Si. JVacoIoqö,, de volksheilige van het Oosten Radio-programma •an n i', s h OP tnk0RTE GOLF oer pig 14.000 van de 120.000 Polen in Ita- spel lië wenschun naar hun land terug :voe keeren. Een bij het Amerikaansche Congres ingediend wetsvoorstel beoogt de be spoediging van de toelating van de on- jeveer 100.000 vrouwen en kinderen van de Amerikaansche soldaten, die in het buitenland in het huwelijk zijn getre den. Maarschalk Tito heeft het ontslag van zijn kabinet bij de Joego-Slavische constitueerende vergadering ingediend, doch deze vergadering heeft onmiddel- lijk daarop besloten deze ontslagaan vrage niet in te willigen. De politie heeft te Berlijn het over schot ondergrondsche bende gearres- 1 teerd. Deze bestond uit leden van de .®s,tf Spaansche blauwe divisie, die maan- a denlang een terreur uitoefenden. Tusschen de Ver. Staten, de Sow- w jet-Unie en Engeland vonden bespfe- stra|kingen plaats over een herziening van Italiaansche wapenstilstandsvoor- °p^waar^en* V? Volgens Ministerpresident Attlee be droegen de oorlogsverliezen van het Britsche Imperium 1.439.959 man, waar van 541.740 dooden en vermisten. De Iraansche regeering heeft de sluiting bevolen van de zetels van alle politieke partijen in Iran. De Ford Motor Co. onderhandelt over verkoop van de Ford Rubberplan tages in Brazilië aan de Braziliaansche 'regeering. Opsporing van Nederlanders In Duitschland werken ver schillende Nederlandsche Roo de Kruis teams, die trachten icoveei mogelijk gegevens te verzamelen over nog niet te- ,'p""'ruggekeerde landgenooten. Deze ■nie teams zijn uitgezonden om uit- ^mjsluitend naar Nederlanders te toeken. Onder leiding van de Ü.N.R. R.A. is een groot apparaat opge bouwd, dat de geheele materie voor alle nationaliteiten be strijkt. Het U.N.R.R.A. bureau, zetelt te Hoechst bij Frankfort a. d. Main, het onderhoudt nauwkeu- jrig contact met de belangheb bende landen. Aanvragen om opsporing de iin Duitschland kunnen uitslui- rokitend in behandeling worden ge- !Lromen, indien ze afkomstig zijn van het informatiebureau van het Roode Kruis. Met de N.I.A. D, (thans geheeten: Nederland sche Vaticaan Missie) te Nij megen vindt een geregelde uit wisseling van gegevens plaats. Uit de Fransche zone zijn tot nu toe de meeste berichten bin nengekomen. Dit gebied is voor wat de Nederlanders betreft, vrijwel geheel bewerkt. Daarop volgt de Britsche zóne, dan de Amerikaansche. Uit de Russi an sche zóne zijn de berichten nog enk lang niet volledig. Wel heeft voi het Nederlandsche Roode Kruis e v team in Berlijn reeds een schat van gegevens verzameld en konden eenige duizenden na men van Nederlanders worden doorgegeven, terwijl ook van i andere zijden zoo nu en dan an opgaven binnenkomen. Maar i uit dit gebied ontbreekt nog eei veel. Kei en VOORSCHOTEN. Aanrijding. Zondagmorgen had een aanrijding plaats aan den hoek Voor straatSchoolstraat. Een auto van de B.S. kwam uit de Schoolstraat en wil de de landweg inrijden, terwijl de tram kwam van de richting Den Haag. De auto botste tegen een betonnen mast van de tramlijn, die geheel vernield werd. Het is een wonder, dat de inzit tenden er zonder ongelukken afkwa men. voor Woensdagavond 5 Dec. HILVERSUM I. 301 M. 6.01 Gramofoonmuziek. 6.15 Cabaret. 6.30 „Het rijk overzee". 6.45 Negro Spirituals. 7.Nieuws. 7.15 St. Nicolaasprogramma. 8.01 Eddy Walis. 8.20 St. Nicolaashoorspel. 8.35 Vaudeville Orkest. 9.— St. Nicolaasprogramma. 10.45 Op den drempel van den nacht. 11.01 Nieuws. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuws. 6.30 The Novelty Serenaders. 7.Clavesymbelmuziek. 7.30 Voor de Nederl. Strijdkr. 8.01 Het Omroeporkest. 9.De Patriot. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.01 Nieuws. 10.15 Dansmuziek. Een oud proces en wat er aan vast zit Het proces tegen de Pales- titnsche regeering an de zijde van de erfgenamen van Abdul Hamid II. van 18761908 sul tan van Turkije, dat al 25 jaar aan den gang is. is hervat. Het proces wordt voor den Pales- tiinschen landraad te Jeruza lem gevoerd. Abdul Hamid ook wel Abdul de vervloekte genaamd, was de rijkste man van rijn tijd, hii bezat een zevende deel van Palestina, de rijkste olievelden van het Nabije Oosten, de olie velden te Mosoel in Irak, en een kostbare verzameling ju- weelen. Zijn erfgenamen hebben in de afgeloopen 25jaar groote sommen gelds aan proceskos ten uitgegeven. Dezen keer zullen zij ge steund worden door 2 Britsche maatschappijen, die om wille van de landgoederen en rijk dommen meedoen. Indien de uitsnraak ten gun ste van de erfgenamen uitvalt, zullen soortgelijke processen voor de vele gebieden, welke Turkije na het verdrag van Lausanne aan Irak, Syrië, de Libanon -en Palestina heeft af gestaan, volgen. Turkije volgt het verloop van het proces nauwkeurig, want in de kelders van de koninklij ke Ottomaansche bank liggen millioenen aan juweelen van den sultan in bewaring, terwijl beeltenissen van 30 sultans met smaragden, robijnen en paarlen ingelegd, voor een waarde van 28 millioen pond in het paleis te Istanboel zijn opgeborgen. Ook de regeering van Irak volgt de gebeurtenissen met aandacht in verband met de olievelden te Mosoel. De erf genamen hebben het bezit van een Arabisch dorp in het dis trict Gaza in Palestina als pre cedent gesteld. Het resultaat van de actie om het bezit van dat dorp kan belangrijke ge volgen in het Nabije Oosten hebben. ZE VERLOREN WEL HUN MACHT. MAAR NIET HUN STREKEN. De Britsche troepen zijn ge waarschuwd om op hun hoede te zijn tegen aanvallen van Duitschers. Deze waarschuwing die volgde op den moord op twee Britsche soldaten in de Britsche zóne, waarbij een der de werd gewond, luidde: „Het is waarschijnlijk, dat de toe stand voor de Duitschers gedu rende den winter erger zal worden door het tekort aan voedsel en brandstoffen. Kwar tieren en hoofdkwartier zullen wel niet door een groot aantal Duitschers worden aangeval len. Het grootste gevaar bestaat ir. een aanval op militairen, die alleen loopen of rijden tijdens de uitoefening van hun dienst, vooral in het donker". SCHAKEN. HERSTELCOMPETITIE L.S.B. Ie ronde. Ie klasse A.: Philidor—Zoe- terwoude 73; L.S.G. IIVrien denschaar 3***4***: Katwijk- Noordwijk 3 1/2*5 1/2*. Ie klaisse B.: Bodegraven Leiderdorp, onbekend: Bos koopHazenswcude 5 1/2* 3 1/2 2e klasse A: N.Z.H.Schaak- genoegen 5 1/24 1/2; Oegst- geestPolitie S.C. Pol. n.o. 2e klasse B. LeithenPhilidor II 3 1/2—6 1/2; Caïssa—V.T.L. 3 1/2—6 1/2. 3e klasse A:: L.S.G. III—Phi lidor III 55; Lisse IIOns Genoegen 8 1/21 1/2. 3e klasse B: Hazerswoude II Leiderdorp n 64; Boskoop IIZoeterwoude II uitgesteld. 4e klasse A.: Katwijk Hl Lisse III 5 1/2—41/2; Schaak- genoegen IIOns Genoegen II 5 1/2—4 1/2. 4e klasse B.: V.T.L. II—Phi lidor III onbekend; Alphen III Leithen n 6 1/2—3 1/2. INTERNATIONAAL SCHAAK- TOURNOOI TE LOS ANGELES Dr. Max Euwe zal deelnemen. Het ligt in de bedoeling van de Amerikaansche schaakfede ratie in het najaar van 1946 te Los Angelos een tournooi om het wereldkampioenschap te organiseeren. Dr. Max Euwe zal, als dit tournooi doorgaat, een van de deelnemers zijn. Het spreekt vanzelf dat de de finitieve deelneming afhanke lijk is van de resultaten der nog te houden internationale tournooien. GEEN SAMENWERKING TUSSCHEN C.-H EN A.-R. In vervolg op wat wij reeds gisteren schreven inzake een eventueele federatieve samen werking tusschen de Christelijk Historische Unie en de Anti Revolutionnairen noemt de C.- H. Unie als bezwaar tegen een samenwerking met de A.-R.. de opvatting van deze partij in- De wetenschap heeft zich van Sint Nicolaas meester gemaakt en het bewijs gele verd, da de figuur van den heilige, zooals we ons die het liefst voorstellen, een epische vermenging is van een legendarische Nicolaas van Myra, die ten tijde van keizer Constantijn zou hebben geleefd, en van den heiligen bisschop Nicolaas, die in de zesde eeuw att van het beroemde Sionsklooster was. De „echte Sint Nicolaas is onder al deze wetenschap gelukkig niet begraven en als wjrkelif blijkt, dat hij uit twee verschillen de heiligen bestaat, is hij er ons des te lie ver om. Geen heilige is zoozeer door het volk ver eerd als Sint Nicolaas. Zelfs de vereering, die Sint Antonius van Padua geniet, blijft ver achter bij de devotie, welke men in het christelijke Oosten altijd voor den H. Nico laas heeft gehad. En we behoeven maar ?an or.zen eeuwenoude pakjesavond te denken, om te begrijpen, dat de populariteit van den heilige in het Westen vroeger weinig klei ner is geweest. Oude berichten vertellen ons, dat het voor naamste feest van den H. Nicolaas (de Oos- tersche kalender telt niet minder dan drie St. Nicolaas-feesten) reeds vroegtijdig op plechtige wijze in de hoofdkerk van Constan- tinopel, de basiliek van de Agia Sophia, werd gevierd. Reeds de oudste hymnen vieren den Heilige als „den aartsheilige, algemeene hel per, die altijd 'n iedereen te hulp komt". Het volk plaatst hem in de hemelsche rang orde onmiddellijk na de H. Maagd en hoog dravende Byzanthijnsche theologen prezen hem als „bijna gelijk aan God en als „een tweede Verlosser". „Zijn roem strekt zich uit tot in de landen der barbaren", schreef men in Constantinopel, en werkelijk, vanaf de eerste kerstening is St. Nicolaas de meest po pulaire Heilige van alle Slavische volken geweest. Zoo begon de H. Nicolaas zijn patronaat over het christelijke Rusland, waarvan hij ste.ds de biizondere beschermer is gebleven. Reeds in de oudste kerk van Rusland, de So- phia-kathedraal van Kiev, was zijn beeltenis tentoongesteld. Het volk noemde hem „de natte", omdat door zijn voorspraak een ver dronken jongen tot het leven was opgewekt. Juist door de groote devotie, welke de oude Russen voor hun landspatroon hadden, zijn de lotgevallen, welke de H. Nicolaas in de Russische geschiedenis heeft meegemaakt, nog al eenigszins zonderling geweest. Toen na de invallen van de Tartaren in de der tiende eeuw het oude rijk van Kiev en Nov gorod. in meerdere deelen uiteenviel schiep ieder rijk zich zijn eigen patroonheilige. Rond de figuur van den H. Nicolaas werd door de Russische traditie een drievoudige legende geweven, die langzamerhand drie verschil lende heiligen veronderstelt. Zeer geliefd is de H. Nicolaas van Mochajsk. Hij wordt af- gebee) als een grijsaard, die in de eene hand een zwaard vasthoudt en in de andere hand een kerkje draagt. Hij verscheen bij de ver schrikkelijke slag op het Kulikovoveld toen de troepen van Moskou voor de eerste maal de Tartaren versloegen. Hij is de bijzondere beschermer van het Kremlin te Moskou (nou begrijpen we waarom Stalin zich zoo veilig voelt daar). Toen Napoleon b'j zijn smadelij ke aftocht de Nicolaaspoort van het Krem lin in de lucht liet vliegen, bleef alleen de ikoon (beeld) van den H. Nicolaas met de eeuwig brandende lamp ongedeerd. De wonderdadige ikoon van den H. Nico laas van Sarajsk stamt uit Gerchon. Zijn ge zicht vertoont de goedige trekken van een Russischen boer, hij houdt de armen zege nend opgeheven, terwijl rondom zijn figuur de beroemde wonderdaden van zijn heilig heid z:;n afgebeeld. Hij wordt vooral bij ern stige epidemieën van besmettelijke ziekten aangeroepen. Het meest echter bekend is de H. Nicolaas Velikorezky, de lievelingsheilige van Tsar Ivan den Verschrikkelijken. Volgens de le gende zou de H. Maagd aan den heilige zijn verschenen op het eerste concilie van Nicea. Men vindt dan ook hem afgebeeld steeds bij de afbeeldingen van Christus en de Moeder Gods, waarbij Christus hem het evangelie boek reikt en Maria hem het kenteeken der bisschoppelijke waardigheid schenkt. Deze Nicolaas is „de barmhartige Nico laas", de heilige met het milde gelaat, tot wien de Russen bidden: „Lieve broeders, zo nen en dochters van Rusland, laat ons het hart tot den heiligen wonderdoener Nicolaas verheffen en hem met een oprecht en innig geloof bidden: H. Nicolaas, wees onze voor spraak bij de Onbevlekte en bidt met haar tot den Verlosser Christus, onzen God, dat Hij ons, zondige maar echt geloovige christe nen, bevrijden mag van de willekeur en van de wetten der heidenen, dat Hij ons moge hei ligen en Zijn Kerk beschermen tot aan het einde der tijden; geef ons een helder inzicht e.. volhardinr om ons doopsel trouw te blij ven tot aan het eind van onze dagen, om te aanbidden en te loven de H. Drievuldigheid, één-in-Wezen, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest, nu en altijd en in de eeuwen der eeuwen. Amen. Zoo ook mogen wij vandaag bidden op ons Sint Nicolaasfeest, nu het christelijke Rus land de bijstand van zijn patroon meer dan ooit noodig heeft. zake de radio: daarnaast noe men zij als bezwaren bet so ciaal-economisch beleid en het Ned.-Indische vraagstuk. Het schrijven concludeert, dat voor ce C.-H.-Unie nog groote mo gelijkheden aanwezig zijn, wan neer zij zich aan de gevaren van afzondering en verstarring ont trekt en zich. met een levend geloof in Jezus Christus gewa pend, tot het geheele Nederl andsche volk wendt met den eisch van vernieuwing van staat en maatschappij in chris- telijken zin. De eerste onderteekenaars van den brief zijn hr. dr. A. A van Rhijn, oud-minister en oud- lid van het dagelijksch bestuur, te 's-Gravenhage, en mr. M. Ch. de Jong. oud-wethouder en oud-lid der Provinciale Staten, thans te 's-Gravenhage. SCHORSING FUSIEBESPRE KINGEN N.V.V.—E.V.C. Van de zijde van het N.V.V. deelt men ons het volgende mede. Het N.V.V.-besstuur heeft de fusiebesprekingen met de E.V.C. voorloopig geschorst. De heer Blokzijl, yoorzitier van de E.V.C. heeft, volkomen in strijd met de gemaakte af spraken en, volgens de persver slagen, bovendien op onjuiste wijze mededeelingen gedaan over de fusiebesprexlngen in een openbare vergadering te Rotterdam. Het bestuur van het N.V.V. heeft van het E.V.C. bestuur opheldering hierom trent geëischt. REGIONALE ONDERYVIJS- CONFERENTIL TE LEIDEN. Onder auspiciën van de ver- nieuwingsraad voor het order wijs zal met medewerking van Nederianas Volksherstel, afd. Leiden op Vrijdag 21 en Zater dag 22 Dec. te Leiden voor YVest-Nederland een conferen tie worden gehouden voor al len, die belang stellen in de vernieuwing van ons onderwijs. Na officieele opennig door. het gemeentebestuur houdt de heer Kees Boeke een algemeene inleiding en spreekt daarbij over het werk en de beteekenis van den vernieuwingsraad. In den middag hebben oe deelne mers de keuze uit een zestal sectievergaderingen. De Zater dag is gewijd aan twee onder werpen voor alle deelnemers: het onderwijs in het Neder- landsch op de lagere en de mid delbare school en de opleiding der leerkrachten. Speciale rondleidingen in de zeer be zienswaardige Leidsche musea en een avondprogramma in den Schouwburg zullen voor af wisseling en ontspanning zor gen. Te verwachten is, dat voor deze conferentie groote belang stelling zal bestaan. Deelnemers kunnen zich melden bij Ned. Volksherstel, Plantsoen 25, Lei den. Aan gemeente- en school besturen wordt verwacht zoo noodig voor deelname verlof te geven. PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. De K.N.A.C. heeft, zulks naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de Neder- landsch Belgische Kamer van Koophandel, de aandacht van de bevoegde autoriteiten ge vestigd op de moeilijkheden, welke automobilisten, die naar het buitenland reizen, bij de benzinevoorziening ondervin den. Veelal zijn deze automo bilisten niet in staat om offi cieel brandstof voor hun voer tuig te koopen en dan gedwon gen zich aan zwarte benzine en dus ook aan zwarte prijzen te buiten te gaan, een euvel, dat zich omgekeerd ook voordoet ten aanzien van buitenlandsche automobilisten, die ons land bezoeken. De K.N.A.C. heeft daartoe plannen voorgelegd, welke het mogelijk zouden ma ken, dat Nederlanders in het buitenland en omgekeerd bui tenlanders in ons land op een voudige wijze benzine kunnen verkrijgen. Gehoopt wordt, dat binnen niet al te langen tijd een gunstige oplossing van dit voor het internationaal zakenverkeer zeer belangrijke vraagstuk is te verwachten.

De Burcht | 1945 | | pagina 3