De inval in Nederland 1 Nieuws over textieldistributie Wacht niet tot er IJS is! H. WALENKAMP ZN. Ka' Minder bereidverklaringen noodig. Verlaging punten- waardeering. Met ingang van 10 December 5. worat ae textiekusirioutie it ^vereenvoudigd. Met ingang van Indien aatum mag onder- en bo- venkieeaing worden gekocnt op ildoor de aistributiediensten ver_ strekte punten. Voor deze arti kelen is dus geen bereidverkla- Inng meer noodig. Ken bereid verklaring blijft echter gehand- koiitaafd voor de aanschaffing van lS. (huishoud- en woninginrichting All artikelen, schipperstruien e. d.. bedrijfs- en vakkleeding. Deze vereenvoudiging in de textiel distributie wil geenszins zeggen, dat er thans meer goederen voor distributie beschikbaar zijn, doch dat de beschikbare goederen op een vlottere wijze vejzulien worden verdeeld. Met ingang van dezelfde da- J'apJ tum zullen ook nieuwe artike len op de 15 aangewezen pun ten van de textielkaart kunnen worden gekocht. Het betreft de „'volgende artikelen: bedjasjes en bedschoenen, blouses voor dames en meisjes alsmede voor «jongens tot 15 jaar, blouse-be- san^ schermers, bovenkleeding voor kinderen van 0-3 jaar. coins de feu. gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, fceeren. meisjes en jongens, ge breide blazers voor kinderen tot 15 jaar. manteleostuums, onderblouses, onderkleeding voor baby's (01 jaar), onder kleeding van kunstzijde voor kinderen van 1—15'jaar. over hemden met vasten boord, pan talons voor heeren en jongens (3 jaar en ouder) peignoirs, kimono's en kamerjassen, re gencapes. regenjassen en regen mantels van kunstzijde, rokken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder), schorten voor kin deren tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geens- urj zins. volop in de winkels ver krijgbaar. Indien deze gekocht worden op de punten van de textielkaart Minder punten noodig. Van Verschillende van deze artikelen is ook de punten- «üi waardeering verlaagd. Kunst zijden regenmantels, -capes en -jassen zullen verkrijgbaar zijn kunstzijden kinderondergoed (315 jaar) tegen 4 punten per artikel, kunstzijden naaigaren tegen 2 punten per 500 yards, Ameri1 kaansche jongenspakjes in de Amerikaansche maten 5 t/m 8 tegen 8 punten per pakje. De kousen! De kousenood is evenwel zoo groot, dat met het oog op den komenden winter raad geschaft moet worden. Onder de aan ons land toegewezen Amerikaan sche goederen bevond zich ook een partij kousen. Deze kousen* znn echter niet van die kwali teit en het maaksel, welke men gewend is hier te dragen. Toch heeft men gemeend er goed aan te doen. deze kousen in distri butie te brengen. Deze kousen zullen voor zoover het ongemin- aerde standaard-kousen zijn, op de aan te wijzen bon van de textielkaart zonder inlevering van punten verkrijgbaar wor den gesteld. Voor kousen uit onze binnenlandsche productie zal men echter voor zoover het cotton-kousen betreft, naast de bon ook vier punten van de textiekaart moeten inleveren. KOUSEN EN SOKKEN VERKRIJGBAAR. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat met in gang van 10 Dec. a.s. op den letterbon A der textielkaart V-A. 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 115 dezer kaart een paar kousen of sokken verkrijgbaar is. De zoo genaamde standdaardkousen zijn verkrijgbaar op den letter bon A. zonder inlevering van genummerde bonnen. WIE KUNNEN FIETSEN AANVRAGEN. Met ingang van 1 Dec. kun nen wederom aanvragen voor rijwielen met banden bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. De distribu tiediensten zullen in de plaat selijke pers bekend maken op welke dagen aanvragen kunnen worden ingediend. In verband met het beschikbare aantal kunnen alleen de volgende cate gorieën van personen voor een rijwiel in aanmerking komen. Ie practiseerende artsen, vee artsen, wijkverpleegsters, ver loskundigen en invaiieden voor zoover hun werk belangrijk is ,v>or den wederopbouw en de voedselvoorziening. 2e Perso nen die belangrijke werkzaam heden verrichten ten behoeve van den wederopbouw of de voedselvoorziening. De aanvra gen moeten worden ingediend op een formulier MD 333-08 (voor het rijwiel) en op een formulier MD 333-07 (voor de banden). Aanvragen, op welke niet onmiddellijk een bon kan worden verstrekt vervallen niet, doch worden later in be handeling genomen. TOCH WEER WAT BENZINE? Moest in de laatste dagen van No vember worden bericht, dat de benzine positie voor December vrii sombere vooruitzichten bood, thans deelt men ons van ofïicieele zijde mede. dat er een bescheiden verbetering is te melden, zoodat de rijksverkeersinspecties nog een kleine aanvulling zullen kunnen ge ven. Dit geschiedt echter automatisch, zoodat men niet om een aanvulling be hoeft te vragen. BETER EN GOEDKOOPER B1ERI Van heden al zal door de brouwerijen weer bier in den handel worden ge bracht met een hooger gehalte, waar door het bier bijna op de vooroorlogsche kwaliteit wordt gebracht. In verband hiermede is het noodzakelijk gebleken, als gevolg van de zooveel duurdere grondstoffen en het feit, dat de prijzen nog steeds gebaseerd waren op voor oorlogsche kostenverhoudingen, de prij zen te herzien. De verhooging van den prijs per glas in het café kan worden opgevangen door de per 1 September 1945 plaats gehad hebbende verhooging. De flesschen-bierprüzen ondergaan voor den consument echter een ver hooging. De. prijzen per flcsch zijn als volgt vastgesteld: Lager bier: flesschen van 30 cl. 0.20. 45 Cf. 0.27. Tusschenbier: flesschen van 30 cl. 0.22, 45 cl. ƒ0.30. Zwaar bier: flesschen van 30 cl. 0.24. 45 cl. 0.33. Stout: flesschen van 30 cl. 0.23, 45 cl. ƒ0.36. BIOSCOPEN. Lido. Vrijdagavond vond in Lido de galavoorstelling plaats van het prachtige filmwerk ..Vrii en Onver- veerd'', een Paramoantfilm, vervaar digd met medewerking van den Regec- ringsvooriichtingsdienst en opgedragen aan het Nederlandsche volk. Een volk, dat door zijn taai verzet tegen den vijand, de bewondering van de gehecle wereld heelt opgewekt. De film zeil geeft een overzicht van den strijd der Ver Volkeai en het aandeel, dat de Ned. Strijdkrachten builen het bezette gebied daaraan hebben gehad. Want ook zij. die in vrijheid streden onder het fiere Rood Wit en Blauw, bebbeu tn deze donkere laren Nederlands naam hoog gehouden. Verder zien wij leden van ons Ko ninklijk Huis gedurende de jaren 1940 1945. Naast dit alles wordt het programma aangevuld met een film van de zwaar geteisterde stad Venlo, terwijl het Leidsch a Capella-okor o.l.v. Willem Mizee, het L.O.V. „Musica" o.l.v. J. Laat nu reeds Uw SCHAATSEN vakkundig met zorg 2243 SLIJPEN. "Wij bezitten een speciale ma chine voor bet overlangs hol slijpen van kunstschaatsen. Haarl.str. 1 - Prinsessekade 1 Leiden Telefoon 21126 Ingez. Med. Noordanus en Diplomaticus (J. van Stralen) met voordrachten uit de bundel Ondergrondsche Gedichten voor een aanvullend programma zorgden. De directie van het „Lido"-theater stelt de opbrengst van alle voorstel lingen beschikbaar voor de actie „West helpt Oost", die deze week onder auspiciën van het Roode Kruis te Lei den wordt gevoerd. Wij kunnen onze lezers ten zeerste aanraden deze film te gaan zien. en daardoor mede te helpen bovengenoemd doel te steunen. Luxor. We constateeren twee fei ten: Mariene Dietrich is geen jiEgel", zc-lfs geen „wilde", doch een actrice van de allerlaagste rang, die beter deed van het witte do^k te verdwijnen, om er nooit meer op terug te keereu. Zij heeft haar tijd gehad. De film is er een van bet cowboy soort, zooals er honderd in een lood gaan. en verder geen bespreking waard zijn. Mocht er nog iemand zijn, die deze film wil zien, dan dient hij geestelijk volwassen te zijn. Trianon. Bij het zien vau „De men- schelïjke comedie" ondervindt men ver schillende aandoeningen. Soms denkt men een rustig boek te lezen, waarin men een eigen gedachte of ondervinding terugvindt. Op andere plaatsen is de film langdradig en noodeloos-uitgespon- nen. alsot de makers met het gegeven geen raad wisten. De titel „De menschelijke comedie" is wel wat gezocht; de regisseur heeft be doeld. een verhaal te geven, waarin de gedachten van overleden familieleden doorwerken op de achterblijvenden, in dit geval in een oorlogvoerend land met name Amerika. De dialoog is droog en al te simpel. Mogen wij den dialoog- schrijver resp. vertaler er op wijzen, dat hij de uitdrukking „armen van geest verkeerd interpreteert? Die „armen van geest" zijn geen idiote of achterlijke rr.enschen. ze zijn ook in het geheel niet beklagenswaardig! „Armen van geest" zijn zij. die hun geest ia volle bewust zijn ondergeschikt hebben gemaakt aan den wil van God. zooals b.v. Franciscus en andere Heiligen. Een film. welke door leder een kan worden gezien. Het proces te Neurenlerg stig lag voor den zee- nacht, overromoelt het en luchtoorlog, moeten Duitsche leger de vreed- „Mijne heeren rech- te_s. hier ziet gij mili taire leiders voor u, wier woorden van trouw dóór en dóór valsch waren en die verdragen eenvoudig ignoreerden". Uit het dagboek van den beklaagde Jodl. den vroegeren Duit- schen chef van de le- geroiteraties, blijkt, dat de Duitschers reeds in Februari 1940 met hun plannen voor een inval in Nederland gereed waren. Jodls aanteeke- ningen van 1 Februari 1940 bevatten nl. een notitie over een voor genomen aanval met parachutisteri op Den Haag. Op 8 Mei schreef Jodl in zijn da-boek: „De Duitsche inlichtin gendienst heeft gerap porteerd, dat de Engel- schen aan de Neder"an ders toestemming ge vraagd hebben om bin nen te komen, maar dat de Neder'anders dit ge weigerd hebben. Hitier heeft den tienden Mei bepaald als den dag voor den inval en ver der uitstel geweigerd, omdat zijn intuïtie zich daartegen verzette". Camouflage door neutra iteitsver- klaring. Vernietigend waren de blikken, waarmede de Britsche assistent- procureur, G. D. Ro berts. de mannen in de beklaagdenbank mon sterde. toen hii Vrij dagochtend. de docu menten een oogenblik vergetende, de Duitsche leiders in hoonende be woordingen geeselde wegens hun trouwbreuk aan Nederland. De ver zekering van vredelie vendheid en eerbiedi ging van de neutraliteit in hun openbare ver klaringen ging gepaard met de voorbereiding van de invasie, zooals thans in details werd onthuld. In de confe rentie van 23 Mei 1939 tusschen Hitier. Goe- ring. Raeder. von Brau- chitsch en Keitel werd reeds besloten, dat de luchtbaSes in Nederland en België, in geval van een oorlog met Polen, bliksemsnel moesten worden bezet tot aan de Zuiderzee, met het doel de beveiliging van Duitschlands westflank. Ter camouflage van de bedoelingen zou een verklaring betreffende eerbiediging van de neutra iteit worden ge geven, hetgeen op 26 Augustus 1939 tegen over de Koningin ge schiedde. Het plan „Gelb". In dit plan wordt de invasie in Nederland wegens slecht weer steeds weer verschoven. Thans weet Neder land. hoe ziin lot in die tragische periode, die de meesten nog versch in het geheugen heb ben. voortdurend aan een ziiden draad hing. Uit buitgemaakte docu menten van een in noodlanding in België neergekomen Duitsch vliegtuig, welke slechts ten deele door de be manning verbrand ble ken. blijkt duidelijk de voorgenomen actie. Nieuw is dat Hitier op 26 Februari 1940 over woog. de invasie in Ne derland aan die in De nemarken en Noorwe gen te laten voorafgaan. Indien een snelle doorbraak ten noorden van Luik mislukte, zou Walcheren met de ha ven van "Vlissingen of een ander Zuid-Neder. landsch eiland, dat gun- worden bezet. Het plan om door te dringen tot in het hart van de ves ting Hol'and was van 11 Januari 1940. Op 8 Mei noteert Jodl alarmeerend nieuws uit Holland: intrekking van verloven, evacuaties, wegversperringen en andere mobilisatie maat regelen. Volgens berich ten van den spionnage- dienst vroegen de En- gelschen toestemming tot binnenrukken, het geen de Nederlanders hadden geweigerd. Dan komt er b-richt binnen, dat de Fuehrer niet lan ger wilde wachten. Goe- ring wil echter minstens uitstel tot 10 Mei. Keitel dringt op spoedige actie aan De Fuehrer, die huit-rinewoon geagi teerd is, stemt ten s'otte toe in uitstel tot 10 Mei bet -ren evenwel in striid was met ziin in- tuïte. naar hij zeide. Op 9 Mei besluit de Fueh rer. dat h'i defin'tief op 10 Mei het bevel tot den aanval zal geven. Negen uur des avonds wordt het codewoord ..Danzig" aan de beve'heMi-rs ge setod. Dit is het bevel om over zeven en een half uur. dus den vol genden ncVcd te half viif den inval te begin nen. De teerling is gewor pen. Zonder waarschu wing. zonder nota. zon der oorlogsverklaring, als een dief in den zame lage landen, het plan uitvoerend waar toe maanden tevoren was besloten. Een uur later kloppen de Duit sche diplomatieke ver tegenwoordigers met ge Uitluidende ultimata bij de staatshoofden aan. Roberts beeld van de tegen Nederland ge voerde politiek was fragmentarisch maar overduidelijk. Men kreeg van de beklaagden niet den indruk, dat ze door de onthullingen geschokt waren. Ze hoorden alles gelaten aan. inclusief Goering. die een mini mum aan activiteit ver toonde en maar hoogst zelden een van ziin be kende spottende of ontkennende gebaren maakte. Het proces wordt bekort. De Fransche openba re aanklager Demen- thon zal eerst na het Kerstreces het woord nemen voor de behan deling der oorlogsmis daden in West-Europa. Teneinde den duur van het proces te bekorten heeft de aanklager van de Ver. Staten een deel van ziin bewijs materiaal ingekrompen of teruggenomen. Het materiaal, dat niet in behandeling komt, zal later ten behoeve van de historie worden ge publiceerd. N DE KINDEREN DER POLI- TIEKE GEVANGENEN! Reeds geruimen tijd bereiken mij aueriei inac.ai.en en angsti ge vragen over ae Kinaeren, wier ouaers om poutiexe rede nen zyn m airesi genomen; of voor aie Kinaeren nu toen geen aiuoeuue verzorguigsuiaatrege- len ktuinen genomen woraen, enr^z. z,oo ontving jk onrangs weer een circuian-e uit Am- sceiMarn. waarin o.a. het -vol gende staat: Wij zitten met bijna twin tigduizend Kinaeren van af de ze geaeuneeiucn. Vader en moeaer weiuta geattesteerd, da Kinderen Dieven aneen acn- ier, zitten opgesioten in kam pen en tehuizen' en zwerven overaj. rond. Met gevaar xs groot, dat aan deze buna twin tigduizend Kinaeren ooor ons voiK. zonner dat het zich zelf hiervan oewust is. een misdaad worat begaan. Aue voorwaarden voor een benoorlijKe materiëele verzor ging ontbrexen momenteel. Htt ergste is evenwel, dat er geen geschikt personeel is, in staat aan deze kinderen léiding :e geven. Van deze kinderen zullen er honaeraen verkommeren, om dat zij het heimwee naar vader en moeaer pnystek en psychisch niec aan kunnen. Van deze Kinderen zullen honderden voor hun geheele leven verknoeid woraen. om dat zii geen menscnen om zich heoben, die hen in liefde in de moeilijkheden van hun leven trachten te verstaan. Van deze kinaeren zullen honaerden onverscniilig, cy nisch en hard woraen. geladen met res-en timen t en verzet, omdat er geen ïeiding is. die an hun leven wezenlijken in houd geelt Alle redeneeringen kunnen niet ongedaan maken, dat bijna twintigduizend kinderen geen thuis meer hebben en leven in omstandigheden cn verhoudin gen waarin wezenlijke opvoe ding een volslagen onmoge lijkheid is. Voor zoover de vaders en moeders niet kunnen worden vrijgelaten in veie gevallen zou vrijlating onder bepaalde voorwaarden het beste zijn zal ons volk deze kinderen, zoo riet allen, dan toch die bene den de tien jaar. in gezinsver band moeten opnemen, om dui zenden van deze kinderen voor geestelijke en zedelijke onder gang te bewaren". Tot zoover de circulaire. Nu wordt er zeer zeker veel. heel veel gedaan, om dien stoffelij- ken en vooral geestelijken nood te lenigen, maar men heeft menschen en ruimte te kort. De Kath. gestichten zitten prop vol en daarom doe ik een drin gend. een allerdringendst be roep op de Katholieken van het Dekenaat Leiden, om, als zii kunnen, toch zulk een armen stumperd in huis te nemen, ter liefde Gods: want het gaat hier vooral om de zielen onzer Ka tholieke kinderen: ..Wat gii den minsten der Mijnen hebt ge daan. hebt gij aan Mii gedaan Wie in zijn gansche leven een ziel redt voor den Hemel, heeft zijn leven goed besteed. Men behoeft ook niet te vreezen, dat men door die liefdedaad van zijn huis een hel maakt:: de kinderen zullen zeker het waardeeren en ze ziin zoo kwaad niet. Wie daarom wil meewerken aan dit schoone werk der Christelijke charitas. eeve spoedig (want de nood dringt!! ziin naam en adres en tevens leeftijd en geslacht van het op te nemen kind on aan 7. E. Rector H. Sondaal. Huize Duinzigt. Oe^tgees* of aan mij. God loone U overvloedig! Deken A NEDERL. GEBOUWEN KOMEN VRIJ. Nu de Canadeezen uit ons land vertrekken, komen steeds meer door het leger gebruikte gebouwen vrii. Tusschen 10 No vember en 1 December werden S07 gebouwen door de vertrek kende Canadeezen aan de Ne derlandsche autoriteiten over gedragen. Het aantal, dat tbana nog door het Can. leger in Ne derland met inbegrip van de I hier aanwezige Britsche uw- pen in gebruik m. bedraagt I 1373.

De Burcht | 1945 | | pagina 3