Begrafenismaal aatt Het M.Q. OP KORTE GOLF Op de internationale vrouwencon- "d Jerentie te Parijs heeft de Spaansche le communiste La Passionaria een beroep er^ gedaan op alle mogendheden het be wind van Franco ten val te brengen, en daar dit een gevaar zou vormen voor ithc den vrede. de Radio Moskou verklaarde, dat de Sowjet-troepen zich nimmer gemengd kla^ hebben en zich nooit zullen mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Iran. De Sowjet-Unie beschouwt de na tionaal democratische beweging in Azer- beidsjan als een zuiver binnenlandsche Iraansche aangelegenheid. Ten gevolge van een onderzeesche aardbeving heeft het water aan de kust nabij Karachi eenige dorpen wegge spoeld. 4.000 menschen kwamen om het leven en 40.000 zijn dakloos. De cijfers zijn nog niet officieel bevestigd. De buitenlandsche correspondenten )o Moskou kunnen nu onder eigen ver antwoordelijkheid practisch alles zeggen, aangezien de censuur op de perstele grammen sinds eenige dagen buitenge woon veel lichter is geworden. Het bericht van het bevel tot ar restatie van 59 Japansche oorlogsmis dadigers is bij den Japanschen Rijksdag als een bliksem ingeslagen. Attlee heeft in het Britsche La gerhuis verklaard, dat hij binnenkort meer zou kunnen meedeelen over de kwestie van de controle op de atoom energie, dit naar aanleiding van een vraag van het Labourlid Blackburn. Gravin Edda Ciano, de dochter van Mussolini, zal voor een plaatselijk gerechtshof te Messina op Sicilië te recht staan. Het vliegtuig „Paris Skymaster" heeft den overtocht over den Atlanti- schen Oceaan in 6 uur 32 minuten vol bracht, hetgeen een nieuw record be- teekent. De Egyptische regeering heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Italië te hervatten. De Duitsche generaal Anton Dost- ler, die schuldig is bevonden aan den oood van vijftien Amerikaansche solda ten. is te Caserta in talië terecht ge» «teld. De eerste Zwitsersche locomotief met „turbine-verbranding", welke aar Frankrijk geleverd is, ontwikkelt 2200 p.k. Men bestudeert de mogelijkheden van luchtverbindingen tusschen Berlijn, Warschau, Kopenhagen en Praag. Men kan hierover eerst besluiten, indien hiertoe de noodige diplomatieke contrac ten zijn gelegd. Volgens „Derniere Paris" zou Hit- Ier nog drie uur voor de aankomst van de troepen van generaal Leclerc te Berchtesgaden geweest zijn; eer, Fransch officier, die deze kwestie on- I derzocht, meent, dat Hitler niet te Ber bij10n gestorven is. jj Volgens A.F.P. is Wiesmann, vroe ie 1 ger hoofd van de Gestapo te Kladno bij Praag en verantwoordelijk voor de massamord van Lidice, in Duitschland gearresteerd en naar Praag overge bracht. Volgens generaal Zadof kostte de bevrijding van Tsjecho-Siowakije aan het Roode leger 80.000 dooden. Een UNNRA-commissie is op ver zoek van de geallieerde autoriteiten naar Weenen gekomen om de kwestie van on- A dersteuning en herstel te bestudeeren. /S Te Aversa, ten N. van Napels zijn tengevolge van een explosie, die veel overeenkomst vertoonde met de drie ontploffingen tijdens het begin van het groote proces te Neurenberg, drie per sonen gedood en een groot aantal ge-, wl wond. In Hoek van Holland zijn met dc Harwichboot „Prague" 2000 postduiven, t.w. 1000 koppels, uit Engeland aange komen, een geschenk van de R.A.F. en van enkele particulieren. Het zijn bijna alle postduiven van ten hoogste drie vl jaar, geschikt voor den aankweek. De duiven bevonden zich alle in prachtige conditie, ofschoon talrijke er van regel recht uit Afrika kwamen, waar zij tij dens de groote actie van de geallieer den de verbinding tusschen de verschil lende onderdeden van het leger hebben onderhouden. Sinds die actie is afge- loopen hebben zij echter niet meer ge vlogen. Het ligt in het voornemen van het K.N.G.V.-bestuur om zoo spoedig mo gelijk de vereenigingsleiders in een bondscongres bijeen te roepen. De vast stelling van een dergelijk congres is dringend noodzakelijk, nadat geduren de verschillende jaren geen contact is mogelijk geweest. van Via e si teil m die gedr li tie STOMPWIJK. Bonuitrelking. De nieuwe bonnen worden uitgereikt in „Het Blesse Paard" op Vrijdag 14 Dec. a.s. van 9.30—12 uur voor bewoners van Knip- laan. Meer- en Geerweg, Meerlaan, Meeslouwerweg, Oosteinde, Stompwijk- scheweg en van 13.3016 uur voor Dr. van Noortstraat en Westeinderweg. Zelfverzorgers. De zelfverzorgers moeten de nieuwe bonkaarten afhalen op 6 en 7 Dec. a.s. VOORHOUT. Prijsjassen. De uitslag van jle op Vrijdag j.l. gehouden wedstrijd is als volgt: le pr. E. Bakker en J. Koelewijn; 2e pr. Nic. van Steyn en Th. v. d. Hulst; 3e pr. J. Hogervorst en Nic. Bc- melman; 4e jr. P. van Leeuwen en P. v. d. Post; le troostpr. P. v. d. Hulst en H. Zuidhoek, 2e troostpr, C. v. Werk hoven en D. Kruithof; 3e troostpr. P. v .d. Nouland en J. v. Dijk. Wegens groote deelname wordt a.s. Vrijdag 7 Dec. om 7 uur begonnen. GESOL MET SPIONNEN! In verantwoordelijke kringen is openlijk toegegeven, dat tus schen de Vereenigde Staten en Argentinië 'n nieuwe spanning is ontstaan ter oorzake van de kwestie der deportatie van Duitsche spionnen. Nadat vier maanden lang was onderhan deld. scheen men over de uitle vering van deze spionnen aan de Vereenigde Staten in prin cipe tot overeenstemming te zijn gekomen. Zeven spionnen zouden met een Amerikaansch schip worden gedeporteerd, doch slechts vier werden aan boord gebracht en korten tijd voor het vertrek van het schip op bevel van de Argentijnsche politie weer van boord gehaald.. De Vereenigde Staten verlan gen onder anderen de uitleve ring van den beruchten von Wieland, leider van de nazi- spionnage in geheel Zuid- Amerika. Dollar- en atoom- diplomatie Naar Reuter te Washington vernomen heeft, is fhang over eenstemming bereikt tusschen Amerika en Engeland over een leening van 4.4 milliard dollar. De overeenkomst zal Donderdag geteekend worden. Men acht het mogelijk, dat de Vereenigde Staten na de be sprekingen over de leening aan Engeland het verstrekken van crectieten aan de Sovjet-Unie in overweging zullen nemen. Officieus is het bedrag van 6.000.000.000.dollar genoemd. Intusschen laat men in Moskou niet na steeds weer te wijzen op de „dollar-" en de „atoom- diplomatie" van zekere reac- tionnaire 'kringen. Tijdens een afscheidsdiner van het Militair Gezag, waarbij ojn, verscheidene ministers, brig. H. P. Gardham C. B. E., hoofd van de Britsche missie, col. Ira W. Black, hoofd van de Amerikaansche missie, leden van het stafbureau, militaire commissarissen en sectiehoofden aanzaten, heeft de Min.-Pres. Prof. Ir. W. Schermerhorn, een toespraak gehouden, waarin hij met erkentelijkheid gewaagde van het werk van het M. G. in een moeilijken overgangstijd. „Ik voel mij aan u verwant", zei hij, „u vormde een groep menschen, die onder de gege ven omstandigheden tot taak had den weg te banen voor an deren, die dan in een iets gun stiger milieu konden arbeiden. Wij allen verrichten op dit mo ment een soort reinigingsplicht. Er is nog ontzanglijk veel te doen. Vag een volstrekten chaos zijn wij thans in de ge matigde chaos beland." Luitenant-generaal Mr. H. J. Kruis, die met een ovatie door zijn officieren Ibegroet werd, betuigde zijn dank voor de me dewerking, welke hij uit alle kringen van het M. G. bij zijn werk heeft mogen ondervinden. Hij bracht dank aam de regee ring voor haar steun en het Vertrouwen, dat zij in het M.G. heeft gesteld en aan de En- gelsche en Amerikaansche mis sies. Kol. Jhr. P. J. Six. die na mens alle officieren sprak, zei- de tot generaal Kruis: „Het welslagen van het werk. dat u ondernomen hebt is te danken aan de wijze, waarop u uw me dewerkers hebt geleid en bent voorgegaan". Brig. Gardham en Col. Black ten slotte legden er in hun redevoeringen den nadruk op, dat nergens de' sa menwerking met de geallieer- de instanties beter was dan in Nederland. Het diner werd besloten met het Engelsche, Amerikaansche en Nederlandsche volkslied. IS TROONAFSTAND VAN HIROHITO IN VOOR BEREIDING? Naar uit gezaghebbende bron verluidt, wordt de troonsaf stand van Hirohito in het a.s. voorjaar verwacht. In hooge politieke kringen spreekt men van April of Mei. Reeds zou den in het paleis strikt gehei me voorbereidingen getroffen worden voor dit groote gebeu ren. Hirohito zou opgevolgd worden door zijn zoon. den 13- 1 arigen kroonprins Tsoegoeno- myiaa, voor wien een regent- schaperaad zou moeten worden ingesteld. In dezen raad zouden drie broerders van den tegen- woordigen keizer zitting ne men. Een daartoe strekkende wijziging in de familie-wet van het keizerlijk geslacht zou op handen zijn. BESTEMD VOOR DEN GIFHANDEL. Een dezer dagen hielden amb tenaren van den C. C. D. op het Kerkplein te 's-Gravenha- ge een kruideniersbediende staande, die een onschuldig uit- zienden koffer droeg.Bij onder zoek bleken zich hierin te be vinden 375 dubbele pakjes siga- rettenvloei. Na een langdurig verhoor en na een onderzoek in een perceel aan de Laven delstraat te Den Haag kwamen nog 11.415 dubele pakjes rizla- vloei te voorschijn. Voor zoo ver thans reeds kan worden vastgesteld, lag het in de be doeling de boekjes tegen een opgedreven prijs in den gifhan. dei te brengen. De in beslag genomen pakjes zullen in den normalen handel worden terug gebracht. SPORT NEDERL. VOETBALBOND Afdeeling Leiden. Uitslagen van Zaterdag 1 De cember: le kl.: KatwijkH-.A.F. 2 11; Rijnsb. Boys 2Noord- wijk 2 41. 2e kl. A.; Leiden 2 Lisser Boys 01; Quick B. 3 Quick B. 4 37; Ter Leede 2 Katwijk 2 5—1. 2e kl. B.: Quick B. 5C-N.V. 2 1—4; Al- phiaKoudekerk 12; 3e kl.: T. en D. 2Ter Leede 3 Ter Leede n. o. Jun. A.: V.V.L.V. C-N.V. niet gesp.; Warmunda b Quick a 08. Uitslagen Zondag 2 Deo.: le kl. A.: Alphen 3Alph. B. 1 17. le kl. B.; Teylingen 2 Foreholte 2 1—6; V.V.S.B. 2— Kagia 1 2—2. le kl. C.: D.S.B. 1 Lugd. 4 34; L.F.C. 3Meer burg 1 10—2. le kl. D.: A.S.C. 4 A.Z.L. 10—3; U.VB. 5— Morsohkw. 32. 2e kl. A.: Nic. Boys 2Alph. Boys 2 22; Wet. Boys 1Alphen 5 70. 2e kl. B.: Foreholte 3—S.J.C. 4 31; Lisse 4Teylingen 3 12; V.V.S.B. 4Kagia 2 71; War munda 2Warmunda 3 21. 2e kl. C.: A.S.C. 5—Z.L.C. 2 111; A.O.V.Rouwkoop 2 1—8. 2e kl. D.: V.Vi.V 2— U.VB. 1—8. 3e kl. A.: Alph. B. 4—Alph. B 3 1—4; 3e kl. B.: D.S.B. 3L.F.C. 7 L.F.C. niet opgek.; U.V.S. 7—Lugd. 7 2—6. 3e kl. C.: A.S.C. 8Meerburg 2 2—5; L.F.C. 8—Z.L.C. 4 1—4. Jun. A. Aid. A.: AlphenAl pha a 24; Ni<A BoysAlph. Boys a 01. Aid. B.: Foreholte1 Lisse 02; Afd. C.: A.S.C. a U.V.S. a 10; Doccs aRooden- bur? 03. Aid. D.: Meerburg U.VB. b 1—6; U.VB. c—L.F.C. a 4—15. TRUMAN NAAR LONDEN?.. Volgens de „Yorkshire Post" is het mogelijk, dat president Truman in Januari naar Lon den komt om dc openingszitting van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties bij te wonen. Men had gehoopt, dat Tru man Londen na de conferentie van Potsdam zou bezoeken, maar het was hem- toen slechts mogelijk een kort bezoek aan Plymouth te brengen. GEZINSVERZORGSTERS OP DE BRES. Vijftig Bredasche meisjes, die haar krachten willen schenken aan den socialen wederopbouw van ons land, hebben in Breda haar diploma ontvangen van de „school voor socialen ge zinszorg Bouvigne', de instel ling van Mgr. Frencken, die zich ten doel stelt, het hulpbe hoevende gezin te hulp te ko- I men. STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND. Geboren: P. Neuteboom Harteveldt, d.; F. de Haas Averdieck. z.; J. Winsemius Donkers, d.: C. HakkertMees ter, z.\ J. BrugmanKop, z.; M. v. SteegKeijzer. d.; P. A. Hel lingLintaer, z. Overleden: G. C. M. Conijn, d. 7 j.; J. C. A. v. d. Ploeg, z 1 j.; A. de Mol. z. 4 mnd.; J. v. Sta veren, wed. v. K. d. Hertog. 88 j.; E. C. v. Hest vr. 65 jaar; M. H. Verdel, d. 19 j.; C. v. d. Tang, z. 17 jaar. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN VISCHCROQUETTEN. Verkoop van vischcroquetten, voor zoover voorradig, op Za terdag 8 December a.s. van 9 11.30 uur in perceel Hartesteeg 3. uitsluitend voor ondersteun den van den Dienst voor Ge- meenschapszorg, Bureau Mare, die 's Zaterdags uitkeering ont vangen en v/el zij, die nooduit- keering of voorschotten ont vangen van 9—9.15 en zij wier raam begint met de letters T t/m Z van 9.15—9.30, N. t/m S. van 9.3010, A. t/m D van 10 10.30. E t/m j van 10.30—11, K t/m M. van 11—11.30 uur. Aan die regeling wordt streng de hand gehouden. Legitimatie- kaart, contrólestrook. pakmate- tiaal en gepast geld medene- men. De prijs bedraagt 5 cent per stuk. M. G. Verweij, Weth. Loco-Burgemeester ZEEP VOOR VUILEN ARBEID AAN KAPPERS. Kappers, die nog geen formu lier M-D 23371 ontvangen, nen dit doen afahlen aan het Distributiekantoor Langebrug, loket 30 en wel op 8 Dec. van 9 tot 12 uur voorm. Het met inkt ingevulde for mulier, waarop het 2e stam kaartnummer van den aanvra ger vermeld dient te zijn, moet uiterlijk 11 December worden ingeleverd aan bovengenoemd loket tusschen 9 en 12 uur vjn. of 2 en 4 uur nam. „NEDERLAND HELPT INDIê". Het comité „Nederland helpt Indië" is voornemens een propaganda-week tc houden, welke a.s. Zondag zal begin nen. Voor dit doel heeft het comité spandoeken noodig. Zij. die in het bezit zijn van spandoeken worden vriende lijk verzocht dit. met vermelding van lengte en breedte op te willen geven aan den heer Faber, Lorentzkade 55. ZWEM- EN POLO-VER „DE ZIJL". In „Oud-Hortuszicht" hield bovenge noemde vereeniging een feestelijke bij eenkomst. De voorzitter, de heer N. J. Moonen, heette in zijn openingswoord al le aanwezigen hartelijk welkom. Het doel van den avond was voornamelijk de prijzen uit te reiken aan degenen, die in de afgeloopen zomer hun pres taties hebben getoond tijdeus de ge houden wedstrijden. Namens de wed strijd-commissie gaf de heer J. J. Heemskerk een overzicht van de wed strijden in de zweminrichting „De Zijl". De voorz. bracht den spr. namens het bestuur en leden dank voor het keu rige en uitvoerige verslag. Met spijt moest de voorz. constateeren, dat de indoortraining niet aan haar verwach tingen voldeed en hij spoorde degenen, die hieraan deelnemen aan, hun beste krachten hieraan te wijden. Voor de rondvraag bestond geen animo. Op dezen avond werden bovendien herdacht de jubilea van den heer N. J. Moonen en den heer H. A. van Eg- mond, die beiden hun 12^-jarige be stuursfunctie herdachten. De heer J. J. Heemskerk herinnerde aan het vele. dat de beide jubilarissen voor de vereeni ging hebben tot stand gebracht. Het speet spr., dat de cadeaux nog niet konden worden overhandigd. Onder ap plaus werd aan de echtgenooten der Ju bilarissen een bouquet chrysanthen aan geboden. Men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarna de avond beslo ten werd met een bal. Radio Bijl luis terde deze zeer geslaagde avond op met muziek. OEGSTGEEST. Aansluitend op onze aankondiging van vorige week volgen hier nog eeni ge nadere mededeelingen omtrent de actie „Nederland helpt Indië" in onze gemeente. In het kader van deze actie wordt o.m. een groote tentoonstelling over Indië georganiseerd in de Zen dingsschool aan de Leidsche Straatweg. De opening zal plaats hebben op Za terdag 8 December des namiddags om 3 uur; de tentoonstelling is dagelijks ook des Zondags geopend van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Verder u orden ten bate van deze actie nog georganiseerd een bridgedrive voor pa ren in hotel „Het Witte Huis", aanvan gende op 10 December, terwijl in het R.K. Vercenigingsgebouw filmavonden over Indië zullen worden gehouden. De winkeliers kunnen hun bijdrage leveren door middel van een etalagewedstrijd, waarbij het publiek de jury vormt, ter wijl de schoolgaande jeugd aan een kin- derteekenwedstrijd kan meedoen. Een woord van opwekking tot het steunen van deze actie, die ten doel heeft de ergste nood van onze rijksge- nooten in Indië te lenigen, zal hopen- lijk overbodig zijn, daar iedereen er vermoedelijk wel van overtuigd zal zijn, dat Indië geholpen moet worden. De Berlijnsche politie heeft eenige personen gearresteerd, wegens het ver moorden van 300 abnormale kinderen tusschen 1941 en 1943 in een sanato rium. De grondstoffenpositie van ons land maakt het nog steeds uiterst noodzakelijk, dat wij zeer zuinig omgaan met alles, wat onder den naam „afval" wordt verstaan en vaak uit onachtzaamheid wordt weg geworpen of verbrand, terwijl verschillende Industrieën er zeer mee gebaat zouden zijn. Zoo kan bijv. onze papier industrie op dit moment in verband met de kolensituatie ongeveer zesduizend ton oud papier en carton per maand verwerken, terwijl hiervan slechts ongeveer de helft thans wordt opgehaald. Ook lompen, vooral wollen lompen, afval van vooroorlogsche rub ber. oud tin e.d. zijn waarde volle grondstoffen voor onze fabrieken. En, mocht ons volk eenmaal zoozeer het belang van zuinig heid met deze grondstoffen in zien, dat er een overschot zou ontstaan, dan zouden deze oude materialen een prachtig uitvoerproduct kunnen zijn en zoodoende onze deviezen- positie versterken. „Romea, wij hebben iets voor U!" Om ons volk van het groote belang van zuinigheid met en inlevering van afvalstoffen te doordringen, doet het rijks bureau voor oude materialen en afvalstoffen (Romea)i te Den Haag een dringend be roep op de huisvrouwen en allen, die mee kunnen wer ken. De steun van de school hoofden wordt ingeroepen om den leerlingen in de gelegen heid te stellen, oud papier mee te brengen naar de school, waar het dan op geregelde tijden wordt afgehaald door dén wijkophaler van het Ro- mea. Voorts worden in verschil lende grootere gemeenten kaarten ter beschikking ge steld van de huisgezinnen. Deze kaarten met het op schrift „Romea, wij hebben iets voor u" zijn bestemd om voor het raam aan de straat te worden gezet, v/anneer men, een hoeveelheid oude mate rialen heeft, waarvan men gaarne verlost zou willen wor den. De ophaler, die geregeld door de straat komt. haalt een en ander dan spoedig weg. In het journaal Neer- la n-dsch nieuws in klank en beeld", zullen binnenkort en kele flitsen van deze actie te zien zijn.

De Burcht | 1945 | | pagina 3