Twee Rechtszaken De bijzonder zuinige Van je vrienden moet je 't inderdaad hebben NOG STEEDS DOODSTRAF „GE-EISCHT" Uitspraak 5 Dec. a.s. DE BLOCQ VAN SCHELTINGA „Naar mijn meening", aldus mr. Langemeijer, „heeft de ver dachte den doodstraf verdiend, niet op grond van het feit, dat Be Blocq een belangrijke func tie in de N.S.B, heeft gehad, doch op grond van de feiten die door verdachte zijn gepleegd, met name het vestigen van de aandacht der Duitsche autori teiten op de activiteit der bin- nenlandsche strijdkrachten in Wassenaar. Ik Pen van mee ning, dat verdachte de zwaar ste straf heeft verdiend, doch ik. meen op juridische gronden, dat de sententie van het Hof niet gewijzigd zal moeten wor den. Ik kom dus tot d«? slotsom, dat uw Raad het vonnis van het Hof ongewijzigd moet laten. Doch onrechtvaardig zou het niet zijn als de proc.-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof een nieuwe vervolging zou instel len op grond van verdaohfes werkzaamheden als function, naris van de N.S.B., welke ver volging voor verdachte ernsti- §ere gevolgen zou kunnen heb- en. De voorzitter bepaalde de uit spraak op 5 Dec. as. De zaak Blokzijl. Daarna betrad Max Blokzijl de zaal. Het „voortgezet mis drijf van het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp ver- leenen", zoo noemt de rol kort weg het misdrijf waarvoor Blokzijl voor den raad ver schijnt. Mr. Langemeijer is de eerste, die Blokzijl een vraag stelt over liet boekje „Brandende kwes ties'. Blokzijl had ontkend, ver antwoordelijkheid te dragen voor den inhoud van deze uit gave, omdat hij de teksten wel voor de microfoon had uitge sproken, doch ze niet had kun nen contröleeren voor zij ge drukt waren. Wat betreft den zakelijken in houd van de citaten, door den Procureur Fiscaal voor het Hof aangehaald, ontkende Blokzijl niet, dat deze klopte met zijn radiopraatjes. Dan komen de pogingen van Blokzijl om zich terug te trek ken ter sprake. De oorzaak hiervan noemt hij zijn groote teleurstelling in tal van Duit sche Natiohaal-Socialisten die hier slechts gekomen bleken te zijn om er beter van te worden. De reden, waarom hij bleef, was het verzoek van Mussert en zijn naaste medewerkers om tot het laatst op post te blijven. Daarna komt een verklaring van hooge politieambtenaren ter sprake waaruit zou blijken, dat Blokzijl brieven, welke hij ontving naar aanleiding van ziin radiopraatjes, had doorge geven aan de politie, indien dtt al gebeurd zou zijn aldus Blokzijl is het gebeurd om te onderzoeken of de inhoud van de brieven juist' was en men mij niet voor den gek wil de houden. Dat zou den inhoud van mijn radio-praatjes ge schaad kunnen hebben. Het betoog van den verdedi ger, dat op zuiver juridische gronden was gebaseerd, con cludeerde tot verwerping van het vonnis van het Gerechtshof. Mr. Langemeijer's meening was. dat de doodstraf wel dege lijk in dit geval toegepast moet worden. De stelling van den verdediger, dat het voeren van propaganda slechts een poging tot hulpverleening aan den vijand zou zijn, verwierp Mr. Langerripijer. Het Woord hulp sluit op zichzelf succes niet in. Hulpverleening behoeft dan ook, om strafbaar te zijn, niet direct tastbare resultaten te hebben. Van Duitsche zijde is steeds de onverbrekelijke eenheid tus- schen Duitschland en het Na- tionaal-Socialisme betoogd. Pro paganda voeren voor het Na- tionaal-Socialisme was dus strij den voor de Duitsche zaak. Sprekende over de strafmaat betoogde Mr. Langemeijer, dat de doodstraf met de allergroot ste terughoudendheid moet wor den toegepast. Van dezen ver dachte is echter zeer weinig te zijnen gunste te zeggen en veel, zeer veel. te zijne nadeele. Nu de overwinning is behaald kan het mogelijk zijn, dat wij het propagandavoeren zooals verdachte dat heeft gedaan als minder belangrijk aanmerken. Max Blokzijl heeft zich een vol leerd leerling van Goebbels en Hitier getoond. Zijn propagan da v/as uiters geraffineerd. Hij ■heeft ongetwijfeld dat gedaan wat de vijand- het meeste wenschte nl. trachten de be volking welwillend te stemmen tegenover den bezetter. Waar schijnlijk heeft geen Nederlan der waardevoller diensten aan den vijand bewezen dan Blok zijl. Op grond hiervan spreek ik mij uit tegen verwerping van het vonnis van het Hof. De Raad zal op 5 December uit spraak doen. Heusch waar?? SPORT VOETBAL. LEIDEN—VLIS S1NGEN. In het kader van de steun- actie Leiden helpt Vlissingen vindt op Zaterdag 17 Nov, en Zondag 18 Nov. a.s. een groot sportfeest LeidenVlissingen plaats, waarin bijna elke sport haar plaats heeft gevonden. Begonnen wordt op Zaterdag avond met zwemwedstrijden in de Overdekte. Aanvang 8 uur. Zondagmiddag 12 uur op het terrein a. d. Zoeterwoudsche Singel, Handbal voor Dames; om 1 uur vindt 'en korfbalwed strijd plaats LeidenVlissingen, 2 uur Handbal voor Heeren, terwijl om 3 uur de voetbalwed strijd Leidsoh ElftalVlissings- Elf tal aller aandacht vraagt. Het geheel wordt opgeluisterd met muziek te geven door het ge zelschap „Nieuw Leven". Het Leidsche Elftal is als volgt samengesteld: v. r. n. 1.: M. v. Wel. U.V.S.; H. Kok A.S.C. en J. den Daas U.V.S.; J. Kukler L.F.C., B. Wallaart U.V.S. en J. Sloos U.V.S.; T. Oosterom UVS, C. Verhoogt UVS, P. Polanen Roodenburg, J. de Troye ASC en T. Herreur LFC. NED. VOETBALBOND. Afdeeling Leiden. Uitslagen 'van Zaterdag 10 Nov. 51.: Ie kl.: KatwijkQuick B 2 3—3; R.A.F. 2—Noord wijk 2 111; Rijnsb. B. 2R.C.L. 1 43. 2e kl. A.: Leiden 2Ter Leede 2 5—2; Quick B. 4A. R. C. 3 2—5; 2e kl. B.: A.R.C. 4—Katwijk 3 43; 3e kl. Quick B. 6—Rijnsb. B. 4 7—3; T. en D. 2Noordwijk 3 212; Jun. A.: V.V.L.V.Warmunda (a) 04; Warmunda (b)C.N.V. 02; Rijnsb. B.Quick B. (bi 3—1. Jun. B. Afd. A.: A.S.C. (a) Roodenburg (a) 0-2. Afd. B.: U.V.S. (b)-Katwijk (b) 60; LisseRoodenburg (b) 50. Uitslagen van Zondag 11 No vember 1945: le kl. A.: Alphen 3Altior 1 25; Nic. BoysAlph. Boys 12. le kl. B.: Foreholte 2 Warmunda 1 111; Lisse 3 Kagia 1 2—2; V.V.S.B. 2—Tey. lingen 2 7—3. le kl. C.: A.S.C. 3Roodenburg 2 14; U.V.S. 4—L.F.C. 3 2—d. le kl. D.: K. R. V.A.Z.L. 93; Docos 2 L.F.C. 4 3—0; 2e kl. A.: Altior 2Alphen 4 40; Alphia 3 Alphen 5 33. 2e kl. B.: Teylin- gen 4V.V.S.B. 3 3—2. 2e kl. C.: A.S.C. 5—L.F.C. 5 3—5; D.S.B. 2Rouwkoop 2 42; L.D.W.S. 2—Lugd. 5 0—13. 2e kl. D.: U.V.S. 6—Lugd. 6 3—3; V.V.L.V. 2Roodenburg 3 010 3e kl. A.: Altior 4Alph. Boys 3 5—4. 3e kl. B.; A.S.C. 7—L.F.C 7 62; D.S.B. 3Roodenburg 4 5—7; Docos 4—U.V.S. 7 1—12. 3e kl. C.: A.S.C. 8—Z.L.C. 4 14; Roodenburg 7—Lugd. 8 3—7; Jun. A. Afd. A.: Alph. Boys (a)Alphia- 30; Nic. Boys—D.O.S.R. 5—2. Afd D.: A.S.C. (b)Docos Cb) 8—0; L.F.C.U.V.S. (c) 5—0. SCHOOLJEUGD MOET HET ZONDER PERMANENT DOEN. Aangezien onder de school jeugd veel hoofdluis blijft voor komen en de zaga permanent wave een beletsel vormt voor het reinigen of reinhouden van de hoofden van jeugdige per sonen wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bij verorde ning ter bevordering van de reinheid van de jeugd aan ouders, voogden of verzorgers van minderjarigen beneden den leeftijd van 15 jaren verboden is, deze minderjarigen bij een kapper een behandeling tot ver krijging van een blijvende haar. golf te doen ondergaan of toe te laten, dat zij een dergelijke behandeling ondergaan. Ook oen kappers is het verboden bedoelde minderjarigen een be handeling tot verkrijging van 'een blijvende haargoif te doen ondergaan; zij zijn verplicht zich van den leeftijd te verge wissen door inzage te vorderen van het persoonsbewijs. Op na leving der verordening zal streng worden toegezien. Bij het GEEN WEG, MAAR EEN DOOLHOF. Uit het onderstaand blijkt nog eens duidelijk hoe de zwarte handel een even ern stige misdaad is als diefstal. Een 19-jarige jongen, die uit Duitschland teruggekeerd niets meer bezat, zich had aangemeld bij de arbeidsre serve, maar geen werk kon krijgen, omdat hij geen vak kende en die daarom een tursus van de diamant-in dustrie volgde, trachtte zich door straathandel van de middelen te voorzien om zich kleeding e.d. aan te schaffen. „Ik kon niet anders", zei rij, „ik zou graag willen werken, maar niemand wil het me geven. Er was geen andere weg". Zwarte handel is geen weg, maar een doolhof", ant woordde de politierechter, en hij kreeg 3 maanden. constateeren van overtreding zal tot strafvervolging worden overgegaan. VIER KAMERLEDEN BEDANKTEN. Naar wij vernemen, hebben de volgende benoemd verklaar de leden van de Staten-Gene- raal voor deze functie bedankt: prof. dr. J. H. W. Verzijl te Utrecht, dr. J. P. Kruyt te Utrecht, mevrouw dr. H. Ver- weijJonker te Eindhoven en de heer H. W. van Randwijk te Amsterdam. Beide eenstgenoemden waren benoemd verklaard tot leden der Eerste Kamer, beide laatst genoemden tot leden der Twee de Kamer. ERNSTIG VLIEGTUIG ONGELUK BIJ BRUSSEL. Een Stirling-vliegluig van de Royal Airforce is op het club gebouw van een hockey-club in de buurt van het Brusselsche vliegveld neergestort. Vijf leden der bemanning en verschillen de burgers werden gedood. Het vliegtuig vloog laag over het vliegveldom een postzak af te werpen. Tot dusver zijn de lij ken van twee Belgische meisjes uit de puinhoopen van 't club- -gebouw gevonden. Reddings ploegen doen al het mogelijke om de andere slachtoffers te vinden. DUITSCHE OORLOGS INDUSTRIE WORDT VERNIETIGD. De „News Chronicle" seint uit Frankfort am Main, dat het 1 eerste groote Duitsche oorlogs bedrijf, dat op het Amerikaan- sche demilitarisatieprogramma voor Duitschland voorkomt, de rooklooze kruitfabriek Kauf- bueren, Maandag jl. door 14 machtige explosies werd opge blazen. Een derde van het fabrieks complex, dat speciaal voor de kruitproductie v/erd gebruikt, werd vernietigd. De overgeble ven gebouwen zullen dakloozen herbergen. -De Deken van Haarlem J. C. W. van de Wiel, is door Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot Eere-Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. „Je moet het maar van je vrienden hebben". Dit kon men in Nederland gedurende den oorlog overal lezen. Bij voor keur na een Engelsch bombardement. Met de ze leuze dachten de Duitschers ons volk te gen zijn bondgenoot op te hitsen. Engeland toont nu daadwerkelijk dat de Duitschers volkomen ge lijk hadden, zij het dan in een anderen zin. Op 1 November 1945, be droeg het aantal arti kelen door de „Help Holland Council" naar ons land gestuurd, onge veer een millioen stuks. Bovendien stuurde men 161.000 pond <1.600.000 gulden) in geld. Van motorfietsen tot tandenborstels. Voordat de stkking van de Londensche dok werkers het werk tij delijk stopzette, wer den niet minder dan 8 ton per dag verscheept; Er werden o.a. 113 am bulances, 46.000 dekens, 1100 fietsen, 100 motor fietsen, 10.000 kooktoe- stellen, 124.000 stuks heerenkleedmg, 230.000 stuks dameskleeren, 186.000 stuks kinder- kleeren en 107.000 paal schoenen en laarzen ge zonden. Een deel van dit alles werd nieuw aangekocht met geld, dat door Engelsche vrienden van Neder land aan de „Help Hol land Council" geschon ken werd. Andere voor werpen. die speciaal aan gekocht we"den. zijn: timmergereedschappen, 32 ton spijkers, rubber zolen en hakken, tande- borstels enz En iedereen helpt Holland. Gezien de ongeloofe- lijke inspanning die de organisatie van deze groots opgezette hulpac tie van velen eisoht, en de werkelijk ontroeren de vrijgevigheid van het geheele Engelsche Volk, verdient de „Help Hol land Council" méér ap preciatie in ons land. Onlangs bezocht een verslaggever Shrewsbu ry, een staoie niet ver van Wales, waar men een inzameling van kleeren en andere ar tikelen aan het hou den was. Er waren acht depots waar cVe men- schen hun giften konden brengen, tien duizend circulaires werden per soonlijk aan de huizen bezorgd. Duizenden Engelschen doen afstand van klee ren, schoenen, potten en pannen, kortom van al les wat zij ontberen kun nen en wat Holland zoo dringend noodig heeft. Engelschen van hoog tot laag, van lords tot „men in the street" hel pen Holland. En niet alleen de hulp zelf, maar de vrüendtschap- petijke gevoelens je gens Holland, waarvan de stapels Engelsche goederen getuigen, zijn bemoedigend. Je moet het inderdaad van je vrienden hebben. UL^ÜM 7V2 watt: 45cl, 32 watt: 50c!. 12V2 watt: 50et. 50watt:60ct. 20 watt:50ct. 80watt:75ct. n.v. philips* gloeilampenfabrieken jfc Moeten de zonden der ouders gewroken worden op de kinderen |N aansluiting op den brief uitgaande van de katliolieke en de protestantsche kerken betreffende onze houding ten opzichte van politieke gevangenen, heeft zicli te Amsterdam een comité ge vormd. Zitting hebben in dit comité o.a. de Deken van Amsterdam, de procureur- generaal, ds. J. Buskes Jr., A.: A. Ber- teling, waarnmd. commandant van het interneeringskamp aan de Levantkade. Dit comité heeft zijn gedachten uiteen gezet over de politieke gevangenen en hun kinderen. Wanneer het comité voor opstelt dat het recht moet worden ge handhaafd, dan is zij daarnevens den Regeering zeer dankbaar, dat zij beslo ten heeft tot een radicale schifting. De meeste zorg moeten wij echter hebben aangaande de kinderen uit de gezinnen van politieke gevangenen, de z.g. „N.S.B.-kinderen". TWINTIGDUIZEND KINDEREN ZIJN ZONDER TEHUIS! Het is te hopen, dat de actie vaii dit comité zich niet alleen zal beperken tot Amsterdam, want het probleem is over al urgent en overal leven deze kinde ren in verhoudingen en omstandigeden, waarin een behoorlijke opvoeding een volslagen onmogelijkheid is. Wanneer wij de huizen nagaan, hier in de omgeving van Leiden, b.v. te Katwijk, dan vinden wij daar één van de bewijzen. Er moet nu werkelijk snel recht ge daan worden, zoodat de toezeggingen die de minister van Justitie heeft ge daan, ook worden nagekomen in de praktijk. Daardoor zal men. dan de zoo nood zakelijke scheiding krijgen tusschen mis dadigers en slappelingen, tusschen be rekenende N.S.B.'ers en domooren. Wan neer de vaders èn moeders niet kunnen worden vrijgelaten, wanneer zij inder daad werkelijk schuldig zijn, dan zullen tóch de kinderen uit deze kolonies en tehuizen moeten worden opgenomen in gezinsverband. Er zal daaromtrent overleg noodig zijn. wat leeftijd, milieu enz. betreft. Maar noodzakelijk i s het. Dit is niet alleen in het belang van de kinderen, maar in het belang van heel ons volk, dat er niet bij gebaat is een deel van de jeugd te laten ^omko men,' tengevolge van gebrek aan lei ding, begrip van opvoeding en verant woordelijkheid. ZELFS DE STERKSTE MOET HET AFLEGGEN! Op 67-jarigen leeftijd is te Laren plotseling overieden de heer B. K. Scharp, meer be kend als „Skarpia". Reeds vele jaren is het geleden, dat de athleet „Skarpia" op verschil lende programma's voorkwam. Hij heeft voor tal van volle za len groote successen geoogst en prestaties ten beste gegeven, die maar door zeer weinig an deren tot nog toe ook maar eenigiszins geëvenaard werden. Tien jaren lang is „Skarpia" de lichtende ster aan het tooneel- firmanment geweest. Op 63-jari- gen leeftijd sloeg hij nog een spijker met de bloote hand door een plank en brak hij een ijze ren staaf en een hoefijzer met de hand doormidden. Op dien leeftijd waagde hij het nog een volwassen persoon met zijn tan. den van den grond op te heffen. Als athleet balanceerde hij met een 140 pond zwaar wiel op zijn kin en brak ijzeren kettin gen .door zijn borstkas te doen zv/ellen. De begrafenis zal Don derdag a.s. om 12 uur op Zorg- vlied te Amsterdam geschieden.

De Burcht | 1945 | | pagina 2