g>p GROOTE BEZORGDHEID BIJ BEKLAAGDEN Ion ORTE GOLF vai °or De Zweedsche politie heeft lu,a jdens een omvangrijke razzia v'lZ Noorsche collaborateurs, die J ch op illegale wijze in Zwe- 1ophouden, gearresteerd. No Het bestuur van Saksen uit ïeft den verkoop en het bezit val m speelgoed met militair ka- iktêr verboden, ttei Te Dresden is een „Mid- to in-Duitsche Radiomaatschap- Ik i" opgericht, iza In Frankfort neemt men orr geven met bestraling van de n. insumptiemelk ter toevoeging in het vitamine-d. In d.e Britsche bezettings- ne van Duitschland zijn ge- ttoiirende de maand November der 40 Nazi's in arrest gesteld, utogenover 3023 in October. £ei Generaal Patton is bij een ito-ongeluk in de omgeving iaai,n Heidelberg in Duitschland 1 b raar gewond. Ter bestrijding van den Tr lf van misdaad. waardoor ijP inden de laatste weken wordt p.Ji plaagd, is door Scotland Yard n"~ n plan opgesteld tot het op- imen van de naar schatting geveer 9000 militaire deser- ars. waaronder zich ongeveer 0 Amerikanen zouden bevin- jN n. Door Britsche geleerden irden momenteel proeven ge ren men met de toepassing van val li oorlog-.Uitvinding, genaamd ,je] sdic" (het onder-water-oor ,j0i n de Britsche vloot) op de t( sscherij, namelijk voor het op- el oren van haringscholen, gei Prof. Lawrence heeft me- ipo gedeeld, dat er ontwerpen dorden gemaakt voor een su- pj< rcyclotron (toestel voor eeilomsplitsing),) welk toestel ;ol i. van nut zal kunnen zijn bij na bestrijding van kanker en ïldt mogelijk zal maken, op iin edkoopere wijze atoomener- nei; te ontwikkelen. Ie Alle Noorsche strijdkrach- m i zullen met ingang van Ja- iw ari op vredessterkte worden kt^jracht. Een Douglas XB-42 heeft vlucht van West naar Oost ,yer de Ver. Staten afgelegd in ia'n recordtijd van 5 uur 17 -n' n. 34 sec.; de gemiddelde n-! elheid bedroeg 432 mijl per r. De in Polen nog levende chtigduizend Joden worden terroriseerd door een onder- jondsche organisatie, het ,,Ak Lp'immando" (landleger), dat oeds in den oorlog samenwerk- „23 wet de S.S. Reeds vierdui- Joden zijn naar Duitsch- gevlucht. - Op Trafalgar Square in q nden heeft een openlucht- nt. monstra tie plaats gehad voor vrijlating van Indonesisië en io-China. ontslag uit de ge- ngenis van alle officieren van ;er t nationale Voor-Indische le. u r en opheffing van de in et id-Afrika bestaande beper- ai igen voor kleurlingen, eïf— Generaal De Gaulle zal op December om 21.00 gmt. or de radio spreken. Tot 30 September 1947 zal nada een leger van 25.000 l£0 in handhaven als basis voor aïtoekomstige landleger. Van Japansche zijde is rklaard, dat een groot aan- Japansche officieren van het Degere Japansche leger in .ina zijn overgegaan naar het ineesche communistische !er. he ld' iil' LAMMETJES VOOR DE PRINSESJES. rj Het stoomschip Orestes van K. N. S. M.. dat Woensdag- erfond uit Dublin is vertrokken x- ;t een lading van 624 Iersche t« nderen en 24 paarden, had vendien drie lammeren aan ord. Deze diertjes zullen als schenk van de welpen der dvinderij te Dublin worden is ngeboden aan de prinsesjes n-patrix, Irene en Margriet. H.K. Prinses Juliana heeft reeds kennen gegeven, dit geschenk rl ior haar kinderen op prijs te dien. Het proces te Neurenberg Niet alleen de temperatuur buiten liep tegen het einde van de derde procesweek terug, evenzeer deed zulks het humeur der beklaagden, 't Was duidelijk te zien dat het overvloedig documentatiemateriaal, waarmede de Britsche prosecutie de Amerikaansche tracht te evenaren, hen zwaar trof. De opeen stapeling van bewijzen der militaire voorbereidingen, die ge troffen werden op hetzelfde oogenblik waarop verdragen wer den gesloten of verzekeringen werden gegeven., was dan ook zoo overstelpend, dat het geen wonder is dat de gezichten der twintig groote bezorgdheid verraden. De opgewektheid waar van de beklaagden gedurende het proces hebben blijk gegeven, heeft kennelijk plaats gemaakt voor het sombere inzicht, dat tegen deze aanklacht nauwelijks een verdediging mogelijk is. en zelf nog lang niet gereed was-voor het openen der vijan delijkheden. KEITEL HEEFT EEN BEWONDERAARSTER. Laten de bewonderaars van Goering en Co hun vroegere leiders heelemaal in den steek? Zoo oogenschijnlijk zau men het zeggen, maar er zijn toch nog lieden in Duitschland, die zooveel vertrouwen in hen hebben, dat ze nog voortdu rend prijzende brieven naar de gevangenis sturen. De meeste brieven bevatten slechts bittere verwijten aan de Nazi-leiders. Aan Streicher Het waren deze week vooral de militairen die in de oorkon den den boventoon voerden. Dat was ook te verwachten nu de Britsche prosecutie de on middellijke voorbereiding van iedere militaire actie afzon derlijk ging uiteenrafelen, waarin zij uiteraard de hoofd rol gespeeld hebben. Trouwens de geheele bewijs voering in deze week door de Britten gepresenteerd maakte meer dan duidelijk dat Keitel Jodl, Raeder en Doenitz meer hebben gedaan dan hun mili taire plicht, dat zij namelijk mede de drijvers waren tot den overval op landen waaraan Duitschland zijn eerewoord ge geven had. Overduidelijk werd dit wel bewezen door de ont hullingen over beide admi raals en hun plannen voor de Skandinaafsche actie. Raeder en Doenitz waren zoo verlangend naar een breedere uitgangsba sis voor hun vloot dat zij niet nalieten den Fuehrer ervoor te animeeren. En, zooals de Britsche prosecutor terecht heeft opgemerkt, zij konden toch weten wat dat moest be- teekenen tegen iemand die zulk een territoriale eetlust had als Hitier. Het is om het aandeel dat de militairen heb ben gehad in deze voorberei ding dat zij hun schuld dragen aan wat de dagvaarding noemt samenzweringen en misdaden tegen de vrede". DE BEZETTING VAN SPANJE EN GIBRALTAR. Zeer belangrijke stukken zijn voorts nog te wachten over den strijd tegen Frank rijk en Hitiers daarmee sa menhangende plannen voor de beheersching van de Middel- landsche Zee door de bezetting van Spanje en Gibraltar. Wan neer daarbij ook de houding van Italië nog ter sprake ge bracht wordt zullen de Britten nog wel enkele dagen noodig hebben. Over dit laatste is de ze week trouwens al veei ont huld door het openen van rap porten der bespreking van Hit- Ier met Ciano enkele weken voor de Poolsche veldtocht, waarbij dq Italiaan overdui delijk te verstaan gaf dat Mus solini verrast was door de haast 'die zijn vriend maakte Veertienjarig- icAaaimottde^ De veertienjarige Arturo Pomar won 't Madrileensch schaaktournooi zonder tot nu toe een partij te ver liezen, In de voorlaatste ronde sloeg hij den beken den Spaanschen veteraan Fuentes. Thans komt hij uit tegen den Portugee- schen kampioen Lupi. Ook als verdiest Pomar deze partij, dan nog legt hij be slag op de eerste plaats. Pomar zal, vergezeld van zijn vader naar Londen zaan en deelnemen aan het internationaal tournooi, dat door de Sunday Chronicle wordt georganiseerd en op 16 Januari zal aanvangen. De Spaansche kampioen Antonio Medina, die niet deelneemt aan het Madri- leensche tournooi. heeft eveneens een uitnoodiging voor Londen ontvangen. werd nog slechts eenmaal een prij zenden brief geschreven. De schrijver is onbekend. Hij had onderteekend met den naam van een geallieerd generaal en had deels in het Engelsch en Duitsch geschreven. Wilhelm Keitel is blijkbaar zoo geiukkig, dat hij zich over oit soort overspannen bewonde raars zelfs in Amerika kan ver heugen. Een vrouw uit Hart ford (Connecticut) schreef hem, dat zij vol bezorgdheid was voor zijn lot. waar na alles, wat wij in de afgeloopen we ken gehoord hebben, wel reden voor is. De schrijfster was van meening, dat Keite' door de rechters geprezen zou worden als zij wisten, wat hij gedaan had om Nazi's van het verkeer de pad af te brengen. Deze be wonderaarster schreef, dat Kei tel vele malen Amerika be zocht had en zij hoopte hem daar spoedig weer te zien. Noch tans moest Keitel bij verhoor toegeven, dat hij nooit in Ame rika was geweest en de kans, dat hij er ooit zal komen, is zeer klein. Uit Hamburg werd Goering gevraagd of hij nog steeds ka nonnen voor boter wenschte. Een ander troostte hem met de opmerking dat hij nu tijd genoeg had om over het dui zendjarig rijk te denken. Mevrouw Streicher, de echt- genoote van Julius Streicher. is gearresteerd wegens het maken van kleineerende opmerkingen over het proces te Neurenberg. Vervolg van pag. 1. INDONESIË De Conferentie te Singapore Reactie in Javaansche repu- blikeinsche kringen op de nieuwe situatie. De republiikeinsche reactie op de uitbreiding van de be voegdheden aan gen. Christison en op de maatregelen, welke hij thans op het punt staat te gaan treffen kan het beste worden beschreven als een stemming van gelatenheid. In repubii keinsche kringen beperkt men zich tot de opmerking, dat deze ontwikkeling niet onverwacht is gekomen. Zij zijn van mee ning. dat in het licht van de verklaring van den Britschen woordvoerder de kansen op het succes van rechtstreeksche besprekingen met de Nederlan ders niet zeer bemoedigend zijn. Terzelfdertiid schijnen zij zich echter niet geheel en al terug getrokken te hebben „in af wachting van dergelijke be sprekingen". Repubiikeinsche leiders wijzen er op, dat. in dien de besprekingen, van zui ver informeelen aard zijn, als een wederzijdsche uitwisseling van elkanders meeningen, zij wellicht van eenig nut zou den kunnen zijn, hoewel deze leiders verklaren, dat zij aan hun eisch tot het recht van zelf- beslissing zullen blijven vast houden. Tevens bestaat in re pubiikeinsche kringen de krach tige meening. dat de repubii keinsche „regeering" onaf hankelijk van eenige actie, wel ke de Engelschen zouden on dernemen voort moet gaan met haar eigen pogingen om op Java ordelijk toestanden te scheppen. De vitale kwestie voor de re publikeinen is: hoe zullen de extremisten reageeren op de publicatie van de plann--" van Gen. Christison? Een gunstig feit in het gebied van Batavia is dat het blad „Merdeka" thans vrijwel geheel onder con trole staat van de repubiikein sche „regeering".' Dit is onte genzeggelijk niet het geval in de andore districten van Java, waar de extremisten de bladen en radiostations in handen heb ben. In beginsel is de repubiikein sche ..regeering" het eens met de geallieerden, dat op Java de orde zoo spoedig mogelijk dient te worden hersteld. De repubii keinsche leiders zijn zich de moeilijke taak. waarvoor zij zich thans gesteld zien, ten volle bewust. De „Oranje" zal 1200 ge- interneerden naar Neder land brengen. Het hospitaalschip „Oranje", dat Vrijdag j.l. uit Australië in ne haven van Batavia is aange komen zal vermoedelijk op 12 December as. naar Nederiand vertrekken met 1200 oud-ge- interneerden. Deze personen komen uit Batavia en Sema- rang, in welke laatste plaats het schip oj 13 December a.s. zou aankomen. 400 personen moe ten op draagbaren worden ver voerd. Teneinde aan deze per sonen de noodige verzorging te kunnen geven zal de medi sche staf aam boord van het schip op 13 December a.s. zou geoefende geïnterneerden wor den versterkt. De capaciteit van de „Oranje" bedraagt 863 bed den, doch in verband met de urgentie van het evacuatie- vraagstuk. is Kapitein Potjer gemachtigd om van alle be schikbare ruimte gebruik te maken. Ongeveer 120 studenten heb ben zich ingescheept, teneinde als werkende passagiers de reis mee te maken. Zij wenschen al len vurig na jaren van niets doen hun studies te hervatten. Het tijdstip van aankomst van het schip in Nederland hangt af van den duur van het verblijf van het schip in Semarang, Singapore en andere plaatsen, doch het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat het -cship nog voor Nieuwjaar a.s. in Nederland zal zijn. Soerabaja door hongers nood bedreigd. Uit gezaghebbende bron wordt gemeld, dat de levens middelenvoorziening op Java kritiek wordt, vooral in Soera baja, waar de bevolking door hongersnood wordt bedreigd als gevolg van plundering der voedselvoorraden door de ex tremisten. Reuter meldt, dat de R. A. F. weer aanvallen heeft gedaan op Indonesische bol werken in het gebied van Am- barawa. Voor den aanval wer den pamfletten uitgeworpen, waarin het vreedzame deel der bevolking 13 minuten tijd werd gelaten om dekking te zoeken. De toestand te Batavia. Officieel wordt gemeld, dat twee kleine groepen Indone siërs aanvallen hebben gedaan in de havenwijken. Zij werden door Britsche troepen verdre ven. De toestand te Bandoeng. Een zegsman van het geal lieerd hoofdkwartier beschreef de gevechten, die te Bandoeng plaats hadden als zwaar, waar aan een bataljon Ghurka's en een compagnie Mahratta's deel- ramen. Voor het evacueeren werf daarbij gebruik gemaakt van ex-geïnterrteerden. Naar deze geëvacueerden meldden hebben de Indonesiërs ruim 140 personen ontvoerd, ook ge- interneerden, waarvan voor het grootste deel Indo-Europeanen Van de geallieerden werden 3 ghurka's gedood. Er werden al lerlei wapens, waaronder 5 mid delzware machinegeweren, buit gemaakt. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat de onlusten aldaar een nieu wen keer hebben genomen, door dat Nederlanders bij wijze van represaille voor de arrestatie van twee Hollanders door de geallieerde 37e brigade. Huizen m brand hebben gestoken. Een brigade Nederlandsche troepen werd gebruikt om de orde te herstellen. Uit officieede Britsche bron te Bandoeng wordt gemeld, dat volgens hier verkregen inlich tingen een algemeenen aanval van de Indonesiërs op de Brit sche strijdkrachten tusschen 9 en 14 Dec. verwacht zou kun nen worden. In Bandoeng overeen stemming bereikt. In een door de repubiikein sche ..regeering" over het be zoek van Sjarifoedin aan Ban doeng gepubliceerd communi qué wordt medegedeeld, dat tusschen den „minister" en de plaatselijke autoriteiten over eenstemming was bereikt over alle punten, waaraan nog wordt toegevoegd, dat voorts overeengekomen was, dat het geheele geschil over Bandoeng rechtstreeks door de centrale repubiikeinsche ..regeering" zal worden behandeld. Van Mook naar Nederland. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal de Luit- Gouvern.-Gen. Dr. H. J. van Mook op Woensdag 12 Decem ber per vliegtuig naar Neder land vertrekken om besprekin gen met de regeering te voeren. HET JAPANSCHE NEUREN BERG BEGONNEN. Vandaag is te Jokohama het proces begonnen tegen 300 Ja pansche oorlogsmisdadigers, die zich meerendeels hebben schul dig gemaakt aan wreedheden in de kampen van krijgsgevange nen. Dit is het eerste Japansche proces tegen oorlogsmidadigers. De groote misdadigers als Tojo e.a. komen medio Januari voor het gerecht. Tevens deelt het hoofdkwar tier van generaal Mac Arthus mede, dat eerdaags te Manilla in staat van beschuldiging zal worden gesteld generaal Masa- harce Homma. Japansch opper bevelhebber op de Philippijnen. Hij wordt o.a. beticht van den beruchten „doodenmarsch van Bataan". tijdens welken meer dan 1200 Amerikaansche krijgs gevangenen en 16.600 Philip pijnen door slechte behandeling zijn omgekomen en verdwenen. VERKLARING VAN EX-KONING PETER VAN JOEGO-SLAVIë. Ex-Koning Peter van Joego slavië heeft tegenover den di- plomatieken correspondent van de conservatieve „Daily Tele graph" een verklaring afge legd, waarin hij onder meer zegt, dat hij zich niet zal neer leggen bij het door de Joego slavische Volksvertegenwoor diging genomen besluit tot af schaffing van de monarchie. Hij wees op het feit, dat Grol. Soebasitsj en Soetej uit de re geering zijn getreden, waar van Tito het hoofd was. Vol gens Ex-Koning Feter's mee ning is dat geschied uit protesi tegen het onderdrükken van de oppositie. Deze laatste heeft aan de verkiezingen niet deel genomen. Peter verzekerde, dat hij naar zijn land wilde tc- rugkeeren, opdat daar „een democratisch bewind" kor worden gevestigd. ZWARE AARDBEVING WAARGENOMEN. Zondagmorgen 8.19 Green- wichtijd is te Boekarest een he vige aardbeving geregistreerd. Het epicentrum scheen 150 km van Boekarest verwijderd tt liggen.

De Burcht | 1945 | | pagina 3