Naar centraal bestuur in Duitschland HET BEGIN VAN DEN OORLOG Toelichting op Frankrijk's oppositie OPROEP OFFICIEELE BONNENLIJ ST. Van 9 tot en met 22 Dec. 1945. Voor de eerste helft van de 13de periode 1945 voor het Noorden des lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA. KB, KC 513. 335 t/m 341 bOO gr. brood 342 343 200 gr. bloem 344 1 rantsoen gebak 345 70 gr. beschuit 346 400 gr. suiker 347 50 gr. thee 348 349 25j gr. margarine 350 200 gr. kaas S51 150 gr. vleesch 352 353 2 kg. aardappelen B 31. B 32 400 gr. brood B 33 1 kg. aardappelen A 34 1 liter melk B 34 C 34 3 liter melk Bonkaarten KB. KE 513. 435 436 800 gr. brood 437 438 200 gr. bloem 439 250 gr. rijst of kindermeel 440 1 rantsoen gebak 441 70 gr. beschuit 442 500 gr. suiker 443 250 gr. boter 444 125 gr. margarine 445 200 gr. kaas 446 5 liter melk 447 150 gr. vleesch 448 1 kg. aardappelen D 31 D 32 400 gr. brood E 31 25u gr. rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T 03 2 rantsoenen tabaksarti kelen (geen import-cigaretten). V 03 100 gram chocolade of suikerwerken. X 03 2 rantsoenen tabaksarti kelen (geen import-cigaretten). G 02 (groentekaart) periode 25 December 1945 tot en met 19 Januari 1946. De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen zijn gel dig tot en met Zaterdag 15 December a.s. De kaas zal voor de helft in Buitenlandsche. volvette of 40 plus kaas en voor de helft in magere of 20 plus kaas worden geleverd Voor de week van 16 tot en met 22 December a.s. zullen nog bonnen worden aangewe zen voor vleesch, melk, aard appelen, grutterswaren, ont bijtkoek. zout, jam. peulvruch ten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder, versnaperingen en tabak. De Bon G 02 der groente- kaart moet uiterlijk op Zater dag 15 December bij een han delaar in groente wórden inge leverd. GELIJKE RANTSOENEN IN ZUID EN NOORD. Met ingang van 9 December zijn de rantsoenen voor geheel Nederland dezelfde. De tot dus ver nog bestaande ongelijkheid in de melkrantsoenen in de provincies, ten Noorden ten op zichte van die ten Zuiden der groote rivieren komt dan te vervallen. WEER SPAARBANKBOEKJES In September j.l. hebben de P. T. T.-kantoren als kwintan- tie voor stortingen op de Rijks postspaarbank de z.g. modellen A afgegeven. Thans wordt me. degedeeld dat deze modellen A voor 1 Januari a.s. door boek jes moeten zijn vervangen. Men dient zich daartoe met het model A. te vervoegen aan het P. T. T.-kantoor waar dit werd afgegeven. HET BETALEN VAN BELASTING BIT GEBLOKKEERD TEGOED. In verband met het bereikte circula tievolume moet thans de deblokkeering rigoureus worden beperkt. Dit heeft ten aanzien van de belastingen, welke niet volgens kohieren worden geheven, een wijziging van de te vrijgevige rege ling noodig gemaakt. Voor deze datum tii gen is de hierbovengenoemde datum van 1 Januari 1946 dan ook vervangen door 5 December 1945. Bij betaling mag in deze gevallen dus alleen uit geblok keerd tegoed worden geput, voorzoover de belasting materieel voor 5 Decem ber verschuldigd was. Dit betreft bij voorbeeld accijnzen, omzetbelasting, vermakelijkheidsbelasting, invoerrecn- ten, loonbelasting, vereveningsheffing enz. „Materieel" verschuldigd is een be lasting zoodra het feit waaraan de wet de heffing vastknoopt, heeft plaats ge had, Als voorbeeld diene, dat derhalve de vermakelijkheidsbelasting ter zake van voorstellingen enz. welke op 5 De cember of later hebben plaats gehad, niet meer uit een geblokkeerd tegoed mag worden voldaan Voor de overige belastingen is de oude regeling blijven bestaan. Het proces te Neurenberg De Britsche prosecutor Shawcross is al niet minder vruchtbaar dan de Amerikaansche in het naar voren brengen van documen ten. Stapels officiëele teksten, plechtige formuleeringen van Duitsche beloften, dat alles stapelt zich op tot door de Duitschers gemaakte „vodjes papier". Gisteren kwamen vooral de dramati sche Augustusdagen ter sprake, die aan de onmiddellijke aanval op Polen voorafgingen. De „goede Goering". Goering heeft in verhoor met betrekking tot het uitbreken van den oorlog beweerd, dat hij alles gedaan heeft om den drei genden oorlog met Engeland te voorkomen. Hij zeide aan kolonel John H. Amen, dat hij door een rechtstreekschen koe rier buiten de normale diplo matieke wegen om, in verbin ding stond met Halifax en dat hij den oorlog tegen Engeland onvermijdelijk achtte bij een aanval op Polen. Aafa de hand der documen ten werden de gebeurtenissen gereconstrueerd die elkander in die dagen van uur tot uur op volgden tot het fatale oogen- blik waarop het bevel van Hit ier tot den aanval de peillooze afgrond van ellende voor Euro pa opende. Het betoog van Jones, dat den geheelen dag in beslag nam, kon uiteraard niet veel nieuw licht werpen op de reeds goed deels historie geworden laat ste Augustusdagen. Het meest van zijn materiaal had betrek king op de in koortsachtig tem po gevoerde onderhandelingen tusschen Henderson, Hitler en Ribbentrop, waardoor Engeland de laatste pogingen deed Hitier tot rede te brengen. De vredes pogingen van den Paus. Roo sevelt en Daladier werd geme moreerd en de beteekenis de zer dramatische boodschappen kwam eerst nu tegen den ach tergrond van de ruïnes van Europa ten volle tot hun recht, in de veelheid der oorkonden waren echter ook enkele die aantoonen, welk een lichtvaar dig spel er werd gespeeld. Daar is op de eerste plaats Goering, die in bovenvermeld verhoor verklaard heeft, dat interventie van Engeland door hem stellig Verwacht was. Niet evenwel, volgens hem door den Fuehrer. Toen Hitier opmerkzaam gemaakt werd op het feit, dat Engeland Polen een garantie gegeven had. zei hij, dat Engeland niets gedaan heeft, toen de Sovjet-Unie Bes- sarabië bezetten. Hitier aarzelde. Toch heeft Hitier geaarzeld, toen Engeland in de laatste da gen voor de uitbarsting zijn ga rantie gaf. Toen hij dit hoorde belde hij Goering op, om te zeg gen, dat hü de voorgenomen bezetting van Polen had stop gezet. Goering vroeg daarop of dit tijdelijk of voorgoed was. De Fuehrer antwoordde: „Neen, ik wil alleen zien. of we de Brit sche interventie kunnen voor komen". „Denkt u. dat Engelands hou ding binnen vier of vijf dagen zal veranderen?" vroeg Goering. Ook von Ribbentrop poogt zich te dekken. Toen ik van de offioieele Brit sche garantie door middel van experts hoorde, ben ik onmid dellijk naar den Fuehrer ge gaan en toen ik vernam, dat militaire maatregelen tegen Po len waren genomen, heb ik hem gevraagd, zijn orders terug te trekken en de opmarsch niet door te laten gaan. De Fuehrer stemde daar onmiddellijk mee in en gaf via Adjudant Schmundt bevel om den op marsch te staken". Inderdaad schortte Hitier den aanval zes dagen op, doch de wijze, waar op hij in deze zes dagen tracht te met. Engeland tot een accoord te komen, kon geen succes heb ben. Het onderhoud HendersonHitler. De stukken betreffende tal rijke besprekingen in Hitiers bureau met Henderson toonen, dat er harde woorden zijn ge- I vallen. Niet alleen de Fuehrer 1 liet zich vele malen op de be kende wi,jze gaan maar ook Rib bentrop ging zoodanig te keèr, dat Henderson van hem getuig de. dat hij leek op Hitler op zijn slechtst. Beiden raasden tegen „pro vocaties" der Polen, waarvan de Britsche gezant te Warschau telegrafeerde, dat zii groote- lijks overdreven zoo niet valsch waren, terwijl integendeel de Duitsche benden aan de Silezi- sche grens terreur uitoefenden. Keitel voor het voetlicht. Van hem was er echter geen eigen verhoor, doch een meer betrouwbaar memorandum, ge schreven door opperspion Cana- ris, wiens naam reeds een be kenden klank heeft in de zaal. Dit stuk toont, dat Keitel in de lichtvaardigheid, waarmede over den oorlog gedacht werd, niet onderdeed voor den Fueh rer. Keitel was van meening, dat Mussolini mee in den oor log zou gaan. doch Canaris achtte dit onwaarschijnlijk op grond van een conferentie tus schen Ciano en von Ribben trop. waarover Hitier Keitel evenwei verkeerd ingelicht bleek te hebben. Keitel consta teerde dan ook dat Hitier te gen den Koning van Italië had uitgelaten, dat hij nooit een mo- hiiisatiebevel van Mussolini zou teekenen. 12 dagen pauze in Neurenberg. Een'speciale verslaggever van het A. N. P. seint: Officieel werd gisteren mede gedeeld, dat het Hof van 21 De cember tot 2 Januari geen zit tingen zal houden. van Engelsche en Amerikaan sche bladen en volgens ver trouwelijke mededeelingen zouden deze hebben vernomen, dat Amerikanen niet alleen od weg waren naar Java. maar dat een Amerikaansche vloot- commandant zich reeds een hoofdkwartier in een van de havens zou hebben gekozen. De Amerikaansche vloot zou volgens dezelfde correspondent worden ingezet voor de eva cuatie van vrouwen en kinde ren. IERSCH VEE VOOR NEDERLAND. De grootste veeboot van Europa, het stoomschip „Ores tes" van de K. N. S. M.. is Woensdagavond uit Dublin ver trokken met een lading van 624 ïersche runderen en 24 paarden. Een woordvoerder van het Fransch ministerie van Buitenland sche Zaken heeft gezegd dat men Frankrijk bij het vraagstuk over een Duitsche regeering verkeerd begrijpt. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen een gecentraliseerd bestuur in Duitschland, maar het belangrijke woord is „bestuur". Indien de Amerika nen Duitsche ambtenaren heer en meester willen laten van een Duitsche centrale regeering, is dit een geheel ander geval en moeten wij „neen" zeggen. De woordvoerder vergeleek den toestand in Oost-Duitsch- land met die in West-Duitsch- land en zeide, dat niemand zich zal verbeelden. dat Duitschland Oost-Pruisen of Silezië bü de vredesconferen tie terug zal krijgen. Indien in vergelijking de centrale Duit sche gecontroleerde regeering met macht bekleed werd over Ruhr, Rijn en Saar, zou zulks ongetwüfeld op een beslissing vooruitloopen, waar de Duit sche westelüke grenzen zullen liggen. De minister van Justitie, Teitgen, heeft op een perscon ferentie te Londen een uiteen zetting gegeven over het standpunt van Frankrijk met betrekking tot een reeks vraagstukken. Frankrijk, aldus de minister, is bijna bezweken onder den laatsten aanval van de zijde van Duitschland. Dit land mag niet de gelegenheid hebben op nieuw te beginnen. Dies moet het beheer over Duitschlands tuighuis, het Ruhrgebied, hij anderen berusten en dit gebied moet ten behoeve van Europa in het bijzonder de verwoeste landen, worden geëxploiteerd. Frankrijk is er voor het oogenblik op tegen, dat Duitschland een centraal be stuur krügt, maar men dient af te wachten, hoever Duitsch lands souvereiniteit zich zal uitstrekken. De minister acht te het ontoelaatbaar, dat Duitschland over Mainz zou beschikken, terwül het Ko- ningsbergen moet afstaan. Seyss zoekt gunstige getuigen Naar een speciale verslaggever van het A.N.P. verneemt, is Seyss Inquart van plan aan het ge rechtshof te verzoeken eenige Ne- derlandsche getuigen a décharge te dagvaarden. De betreffende lijst van namen zul dezer dagen door hem worden ingediend. Het zijn allen personen, die geen nationaal- socialisten waren en die naat Seyss Inquart hoopt, bereid zul len zijn verklaringen af te leggen, waaruit zou moeten blijken, dat Seyss Inquart aangaande bepaalde kwesties invloed ten gunste van Nederland heeft aangewend of ge probeerd heeft sommige maatrege len te verzachten of tegen te hou den. Indien het gerecht tot dag vaarding besluit, moet natuurlijk nog afgewacht worden of de Ne derlanders bereid zullen zijn om onderdeden van het beleid van Seyss Inquart te verdedigen. Seyss Inquart heeft inmiddels tegenover zijn verdediger verklaard, dat het aan hem te danken is, dat de over stroomingen van Nederland niet van grooter omvang waren ge weest. Wie wil? INDONESIË „Eerst orde herstellen, dan praten!" Dit oordeel en advies van den afgetreden landvoogd van Nederlandechs-Indië Jhr. Tjar- da van Starkenborch Stachou- wer, schijnt nu te gaan worden uitgevoerd. Men heeft het eerst weken lang op andere wijzen gepro beerd, maar men verwacht dat nu de conferentie te Singapore, welke gehouden wordt in Mountbatten's hoofdkwartier, dat de tijd om als zachte heel meester stinkende wonden van extremistisch verzet te ge nezen, zal worden beëindigd. En dat thans geweld tegen ge weld zal worden geplaatst. Het is niet onwaarschijnlijk dat het misdadig optreden van de door de Japanners opgelei de en bedorven extremistische jeugd hiertoe de bittere aanlei ding is. De Nederlandsche delegatie die deelneemt aan de conferen tie van Singapore en welke bestaat uit van Mook. Lt. gou verneur-generaal. admiraal Hellfrich. commandant van de Nederl. zeestriidkrachten, lt.- generaal van Oyen, comman dant van het Nederl.-Indische leger, wettigen het reëele ver moeden dat ook Nederlandsche troepen, die reeds in verschei dene duizendtallen onderweg zijn, zullen worden ingezet bij het herstellen van de orde. Komen Amerikanen naar Java? In Singapore bevinden zich een groot aantal journalisten SPORT NED. VOETBALBOND. Aid. Lelden. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 8 December. Ie kt.: R.CL. 1—Leiden 1; Quick B 2 —Noordwijk 2; R.A.F. 2Rijnsb. B. 2. 2e kl A: Katwük 2—Quick B. 3; Lei den 2T. en D. 1. 2e kl. B: A.R.C. 4-Alphia; RUnsb. B. Katwijk 3. 3e kt.Noordwijk 3Katwük 4; Lls- ser Boys 2Ter Leede 3- Jun. A: Quick B. (a)—Quick B. (b). Wedstrüdprogramma voor Zondag 9 December. Ie klasse A: Altior 1Nic Boys 1. Ie kl. B: Foreholte 2Foreholte 1; Teylingen 2—S.J.C. 2; Warmunda 1— V.V.S.B. 2; S.J.C. 3—Kagia 1. 7e kl. C: Meerburg 1—Roodenburg 2; U.V.S. 4—D.S.B. 1. Ie kl. D: L.F.C. 4—U.V.S. 5; Docos 2 Leidsche B. 1. 2e kl. A: Altior 3—Wetering B. 1. Alph. B. 2Altior 2; Alphen 5D.O.S.R. 2; Alphia 3Alphen 4. 2e kl. B: Foreholte 3V.V.S.B. 3; Teylingen 4Teylingen 3; Warmunda 3 —S.J.C. 4. 2e kl. C: A.O.V.—L.D.W.S. 2. 2e kl. D: Roodenburg 3L.F.C. 6; U.V.S. 6A.S.C. 6. 3e kl. A: Alph. Boys 3—Altior 5: Wet. B. 2—Ahior 4. 3e kl. B: A.S.C 7—Roodenburg 4. 3e kl. C: Z.L.C. 4—U.V.S. 8; Roo denburg 7L.F.C. 8; Rouwkoop 3Roo- denb. 6. Jun. A.. Afd. A: Altior <a)Alph. B. (a)- Altior (b>—D.O.S.R. Afd. B: V.V.S.B.—Teylingen. Afd. C: U.V.S. (a)K.R.V. Afd. D: Docos (b)L.F.C. (b). Competitiestanden L.V.B. bijgewerkt tot en met Zondag 2 December, lste klasse A. gesp.gew.gel.pnt. Alph. Boys 1 - 6 4 19 Altior 1 4 2 15 Alphen 3 3 1—2 Nic. Boys 1 4 1—2 lste klasse B. Foreholte 1 5 5 10 Kagia 1 6 3 2 V.V.S.B. 2 6 3 1 Warmunda 1 6 2 2 Teylingen 2 6 1 Foreholte 2 3 1 .isse 3 S.J.C. 2 S.J.C. 3 u le klasse C. L.F.C. 3 5 Roodenburg 2 4 Lugdunum 4 5 Meerburg 1 5 D.S.B. 1 5 A.S.C. 3 5 U.V.S. 4 3 lste klasse D. Docos 2 5 K.R.V. 1 5 U.V.S. 5 3 A.S.C. 4 4 L.F.C. 4 3 Morschkw. I 5 L. Boys 1 4 A.Z.L. 1 3 2e klasse A. gesp. Altior 2 4 Alphen 4 5 Wet. Boys 1 2 Nic. Boys 2 4 Alph. Boys 2 4 Altior 3 2 Alphen 5 5 Alphia 3 4 D.O.S.R. 2 2de klasse B. Warmunda 2 4 Foreholte 3 5 Teylingen 3 Tevlingen 4 3 V.V.S.B. 3 5 V.V.S.B. 4 5 S.J.C. 4 2 Warmunda 3 3 Kagia 2 6 Lisse 4 5 2de klasse D. Roodenburg 3 5 Lugdunum 6 5 L.F.C. 6 4 Docos 3 4 A.S.C. 6 4 U.V.S. 6 3 V.V.L.V. 2 5 5—2 2 1 5 2 1 5 1 2 1 2 0

De Burcht | 1945 | | pagina 3