e kolenpositie Oud-illegale werkers herstellen in koninklijke omgeving In een praatje ,.On de brug" heeft de Minister van Verkeer en Energie, Ir. Van Schaik, een uiteenzetting gegeven over onze kolenpositie. niste leidii ïildri waa spoi v; Kort geleden werd door de Ens pimourgsciie mijnen voor het :,u ,erst een dagproductie bereikt Wej an meer dan 20,000 ton. Dit to ëteekent een mijlpaal in onze olenproductie. :hai\ ik wil u allereerst, aldus de tinister, in het kort uitleggen, voiat dit cijfer beteekent. Toen reinji Mei van dit jaar Nederland eheel bevrijd werd. heeft het inde ijkskolenbureau onmiddellijk taatregelen genomen om de ^eae. Dienvoorzienmg zoo goed mo- 'lijk te organiseeren. Er werd nscl ai program opgemaakt van e meest dringende behoeften zil van de wijze waarop daar- v®'m zou kunnen worden vol- jan: aan. De kolen moesten aller- wo' 3St van onze eigen mijnen ko- iminen en wat er te kort was, loesten wij van de geallieerden Kob en te krijgen. Bij de bespre kingen. die daaromtrent ge houden zijn, is als basis voor kunize eigen productie een ge- liddelde dagproductie van Koj.büO ton aangenomen Men ;bJtras zich ervan bewust, dat egiSit cijfer niet dadelijk ber eik- zeelaar was, maar de geallieerde heulp werd aangeboden in de lom eronderstelling, dat wij alles ze< >uden doen om onze eigen pro- iatemctie niet alleen tot deze hoog- i„i, maar ook nog verder op te voo oeren. Over de oorzaken van het 'oM'chterblijven van onze kolen- J^Voductie is zeer veel geschre- rslten en gesproken, maar lang be iet altijd met het juiste inzicht zaken. Er is veel kwaad ge- "TTbroken over onze mijnwer- u ers. wat zij niet verdiend heb- r en. Natuurlijk zal niemand itkennen, dat ook in de mijn- Dtreek de geestelijke' ziekte Hl'oedde, die men wel eens met HClen naam van „oorlogskater" IHanduidt. Ook daar heerscht. evenals a„ltverai elders, niet alleen in ons Eind, maar ook daarbuiten, een nlust, een tegenzin en een ge- rikkeldheid. die aan het werk J>piet ten goede komt. Maar men tag niet over het hoofd zien, lat deze onlust ook gedeelte lik zeer reëele oorzaken heeft, ïebrek aan allerlei materialen li gereedschappen remde de ïchniek van het werk en ge- rek aan bijna alles wat voor zaïet leven noodig is, remde de .V.rbeiders. Het gebrek aan ver. i eersmiddelen, het gebrek aan du etsen en banden bemoeilijkt og altijd het transport naar en eeian de mijn. Het gebrek aan eic leeding en schoeisel was moei- ool jk te dragen en voor de be vrij- ing van heel Nederland kwam sarbij nog een gebrek aan oedsel. Bij het zeer zware aJ?lijnwerk zijn dit alles facto- b11 in die op de productie een d< ineste invloed moeten hebben, r is dan ook zeer terecht door r. Groothoff, den beheerder i.an de mijnen, van den aan hang op gewezen, dat in deze j-iaterieele behoefte zoo spoe- nig mogelijk moest worden oorzien. Het was redelijk, dat kleine voorraden, die van jënkele artikelen nog in orus md aanwezig waren en die te lein waren om algemeen ge- istribueerd te worden, werden legewezen aan de uitzonde- ngsgevallen. waarin een pri- ïaire voorwaarde voor het ilkswelzijn een rol speelt en Is zoodani" moeten wjj de ko- mvoorziening toch zeker be lhouwen. De mijnwerkers kun- en thans vele artikelen koo- en, die voor anderen nog niet i krijgen zijn Maar binnen- ort worden deze artikelen ook nor alle andere Nederlanders d- eer verkrijgbaar. De mijnwer- g. ers krijgen niet meer, ze krij-- en alleen wat eerder hun be- eeften bevredigd, en ze krij- in en dat omdat ze eerder dan ideren en meer dan anderen erken aan het herstel en den Jbouw van ons normale leven, leze bevrediging van primaire B ehoeften brengt bij de mijnbe- olking een zeker herstel van et normale leven, dat zijn wel- r Tot Februari zes bonnen, daarna nog twee i- als Tl] dadigen terugslag op de kolen- productie niet heeft gemist. Baiialve de moeilijkheden Van materialen, zijn er ook moeilijkheden van geestelijken aard, die de productie remmen en het beheer is ook voor die moeilijkheden niet uit den weg gegaan. De zuivering speelt in de mijnstreek evenals overal elders een belangrijken rol en verloopt om dezelfde redenen als overal elders in het land, veel langzamer dan iedereen dat zou wenschen. De revisie commissie voor de zuivering is reeds lang aan het werk, maar staat voor een zware taak, Kort geleden is ook de commissie voor de topzuivering tot stand gekomen. Daarmede zal. naar wij hopen, een bron van onrust in het mijnbedrijf worden weg genomen. De resultaten, die wij thans zien van deze en andere maat regelen, die door het beheer ge nomen zijn, wettigen de ver wachting. dat in de naaste toe komst met een verdergaande stijging van de productie mag worden gerekend. Om op den duur weer te komen tot de volle opbrengst die onze mij nen kunen leveren, zijn twee dingen noodig, nl. een vergroo. ting van het aantal mijnwer kers en een verhooging van de prestatie per dienst. Een zaak van groot belang, die in den laatsten tijd haar be slag gekregen heeft is het tot stand komen van den M. I. R. 'Mijn-Industrie-Raad) het hoog ste college van de bedrijfsor ganisatie, die in het zg. Mijn- statuut een wettelijke regeling gekregen heeft Daarmede is het mijnbedrijf als eerste in Nederland tot een echt gemeen schapsbedrijf gemaakt, waar voor niet alleen meer de on dernemers de verantwoordelijk heid dragen, maar waarvoor al len, dieTn dat bedrijf tezamen werken, •gemeenschappelijk verantwoording hebben gekre gen. Dit beteekent, dat de ge meenschap van alle werkers in het bedrijf gezamenlijk de taak hebben, den kolenrijkdom van Nederland zoodanig te ontgin nen, dat de Nederlandsche volksgemeenschap daarvan het grootste nut trekt. Maar die ontginning moet tevens zoo ge schieden, dat de mijngemeen- schap zelf en allen die daartoe behooren in hun werk stoffe lijk en geestelijk de volle ont plooiing van hun persoonlijk heid kunnen vinden. De toe standen en verhoudingen in het mijnbedrijf zullen in de toe komst in onderling overleg en met gemeenschappelijke inspan ning door de mijngemeenschap zelf tot een perfectie kunnen worden opgevoerd, die alleen begrensd is door de beperkt heid van alle menschenwerk. Dat is de groote taak, die voor de bedrijfsorganisatie en spe ciaal voor het toporgaan, de Mijn-Industrie-Raad, is wegge legd, en waarvan men terecht groote verwachtingen koestert. Tenslotte wil ik deze mede- deelingen niet sluiten zonder een enkel woord gezegd te heb ben over de voorziening met kelen voor huiselijke doelein den. Zooals u weet, is het altijd de bedoeling geweest, deze win ter 7 eenheden daarvoor aan te wijzen. Langen tijd is het twij felachtig geweest of dit* voorne men wel zou kunnen .worden uitgevoerd. De productie vormt op het oogenblik niet meer de groote moeilijkheid. Wel is het transport nog een bezwaar, en v/el het transport van de mij nen naar de verschillende dee- len van het land, speciaal naar het Oosten en Noorden, maar bovendien de distributie naar de vele Steden en dorpen en het transport naar de uiteindelijke verbruikers. Toch kan nu wel zonder al te groot risico gezegd worden, dat de zeven eenheden zeker, j een achtste eenheid hoogst I waarschijnlijk ter beschikking gesteld zuilen worden. Er zijn nu reeds vier bonnen aangewezen. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog twee bonnen zullen worden aangewezen, waarmee men dan tot eind Februari moet toeko men. Voor Maart en April zul len dan nog twee bonnen wor den aangewezen. Ik weet, dat deze hoeveelhe den slechts het derde bedragen van wat normaal gebruikt werd, en dat men zeer zuinig zal moeten stoken om er eeniger mate mee toe te kunnen komen. Maar als u weet, dat voor een enkelen bon bijna een volle week productie van de mijnen noodig is, zult u begrijpen dat we niet meer kunnen toewijzen zonder onze electrische centra les, gasfabrieken en vooral de industrieele bedrijven in gevaar te brengen. Van liet herstel van deze be drijven hangt het herstel van ons economisch leven af. STADSNIEUWS VLISSINGSCHE KINDEREN IN LEIDSCHE GEZINNEN. 76 Vlissingsche kinderen wer den gisterenmiddag op sponta ne wijze door hun Leidsche pleegouders en het organisatie comité welkom geheeten. In den Foyer van de Stadsgehoor zaal zagen de ouders, die hen tot April in hun gezin zullen opnemen, hun aankomst tege moet. Het was werkelijk een hartelijke opname in ons mid den, In „Heek" mochten de jongens en meisjes zich eerst te goed doen aan een heerlijke hutspot. Daarna namen de ouders in de Stadsgehoorzaal hun pupillen in ontvangst; Wet houder Schout, die de kinderen vanuit hun woonplaats had ver gezeld. sprak een jiartelijk woord van dank namens de ouders der kinderen. BIOSCOPEN Casino. Naast de schoon heid en kunstzinnigheid van de Fransche kathedralen in het voorprogramma. evenzoovele getuigen van het Fransche scheppende vermogen, staat de film „Variété" welke nóch met schoonheid n-ch met kunstzinnigheid iets gemeen heeft. Het is een meer gebruikt thema uit de wereld van het variété op weinig onderhou dende wii ze verfilmd. Boven dien is het voorbehoud „voor volwassenen" zeker van toe passing! Lido. Wii kunnen ons niet voorstellen, dat er velen zullen zijn. die op den lokroep „Kom je ook bii de V.V." in gunsti- gen zin reageeren. In deze En- gelsche film ontbreekt de ech te Engelsche humor totaal, ter wijl het begrip „film" even eens in alle opzichten zoek is. Het is een aaneenschakeling van flauwe „grappen", die op een zeer goedkoope manier bij elkaar geraapt zijn. Daar kan zelfs het einde, waarbij van eenige actie gesproken kan worden, niets aan veranderen. De letters V.V. duiden aan het Korps „Vrouwelijke Vrij willigers". waarbij een oude verpleegster van omstreeks 75 jaar (de rol wordt vertolkt door een in vrouwenkleeren gestoken acteur) tracht inge lijfd te worden, hierbij gehol pen door haar dochter, die in het zelfde korps als dokter wordt opgenomen. Een verdere detailleering van het verhaal kunnen wij niet geven, omdat, het zij openlijk gezegd, de moed ons hiertoe ontbreekt. Rex. In de vooroorlogsche film „De dorpsdetective" ver oorzaakt Joe Brown weer de meest ingewikkelde en onmo gelijkste situaties met als ge volg. dat. ondanks zijn vele dwaze handelingen, een groote dievenbende wordt ontmas kerd. Een en ander gaat na tuurlijk gepaard met zijn be kende veil. tot groote hilariteit van het publiek. Trianon. In een gevoelige film „Herinner ie den dag" speelt Claudette Colbert den rol van onderwijzeres. Het is een eenvoudig relaas: de ge deeltelijke levensloop van een iongen. die haar opvalt door ziin intelligentie, en later tot een van de hoogste posten in ziin land wordt geroepen. In vele fiine scènes heeft zii ge- legenheid. haar bijzonder ta lent zonder eenige pose. en zonder het te forceeren. tot uiting te brengen. Het is altijd een genoegen, haar op het witte doek te zien. Haar scherp seteekend gelaat spréékt open- liik, de toeschouwer begriipt haar onmiddellijk, haar spel treft direct. De kleine (Amerikaansche) overdrijvingen nemen wii gaarne op den koop toe, omdat deze biina niet opvallen door het zuivere spel van alle ac teurs. onder wie de kinderen vooral niet mogen worden ver geten. Een film. welke wii gaarne voor boven de 14 jaar aanbe velen. KOSTELOOZE EN GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Voor hen, die niet recht streeks of indirect verplicht verzekerd zijn en op grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van kostelooze ge nees- en heelkundige hulp in het jaar 1946. bestaat er gele genheid zich hiervoor aan te melden bij den Dienst voor Ge- io.eenschapszorg. Lammermarkt 65—67. Voor de letters: A t/m H op Maandag 3 Dec., 1945,; I t/m P op Dinsdag 4 Dec. en R t/m Z op Donderdag 6 Dec. 25 uur nam. Men wordt verzocht even tueel de oude kaart over 1945 of het trouwboekje mede te brengen. Het is waarlijk een koninklijk aanbod van H. M. de Koningin om bijna den geheelen rechter- en nog een deel van den linkervleugel voor twee jaren ter beschikking te stellen van de „Stichting her stellingsoorden voor oud-illegale werkers". Thans kerft er nog de zaag en klopt er de hamer. Metse laars. timmerlieden, loodgie ters. stucadoors. schilders, tientallen zijn druk bezig, in hoofdzaak om de veranderin gen welke de Duitschers die er een „Lazarett" van hadden gemaakt erin heb ben aangebracht, weer onge daan te maken en wat er ver nield was, te herstellen. Er wordt zoo weinig mogelijk gebroken, want al heeft Hare Majesteit de Stichting geheel vrijgelaten, zii is er slechts tijdelijk gast en dit brengt na tuurliik mede. dat er geen in grijpende wijzigingen in het gebouw worden aangebracht. Men verwacht, over twee weken met het bouwwerk klaar te zijn. waarna met de inrichting zal worden begon nen. Op 2 Januari moet alles gereed ziin. daar fan de eer ste patiënten, 35 a 40 in ge tal. opgenomen zullen wor den. In totaal zullen hier 120 pa tiënten geen bed. doch uitsluitend „loopende" kunnen worden verpleegd. Gerekend is. op circa 60 pet. mannen. 30 pet. vrouwen en 10 pet gehuwde paren. Voor zoover dit beslist noodzake lijk zou zijn. kunnen van de ze laatste categorie ook enke le kinderen, tezamen 4 of 5 hier huisvesting vinden. De inrichting. Op den beganen grond zijn o.m. geprojecteerd de zg. dag verblijven: lees- en conversa- tiezaaltjes, eetzaal, biblio theek. speelkamer, admini stratielokalen. een kappers winkel. keukens: op de eer ste verdieping bevinden zich de slaapkamers met twee of drie bedden die van de vrouwen in den rechter-, van de mannen in den linkervleu gel. een speciale zieken-af- deeling van twee zalen en twee kamers, kamers van di rectrice. adjunct-directrice, dokter en verplegend perso neel. laboratorium en apo theek. Verder is er nog een lokaal voor heilgymnastiek en massage en een groote bioscoopzaal, waar zoo nu en dan een film zal worden ge draaid. De sanitaire inrichting is zeer ruim van opzet: tien badkamers en tien douches worden er ingeircht. Enkele cijfers mogen nog ter illustratie dienen: in het geheel ziin er 110 lokaliteiten door de Stichting in gebruik genomen, welke tezamen in den rechtervleugel een breed te van 70 bii een diepte van 60- en in den linkervleugel een lengte van 70 meter be slaan. Een onderaardsche, tweehonderd meter lange gang vormt een directe ver binding tusschen de beide vleugels. In dit rustoord het wordt geen ziekenhuis, maar even min een vacantieverbliif zullen wetenschap en natuur samenwerken om. met steun van geheel Nederland, een eereschuld te voldoen aan de honderden, die alles, zelfs hun leven, hebben' veil gehad voor het vaderland. KAPPERSBEDIENDEN EN KAPSTERS! Wii moeten samenwerken om ons een behoorlijk bestaan te verzekeren. R.K. Kapperpersoneel uit Leiden. Katwijk. Noordwij k. de Bollenstreek. Alphen e.a. plaatsen in de omgeving van Leiden, bezoekt daarom allen de Algemeene Ledenvergade ring op Dinsdag 4 December des namiddags 3 uur in „De Harmonie" Breestraat 16. Lei den. CONTROLE VAN HET BEVOLKINGS REGISTER EN DER TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op het „B&sluit Reconstructie Bevolkingsboekhouding 1945"; roepen de hoofden van gezinnen of iiun verte genwoordiger alsmede de alleenstaande personen op, naar onderstaande rege ling te verschijnen ter gemeentesecreta rie. Stadhuis, alhier, ingang Breestraat onder het bordes, teneinde naar waar heid de inlichtingen te verstrekken, welke ten aanzien van hun persoon of van leden van het gezin of van de sa menwoning. waartoe zij behooren. ver langd worden 0111 het bevolkingsregister te controleeren en te verbeteren. Maandag 3 December a.s., zij wier geslachtsnamen beginnen met de letteis Klo—Kop. Dinsdag 4 December a.s. KorKij. Woensdag 5 December a.s. LaLees. Donderdag 6 December a.s. LeeuLi. Vrijdag 7 Dec. a.s. LoLij en Ma. Zaterdag 8 Dec. a.s. Me. Weduwen of verlaten vrouwen die nen zich aan te melden onder haar eigen (meisjes) naam. Bij de aanmelding moet door of van wege het gezinshoofd worden overge legd: het trouwboekje, de persoonsbe wijzen en de tweede distributiestam kaarten van de gezinsleden, door alleen staande personen het persoonsbewijs en de tweede distributiestamkaart. De distributiestamkaart wordt bij aan melding van een controlemcrk voorzien, zonder hetwelk op die stamkaart in het vervolg geen bonkaarten worden afge geven. Het aanmeldingsbureau is op werkda gen geopend van 9 tot 11.30 uur; des namiddags van 2 tot 4.30 uur en ties Zaterdags van 9 tot 11.30 uur. Het niet voldoen aan deze oproeping wordt gestraft volgens dc wet. terwijl bovendien bij niet aanmelding plaatsing van een controlemerk op de tweede dis tributiestamkaart achterwege blijft. Het niet aanmelden op den aangegeven dag heeft tengevolge dat men niet gehol pen kan worden. Burgemeester en Weth. van Leiden. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Novem ber 1945 ingelegd 133.582.91 en. terugbetaald f 574.711.42 in geschreven zijn 116 nieuwe in leggers, terwijl 80 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 23683 inleg gers. hieronder begrepen 1356 deelnemers aan den afhaal- dienst bedroeg einde November 1945 15.7317549,19. 67 Spaar- busjes werden ter lediging aan geboden met een gezamenlij- ken inhoud van i 989.92.

De Burcht | 1945 | | pagina 3