- lil SïxafrCemeti aan dezm Ufd F abrieksdiefstallen OMGEVING ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Cornelis Johannes Maria z. van J. G. C. van der Zwet en M. J. van der Meer; Tlieodo- rus Bernardus z. van S. C. Oudshoom en A. G. van Hienen. Overleden: Cornelis Dapper 6 j.An- tje Maria Hendrika van der Zwan 16 m. Getrouwd: Augustinus Nicolaas van Berkel 30 j.Cornelia Johanna van den Haak 28 j.Hendrikus Johannes Roos 45 j.; Johanna Theodora Borst 45 j. Ondertrouwd: Hendrikus Jacobus Turk 24 j. en Martha Alida Wesselman 21 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gaat de stationschef heen? Naar wij vernemen is de heer S. W. v. d. Ploeg, chef van de Nederlandsche Spoor wegen, alhier, benoemd tot sous-chef te Amersfoort. Of onze chef deze benoe ming zal aanvaarden valt nog af te wachten. De heer v. d. Ploeg heeft in de korte poos van zijn werkzaamheid te Alphen waarlijk niet de gemakkelijk ste tijd van zijn carrière meegemaakt en vooral de naoorlogsche tijd heeft veel, zeer veel van hem gevergd. Wellicht zijn de resultaten van dien tijd aanlei ding voor'de directie om den heer v. d. Ploeg deze promotie aan te bieden. Burg. Stand. Geboren: Jannetje d'. van C. van de Meent en M. de Bruijn; Johannes Leonardus z. van M. H. Over- meer en Th. M. van der Krogt; Jaco bus Cornelis z. van J. Wybenga en M. J. Bakker. Ondertrouwd: J. Deelstra 26 j. en E. U. Grothe 22 j.; P. van Henjert 23 j. en J. Betram 23 j.; C. P. de Gelder 33 j.. en C. K. van Soest 36 j.A. A. Goed hart 34 j. en M. M. A. van Beusekom 30 j.A. van Beusekom 25 j.% en G. van Dam 26 j. Gehuwd: W. van der Wouden 66 j. en I. Jansen 62 j.H. M. Zonderop 25 j. en J. E. de Kievit 25 j.; A. G. van Kuijk 37 j. en A. B. van den Berk 36 j., W. Kruiswijk 25 j. en M. Deelman 21 j. Overleden: Maartjej Turkenburg 6 j.; Hendrika van Dam 64 j., geh. met W. Brak; Gerrit Boogerd 60 j., geh. met Hermina Grada Flory; Gerrit Hendrik van 't Wout 21 j.; Simon Roest 62 j.. geh. met M. G. C. v. Beusekom; Cor nelis van Zijp 50 j., geh. met J. J. S. v. Mameren. BODEGRAVEN. R.K. Volksbond. Verleden week gaf de Volksbond 2 tooneelavonden voor le den en donateurs. Opgevoerd werd: „Dè truc van Tienus". De goocheltoe ren van een der leden waren nog niet alle ,,plankenrijp". Bovendien „goochel de" de man wat veel met zijn broek. Kweb en Kwab, in de geest van Snip en Snap, hielden de zaal nog wat aan genaam bezig, waarna het gezellig sa menzijn begon met als hoofdschotel: moderne dansen. Waarom geen gezon dere en amusantere volksdansen? De Vljljaarlijksche. Woensdag- en Donderdagavond gaf de Vijfjaarlijksche haar feestavonden. De R.K. Goudsche Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U. de buteerde in Bodegraven met „Zomer zotheid" van Cissy van Marveldt. Of schoon het publiek om de komische si tuaties danig gelachen heeft, was toch het spel op zich niet „je dat". Er was uitstekende en slechte rolbezetting. Een of twee spelers haperden nog al eens. Bovendien had de regie verzuimd op plaats en houding en uitspraak der vreemde woorden voldoende acht te ge ven. De tweede avond ging het al iets vlotter. Eerste Raadsvergadering. Dezer dagen had de installatievergadering plaats van de nieuwe raadsleden. Allen legden de eed af in handen van den lo co-burgemeester v. d. Heijden. De agen da was spoedig afgehandeld en betrof in hoofdzaak de verkiezing van twee wet houders. Gekozen werden de heeren A. v. d. Heijden en J. de Mars. Hiermede was het officieële gedeelte afgeloopen en werd overgegaan tot de plechtige inontvangstneming van het geschilderde portret van wijlen burgemeester Vonk. die door verradershand om het leven kwam. De penseel van den heer Twaalfhoven had er een kunstwerk van gemaakt. Met gebruikelijke speeches van den heer Karssen, voorzitter van het Oranjecomité, den loco-burgemees ter, den maker van het portret en last not least van den zoon van burgemees ter Vonk, die in keurige woorden ver tolkte wat zijn naaste familieleden ge voelden in verband met het medeleven der Bodegraafsche ingezetenen gedu rende de laatste moeilijke jaren. Voorts had nog plaats het afscheid van den Gemeentesecretaris, de heer A. Loman, die c.a. 30 jaren de gemeente in die functie had gediend. Als aardige bijzonderheid memoreerde genoemde functionaris, dat bij de aanvang van zijn werk in Bodegraven de begrooting sloot met een bedrag van pl.m. 45.000 Nu bedraagt deze 450.000, dus 10 x zooveel. Wel een bewijs voor de groei der gemeente. Zoo kunnen we deze eer ste raadsvergadering met recht een zeer bijzondere noemen. Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag luidt: 2.30 uur Esto 1Boskoop 1 12.30 uur Esto IIBoskoop 111. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De nieuwe tijde lijke gemeenteraad kwam Woensdag morgen voor het eerst bijeen. Toen alle leden aanwezig waren, opende de voor zitter, burgemeester Warnaar, de ver gadering met het ambtsgebed, las de eedsformule voor, waarna hij alle leden de zuiveringseed afnam. In zijn ope ningswoord ging hij in het kort de ai- geloopen jaren na en herdacht de over leden raadsleden. Vervolgens werd de wethoudersver kiezing aan de orde gesteld. De aftre dende wethouders C. A. van Dam en N. P. Kaptein werden beiden met algemee- ne stemmen herkozen. De notulen van de laatste vergadering (21 Aug. 1941) werden voorgelezen en vastgesteld. De wegenbelastingsverordening werd op voorstel van B .en W. verlengd. Aan den ouden burgemeester, mr. F. A. Schokking, zal een dankschrijven ge zonden worden. Bij de rondvraag informeerde de heer Kouwenhoven naar de laatste benoeming van een gemeenteambtenaar en vroeg, waarom geen Roomsch Katholiek amb tenaar was benoemd, daar de R.K. vol gens hem wel een beetje slecht be deeld werden in de ambtenaarsfuncties. De voorzitter antwoordde op deze vraag waarop nog enkele discussies volgden. De heer Heijmans vroeg hoe ver of de beperking gaat van den tijd. ge meenteraad. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. HILLEGOM. Uitreiking toeslagkaarten zware» ar beid voor landarbeiders. De uitrei king van toeslagkaarten voor zwaren arbeid zal gedurende de 13e periode 1945 en de le en 2e periode 1946 niet plaats vinden. Bovengenoemde werknemers zullen dus gedurende de maanden December 1945 en Januari en Februari geen toe slagkaarten ontvangen. Geldige Vischbonnen. De vischbon- nen V 01 en V 03 zijn geldig verklaard voor het koopen van gerookte of ge stoomde visch. De vischbon V 02 is geldig voor het koopen van versche visch. De Leider van de Distributiedienst. A. H. VAN BAAL. LEIDSCHENDAM. Maatsch. van Landbouw In café „Al" vergaderde Donderdag de plaat selijke afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin de voorzitter, de heer A. H. v. d. Akker, zijn groote voldoening te kennen gaf over het feit, dat hij na een gedwon gen rusttijd van 6 jaren de leden we derom welkom mocht neeten. Uit het verslag over de afgeloopen jaren bleek, dat de bezetter alle bezittingen van ae vereeniging heeft geroofd. Vervolgeus herdacht spr. in eenige welgekozen woorden de overleden bestuursleden P. J. Mooyman en G. Olsthoorn. Bij de bestuursverkiezing werd de heer v. d. Akker herkozen tot voorzitter en tot nieuwe bestuursleden gekozen de hee ren J. Harteveld en J. Vrij. Tot afge vaardigden naar de op 19 Dec. a.s. te Amsterdam te houden algemeene ver gadering werden aangewezen de hee ren v. d. Akker en Vrij met opdracht daar te bewerken, dat het hoofdbe stuur ernstige stappen doet voor een betere distributie van gereedschappen en schoeisel. Gifhandel. In perceel N. fn de Vee- nestraat is dezer dagen een varken in beslag genomen, dat blijkbaar voor den zwarten handel bestemd was. ROELOFSARENDSVEEN. Schaken. Na eenige jaren van slui meren is de schaakclub Ü.D. weer be gonnen met een onderlinge competitie en om het kampioenschap van de Veen. Wat het aantal deelnemers betreft, deze is niet groot td noemen. Schaaklief hebbers die nog aan deze wedstrijd wenschen deel te nemen, kunnen zich vervoegen op de schaakavonden. Deze zijn Dinsdags, gespeeld wordt in het ca fé Wagenaar, vaji half acht tot half elf. De uitslagen van de eerste ronde luidde: H. BakkerE. J. Habers 01. A P. PeltPh. Bleijerhoek 01. R. PeeuwW. Oomen 10. P. SeipJoh. Bomen 10. C. CamfermanJac. Bak ker 10. Uitslag 2e ronde: L. Turk Jac. Bakker 10. A. P. van PeltJoh. Oomen 10. C. CamfermansH. Bak ker 01. P. SeipH. Bleijerhoek xx. E. J. HabersR. Paauw xx. Th. OlieyerhoekW. Oomen h.o. TER AAR. Gemeenteraad. In de op 16 Novem ber gehouden raadsvergadering, welke de eerste was na 1941, memoreerde de voorzitter, de edelachtbare heer B. J. Hogenboom, allereerst de gruwelijke jaren, welke achter ons liggen. De be zetter, aldus spreker heeft met één pen- nestreek een einde gemaakt aan het ge meentelijk systeem, zooals dit in de gemeentewet geregeld was. Het schonk den voorzitter dan ook buitengewoon veel voldoening deze vergadering we derom te kunnen houden. Vier van de vorige leden van den Raad, de heeren Holscher, van der Weüden, P. Hooger- vorst en C. W. van der Hoorn, heb ben hun zetel beschikbaar gesteld. De voorzitter dankte voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben ge daan. De nieuw gekozen leden wenschte spreker geluk, daarbij den. wensch uit sprekende, dat evenals voorheen de be sprekingen zakelijk zullen zijn en de be langen van de gemeente steeds voor oogen gehouden zullen worden. Nadat de voorzitter ^.voorts nog een uiteenzet ting gaf over het kiescollege, dat op de meest zorgvuldige wijze zijn taak volbracht, werden de leden de ver- eischte eeden afgenomen. De notulen van de vergadering van 29 Augustus 1941 passeerden zonder aan merkingen de hamer. Tot wethouders zagen zich wederom gekozen de hee ren H. A. Volgering en J. van Vliet Wzn.„ die door den voorzitter met de ze benoeming werden geluk gewenscht. De heer Hoogervorst informeerde naar de wettelijke voorschriften van de re geling der bebouwing en uitbreidings plannen. De door het Instituut Stad en Landschap ontworpen plannen, welke waren samengesteld voor Langeraar en Aardam, zijn, aldus de voorzitter, tot tweemaal toe door oorlogshandelingen verbrand of zoodanig gehavend, dat zij opnieuw in teekening moesten worden gebracht. Zoodra deze zullen worden ingezonden, worden de plannen ter visie gelegd en zal dus ook de Raad zijn oor deel hierover kunnen uitspreken. In middels, zoo vervolgde de voorzitter, is er in de oorlog niet stil gezeten en zijn reeds ontwerpen gemaakt voor den bouw van een '80-tal arbeiderswoningen. Bij de rondvraag werd er vooral op distributie van klompen en op verbete ring van de straatverlichting aangedron gen. De voorzitter antwoordde de spre kers, dat de klompenverstrekking in al le gemeenten nog veel te wenschen over laat. Wat de straatverlichting betreft zeide hij toe dit nader te zullen onder zoeken, hoewel het bedrijf met mate rialen te kampen heeft. Nadat er nog enkele vragen beant woord waren, werd er bekend gemaakt, dat tot waarnemend burgemeester be noemd is de heer H. A. Volgering, die door den voorz. geluk gewenscht werd en bedankt voor hetgeen ook in de af geloopen periode door hem in het be lang van de gemeente is tot stand ge bracht. OUD-ADE. Kcmt broeders door eerbied en liefde gedrongen Vereent Uwe stem tot een statig accoord. Dit was* het devies van Oud Ade's parochianen. bij de viering van het gouden jubileum van hun organist, den heer A. P. v. d. Geest. Toen de jubila ris aan de ingang der kerk door een stcet van misdienaars naar de eere plaats werd geleid, daverde door de kerk een, door alle aanwezigen, spon taan gezongen welkomstlied. Onder de plechtige H. Mis, welke tot zijn intentie werd opgedragen, weid door het zangkoor op zeer verdienste lijke wijze de Missa Jubilee voor vier stemmig mannenkoor van August Wiit- berger uitgevoerd. Na de H. Mis zong het koor de Ju- bilé Hulde voor driestemmig mannen koor van W. H. Besouwen. Bij de feestelijke bijeenkomst, die voor de jubilaris met zijn echtgenoote en de leden van het zangkoor was belegd, werd het woord gevoerd door den pas toor der parochie, die den jubilaris ge luk wenschte en hem dankte voor al het goede wat hij in die jaren voor onze katholieke eeredienst heeft ver richt. Moge, aldus spr., de goede God u nog jaren in ons midden laten, opdat wij ook eenmaal uw diamanten feest zullen kunnen vieren. Zichtbaar bewogen dankte de jubila ris allen die aan het welslagen van deze, voor hem onvergetelijke hulde, hadden medegewerkt en beloofde zoo lang zijn gezondheid het toelaat, zijn zoo geliefd geworden plaats aan het orgel te zullen blijven innemen. Dat de heer van der Geest nog vele jaren in goede gezondheid zijn verhe ven taak moge blijven vervullen is de wensch van geheel de parochie. IJsclub. A.s. Woensdagavond zal in de zaal van den heer v. d. Hulst de traditioneele jaarlijksche ijsclub-verga- dering worden gehouden, waarbij alie leden worden uitgenoodigd. Aanvang 7 uur. DISTRIBUTIEDIENST HILLEGOM— L1SSESASSENHEIM. Distributie van textielproducten. I. De afdeeilng textiel is geopend voor het afhalen van indienen van formulie ren: te Hillegom: op Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 911.30 uur; te Lisse: op Maandag van 23.30 uur. Donderdag van 23.30 uur, Vrijdag 9 II.30 uur; te Sassenheim op Maandag van 24 uur, Donderdag 911.30 uur. 2. In de week van 26 November tot 1 December a.s. is er weer gelegen heid tot afhalen en indienen van aan vraagformulieren op de bovenvermelde dagen en uren voor hen, wier namen beginneii met de letters A t.m. Be (dus nog niet voor Bi). 3 Welke personen in de daarop vol gende week aan de beurt zullen zijn, zal nog nader worden bekend gemaakt. 4. Aan de letterindeeling zal streng de hand worden gehouden. 5. Het is verboden punten en/of ver gunningen aan te vragen voor hen, die reeds eerder voor een soortgelijk arti kel punten en/of vergunningen hebben ontvangen na 1 September j.l. Wan neer blijkt, dat dit toch plaats vindt, zullen alle aanvragen van het betref fende gezin worden afgewezen. 6. Men dient uitsluitend de meest noodzakelijke artikelen aan te vragen om tot een zoo eerlijk mogelijke ver deeling van het aan mijn dienst toege wezen aantal punten te komen. De ambtenaren van den distributiedienst zullen beoordeelen of voor de gevraagde artikelen reeds punten en/of vergun ningen kunnen worden verstrekt. 7. Op de bereidverklaringen mag door den winkelier meer dan één arti kel worden vermeld, echter alleen in dien deze artikelen voor één persoon be stemd zijn. Voor alle stoffen wordt 6 punten per vierkanten meter berekend. Op de bereidverklarfing moet de stof in vierkante meters worden uitge drukt. Schoenen. In verband met de zeer vele schriftelijke en mondelinge aan vragen betreffende schoenen, moet ik zeer tot mijn leedwezen bekend maken, dat het onmogelijk is deze aanvragen alle te beantwoorden. Ofschoon ik vol komen de moeilijke positie begrijp, waarin aanvragers verkeeren, kan ik aan de verzoeken niet voldoen, aange zien mijn dienst noch voor October noch voor November een toewijzing voor schoenen heeft ontvangen. Het heeft dus in het algemeen geen zin mij of mijn ambtenaren over deze aangelegen heid te spreken te vragen. Brieven hieromtrent zullen voorloopig onbe antwoord blijven. Zoodra de mogelijkheid van aanvra gen weer is opengesteld, zal hiervan door middel van de plaatselijke bladen mededeeling worden gedaan. VLOED VAN MISDAAD IN NEW YORK. Een vloed van misdaad heeft te New York een nieuw record bereikt, namelijk 63 moorden in 7€ dagen. De politie is versterkt ten behoeve van uitgebreide nachtdiensten in de Voorste den. De gearresteerde verdach ten zijn voor het meerendeel jonge menschen. Men gelooft, dat een nieuwe gangstersbende ontstaan is. EXTRA RANTSOENEN VOOR AsS. EN JONGE MOEDERS. A.s. moeders, wier kind ver wacht wordt na 27 April, doch voor 26 Mei 1946 zullen voor de eerste maal extra rantsoenen ontvangen voor de periode van 25 November tot en met 22 Dec. a.s. terwijl a.s. moeders, wier kind verwacht wordt na 25 Mei, doch voor 23 Juni 1946 voor de i eerste maal extra rantsoenen zullen ontvangen voor de pe riode van 23 Dec. tot en met 19 Januari a.s. Voorts ontvangen jonge moe ders. wier kind geboren is na 26 Mei, doch voor 24 Juni 1945 voor de laatste maal extra rant soenen voor de periode van 25 Nov. tot en met 22 Dec. a.s. en jonge moeders wier kind gebo ren is na 23 Juni, doch voor 22 Juli 1945 Voor de laatste maal voor de periode van 23 Dec. tot en met 19 Januari a.s. DE HOEVEELHEID SUIKER VOOR ZEER ZWAREN ARBEID. De extra hoeveelheid suiker welke verstrekt wordt aan hen, die ,,zeer zwaren arbeid" ver richten, zal nog gedurende een aantal weken 250 gram per 14 dagen bedragen. In zooverre dus niet 500 gram, zooals dezer da gen abusievelijk werd vermeld. VERSCHE MELK VOOR KIN DEREN EN ZIEKEN. Het terugloopen van de melk productie maakt het noodzake lijk, zooals men weet, blikjes gecondenseerde melk in con sumptie te brengen Alleen voor zuigelingen en kleuters wordt het geheele. rantsoen van zes liter per week in den vorm van versche melk (los of in fles- scheni verstrekt. Ook op rant soenbonnen moet. indien de verbruiker dit wenscht, ver sche melk verstrekt worden. KONINGIN SCHENKT 250,000.— AAN COMITé NEDERLAND HELPT INDIë. H.M. de Koningin, die tij dens haar verblijf in Engeland haar nationaal inkomen, voor zoover het niet strikt noodig I was om in haar dagelijksch be staan te voorzien, bestemd heeft om te helpen de nooden te lenigen van de zoo zwaar geteisterde bevolking van Ne derland en Nederlandsoh-Indië, heeft een bedrag van 250.000 beschikbaar gesteld voor het comité „Nederland helpt In- i dië". We zijn er allen van over tuigd en we ervaren het nog eiken dag, dat de voorraau goederen voor het geheeie levensterrein nog niet zoo groot is dat iedere Neder lander zich volop van het noodige, om maar niet te spreken van het aangename, kan voorzien. Nu is het een natuurlijke trek in den mensch om le zorgen, dat hij aan zijn „trek" toekomt. En daar heeft hij ook groot gelijk in. Maar die mensch moet óók bedenken, dat hij niet al leen -op de wereld is: dat bil ook mede de zorg en de verantwoording heeft voor de geheele gemeenschap, zoodat wat hii zich toe eigent boven het hem toe komende deel. bij dit ont steelt aan een ander. Een geestesgestcltenis. die zich alleen baseert op „eerst ik en de rest moet maai zien hoe ze er aan komt". Is helaas een mentaliteit die men in alle kringen aan treft. Men stuit op deze men taliteit In het zakenleven en In den handel, bij den pa troon en bij de arbeiders. In een persconferentie die Vrijdag gehouden werd, werden ontslellende mede- deelingen gedaan en feiten vermeld over diefstallen die voorkomen op fabrieken en bedrijven, waarbij men dik wijls zeer geraffineerd te werk gaat. Wij kunnen ons best begrijpen, dat wanneer je duizenden sigaren onder je handen ziet doorgaan en honderden pakjes sigaretten, de gedachte bij je opkomt: „Er is toch genoeg". Maar je weet beter. Het zijn nauw-afgepaste rantsoenen en het kost ons heele volk een schep geld, die sigaren en die tabak. Wanneer nu de arbeiders, die in deze fabrieken wer ken, behalve het gewone rantsoen wat iedereen ont vangt ook nog een extra-be looning in sigaren, tabak of sigaretten ontvangen, dan hebben zij ruimschoots hun deel en dan is het werkelijk verbijsterend om te consta- teeren, dat er, helaas, onder hen zijn die van de gelegen heid gebruik maken om te stelen en het gestolene dan weer op hun beurt in den gifhandel brengen. Want hier wordt niet ge stolen uit nood, maar louter om zwarte handel te drij ven. Niet gestolen uit ge- j ir om woekerwinst te maken. De eigen!ijkve dieevn blij ven op den achtergrond, en trachten vooral te speculee- ren op de genotzucht van de jeugd, de jonge arbeiders arbeidsters tot deze dief stallen over te halen. De groote kwnta van ge stolen goederen, die zoowel in de omgeving van Leiden ais var daarbuiten zijn ach terhaald en opgespoord be wijzen de ernst van dit euvel. Zoo gaat het met tejtiiel. zoo gaat het met alles. Zoo gaat het ook in wasscherijen. Ze krijgen in al deze bedrij ven boven de gewone rant soenen extraatjes toebe deeld en toch is het aantal van diefstallen legio. Er worden gemiddeld 25 pro cessen-verbaal per week door de politie opgemaakt! Men is echter overtuigd, dat er nog veel meer van dergelijke gevallen voorko men die echter niet naar buiten uitlekken. Wat is de reden daarvan? liet bedrijf goed gaat en er niet gestolen wordt. Medezeggingscnap, aandeel in de winst zijn evenzoovael factoren, die het kwaad Valsche solidariteit, kunnen remmen, maar zelfs met dit zal n.en het euvel niet krachtig genoeg cn ze ker niet voldoende kunnen bestrijden. Niet dat men het niet weet. maar men gaat uit van een verkeerde solidari teit. Men voelt zich één, men wil elkaar helpen en daarom zwijgt men. Maar er wordt over het hoofd gezien dat men solidair is in het kwaad, solidair is in on recht. solidair in het beste len van de gemeenschap. Wat te doen. Wat moet men tegen dit alles doen? Er zijn verschillende mid delen. Vooreerst: :men kan zwa de straffen gaan toepassen. Men kan het feit doorgeven aan arbeidsbeurs en andere instanties, waardoor degene die op het feit betrapt wordt natuurlijk het ver trouwen voor een nieuwe baan zal verspelen Men kan een nog scherpere controle en fouilleering doorvoeren Maar het is wel overbodig om dan nog op ie maken, hoezeer in de arbeidsge meenschap de sfeer verpest gaat worden. Er zijn ook andere middelen. Daar is vooreerst: al de genen, die tezamen ai beiden ineen bedrijf doordringen van de gedachte dat het hun aller belang is wanneer Slechts één facior.. Er Is slechts én factor die inderdaad opv jodend en definitief verbeterend i:an werken en dat ;s de facior van den godsdienst. De godsdienst uie den mensch leert, dat Hij van zijn slechte daden eenmaal rekenschap aan God zal heb ben af te leggen. De gods dienst die ne/n voorhoudt, dat hij het gestolc.ie moet restitueeren; oe godsdienst, die het hem als plicht op legt ieder hei zijne te geven, maar daarover praat nier niet. Daarover zegt men vriendelijk glimlacncnd: „Och, die godsdienst werkt al tweeauueiid iart'i" en men krijgt natuurlijk ae lachers op zbn hand wan neer men zegt: „Dat is weik voor Jan dc pastoorl" Maar dit eeae is zeker zoolang als een neutrale en liberale leiding in de maat schappij en net hedrijï c'e godsdienst blijft behandelen als een qua rité rég'igcaMe kan men alle pogingen aan wenden, maar men schakelt de grootst? en sterkste kracht uit.

De Burcht | 1945 | | pagina 2