BINNENLAND Voetbal program ma Deze week in het BENOEMINGEN Tot Burgemeester van Haarlem is be noemd de heer M. A. Reinalda. zoon van een bij de staking-1903 ontslagen spoorwegman, directeur van de uit versinaatschappij Tjeenk Willink, jaren lang gemeenteraadslid en wethouder van Haarlem, socialist. Wij hebben niets tegen dubbele namen noch tegen academische graden. Maar wie zoo is opgeklommen als de nieuwe burgemeester van Haarlem heeft het be wijs geleverd, dat hij een bekwaam man is. een bewijs, dat door een dubbele naam of een academische titel nog geenszins is bijgebracht. In het alge meen wordt het bezit van een academi sche titel hier te lande te hoog aange slagen. Hen dergelijke titel wijst op een be hoorlijke intellectueele ontwikkeling en begaafdheid,, een begaafdheid overigens, welke reeds met een succesvol beëindi gen van H.B.S. of Gymnasium voldoen de wordt aangetoond. De ervaring ieert echter, dat de eerste-van-de-klas het niet het verst brengt in het leven, om dat persoonlijke kwaliteiten die niet op de schoolbanken en zeker niet op de banken onzer met leerstof eenzijdig overladen scholen, worden bijgebracht, van beslissende beteekenis zijn. De zoon van den vader, in het zadel geholpen, blijkt in onze maatschappelij ke samenleving gelukkig nog geen- goed ruiter te zijn. Menige familiezaak wordt nog door de familie ten gronde gericnt, maar in menige andere zaak geeft men aan den bekwamen man de voorkeur boven het zoontje Toen kort vóór den oorlog de bur gemeester van een onzer grootste ste den wilde aftreden, vroeg de Regeering heM om alstublieft nog wat aan te blij ver, want ziet u, er was niemand om dien moeilijken post te bezetten! Een dergelijk bewijs van armoede behoeven wij ons zelf niet uit te reiken indien wij slechts bereid zijn de bekwamen nog onder andere categorieën te zoeken dan die der bestudeerden of die der be kende namen. In dit opzicht geeft de benoeming van oen heer Reinalda tot burgemeester van Haarlem moed. Ongetwijfeld zullen in meer gemeen ten socialisten tot het ambt van burger vader worden benoemd. De Regeeri.ag geeft hiermede blijk, dat zij de ontwil; kebng, welke de S.D.A.P. heeft door gemaakt erkent. GEEN LIEFHEBBERS GENOEG? Vier benoemd verklaarde leden voor de Staten Generaal hebben voor de eer bedankt. Blijkbaar heeft de commissie voor benoeming er zich tevoren niet van overtuigd of de door haar benoemde le den zich een benoeming wilden laten welgevallen. Aanstaande Dinsdag, 20 November, zal de openingszitting van de vereenigde Staten Generaal plaats hebben. Vier le den zullen dan waarschijnlijk nog met kunnen worden beëedigd. Het veel be geerde Kamerlidmaatschap oefent niet op allen die daarvoor in aanmerking ko men aantrekkingskracht uit. Het lid maatschap der Kamer, goed opgevat en goed uitgeoefend, is geen sinecure. Het vraagstuk komt het volgend jaar bij de candidaatstelling weer aan de orde. De Grondw,et kent een vergoeding toe van 4500 's jaars plus een spoorabonne- ment. Leden buiten Den Haag maken niet onaanzienlijke onkosten. Wie een eigen zaak heeft of een vrij beroep met een behoorlijke praktijk moet zich eenig financieel offer getroosten; de employé ming. Neen het is niet zoo eenvoudig als men denkt. Zelfs het ministersalaris, dat onlangs op 20.000 gld. *s jaars is gebracht, kan uit dien hoofde niet lok ken, omdat de uitkeering hoogst twijfel achtig is nademaal het leven van een minister dikwijls één jaar niet haalt. Wij zijn erg benieuwd daar de ope ning der Staten Generaal. Niet vanwege de Gouden Koets, die we dit jaar nog niet te zien zullen krijgen als wel van wege de millioencnnota, die aanstonds na de opening wordt gepubliceerd. Deze inillioenennota, waarin de minister van financiën de staatsfinanciën uit de doe ken poogt te doen, zal nu wel een mil- liardennota zijn. Vier milliard liefst zal de opbrengst moeten zijn van de vermogensvermeer- deringsbelasting. Insiders beweren, dat de gedane staatsuitgaven elke be schrijving tarten. Zal men de boeken openleggen vanaf Mei 1940? Nederland heeft bij de Internationale Conferentie over de verdeeling van de door Duitschland te leveren herstelbe talingen een nota ingediend van pl.m. 25 milliard gulden, het kwitantiezegel van 10 ets. niet inbegrepen. Onze rea liteitszin doet ons echter niet wachten op honoreering dier vordering. Minister Lieftinck tast met energie door. Aan hem ligt het niet, dat wij toch nog met een beetje inflaie worden be dreigd. De cirkelgang van loonen prijzen echter moet worden beheerscht, ook al zullen de reeds verhoogde loo nen opnieuw moeten worden ver hoogd. Het ge- en verbruik van tal rijke goederen zullen wij ons voorloo pig moeten ontzeggen, zelfs indien het buitenland ze hier te lande kan en wil importeeren. Wij moeten uitvoeren of sterven. Het laatste ligt ons nog niet. Daarom zul len we de Regeering zoo lang mogelijk volgen op den weg naar meer export bij minder import. En zoo geleidelijk aan zullen wij ons herstellen. voor Zondag 18 November a.s. 0,tn den qouden <mapïanÉeêijjyïdd&&e&eA Na een onderbreking van 5 laren zal a.s. Zondag wederom een oude traditie in eere worden hersteld. Op het Sparia terrein zal de reeks wedstrijden tus- schen het Bondsclftal en het Rotterdamsch elftal om den gouden onafhankelijk heidsbeker worden hervat. Verder zal er in het kader van den Technischen Dag te Utrecht een voet balwedstrijd worden gespeeld tusschen een Utrechtsch elftal en een Mijnstreek- elftal. Voor de T.C. een goede gelegenheid experimenten te nemen met nieuwe spe lers voor de samenstelling van het Ned. Elftal, dat dit seizoen weer in Inter nationale ontmoetingen zal uitkomen. Voor District 111 is een volledig com- petitieprogramma samengesteld. Voetbalprogramma voor Zondag 18 Nov. Gouden Onafhankelijkheidsbeker. BondselftalRotterdamsch elftal. Technische Dag. Utrechtsch elftalMijnstreek-elftal. DISTRICT III. Ie klasse: Enschedesche BoysWage- r-ingen; QuickBe Quick; Go AheaJ P.E.C.; TubantiaN.E.C.; Heracles Enschede. KORFFBAL. KON. NED. KORFBALBOND. Vicus Orientis speelt Zondag a.s. thuis tegen Deetos, De Kooiclub speelt dit jaar in de eer ste klasse niet onverdienstelijk en nog steeds maakt zij deel uit van de kon- giOep. De Leidenaars zullen er goed aai: doen de kracht van Deetos niet te onderschatten .opdat ook a.s. Zondag teide puntjes in Leiden blijven. De stand in deze afdeelir.g is ais \olat, bijgewerkt tot en met Zor.cag il iNovember met uitzondering van de gestaakte wedstrijden. gesp.gew.gel.verl. p HOCKEY. DAMES. Om den Janette Walen-beker (le ron de) LeidenRood Wit II. Om den Amsterdam-beker (ie ronde) Strawb. ILeiden II. HOCKEY. HEEREN. Om den J. D. Tresling-beker (le ron de) speelt Zuidwijck tegen Aeolus Leiden II tegen M.R.H.C. II. Kieviten II tegen Leiden 111. Om den Amsterdam-beker (le ronde) Hu dit oLeiden. Gymnasiasten' Vicus Orientis Deetos Ons Eibernest Het Zuiden D.K.C. H.K.V. Achilles H.S.V. I 1 2 1 1 1 1 1 3 Korfbalprogranima voor Zondag 18 Nov. le klasse Zuid-Holland: Vicus Orientis Deetos; GymnasiastenOns Eibernest; Achilles—D.K.C. 2e klasse: Ons Eibernest IIA.L.O. krijgt moeilijkheden met zijn onderne-1 ReadyHou Stand; Die HagheFluks. STADSNIEUWS N. V. H. Gistermiddag vier uur had in het N. V.H.-huis aan het Plantsoen een kleine intieme bijeenkomst plaats. De dames en heeren medewerksters en medewer kers van N.V.H. en B.H.A. waren bij een gekomen om afscheid te nemen van den heer S. Menken, directeur van de Bisschoppelijke Hulp Actie, en mevrouw van Oerle, wnd. directrice van N.V.H. In een keurig woordje heeft namens allen mejuffrouw E. van Haarlem, de heer en mevrouw Menken geluk wenscht met hun voor eenige weken geleden gesloten huwelijk. De taak die de heer Menken met het wethoudersschap van Sociale Zaken in Leiden op zich genomen heeft, maakt het hem helaas onmogelijk zijn taak aan de B.H.A. en zijn nauwe samenwerking met N.V.H. in die mate voort te zetten als tot op heden was geschied. Wij hebben de liefde voor uw werk, mijn heer Meuken, in buitengewoon ruime mate bij u gevonden; een liefde, die ge dragen wordt door een groot idealisme en steun op de liefde voor den even- mensch. Wij zijn daar allen getuige van geweest en wij stellen het op prijs daar thans uiitng aan te mogen geven". Het stoffelijk blijk van sympathie be stond uit een mooi schilderij en bloe men. Daarna zich wendend tot inevr. van Oerle, noemde mejuffrouw van Haarlem 15 November een zwarte dag in de geschiedenis van N.V.H., omdat op dien dag mevrouw van Oerle offi cieel afscheid nam als wnd. directrice en met haar heengaan „veriest N.V.H. een kracht, die niét gauw te vervan gen is". U hebt uzelf niet ontzien, maar uw voorbeeld heeft ons bezield en weer een nieuwe geest in ons allen gebracht. uit de lueietd deA to-ekomii Senator Kilgore, president van het sub-comité voor oorlogsmobilisatie in Amerika heeft ver klaard, dat niet minder dan 2300 diverse tech nische verbeteringen en uitvindingen tot een perfectie konden worden opgevoerd en dat daardoor een geheel nieuwe vredes-industrie kan ontstaan. Licht, warm en goedkoop! In de nieuwe huizen, welke gedurende de eerstvolgende jaren gebouwd worden, zal men reeds van de nieuwste snufjes kunnen genie ten: er zal onmiddellijke verlichting zijn, fluo- resceerend licht, een electronische thermometer bij de deur, de ruiten zullen van geïsoleerd glas vervaardigd zijn, zoodat geen warmte Ver loren gaat, waardoor men zeker vijftig percent aan brandstoffen en dus ook op de kolen- rekening bespaart, terwijl de kachels, die de buizen van warmte voorzien, betrekkelijk goedkoop zullen zijn en zoowel asphalt, olie, kolen, anthraciet en gas kunnen verwerken. Japonnen van aluminium en kousen van glas. Er zullen kleeren vervaardigd worden, die niet kunnen krimpen, een pak van serge zal niet glimmend worden, en in broeken, van welke stof dan ook, zullen plooien zijn, die er nimmer uit kunnen gaan. In hun binnenzak zullen de mannen een vulpen dragen, die voor twee jaren inkt bevat deze pennen zijn thans reeds in den handel. De dames zullen in kousen rond wandelen, waarin geen ladderrs kunnen komen. Haar kleeren zullen van gesponnen glas of van aluminium kunnen zijn en zij zullen bij het •strijken een doek van asbestdraden gebruiken, oodat haar dunne ondergoed niet kan schroeien. Verpakte vliegvelden. Ook op landbouwkundig gebied heeft men enorme schreden voorwaarts gedaan. Een maat schappij in Milwaukee heeft een machine gefa briceerd, die de aarde vijftien centimeter diep t woelt, terwijl draaiende messen de aardkluiten kapot sneden. Door tal van andere werkbesparende machines zullen meer land bouwers voor fabrieksbezigheden vrij kómen. Men heeft tegenwoordig ook al „verpakte vliegvelden". Alles wat bij een vlieghaven hoort, kan verpakt en verzonden worden, van uitkijktorens en hangars tot radio- en electri- citeits-installaties toe. Alleen de startbanen moeten natuurlijk op den beganen grond wor den aangelegd. Wij zijn blij. dat u niet alle banden met N.V.H. verbreekt, maar dat u als lid van het Moderamen met N.V.H. verbon den blijft. Daarna ontving mevrouw van Oerle een keurig bloemstuk. In een kort woord hebben zoowel de heer Menken als mevrouw van Oerle al le aanwezigen hartelijk bedankt. De lieer Menken merkte op, dat zijn samen werken met N.V.H. vanzelfsprekend was, want zijn taak op sociaal gebied bestreek immers hetzelfde terrein als de arbeid van N.V.H. Maar bovenal hoop te hij. en hij zou er naar best vermo gen zelf toe meewerken, dat de echte waarachtige sociale zin die hij altijd bij allen had gevonden zou blijven niet al leen, maar steeds ruimer om zich heen zou grijpen. Mevrouw van Oerle wees ook op die echte geest van gemeenschap, waarbij niet gezocht wordt naar het verschil, maar wel naar de overeenkomst. Waarin getracht wordt naar een eer lijke samenwerking en een wederzijdsck vertrouwen. Het was ook juist die sfeer, die zij altijd en telkens opnieuw had terugge vonden bij alle dames en heeren, die medewerkten aan N.V.H. en B.H.A. Met de beste wenschen voor hun al ler toekomst werd deze aangename bij eenkomst gesloten. BIOSCOPEN Casino. De fatale nacht". In deze film geeft Danielle Darieux een prach tige vertolking van een jonge vrouw, die in een klein plaatsje woont, geluk kig getrouwd is en door een samen loop van omstandigheden terecht komt in het nachtleven van een wereldstad als Boedapest. Het is alleen jammer dat er weer een opvallend gebrek aan textiel gedemon streerd wordt en enkele scènes nogal précair uitvallen. Een film die voor geestelijk volwassenen toelaatbaar ge acht kan worden. Rex. Wij willen regisseur Frank Capra geen onrecht doen, door te be weren, dat hij geen films zou kunnen maken. We zijn teveel van het tegen deel overtuigd. Maar „Broadway Bill", een product van een jaar of tien gele den, doet teveel denken aan het werk van een beginneling, en is werkelijk voor den tegenwoordige» bioscoopbezoe kers te onbenullig. Ook al is in som mige scènes te bemerken, dat hij toen reeds capaciteiten had. In andeTe ge deelten is hij echter volslagen conserva tief en zonder eigen visie. Zouden de Amerikanen nu eindelijk eens leeren, dat wij niet gediend zijn van pathos in de film? Wij, nuchtere Hollanders, kunnen nu eenmaal niet ap- precieeren, dat een paard, ook al is het nog zoo'n braaf beest geweest, begra ven wordt als een mensch, met alle plechtigheden daaraan verbonden. Dat profanatie, en getuigt van valsche sentimenten. Een dier blijft een dier, en een paard wenschen wij niet gelijk ge steld te zien aan een mensch. Voor de.rest: wegens scheiding en er van door gaan met een ander: voorbe houden voor geestelijk volwassenen, het geen door niemand betreurd behoeft te worden. CONTROLE VAN HET BEVOLKINGS REGISTER EN DER TWEEDE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op het „Besluit Reconstructie Bevolkingsboekhouding 1945"; roepen de huofuen van gezinnen of huil vertegen woordiger alsmede de alleenstaande per sonen op, naar onderstaande regeling verschijnen ter gemeenteseertarie Stadhuis, alhier, ingang Breestraat on der het bordes, teneinde naar wAiar- ïeid de inlichtingen te verstrekken, wel ke ten aanzien van hun persoon of van leden van het gezin of van de samen woning waartoe zij behooren, verlangd vorden om het bevolkingsregister controleeren en te verbeteren. Maandag 19 November a.s. Doesburg Dijk. Dinsdag 20 November a.s. geslachts namen aanvangende met letter E. Woensdag 21 November a.s. ge-, slachtsnamen aanvangende met letter F. Donderdag 22 November^ a.s. Ga Gorree. Vrijdag 23 November a.s. Gorsel— Guyt. Zaterdag 24 November a.s. Ha tot en met Hakhof. Weduwen of verlaten vrouwen die nen zich aan te melden onder haar Cigen (meisjes) naam. Bij de aanmelding moet door of van wege het gezinshoofd worden overge legd: het trouwboekje, de persoonsbe wijzen en de tweede distributiestam- Paarten van de gezinsleden, door alleen staande personen het persoonsbewijs en de tweede distributiestamRaart. De distributiestamkaart wordt bij aan melding van een controlemerk voor zien, zonder hetwelk op die stamkaart in het vervolg geen bonkaarten worden afgegeven. Het aanmeldingsbureajJ is op werk dagen geopend van 9 tot 11.30 uur; des namiddags van 2 tot 4.30 uur en des Za terdags van 9 tot 11.30 uur. Het niet voldoen aan deze oproeping wordt gestraft volgens de wet, terwijl bovendien bij niet aanmelding plaatsing van een controlemerk op de tweede dis tributiestamkaart achterwege blijft.. Het niet aanmelden op den aangegeven dag heeft tengevolge, dat inen niet gehol pen kan worden. Burgemeester en^Weth. van Leiden, M. G. VERWEIJ, Wethouder loco-burgemeester. J. A. v. d. STOK, loco-secretaris. Leiden, November 1-945. De productie van peniciline in Sowjet-Unie zal aanzienlijk worden gebreid, evenals de productie van su phanomide-geneesmiddelen. Als gevolg van een staking liet ''spoorwegpersoneel is het Noor< Westen van Mexico vrijwel geheel, v; verKeer verstoken. Het hoofdkartier van Seac, van Geallieerde Landstrijdkrachten in Z.Ö Azië en van het Geallieerde Opperbevi:r in Z.O.-Azië zal op 25 November a. van Kandy (Ceylon) naar Singapoif worden, verplaatst. De groote landerijen van het sl« Hohenwendei in het Duitsche ertsgc bergte, welke hebben toebehoord Gouwleider Wagner, worden onder boe^[a ren verdeeld. Het slot wordt ingericl tot herstellingsoord voor vroegere polif tieke gevangenen. Hotel Dresen te Godesberg, HitL" Iers lievelingshotel, waar hij in 1938 me rJ. Vo Chamberlain over de Sudetenkwestie on derhandelde, is thans ingericht als om spanningscentrum voor Britsche solda ten. In Saksen werden de tot het Frie drich Elinck-Concern behoorende bedrij ven: „Mitteldeutsche Stahlwerke" Riesa,, „Gusstahlwerke" te Doehlen, fabriek voor rollend materiaal Busch ti Bautzen, een bedrijf te Leipzig en „Anhaltischen Kohlenwerke" zonder ver goeding onteigend. De Nobelprijs voor literatuur toegekend aan de Chileensche dichtere! Gabriels Mistral. Zij is sedert 1932 Con sul-Generaal van Chili te Madrid. Uit Ankara wordt vernomen, Turkije zich wellicht zou aansluiten bifr' een „Oostersch Bloc", dat een uitbrei ding zou zijn van de Arabische Liga. De Japansche regeering heeft be- sleten de functie van Grootzegelbe waarder af te schaffen. Hij was de man, die den keizer van advies diende, voor al bij de benoeming der ministers. Tot voorzitter van het internatio nale Roode Kruis is gekozen O'Connor, de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis. Vice-voorzitters werden de leiders van de afdeelingen Brazilië, China. Frankrijk en Groot?Brittannië. Het Noorsche Storting heeft de re geering gemachtigd tot het onderteeke-js iien van het handvest der Vereenigdejre Volken. Acht Tsjecho-Slowaaksche verra ders zijn aan Tsjecho-Slowakije uitge leverd. Onder hen bevinden zich de vroegere minister-president en de vroe gere minister van binnenlandsche zaken, van Slowakije. Zij zullen voor een Slo- waaksche volksrechtbank moeten te rechtstaan. De Palestijnsche Arabische partij heeft besloten een beroep te doen op alle Arabische landen om de Arabieren in Palestina bij te staan in hun strijdfE: tegen de Joodsche immigranten. Voor hét" Volksgerecht te Boeda pest is het proces tegen den voormali- gen Hongaarschen Minister-President^- Imredy, die van landverraad en colla-P-'1 boratie beschuldigd wordt, begonnen, De violist Yehudi Menuhin is op 14 November in Moskou gearriveerd. Volgens de „Daily Sketch" is door Londen de eerste tocht gemaakt met een auto, welke met behulp van atoom energie werd gedreven. Naar een redacteur van de .Navalja-d Daily Telegraph" meedeelt, zullen c!e overblijfselen van de Duitsche vloot verdeeld worden tusschen de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sow jet-Unie. De V.S. zouden de „Prinz Eugen" krijgen, het belangrijkste nog in tact zijnde oorlogsschip. Byrnes heeft verklaard, dat hij geen inlichtingen ontvangen heeft over Argentijnsche pogingen om diplomatieke betrekkingen met Sowjet-Rusland te knoopen. Reuter meldt, dat uit bron nen te Washington het bericht is geko men, dat de Sowjet-Unie dergelijke po gingen van Argentinië verworpen zou hebben. Gedurende een reeks diplomatieke besprekingen heeft Generaal de Gaülle Generaal Koenig, bevelhebber van de Fransche bezettingstroepen in Duitsch land ontvangen, voor diens vertrek met een missie naar de Ver. Staten. De Italiaansche minister-president Parri heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat acht tot tienduizend Ita lianen uit het gebied van Venetië en de Julische Alpen, welke streek door Joe go-SIavië wordt gecontroleerd, zonder een spoor na te laten zijn gedepor teerd. Te Frankfort is het proces begon nen tegen 40 bewakers van het concen tratiekamp Dachau. Zij worden beschul digd van den dood van meer dan 30.000 gevangenen en van het martelen en uit hongeren van nog vele duizenden meer. Bovendien hebben zij. de wetten en ge bruiken van den oorlog schendend, ex perimenten uitgevoerd op gevangenen door hun malaria-injecties -te geven, bloedvergiftiging en besmettelijke ziek ten te bezorgen. Het Hof wordt gepresi deerd door brigade-generaal John Lentz van het derde Amerikaansche leger. De verdachten zijn van 20 tot 74 j'aar oud dit is de leeftijd van den verdachte Schilling, beschuldigd van experimenten met gevangenen voor malaria-onder zoek. BERICHT. De dansavond van Anika, die Donder dag 8 November moest worden uitge steld wegens een ongeluk aan de bege leidster van Anika, mejuffrouw Huld- hoff, overkomen, is thans definitief be paald op Maandag 17 December om 3 uur. De houders van plaatsbewijzen voor 8 November kunnen daarvan ge bruik maken. cl id len DIE

De Burcht | 1945 | | pagina 2