A.F. 2. 2e kl. A: Kat wijk 2Quick B. 4; Ter Leede Lisser Boys; 2e kl. B.: Quick B. 5Rijnsb. B. 3; A.R.C. 4— Koudekerk; 3e kl.: Quick B. 6 —Katwijk 4; Rijnsb. B 4—R. C. L. 2. Wedstrijdprogramma voor Zon dag 16 Dec.: le kl. A: Nic. Boys 1Alphen 3: le kl. B.: Fore holte 1—S.J.C. 3; V.V.S.B 2— Foreholte 2; S.J.C. 2—Kagia 1; le kl. C.: A.S.C 3—L.F.C. 3; Roodenburg 2U.V.S. 4: le kl. D.: Leidsche B.A.Z.L U.V.S. 5—K.R.V.; 2e kl. A.: Alphen 4 Nic. Boys 2; Altior 2Altior Weter. B. 1—D.O.S.R. 2; 2de kl. B.: V.V.S.B. 3—Kagia 2; Warmunda 2—V.V.S.B. 4; War munda 3Teylingen 4; S.J.C. 4 Teylingen 3; 2e kl C.; L.D. W.S. 2—A.S.C. 5; L.F.C. 5—Z. L. C 2; Rouwkoop 2Lugd. 5; 2de kl. D.: V.V.L.V. 2—Docos 3; A.S.C. 6—U.V.S. 6; 3e kl. A.: Alph. Boys 3Alph. Boys 4; Altior 5Weter. B. 2: 3e kl. B." U.V.S. 7—D.S.B. 3; Docos 4 L.F.C. 7; 3e kl. C.: A.S.C. 8— Roodenburg 6; Jun. A. Afd. A.; Alph. Boys b—Nic. Boys a; Al- phia—Alph. Bovs a; Altior a Alphen: Afd. B.: Teylingen Foreholte; Afd. C.: U.V.S. a Docos a; K.R.V.Roodenburg Afd. D.: A.S.C. b—U.V.S. c; L. F. C. bMeerburg; U.V.S. b L.F.C, a.

De Burcht | 1945 | | pagina 7