Nederland. R.K. Middenstandsbond Ui Haafiitm'ö diace&i. bijeen .Am Potzdammer Platz en liet proces te Neurenberg ïYletwi' DE EEN NA DEN ANDER komen onze katholieke organisaties in zeer actieve vergaderingen bijeen om hun standpunt te bepalen, en een principiëele beslissing te nemen over de komende opbouw van de maatschappij en het herstel van het bedrijfsleven. Ook de Midden standsbond sprak zich duidelijk uit over de noodzakelijkheid van een principiëele vakorganisatie, en deze uitspraak werd nog eens door den Bisschop persoonlijk en ondubbelzinnig onderstreept. De buitengewoon druk-be- zochte vergadering „op zoo'n groote toeloop hadden we niet gerekend" heeft zich voor eerst beziggehouden met de re organisatieplannen. Reorganisatie. Nu kwamen de reorganisatie plannen ter taicl. Deze zijn reeus in uen oonog voorbereid en nu in uen punten neergelegd als grondslag, waarop de sia- tuien en het regiement zullen worden opgebouwd. Het be- langrijKSte uit deze piannen is, dat de middenstander dan per soonlijk lid wordt van de eene organisatie, de N. R. K. M. Daardoor komt een wederzijds verplicht lidmaatschap én van srands-, én van vakverbond te vervallen. De leden zullen dus plaatselijk en landelijk worden ondergebracht naar het vakver- band, en tevens plaatselijk en diocesaan naar het scanasver- band. De ééne organisatie be hartigt de belangen van beide groepen. Verder wordt in dit rapport de taak van landelijke en dio cesane leidingen nader bepaald en voorgesteld de kadervorming energiek ter hand te nemen, liet taaiste punt uit dit belang rijke rapport bracht de meeste discussie. Daar wordt namelijk in voorgesteld de wetgevende instantie der N. R. K. M. te doen bestaan uit een vergade ring. waarin op doelmatige v. iize zijn afgevaardigd de dio cesane organen, de landelijke vakorganen en de groote ste den. De afgevaardigden van het platteland meenden, dat niet alleen de groote steden, maar cok het platteland een derge- lrk-e bijzondere vertegenwoor diging verdient.- Deze meening werd niet gedeeld door den wnd. bondsvoorzitter. Tenslotte nam de vergadering het voorstel van den wnd. bondsvoorzitter aan, dit punt ir ongewijzigde tekst te hand haven. met de nadrukkelijke verzekering, dat het hoofdbe stuur rekening zal houden met de gemaakte opmerkingen. Rede Mr. Kortenhorst. Om twee uur werd mgr. Hui- bers met groot enthousiasme door de aanwezigen verwel komd, wat nog nader tot uit drukking werd gebracht door c'en wnd. voorzitter. Daarna kreeg mr. Kortenhorst het woord. Deze begon zijn inleiding met een overzicht van de ontwik keling van de sociale en eco nomische organisatie in en na den oorlog. Spreker schilderde den geest van herstel en ver nieuwing. die tegen de ver- wachtingeh uit de oorlogsjaren in. een onbegrijpelijke een- heiasstreven inhoudt. Reeus tijdens den oorlog kwam de Stichting van den Arbeid tot stand en het is een feit, dat de stakingen in de mijnen en in Rotterdam hebben geleerd, dat de Stichting van den Arbeid, opgebouwd op principieele or ganisaties, volledig recht van bestaan heeft. Na eenige aar zeling werd dit ook door de Regeering ingezien. Toch zijn er, ook onder de katholieke middenstanders, ve len, die voorstanders zijn van eenheid op het gebied der so ciale en economische organisa ties. De commissie Wolterson is daar niet vreemd aan. De eenheid in organisatie door deze commissie gebracht wil men niet verloren zien gaan. Ook wij katholieken, zei mr. Korten horst, hunkeren naar eenheid, we moeten echter de werkelijk heid niet uit het oog verliezen. En deze leert ons, dat er op belangrijke punten verschil van opvatting bestaat, omdat we in ons land verschil van levensbeschouwing ken nen. Toegeven aar het een- htidsstreven, zonder deze ver scheidenheid te erkennen, is toegeven aan een neutrale geest, die heidensch is. al noemt men hem wel eens humanistisch. Het is duidelijk, dat de Re geering de in den oorlog ont stane organisatievorm der mid denstanders niet kan loslaten, wil zij een groote verwarring vermijden. De Regeering is echter blijkbaar ook wel de neening toegedaan, dat deze wijze van organisatie onjuist is. In plaats van de horizontale organisatievorm van de com missie Wolterspm heeft zij een verticale organisatievorm op het oog met een sociale en een e-conomische taak. Daardoor zouden de Rijksbureaux verval len en de vakgenooten de zaak zelf in handen nemen. Hoe is daartegenover nu de houding van de katholieken? In de encycliek Quadragesimo Anno spreekt Paus Pius XI over het ideaal der publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De Paus noemt de principieele vak organisatie echter als de weg bereiders voor deze organi satie. Wij kunnen alleen ver trouwen hebben in wegberei ders uit eigen midden, zouden wij dan op dit belangrijk oogen- blik de door den Paus gewezen taak der principieele organisa ties ontkennen? De publiekrech telijke bedrijfsorganisatie is reeds vijftig jaar geleden door de katholieken gepropageerd en voorbereid en zouden we ons nu terug moeten trekken? Het is ons lang niet onverschil lig hoe zich deze organisaties verder zullen ontwikkelen en yvelke plaats wij daarin zullen innemen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze organisa ties weinig meer zullen worden aan filialen van de staat en dat gaat lijnrecht in tegen onze opvattingen. Spreker noemde nog tal van voorbeelden waar uit bleek, dat het voor ons als katholieken van groote beteeke- nis is, hoe ook economische problemen worden opgelost. Juist nu er plannen bestaan alle katholieke sociale organisaties in een katholiek Centraal Bu reau voor den Arbeid te ver eenigen. waarin alle kracthten worden samengebundeld, mag de katholieke middenstand niet ontbreken. Gemeenschapsmenschen maar ook persoonlijkheden. Onder groote spanning in de vergadering nam mgr. Huibers het woord. De bisschop sprak er zij ft r> U herinnert zich Lindley Frazer? Hoe dikwijls heeft hij ons 's avonds voor de En- geische radio vermaakt met zijn geestige tooneeltjes die hij fantaseerde en welke hij liet spelen in een café „Am Potz dammer Platz". Het waren Hans Fritsche, de rechterhand van Goebbels, en Hans Krut. De werkelijke Hans Fritsche heeft thans aan zijn verdedi ger meedgedeeld dat hij „zich moreel schuldig gevoelt" om dat hij zijn krachten ter be schikking heeft gesteld van het Nazi-systeem. Wie volgt? vreugde over uit in het midden te zijn van de katholieke mid denstanders uit zijn diocees. Dankbaarheid vervult ons hart, vervolgde de bisschop, voor uw medeleven, uw steun en uw volgzaamheid in de oorlogs jaren. Thans dragen wij de groote verantwoordelijkheid onze zienswijze uit te dragen en onze kracht nu te geven voor het welzijn van hét geheele volk. Het zal van ons afhangen of ons volk in de toekomst chris telijk of heidensch zal zijn. Welk een heerlijk voorbeeld hebben in de oorlogsjaren de katholieke arbeiders gegeven in het verzet. Een voorbeeld mo gelijk door de kracht der ka tholieke organisaties. En zou den we dan nu bij den opbouw cie kracht kunnen missen? De middenstander is heel wat moei lijker te organiseeren. Schijn baar tegenstrijdige belangen houden hen soms uiteen. De katholieke organisaties zijn echter van groot belang, ook wanneer de publiekrechten!ke bedrijfsorganisaties een feit zullen zijn. Men spreekt van personalistisch socialisme. En dat is prachtig. We zijn ge meenschapsmenschen, maar als persoonlijkheden. Zoo zijn we door God geschapen. Zoo moe ten wij met onze katholieke principes als katholieke per soonlijkheden het gemeen schapsleven doordringen. Het is de wensch van alle Neder- andsche bisschoppen, dat de Ingez. Med. katholieke vak. en standsorga- nisaties volledig zullen herrij - zijn. aangepast aan de nieuwe tijden. Het zou in de geschiedenis ais een onvergeeflijk verzuim wor- 1 den opgeteekend, als we nu op zcuden geven wat in het verzet onze grootste kracht was: de katholieke organisaties. Laat men ons niet verwijzen naar andere landen, waar een der gelijke eenheid wel bestaat. Wij danken God dat wij door onze Katholieke organisaties nu ge spaard worden voor toestanden, zooals die eenheid in die landen heeft doen ontstaan. Baron van Tuyll van Scrooskcrken heeft gisteren zijn werkzaamheden aangevangen te Nenrcnberg in een vertrek dat men kan noemen „de kamer der kleine volkeren". Luxembourg is vertegenwoordigd door een professor uit Brussel, terwijl Be'g-të's vertegenwoordiging nog niet aan wezig is. Baron van Tuyll heeft aan een journalist van het A.N.P, en kele mededeelingen gedaan over zijn werkzaamheden en daarbij ook zijn critiek niet verborgen gehouden. „Wij zijn hier om de Neder- Iandscne oeïangen bij het proces te behartigen', zei hij. „Mijn meening is dat misdagen, me «oor de beschuldigden tegen Neueriand zijn begaan, in de aanklacht niet voldoende tot hun recht komen. Wij hopen er in te zuilen siagen den aan klacht aan te vullen opdat daaruit zal blijken dat ons land behoort tot die weike den zwaars.en druk hebben onder vonden". Vérder heeft het nogal en kele moeilijkheden gegeven voor Nederland tenminste ■eenigszins aan zijn recht toe kwam om ook het zijne bij te dragen tot de aanklacht. Mo menteel is het zoo dat wij in verbinding staan met den Fran- schen aanklager Francois de Menthon die bereid was ook Nederlandsche belangen te be hartigen. Baron Van Tuyli is dan ook tnan^ formeel toegevoegd aan den Franschen aanklager. Welke misdaden, in Neder land gepleegd, komen in aanmerking? Wij hebben gevraagd welke in Nederland begane oorlogs misdaden in aanmerking ko men om te worden aangevoerd als aanvulling der aanklacht. Deze aanvulling is. naar Van Tuyll ons mededeelde, tijdens den geheelen duur van het pro ces mogelijk. Ten behoeve van de aanvulling stelt Van Tuyll rapporten op over de verstik king in het vrouwenkamp van Vught. Hij wil ook een alge meen beeld geven van de furil- leeringen, die in Nederland zoo veel hebben plaats gehad. Voorts zal hij materiaal depo- neeren over de verwoesting der havens en over de plunderin gen, Wat dit laatste betreft zal de unieke leegrooving van Arn hem voorop staan en als bewijs stukken heeft Van Tuyll een serie clandestiene foto's van dezen rooftocht medegebracht. Zij zijn gemaakt door den Am- hemschen fotograaf P. J. de Booys in een vermomming van waterleidingman en zij toonen de Duitschers bij het leegslee- pen van huizen. Putten en Christiansen. „Zal 'ook het drama van Put ten worden aangevoerd?" zoo vroegen wij. „Neen", was het antwoord, „die komt voor rekening van Christiansen, die in Nederland zelf berecht zal worden. Hij zou daartoe de vorige week naar Nederland worden overge bracht." Van Tuyll deelde voorts me de dat het rapport-Trip om trent de plundering van ons land thans bij den Amerikaan- schen aanklager in behande ling is. Beklaagden hebben het te gemakkelijk. Met betrekking tot het pro ces zelf, sprak Van Tuyll er zijn afkeuring over uit, dat de be schuldigden in de zaal gelegen heid hebben vrijelijk mei elkaar te spreken. Naar zijn meening zouden de zetels van alle be schuldigden streng gescheiden moeten blijven. De gestolen De nasporingen naar de verdwenen schroeflooze „Gloster meteor" ziin tot in Frankrijk uitgebreid. De vierentwintig-jarige piloot John Adam. die in het besturen van schroef looze vliegtuigen is opge leid. werd Woensdag avond op het R.A.F.- vliegveld. te Mol es worth als „vermoedelijk ver mist" beschouwd. Vol gens krantenberichten zou hii de bestuurder ge weest kunnen ziin van de verdwenen machine. Het ministerie van Lucht vaart heeft toegegeven, dat het toestel door een onbevoegd persoon is weggevlogen. Men denkt overigens aan de moge lijkheid. dat het toestel, dat in zuidwestelijke richting zou ziin verdwe nen. in den Atlantischen Oceaan gestort kan zijn. QFF1C1EELE BONNENLIJSf Van 25 Nov. t/m 8 Dec. 1945) Elk der volgende bonnen!' geeft recht op het koopen van e Bonkaarten KA, KB. KC 513, ?O0 t/m 306 800 gr. brood 200 gr. bloem 400 gr. suiker 100 gr. suiker 125 gr. boter 200 gr. margarine 100 gr. vet 200 gr. kaas 150 gr. vleesch 2 kg. aardappelen^ 400 gr. brood 2 liter melk 314 liter melk 1 kg. aardappelen 07 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 b 21 b 22 a 23 b23 c23 fc 24 Bonkaarten KB. KE 513. 400 401' 800 gr. brood 402 403 200 gr. bloem 404 250 gr. rijst of kindermeel 405 500 gr. suiker 406 joo gr. suiker 407 250 gr. boter 408 125 gr. margarine 409 200 gr. kaas 410 6 liter melk 411 150 gr. vleesch 412 1 kg. aardappelelf11 rl 21 d 22 400 gr. brood 1 e21 250 gr. rijst of b kindermeel Tabakskaarten enz. T 01 2 rantsoenen tabaksarti keien (geen import-cigaretten) V 01 100 gram chocolade o: suikerwerken X 01 2 rantsoenen tabaksarti- kelen (geen import-cigaretten) De bonnen voor vleesch. melk en aardappelen zijn geldig tol 5 en met Zaterdag 1 Dec. a.s. Ditmaal ontvangen personen,) van 4 jaar en ouder wederom'' 1 kg. aardappelen per week j meer. Deze extra hoeveelheid j an een kilogram per persoon, is bestemd om een voorraad ten vormen. Men beware derhalve)!] deze kilogram aardappelen. Voor de week van 2 t/m i Dec. a.s. zullen nog bonnen wor. den aanggwezen voor vleesch, melk. aardappelen, bloem, bis- cuits. zout. peulvruchten, tabakp en versnaperingen. De bonnen 165 en 259 voorla 100 gram vleesch extra, dien reeds eerder werden aangewe-fu zen, blijven geldig tot 1 Dec, DE INBESLAGGENOMEN RADIOTOESTELLEN. De Duitschers hebben van de1 1.200.000 ingeschreven radio-1 toestellen in Nederland eD] 825.00 in beslag genomen. Vele toestellen waren evenwel on bruikbaar of ou-derwetsch. On-|2 peveer 300.000 van de beste toe- s-tellen werden naar Duitschland vervoerd, terwijl de rest in Ne derland b'eef opg-eslagen. Naar wij thans vememen{< waren er te Rotterdam 80 90.000 toestellen bewaard ge-L bleven, echter onder zeer on- gunstige condities. Bovendien j werd er veel schade toegebrachtf door de Duitschers, die aller hande onderdeelen kon-den ge- bruiken. In Amsterdam, Breda.11 Zaandam en Utrecht zijn a!11 60.000 toestellen aan de eige naars terussgegven. maar biina a'de toestellen waren zonder lamoen, omdat deze er uit ge haald waren. Inlichtingen aangaande het teruggeven van radiotoestellen, worden verstrekt door een spe ciale af-deeling van de P. T. T, Lange Voorbout 16, Den Haag.

De Burcht | 1945 | | pagina 2