Elf doodvonnissen voor de beulen van Belsen I STADSNIEUWS Cha.ia Goldstein. Zie naar het dansen van Chaja Goldstein en men be grijpt, dat de tragedie van het leven, haar dansen verstild heeft, tot een contemplatie. De tragedie, die over het Joodsch bestaan hangt, heeft aan elke, maar vooral aan deze kunst een wond toegebracht, die niet femakkelijk te heelen zal zijn. laar gebroken heeft zij Chaja Goldstein niet; haar prestatie is buitengewoon mooi. Er ligt een subtiliteit van, wezen in haar dans, soms ijle teerheid, en haar fantasie is onuitputte lijk. Ook houdt zij van het dra matische en heeft ons den I mensch. doen "An in angst en ellende, de .moeder uit het Ghetto en is daarbij zeer sug- gestief, evenals in het „Ernstig gesprek met God". De ontzag lijk moeilijke opgaaf chassi- derike dans „Vroolijk ge sprek met God", volbracht zij glorieus echt Joodsch de I kleine drukke gebaartjes. Ook geestige tooneeltjes geeft zij: I „het verliefde meisje de hu- welijksmakelaar en de muzi kant, waarin humor een van haar onmerkende eigenschap pen is. Dat ziin de momenten van levensblijneid, maar meer- malen zien wij haar ineenge hurkt, de ledematen zich ont plooiend in fel bewogen ge moedstoestand. Haar techniek is onfeilbaar, haar hand- en gelaatsplastiek expressief. Ook haar zingen van joodsche lied jes is heel bijzonder. Niet haar stem, maar haar geest groot en veelzeggend. Nietig en naïef als -ze iets kan zeggen zóó tref fend van uitdrukking zingt zij elders. Prachtig waren „Als de Messias komt" en „de Schaap herder", geestig de „de wed denschap wie t eerst zou la chen". Een liedje toelichten doet zij behoorlijk. En alles is ingetogen en waardigi De toi letten juist-gekozen en smaak- vol. Wat zijn de jiddische liede ren mooi en vol esprit. In Her man Kruyt had zij een bege leider vol toegewijde overga ve, die met begrip begeleidde, zonder zich zelf in iets te zoe ken. Hij solieerde in zes kleine stukjes. Onze waardeering voor zijn bewerking van de jood sche liederen. Chaja Goldstein is in haar eigen genre een all round kunstenares. J. Kortmann. HOOFDSTAD-OPERETTE. Het eerste optreden van het nieuwe gezelschap Hoofdstadoperette is een succes geworden in den goed gevulden Schouwburg. De keuze van het „Drie- maederlhaus", maar muziek van Schu bert was een belangrijke factor daartoe, want de alom geleifde en vooral ook mooie muziek blijft de ambitie van den toeschouwer levendig houden. De ver taling was over het geheel genomen niet hinderlijk. Alleen de vertaling van ..Dreimaederlhaus" in „Driemeisjes huis", vinden wij als een onvergeeflijk germanisme niet te genieten, maar ook het door Vogel gezongen lied „Unge- duld" verliest veel door de vertaling en moet hier naar wij meenen oorspronke lijk gezongen worden. Zoowel in spel als muzikaal, bleek, dat er terdege ge studeerd is. Bij vele van de medewer kenden liet het groote succes in de vo cale prestatie, zooals bij de Driemeis- jesschoell in het aardige begin trio, maar vooral roemen wij van dit drie-' tal Dora Schrama als Hanuerl, die be halve welluidend zingen ook charme in spel «eeft. Peter van Zon als Schubert, geeft karakter aan <Je bescheiden, ver legen figuur van den geliefden compo nist. Als tenorzanger kunnen wij hem waardeeren. Hij heeft evenwel wel eens neiging tot de toneeren in hoogere lig ging, en zij dus voorzichtig. Silvester als Schober zong en speelde sympa thiek. Paul Harden en Fritz Steiner van de vroegere Fritz Hirsch operette lie ten een aardigen vader Tscholl zien. een oud heertje, die af en toe nog wel eens in een komische boemelstemming belandde en de tweede als detective Noworofsky, geeft een speelsche humor, waarom de menschen schateren. Beiden verwerkten in hun tekst eenige actuali teiten, met .geest. Dora Paulsen, nog wel eenigszins beinvloed door het Ca baret, speelt de rol van Mademoiselle Grisi, operazangers met veel durf. waarbij zij de hartstochtelijke jalousie van de zich gedupeerd voelende sterk provonceert. Moeder Tscholl van Hetty Ruys was wat te oud en wat gewoon in verhouding tot haar charmante doch ters. De andere kleine rollen werden bevredigend gespeeld. Hierbij vermel den wij vooral Lou Zegwaard als Vogl. Pirn de la Fuenke leidde het geheel met prijzenswaardige vlotheid, en het or kest liet hooren welk een opgewekte partitur Heindich Berte heeft saamge- stcld. Er werd levendig gespeeld, wat bij komende reprises nog zal toenemen. Otto Aurich voerde een vlotte regie. Er werd genoten. Er was veel applaus en *©or de medewerkenden open doekjes. j. Kortmann. Maria-Conereeatie St. Petrus- Parochie, Afd. Heeren. In het parochieblad „Sursum Corda" staat abusievelijk ver meld, dat de congregatie voor heeren zal plaats hebben Dins dagavond a.s. Dit moet zijn: Vrüdae 23 November a.s. des avonds te 7.30 uur. Daar er deze week een Congregatie- week zal worden gehouden, welke geleid wordt door Pater Mooijman, Montfortaan, moge ik de ledsn er op attent ma ken, dat zij de oefening in groote getale bijwonen. Bij on ze veertiendaagscihe oefeningen ste 10 dagen van iedere maand worden ingeleverd aan loket 28. De uren waarop aanvragen en in dienen behoort te geschieden blijven van 8.45 tot 12 uur en van 2.15 tot 4 uur; Zaterdags van 9 tot 12 uur. Brieven over schoenenaanvraag kun nen niet beantwoord. Per post gezonden of in de bus geworpen formulieren wor den niet in behandeling genomen. BIOSCOPEN. Trianon. Wie Pygmalion zegt, denkt aan Lily Bouw meester. En wie aan haar denkt, ziet direct het bloemenverkoop- stertje, dat aan het Leidsche Plein in smeuiïg Amsterdam Petroleum uit de Drentsche bodem. Te Schoonebeek, een der oudste Drentsche dorpjes, zijn, gedeeltelijk tusschen boerderijen, boortorens verrezen, om de kostbare olie uit den boedem te halen. Een der tankwagens wordt met de juist uit den Drentschen bodem opgepompte olie gevuld. Foto: v. Buiten-P. komt van onze 100 leden, on geveer de helft op, hetgeen nu juist geen blijk geeft van een bloeiend congregatieleven. Verder doe ik een beroep op alle heeren onzer parochie bo ven de 25 jaar om eens te ko men luisteren naar het woord van Pater Mooijman. In een groote parochie, zooals de on ze, is het aantal van 100 leden toch zeker veel te weinig voor een heerencongregatie. Onbe kend maakt onbemind. Leden zoowel als niet-leden, toont uw belangstelling, opdat deze congregatieweek in alle opzichten moge slagen tot heil van onze parochie en onze ver schillende congregaties in het algemeen en de heerencongre gatie in het bijzonder. De Secretaris. MELK OP SCHOOL. In de week van 2630 November zal wederom aan leerlingen van openbare en bijzondere lagere en bewaarscholen onder den 'ochtendschooltijd, 4 maal per week 1/4 liter melk worden verstrekt. Van 19 tot en met 22 November behoort daartoe een melkbon van 2 liter (A 16) en het benoodigde melkgeld bij het hoofd van de betrokken school te wor den afgedragen. Deze wijze van melkverstrekking on dervindt van de zijde der ouders reeds groote belangstelling en waardeering. Kinderen, die thuis geen melk willen drinken, gebruiken op deze manier gaarne melk. Toch zijn nog niet alje Ouders overtuigd van het nut der schoolmelkverstrekking en het zijn die ouders, die wij hierbij willen opwekken hun kinderen ook te laten meedoen. Vooral onder de tegenwoordige om standigheden zal het niet noodig zijn te wijzen op het groote belang, dat de melkverstrekking op school voor de ge zondheid van het opgroeiende kind heeft. Ook de schoolarts beveelt het gebruik van melk op school ten zeerste aan. Ouders, geeft Uw spontane medewer king aan dit mooie en nuttige werk en doet allen mee in het belang van Uw kind. Het Schoolmelkcomité Leiden. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Afdeeling Schoenen en Rijwielbanden. Afhalen van aanvraagformulieren voor schoenen cn rijwielbanden. Van 1 November 1945 af dienen aan vraagformulieren voor schoeisel en rij wielbanden als volgt tc worden afge haakl aan het Kantoor Langébrug lo ket 26: De letter A t/m F de eerste Maandag en Dinsdag van iedere maand; de letters G t/m L de tweede Maan dag en Dinsdag van iedere maand; de letters 'M t/m R de derde' Maan dag cn Dinsdag van iedere maand; de letters S t/m Z de vierde Maan dag en Dinsdag van iedere maand. Aan de volgorde der letter zal streng de hand worden gehouden. Inleveren van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. In den vervolge kunnen genoemde aanvraagformulieren uitsluitend de eer haar waar tracht aan te prijzen. Het is altijd weer een genoegen, haar te zien en te hóóren spe len. Het verhaal kan als te bekend worden verondersteld, dan dat wij het nog eens zou den moeten weergeven. Wij wil len dan ook volstaan niet te zeg gen, dat het altijd weer frap peert, hoe vlot en hoe mensche- iijk zij speelt, en haar mede spelers weet te animeeren. Het voorprogramma is zeer inte ressant. Een programma, dat iedereen kan gaan zien. Luxor. „Daar komt mr. Jordan" met Robert Montgonie- ry is een film vol fantastische ideeën, die danig op de lach spieren. werken. Zoo wordt de geest van een beroemd bokser, die met zijn vliegtuig veronge lukt, geplant in het lichaam van een juist vermoorden bankdi recteur en alias de beroemde bokser, het meisje van zijn droo men. Ook deze gedaante kan hij niet behouden en uiteindelijk verhuist de geest dan weer naar het lichaam van een in den ring gestorven boks wereldkam pioen. Dit alles gaat gepaard met tal van komische verwik kelingen, die met een happy end worden besloten. Lido. In een komische amu sementsfilm waagt Gracie Fields de kans van haar leven om te worden, waartoe ze zich zelf geroepen voelt. Dat dit met hoogst vermakelijke situa ties gepaard gaat spreekt wel haast vanzelf. Het geheele ver haal is vlot en charmant ver filmd, zij het dan ook, dat de film niet „nieuw'' is. We kun nen ieder raden om deze film te gaan zien. Het vroolijk- kluchtige doet den mensch goed. Het is alleen jammer, dat in het vóórprogramma een film draait, die kennelijk van den stoffigen rommelzolder is ge haald. OMGEVING STOMPWIJK. De familie Suykerlandvan Dijk mocht liet genoegen smaken haar gou den bruiloft te vieren. Na de H. Mis van dankbaarheid was er feest in de zaal van het café ..Het Blesse Paard", waar de krasse oudjes tot liet late ein de toe bij waren. In den middag was er een druk bezochte receptie, waarop van alle kanten belangstellenden kwamen fe- liciteeren. 's Avonds werd een muzikale hulde gebracht door de harmonie, die door het verraste paar zeer op prijs werd gesteld. Wij wenscheji hen na dezen gouden bruiloft nog menig jaaFtje toe in dezelfde goede gezondheid als zij nu genieten. ZOETERWOUDE. Haagsche Blaaskwintet. De reeks cultureele avonden, welke de interpa- rochieele Katholieke Actie dezen win ter zal organiseeren, is gisteravond op schitterende wijze aangevangen met een concert gegeven door het Haagsche Blaaskwintet bestaande uit Jaap Stotijn: hobo, Jan Prins: fluit. Joop van Opstal: klarinet, Louis Stotijn: fagot en Piet Schijf hoorn. De Katli. Actie kan trots zijn op deze organisatie, omdat het doel nl. de ware schoonheid van muziek te leeren ken nen en waardeeren, zeker met dit con cert bereikt is. De keuze van dit kwintet is dan ook een zeer gelukkige geweest. Jaap Sto tijn heeft dit hoogstaande, grootendeels klassieke, programma meesterlijk een voudig aangeboden en zijn gehoor gaf telkens blijk de populaire aankondigin gen van de composities met duidelijke verklaringen zeer hoog te waardeeren. Vooral de wijze waarop Sottijn het pu bliek met elk instrument liet kennisma ken heeft ons bijzonder getroffen. Wat jammer, dat zulks niet eerder werd ge daan; er wordt vaak geklaagd over te weinig belangstelling voor de muziek, maar het is op dezen avond bewezen, dat de beoefenaars van de schoone kunst opvoedend kunnen werken en dal zij zich hiermede niet verlagen, doch integendeel de Muze nooit beter kun nen dienen. De voorzitter van de K.A. heeft het publiek verzocht schriftelijk aan het Bestuur te willen mededeelen in hoe ver dit concert gewaardeerd wordt; wij willen gaarne voorgaan en getuigen, dat de K.A. ons nog meer mag laten genieten van dergelijke concerten. Voor Je pauze werden door de ver schillende instrumenten te samen com posities van Frans Danzi, Mozart, Theo- door Blumer en Julius Röntgen vertolkt en na de pauze mochten wij niet min der genieten va nde soli's voor elk der instrumenten met piano-accampagne- ment. Als een bewijs, dat juist de bekend heid met het instrument het grootste ge not geeft,was wel het enorme succes dat Piet Schijf ten deel viel met zijn hoornconcert van Mozart. De velen die hier in den loop van 40 jaren een koper instrument bespeeld hebben of nog be spelen gaven dan ook uitbundig blijk van het hooge genot dat hun hiermede geboren was. Hoe heerlijk' liet spel van de overigen ook was, dit werd wel het meest gewaardeerd. Het zeer gevarieerd publiek heeft drie uren I/ng in de grootste stilte en span ning dit concert beleefd, waarmede nog eens het bewijs~~geleverd is. dat het pu bliek goede muziek waard is. Aan Pater Benschop O.S.C., de mo derator van de K.A. voor dit initiatief en groote ijver onze hulde! DE PAUS OVER SPANJE. In een 'voor Radio-Vaticana gehouden toespraak tot het Spaansche volk, bij gelegenheid van het eeuwfeest van het apostolaat des gebeds, heeft de Paus, na herinnerd te hebben aan de Spaan sche prestaties in de geschiedenis van de Katholieke Kerk, gezegd: „Heden moeten wij dankzeggen voor het feit, dat Spanje behoed is gebleven voor de verschrikkingen, welke over zoovele andere volken van Europa ge komen zijn. Deze dag moet gevierd worden in den geest van naastenliefde voor allen, speciaal voor de broeders, die zijn afgedwaald, en in den geest van verzoening. Na den vorigen wereldoor log op 30 Mei 1919, is geheel Spanje, bij monde van zijn vorsL toegewijd aan het Allerheiligst Hart van Jezus, en midden in Spanje is toen een prachtig monument opgericht. Dit monument is op heden slechts nog een puinhoop. (Het werd tijdens den burgeroorlog ver nield). Thans, aan het einde van een gevaar, dat nog ernstiger was dan de vorige wereldbrand, aan het einde van een nog uitgebreider en verschrikkelij ker conflict, dat nog veel erger ge volgen dreigt te hebben, moet Spanje, in onverflauwde verknochtheid aan zijn traditie, zijn weg recht naar het doel. dat het zoo zichtbaar door de Godde lijke Voorzienigheid ziet gestled. herne men". Kramer en Irma Grese gaan in liooger beroep. Vrijdag zijn de vonnissen geveld in he proces Belsen. Veroordeeld tot den dooi*" door ophanging zijn: Kramer, dr. KleinS Peter Weingartner, Fr. Hoeszier, Irinjf Grese, Elizabeth Volkenrath, Juana Bor mann. Wilhelm Dor, Ansgar Plchen. Karid Frankisch en Franz Steriel. (Voor Dorj Picben en Frankisch luidde de uitspraak doodvonnis, zonder de toevoeging doo{) ophanging). Veroordeeld tot levenslang#^ gevangenisstraf: Erich Zodel; veroórj deeld tot 15 jaar gevangenisstraf: Otto Kulessa, Heinrich Schreirer, WladisIaJ Ostrowski, Herta Ehlert en Helena Kop] per; negen anderen zijn tot tien jarei gevangenisstraf veroordeeld. Van de tot den strop veroordeelden t< Lueneburg zullen in hooger beroep gaan Josef Kramer Irma Grese en zes anjlj dere, Franz Hoessier, Elizabeth Volke: rath en Juana Borniann hebben zich bik] het vonnis neergelegd. Hertha Ehlert. die tot vijftien jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, zal even] eens appèl aanteekenen. Majoor Cranfield zal ook hier de bej langen der beschuldigden behartigen ei zich tot generaal Montgomery wenden. „Ik smeek om een doodvonnis!' Tijdens het voorlezen van de vonnissei bleven de beschuldigden uiterlijk onbewo gen. Irma Grese bloosde slechts even toen de tolk het vonnis vertalend, haa mededeelde, dat zij veroordeeld was to den dood door ophanging. De ander g] vrouwelijke beschuldigden bleven mee rendeels uiterlijk onbewogen, doch toe 1 zij na het uitspreken van het vonni f werden weggeleid, hoorde men kretèr if Kramer en dr. Klein bleven geheel on bewogen, doch de beschuldigde Hele H Kopper. iTep, toen zij hoorde, dat zij to 15 jaren gevangenisstraf was veroordeelt uit: „Ik smeek om een doodvonnis" waarna zij in elkaar zakte en moest wor den weggedragen. AMERIKAANSCHE BISSCHOPPEN OVER DE WERELDPOLITIEK. In het slotrapport van bet congre van bisschoppen der Vereenigde State wordt te kennen gegeven, dat naar meening der Katholieke bisschoppen d tegenwoordige vrede buitengewoon b< driegelijk is. De nieuwe politiek vaI tochten naar evenwicht tusschen mogendheden evenals de vervangii van het „rechtsbeginsel door dat de noodzaak" zullen volgens hen t(._ een nieuwen oorlog leiden. De bisschoi pen stellen vast, dat er een ernst I ideologisch conflict bestaat tusschen Sowjet-Unie en de westersche demo cratieën en zij beschuldigen eerstge noemd land ervan, dat het elk andej land in zijn politiek stelsel wil betrek" ken. Voor het overige waren de bisschop pen van meening, dat Europa met spoejj financieelen steun in den vorm van erf dieten moet hebben en dat er met c andere geallieerden moet worden sl mengewerkt, waarbij echter geen spra& ke mag zijn van „immoreel schipperei II waardoor de vrede een einde zou nea men". De onderteekenaars van het rappor waren mgr. Speliinann, bisschop va New-York, mgr. Stritch. bisschop va Chicago en mgr. Cushing, bisschop va c Boston. Telefoonummers „De Burcht": Directie en Redactie 20015 Voor advertenties en abonnementen 20826. ~ki zijn bezoek aan België werd minister Winston Churchill benoemd t0W( honoris causa van de Hoogescholen van Brussel en Leuven. rede van den Rector ontving Winston Churchill uit handen van deijj' Prof. J. Cox, de bul met de bijbehoorende versierselen. Foto: 't Sticht-P.

De Burcht | 1945 | | pagina 2