litler's plannen met Polen Nationale conventie bijeen Frankrijk zal Spaansche republikeinsche regeering erkennen Aandacht idio-programma Qiftdandel andag 26 November 1945 HET WEER tot Dinsdagavond anvankeli.jk buiïg weer et krachtigen Noorde iken wind, later afne- ende en naar Zuid- est terugloopende ind. Matige tempera- iur. No. 132 Hoofdredacteuren: Rector H. L. J. M. Sondaal ea Mr. Dr. C. C. A. van Haren; Redacteuren: Prol. Dr. W. Aaselberg» (Anton van Duinkerken) en Joop Siebelt; DirecteurG. G. v. Elburg. BureauxPapengracht 32, Telefoon Redactie 2001S, Administratie 20826 Abonnementsprijzen! f0.26 per week, f 1.10 per maand, 13.20 per kwartaal. Franco per post £4.20' Katholiek Dagblad voor Leiden en Omstreken is het vergrootglas voor den geest t wereldgerecht te Neurenberg Vugustus 1939 hield Hitier voor zijn generaals een rede. Het stip van den aanval op Polen, welke in den nacht van 31 f. op 1 Sept. 1939 begon, was toen reeds vastgesteld, i de „rede" 'van Hitier werd door de Amerikaansche aan- jer de officiëele tekst en het stenografisch verslag overlegd, oneer men dit laatste leest, krijgt men een duidelijken in- k van de gangstermanieren en de proletentaal, die er in de teringsgebouwen van Berlijn heerschte. EEN TOT NOG TOE ONBEKENDE CREATIE VAN GOERING. Hitiers eenige vrees was, dat ..een vuil zwijn als Chamberlain" weer mei een vredesvoorstel zou komen. In dat p.ezM zou hij hem ,,van de trap schop pen" Staatslieden als Daladier noemde Hitier „nietige wormen". Aan het slot van het meest merkwaardige stuk van staatsmanswijsheid ooit verkondigd staat opgeteekend, dat Goering van blijdschap op tafel sprong en danste „als een wilde". Geen andere keusl ze rede wekt den Indruk, dat Hit sten aanzien van Polen door duivel- •i n waanzin bezeten was. Hij ver- lo ek zich met Djengis Khan, die ook ik ioenen vrouwen en kinderen ver- gd had en nochtans in de geschie- voortleeft als een groot staats- „Wat de West-Europeesche bescha- van mij denkt, doet er niet toe: al iedereen neerschieten, die maar woord van critiek heeft", zeide de Jthrer". s de twee belangrijkste redenen om aanval niet uit te stellen, noemde :r: zijn eigen persoon en Musso- 5 Alles hangt af van mijn eigen be- want waarschijnlijk zal nooit iemand het vertrouwen van üet ipsche volk hebben zooals ik. Er zal ajjrschijnlijk in de toekomst nooit meer man opstaan met meer autoriteit r ik. 31 in bestaan is daarom een factor van ipte waarde, maar het kan elk oogen ul bedreigd worden door ecg misda- p r of een idioot", vendien vreesde Hitier niet langer enkele ajren meer te zullen leven, m.Fuehrer" was er van overtuigd, [s'wanneer iets met Mussolini ge- de, Italië van de As zou afvallen. wist hij. dat de welwillende neu- teit van Spanje slechts afhing van qfcco. gewezen te hebben op het ontbre- van besluitvaardige politici in En- ejnd en Frankrijk en de gunstige po- '3ke situatie, ging hij verder: „Voor Is het gemakkelijk een beslissing jsemen. Wij hebben niets te verliezen kunnen alleen iets winnen. Onze l^omisehe situatie is zoo, dat wij het langer dan een paar laren kunnen 3p ouden. Wij hebben geen andere keus ;i| te handelen/' RISICO NEMEN. u tier ging uitvoerig den toestand in :land. Frankrijk, het Middellandsche ebied, den Balkan en Turkije na en JJ$ludeerde, dat alles in het voordeel Duitschland was, doch dat deze I' deelen na twee, drie jaren met slzouden bestaan. Wij moeten het zonder aarzelen nemen. Ik heb risico's genomen, in de overtui- dat ik zou slagen", tier wees op de zwakte van Enge- en Frankrijk en was van meening, zij geen risico's zouden aanvaar- Dan sprak Hitler over het pas ge- accoord met Moskou en zeide: ben alleen nog maar bang, dat op laatste oogenblik nog een of ande- ai.Schweinhund" zal komen met een bi stel tot bemiddeling, ui bUNLEIDING tot den oorlog. tier zeide voorts: „Ik zal een pro- ndistische aanleiding tot den oorlog voor Maandagavond. HILVERSUM I. 301 M. 5.01 Jean Cyrano zingt. 5.15 Voor de rijpere jeugd. >.40 Jan Corduwener non-stop. Nieuwsberichten. .30 Chris Braam en Francois Bougenon. .01 Nederland Herrijst. .15 Vaudeville Orkest. De stem der bondgenooten. The Novelty Serenaders. L45 Solospel en zang. 1.15 Mensch en Maatschappij. .30 Componist van de week. .01 Nieuwsberichten. .15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. .01 Nieuwsberichten. .30 Werken van Edward Ger man. Cantabile-Septet. 30 Programma Ned. Strijdkr. 01 Sylvestre-Trio. .30 Landbouwpraatje. .45 Kamerorkest. .45 Avondwijding. —$.01 Nieuwsberichten. -P.20 Sem Nijveen Swingkwartet. 1.45 Gramofoonmuziek. iCt! maken; onverschillig of die waar Is of niet. Den winnaar zal niet gevraagd worden of hij de waarheid sprak. Als men een oorlog begint, doet bet recht niet terzake maar alleen de overwin ning. Ik eisch meedoogenloosheid. bru taal geweld en uiterste gestrengheid", EN NU DE NIET-OFFICIEELE TEKST t Het plan om de wereld te verdeelen. De officleele tekst van Hitlers rede is gekuischt van allerlei krachttermen eu scheldwoorden, die wel in de losse aan- teekeningen voorkomen en die een ont stellend licht werpen op de gangsterach tige wijze, waarop de hoogste Europee- sche en Duitsche belangen la Hitiers vertrek werden behandeld. Daar het Hitier gebleken was. dat Ja pan niet aan de zijde van Duitschland wilde strijden zonder bepaalde voor waarden en Mussolini bedreigd werd door een „zwakzinnigen koning en een verraderlijken schurk van een kroon prins" besloot Hitler met Stalin in zee te gaan. „Er zijn slechts drie groote staatslieden in de wereld", aldus ver klaarde Hitier. „.dat zijn Stalin, ik ze!f en Mussolini. Binnen enkele weken zal ik Stalin op de gemeenschappelijke Duitsch-Russische grens de hand druk ken en met hem zal ik overgaan tot het verdeelen van de wereld. Voorts had Hitler in deze toespraak nog het vol gende gezegd: „Ik heb naar het Oos ten alleen mijn doodskop-eenheden ge zonden. met het bevel zonder medelij den alle mannen, vrouwen en kinderen van het Poolsche ras of taal te doo- den. Alleen op deze wijze kunnen wU de „Lebensraum" verkrijgen, welke wij noodig hebben. Polen zal ontvolkt er. gekoloniseerd worden door Duitschers. Na den dood van Stalin hij is thar.s ernstig ziek zullen wij de Sowjet- Unie verpletteren." Hitier noemde De Ministers van Justitie. Handel en Nijverheid, Landbouw. Vissche- rfl en Voedselvoorziening. Finan ciën en Sociale Zaken roepen de geheeie bevolking op om den gif- handel te bestrijden. „Moet Mevrouw soms nog japonnen?" „Stil, Mijnheerspreek niet zoo hard." „Zeker, dame,.... zónder bonnen! Maar U weet 't: 'k kocht het zivart!" Heeft Mijnheer soms nog wat noodig? 'k Heb er weer wat van opgedaan! Bonnen? Nee, da's overbodig.... 't Komt U op een knaak te staan!" Zwarte pieten.... hooge prijzen! Dwaze klanten koopen grif en verspreiden op die wijze in ons volksbestaan hetgif Wil men U dus nog verleiden zwart te koopen, weet dan goed: dat g' een deel onttrekt, gij béiden, aan óns distributiegoedi Laat het gif niet slechts verhuizen.,., van de toonbank naar de straat, van de winkels, naar de huizen! Gif blijft gif! En.... gif dat schaadtf Helpt dien handel mee bestrijden door uw daad en door Uw woord en Uw Vaderland bevrijden van een kwaad van 't ergste soort! UITKIJK. Verklaring van Soetan Siarir Poolsche uniform beschikte om Polen aan te vallen. „Het doet er niets toe", aldus Hitier, „wat de wereld denkt, want de wereld gelooft alleen in het succes". Gisterenmorgen is de Nationale Conven tie der Indonesische „republiek" geopend, welke gebeurtenis als de belangrijkste ...wv. tIlfVIltuvwordt beschouwd sinds de revolutie be- Chamberiain een „vuil varken" en zei- Soetan Sjarir legde de volgende verklaring af. de, dat hij over enkele compagnieën in „De tegenwoordige omstandigheden] de dood van een natie onder het oog zijn uitermate moeilijk en ik bemeik zien lk weet. dat er oorlog is in Soe- dikwijls, dat vele menschen de wau-1 rabaja, Semarang en op andere plaat- hoop nabij zijn. Ons volk is in een po- sen, maar wij moeten onze houding niet sltie gekomen, waarin zij het leven of laten beïnvloeden door de omstandig heden. Terwijl ik eerbied heb voor ben die hun leven hebben opgeofferd, moet ik verklaren, dat de leiding van het land in handen van de regeering moet berusten. De regeering zal het pro gramma leiden, dat wij moeten volgen. Onze positie is sterk, ondanks de om standigheden en wij zijn van mcenjng, dat wij ons niet door andere groepen in een richting laten dringen, die wij niet inwillen". Volgens sommige waarnemers slaat de laatste zinsnede uit deze verklaring op de pogingen van Britsche en Neder- Ianusche zijde om een accoord te berei ken. Op de conventie is een resolutie voor gesteld om te protesteeren tegen de aanwezigheid xan het Britsche leger op Java en om voor te stellen, dat dit le ger door een gemeenschappelijke Austra lische en Amerikaansche macht vervan gen wordt. RADIOSTATIONS VAN DJOKJAKARTA EN SOERAKARTA AANGEVALLEN MET RAKETBOMMEN. Vier „Rocket-firing" Mosquito's heb ben gisteren het radiostation van Djok jakarta aangevallen en zoo een eind gemaakt aan de oorlogsophitsing, die dit station de laatste weken heeft uit gezonden. Ieder doel werd door twee Mosquito's aangevallen, die elk bewa pend waren met acht raketbommen. De bemanning van een aantal Mosquito's, die gebouwen in Soerakarta hebben beschoten, deelde mee. dat zij van een hoogte van 2000 voet hun raketten af schoten en konden nagaan, dat negen van de zestien voltreffers waren. Er braken geen branden uit, en het radio station „Pylon" stond nog steeds over eind toen de vliegtuigen vertrokken. Tevoren hadden vliegtuigen pam fletten uitgestrooi hoven Soerakarta en Djokjakarta waarin de bevolking werd gewaarschuwd de steden te verlaten, omdat de raliostations gebombardeerd zouden worden. Het radiostation van J Soerakarta gaf de order uit, dat de De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" verneemt uit goede bron dat „Frankrijk de Spaansche republikeinsche regeering in Mexico-City binnen enkele dagen erkennen zal". Er staat dus een volledige breuk met Franco voor de deur. Volgens de „New York Herald Tri-i dat Franco er ernstg over dacht een bune" blijkt uit de zeer vertrouwelijke correspondentie van Franco. Hitier en Mussolini, welke zich in het.bezir be vindt van het Amerikaansche ministe rie vau buitenlandsche zaken, dat er e^n zeer nauwe samenwerking tusschen r.et Spanje van Gen. Franco en de As heeft besta:n Uit den inhoud der brieven zou blijken, dat de redenen, waarom Spanje niet aan het Europee- sche conflict heeft deelgenomen, de volgende geweest zijn: de economi sche pressie van de geallieerden en de door den burgeroor log veroorzaakte zwakte van het land, wat betreft menschen. industrie en landbouw. Toch laten de brie ven er weinig twij fel over bestaan. DE GAULLE bondgenootschap met Duitschland en Ita lië te sluiten, uit de brieven blijkt voor al de nauwe relatie van den gewezen Spaanschen leider met Hitler en Mus solini. In gezaghebbende kringen in Wash ington neemt men aan, dat deze docu menten een belangrijken invloed zulien hebben op de toekomstige relaties met Madrid. In dit verband wijst men op den sterken aandrang, welke reeds door de Ver. Staten is aangewend om te ko men tot het verbreken van de diploma tieke relaties met Spanje, vooral door de Zuid-Amerikaansche Staten. Volgens de „New York Herald Tribune" zou het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken een plan overwegen voor liet verbreken van de diplomatie ke relaties met Spanje, hetgeen dan te gelijkertijd zou geschieden door de Ver. Staten en Frankrijk; dit zou aldus neemt men aan Engeland er toe brengen eenzelfde beslissing te ne men. Het Amerikaansche plan zou ook economische sancties tegen he Spanje van Franco beoogen. Anoniem (3 E anonieme briefschrijver is een on- genoode gast. Maar hij komt. Soms zie je hem in geen tijden en dan ver schijnt hij weer een paar dagen achter elkaar. Hij weet de weg te vinden naar elk politiebureau, naar iedere redactie- tafel en naar elk huis. Het zijn niet de menschen die in een briefje vertellen: „Mijnheer, ik woon op de Piet Paaltjesstraat no. 7, ze schrd- ven altijd mijn naam verkeerd, en dan heef kalm onderteekend: „Een lezer van uw biad". De vuile anoniemschrljvers, dat zijn degenen, die in een brief allerlei be schuldigingen uiten, allerlei verdacht makingen produceeren, zonder dat zij daaronder hun naam durven zetten. Wanneer het hen werkelijk om Je waarheid te doen is. wanneer het hen gaat om het recht, dan moeten zU hun naam noemen, dan kan de zaak onder zocht, besproken en beoordeeld wor den. Dan kan de belasterde zich ver dedigen en de dikwijls uit hun verband gerukte en verwrongen feiten kunnen io ware gedaante te voorschijn komen. Anoniem schrijven is nutteloos want een dergelijk schrijven biedt geen en kel houvast. Het is bovendien laf. want ais men het recht en de waarheid aa.i zijp kant heeft, waarvoor behoeft men dan te vreezen? Schrijf nooit anoniem. Gij onteert er uzeit mee. maar gij kunt er ook veel orgeluk mee stichten, veel arbeid af breken en huigezinnen ten gronde rich ten. pamfletten moesten worden verzameld en deelde mede, dat zij otn 9.00 uur de uitzendingen zouden hervatten. Sinds dien is het station echter niet meer ia de aether geweest. Op het radiostation van Djokjakarta werden dertien raket- bommen geplaatst Volgens Noel Buckley is de vernieti ging van de beide radio-zendstation# gevolgd op vele beroepen, die op Soe- karno en zUn „kabinet" gedaan zijn om de ophitsende uitzendingen van deze stations te doen staken. OFFICIEEL GEALLIEERD COMMUNIOUE OVER DEN MOORD OP NEDERLANDSCHE VROUWEN. Volgens het laatste communiqué van het geallieerde hoofdkwartier te Bata via zijn een aantal vrouwen en kindo ren door Indonesiërs, die „een beest achtige en wilde" aanval deden op een Rapwikamp te Ambarawa. vermoord. Het communiqué meldt verder, dat on geveer twintig met geweren, pistolen en zwaarden bewapende Indonesiërs aan den achterkant door de omheining dron gen. Zij vleien geen bewapende Neder- landsche mannen aan. maar vermoord den in koelen bloede een aantal Neder- landsche vrouwen en kinderen, die uiter aard geen verdedigingsmiddelen had den. Het communiqué van het geallieerde hoofdkwartier te Batavia van gisteren verklaart, dat de Indonesiërs hebben getracht met behulp van 200 kleine vaar tuigen een landing uit te voeren aan den oever van het meer bij Ambarawa. waar geallieerde troepen de evacué't uit het platgebrande kamp bescherm den. De gevechten namen in hevigheid toe. Na de landing hebben de Indone siërs de nabijgelegen gevangenis bezet, waar zij door tanks en artillerie weer uit verdreven zijn. In Ambarawa wordt nog steeds ge vochten, voornamelijk in den omtrek van het meer en het centrum van de plaats. Er zijn Britsche versterkingen aangekomen, nadat Indonesiërs aan de Oostelijke en westelijke oever van het meer geland waren. Vliegtiugen uit Ba tavia vielen met succes een aantal boo ten op het meer aan. Een Thunderbolt werd neergeschoten, waarschijnlijk is do piloot om het leven gekomen. Ook in Semarang zijn de Britsche troepen nog steeds bezig de stad van den vijand te zuiveren. De Indonesiër# verzetten zich hevig en gebruiken mor tieren. In het algemeen kan men zeg gen. dat de Britten de zaak in handen hebben. Dj» stad zelf heeft echter zwaar geleden. BESPREKINGEN OVER AMBONNEESCHE TROEPEN OP JAVA DUREN NOG VOORT. Naar uit gezaghebbende Nederland- sche kringen wordt vernomen is er geen sprake van. dat de Ambonneesche en Menadoneesche troepen van het Ned.- Indische leger van Java zullen worden verwijderd. Tijdens een interview heeft adm. Helfrich verklaard, dat inzake do toekomstige activiteit van deze troepen nog besprekingen gaande zijn en dat het inmiddels beter zou zijn om niet te spreken van de terugtrekking, doch van de hergroepeering van de Ned.-Indische troepen in het algemeen. Adm. Hel frich wees er voorts op, dat de Brit sche militaire atuoriteiten tegenover hem de gevechtskwaliteiten van do Ainbonneezen en Menadoneezen haddoo

De Burcht | 1945 | | pagina 8