STADSNIEUWS OMGEVING K KINDERUITZENDING. Wij kunen de ouders van de kinde ren die j.l. Vrijdag naar België ver trokken zijn, mededeelen, dat het trans port 's middags om 5 uur goed in Brus sel is aangekomen. N.V.H.-NIEUWS. De tot op heden door Volksherstel uitgegeven N.V.H.-H.A.R.K.-bonnen heb ben na Vrijdag 7 December 1945 hun gel digheid verloren. De speelgoedinzameling, door de Leidsche Padvindsters en Padvinders op 10 November gehouden, heeft goede rel sultaten opgeleverd. Dank zij deze actie kon Sint Nicolaas Bovendien zijn er nog 10Ó0 cadeaux Stad een geschenk laten thuisbezorgen. Bovendienn zijn er nog 1000 cadeaux naar Vllsshigen gestuurd. ST. NICOLAAS IN DE PROFESSOREN WIJK". St. Nicolaas en zijn knecht hebben Maandagmiddag hun opwachting ge maakt in de „Professorenwijk". Voor af gegaan door een enthousiast juichen de kinderschare, die niet moede werd hem hartelijk toe te juichen. In alle straten der wijk was 't feest. Op het Van der Waalsplein is hij toegesproken en werd een St. Nicolaaslied gezon gen. Daarna hield de Sint een receptie in Oud-Hortuszicht, waar ruim 450 kinde ren door hem op geschenken en trac- taties zijn onthaald. Het bezoek, dat ook van de zijde van het publiek groote belangstelling ondervond, zal ongetwij feld nog lang het gesprek der kinderen blijven. NED. SPOORWEGELFTAL— LEIDSCH STUDENTENCORPSELFTAL. Donderdagmiddag 6 Dec. a.s. om 3 uur zal op bet terrein N.B.L.O.-terrein aan den Zoeterwoudche Singel een voetbalwedstrijd worden gespeeld tus schen een elftal der Ned. Spoorwegen en tegen een elftal van het Leidsch Studentencorps. Voor deze wedstrijd zullen de spoormannen in 't wit uitko men. NED. REK. BOND VAN KAPPERS BEDIENDEN ..ST. COSMAS". Bovengenoemde Bondsafdeeling hield Dinsdagmiddag haar eerste algemeene ledenvergadering in dc „Harmonie". Na de opening door den voorbitter werd de agenda behandeld van de j.l. gehouden bondsvergadering in Den Bosch. Het bestuur der afd. Leiden werd als volgt samengesteld: J. W. Thoolen voorzitter, W. G. A. v. d. Kooy, 2de voorzitter. E. M. Langezaal, secretaris, .Stijlc. RWV 7. mej. H. C. Dickhoff, pen- ningmeesteresse, J. C. v. d. Linden, pro paganda. Den afgetreden voorzitter, den heer A. v. Rhoon, werd warme hulde en dank. gebracht voor het zéér vele, wat hij voor den bond heeft gedaan en bood den scheidenden voorzitter een fraai boekwerk aan. De geest, adv., rector Bemefeld, wees er op, dat nu de tijd rijp is om met overleg en vaste wil, ook voor de kap persbedienden, goede sociale voorwaar den te scheppen. ..KUN JE NOG ZINGEN. ZING DAN MEE!" De samenzangavonden, die in de ach ter ons liggende zomer door „Kunst en Ontspanning" werden georganiseerd ir de Stadsgehoorzaal en op verschillende punten in de stad, zijn zoozeer in den smaak van het Leidsche publiek geval len, dat het comité besloot, gedurende de winter hiermee door te gaan. De Stadsgehoorzaal is echter zoo druk bezet, dat eerst in Januari hiermee kan worden begonnen. Op 3 en 28 Januari kunnen de Leide- naars wederom naar hartelust zingen, onder de bekwame leiding van Herman Slcnz. Op 17 Januari komt er een bijzondere zangavond, waaraan o.a. medewerken vier Leidsche zangkoren en de bekwa- rr.e hoboist Jaap Stotijn. „K. en O." zal in den loop van 1946 nog vele gezellige avonden organiseeren, waarover nadere inlichtingen tijdig vol gen. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Detaillisten, die vroeger regelmatig spijsolie verkochten, kunnen de ingeno men bonnen 326 en 422 voor ongeveer 160 gram spijsolie inleveren bij het dis- tiibutiekantoor,2 afdceling Handel, Den Burcht. zaal 1, volgens onderstaand schema: Codenummer 4000/4999, 1001/1999 op Donderdag 6 December 1945 van 8.30 tot 12 uur. Codenummer 5000/5999. 2001/2999 op Vrijdag 7 December 1945 van 8.30 tot 12 uur. Codenummer 3001/3999 op Zaterdag 8 December 1945 van 8.30 tot 11 uur. De inlevering dient te geschieden in veelvouden van 10 bonnen, eventueele restantbonnen dienen aan grossiers te worden doorgegeven. Uitgereikt wordt coupure no. 482. welke voor detaillisten geldig Is tot 22 December 1945. KATWIJK AAN DEN RIJN. Weer naar het vroegere. De Har- inonie Katwijk zal, voor het eerst na de vijf oorlogsjaren, weer een Instrumen tale uitvoering geven In het Parochie huis. Als variatie zal Marina van Goudswaard met haar moderne goochel kunst optreden. L.T.B. De afd. Katwijk van de L. T.B. hield een ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. Boskamp. Onder de ingekomen stuk ken was wel het belangrijkste „bespre king Arbeidscontract over loon- en ar beidsvoorwaarden". Met de voorgestel de loonbedragen kon de vergadering zich vrijwel vereenigen, doch ten opzichte der arbeidstijd bleek men het niet eens te zijn. Katwijk behoor teigenlijk niet Dij de bollenstreek, de werkzaamheden en de teelt zijn hier van geheel anderen aard dan in de bollenstreek. Vandaar, dat de arbeidstijd ook hier niet zooals in de bollenstreek geregeld behoort te worden. Ook ten opzichte van het pen sioenfonds wenschte men hier een an dere regeling dan in de bollenstreek. De vergadering besloot deze wenschen aan het hoofdbestuur kenbaar te maken. Na rondvraag sluiting. L1SSE. Bloembollencultuur. De afdeeling Lisserbroek der Alg. Ver. voor bloem bollencultuur vergaderde Zaterdagmid dag in café Faas. Na opening werd overgegaan tot de candidaatstelling van het hoofdbestuur. Candidaat werden ge steld voor voorzitter dr. A. J. Ver- hage, uit Heemstede, in de vacature- Jonkheer, M. J. Mesman, uit Lisser broek; in de vacature-Hoebe, J. Schip per, uit Hoogkarspel; in de vacatures- Chr. Kieft, P. Kramer en S. Schone- veld, vrij mandaat. De beschrijvingsbrief werd hierna be handeld. Het voorstel van het hoofd bestuur tot contributieverhooging werd besproken, ook het voorstel om te ko men tot samenvoeging van teeltrecht van hyacinthen, tulpen en narcissen op één teeltvergunning. Na nog verscheidene belangrijke voor stellen, ook vanuit afdeelingen in an dere gemeenten uitvoerig overwogen tc hebben, volgde de rondvraag, waarna sluiting volgde. LEIDERDORP (H.R..) Katholieke Volksbond afd. H. Rijn dijkLeiderdorp organiseerde Zondag 2 Dec. 's middags om half» drie een St. Nicolaasfeest in het parochiehuis voor alle kinderen der parochie. De voorzit ter J. v. d. Velde, sprak een hartelijk welkom toe aan alle kinderen en genoo- digden, waarna de Goede Sint met zijn knecht zijn entrée maakte. Nadat de kindererf getracteerd waren, werden eenige kinderfilms vertoond. Hierna dankte de voorzitter al degenen, die dezen middag mogelijk gemaakt hadden en in het bijzonder voor de belangstel ling getoond door de H.H. Geestelijijken. De organisatie van deze middag was wel niet in de puntejs, maar deson danks heeft de jeugd toch genoten van dit St. Nicolaasfeest. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam onder praesldium van den burge meester. den heer J. A. Bakhuyzen, de roodgémeenteraad voor het eerst na de bevrijding in een openbare vergadering bijeen. De voorz. opende de bijeenkomst, waarna door den waarnemend secretaris de notulen van de laatstgehouden ver gadering in 1941 werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgings ging de voorz. over tot de beëediging van de nieuw gekozen raadsleden. De heeren H. S. Ran en D. A. Bos werden tot wethouder gekozen. Bij de rond vraag informeerde de heer Boogaerdt naar de mogelijkheid om vanuit de ge meenteraad een verzoek in te dienen bij het C.D.K. over het slecht functionee- ren van den distributeidienst Alkemade. Besloten werd om een afschrift van deze notulen in te dienen bij het C.D.K. met het dringende verzoek hiernaar een ernstig onderzoek te willen instel len. Nadat de voorz. nog verschillen de in het belang van de gemeente ge stelde vragen beantwoordt had, sloot hij de vergadering. NOOTDORP. Uitreiking bonnen. De nieuwe bon kaarten worden uitgereikt in gebouw „Nové", Dorpsstraat 13, op Donder dag 6 Dec. a.s. voor de letters A tot en met P. en op Zaterdag 8 Dec. a.s. voor de letters O tot en met Z. Ieder een is verplicht zich aan bovenstaanden datum en letterindeeling te houden, daar hier niet van afgeweken kan en mag worden. Het gebouw is geopend van 912 en van 13.30—15.30 uur. 's Zaterdags van 9—12 uur. ROELOFARENDSVEEN. Jubilea. Het Wit-Gele Kruis be stond een dezer dagen 25 jaar, om wel ke reden enkele feestavonden gehouden werden. Hierbij sprak de. voorzitter, de heer C. Stockman, een korte Inleiding en stelde in het vooruitzicht, dat spoe dig een wijkgebouw zal worden ge bouwd als een hoognoodzakelijke inrich ting voor het belangrijke werk van het W.-G. Kruis. Bij de bevolking zullen aandeelen worden geplaatst. De heer Jac. J. de Koning gaf een beknopt overzicht van de werkzaamhe den gedurende de 25 jaren. Een woord van hulde werd gebracht aan Zr. Ver steeg en aan de andere wijkverpleeg sters. De feestelijke stemming op de avon den werd verhoogd door een synipho- nie-orkest en door een grappig tooneel- stukje. Aan de genoodigden werden trac- taties aangeboden. Woensdag werd aan de Lisserweg te Oudewetering het geschenk van de veehouders in district 3H omvattende de gemeenten Leimuiden, Rijnzaterwou- de, Woubrugge en Alkemade ingeladen bestaande uit de volgende veestapel een paard, 13 klamvaarzen, 78 graskal veren, 141 fok- en vette schapen, 76 varkens en 9 geiten met bestemming voor het zwaar door oorlogsgeweld ge troffen district Bemmel in de Betuwe (Geld.), in twee groote veemotorschui ten van C. van Staveren te Oudewe tering. Ongeveer 2 uur vertrokken de volge laden schepen om de groote reis naar Bemmel te aanvaarden, waar ze Don derdagmiddag in goede welstand arri veerden. Vrijdagmorgen arriveerden met een drietal auto's de heeren van de Con tactcommissie van „De Lage Landen o.a. de heer L. Donker, voorzitter, de heer Schaminée, secretaris, en verdere bestuursleden. Ook waren mede aanwe zig de heeren C. Huigsloot, voorz. van de Districtscommissie van de L.C.C. in district 3H, en N.W. Duijnisveld van het Bureau van de P.B.H. te Roelof- arendsveen. Door den voorzitter van het district Bemmel werd een hartelijk woord van welkom gesproken tot de heeren uit district 3H, waarna de heer Schaminée een korte toespraak hield en daarna het geschenk overdroeg aan de com missie van de L.C.S. in district Bem mel. Van de zijde van de bevolking was groote belangstelling en zij waren aan wezig met allerhande voertuigen waar mede zij hun geschenk naar buis ver voerden. SINT NICOLAAS 't Klonk door de lange gangen, klonk achter elke deur en het riep uit elke hoek. Sinterklaas kwam in een huis voi kinde ren. Leiden heelt zooveel van die groote huizen waar kinde ren worden opgevoed en verzorgd, waar ze liefde ontvangen, die ze elders missen, waar ze klaar worden gemaakt voor hun laten leven en waar ze een blt]e en opgewekte jeugd hebben. In al die huizen komt Sinterklaas op bezoek, hij en zijn zwarte Pieten, hij heelt er vele. Hans en Hendrik, Trappanoeli en Krambamboelie. Ze spreken Spaansch met een echt Leidsch accent en ze moeten zich telkens bedwingen om niet mee te grabbelen naar de pepernoten, die ze zelf uitstrooien. Ja, ja, die Pietermannen. Ze kiiken door alle schoorsteenen. ze speuren door alle kiertjes van de gordijnen en ze hebben hun oor aan het sleutelgat van elke deur. Want als de Heilige Man komt en het groote boek openslaat, dan weet hij met wondere zekerheid de groote en kleine misdrijven van het jonge volk en hij weet ook en beter en meer wat ze allen probee- ren om goed te doen en goed te zijn. Wonderlijk, maar de kleinen vijf en zes jaar, en ook de grooten van zestien en zeventien, gaan heelemaal op in het spel. De „grooten". ze weten het natuurlij wel. ze kennen Sinter klaas, en nauwelijks hebben ze hem gezien ol ze weten te ver tellen wie hl) Is, waar hij vandaan komt, wat hij doet. Maar als kleine Marletle vraagt: „Waar komt le vandaan?" dan zeg gen ze staal: „Natuurlijk nit Spanje, kind!" En als Rickle zegt: „Hij lijkt op de rector", dan zeggen de grooten: „Maar kind. de rector is toch veel kleiner!" Natuurlijk moet Sinterklaas een speech houden en hij doet dat, en Sinterklaas vertelt: „Als ik vanavond bi) Mijnheer Onzen Lieven Heer terugkom want de heiligen zijn bij Onzen Lieven Heèr thuis dan zeg ik tegen Mijnheer On zen Lieven Heer: Hebt U gezien hoe goed die kinderen daar hebben ge dacht om die andere kinderen? Die andere kinderen, die daar ginder in het Zuiden en op zooveel andere plaat sen in een schuurtje moeten wonen, in een bouwval moeten slapen, en daar hebben ze hier in Leiden in ver schillende huizen nou eens echt goed voor gezorgd. Mijnheer Onzen Lieven Heer. Ze hebben speel goed afgestaan, en ze hebben sokjes gebreid en ik weet al niet wat. Zie je, kinderen dan doet Onzen Lieven Heer even tjes maar zoo'n sterre- venster open, dan klikt Hij naar beneden en kijkt Hij naar jullie. En dan zeg ik: Mijnheer, Onzen Lie ven Heer, als die kinde ren u nou wat vragen, dan moet U goed naar ze luisteren, en dan moet U ze zeker geven wat ze vragen." En toen was het uit, toen zei St. Nicolaas niets meer, maar hij ging ca- deautjes uitdeelen. Tien. twintig, dertig, over de honderd. Waar het alle maal vandaan kwam. vroe gen ze aan Sinterklaas. „O", zei de heilige man, „ik heb brave Pieten, Trappanoeli en Kram- bamboeli hebben in Spanje overal ge zocht. Ze waren in Madrid, in de Cal- le del Alcazar, ze waren in San Se- tastian en ze kochten wat ze kochten konden. En Jenny krijgt een pop, en Greetje krijgt een naaidoos en Riekie En zoo schrijdt de heilige man plech tig en met zegenend gebaar tusschen de rijen der kinderen naar zijn troon in de zaal. En dan begint het festijn. Natuurlijk wordt Sinterklaas plechtig verwelkomd en ieder jaar opnieuw is er die spannende verwondering als hij vertelt hoe hij onder zijn groote man tel veel geschenken bergt, maar de teu gels strak moet houden van zijn witte paard, dat anders op de steile en don kere daken zijn ranke beenen breekt. En hij laat ze bij zich komen, de kleintjes en de grooten. En niet alleen de kinde ren, maar ook de groote menschen. En ze spelen allemaal hun rol en ze ver vullen allemaal hun taak en ieder jaar opnieuw en nu al eeuwen lang is daar de kinderlijke bekoring van een legende, die telkens weer zich in werkelijkheid poogt uit te leven. krijgt kleurkrijt en Mies krijgt oorhan gertjes en dan komt er als maar meer.... ,,'t Houdt maar niet op!" En dan komt kleine Rietje; ze ls rood en dik. Ze krijgt ook T cadeautje en ze zegt natuurlijk netjes „Dank U, mijnheer Sinterklaas". En dan blijft ze even staan, stapt heel parmantig de twee treden van de troon op en zegt fluisterend tegen Sinterklaas: „Als U vanavond in den hemel terugkomt, vraagt U dan aan Mijnheer Onzen Lieven Heer, dat hij m'n zusej beter maakt, want ze heeft lamme beentjes." Ja. ja, *t valt niet mee om voor hei- Jige te spelen. De heilige man belooft het en hij geeft haar een- kruisje op T zwarte krul- lenkop. En als Sinterklaas 's avonds in beJ ligt. dan denkt ie nog eens na over zijn eigen woorden „Als ik vaanvond in den hemel kom" I Heeft hij er de schrik van, of heeft I hij nog geen zin om te gaan?.... 1 lië VOORHOUT. Al O.L. Vrouw van Fatima. Op Di»v dag 4 en 11 Dec. komt de R.K. Toone groep „Amicitia" uit de Zilk in het rochieliuis het beroemde tooneels O L. Vrouw van Fatima" opvoer Dat dit stuk al op verschillende pla sen in den omtrek door deze spel voor uitverkochte zalen is opgevoe zegt reeds genoeg. VOORSCHOTEN. Distributee. De uitreiking van nieuwe bonkaarten KA 601 tot en KE 601 zal bier als volgt plaats h ben: op Maandag 17 dezer in café Nieuwe Vinkvan 1012.30 uur voor bewoners van Leidsclieweg vanaf H weg tot het eindé en van 13.3015 voor Dijkhoflaan, Haagweg, Rijnd Valkenburgscheweg, Vinkweg; vr, op Dinsdag 18 dezer in gebol Treubstraat 9 van 9.3012.30 uur Leidscheweg tot Hofweg, Nieuw VoLce dorp. Huize Bijdorp, Huize Berestëgp. en van 13.3016 uur voor Beatrixlal^j Beresteynstraat, Duivenvoordestrj Hofweg, Krimkade, Marnixstraat. NLj, cisstraat. Pauwenstraat, TuIpenstraL,, Willem de Zwijgerlaan; Le Op Woensdag 19 dezer des morgéwa voor Donklaan, Hyacinthstraat, Pal laan en des middags voor DuivLf( voordscheweg, Essclienlaan, Haagwlgr Horstlaan, de Kempenaerstraat, Knjyai laan. Oranjekade, Peppellaan, Rou| kooplaan. Rozenburglaan, VeurschewLju Vliet en Wegen, Wilgenlaan, Wojp0 wijklaan, Wijngaardenlaan; op Donderdag 20 dezer des morg(Lv voor Badhuisstraat, Bloklaan, EIslaLa} Erasmusstraat, Kerkplein, Laan i|re) Langenhorst, Landweg, Molenlaan, NieL_ Voordorpstraat, Noortheylaan, Paijfj straat. Stadwijkstraat, Tolstraat, Trap» traat. Treubstraat, Vernèdepark, V| kensteeg, Willibrordstraat en des m| dags voor Bijdorpstraat, van Kempé straat. Schoolstraat, Voorstraat, Big» kersteeg. Gemeenteraad. De Raad dezer meente vergaderde Vrijdagavond. Bij 1 behandeling der ingekomen stukB'* wees de heer T. M. Stikvoort op P feit, dat de ambtenaren dezer gemeit© te solliciteeren naar andere gemeentigli omdat de salarissen alhier onvoldoeazc zijn en hij zou gaarne op korten t| mfj'n een voorstel tegemoet zien tot vj hooging der salarissen. De heer L.IR, van der Bijl vroeg of de verlichting de torenklok nog niet in gebruik liv. worden genomen. De voorzitter al*, woordde, dat een nieuwe salarisrel®^ ling ontworpen is en aan Ged. Staten opgezonden, zoodat spoedig deze z^t© in den Raad ter bespreking kan komiftj wat betreft de verlichting van de Lj renklok, deze is in behandeling, div. wegens het ontbreken van enkele a*" terialen kan deze nog niet in gebrl worden genomen. Nog verschillende liD dere stukken werden hierna besprok<t€ Binnenkort zal de begrooting der J—, meentes en bedrijven, dienstjaar 1946 v vaststelling worden aangeboden, i bevordering van een goede gang zaken is het gewenscht de Raad in deelingen te splitsen, ten einde deze grooting aan een vooronderzoek te derwerpen. De heeren C. L. M. Banc! en A. S. Doeswijk verzochten de grooting aan ieder Raadslid uit te ken om deze te kunnen bestudeeren. voorzitter antwoordde de leden hie te moeten teleurstellen, daar dit kosten van 1000.zou beteekei voor de gemeente en gezien de geme< tefinanciën is deze uitgave niet vera woord. Nadat nog eenige comptabilitei besluiten werden genomen, kwam rondvraag aan de orde, waarbij enk leden nog eenige wenschen naar voi brachten. Hierna werd de openbare V gadering gesloten. W ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. De nieuw gekoi gemeenteraad kwam voor het eerst de bevrijding bijeen onder voorzitli schap van burgemeester Hoynk Papendrecht. Na opening met het an 0] telijk gebed werden door de nieuw Pu kozen raadsleden de vereischte ee< afgelegd. Tot wethouders werden gek zen de heeren A. P. v. d. Weijden L. Kool. De voorzitter gaf vervolgt een zeer uitvoerig beeld van hetge sedert zijn komst in de gemeente administratief en financieel gebied het belang van de gemeente werd ve richt, waarbij door hem alle bescheid ter tafel werden gelegd. Voorts gaf een uiteenzetting van het uitbreiding plan, hetgeen reeds dor het Prov. stuur werd goedgekeurd en waardo in de toekomst tot den bouw van 50 60 woningen, waaronder ook winkelhi zen, zal worden overgegaan. Weth. d. Weijden kreeg hierna het woord. Sp gaf te kennen, dat hij met zeer groo belangstelling kennis had genomen v; het door den burgemeester in deze v gadering medegedeelde. Van bet mee: was hij niet op de hoogte en hij spri zijn voldoening uit over de openh; tige wijze, waarop alles wat op de meente betrekking had, ter kennis vi den Raad werd gebracht. Spr. daarom zijn medeleden willen vragl unaniem haar goedkeuring te hechli aan het gevoerde beleid van den bu gemeester en zijn vertrouwen uit spreken ook voor de toekomst. Nad de leden hun instemming betuigd haddt werd dit in een motie vastgelegd. ZOETERMEER. Vreemde arbeiders. Werkgever die vreemde arbeiders in dienst wilk nemen moeten daarvoor een vergunniii hebben, afgegeven door het minister! van sociale zaken. De daarvoor bestem de aanvraagformulieren zijn verkrijgbaa aan het arbeidsbureau alhier, waar <i ingevulde formulieren tevens ingedicnj kunnen worden. Schouw. De najaarsschouw in «k Groote Meerpolder zal plaats hebbe op 6 December a.s.

De Burcht | 1945 | | pagina 2