De „leider" spreekt 1 Stichting van den Arbeid Kaafi hei heiteKOOP YOGHURT „DE LANDBOUW „Landbouw Yoghurt" )e ln zijn gesloten, het requisitoir is gehouden, de verdediging is an het woord gewe-st, „de leider" heeft zelf ook nog gesproken en (ver veertien dag- zal de uitspraak volgen. In een buitengewoon lo- :sch en doordacht requisitoir heeft de Proc.-Fiscaal tegen Mussert den lodstraf geëisch'. Overeenkomstig de Nederlandsche aard heeft de straffing van Mussert niet dat simpele en eenvoudig verloop gehad s in de loop van de oorlogsjaren Radio-Oranje ons heeft voorge- uden. Wij kennen het rijmpje nog el: 'usschen <^en Dollart en Cat- zant Itaan hooge boomen in het land; !n wat Mussert nu ook kakelt, ns wordt hij zwijgend op getakeld. Men heeft het recht zijn volle iond toegemeten en men moet tewondering hebben voor de iccuratesse en de overtuigende :racht waarmede de aanklacht egen Mussert en de eisch, van ijn bestraffing door mr. „aayer werd voorgedragen. De ;en laste legging behelst drie 'ei ten: 1. De aanslag om Nederland mder vreemde heerschappij te jrengen; r H 2. Het in gereedheid brengen iek sn het onder zich hebben van jen plan voor een aanslag om het len grondwettigen regeerings- riiaa irorm te vernietigen; nr. 3. Hulpverleening aan den v pijand. u! Musesrt, zegt den proc.-fis- Le :aal, is de eerste, die het twij- eo 'elachtig voorrecht geniet m Dijk ons Koninkrijk voor landver- raad te worden gedagvaard. Op - 4 Sept. zond Mussert een tele gram aan den Führer, waarin hij het welzijn van het Neder- Cis arrdsche volk geheel in handen der [egde van Hitier. Het was zoo- me® iets als landverraad per tele- we gram. „U hebt u opgeblazen :eko als een kikker'' voegde mr. ;esd Zaayer den ijdelen Mussert toe en wijst er dan verder op, dat ge: Mussert bij zijn streven om als °g regent te worden benoemd als die het ware gebedeld heeft om zijn en- Judasloon. Aan het eind van ren, zijn urenlang betoog werd te gen den leider de doodstraf ?e- eischt. De verdediging. Om twaalf uur kwam de ver dediger van Mussert, mr. C. R. C. de Wijkerheid Bisdom aan het woord. De verdediger, die anderhalf uur lang voor de ik vuist wefrsprak en die het volle n li gehoor had van alle aanwezigen heeft vooral de nadruk gelegd op deze zijde van Musserts op treden, dat hij n.l. voortdurend zou hebben gestreden tegen wat hij zelf eenmaal noemde de kliek van het Nationaal Socia lisme. Voors meende mr. Wij kerheid Bisdom, dat Mussert eenmaal strict vertrouwen heb- >pnc aver ndsc om D( ,re E ipdra rio n te. le[ ?em J ijdai n Li !eerc rcder a g-o ïren J. ntwc oekt avo iven ;n. de den. ge tands PALESTIJNSCHE SOLDATEN TER VISCHV ANGST. Er is momenteel een actie gaande om Palestijnsche solda ten met IJmuider stoomtraw lers naar zee te doen gaan om hun gelegenheid te geven zich geheel in de visscherii te be kwamen. Vijfendertig leden van „The Jewish Brigade", die te IJmuiden de Duitsche krijgsgevangenen moesten be waken hebben .in de gemeen telijke visscherijschool aldaar een cursus gevolgd als stuur- y man ter visscherii Zij willen hun kennis ten goede doen ko men aan hun nieuwe vader land. door de mogelijkheid te scheppen in Palestina op mo derne wijze de visscherii uit te oefenen. Hun plannen gaan ver. zij denken aan een eigen trawler-vloot met Nederlan ders als instructeurs en een •eigen visscherii-school. Nu de Palestiinen examen hebben gedaan willen zii naar zee om alle knepen van het vak te leeren kennen. Zij heb ben een goeden pleitbezorger in den Directeur van de vis scherijschool te IJmuiden, die conjpct met reederiien heeft gezocht. Twee Palestiinen zijn reeds met de „U.trecht". wel ke deze week het Noordzeere cord heeft gebroken, als vo lontairs ter vischvangst ge gaan. Meer leden der Brigade zullen weldra volgen. bende in den Führer van deze lijn niet is afgeweken, gelijk hij eindigde met de wensch, dat op waarachtig Nederlandsche wij ze recht zou worden gedaan, rekening houdend met alles wat voor en tegen Mussert pleit. Mu—'ert verdedigd zichzelf. Om tien minuten over half drie geeft de president van de rechtbank het woord aan den beklaagde. Bijna drie uren lang krijgt Mussert dan de gelegen heid om zijn houding, zijn op treden, zijn bedoelingen in éen woord heel dat stuk van zijn levensgeschiedenis te verkla ren en van de beste zijde te belichten. Stuk voor stuk ko men in het pleidooi, dat Mus sert voor zichzelf houdt alle Duitsche kopstukken, die in de vijf voorbije jaren ons land ter roriseerden voor het voetlicht, en van den een na den ander getuigt Mussert, dat ze hem zijn tegengevallen, dat het een voortdurende strijd onderling was en dat zoowel Seyss In- quart als Himmler en Rauter hem op alle mogelijke wijzen hadden tegengewerkt en dat Himmler zelfs gedreigd had: „Met dien Mussert zal ik na den oorlog wel afrekenen". Ook over de Landwacht zegt Mussert, dat ze werkelijk fat soenlijk bedoeld is. maar dat men tegen zijn wil er heel iets anders van gemaakt heeft. Op een gegeven oogenblik zegt Mussert zelfs sprekende over het goede, dat de W.A. heeft gedaan. Daarom werd de W.A. wel eens het leger des Heils genoemd", hetgeen in heel de zaal groote hilariteit verwekt. Maar kwader was het slot, waaruit men bijna zou opma ken. dat Mussert tijdens de ge vangenschap tot de democratie zou zijn bekeer" toen hij zeide: „Een regeeringssysteem, zon der controle-apparaat en zon der vrije levensuiting heeft geen levensvatbaarheid.". De uitspraak van het Hof is bepaald op 12 Dec. a.s. In tegenwoordigheid van duizenden uit alle kringen van den arbeid is te Utrecht het allerbelangrijkste Congres gehouden van de „Stichting van den Arbeid". Er werden verschillende redevoeringen gehouden waarin uiterst belangrijke besluiten werden uiteengezet en waaruit de ernstige wil en reeds goed geslaagde pogingen bleken om tot oplossing te komen van moeilijkheden maar ook tot het vormen van een waar achtige arbeidsgemeenschap. Geen Staat in den Staat. De Stichting van den arbeid wil geen staat zijn in den Staat maar zij wil de gedachte van zelf-doen met gelijke medezeg- gingsschap en als consequentie daarvan het bewust meedra gen van verantwoordelijkheid. Medezeggingsschap beteekent le. Dat de Stichting van den Arbeid het vraagstuk van de medezeggingschap aanstonds heeft aangevat. 2e. Dat de .medezeggenschap geenszins van de «hand wordt gewezen, doch integendeel in het centrum van de belangstel ling wordt geplaatst. 3e. Dat naar de meening van de Stichting van den Arbeid bij de oplossing van dit vraag stuk de overheid betrokken moet worden, pmdat het hier gaat over meer dan alleen over een zaak, die uitsluitend werk gevers en arbeiders aangaat. 4e. Dat naar de meening van de Stichting van den Arbeid het vraagstuk urgent is en on verwijld tot een oplocsing moet worden gebracht. Wat doet de Regeering? Bij schrijven van 5 Juli werd aan het Bestuur van de Stich ting door de Regeering het vol gende medegedeeld: „Naar aanleiding van het on derhoud, dat ik heden met uw bestuur had, deel ik u mede, dat de regeering met bijzonde re waardeering kennis heeft genomen van de samenwerking tusschen werkgevers en arbei ders. die gedurende de bezet tingsjaren is ontstaan en vorm heeft gekregen in een Stich ting van den Arbeid. De totstandkoming van een centraal orgaan van samen werking tusschen werkgevers en arbeiders is ook voor de be moeiingen van de overheid op sociaal terrein van groot be lang, wijl daardoor een vlot ter en meer geregeld contact met het georganiseerde be drijfsleven mogelijk wordt ge maakt. In afwachting van een nader door de regeering gewenscht overleg omtrent den inhoud der stichtlngsacte, en de rege ling van een permanente sa menwerking tusschen overheid, werkgevers en arbeiders, is de regeering bereid de Stichting reeds aanstonds als adviseerend lichaam te erkennen. Dit houdt in, dat de Stichting door de re geering zal worden geraad pleegd over op sociaal gebied te treffen voorzieningen, als mede dat de Stichting ook eige ner beweging over al dergelijke aangelegenheden van advies zal kunnen dienen". Bovendien is er voortdurend nauw contact en samenwerking tusschen de Stichting en de rijksbemiddelaars voor wie de Stichting adviesinstantie is ge worden. De Eenheids vakbeweging. In zijn verdere rede kwam Mr. Dr. U. Stikker ook te spreken over de Eenheidsvak beweging. Daarover luidde zijn oordeel als volgt: Ik zou niet volledig zijn, wan neer ik in dit verband geen melding maakte van het na- oorlogsche verschijnsel van de Eenheidsvakbeweging. Ver draagzaamheid is een kenmerk van den Nederlandschen geest. Juist door deze verdraagzaam heid konden wij erin slagen als één gemeenschappelijk front tegen den vijand op te treden, van welke kleur of richting wij ook mochten zijn en het is op grond van deze eerbied voor elkanders overtuigingen, dat wij er in slaagden tot een waarlijke werkgemeenschap te komen in de Stichting van den Arbeid. Degenen, die dit alles opzij willen zetten miskennen de diepe beteekenis van innerlijke levenswaarden en verliezen zich in oppervlakkige ideolo- fieën over eenheid zonder wer- elijken achtergrond. Onze volksaard brengt nu eenmaal mede, dat wij eenheid in ver scheidenheid stellen boven een formeele eenheid zonder vol doenden inhoud. Wanneer het echter mocht blijken, dat het de Eenheidsvakbeweging ernst is met het streven naar een heid inplaats van naar ver deeldheid, dat de Eenheidsvak beweging niet alleen vertrou wen voor zichzelf opeischt, maar zich dat ook waardig be toont en aan anderen datzelf de vertrouwen wil geven, dan zal er naar mijn vaste overtui ging zeker een bevredigende oplossing zijn te vinden voor een samengaan met andersden kenden, omdat het eenige stre ven bij het werk, dat wij bin nen het raam van de Stichting van den Arbeid voorstaan, is: Om te trachten een gezamen lijke oplossing te vinden om den opbouw van ons verwoeste vaderland zoo harmonisch mo gelijk, zoo snel mogelijk en zoo doeltreffend mogelijk te doen geschieden". VAN DE LEIOSCHE MELKINRICHTING 1993 19 Verkrijgbaar in de geheele stad 1 VRAAG RW MELK LEV ER ANC IER doch let op, dat R ontvangt I! IN BANDOENG WITTE VLAG GEHESCHEN. Indonesiërs verzoeken militaire actie te staken. De Indonesiërs in Bandoeng hebben verzocht de militaire acties te taken. De „gouver neur" van West-Java is met een witte vlag naar de Britsche linies gegaan en werd van de voorwaarden op de hoogte ge steld. Hij kon echter geen toe zegging of voordstellen doen. Je Britsche voorwaarden wa ren: 1. Evacuatie van alle In donesiërs uit .een gebied, dat begrensd wordt door de spoor lijn OostWest, vóór 29 Novem ber, 12.00 uur. Indonesiërs, die daar na dien tijd nog verblij ven zullen worden neergescho ten. 2. Burgers mogen niet binnen 200 meter van een Britsche of Japansche post komen. Manne lijke Indonesiërs, die zich bij wegversperringen ophouden, zullen worden neergeschoten. Ondanks de witte vlag werd gisteren in Bandoeng nog steeds geschoten. Een Rapwi- konvooi, dat op weg was naar het vliegveld, moest terugkee- ren, maar de weg was spoedig vrijgemaakt. De weg van Ba tavia naar Tjimahi is nü ge heel vrij, maar het deel van Tjimahi naar Bandoeng is nog steeds op verschillende punten versterkt. Er is een Indonesi sche vrachtauto aangehouden, die wapens vervoerde en docu menten met de plannen voor een aanval op de Britsche stel lingen. De Britsche stelling en het Rapwi-kamp te Ambarawa zijn door Indonesiërs met granaat- vuur bestookt. In Soerabaja is het Goebangebied tusschen de rivier en de spoorweg zonder eenig verzet door de Britten bezet. De Britsch-Indische in fanterie rukt verder op naar het Koepeng-reservoir. Gene raal Christison is te Padang aangekomen, waar hij bespre kingen hield met de plaatselij ke leiders. Sjariks motie van vertrouwen is door de „nationale republi- keinsche conventie" aangeno men met 84 tegen 8 stemmen en 15 onthoudingen. Men hoopt dat de eerste groep Nederlandsche vrouwen de tweede helft van deze week Java zal kunnen verlaten. Er is een kans, dat de Nieuw-Am- sterdam in Batavia zal aanko men en dan zou het aantal vrouwen, dat volgens het Rap- wi-schema geëvacueerd kan worden, 1500 bedragen. Als dit niet het geval mocht zijn, zul len enkele Britsche schepen waarschijnlijk 400 vrouwen naar Singapore kunnen bren gen. HET GOUD VAN DE NATIONALE OOSTEN- RIJKSCHE BANK ONTDEKT Het Panische dagblad „Mon de" deelt mede. dat het goud van de Nationale Oostenrijk- sche Bank in Duitschland is ontdekt. De directie heeft bil de ge allieerde autoriteiten de noo- dige stappen gedaan om het goud. dat ten tiide van de in vasie in 1938 een waarde van 430 millioen shilling had. m haar bezit terug te krijgen. Wereldproces Neurenberg. Vervolg van pag. 1. Goering amuseert zich. Vanochtend waren wij weer getuigen van een ...Es ist nicht wahr" pantomime van Goering. bii de gedocumen teerde taanklacht van den Amerikaanschen assistent-aan klager Alderman, inzake de agressiepolitiek tegen Oosten rijk. welke aanklacht werd toegelicht door groote wand kaarten m rood en zwart. Wanneer in de reeds hierbo- vengenoemde verklaring van Messersmith een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling, die toch tot „De Anschlusz" leidde en er gesproken wordt over de ter reurmethoden van de Nazi's schudt Goering heftig het hoofd. Met een gezicht van „dat is de grootste onzin" geeft hij ook te kennen, dat de Duitschers niet verant woordelijk zijn voor den moord op Dolfuss en voor an dere gewelddaden. Naarmate het bewijsmateriaal zich op- stapelt. krijgt Goering steeds grooter schik. Hij lacht met het air van „daar deugt niets van" maakt notities, wendt zich tot de andere beklaagden en zet tenslotte glimlachend zijn koptelefoon af. Seyss-In- quart is minder vrooïijk en zit voortdurend ingespannen over een blocnote gebogen. Messersmith haalt talrijke, meest openhartige verklarin gen van belangrijke nazi's aan. die de doeleinden, inzake Oostenrijk in gene deele ver bloemen. De moord op Dolfuss. Toen Alderman, de waarne mend Amerikaansche openba re aanklager, sprak over de gebeurtenissen te Weenen op 25 Juli 1934, toen Dolfuss werd vermoord, werd,Goering zeer opgewonden en riep uit: „nein. nein, nein" en hij be gon snel notities te maken, Alderman legde thans het eerste fotografische bewijsstuk over. nl. een foto van den door de Duitschers in 1938 te Wee nen aangebrachten gedenk steen voor de moordenaars van Dolfuss. „De inscriptie bewijst". zeide hij. „dat het nazi-Duitschland de verant woordelijkheid voor den dood van Dolfuss op zich heeft ge nomen". De „Katholieke" von Papen. Alderman releveerde voorts gesprekken tusschen Messer smith en von Papen die toen ambassadeur te Weenen was. Von Papen bleef steeds zijn hoofd schudden, terwijl Alder man aan het voorlezen was en al ziin medebeschuldigden, speciaal Goering, von Ribber- trop. Schirach en Seyss In- auart. zaten lachend naar hem te kijken, toen Alderman op las. dat von Papen ziin repu tatie als „goed katholiek" ge bruikt voor het nastreven van nazi-doeleinden in Oostenrijk draaide de beschuldigde zijn oogen ten hemel, hield beide armen voor zich uitgestrekt en schudde het hoofd. Von Papen, die zelf in 1934 ternauwernood aan het bloed bad was ontkomen, deelde aan den Amerikaanschen ambassa deur op meest cynische wijze mede, dat het doel van Duitschland was. de macht over geheel Zuid-Oost-Europa tot aan de Turksche grens te verkrijgen. Overtuigend acht te de aanklager oók het feit, dat de nazi's vier jaar na den moord op Dolfuss. openlijk hulde brachten aan de nage dachtenis van de terechtge stelde moordenaars in Klagen- furth. waarbij Hess een ge denkplaat met hun namen onthulde. Deze gedenkplaat is verwoest, maar in een biblio theek in Weenen vond men een foto. welke nu aan het hof werd aangeboden. Alderman zeide dat er niets belangwek kender en opwinderder was dan wat hij noemde de ...Rati ficatie van dezen moordDe totaal-indruk van de ochtend zitting was. dat Goering zich kostelijk geamuseerd heeft, bii wat hij kennelijk als non sens beschouwt.

De Burcht | 1945 | | pagina 3