Ambarawa in vlammen Slavenjacht door Europa Vervoer fN DON ES IE Piloten van de R.A.F., die over het gebied van Ambarawa vlogen, ten einde twee bruggen, waarlangs de extremisten Ambarawa trachtten binnen te dringen, onder vuur te nemen, deelden bij hun terugkeer mede, dat geheel Ambarawa in brand schijnt te staan. Spoorwegstations onder controle. Teneinde de Britsche aan- voerwegen in stand te houden, hebben Britsche troepen alle spoorwegstations tusschen Tandjongpriok en het gebied van Batavia overgenomen, na dat de extremisten er een paar dagen geleden in geslaagd wa ren, een aantal leege spoorwa gons van het station Tandjong priok te stelen. Zoodra dit gemerkt werd, droegen de Britten den in Ja- pansche havenarbeiders snel op, de andere wagons op het station met voorraden te laden om positief beslag op de wa gons te kunnen leggen. Na dit voorval heeft de T.K.R. het volksleger, de speciale politie- afdeelingen voor de spoorwe gen ingesteld, die in het bij zonder tot taak hebben er voor te zorgen, dat geen onbevoeg de personen zich bemoeien met goederen op het station. Intusschen is de eerste Rap- wi trein met goederen naar Bandoeng veilig aangekomen. Een Britsche bron beschteef de TKR wachters als „flinke politieofficieren, die een goe de militaire training hebben ondergaan en wien een gron dige politieken achtergrond is gegeven". Optimisme te Londen. Engelsche waarnemers be schouwen de situatie op Java als verbeterd. Men koestert hoop op een eventueele overeenkomst tus schen de Nederlanders en Sja- rir. Op het oogenblik vinden, informeele besprekingen plaats tusschen beide partijen, die op Nederlandsch initiatief begon nen zijn. De voornaamste re den dat deze besprekingen niet uit het beginstadium zijn ge komen is, dat. Sjarir en zijn medestanders hun handen ge bonden voelen door de extre misten, die letterlijk amok maken. Het geallieerde opper bevel heeft besloten met kracht van wapenen een eind te ma ken aan de extremistische ex cessen, en het heeft daartoe de geallieerde strijdkrachten op Java versterkt. Als begin is West-Ja va grondig gezuiverd; dit was noodzakelijk: ten eer ste om de Japanneezen te ont wapenen en de geïnterneerden te redden, en ten tweede om de etnig mogelijke omstandighe den te scheppen waaronder onderhandelingen tusschen Ne derlanders en Indonesiërs ge voerd kunnen worden. De ter reur die de extremisten trach ten uit te oefenen is niet ver- eenigbaar met deze doelstel lingen. Men gelooft, dat Sja rir, wanneer hij bevrijd is van de bedreiging der extremisten, bereid zal zijn de Nederland- sche voorstellen voor autono mie voor Indonesië als basis voor besprekingen te aan vaarden, mits deze voorstellen EEN DIE HET NOOIT AFLEERT. Controleurs van den C.C.D. kwamen tot de verrassende ontdekking dat een slager te Apeldoorn eigenaar was van een geheelen veestapel, welke bestond uit koeien, kalveren, varkens en paarden, in totaal 38 stuks. De slager had natuur lijk geen enkele vergunning om dit vee aan te houden. Bo vendien had hij ze gekocht zonder aankoopvergunning. De geheele veestapel werd in be slag genomen en vervoerd naar boeren in de getroffen gebie den. De slager is reeds meer malen in overtreding geweest en had in totaal een bedraag aan 1.600.aan boeten be taald. een gedetailleerd beeld geven van het schema, in de rede van de Koningin van 1942 ge geven is. Waarom komt van Mook nog niet? Er wordt in Batavia gespro ken over de mogelijkheid dat de Nederlanders nog een laat ste poging zullen doen een groot bloedbad op Java te voorkomen door voorstellen aan de Indonesiërs met be trekking tot den toekomstigen status van Indonesië binnen het koninkrijk, te Batavia te bespreken. Het uitstel van het vertrek van den heer van Mook wordt door welingelichte krin gen in verband gebracht met een nieuwe politieke stap bij de Indonesiërs. VRIJHEID VAN KORTEN DUUR! Maandagavond wist F. van der Laar, die door den P. O. D. was ingesloteh teneinde zich te verantwoorden over zijn ge dragingen in het kamp van Amersfoort hij werd aamge- auid als de z.g. „beul van Amersfoort" uit zijn cel in het Hilversumsche gemeente huis te ontsnappen. Toen hij uit zijn cel werd gehaald om de matra svoor den nacht in ontvangst te nemen, sloeg hij een bewaker neer en ontvlucht te door het raam van de ma- trassenbergplaats. Hoewel en. kele schoten op hem werden ge lost, wits hij in de duisternis te ontkomen. Gistermorgen vroeg is deze politieke gevan gene door den Hilv.ersumschen P. O. D.. die zijn scpoor was ge volgd, te Nijmegen weer gear resteerd. MINISTER VOS OP DE BRUG. Morgenavond om 21 uur zal de Min. van Handel en Nijver heid, ir. H. Vps over de zenders Hilversum 1 en 2 in de radio uitzending ..Op de brug" spre ken over „De organisatie van het bedrijfsleven". Het proces te Neurenberg De aanklacht tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers slaat thans de blad zijde open waarin de meest schandelijke daden van het Nazi-Duitschland staan opgeteekend. Het is waarschijnlijk dat tijdens dit deel van de aanklacht er conflicten zullen uitbreken tusschen de verschillende misdadigers, die er hun ge weten mee hebben bezwaard en Europa met den slavenjacht hebben getracht uit te moorden. Sauckel is de man die er in enthousiaste brieven aan den Führer zich er op beroemt dat hij „al zeven millioen man naar Duitschland heeft gesleept, om te arbeiden voor U, mein Führer!" Maar toen een verklaring van Speer werd voorgelezen, welke zeer be lastend materiaal aandraagt voor Sauckel, protesteerde deze onmiddellijk en liet door zijn verdediger weten dat hij Speer's woorden als leugens beschouwde. De Amerikaansche prosecutor geeft nog maar een algemeen overzicht. In bijzonderheden zullen de Franschen en de Russen met hun aanklacht naar voren komen. En welk drama dan geschilderd gaat worden valt nu nog niet te benaderen. zijn: Wij moeten eerlijk, royaal en vriendschappelijk zijn tegen over menschen van eigen bloed en tegenover niemand anders. Wat er gebeurt met Rus of Tsjech interesseert mij heele- maai niet. Wat de versciiiilende naties ons kunnen bieden aan bloed van ons type zullen wij nemen, desnoods boor hun kin deren 'weg te rooven en bij ons op te voeuen. Of naties in voor spoed leven of van honger ster ven interesseert mij a.leen in zooverre, dat wij hen als sla ven van onze cultuur noodig hebben, verder stel ik er geen belang in. Of tienduizenden Russische vrouwen van uitput ting neervallen bü het graven van tankgrachten interesseert mij alleen in zooverre, dat de gracht voor Duitschland moet voltooid worden". Hoewel Sauckel en Speer als hoofdschuldigen in dit opzicht werden aangemerkt, stelde Dodd uitdrukkelijk vast, dat Goering als gevolmachtigde voor het vierjarenplan, Rosen berg als Reichskommissar in het Oostgebied, Frank in Po len, Seyss in Nederland en Kei tel als chef O.K.W. in deze me de zware verantwoordelijkheid dragen. Welke waren de bedoelin gen der Duitschers? Document na document werd overgelegd ten bewijze van de schaamteloosheid, waarmee de Duitschers de Europeesche sla venhandel dreven. Hierbij waren enkele, die zelfs na alles wat we reeds hier gehoord hebben, nog verbazing- wekten Zij bewezen namelijk, dat de Duitschers welbewust deportatie van de arbeidsslaven niet alleen toepasten voor in- dustrieele behoeften, doch ook als middel tot vernietiging van andere volken. Geheime orders werden in 1943 door Reichsmi- nister dr. Lammers doorgege ven aan Himmler. En weet ge hoe Himmler daarop reageerde? „Als iemand tegen mij zegt, „ik kan geen anti-tankgracht maken met vrouwen en kinde ren, want dat zou hun dood be- teekenen", dan heb i'k alleen te antwoorden: „Gij zijt een moordenaar van uw eigen 'bloed, want wanneer de gracht niet gegraven wordt, zullen Duitsche soldaten sterven en dat zijn zonen van Duitsche imoeders Zij zijn uw eigen bloed". En bij een andere gelegen heid sprak Hiimmler tot SS-ge- neraals: „Eén grondprincïep moet de algemeene regel voor de SS Doktersrapporten. Dat het niet alleen ging om arbeidskrachten voor het Duit sche oorlogspotentieel, maar wel degelijk om het uitroeien of minstens totaal verzwakken van alle landen rondom Duitschland gelegen landen, wordt wel duidelijk uit een verklaring van een Duitsche dokter, die toezicht heeft ge had op een kamp bij de Krupp- fabrieken. Hij beschrijft, hoe men in de volledig overbevolkte barak ken moest leven. Het eenige vleesch. dat de menschen kre gen, was hetgeen door de vleeschkeuring was afgewezen omdat het van met T.B.C. be smette beesten was. De dokter zegt dan ook, dat de T.B.C. de ondervoede en overwerkte menschen eenvoudig wegmaai de en dat bijvoorbeeld Tarta ren en Kirgiezen „stierven als muggen". De dokter bezocht ook een kamp van krijgsgevan genen, waar de gevangenen gedurende een half jaar waren ondergebracht in hondenhok ken, daarin moesten ze met vijf man slapen. Deze rapporten worden be vestigd door officieele Duit sche bescheiden, waarin „ge waarschuwd wordt dat dit af maken van menschen zoo niet langer kan. Weliswaar niet om de onmensoheliikheid, maar wanneer zulke dingen bekend worden, zal het niet meer mo gelijk ziin het volk in bedwang te honden." De bijzonderheden die daarin worden medegedeeld, ziin zóó badbaarseh en gruwelijk, dat wij ze weigeren hier op te ne men. En wanneer men dan hoort dat deze Sauckel niets anders weet te zeggen dan dat hu opdrachten van Hitier heeft uitgevoerd, dan be"riipt men hoe het juist de échte slaven ziel van een Duitseher is ge weest, die zich in zijn machts wellust heeft uitgeleefd Deze en dergelijke uitspra ken vormen aen achtergrond waartegen men de Duitsche misdaad der deportatie moet zien. De uitvoering door Sauckel was niet minder wreed dan de wreedheid die er spreekt uit Himmler's woor den. Daar wordt een plan onthuld van Sauckel om een groep van 50.000 kinderen tusschen tien en veertien jaar naar Duitsch land over te brengen en in de order, die het bevel daartoe geeft, wordt gezegd: „Deze kin deren brengen achter het front alleen maar last nu hun vaders en moeders zijn opgeroepen om versterkingen te maken en grachten te graven." Sauckel, die nu in de be klaagdenbank de meest gede genereerden indruk maakt van allen, die er, zooais een repor ter het uitdrukt, bijzit als een dorpssmid op z'n Zondags, de creteerde in de dagen van zijn macht: „Zonder mededoogen moeten alle menschelijke ar beidskrachten uit de verover de gebieden worden ingezet, zonder meededoogen en volle dig". ONZE KOOPVAARDIJVLOOT Haar bijdrage groot en ge wichtig. Haar verliezen hoog. Maar de scheeDvaart is een le vensader van ons volk en ons land en dus zal alles op alles worden gezet om de Neder- landsche vlag weer te laten waaien over alle wateren en zeeën. De koopvaardijvloot heeft gedurende den oorlog zeer ernstige verliezen geleden. In September 1939 bedroeg de to taal beschikbare tonnage rond 2.890.000 brt., waarvan thans nog 1.520.000 ton in de vaart is. Een verliespercentage dus van 47.5 pet. Een klem gedeelte van dit verlies is opgevangen door het feit dat gedurende den oorlog aan de vloot eenige op den vijand prijs gemaakte schepen werden toegevoegd, terwijl de regeering onder het z.g. Allied tonnage Replace ment Scheme" nog een aantal schepen van totaal 140.000 brt. in het buitenland verwierf. Verder waren er in 1940 hier te lande een aantal schepen in aanbouw, welke voor een deel voor onze vloot behouden zijn gebleven. Inclusief dezen aan was beschikken wij thans over een vloot van rond 1.680.000 ton. Gezien de actieve taak van de koopvaardijvloot heeft Se Regeering het als haar plicht erkend de reeders voor de ge leden scheepsverliezen inte graal schadeloos te stellen. Bo vendien acht de regeering het in verband met het belang, dat het dienstenverkeer voor der de landen voor onze deviezen- positie beteekent, een landsbe lang, dat de koopvaardijvloot zoo snel. mogelijk op een ver antwoord peil wordt gebracht. Vooruitloopende op een alge meen reconstructieprogram is tijdens den oorlog in de Ver. St. reeds een tiental z.g. C 3 schepen (1012.000 ton elk) besteld, welke in 1946 zullen worden afgeleverd. Na de bevrijding van ons vaderland is een aanvang ge maakt met een reconstructie programma voor de Nederland- sche vloot, waarbij niet allee: de geleden verliezen zijn op genomen, doch tevens de ge durende de oorlogsjaren ont stane veroudering van de viool Als een van de voorwaarden waarop de reeders in staat zul len worden gesteld hun viool te vernieuwen, geldt, dat di tonnage welke de regeeriii| thans' in eigendom heeft, vol gens nader te stellen richtlij nen door de reederijen worden opgenomen. UNIE KATH. STUDENTEN. VEREENIGINGEN. De Unie van Kath. Studen ten vereen igingen in Neder land (waarvan het secretariaa tijdelijk nog gevestigd is: Oost emde 235, Voorburg) hield ot het landgoed „Drakenburgh te Baarn naar eerste officieele bijeenkomst na de bevrijding In het huis van het Katholieï cultuurcentrum waren een 70- tal Katholieke studenten van; alle bij de Unie aangesloteri vereenigingen en verschillende moderatoren aanwezig, alsme-j de vertegenwoordigers van de Nèderl. Kath. Stud. Ver. ,Hol- landia Levaniensis' 'uit Leuven; en gasten van het Leuvenscü studentencorps, j Op den openingsavond hield de heer Jan Beerends een cau serie over het werk van het ka tholiek cultuurcentrum en di volkshoogeschool. De presses, de heer J. Be-| gheijn, herdacht in zijn jaar rede de bijna 100 overleden ka. tholieke hoogleeraren, studen ten en oud-studenten tijdens d< bezetting, waarvan verscheide ne eminente gewerden en een! groot aantal veel-belovende| jonge stüdenten werden gefu silleerd of doodgemarteld in de concentratiekampen. De rede van den praesesj werd gevolgd door de gebrui-i kelijke verslagen, die allen te-I zamen een beeld gaven van hetj werk der Unie van Kath. Stud, Ver. tijdens de bezetting. j Het zeer goed geslaagde, week-end werd besloten met een gemeenschappelijk diner en een gezellig samenzijn. HOOGE ENGELSCHE ONDERSCHEIDING VOOR KOOPVAARDU-OFFICIER. Voor de eerste maal in de ge- schiednis der Nederlandsch! koopvaardij heeft een Neder landsch officier uit handen var koning George op Buckingham Palace het Distinguished Ser vice Cross ontvangen. Deze eerviel te beurt aas hoofdmachinist Willem_ van dei Zwan van de voormalige „Ko ningin Emma" van de Maat schappij Zeeland, dat aan vrij wel alle Britsche invasies zoo als hij Narvik, Dieppe, Noord-Afrika, op Sicilië- Normandië heeft deelgenomen Op den eersten Septembei 1943 werd van der Zwan on derscheiden met de Orpnji Nassau Orde met de zwaarden terwijl hii later de bovenge noemde D.S.C. ontving, die herr op den eersten Januari 194! wtas toegekend-. De mv.tati* luidde: ..Wegens groote nlichts. betrachting en voorbeeldig ge drag betoond gedurende moei lijke oorlogjaren, waarin hij fp-d reven door den wensch vooi Vaderland en Kbninnm te strij den groote technische vaardi"- heid aan den dag heeft gelegd" Luitenant ter zee van der Zwas was van zijn eerste verlof is Nederland naar Tw'en terug gekeerd om het D.S.C. uit han den van koning George te kun nen ontvangen. De regeering koestert geer plannen voor eenig vervoer- monopolie. Zij streeft naai een harmonisch samengesteld transport-apparaat, dat eener- zijds tegen de minst moge. ijk' kósten het vervoer vap e* zoo groot mogelijk aantai per sonen en een zoo groot moge lijke hoeveelheid goederen waarborgt, anderzijds aan len, die in het vervoerbedriil werkzaam ziin, een zooveel mogelijk vrij en goed ver zorgd bestaan geeft.

De Burcht | 1945 | | pagina 6