STUDENTENOPSTAND Ook kleine zake# moeten kunnend bestaan STADSNIEUWS HARTEBRUG. JONGEMANNEN. Hedenavond 8 uur zeer belangrijke bijeenkomst voor alle jongemannen boven de 17 jaar in het Sint Antonius Club huis (ingang Mare) om tot oprichting te komen van een parochieele jongerenl beweging. Begrijp je tijd en kom! NED. R.K. BOND VAN KAPPERS BEDIENDEN „ST .COSMAS". In Den Bosch werd Zondag 25 No vember een Bondsraadsvergadering ge houden, waar alle afdeelingen van het geheele land vertegenwoordigd waren., Bij de gehouden bestuursverkiezing werd den heer A. H. A. v. Rhoon, voor zitter van de afd. Leiden» in het hoofd bestuur gekozen. Wij wenschen de at- deeling Leiden met deze benoeming van harte proficiat. BUURT- EN BELANGENVEREENIGING „HET CENTRUM De Buurt- en Belangenvereniging ,,Het Centrum" hield dezer dagen in 't Kaedthuys aan de Nieuwe Rijn, een druK bezochte algemeene ledenvergadering, waarin statuten en huishoudelijk regle ment werden vastgesteld. Verblijdend is. dat bijna alle bewoners van de stads wijk, tusschen Hooigracht en Hoog straat, het streven van het bestuur, om gezamenlijk voor elkanders belangen op te komeni door hun lidmaatschap of met een donatie te steunen. Ter verga dering werd ondermeer het besluit ge nomen, om als embleem een schild te nemen waarin de slagzin: ,,Het Cen trum het middelpunt der winkelstand van Leiden", waarvoor vooral de aan wezige middenstanders hun bijval lieten blijken. De onderlinge goede verhou ding kwam het best tot uiting op het gezellig samenzijn, dat als dessert d< vergadering besloot. Wegens het bedan ken van den heer Joop Pollmann we gens drukke werkzaamheden, werd ge kozen in diens plaats de heer S. de Niet, Nieuwe Rijn. Heet orkest van den heer Ben Langezaal en zijn solisten verleenden op aangename wijze hun medewerking. De telepaat en goochelaar Geraldini liet zich ook niet onbetuigd met het verrich-ten van experimenten, die bij iedereen hun bewondering wekte. On der leiding van den heer S. P. Wielinga werd deze avond met een bal besloten OPROEP NEDERLAND HELPT INDIë. Zooals aan velen van onze stadge- nooten al bekend is, worden in Decem ber de eerste twee schepen uit Indië verwacht met 3000 weduwen en weezen. Deze twee schepen zullen door ver scheidene andere .worden gevolgd, zoo dat we in den loop van het voorjaar kunnen rekenen op circa 40.000 Indische gasten, die, over ons land verspreid, hun plaats in Hollandsche gezinnen moeten innemen. Zooveel mogelijk zullen natuurlijk deze menschen bun intrek ne men bij familieleden, maar er blijft stel lig een aantal over, dat op gastvrijheid van vreemden aangewezen zal zijn. Hier moet geholpen worden! Zij, die uit Indië gerepatrieerden in huis nemen, krijgen een extra toewij zing voor brandstof, gas en electriciteit: In een tekort aan bedden, beddegocd en kleeren hopen we te kunnen voorzien door plaatselijke inzamelingen, terwijl de nationale H.A.R.K. medewerKing heeft toegezegd. Het werkcomité voor Leiden van de Stichting „Nederland helpt Indië" ver zoekt u de volgende gegevens schrifte lijk te verstrekken a. h. bureau van de afdeeling Leiden van het Nederl. Roo- de Kruis, Rijnsburgerweg 3. Ie. Opgave van die gezinnen, waar familieleden uit Indië worden ver wacht (aantal en namen), opdat zoo noodig ook daar hulp verleend kan worden. 2e. Opgave van adressen, waar men plaats heeft om vreemden op te nemen met vermelding van: a. aantal .volwassenen en/of kin deren) b. tijdsduur (ongeveer); c aanvangsdatum (indien Voorkeur aanwezig). Huisbezoekers zullen zich dan van een en ander op de hoogte komen stel len Wanneer de wil goed is, zijn de mogelijkheden groot! Mocht u onverhoopt in de onmogelijk heid verkeeren op de bovenvermelde wijze steun te verleenen, doch niettemin sympathiek staan tegenover doel en streven van ons comité dan wijzen wij u slechts op de girorekening, no. 9013, van de Twentsche Bankv te Leiden, waarop overschrijvingen, ook uit ge blokkeerde rekening, gaarne tegemoet worden gezien onder vermelding „Ne derland helpt Indië". Namens het Werkcomité: E. Gobée, voorzitter, Mr. J. C. de Vroom, secretaris. Dr. C. C. Krieger, secr. afd. Leiden Kon. Ver. „Oost en West". Mevr. C. J. M. van Oerl,Nipper, wild. directrice Ned. Volksherstel. afd. Leiden. Mej. dr. A. M. M. Smit, voorzitster U.V.V. ACCOUNTANTBUREAU H. M. VERHULST. Op 1 December herdenkt dit bureau den dag. dat het voor 25 jaar te Lei den werd opgericht onder den naam van „Handelsinstituut Rijnland". Ondanks groote moeilijkheden in de nfgeloopen jaren nam dit bureau steeds in belangrijkheid van arbeid en onder richt toe en wij wenschen hen in de toekomst nog vele zegenrijke jaren. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL. Vorige week heeft Volksherstel twee nieuwe affiches uitgegeven, die de aan dacht ten volle waard zijn. Opnieuw stellen deze beide platen ons voor oogen hoe de nood nog groot is in de geteisterde gebieden. Daartegenover echter staat het werk van Volksherstel, het streven naar de wederopbouw van ons vaderland, dat ondanks de tallooze moeilijkheden door gaat en resultaten oplevert. Langzaam maar zeker komen wij uit het donker naar het licht. Nederland zal herrijzen. REBUS „MARGRIET". Het bestuur van de Stichting „Mar griet" deelt mede, dat de oplossing van de rebus in de etalage van de fa. De Wilde luidde: „Kleuterverblijf Boerhaavelaan 4. Aar zelt niet Steunt Margriet". Gezien het groote aantal goede oplos singen moesten de prijzen bij loting wor den toegewezen. De namen van de winnaars worden door middel van een publicatie in de etalage van de fa. De Wilde bekend gemaakt. De gelukkigen ontvingen reeds een persoonlijke oproep tot het afhalen van hun prijzen. nen met een kamerbewoner, die zelf kookt en een tweede gezin van vier personen. Het electriciteitsrantsoen be draagt voor het eerste gezin 38 kWh -4- 19 kWh voor den kamerbewoner en voor het tweede gezin 38 kWh. in to taal dus 95 kWh. Het rasrantsoen be draagt voor het eerste gezin 34 4- 28 M3 voor den-zelfkokenden kamerbewo ner en voor het tweede gezin 34 -4- 2 x 6 is 46 M3, in totaal dus 108 M3. Een afzonderlijk vastgesteld rantsoen voor een electrisch heetwatertoestel mag uit sluitend als nachtstroom voor het toe stel gebruikt worden. Aangezien de kolenbevoorrading der Lichtfabrieken gebaseerd is op de rant soenen, kunnen protesten tegen gecon stateerde rantsoenoverschrijding, ge grond op een niet gemelde wijziging van het aantal bewoners, niet worden aanvaard. Overschrijding van één der rantsoenen gas of electriciteit leidt, in gevolge de voorschriften, tot gelijktijdi ge afsliuting van gas en electriciteit. Het verdient aanbeveling op verzoe ken pf reclames aan de Lichtfabrieken steeds boek- en aansluitnummers te ver melden, daar anders de afdoening aan zienlijk vertraagd wordt. Gisteren zijn 10-leden van de R.K. Studentenvereeniging „Sano tus Virgillusuit Delft het gebouw van het Gewestelijk Ar beidsbureau binnengedrongen, dat tengevolge van de joden- Staking, nu vijf jaar geleden, door de Duitschers van de studen tenvereeniging was onteigend. Nu zeven maanden na de be vrijding is het gebouw nog steeds niet in handen van de recht matige eigenares. De studenten sloten den aanwezigen portier op, hingen het vaandel van de vereeniging uit en weigerden de ambtenaren den toegang tot het gebouw. Daarna greep de po litie in en verwijderde de voor het gebouw aanwezige studen ten. De in het gebouw aanwezige studenten werden gearresteerd maar in den namiddag weer op vrije voeten gesteld. Wij zouden naar aanleiding hiervan willen vragen: hoe staat het met de bezittingen en het eigen home van „Sanctus Augus- tinus" in onze stad Leiden? Het zou de .oeite waard zijn om op deze vraag eens antwoord te krijgen! RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevorderd tof Doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld directe inves- teeringen in het buitenland" de heer C. D. A. van Lynden te Den Haag. Bevorderd tot Doctor in de wis- gn natuurkunde op proef schrift getiteld: „een meetkun dig bewijs van de stelling van Picardde heer R. J. Wille, Den Haag. Bevorderd tot Doctor in de wis en natuurkunde op proef schrift getiteld: „6 thermody- namische eigenschappen van helium in de omgeving van het a punt", de heer J. Kiste- maker te Leiden. Geslaagd taalkundig candi- daatsexamen Indologie de heer J. J. Tekker te Leiden. Geslaagd doctoraal examen Indologie H. L. J. Hamen te Oegstgeest. Geslaagd candidaats examen geneeskunde de heeren: D. W. Vanbakkum te Leiden, W. Friiling te Leiden, C. Harte- veld te Den Haag. H. H. Kor- tebos te Leiden. W. P. C. Knu- tel te Leiden, G. J. Lammers te Leiden, Liem Tiauw Hien te Leiden, W. Ouwehand te Leiden. J. H. Pleiter te Leiden, W. A. Roessingh te Leiden, J. van Rijsinge te Leiden. G J. M. J. Tielens te Maastricht. J. Th. Wilkens te Leiden. Bevorderd to apothekeres de dames E. van Konijnenburg te Oegstgeest en J. K. de Bruijn- Kranen te Leiden. RANTSOENEERING GAS EN ELECTRICITEIT. Niet alle verbruikers blijken de rant- soeueeringsregelen voldoende te ken nen om hun rantsoenen juist te kunnen vaststellen. 'Ier verduidelijking moge het navolgende dienen. Een periode is een tijdvak van ca. 60 dagen. Indien tusschen twee opeen volgende meteraflezingen meer dan 60 dagen liggen, wordt het rantsoen voor iedcren dag meer met 1/60 vergroot.^ Voor de meeste verbruikers gelden de perioden November. December, Januari- Februari, enz. Slechts voor die munt- gaSverbruikers, die op bun laatste uf- rekenformulier de maanden Augustus en September aangestreept vinden, gelden de perioden October-November, Decem- ber-Januari enz. De grootte van de ratnsoenen wordt bepaald door het aantal bewoners van een perceel. Voorbeeld van de berekening van de rantsoenen voor de periode November- December, gelden voor een woning, be woond door een gezin van twee perso OEGSTGEEST. Weth. Dr. W. Dijsselbloem. In de laatste vergadering van den noodgemeenteraad werd tot wethouder gekozen: de aftredende weth. loco-bur gemeester Nic. Zandbergen, C.H. en de nieuweïing-in-het- vak: Dr. W. Dijsselbloem, R.K. Met deze verkiezing deed de gemeenteraad een keuze, die geheel overeenkwam met de werkelijke zetelverdeeling in haar college. De R.K. fractie kleeg daardoor waarop zij recht had. en het pleit voor de keuze van de 9 R.K. kiesman nen, dat de gekozen jonge R. K.-raadsleden een 4erma':e vertrouwen mochten ervaren, dat wederom een wethouders zetel werd verkregen, die in vroegere jaren door den na ijver van anderen werd verlo ren. Dr. Dijsselbloem werd met 11 van de 13 stemmen ge kozen. Niet alleen de gemeenteraad, doch alle R.K. kiezers ver wachten iets van Dr. Dijssel bloem. die in een keurig ge stemd speechje zich aan den Raad voorstelde en daarbij speciaal het sociale beleid naar voren bracht. - In aansluiting op hetgeen dhr. D. Sanders, C.H., daarbij opmerkte, kan nog worden medegedeeld, dat Dr. Dijssel bloem. inmiddels werd be noemd tot lid der regeerings- commissie, tot het uitbrengen van advies omtrent te treffen maatregelen ten behoeve van het lager bezoldigd overheids personeel. Miva-avond. Woensdagavond 28 No vember a.s. houdt de Missie-Verkeers middelen-Actie, een propaganda-avond in het St. WillibrordgebQuw. Na een causerie over doelden werk van de Miva zal het R.K. Amsterdamsch Too- neelgezelschap, in Oegstgeest welbe kend, het blijspel „De familie-dictator" opvoeren. De aanvang is gesteld op 7.30 uur. Wij wekken allen op, het mooie werk van de Miva ook daadwerkelijk te steunen. Ver. Gemeentebelang. Donderdag avond hield prof. dr. Kramer voor de Ver. Gemeentebelang in het „Witte Huis" en lezing over „Atoom-energie". Prof. Kramer werd ingeleid door den voorzitter der vereeniging, den lieer Roels, die wees op het hoofddoel der vereeniging n.I. behartiging van gemeen tebelangen en liet organiseeren van cul- tureele avonden. Hierna gaf prof. Kra mer beschouwingen over de soorten van energie en kwam daartoe tot uranium 235. Deze atoom ontwikkelt energie op andere wijze dan de andere atomen. Bij deze U. 235 zit de gevaarlijke kant in de kern. Na over kernstroom te hebben gesproken ging prof. Kramers het in wendige Van U. 235 na. Deze heeft 92 protonen en 142 neutronen. Verder be sprak "Rij het principe van de atoom energie. Het gevaar is ten slotte hierin gelegen, dat men in 1939 heeft uitgevon den, dat men de U. 235 in tweeën kan splitsen, welke splitsing zich steeds voortzet en waarin juist het groote ge vaar ligt. Met de hoop uit te spreken, dat men deze vinding alleen voor vre desdoeleinden zal bezigen besloot deze spreker zijn geleerd betoog. Indische week. Het comité „Neder land helpt Indië" zal van 9—16 De cember een Indische week organisee ren. Het doel va ndeze actie is tweele dig n.I. liulpverleening aan uit Indië ko mende Nederlanders èn meer bekendheid geven aan Indië. Er zal een tentoonl stelling worden georganiseerd en films over Indië worden vertoond (ook op de scholen). Duitsche duikbooten in H8cS@rland Te Neurenberg heeft Admi raal Raeder een verklaring af gelegd waarin hij-meedeelt dat de Duitschers tijdens hun ge heime herbewapeningscam pagne in Nederland aan de ontwikkeling van duikbooten hebben gewerkt. Sinds 1920 bereidde Duitsch- land het herstel der onderzee - vloot voor, o.m. door contsruc- tie-experimenten in Nederland onder camouflage van een ci viel bureau. Dit werd ook be kend gemaakt in het manus cript voor het werk „historie der Duitsche vloot 19191939" met medewerking van het op percommando der Duitsche vloot geschreven door kapitein ter zee Schuessler het ma nuscript werd door den Ame- rikaanschen aanklager Alder man aan het tribunaal over handigd als bewijsstuk. Dui.sch and wilde, naar Rae der bij zijn verhoor verklaard heeft, zich aan de letterlijke tekst van Versailles houden doch over het geheel trachten zooveel mogelijk voordeel te bereiken. Daar het verdrag den bouw van onderzeeërs in Duitsch'and verbood, heeft de marineleiding maatschappijen in andere landen opgericht om hen daar te doen bouwen. Niet alleen in Holland doch ook in Spanje, Finland, Japan, Turkije. Argentinië. DE ITALIAANSCHE REGEERINGSCRISIS Italië is niet hoopvol. De diplomatieke correspon dent v. Reuter verneemt, dat de huidige Engelsche regeering geen bezwaren heeft tegen een eventueele aanwijzing van graaf Sforza als kabinetsforma teur in Italië. Deze houding wijkt af van het door de En- geïsche regeering in December 1944 ingenomen standpunt. Toen werd nl. tijdens een crisis van de Italiaansche regeering van Bonomi, bij monde van den toenmaligen Britschen minister van buitenlandsche zaken. An thony Eden, verklaard, dat de Britsche regeering ongaarne zag, dat graaf Sforza de leiding van de Italiaansche regeering op zich zou nemen. De Amerilcaansche bladen ge ven uitdrukking aan hun be zorgdheid over de politieke verwarring in Italië. De New York Times schrijft: Van alle door den oorlcig verscheurde naties in Europa lijkt Italië het slechtst uitgerust om aan een politieke crisis het hoofd te bie den. Toch wordt het land daar midden in gestort door den val van Parri's coalitieregeering. En dat bij 't begin vaneen win ter die voor alle bewoners van het land een verschrikking moet blijken te zijn. Frankrijk is juist een politieke crisis te boven gekomen, omdat het een leider heeft, die sterk is, ge steund door een mandaat van het volk. Italië is niet hoopvol. Het is niet vrij vorm te geven aan zijn nationale toekomst. Het heeft geen sterke leider. TOESTAND TE BANDOENG ZEER GESPANNEN. Naar wij vernemen is de toestand te Bandoeng nog steeds zeer gespannen. Al het werk van de Rapwi en het Roo- de Kruis is volkomen lamgelegd. Het is zelfs voor de werkers van deze or ganisaties zeer gevaarlijk om 'zich op straat te begeven, daar er uit huizen geschoten wordt. Maar het onveiligst schijnt nog te zijn het rijden met een Rapwi-auto door de stad. LUCHTAANVALLEN OP AMBARAWA EN DJOKJAKARTA. Vier Thunderbolts hebben aanvallen gedaan op doelen ten Zuid-Westen van iel •2 ol Op een te Amsterdam gehouie den persconferentie werde 'Jr van de zijde van de zelfstandig kruineniers de grieven genu tiveerd, die bij deze groot ag groep middenstanders bestaa iei tegen de distributieregelin zooals die op het oogenblijch geldt, CIJFERS DIE SPREKEN. Uit statistieken blijkt, dat i 1928 de verkoop van kruide nierswaren, in den ruimste zin genomen, voor 81.88 pc door zelfstandige winkeliers e voor 14.62 pet. door het groc winkelbedijrf werd verzorg: „De resteerende 3.5 pet. vier andere bedrijfsvormen te del", In 1938 waren deze percer tag&s: voor zelfstandige kru deniers 71 pet., voor het grool winkelbedrijf 29 pet. Men zie m deze cijfers bij vergelijkin met die van 1928 duidelijk dei invloed van de crisis, die i/óoijjk al den kleine middenstande ir zoo ernstig trof. In de cijfers van 1945 8 pet. van den verkoop door d n' zelfstandige kruideniers en 1 ipct. door hiet grootwinkelb drijf ziet men even duidelij het herstel van de verhoudi: gen. Met hét oog op de verhou dingen, die in deze cijfer] zichtbaar worden ziet de klei" ne kruidenier de principieclf' fout de oorzaak van onrecli van hem zelf van verlies doo oneconomischen distributie van veet ongerief voor het pij bliek in de bevoorrading. Voor tal van artikelen, wel juist de bijzondere loonei] de, geschiedt de bevoojrradiii zg. op basis jaren. En dan kiel men bij voorkeur de jaren 193f 1939. In de practijk beteeken dit: die handelaren, die huier omzet in de bezettingsjarejj^ hebben zien terugloopen woL. den nu bevoorraad op een vein hooger omzet van voor de oo jr log, terwijl diegene, die de laa el ste jaren hun omzet hadde ei weten te vergrooten. nu mii 'a: der werkvoorraad krijgen. - Het onrecht den kleinen mi: ei denstander aangedaan sprinj ;tt in het oog. De „grooteni" kui a nen regelmatig plakkaten oi ai langen „volop dit" of „volo d dat", terwijl het kleine kruidf ei niertje lang niet al zijn klante kan bedienen. In plaatsen waa ei geen groot-winkelbedrij ven ee e filiaal hebben, komen daardooa; te weinig goederen, in de ar ei dere plaatsen worden de klai H ten. naar het grootwinkelb: ir drijf toegedreven. et De oplossing, die naar 6- meening der winkeliers d K moeilijkheden oplost, omdat z aan alle catogoriën gelijke kar it' sen biedt en die zij totdusve'- zonder succes, hebben vöorgf steld is deze: Men late voor el ;.r nieuw te distribueeren artih J] (dus slechts één maal een boPJ voorinleveren. De winkelieiw geven deze bonnen door aae< hun grossiers. Deze lvert op zijei beurt verzamelbonnen in b- den fabrikant. Deze kijrjo grondstof toewijzing op die grondslag en distribueert zijs.< artikel langs den zelfden we 'J terug naar den winkelier. War |r neer hierbij een surplus va:t ongeveer 10 pet. wordt gegeve" is klantenbinding niet noodi wijl dan voldoende ruimte blij ;r voor klantenverschuiving. Hiermede wordt tegelijk ee L eind gemaakt aan den in gee e. enkel opzicht verantwoorde toestand, dat eenerzijds zake S] met groote voorraden onvei koopbare (soms zelfs aan bi e derf onderhevige goederen blijven zitten terwijl anderzijë 1 zaken totaal onvoldoende be voorraad worden. u Ambarawa. Twee auto's werden i 1« brand geschoten. Vier Mosquito' if waarvan twee met raketboinmen wart uitgerust, hebben voor de tweede ma Djokjakarta aangevallen. De twee a dere Mosquito's wierpen 500 poudsbot 1

De Burcht | 1945 | | pagina 2