Wij waren, wij zijn, wij blijven bereid tot samenwerking WERKLIEDENVERBOND BIJEEN Radioprogramma n. ciaal gela- rthur ieele idio-j andaj „Ons Katholieke, arbeidende volk heeft in volle vrij heid uit diepe overtui eins: gekozen vóór de confes- sioneele. de katholieke arbeidersbeweging". ie in; lie^-steren heeft in het Gemeen schansoord ..Drakenburg" bij Ver"jversum het R.K Werkliedenverbond haar eerste, igroote vi0_ tendering gehouden. rt inl verbondsvoorzitter, de A. C. de Bruin hield daar- '•"ien rede waarin geen enkel 'r"e' leem van de arbeidersbe- lemg en het organisatiele- [uit den weg werd gegaan, elgiëler en klaar werd het ka- v m jeke standpunt gemarkeerd r0,0.'; iedere arbeider in Neder- iruis t weet wat hij thans aan katholieke collega's en hun oode Inisaties heeft voor het cno- ten naar een algeheele iddel kieuwing van het sociale, van" economische en het mo- dmi-e leven. ngs- ok werd bii deze gel eren- 's 1 in tegenwoordigheid van Aartsbisschop, eerbiedige Ie gebracht aan hen, die voor Dep-1 katholieke overtuiging fas- het Duitsche geweld wa- gesneuveld, terwijl de isbisschop namens het ge- e Nederlandsche E Disco de katholieke arbeiders en leiders dankte voor hun van aige houding en hun verzet een eerste signaal was voor uenliike bestrijding van het onaal-soeialisme. e heer de Bruin begon met ip te wijzen dat binnenkort jen boek, getiteld: „De ka- ieke arbeidersbeweging in ogstijd" zal verschijnen en ran- cmd de rang De verzorging van de mate- rieele positie van de arbeiders nam aanstonds een groot deel van het werk der beweging in beslag. De beweging was herbegon nen. Zii groeide: zij groeide hoorbaar! Zü hernam haar leidende po sitie in de riien van het Neder landsche volk. Het vertrouwen in baar bleek ongeschokt. Eenheidsstreven. Dat ons volk last zou onder vinden van een geiijkschakelend eenheidsstreven, behoett niet te verwonderen. De eenheidsge dachte, geldende voor men- schen en volken, is op zichzelf beschouwd, een ideale gedachte. De verwezenlijking van. die ideale gedachte eischt ideale menschen. Nu laat zich verklaren, dat zij. die de oogen sluiten vóór, aan wel zich ontrekken aan de werkelijkheid, de mogelijkheid van verwezenlijking van dat ideaal zelf thans aanwezig ach ten. tntusschen moet de vraag worden gesteld: heeft de oorlog de menschen beter gemaakt? Heeft de oorlog fundamenteele alles wat tijdens de onderscheidingen in ons volk 1 i i AnfTjamntYirl? AAlin r»ol -i AT. jtting is gepasseerd zal ien openbaar gemaakt. Iet was een Judas die onze zijn eging verried en alle in- ftingen verstrekte om zelf, 7/ belooning bezit te nemen heel ons organisatie-appa- en van al haar, in tal van in, met dubbeltjes bijeen laarde bezittingen. zun flets is onbeproefd gelaten de zielen te stelen. Er is aaid en gedreigd, niets p. Onze mannen en vrou- 1 waren katholiek, waren aar katholiek geschoold en aald. Elke poging om hen illig te maken, dat stond r ons vast, en kon jegens de choppen worden verklaard, st mislukken. amer weer kwam het bo- natuurliike vertrouwen ons ken, het vertrouwen n.l., uiteindelijk het recht moest zou zegevieren. Dan gingen harten omhoog, dan zag i weer de vrije toekomst ijzen uit een materieel ver- isde wereld. aarmede is tevens het ver en karakter en de dienst- rheid onzer beweging aan- uid. Wij zaten niet stil. Het is in 's lands belang van eenige beteekenis op te merken, dat organisaties, welke vóór den oorlog een, zij het socialistisch beginsel, als grondslag van haar werk aanvaardden, thans, toegevende aan de waan van den dag, naar het schijnt tot opportunisme haar toevlucht nemen in de o.i. ongerijmde hoop. zoowel met communisten als met andere extremisten in één organisatie blijvend tot een accoord te kunnen komen en vruchtbaar te kunnen werken. Het Katholieke standpunt. Tot goed begrip en opdat ook hardhoorenden het goed zullen verstaan, verklaren wij, na de zoo juist gegeven motiveeri^ nog eens klaar en overluid: ons katholieke arbeidende volk heeft in volle vrijheid, uit die pe overtuiging gekozen vóór de confessioneele, de katholieke arbeidersbeweging. 93 procent van het ledental, zooals het was bij de opheffing, is wederom bereikt, het oude ledental zal waarschijnlijk spoedig be langrijk worden overtroffen. Wij waren, wij zijn, wij blij ven, bereid tot federatieve sa menwerking met de andere deelen van de Nederlandsche bonafide arbeidsbeweging, on der conditie, dat men zulks re delijk mogelijk maakt. Een van de eerste voorwaar den voor die samenwerking is, dat de samenwerkende organi saties eikaars zelfstandigheid en beginselen niet alleen met woorden, doch metterdaad eer biedigen en men moet daarvan loyaal en royaal de consequen ties durven en willen aanvaar den op nationaal, zoowel als op internationaal gebied. Hetgeen gemeenschappelijk kan geschieden, zal ook geza menlijk dienen te geschieden. We komen hierop morgen nader terug. )e vrede is gekomen. De be- ;ing, hoewel formeel opge- en, heeft in oorlogstijd met gezeten. Zij heeft, alle oor- iverschijnselen volgend, een instructie van onze organi- e voorbereid. Zij heeft be- lehtend medegewerkt aan de ■standkoming van de stich- z van den arbeid, ijf jaren nazi-terreur heeft geest van ons volk niet on- jgetast gelaten, ge- laar, het is gelukt, dank zij rp" solidariteit in eigen kring,' ik zij de groote ijver van zenden. Honderden advie- werden gegeven, tal van irloopige beslissingen geno- n. lie pe raad van vakcentralen d aan het licht. )e stichting van den arbeid am tot stand. )e raad van overleg, het or- in deF nationale katholieke iale organisaties hernam t, in oorlogstijd (feitelijk it), onderbroken werkzaam- len. Aan de reorganisatie der be ne- teing werd verder aandacht schonken. opgeruimd? Wie zal, nuchter oordeelend, die vragen bevesti gend beantwoorden? Doch dan is bedoeld eenheidstreven, al thans voor dezen tijd, on-we- zenlijk en on-waarachtig, dan is het toegeven aan zulk een eenheidsstreven funest voor land en volk. Ons land, heeft vooral nu behoefte aan krach tige beproefde beginselen, aan bewust uit beginselen levende menschen, aan op beginselen steunende daden. Het waren de Katholieke beginselen, welke ons leidden in critieke tijden, het zijn diezelfde beginselen, welke ons leiden zullen bij ons werk, gericht op den komenden tijd. Het gaat niet alleen om materiëele belangen. Bovendien, en dat wordt vaak uit het oog verloren, de katho liek, die zich bij de katholieke werkgevers-, middenstanders-, boeren- of arbeidersbeweging aansluit, sluit zich niet uitslui tend aan ter verdediging van zijn materieele belangen, doch met prof. Kors weet hij, dat de wereïd beroerd wordt door grootere, gewichtiger vraag stukken als daar zijnde ver houding van individu en ge meenschap, persoonlijkheids- waarde en menschelijke vrij heid. met een daaraan beant woordende redelijke gebonden heid, zedelijkheid, voor zoover zij bij uitstek 't gemeenschaps leven raakt, in huwelijksleven en openbare levenshouding, ge boorte-beperking en rasverbe tering, de hooge waarden van het gezinsleven, verhouding van economie en natuurlijke moraal, recht en zedelijkheid, gezonde of decadente cultuur, waarach tig christendam als grondslag van een gezond volksleven, en daarmede over de verhouding van staat en godsdienst. Over al deze principieele vraagstukken heeft het Katho licisme zijn eigen vaste en on wankelbare normen, onderschei den van die, welke de levensbe schouwing van andere groepen meebrengen." Ongerijmde hoop. De beteeken is van onze be weging voor land en volk ligt derhalve niet in de laatste plaats in haar confessioneel, in haar principieel karakter. DE EXTRA-VLEESCHBON. Voor de periode van 18 Nov. tot en met 1 Dec. a.s. is een ex. tra hoeveelheid van 100 gram vleesch zonder been verkrijg baar op de bonnen 165 en 259 der bonkaarten 512. DISTRIBUTEDIENST LEIDEN. Bonaanwijzing visch. Van de bonkaart N 512 is aangewezen bon V 04 voor het koopen van:2 bok kingen. Indien de aanvoer niet direct voldoende zal zijn blijft deze bon geldig totdat ieder de gelegenheid heeft gehad om hierop visch te koopen. Alleen bon nen met opdruk 340 zijn geldig. Op bonnen uitgegeven in andere distri butiekringen mag niet worden afgele verd. S.S. AMSTEL OP EEN MIJN GELOOPEN. Het ss. Amstel, dat op weg was naar Zweden om een lading hout te halen, is nabij Fahmarc op een mijn geloopen en gezon ken. De geheele bemanning is gered. De Amstel was een schip van 2115 ton bruto en werd in 1925 gebouwd. KARDINAAL FAULHABER MAG ZIJN BRIEF NIET PÜBLICEEREN. De herderlijke brief van kar dinaal Faulhaber, aartsbisschop van München, welke tijdens de laatste bisschopsconferentie van Fulda zou zijn gepubliceerd, is, wegens een meeningsverschil met de Amerikaansche bezet tingsautoriteiten, nog niet aan de Beiersche geestelijkheid be kend gemaakt. De Amerikanen eischen. dat drie passages uit den brief zullen worden ge schrapt. De gewraakte zinsne den hebben betrekking op de volgende verklaringen: 1) „Gij Duitschers, zijt bereid voor uw vaderland te sterven, weest nu bereid voor uw vaderland te leven De Amerikanen stellen zich op het standpunt, dat de Duitschers niet voor hun land maar voor Hitier en zijn partij zijn gestorven. 2) Volgens kar dinaal Faulhaber moet het bij zonder onderwijs weer inge voerd worden. De Amerikanen daarentegen zijn van meening, dat dit verdeeldheid teweeg brengt. 3). Allen, die zich als lid van de nazipartij hebben inge schreven, behoeven niet nood zakelijk ermee te sympathisee- ren. Velen zijn ertoe gedwongen geworden. Deze opvatting wordt door de Amerikanen ais een alibi voor vele schuldigen be schouwd. DE ONRUST IN PERZIë. Tijdens de buitengewone zit. ting van de Fransche Kamer heeft Riazi. de minister van oorlog, verklaard, dat de mili taire vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie in Iran. met wien hij 'n ondtrhoud had gehad hem hadden verzekerd, dat energieke maatregelen zouden I worden genomen in verband met den huldigen toestand. OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Vergadering van R.K. Land- en Tuinbouwbond. Nadat er in de Haarlemsche Kathe draal, de Sint-Bavo, een H. Mis was ge lezen voor de. leden van land- en tuin bouw, werd in de zaal van den Haar- lemschen Kegelbond de eerste algeniee- vergadering gehouden waarvoor buitengewoon groote belangstelling be stond. In zijn openingswoord bepleitte de voorzitter, de heer G. W. Kamp- schoër het bestaan van de principieele standsorganisaties en wees het streven af naar een z.g. eenheidsorganisatie. Spr. was verheugd over het tot stand- komen van de Stichting van den Land bouw, waarin een gereglementeerd sa mengaan van alle belanghebbenden in den land- en tuinbouw is mogelijk ge maakt. Spr. schetste de houding van de. agrariërs ten opzichte van de voedsel- nood in Nederland en verzekerde, dat er geholpen is waar geholpen moest wor den en laakte de .zwarte broeders Spr. eischte waardeering voor het werk van de land- en tuinbouwers en de akkerbouwers, zoowel van de burgers als van de regeering De prijzen en loo- nen, alsook de collectieve arbeidscon tracten werden besproken. Verder is besproken het agrarisch productieproces, emigratie, annexatie als vergoeding, geldsaneering en meer bedrijfsvrijheid. Na een breedvoerige discussie werd de heer G. W. Kampschoër herkozen als alg. voorzitter van den L.T.B. Bij de bespreking van de con'.ributieregeling kwam algemeen tot uiting, dat die voorheen steeds te laag is geweest. De nieuwe voorstellen houden evenwel een aanzienlijke verhooging in. Ten slotte werd het nieuwe voorstel, voor één jaar aangenomen. De begrooting voor 1945 werd na eenige iuteenzetting door den voorzit ter goedgekeurd. Professor Cleophas sprak over het geestelijk verzet gedurende den oor log en over den strijd van de Bisschop pen voor waarheid en recht. Nadat de alg. vorrzitter dank had ge bracht voor het in hem gestelde ver trouwen en deze toezegde zijn beste krachten te zullen stellen in dienst van het algemeen belang, werd de verga dering verdaagd tot over een maand, ter afhandeling van belangrijke verkie zingen, de behandeling van de plan de campagne, de publiekrechterlijke orga nisatie voor den landbouw. LEIDSCHENDAM. Ontslag ingetrokken. De heer N. W. M. Mooyman, adjunct-commies op de afd. financiën ter gemeente-seertarie ontslag had aangevraagd wegens zijn benoebing bij de D.B.V.O. te Maas tricht, heeft verzocht zijn vraag oin ont slag in te trekken. ZOETERWOUDE. Kath. Jongeren. Woensdagavond sprak Kees v. d. Meer in 'n gedocumen teerde lezing over Vughf, 'n onderwerp, dat uit hoofde van zijn actualiteit dank baar is, ook voor 'n minder ontwikkeld gehoor. Vught, dat door haar herber gen van zooveel onschuldige Nederlan ders zoo'n wanklinkende naam heeft ge kregen. werd door spreker min of meer gerehabiliteerd door het brengen van 'n grootsche hulde aan de geïnterneerden van het Duitsche concentratiekamp, 'n Hulde, niet door bloemen of geschen ken, maar eenvoudig door het beschrij ven van het verschil in mentaliteit tus- schen beul en slachtoffer. Door den nadruk te hebben gelegd op dit verschil is spr. volkomen geslaagd in zijn opzet en verdient zijn lezing, ook al was die hier en daar voor het gros der jongeren te hoog, alle waardeering. Met 'n ontroerend schoon gedicht van 'n geïnterneerde uit Vught," 'n gedicht dat voor 'n intellectueel publiek beter tot z'n recht zou zijn gekomen, besloot spr. z'n lezing. Zoeterwoude heeft bet bewijs^ gele verd, jongeren te bezitten die iets in hun mars hebben en aan wien men alle aandacht dient te besteden. R.K. Schaakclub „Zoeterwoude". Aan de Massakamp v. d. Leidsche Schaakbond namen 10 spelers van onze club deel, waarvan de volgende spelers het tot de overwinning wisten te bren gen: H. Elemans, A. Geyer, J. G. Kar dol. G. Plasmeyer en C. Schouten. De heeren D. v. Gelder, E. v. d. Loo. C. Paaïdekooper Czn. en H. Sieverding tnoccten het onderspit delven. Vrijdag 9 November werd een leden vergadering gehouden, waarin de vol gende besluiten werden genomen: Notu len der voorgaande vergadering werden onveranderd goedgekeurd, Contributie- verhooging tot 0.80 per maand. Voorts werden plannen ontwórpen tot viering van het SL Nicolaasfeest op Oudejaarsvie voor Dinsdagavond HILVERSUM I. 301 M. 6.01 Emile Vachej. 6.30 Opera-concert 7.Nieuwsberichten. 7.15 Reportage. 7.30 Ensemble George Frank. 8.01 "Nederland Herrijst. 8.15 Vragenkwartier. 8.30 Radio Phil harm. Orkest. 9.30 Nederl. liederen. 9.45 Sylvestre-trio. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Zigeunermelodiecn. 11.Nieuwsberichten. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M 6.01 Nieuwsberichten. 6.30 Janie Bron. 6.45 Rustige Muziek. 6.50 Voor je slapen gaat. 7.Laurens Bogtman en Her man Kruyt. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.01 Piet Lentz en Debora Land. 8.30 De werkende vrouw. 8.45 Orgelkoor. 9.Departementen spreken. 9.15 Jack Hylton. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuwsberichten. 10.20 Wil Walis verkiezingen de noodige veranderingen en aanvullingen, zoodat het thans be staat uit: A. H. J. Paardekooper, voorz.H. J. M. Sieverding, secr.D. v. Gelder, penningmeester en A. Geijer en Jac. v. Leeuwen, leden. Na afloop der vergadering werd een voortgang ge maakt met de ond. comp. Vrijdag j.l. werd de eerste wedstrijd gespeeld van de Nederlaagwedstrijden. Ons le tiental speelde tegen V.T.L. I en kon een so bere overwinning thuis houden: 5%— 414. De uitslagen waren: ZoeterwoudeV.F.L. 51/*4*4 A. Paardekooper ZoeterwoudeA. Smit V.T.L. 0-1; Aè GeijerJ. Nie- vaart \4-\4\ D. v. Gelder—H. Ding jan Y-Y: H. SieverdingW. F. Smit 1-0; H. ElemansA. Crispijn 1-0: C. PaardekooperH. Stoute 0-1; C. Stou ten—P. Breman 0-1; Pater C. Kauling— J. Tervooren 1-0; J. v. Leeuwen—J. v. Dijk Y-Y: J. KardolJ. Gordijn 1-0. Voor de volgende weekn is het pro gram: Dinsdag 20 November speelt het 2« tiental een uitwedstrijd tegen Boskooi II. Vertrek 7 uur vanaf het Patronaats gebouw. Vrijdag 23 November clubavond. Maandag 26 November le tiental uit tegen Philidor I. Vertrek vanaf Klooster 7 uur per fiets. HOCKEY. (Dames) LEIDEN—R. WIT U 3—1. le Ronde Janette Walenbeker. Beide partijen wegen goed te gen elkaar op. Later komt Lei den iets in de meerderheid en even voor de rust ziet mei. De Gruyter kans uit 'n scrimmage den bal in het doei- te slaan. 10. Nog volgt er een Leidsche aanval en nu weet mej. L. Nij. pels met een fraaie goal den stand op 20 te brengen. Na de hervatting zakt het spelpeil en nu wordjjn er door de Leidsche achterhoede verschillende fou ten gemaakt, waardoor Rood- Wit een verdiend tegenpunt kan scoren 21. Leiden pakt dan weer beter aan en vlak voor het eindsignaal wordt de voorsprong vergroot 31. BILJARTEN. Uitslagen van de wedstrijden om den Amstel-beker. Poort v. Cleef I—O.G. 2 6—2; T.O.G 8B.O.S. 3 44 (gew. door T.O.G.).; BO.S. 2—D.O.S. 4 2—6; Vierkantje 3—T.O.G 4 2—6. Een bijzondere partij speelde B. Teegeiaar, de Leidsche kam pioen, door de 755 caramboles in 18 beurten vol te maken. Het programma voor a.s. Dfhs dag (halve eindstrijd) luidt: P. v. Cleef 1—T.O.G. 8 bii B. O. S.; T.O.G. 4—D.O.S. 4 bij P. van Cl. Eindstrijd op 27 November a.s. bij Carambole Lage Rijn dijk. BRIDGE V. O. G. Uitslag viertallen-competitie. le klas: Team Smit wint van team Verduyn met 44 p.: team Thoolen wint van team Horree met 49 p.; team Wakka wint van team Wijnobel met 12 p. 2e klas:: Team Blom wint van team v. d. Zanten met 57 p.; team Bavelaar wint van team Jansen met 36 p.; team Planje wint van team Caro met 16 p. 3e klas: Team Raar wint van team Grommé met 54 p.; team Wolring wint van team Krap 42 p.; team Nieboer gelijk Vrijdag 7 November en uuaejaarsvie- i r\ v "Nfiphnf*r ring. Het bestuur kreeg na de gehoudenfïiet team Ruffipt 1 p. V. .NieDoeT,

De Burcht | 1945 | | pagina 3