STADSNIEUWS DE NOODGEMEENTERAAD GEÏNSTALLEERD. Maandagmiddag is door den loco-burgemeester, wethouder M. G. Ver wei.j de noodgemeen- teraad geïnstalleerd. Dat deze plechtigheid samenviel met de oificiëele in gebruikname van de prachtige nieuwe raadszaal in het Stadhuis, verleende aan deze bijeenkomst een bijzonder karakter. Na de beëediging der raads leden hield Wethouder Verweij een rede, welke door de een voudige en heldere taal niet na. liet op alle aanwezigen een sym pathieken indruk te maken. Spreker verheugde zich erover dat thans het oogenblik zou aanbreken waarop hij reken schap en verantwoording kon afleggen van zijn daden, zooals dit in een democratisch land gebruikelijk is. Met eerbied herdacht hij voorts al diegenen, die de vrij heid met hun leven betaalden en verzocht de vergadering de ze stadgenooten met enkele cogenblikken stilte te geden ken. Het waren geen „mooie woor. den en groote beloften" die de heer Verweij sprak, doch een ernstig beroep op iedereen om mede te werken aan de gigan tische taak der heropbouw van een land, dat na vijf bezet tingsjaren in zulk een de'plora- <belen toestand door de Duit- schers is achtergelaten. Spr. meende dat het wel voor niemand een openbaring zou zijn te vernemen dat het met de financiën miserabel ge. steld was. Het.blijft een schrale troost, te weten dat vrijwel alle gemeenten in ditzelfde schuitje varen, terwijl hierdoor tegelijkertijd de verantwoorde lijkheid nog vergroot wordt. Maar al te bekend zijn de nooden op gebied van kleeding en schoeisel. Er wordt ernstig ■getracht de burgerij te hulp te komen, doch de behoeften strek ken zich uit onder alle lagen der bevolking. Ook wat huis vesting betreft zijn er noodtoe standen. Hier gaan echter van zelfsprekend de geteisterde ge bieden vóór, zoodat met den bouw van nieuwe woningen nog wel even gewacht ztel moe ten worden. Leiden is er, alhoe wel niet zonder kleerscheuren, goed afgekomen. Het gemeen tehuis heeft niets geleden, al leen het carillon is door de Duitschers weggehaald. Hier en daar in de stad zijn zeker spo ren van den oorlog te vinden, terwijl de bevolking tijdens den winter 19441945 een groote voorkeur aan den dag legde voor de boomen. Het is langs gracthen en singel wel heel erg kaal geworden. Ten slotte herdacht de heer Verweij het verdienstelijk werk der illegaliteit in Leiden en het vele wat Leiden voor Vlissin- gen reed heeft gedaan. Mevr, Braggaar-de Does. als oudste raadslid in zittingsjaren, dankte den voorzitter voor de installatie. De heer Van Weizen was van meening, dat het zeer groot aandeel dat zijn bewe ging (communisten) in de ver zetsactie had, niet tot uiting kwam in de huidige constella tie van den raad. Hij zou echter iedere democratische maatregel ondersteunen tot nut der Leid- sche burgerij. Hierna volgde de verkiezing der wethouders. Als zoodanig werden gekozen de heeren M. Verweij. S. Menken, J. A. Rie del en J. van Schaik. Na zich bereid verklaard te hebben hun functies te aanvaarden, namen zij hun plaatsen in. Mr. v. d. Sande Bakhuijzen v/as helaas door ziekte verhin derd deze historische eerste zitting bij te wonen. EEN HERDENKING IN HET LIDUINAHUIS. 13 November 1944 is een gewichtige (latum geweest in de geschiedenis van den hongerwinter dien Leiden moest doormaken. Op dien dag werd n.l. het eerst uiting gegeven aan een reeks initiatieven, die tot doel hadden de groote gemeen schap die Leiden bezit in zijn Katholie ke gestichten in den ergsten nood te hulp te komen. Het betrof hier aanvul ling van voedsel en. brandstof. Daartoe was door enkele heeren in overleg met Rector Beune en andere rectoren een commissie gevormd, die met groote voortvarendheid, en wat in dien tijd vooral noodig was, moed en beleid, het werk heeft aangepakt. Deze „Gestichtencommissie" werd echter een sneeuwbal, want uit haar ar beid kwamen steeds andere plannen voort. De voeding van duizenden kin deren, de hulp aan niet-katholieke ge stichten, de maaltijden in de Stadsge hoorzaal en niet te vergeten de aan vankelijk 500, later 1000 personen, die per week in het Liduinagesticht zelf een goede, volwaardige warme maaltijd kre gen. Wat was er vanzelfsprekender, dan dat in dat huis deze 13e November zou worden herdacht. In een kort speechje heeft Rector Sou- daal in tegenwoordigheid van degenen, die het allereerst en het nauwst bij dit werk betrokken waren, aan de dank baarheid van zeer velen uiting gegeven en zich daarbij de tolk geweten van alle katholieke gestichten en instellingen, die in de barre winter van 1944 luilp had den ontvangen. Er werd aan Rector Beune als dc groote promotor van dit alles een schil derij aangeboden, voorstellende zijn pa troon. pastoor Leonardus van Vegghel. Het schilderij stelt den pastoor voor in toog en superblie, roode stola, dragend den palmtak en nog het koord als tee- ken van zijn martelaarschap. Rector Sondaal kon niet nalaten en kele punten van vergelijking naar voren te brengen, o.a. dat rector Beune ook in vele moeilijkheden de palm had weg gedragen, dat hij ook als het om waar achtig inzicht ging stijfhoofdig kon zijn als zijn patroon, maar dat niemand hem tot nog toe de strop had omgedaan. Rector Beune was zeer verrast, maar er ook buitengewoon mee ingenomen, hetgeen .hij in een dankwoord, dat te vens een kort historisch overzicht gaf, volmondig tot uiting bracht. De avond werd verder zeer aangenaam doorge bracht, terwijl de noodige herinnerin gen die het voorbije werk prikkelend en tegelijk streelend hadden gemaakt, wer den opgehaald. ERNSTIG GEVAL VAN KOLENDAMP VERGIFTIGING. In perceel Vondellaan 2, bewoond door de familie V. heeft zich gister avond een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarbij een doode te betreuren valt. Toen de op de bovenverdieping wonende zoon te elf uur thuis kwam, trof hij zijn vader en moeder in bewustelooze toestand aan. De onmiddellijk gewaarschuwde genees- DAGBOEK VAN DE PLUNDERAARS. Een belangrijk archief is thans in handen van de Arn- hemsche overheid gekomen, n.l, dat van „F eldwirtschafts- kommandoeen der plun- derbenden, welke Arnhem na de evacuatie van September 1944 heeft beroofd. Dat „Kommando'* moest terug trekken uit Arnhem en kwam ten slotte terecht in Coevor- den, waar het achtervolgings tempo der geallieerde leger scharen deze Duitschers zoo danig in de war bracht, dat zij hun paperassen in den steek lieten. Dit archief, dat een tijdlang onder de hoede is geweest van den heer G. J. Bartels te Coevorden, is nu naar Arnhem overgebracht, waar het berust bij de af dee ling Engelsche zaken ter ge meentesecretarie. Het bevat papieren met uitgebreide ge gevens. over de weggevoerde goederen. De datum, zelfs het uur, van den roof, het tijdstip der verzending, wer ken, nummers en plaats van de bestemming zijn nauwkeurig aangegeven. kundige dienst heeft nog lang getracht met zuurstofapparaten de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht voor de vrouw niet baten. De man was intus- schen zoover bijgekomen, dat hij voor verdere behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis werd vervoerd. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. Par. O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef. A.s. Zondag 18 November wordt in onze parochie het Aanbiddingsfeest ge houden. Alle leden van den Vrienden kring worden hierbij opgeroepen om dit eerste Aanbiddingsfeest na onze bevrij ding met groote dankbaarheid mee te vieren en Jezus in Zijn Altaarsacrament dank te zeggen voor Zijn bijzondere be scherming in de laatste jaren. Het zou beschamend voor ons zün en getuigen van weinig wederliefde tot Je zus H. Hart, wanneer nu het Eucharis tisch leven zou verflauwen. Leden van den Vriendenkring! Komt dus allen des morgens naar de H. Mis van kwart vóór 9, welke ter uwe in tentie wordt opgedragen en nadert al len ter H. Tafel. Beschouw het als een eereplicht uw bidhalfuur waar te nemen en 's avonds te 7 uur het plechtig sluitingslof bij te wonen. Jezus zal u er dankbaar voor zijn wanne&r uw liefde zich uit door een daad. Parochieel bestuur. DERDE ORDE HARTEBRUG. Vrijdag 16 November om kwart voor 8 gezongen Requiem voor de overleden Tertiarissen van onze .afdeeling. Alle Tertiarissen, die eenigszins kunnen, ook de meisjes van de J.D.O., verzoek ik v riendelig deze gezongen Requiemmis bij te wonen en daarbij ter communie te gaan. Pater Booms, directeur. KUNST. De jonge voordrachtskunstenaar Al- bert Vogel Jr. zal op Dinsdag 20 Novem ber een voordracht-avond geven in den Leidschen Schouwburg. Een Italiaansche pastoor heet \o'/ens het Engelsche blad ..Regnolds News" een verslag opgeteekend van het einde van den Duce. Mussolini probeerde, ver momd als Duitsch soldaat met eei. Duitsche vrachtwa gencolonne naar het Noor den ie ontkomen. De Iia- liaansche partisanen echter warei op hun hoede. Even voor net JurpJe Musso stuit de colonne o'. een barricade. Gewaocnde partisanen lig gen verdekt opgesteld. Het komt tot een schermutseling, maar het hoofdkwartier der partisanen geeft instructies. De colonne mag doorrijden, nadat zij op de aanwezigheid van' Italianen zal zijn onder zocht. Weldra is een aantal fas cisten gearresteerd. Ook de maitresse van Mussolini. Cla- retta Pettacci, bevindt zich onder chU gezelschap, maar van den Duce zelf ontbreekt ieder spoor. „IL DUCE" Juist als het bevel wordt gegeven, dat de colonne met Duitschers mag doorrijden, merkt een der partisanen in wagen W.H. 52959 een hoop dekens op, onder de voeten van den chauffeur. Snel trekt hij den stapel uit el kaar en vindt er een man onder in Duitsch uniform. Dan schalt een stem jube lend over den weg: „Hier, hier. we hebben hem gevon den! Het is de Duce!" Mus solini zegt niets en biedt geen weerstand. Met z'n oogen knipperend in het dag licht na urenlang verborgen te zijn geweest onder de de kens. wordt hij uit den wa gen gesleurd. Hij draagt het uniform van een Duitsch of ficier met een soldatenmuts. Dan komt het bevel Mus solini en Claretta naar een veiliger plaats over te bren gen. Ze vinden onderdak in een versterkte crypte- in Dougo. Als men Mussolini zijn Duitsche jas aanreikt, weigert hij hem: ,,Ik wil geen enkel Duitsch voor werp meer zien". Claretta maakt zich voornamelijk be zorgd over een ladder in haar kous en een ingescheur de nagel. In den vroegen namiddag van den 28sten April arri veert dan kolonel Valerio van het geordende partisa- nenleger uit Milaan met 24 man en brengt de uitspraak van het nationaal comité van bevrijding mee. Door een ietwat snellere rechtspraak dan in Nederland ten aan zien van landverraders ge bruikelijk is, volgt het von nis: de doodstraf voor alle gevangenen. Mussolini en zijn minnares moeten echter^ eerst naar Milaan worden gebracht. HET EINDE VAN EEN CAESAR. Kort na zessen verlaat de stoet het stadhuis en wordt in een rij opgesteld aan de noordzijde van de markt met het gelaat naar het meer. Er is slechts weinig pu bliek. In den monotoom vallen den regen worden de veroor deelden geblinddoekt, bui gen het hoofd en houden el kander bij de handen vast. Vuur!!! Als de echo langzaam over de bergen wegsterft, worden Mussolini en Cla retta uit hun huis gevoerd en onder begeleiding van twee wagens bewapende partisanen in een gesloten wagen enkele kilometers ver* derop naar Tremezzina ge bracht. Mussolini vraagt wat er gaat gebeuren; hij krijgt echter geen antwoord. „Laat me gaan, dan geef ik je een heel keizerrijk". Bij het verlaten van den wagen biedt Mussolini voor het eerst tegenstand. Cla retta kalméert hem echter en overreedt hem te gehoor zamen. Nauwelijks zijn beiden bui ten of de partisaan Dino Clerici vuurt vijf schoten op Mussolini met zijn tommy- gun. Hij stort onmiddellijk neer. Claretta valt dwars over hem heen. En op den natten, bere genden weg, ligt het lichaam van den Caesar met zijn maitresse over hem heen. Hun grafrede vormen de snier en de snauw van de hatende burgerbevolking JO VINCENT. Mevrouw Jo Vincent is de groote Ne derlandsche zangeres tegen wier kunst wij hemelhoog opzien, de zangeres van de meest uitgelezen ontroering en reli- gieuse dévoties. Iets heel bijzonders ligt in haar musiceeren, een hoog adellijke sensitieve visie. In technischen zin vait er niets op of aan te merken, uitge klaard als de stem is om het hoogst mogelijke onstoffelijke te benaderen en érnotioneel werkt het Bel-canto met z'n lokkende lésonnance in. En dan haar fijn gedistingeerde smaak, niets van opper vlakkigheid, maar alles verheven en waar dichterschap, dévote medidatie en religie. Wij kregen Brahms al dadelijk heel mooi te hooren, waarbij Am Sonn- tagmorgen en Therese uitblonken. Dan de geestige kinderliederen van Mous- sorksky, die de zangeres in *t Russisch vertolkte, als fonkelende juweeltjes van voordrachtskunst. Men vergeet, al luis terende, dat deze liederen zoo ontzag lijk moeilijk zijn. Verrukt zijn wij over de liederen van Roussel, niet minder over haar suggestieve macht om te boeien. Vergeten wij niet de Trois Chansons van Honegger, zielestreelende liederen, die zij stuk voor stuk maakte tot een opbloeiende verrukking. Vier liederen van Hugo Wolf, welke zij om de geestelijke geaardheid zoo prachtig weet te benaderen, waren het gouden slot van dezen avond, die aan onze hooge verwachtingen ten volle heeft voldaan. Aan den vleugel bege leidde haar Emmy van Eden. Zij deed dit in de moderne liederen beter dan in Brahms en Wolf. Haar aanslag klinkt meermalen wat stug. Zij speelde met veel toewijding, maar was van gevoels- stemming toch niet geheel in overeen stemming met de hooge inzichten van de zangeres. De vele vereerders wilden maar niet scheiden, zoodat mevrouw Vincent wel drie toegiftjes zong, de een al mooier dan de ander. J. Kortmann. Rectificatie. In de recensie over den déclaniatie-avond van Roosje Driessen is abusievelijk gedrukt: Wij zouden en kele bemerkingen kunnen maken over de cultuur van de spreekster. Dit moet na tuurlijk wezen: over de cultuur van^/de spreekstem. J.K. OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. R.K. Kerkkoor. In de Donderdag avond in hotel „Toor", alhier, gehou den jaarvergadering van het R.K. kerk koor werd de nagedachtenis van den vorigen president. Deken Z. de Korte, met piëteit herdacht en werd voor de zielerust van den overledene gebeden. Warme woorden van waardeering sprak dè nieuwe president. Deken L. Nieu- wenhuizen, ter nagedachtenis van dezen grooten priester, die zooveel tot stand heeft .gebracht, ook met betrekking tot de kerkzang en de Schola-Cantorum. Ook werd de beer L. P. Timmermans, die op zoo'n tragische wijze, door een vijandelijk schot den dood vond, herdacht. Zijn begaafdheid als zanger werd met waardeering geschetst. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. Y. Ponsioen en J. C. Zirk- zee voor de afdeeling Zangkoor en de heeren P. Heemskerk en G. A. Bahl- mann (deze laatste in de vacature van den heer F. H. Brand) voor de afdee ling Schola Cantorum, terwijl de hee ren S van Leeuwen (Zangkoor) en den heer Chr. A. v. d. Mark (Schola- Cantorum) in hun kwaliteit van resp. directeur en leider, ambtshalve zitting in het bestuur kregen. Voorts werd de heer Jac. J. M. van Leeuwen Szn bij acclamatie tot 3e or ganist van het zangkoor benoemd. Plan de campagne voor den St. Ceacilia- feestavond op 21 Nov. a.s. werd bespro ken en algemeen goedgekeurd, nadat er door een der leden enkele voorstellen waren gedaan. Nadat er nog enkele aangelegenheden van interne en van kerkelijke aard wa ren besproken, sloot de hoogeerw. De ken deze vruchtbare bijeenkomst, Welke in het teeken stond van een succesvolle samenwerking tusschen de beide afdce- lingen. Afdeeling R.K. Bond van Werkmeesters heropgericht. In een bijna voltallige bijeenkomst werd de afdeeling van de R.K. Bond van Werkmeesters, alhier, heropgericht. Na een korte inleiding door den heer J. J. van Capel, voorzit ter van het Werkliedenverbond, afdee ling Alphen, werden de heeren H. Zon- derop, tot voorzitter. W. Kleijn, tot se cretaris en B. van Leeuwen tot pen ningmeester gekozen. Bijna alle hier voor in aanmerking komende personen gaven zich als lid op. Burg. Stand. Geboren: Adriaan Willem z. van J. P. Kooman en H. Be- saris; Hasseltje Hendrika d. van L. Koopman en H. J. van Eek; Autje d. van P. Rijfers eii R. Smit; Frits Paul Anne z. van F. Vries en M. L. J. Pi- ron; Gerrit z. van G. Haze en G. M. Blom. Ondertrouwd: Willem Nell 34 j. en Wilhelmina de Wit 31 j.Gerrit Boo gaard* 29 j. en Lijntje Blom 25 j.; Ger rit Snatersen 23 j. en Elizabeth Everdina Oltvoort 19 j.Jacobus Theo Boot 24 j. en Margaretha Maria van Leeuwen 21 jaar. Gehuwd: Jacobus van Dijk 25 i. en Gijsje Grootendorst 22 j. Overleden: Comelis-van den Berg 75 j., gehuwd met Adriana van den Berg. VOORHOUT. Voetbaluitslag. Foreholté 2War- munda 111. De groote nederlaag was te verwachten, wegens een te hooge in deeling van 2e klasse* op KORTE GOLF MS Ul M Naar de „Times" uit Madrid meldt, is aldaar in politieke kringen groote op-JEN winding ontstaan door de ontdekking Van een georganiseerd communistisch complot tegen de regeering. Van offi- cieele zijde worden de berichten tegen gesproken. In de geheele hoofdstad zijn de wachtposten echter versterkt, het geen algemeen als een bewijs wordt opgevat, dat een samenzweering werd gesmeed. In een korte verklaring heeft Cor- dell Huil zijn dank uitgesproken voor den hem toegekenden Nobel-prijs. zei-de: „Hoe belangrijk onze strijd voor den vrede ook geweest is, onze inspan ningen zullen nog intenser moeten wor den, indien de menschheid in het ko- mende atomische tijdperk behouden wij ^2 blijven". Tal van Britsche piloten, die in zee gestort waren en daaruit zijn opge haald, werden gered door het gebruik maken van een apparaatje, waarmee men van,zeewater drinkwater kon ruiken. Ondanks het „Geheugenverlies" van Rudolf Hess, eischen de Russen, dat ook tegen hem het proces in Neu renberg zal doorgaan. De 76-jarige jurist dr. Kiesselbach te Hamburg heeft een verdediigngsrede voor het nationaal-socialisme geschreven en daarvan dertig exemplaren in om loop gebracht. Hij toont zich een tegen stander van denazifficatie en houdt vol, dat „Hitler's partij gericht was tegen het parlement en de republiek, maar niet tegen het idee van de democra tie". Uit Telaviv wordt een juweelen diefstal gemeld. Uit een diamantslijperij zijn Zondagmorgen diamanten voor een waarde van 20.000. Pond Sterling ont vreemd. De totale verliezen die de R.A.F. van 3 September 1939 tot 8 Mei 1945 heeft geleden, bedragen 79.147 man, t.w. dooden, gewonden en vermisten. Radio-Munchen heeft medegedeeld, dat volgens een officieele aankondiging een half millioen ton voedsel in den ko- mencleri winter in de Atnerikaansche zone zal worden ingevoerd. Omtrent het proces Belsen wordt door den Duitschen nieuwsdienst in de Britsche zone gemeld, dat kolonel Back house, die als procureur-generaal in het I roces optreedt, morgen zijn groote re de zal houden. In aansluiting hieraan, zal de juridische adviseur van het ge rechtshof, Stirling, een uitvoerig slot- overzicht geven. Verwacht wordt, dat Donderdag of Vrijdag a.s. de vonnissen zullen worden geveld. In de Britsche zone in Duitschland zijn tot dusverre 7000 van de 13.000 scholen heropend. Met ingang van 18 November a.s. geldt voor geheel Duitschland wederom de Middel-Europeesche tijd (1 u. voor bij G.M.T.), welke tot 1 April 1946 zal gelden. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Vrijdagavond 9 No vember kwam de tijdelijke gemeente raad voor de eerste maal ter vergade ring bijeen in het Raadhuis, waarbij de voorzitter, de heer O. I. R. Niveen. er in zijn openingswoord aan herinnerde, dat het vijf jaar geleden is, dat de laat ste bijeenkomst gehouden is. Voorts werden allen herdacht, onder wier lei ding de gemeente een totale verandering had ondergaan. Na het voorlezen der notulen kwam de verkiezing van wet houders aan de orde, doch daar nie mand de volstrekte meerderheid in stemmen had, werd er tot een tweede stemming overgegaan, waarbij de heer J. A. Mens als 1ste wethouder en den heer B. Hoogerwerf als 2e wethouder gekozen werd. Beiden namen de herbe noeming aan. Daarna volgde de aanwij zing van een tijdelijken wethouder. Ver volgens werden nog enkele besprekin gen gehouden, waarna sluiting op de gebruikelijke wijze volgde. Mevrouw de wed. Jac. Meijer, Rijndijk 140, vierde Zaterdag 10 No vember haar 99ste verjaardag. Zij is de oudste inwoner der gemeente en ver heugt zich nog in een goede gezond heid. Deze verjaardag is voor haar niet onopgemerkt voorbijgegaan. De R.K. Harmonie heeft haar Zaterdagmiddag een serenade gebracht. De oude dame was hiermede zeer vereerd en toen de St. Laurensharmonie afscheid van haar nam onder de vroolijke tonen der mu ziek, stond zij voor het raam van haar woning dansende op de maat. „St. Genesius". De R.K. Gemeng de Tooneelvereeniging „St. Genesius" gaf Zondag en Maandag j.l. met mede werking van de „De Kumalaë Ha- waiians" een uitvoering in het R.K. Vereenigingsgebouw. De zeereerw. heer P. Roos opende de feestavond en sprak zijn vreugde uit, dat de ,,St. Genesius" voor de eerste maal weer ten tooneele verscheen en dat uit dc belangstelilng duidelijk bleek, dat de vereeniging niet vergeten was. Voorts wcnschte hij de aanwezi gen een aangename avond toe. Na de pauze werd een vroolijk spel opgevoerd in één bedrijf, getiteld „Storm in een glas water". Dit spel voldeed zeer goed en het eerste optreden der ver eeniging was dan ook bijzonder goed ge slaagd. De pajize werd aangevuld met verschillende muzieknummers, die zeer in den smaak vielen. De regie was toevertrouwd aan den heer J. M. van der Kooy en de grime en het kapwerk was verzorgd door den heer G. Hoppezak. £2 p;

De Burcht | 1945 | | pagina 2