KERSTTENTOONSTELLING 83.000 Nazi's deporteerden j 450.000 Nederlanders R.K. Bakkersknecht 1000 HIT. Tulpenfeeltvergiinning A over Nog onzekerheid landgenooten pluche Damesmantel PTT vrouwelijk personeel GEVRAAGD: t 6. SCHRAMA, Bloklandscheweg 75, Compleet Watertorni Bericht van Inztfk Abonneert U Swcóum Catda In totaal zijn 540.000 Neder landers gedeporteerd of uitge weken, ongeveer 360.000 zijn ge repatrieerd, Van de 110.000 Jo den, die onder de gedeporteerden waren, zijn 90.000 omgekomen. Verder bevinden zich nog 7000 Nederlanders in geallieerde lan den, zooals Engeland, Frankrijk en België. Er bestaat dus nog onzekerheid over pl.m. 83.000 landgenooten. Hoevelen van deze 83.000 tijdens de bombardemen ten op Duitschland om het leven zijn gekomen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Deskundigen en statistici noemen echter herhaaldelijk een cijfer, varieerend van 60 tot 80.000. De door de Russen gegeven cijfers ziin als volgt: In Rus land geregistreerd: 30.783 Ne derlanders. Per 15 Augustus 1945 gerepatrieerd: 30.495 Ne derlanders. Op 15 Augustus 1945 waren nog te repatrieeren 288 Nederlanders. Deze cijfers mochten als officieele cijfers juist zijn, (en er is geen enke'e reden om hieraan te twijfelen) het vermoeden bleef gewettigd, dat zich, verspreid over het ge- heele enorme gebied, nog steeds kleine groepjes niet ge registreerde Nederlanders be vonden. De Russen immers konden buiten hun schuld en geheel te goeder trouw vergissingen ma ken bij het vinden van gede porteerden. Uit verhalen van repatriandi was gebleken, dat vele Nederlanders, bii razzia's in Nederland opgepakt, een voudig in Duitsch uniform werden gestoken en aan het Oostfront in de Duitsche legers werden ingedeeld. Het was den Russen niet kwalijk te nemen, dat zij de menschen in het gunstigste geval als normale Duitsche krijgsgevangenen be handelden. Arbeiders werden vaak de papieren afgenomen. Voorts waren vooral in het be gin de plaatselijke autoriteiten dikwijls niet op de hoogte met internationale verhoudingen en vaak geneigd, alle vreemdelin gen, die zich niet als bondge- nooten konden legitimeeren. over één kam te scheren en hen voor dwangarbeid naar het binnenland te zenden, tegelijk met militairen en burgers van vijandelijke nationaliteit Daar om voelen de door de Russen bevrijde Nederlanders zich vaak niet veilig in de Russi sche zone. zoodat zij zich dik wijls niet melden, tot zij met Nederlandsche autoriteiten in contact kunnen komen. Dit waren de redenen, die deden vermoeden, dat zich nog steeds niet geregistreerde Ne derlanders in kleine groepjes verspreid, in de Russiche zone bevonden. Dat dit vermoeden juist was. bleek uit het feit. dat na 15 Augustus 1945 niet 288 doch belangrijk meer Nederlanders uit de Russische zone werden gerepatrieerd. Reeds geruimen tijd geleden is Nederland met de Russische regeering het repatrieerings- vraagstuk gaan behandelen. Voor het eerst gebeurde dit einde 1943. toen het zeer waar schijnlijk werd. dat de zegevie rende Roode legers spoedig het bezette gedeelte van Rusland en zelfs de randstaten. Polen en Tsjecho-Slowakije. zouden bevrijden, waardoor tevens de bevrijding van tal van Neder landers een feit zou worden. Toen gegevens bekend wer den. die leidden tot het ver moeden. dat vele niet-gere- gistreerde landgenooten in de Russiche zone op contact met Nederlandsche instanties wachtten, verdubbelde de re geering haar pogingen om toe stemming te krijgen. Neder landsche missies in Rusland en de door de Russen bezette gebieden bii de repatrieering te laten assiteeren en opspo ringswerkzaamheden te doen verrichten. Deze pogingen ble ven aanvankelijk echter zon der resultaat. Na een bepaalden tijd werd het een Nederlandsche repa- trieerings-missie o. L v. het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon. mogelijk gemaakt zich te Praag te vestigen. Daardoor kon tevens het ge- heele bezette gebied ten Zui den van Warschau worden be streken. Midden Juni 1945 kon deze missie haar werk begin nen. daarbij krachtig gesteund door de Tsjechische autoritei ten en de repatrieeringsdiens- ten van Frankrijk en België, die daar reeds eerder konden worden gevestigd. Met behulp van radioomroe- pen wordt aan de verspreide Nederlanders verzocht, zich naar Praag te begeven. Ook wordt Tsjecho-Slowakije in al le richtingen met auto's door kruist. Telkenmale worden op deze tochten Nederlanders ge vonden. echter steeds in zeer kleine groepjes, die dan op verschillende verzamelplaatsen bijeenkomen, waarna de missie I hen naar Praag brengt. De missie bereisde reeds Op per- en Neder-Silezië. een deel van Polen tot Krakau en ge deelten van Duitschland en Oostenrijk, die de Russen heb ben bezet. Momenteel opereert zij in Neder-Silezië, de omgeving van Dresden en Leipzig en in de buurt van Brno. Dit opspo ren van landgenooten gebeurt echter onder uiterst moeilijke omstandigheden. Wekelijks vervoeren Neder landsche trucks de gevonden landgenooten van het verza- melcentrum Praag naar Pilsen. Vandaar gaan zij verder naar Nederland. Eenmaal kon een aantal zieken met Nederland sche ambulancewagens uit Weenen en Praag worden ge haald. Voor de voeding van de Ne derlandsche repatrieerenden te Praag zorgt de Tsjechische R. K. Ver. Charta schitterend. Een woord van warmen dank is hier op ziin plaats. Dat de zaak elders niet altijd zoo goed in orde is. blijkt wel uit de si tuatie te Weimar, waar de voedselpositie zoo slecht was. dat de missie 6.000 kg. voedsel moest aanvoeren. Speciale voorzorgen worden genomen bü het repatrieeren van leden der voormalige S S. en andere verkeerde elementen. Zij wor den onder gewapend geleide van Nederlandsche officieeren naar Pilsen gebracht en van daar verder op transport ge steld naar Nederland. Een andere taak van de mis sie is het zoeken naar de na men van Nederlanders, die in concentratiekampen gevangen nebben gezeten en daar gestor ven zijn. De administratie in de kampen was zeer onvd dig of werd bii de nader der Russen vernietied. Ove bezoekt de missie daarom plaatselijke Roode Kruis coi té's en de Joodsche comit die vaak gegevens kunnen schaffen Een massagraf w ontdekt te Ludwigsdorf in lezië met namen van 62 Ned landers. In Beuthen werd eenige niet verwoeste Joods kerkhof aangetroffen met men van 20 Nederlandi Soms beschikken bewoners plaatsjes in de omgeving i gewezen kampen over ge vens. Inmiddels heeft de .re trieerings-ambtenaar. die 111 de Nederlandsche ambassade Moskou is verbonden, toestf ming gekregen ook in het bied ten Noorden Van W schau een onderzoek in te s len. Hij is hier half Augufl m~de begonnen. 11 Zooals reeds werd op merkt: is de Ned. reeeer sinds einde 1943 met de Ru sche regeerine in contact o lij toelating van een re 'e trieeringsmissie in Rusl: el zelf. In Februari 1945 krei.: de Engelschen en Amerika: bii de overeenkomst van Y: 's toestemming te Odessa 18 verzamelcentrum in te richtiai Intusschen had onze ambas deur aan de Russiche regeer y verzocht, zoodanige instruc te geven, dat onze land gen jj. ten op dezelfde wiize als te gelschen en Amerikanen z den worden behandeld. 1 a; gevolg was. dat ruim 1100 derlanders via Odessa en M0| seille konden worden gerejjr trieerd. ..Alles in aanmerking ge«a men. behoeft het geen betojig dat de Nederlandsche autorittk ten hun pogingen krach e, voortzetten, alsnog toeste q, ming te verkrijgen voor .e zenden van repatrieeringspl je gen naar alle deelen van Rjgi land, waar de aanwezinhv] van Nederlanders wordt v-, ondersteld. ,IN <>n ar T Heden overleed 1 tot onze diepe droefheid, na een kortstondige en ernsti ge ziekte, geheel over gegeven aan Gods H. Wil. voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze innig geliefde dochter en zuster CL A SIN A ANNA THERESIA VERSTEEGEN in den leeftijd van 17 j. P. L. Versteegen A. Versteegen Ammerlaan Riet Willy Jan 2267 Zoeterwoude, 9 12-'45. Weipoortscheweg 57. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Woensdag 12 Dec. a.s. des v.m. te 9 uur i. d. Par.-kerk St. Jo hannes Onthoofding, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. De rozenkrans zal ge beden worden op Maandag en Dinsdag des avonds aan het sterfhuis te 8 uur. Eenige en algemeene kennisgeving. WIL DE DAME 4ie op Maandagochtend 3 ec. in een Mercedes van oorschoten naar Leid- hendam is medegereden zich vervoegen:: Leid- scheweg 404, Voorschoten KOETSIER gevraagd voor de winter maanden, genegen alle werkzaamheden te ver richten en goed kunnende rijden. Fa. H. E. v. Haas teren en Zn., Stadhou derslaan 2, Leiden. 2260 Heden overleed nog geheel onverwacht, na een kortstondige ziek te. onze lieve Man en Vader. Behuwd- en Grootvader REINIER UGES in den leeftijd van 74 j. Leiden: A. Ugesde Goede Rijswijk Z.-H.: R. Uges Jr. K. UgesMichael Dick en Marja. Leiden, 9 Dec. 1945. v.d. Brandelerkade 2. Liever geen bezoek. De begrafenis is be paald op Donderdag 13 December a,s. te 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof" bij Leiden. Vertrek van het Lüxor theater te 12.30 uur. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming ons be toond in het bijzonder door den ZeerEerw. Heer E. B. Derksen, de WelEd. Gel. Heeren De Bruyne en Bakema. tijdens de ziekte en na het overlij den van onzen innig ge liefden Vader, Behuwd- en Grootvader CHRISTIAAN DE HOLLANDER betuigen wij onzen op réchten dank. 2263 Uit aller naam, Fam. J. J. de Hollander Leiderdorp. Dec. 1945.. Zijldijk 30. 2263 Voor terstond gevraagd 'n volledig met het vak be kend. In- of extern. Electr. Brood-, Koek- en Banketbakkerij C. A. Campfens, Dorpsstraat 166, Nieuwveen, 2254 BAKKERSLEERLING gevraagd intern. Electr. Brood- en Banketbakkerij C. J. Uljee, Leidschweg 16. Oud-Ade, 2262 Te koop een 50.Br. onder no. 2258 bureau van dit blad. Onder valsche naam De Advertentie on. 1970 in „De Burcht" van 29 Nov.. waarin gevraagd werd een R. K. Huishoud ster. is niet opgegeven door J. M. Hoek, Mgr. Broerestraat 43. Voor hout maar door een on bekende, die valschelijk van deze naam misbruik heeft gemaakt. Brieven op deze advertentie wor- Georganiaeerd door: „Onze Alphenache Gemeenachap" «ordt gehouden op Woensdag 12, Donderdag 13 en Vrijdag 14 December, telkens van 10—12 uur v.m.,1 den~vanzeTfsprekend niét van 1517.30 uur n.m. en Tan 19.30—22 uur des avonds beantwoord.2272 IN DE TOONZAAL P. J. COUVÉE MEISJE Julianastraat 59. Alphen aan den Rijn Toegangsprijs t 0.20 per persoon 2264 Van 16 December 1945 tot en met 5 Januari 1946 worden door ons GEEN opdrachten tot over schrijving (GIRO'S) aangenomen. De kantoren zullen voor ALLE BANKZAKEN gesloten zijn van 24 December 1945 tot en met 2 Januari 1946. tfoöp. Boerenleenbank .ALKEMADE" te Rijpwetering Coüp. Boerenleenbank „LEIMUIDEN" Coöp. Boerenleenbank „ROELOFARENDSYEEN" Coöp Boerenleenbank „OUDEWETEHING" 2270 HET HOOFDBESTUUR DER P.T.T. TE 's-GRAVENHAGE vraagt voor spoedige indiensttreding e) voor typewerk. Leeftijd 17-23 jaar. MULO- en type diploma vereischt; b) voor eenvoudige administratie en voor bediening van pons-, tel-, reken- en sorteermachines. Leeftijd 15-23 jaar. MULO-diploma of daarmede overeenkomende schoolopleiding vereischt. Sollicitaties schriftelijk aan den chef van Bureel 6B. Ol Nieuwveen gevraagd v. d. en n. in klein gezin. Weekeinde vrij. Lomanstraat 32, Am sterdam. 2259 Gevraagd voor direct een flinke SLAGERSKNECHT of halfwas. Bert Bergers, Pieter de la Courtstraat 24, Leiden. 2268 Gevraagd zoo spoedig mogelijk flinke 2266 BAKKERSBEDIENDE intern. Fa. v. d. Meer's Bakkerijen. Zuidbuurt- scheweg 70. Zoeterwoude. gevraagd M. Monde. He)r renweg 101, Rijnsate1 woude, Tel. 204. 22 Biedt zich aan bekwaamt? CHAUFFEUR voor alle wagens Br. rt 2261 bur. v. d. blad. ïl Bij de veiling 7 Dec. 19 ten overstaan van Notai® A. A. van Haaften te L£] den gehouden, is heerenhuis met erf tuin te Leiden, Zoete woudrche Singel 95. bod gebracht op f 7200 AFSLAG Vrijdag 14 Itys cember a.s. te 14 uur het Notarishuis. 22 ei KATWIJK Abonnementen advertentiën wc den aangenom n door G. v. d. Nouwelan^ Kerkstraat 0P HET PAROCHIEBLAD per jaar. f4.50 p. kwartaal f 1.20 per maand <0.40 Bureau: Papengracht 32, Leiden, Telefoon 20935 df

De Burcht | 1945 | | pagina 4