„Silómatcfl"- ARBEID, ARBEID! STADSNIEUWS KINDERUITZENDING. Hedenmorgen is onder auspiciën van de Bisschoppelijke Hulp-Actie een trans port van 42 katholieke kinderen naar België vertrokken. De bestemming is Brussel. Het lijdt wel geen twijfel, of ook dit transport Nederlandsche kinde ren zal door de gulle Belgische bevol king hartelijk ontvangen worden. DIRECTORAAT GENERAAL VAN DE PRIJZEN. Afdeeling Leiden. De afdeeling Leiden en Omstreken van het Directoraat Generaal van de Prijzen is gevestigd Kort Rapenburg 20. te Leiden. Klachten betreffende prijs opdrijving op elk gebied, kunnen daar zoowel mondeling als schriftelijk wor den ingediend. Telefonisch onder no. 20333. Film over de explosie van een atoombom. Voor een publiek van 2000 genoodigden is een film over de explosie van de eerste atoombom ver toond. Paul Tdbbets, de commandant van het vliegtuig, dat deze bom afwierp op Hiroshima, gaf tekst en uitleg over de explosie, die een uit werking had van twintig duizend ton explosieve stof. HOE DENKEN WIJ DAAROVER? In het kader van een opinie-peiling omtren tde behandeling van N.S.B.'ers en collaborateurs, welke door de Ne derlandsche Stichting voor Statsitiek is ingesteld, werd aan een representa tief deel van het Nederlandsche volk ook gevraagd: „Mogen misdragingen in de kampen der veroordeelden gestraft worden met lijfstraffen?" Dit onderzoek wees uit, dat de groote meerderheid (72 pet.) van ons volk te genstander is van de toepassing van lijfstraffen, ook in het hier bedoelde geval. Tegenover deze groep staat een minderheid van 25 pet. der bevolking, die er onder deze omstandigheden voor stander van is, terwijl 3 pet. der bevol king zich van het uitspreken van een oordeel onthoudt. De Zondagsdienst wordt waarge nomen door de doktoren v. Bockel, van Es, Kortmann, Lahr en Teeuwen. - De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 1 Deoember 13 uur tot Zaterdag 8 December 8 uur waargenomen door: de apotheek Kok, Rapenburg 9, te 1.24807, de apotheek „Tot Hulp der Meuschheid" Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: door de Oegstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8. tel. 26274. Onze stadgenoot den heer H. Kaa- paan, brugwachter 1ste klasse, gaat 1 Januari a.s. den gemeentedienst met pensioen verlaten. RESIDENTIE-ORKEST. Yvon Baarspul was de gastdirigent en Elisabeth Everts de solisje. Begonnen werd met César Franck's „Symphonie d kl. t.". Franck's ouvre is niet groot, maar wel grootsch en verheven. Wat hem zoo individueel groot maakt is de religieuse idee van zijn muzikale inten ties. De achtergrond van dit geniale werk is de stralende verheerlijking van God in mystiek schoon van méditatie. De uitvoering van het orkest was niet alleen van technische geaardheid, want dan zou er veel tekort zijn geschoten. Niet alleen had de dirigent veel zorg voor de vaardigheid, maar gepaard hieraan bracht hij de hoogere dingen tot uiting, kon men de vrome zielsontroe ring, die het gansche werk omstraalt genieten. De symphonie stond daar als het orgel van een kathedraal, volmaakt wat conseptie, bouw en bewerking be treft. Prachtig is de solo voor Engelsch hoorn geblazen. De vele toehoorders heb ben bewonderend geluisterd. Na de pau ze hoorden wij de pianiste Elisabeth Everts in het 2e pianoconcert van Rach maninoff. De beide klavierconcerten, die bij schreef zijn eenigermate rhapsodisch. Meermalen heeft het orkest de leidende gedachte, waarbij het klavier meer be geleidend optreedt. Maar dan juist vraagt Rachmaninoff een kieskeurige verbijzondering, geest, aanvulling, op siering en fantasie. In andere deelen, na genoeg manlijke kracht. De jonge pia niste heeft in* veel opzichten geboeid om haar muzikaliteit, geest, charme, tem perament en volhouden. Haar kraent evenwel is niet groot gènoeg voor dit inspannend concert. Om haar vele eigenschappen willen wij pianiste nog eens in een ander werk hooren. De zaal daverde van applaus en zij werd meermalen teruggeroepen. Het orkest speelde de brillante begeleiding met veel élan. Ten slotte Tschaikowsky's „Ouverture-fantasie: "Romeo et Juliet te", een werk. dat wij een va» zijn minst mooie vinden. Een hevige tegen stelling. Franck's voornaam melos en de inzichten van den overigens grooten Rus, die niettegenstaande zijn muzikale aspiraties, hier toch wel wat ingesteld is op de aanvoelbaarheid van de men- schen. en bovendienn is dit werk a I te lang. Het heeft Baarspul niet aan kun dige routine ontbroken en het orkest was heel toegewijd. Het gehoor heeft zich niet onbetuigd gelaten in waar deering voor dirigent en orkest. J. Kortmaan. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Afdeeling schoenen en rijwielbanden. Afhalen van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. Aanvraagformulieren voor schoeisel en rijwielbanden dienen als volgt te wor den afgehaald aan het kantoor Lange- brug, loket 26. De letters A t.m. F de eerste Maan dag en Dinsdag van iedere maand, de letters G t.m. L de tweede Maan dag en Dinsdag van iedere maand, de letters M t.m. R de derde Maandag en Dinsdag van iedere maand, de letters S t.m. Z de vierde Maan dag en Dinsdag van iedere maand. Bij aanvragen voor schoenen steeds oude en nieuwe stamkaart overleggen. Aan de volgorde der letters zal streng de hand worden gehouden. Inleveren van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. In den vervolge kunnen genoemde aanvraagformulieren uitsluitend de eer ste 10 dagen van iedere maand worden ingeleverd aan loket 28 onder overleg ging van oude en nieuwe stamkaart. De uren waarop aanvragen en indie nen behoort te geschieden blijven van 8.45 tot 12 uur en van 2.15 tot 4 uur, Zaterdags van 9 tot 12 uur. Brieven over schoenenaanvraag kun nen niet worden beantwoord, per post gezonden of in de bus geworpen formu lieren worden niet in behandeling ge- iMmen. OMGEVING BODEGRAVEN. Tooneeluitvoering. De Duitschers hadden in het parochiehuis hun bivak opgeslagen en dus was er veel ver nield en veel gestolen. Ook de tooneel- requisieten waren „ins Blaue hinein". Om tot aankoop van nieuwe benoo- digdheden te geraken, brachten de R.K. Vereenigde Spelers een komisch stuk voor het voetlicht. „Het spook van de Vrijburcht". De opbrengst van drie avonden moest zoo hoopte men een flink sommetje in het laadje brengen. Donderdagavond zal de laaste zijn. Maandagavond was het voor genoodig den en betalende bezoekers. Het stuk op zich is grappig en boeiend genoeg, al zijn de komische situaties soms wel wat gezocht en te talrijk. Spelers en regisseur verdienen allen 'n pluim. De rollen, die 't minst goed bezet waren, waren ook de moeilijkste en de debu tanten treft geen blaam. Dankbaar was de butler-rol. Deze moest wel succes hebben. De beide dochters waren voor hun taak geknipt. De jongste was, ze ker wat 't tooneel betreft, een „veelbe lovende" dochter. Neen, Peggy was be slist geen „Pecliie". al werd ze soms zoo genoemd. Als de financieele baat van de op voeringen even rooskleurig is als de première, kan men met recht tevreden zijn. HOOGMADE. Tooneel. 1Groote belangstelling van een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal van café Witteman is Zaterdagavond ten deel gevallen aan de R.K. gemeng de tooneelvereeniging T.O.G. uit Zoe- terwoudeRijndijk bij de opvoering van let dramatisch tooneelspel in drie be drijven „Een, die niet gekend werd" Deze belangstelling was zeer zeker verdiend, want alle spelers met de hoofdvertolker wel als uitblinker, heb ben prachtig spel gegeven. De stemming, ook tijdens het dansje na afloop, was zeer prettig en gaarne zullen wij bovengenoemde tooneel ver eeniging weer eens in Hoogmade voor het voetlicht zien komen. R.K. Harmonievereeniging „De Heer lijkheid Hoogmade". Na een langdu rige gedwongen rustperiode is bovenge, noemde vereeniging weer naar voren gekomen en als blijk van de goede voornemens, waarmede zij is bezield en tevens als dank voor de groote steun, welke zij van de inwoners van Hoog made heeft mogen ontvangen in den vc-rm van giften en de groote aanmel ding van donateurs zal op Woensdag 12 December a.s. een muziek- en tooneel uitvoering worden gegeven voor leden en donateurs. Medewerking zal worden verleend door de R.K. Tooneel ver. „St. Pancratius" uit Roelofarendsveen met het blijspel „De Privé-setiretaresse" en na afloop hiervan gezellig samenzijn. Aangezien de zaal vaui café Witteman voor bovengenoemde avond reeds ge heel is besproken en nog steeds dona teurs zich aanmelden, zal bij voldoen de belangstelling ook op-Donderdag 13 '{December d.a.v. dezelfde uitvoering worden gegeven. Medegedeeld kon nog worden dat het de bedoeling is naast de Harmo niever. ook een zangvereeniging op te richten, waarvoor dames e n liee- ren boven den leeftijd van 16 jaar zich kunnen opgeven bij het bestuur van de Harmonievereeniging. NAAR INDIË Gistermorgen had te Noordwijkerhout voor het front van de troep de oe- eediging plaats van 11 officieren van het vierde regiment infanterie 2e batal jon van de Koninklijke Nederlandsche Landmacht, welk bataljon via Engeland beden naar Oost-Indië vertrekt. De eed werd afgenomen door den bat.- commandant majoor van Kammen. Des middags had voor de vertrekken de manschappen een filmvoorstelling plaats en was er gelegenheid voor de talrijke familieleden om afscheid te ne men. Hedenmiddag vertrekt het bataljon per trein naar Ostende om naar Enge land over te steken, alwaar men 14 dagen zal verblijven en daarna de reis naar Indië te vervolgen. ROELOFARENDSVEEN. Wit-Gele Kruis. Op de feestavon den van het 25-jarig jubileum sprak de heer CL. Stockman een openingswoord, waarbij hij alle aanwezigen dankte voor de sympathie en hulp gedurende het tijdperk, waarin het W.-G. Kruis voor Roelofarendsveen een voortreffelijke en onmisbare vereeniging is gebleken. Na het zingen van een welkomstlied, dat door den heer Jac. van Berkel was samengesteld, gaf de heer J. J. de Ko ning, die vanaf de oprichting een be stuursfunctie heeft, een beknopt over zicht, waarin hij speciaal liet uitko men, onder welke toestanden van ver pleging Roelofarendsveen vóór 25 jaren verkeerde. Een symphonie-orkest ver aangenaamde de stemming, terwijl de tooneelgroep „De Eénacter" „Duisternis en Distributie" opvoerde. De heer Stockman kondigde aan, dat onder de bevolking aandeelen geplaatst zullen worden tot het bouwen van een wijkgebouw. STOMPWIJK. Ernstige aanrijdingen. Maandag avond reed een personenauto vau den heer R. met een flinke gang achter op een paard en wagen. Man en paard kwamen er betrekkelijk goed af; de wa gen brak midden door, terwijl ook de auto beschadigd was. Dezelfde avond reden twee wielrij ders op de Stompwijksche weg elkaar letterlijk in de wielen. Het meest af doende middel om zich voor deze onge vallen te behoeden op de schaarscli verlichte buitenwegen, is zooveel mo gelijk zelf met licht rijden. Van het openluchtspel „De Gehei men der H. Mis", dat opgevoerd werd bij gelegenheid van de priesterwijding van den eerw. heer pater Juffermans. is destijds een film vervaardigd. Deze is gedraaid voor de organisatoren van het spel Daarbij werd ook een journaal vertoond van de inhuldiging van dezen Stompwijkschen priesterzoon. Door pater Juffermans -zelf werd daarna toegelicht door lichtbeelden een lezing gegeven over zijn toe komstig missiegebied gelegen nabij hel Nyasa-meer in midden Afrika. Bin nenkort zal eenzelfde avond gegeven worden waarbij ieder welkom zal «zijn. VOORHOUT. Retraite-club „St. Dominicus". Dinsdagavond hield de retraite-club haar eerste vergadering na de bevrij ding in het parochiehuis. De voorz., J. Koomen. opende deze vergadering met het gebed van de nieuwe gemeen schap, waarna hij de kleine opkomst van harte welkom heette en de léden aanspoorde het retraitewerk weer te doen opleven, waaruit wij te zijnertijd een parochieele vereeniging mogen zien voortkomen. Daar het bestuur haar mandaat ter beschikking had gesteld werd na enkele candidaatstelling het nieuwe bestuur als volgt gekozen: J. J. Koomen (voorz.), C. v. d. Starre, C. Kraakman Th. Bakker, J. Floor, J. Heemskerk en A. C. v. d. Berg. De voorz. dankte den heer P. v. d. Meij, die zich wegens zijn ouderdom niet meer beschikbaar had gesteld voor het vele werk, wat hij in die jaren als commissaris gedaan heeft voor het iif- nen der spaargelden. Hierna nam de geest, adv., kap. Tamis, het woord, die het betreurde, dat de spreker van de zen avond (een der paters van het re traitehuis uit Noordwijkerhout) onvér- wachts verhinderd was, reden waarom hij nu zelf maar, hoewel onvoorbereid, een kort woord tot de leden sprak. Aan het einde gekomen dankte de voor zitter den geest adv. voor zün mooie woorden, die hij tot de vergadering ge sproken had en kon hij mededeelen, dat de retraitekas 6S0.tijdens de be zetting in tact gebleven was, hetgeen met applaus begroet werd. Na nog en kele vragen beantwoord te hebben sloot hij deze bijeenkomst met gebed. NOORDWIJKERHOUT. V.V.S.B.S.J.C. Alvorens de wed strijd begon werd door den aanvoerder van V.V.S.B., Joop van den Berg, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van S.J.C. bloemen aangeboden, waar bij hij zijn collega de beste wenschen deed toekomen. Na dankzegging door den S.J.C.-aanvoerder werd de bal af getrapt. Er ontspon zich direct een aantrekkelijk spel. Met goed ondernomen aanvallen werd telkens het S.J.C.-doel belaagd. Na eenige heftige tegenaanval len van S.J.C. ging de rust in. Hierna kwam V.V.S.B. direct weer met mooi opgestelde aanvallen. S.J.C. scheen uit gespeeld te zijn en steeds beukten de gevaarlijke V.V.S.B.-aanvallen het S.J. C.-doel. Successievelijk werd daarna de stand opgevoerd tot 50, waarmede het einde kwam. Bij S.J.C. wilde het niet vlotten. Er zat weinig of geen ver band in haar ploeg. Het nog niet inge speeld zijn zal daar wel de oorzaak van zijn. Het was een faire wedstrijd, die het aanzien ten volle waard was. NOORDWJK. Glasdiefstal. Op de kweekerij .van den heer S., alhier, werden eenige we ken geleden 4 broeiramen ontvreemd, door ijverige nasproringen door de po litie is deze er in geslaagd het glas bij een schilder op te sporen, welke het geheel te goeder trouw had gekocht voor 60.Tegen de daders de 19-ja- rige P. Th. W. en de 18-jarige J. A. G. is proces-verbaal opgemaakt. Prijsopdrijving. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een schoenmaker alhier, welke bij inleve ring van lederbonnen 6.50 voor zolen en hakken berekende, dit is 100 pet. te hoog, eveneens tegen den caféhouder G. v. R., die 1.per kop koffie in rekening bracht. Tegen deze overtre ders zal streng worden opgetreden. Noodgemeenteraad. Naar wij ver nemen komt de noodgemeenteraad in vergadering bijeen a.s. Vrijdag te 2 uur Op de agenda kemit o.m. voor beëedi- ging Raadsleden, benoeming wethou ders en leden voor de commissies. Een krasse Wethoud^ In een vergadering van [>a den tijdelijken gemeente raad te Zuid-Beveland werd met zes van de ze ven stemmen tot wethou der gekozen de heer D. van der Beek. Deze wet houder, die 83 jaar oud is, is vanaf 1919 lid van den Baad en vanaf 1927 met een onderbreking van vier jaren steeds wethouder der gemeente geweest. ling en H. A. Topper. Van de gelegi heid om namen van candidaten in j dienen voor het bestuur der Statenkiej# kring werd geen gebruik gemaakt. Dtöl kan geschieden tot 10 Dec. a.s. Ingekfo' men was een schrijven van den hel N. Grimbergen, waarin deze meedets de, dat hij voor de a.s. gemeenteraad? verkiezing voor een candidatuur ntetj aanmerking wenschte te komen. 11 voorzitter bracht dank aan den hei Grimbergen voor hetgeen hij in defec voor de katholieke zaak heeft gedaan* Na een onbelangrijke rondvraag volglr' sluiting. KATWIJK. pi Wederopbouw. Gedurende den b|l zettingstijd werden op last van de Duif schers 674 huizen in onze gemeente air gebroken. 460 huizen werden uitgebrjjj ken. Met moeite kunnen er 137 vi*1 deze laatste hersteld worden. Het bp treft dus 1134 huizen op een wonintó voorraad van 3700, zoodat bijna pet. is verwoest. De plannen voor den wederopbouw^ waarmee tijdens de oorlogsjaren het geheim reeds een aanvang we gemaakt, zijn thans geheel gereed ie zullen in het begin van de maand Of cember bekend gemaakt worden. ~n< was het grootste slagschip ter wereld De speciale verslaggever van de „Daily Mail" te Neu renberg meldt, dat door middel van documenten, betrek king hebbend op de Duitsohe Marine, welke ter sprake kwamen in de zitting van eergisteren het mystieke waas, waarin het Duitsche slagschip „Bismarck" was gehuld, is weggevaagd. De Duitschers beweerden inder tijd, dat het slagschip 35.000 ton mat. Nu is het Voor het eerst bekend, dat de Bismarck 56.000 ton mat en daar door het grootste oorlogsschip ter wereld was. Verder is aan de hand van de documenten komen vast te staan, dat Duitschland reeds lang voordat Hitier aan de macht kwam, nl. in 1919, zich o.a. wat de vloot betrof, voorbe reidde op een tweeden oorlog. Er bestonden 3 schepen van de 56.000 ton klasse. Ds Duitschers vermeden angst vallig de tonnage van hun oorlogsschepen te vermelden, teneinde geen argwaan to wekken. Het Engekche slag schip „Hood" van 42.000 ton, dat door een voltreffer van de „Bismarck" tot zinken werd gebracht, was dus niet het grootste slagschip ter wereld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemb.cultuur. De afd. Katwijk v. d. Alg. Ver. v. Bloemb.cultuur te Haar lem hield 'ri ledenvergadering. Na ope ning en notulen volgde bestuursverkie zing. Herkozen werden de heeren J. v. d. Perk, T. Noort, C. Braun, H. Grim bergen en C. Koelewijn. Na behande ling der beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering werden tot afgevaardigden gekozen de heeren C. J. Boskamp en Hub. N. van Paridon. Een voorstel van de afd. Uiigeest tot afschaffing van d.e saneeringsvoorschriften kon geen meer derheid vinden. De afgevaardigden kre gen echter vrij mandaat. De R.K. Kiesver. „Plicht en Eens gezindheid" vergaderde in het parochie huis. De voorzitter, de heer Ouwerling, leidde de vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat er een batig is van 130.05. De heeren A. Oudshoorn en J. v. Schie controleerden de bescheiden. Alles was accoord. De heer Ouwerling bracht verslag uit over de vergadering der Kamercentrale op 10 Nov. 1.1. Tot afgevaardigden en plaatsvervanger voor de Kamercentrale werden resp. geko zen J. Fennes en G. Ouwerling. Idem voor de Statenkieskring G. A. Ouwer- In „De Opmarsch" wijst de arbeidersleider Andries sen op de verarming van ons land, op de noodzakelijkheid om de verloren welvaart door arbeid terug te winnen en vervolgt dan: Wanneer dan ook, tegen den achtergrond van dit al les, de klacht van arbeids- schuwheid wordt vernomen, dan moge een ernstig woord van waarschuwing hierte gen niet ontbreken. Wij be- hooren niet tot diegenen, die van oordeel zijn, dat deze arbeidsschuwheid over de geheele linie in grooten om vang valt waar te nemen. Daarvoor zijn ons tegenge stelde feiten voldoende be kend. Doch uit feiten en cij fers. welke betrouwbaar zijn, blijkt wel, dat de klacht niet ongegrond is. Wij wil len hierbij objectief blijven en rekening houden met het niet te loochenen feit, dat de omstandigheden en ver houdingen waaronder meer malen gewerkt moet worden de arbeidsproductiviteit on gunstig moeten beïnvloeden. Doch dit alles belet niet, dat de arbeidsschuwheid als euvel, als sociale ondeugd, niet krachtig genoeg kan worden veroordeeld. Deze ondeugd degradeert den mensch en maakt hem óf wel tot een lanterfanter óf wel tot een dagdief. Zoowel het eene als het andere kan nooit en onder geen omstandigheid door den beugel, doch in den staat van verarming, waarin wij nu ver keeren en gezien de groote en meest elementaire be hoeften, waarin moet worden voorzien, is het eenvoudig een misdaad. Een misdaad tegenover liet land en tegen over het volk. Dit moet klaar en onom wonden worden gezegd, om dat er zulke groote belan gen op het spel staan. Het waarachtig belang van onze Nederlandsche Volksgemeen schap eischt, dat tegen het monster der arbeidsschuw heid wordt storm geloopen met een niets ontziende fel heid. Ons volk begrijpe, dat slechts door gemeenschap pelijke krachtsinspanning ons land zijn volwaardige plaats in de rij der volkeren kan behouden. Onze nationale eer eischt onze nationale arbeid. HAZERSWOUDE. Deze week vergaderde de RJ voetbalvereeniging „Hazerswoude" 01 der voorzitterschap van den heer Po Brugman, die in zijn openingswooi' de leden aanspoorde om toch voor bij wedstrijden tijdig aanwezig I zijn en de aanstaande trainingsavoi1-* den trouw mee te maken. De notulJÖ werden in zijn geheel goedgekeur t) Het financieele verslag van den peig ningmeester sloot met een batig sa„ do. De bespreking omtrent terreii verbetering zal door het bestuur no1 nader bezien en onderzocht worde P Van de rondvraag werd een zeer dn J gebruik gemaakt. Hierna sloot de voo i zitter de vergadering. De heer A. P. Straathof heeft w gens zijn hooge leeftijd bedankt vo( het lidmaatschap van het R.K. Armbi stuur. Tot nieuwen armmeester is bi noemd de heer C. de Jo««. LISSE. R.K. Vrouwenbond. Deze bond vfc de afd. Lisse gaf Dinsdagavond vo liaar leden een bonte avond in het gij bouw van den R.K. Volksbond. De presidente, mevr. Vreeburg, opec* de deze avond met een welkomstwooi aan de talrijk opgekomen leden en wed op de grandiooze avond van zes weke} geleden. Thans hebben wij de medij werking van de studieclub der afdee<t ling. Spreekster wenschte allen een gt' zellige avond toe. Aangevangen werd met een declaim 1 tie, waarna nog verschillende ander stukjes volgden. Na de pauze kwam d clou van den avond met de revue „Zo was 't en zoo moet het nooit mei worden". Tooneeltjes betreffende „Ral zia", „De illegale pers", „Centrale Kej ken" enz. waren geestig en wekten lachlust van de dames terdege op. De presidente dankte op het eïni der vergadering alle medewerkend voor de zeer gezelligen avond, die voc 100 pet. geslaagd mag worden genoemd waarna zij op de gebruikelijke wijl sloot. Loco-burgemeester. In de j.l. houden vergadering van het collet van B. en W. is de heer J. W. A. D feber aangewezen als loco-burgemees ter.

De Burcht | 1945 | | pagina 2