Eerst rijst, daarna praten we over democratie SPOORWEGEN KRIJGEN VAART IN AANTOCHT! Een vraag en antwoord een I JAPAN TOT AMERIKA: DE JAPANSCHE REGEERING en de pers houden niet op te wijzen pp den critieken toestand van de voedselpositie, welke liet gevolg is Van den zeer slechten rijstoogst Volgens de ramingen van het ministerie van landbouw zal deze nauwelijks voor de helft der bevolking voldoen de zijn. Sinds 1919 heeft Japan zulk een slechten oogst niet meer ge kend. De Japanscbe pers legt den nadruk op de demonstraties van uit gehongerde groepen, die zich naar de woning van den eersten minister begeven om er talrijke goede woorden en eenig voedsel te ontvangen. De pers gaat zelfs zoo ver, te toestand en klagen hun nood beweren, dat de geallieerden den plicht hebben Japan van voedsel te voorzien,, daar zij be loofd hebben van Japan een democratisch land te maken en „de democratiseering Van een land, waar de bevolking van honger sterft, geen zin heeft' Maar de Japaneezen overdrij ven gaarne den ernst van den SOWJET-CEN SUUR MINDER STRENG. De News Chronicle meldt uit Moskou, dat buitenlandsche correspondenten aldaar een waarneembare verzachting van de censuur op hun berichten hebben vastgesteld. Het wordt hun toegestaan vrijelijker te zijn in hun commentaren op Russische aangelegenheden. De beambten van de afdeeling censuur van het ministerie van buitenlandsche zaken, bel/ast met de censuur op berichten voor het buitenland, toonen zich bereidwillig, na de algemeene ruchtbaarheid, welke aan het protest van Anglo-Amerikaan- sche journalisten aan Molotof gegeven is. DUIZENDEN BURGERS IN CHINA OMGEKOMEN. In de provincie Soei-Joean (Noord-Chma) zijp, volgens een telegram van een aantal provinciale openbare instellin gen aan den politieken volks raad in Tsjoengking, duizenden burgers op hun vlucht voor communistische aanvallen van koude en honger omgekomen. De volksraad heeft het voorstel om een commissie van onder zoek, bestaande uit Chineesche en buitenlandsche waarnemers, naar Soei-Joean uit te zenden om den toestand aldaar in oogenschouw te nemen, aan vaard. om bij de Amerikanen mede lijden op te wekken. Zonder te ontkennen dat een deel der ste delijke bevolking aan onder voeding lijdt, moet men toch toegeven, dat de plattelandsbe volking en de welgestelde ste delingen nog niets van honger afweten. Opvoeding van Japan. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van MacArthur heeft een overzicht gegeven van de drie maanden geallieerd militair bestour van Japan en zeide, dat er niets gemakkelijks of zachts is in het leven, dat de Japanners moeten leiden, voor zij aanvaard zullen kunnen worden, als vredelievende natie. Het is de voornaamste taak van de bezettingstroepen, al dus de woordvoerder, het hui dige systeem te vernietigen, te doen boeten voor begane mis daden in het verleden en een volk te scheppen, dat voor al tijd democratisch zal leven. Dit doel moet bereikt worden door staatsmanschap, leiderschap en opvoeding. Wanneer Let Ja- nansche volk gestraft is, geleerd heeft, dat agressie geen voor deden oplevert en het bereid is als een vrij volk te leven, dan zal een van de doelstellingen van de overeenkomst van Pots dam bereikt zijn. GESTORTE CONTANTEN KOMEN OP VRIJE REKENING. Behalve bij postchèque- en girodienst. Daar er nog steeds het misverstand blijkt te bestaan, dat men bij storting van contanten de beschikkingsmacht over dit geld geheel of gedeeltelijk zou verliezen, vestigt het ministerie van Fi nanciën er nogmaals de aandacht op, dat vrije betaalmidelen ook na storting vrij Wijven. Zij worden dan geboekt op een vrije rekening, waarover men onbelemmerd door eenig blokkeerinegsvoorschrift kan beschikken. „SCHULD EN BOETE" VAN HET DUITSCHE VOLK, De beroemde schrijver Emil Ludwig in ons land. Zondagmiddag heeft Emil Ludwig in Diligentia te Den Haag gesproken over „Schuld en boete" van het Duitsche volk. Het is zijn bedoeling ook in an dere plaatsen van ons land op te treden. Ludwig is de eerste ge worden door zijn biographieën van bekende persoonlijkheden als: Goethe, Rembrandt, Napo leon, Wilhelm II, Bismarck, Michel Anigelo, Lincoln, Musso lini en Masarijok. Ludwig is de eeerstee ge weest, die in 1917. in Duitsch- land de vorming van een Vol kenbond heeft ondersteund. In 1920 stelde hij energiek voor. de schuldigen van den oorlog te straffen en moest daarom naar Zwitserland uitwijken. De auteur bezit nu de Zwitser- sche nationaliteit. Steeds heeft hij in zijn werken en door het houden van lezingen voor het Duitsche gevaar gewaa:/:chuwd. Ook nu moet zijn optreden als een aanhoudende waarschu wing worden beschouwd, welke de geallieerde volkeren ervoor wil behoeden weer in de fou ten te vallen, die na den vori- gen wereldoorlog zijn gemaakt. In Mei 1940 vertoefde Emil Ludwig in Nederland. Hij ver telt, dat hij juist twee dagen voor den Duitschen inval naar Frankrijk was vertrokken. Kort daarop week hij uit naar de Vereenigde Staten, waar hij het einde van den oorlog heeft af gewacht. In 1941 was Ludwig het laatst in Rusland. Ludwig ziet Stalin als de voornaamste ga rant van den vrede, omdat deze de grootste overwinnaar van de overwinnaars is. De Russen wil len geen wereldrevolitie aldus Ludwig. De revolutie is over hen gekomen, zooals die eigen lijk nog in geheel Europa in allé landen veranderingen te weeg brengt. Ludwig kende Roosevelt reeds tien jaar voor deze overleed. 6 Januari 1945 zag hij hem het laatst. Hij zag er toen zeer slecht uit. Roosevelt wist toen al, dat hij spoedig sterven zou. Teekenend voor den overleden president noemde Ludwig het gesprek van Roosevelt waarin deze Truman er op voorbereid de. dat de presidentsplaats spoedig zou openvallen Uit ons gesprek met den schrijver bleek, dat zijn groot ste belangstelling uitgaat naar de karakters van waarlijk groo- te persoonlijkheden. Over Hit- Ier zal hij geen biografie schrij ven. Deze man was te onbe langrijk. Hem hebben alle ele menten der grootheid ontbro ken. Emil Ludwig gelooft, dat de geallieerden nu groote fouten in Duitschland maken, vooral de Engelschen en Amerikanen. Deze fouten zijn grootendeels van psychologischen aard. Zooals de republiek van Wei- mar niet in één nacht gegrond vest kon worden, al heeft men wel gepoogd dit te doen zoo zal ook nu Duitschland niet met een hand-om-draaien een democratie kunnen worden, de jeugd moet tot democraten GELDIGHEIDSDUUR RANTSOENBONNEN, De rantsoenbonnen met den opdruk: „een rantsoen artikel a" (zeep), „een artikel c" (zout) „een rantsoen artikel d" (fruit), „een rantsoen artikel f" (be schuit)- en rantsoen arti kel g" (zuidvruchten1) blijven ook na 10 Nov. geldig. worden opgevoed. Wij zien het voorbeeld in Rusland en in de Katholieke Kerk, aldus Lud wig. Stalin heeft het volk tot communisten opgevoed. Een Katholiek kind gelooft in de doctrines, omdat het daarin is groot gebracht. Zooaïs onlangs gemeld werd, zullen zeer binnenkort weer electriscHe treinen gaan rijden tusschen de twee grootste steden van ons land» Deze belangrijke verkeersverbetering zal een feit worden, zoodra op het traject HaarlemLeiden, de laatste hand zal zijn gelegd aan de bovenleiding, die voorloopig boven enkel spoor wordt gespannen» Wij hebben ons omtrent de vooruitzichten van den aanvoer van personen-automobielen gewend tot de N.V. Nederlandsche Ford automobielen. Fabriek te Amsterdam en ver namen daar vrij optimistische geluiden. Het blijkt, dat de Fordfabrieken te Detroit aan Amsterdam voldoende onderdeelen op korten termijn kunnen leveren voor den bouw van Ford en Mercury automobielen en ook vrachtwagens en wel in die mate dat de Fordfabriek te Amsterdam reeds voor gerui- men tijd volop in bedrijf zou kunnen wor den gesteld. Ford schijnt zijin nieuwe modellen te gaan leveren in twee series, nl. een „de luxe" en een „super de luxe" serie, resp. bestaande uit drie en zes modellen, nl. Coach (twee deur), Sedan (vierdeur), drie verschillende coupe's en een Cabriolet. De nieuwe Mercury verschijnt als Coach, Sedan, Sedan coupe en Cabriolet. Men zal zich echter bij de fabri cage voorloopig beperken tot enkele van al deze carosserie modellen. Van de schaarsche gegevens, die momenteel beschikbaar zijn, kunnen wij vermelden, dat de Ford een wiel basis heeft van 2.90 m. de Mercury van 3 m. en de Lincoln Zephyr van 3.17y, m. De fordwagens kunnen naar keuze uitge rust worden met een V-8 motor of met een 6-cylinder motor. De Mercury is voorzien van een V-8 motor, terwijl de Lincoln Ze phyr de V-12 motor heeft als krachtbron. De V-8 motor is uitgerust met aluminium zuigers van een nieuw type. Als veiligheids- en comfort factoren wordt vermeld, dat de nieuwe ford een nog ver beterde remconstructie heeft en een nog meer comfortabele vering met stabilisator van het torsietype. Tot zoover cle berichten uit Amerika, maar ook Engeland laat zich niet onbetuigd en levert- naar Ford Amsterdam ons be richtte straks een tweetal typen lichte per sonenautomobielen, nl. de „Anglia" en de „Prefect", die in Nederland resp. bekend zijn onder den naam „Ford vier" en „Ford vier de luxe". Beide zijn uiterst zuinige en toch pittige wagens met een geheel electrisch gelaschte stalen carrosserie. Naar wij vernemen, zijn er reeds enkele exemplaren van deze automobielen in Ne derland gearriveerd, terwijl er nog een flink aantal in de zeer naaste toekomst wordt verwacht. Maar niet allen op personenwagengebied kan de N.V. Nederlandsche Ford Automobie len Fabriek ons optimistische geluiden doep hooren. Ook de Ford bestel- èn vrachtwagen- situatie geeft stof tot vertrouwen. Men kan natuurlijk uitsluitend op aankoopvergunning reeds een serie leveren nl. van klein tot groot: 1. Fordson (kleine) bestelwagen, uitgerust met „Ford 4" motor; 2. Ford V-8 vracht wagen, uitgerust met ford V-8 motor; 3. „Thames" frontstuur en trailer Combinatie, (oplegger). Ook deze vrachtwagen is uitge rust met ren Ford V-8 motor. Vernieling en vernieuwing. Dank zij de medewerking van de Nederlandsche Spoor wegen was dezer dagen een A. N. P.-verslaggever in de gele genheid, de situatie op laatst genoemd baanvak, dat nu nog door stoomtractie wordt be diend, eens van de locomotief af gade te slaan. Bij die gele genheid werd wel een duide lijke indruk verkregen van de schade, die het oorlogsgeweld en de moedwillige vernielzucht van den bezetter ook hier aan onze spoorwegen hebben toe gebracht. Zoo zal het bijv. nog wel geruimen tijd duren voor dat de spoorbrug bij Warmond weer voor het op- en afgaand verkeer berijdbaar is. Daar naast echter krijgt men ook een gevoel van bewondering voor de activiteit, die momen teel door de Nederlandsche Spoorwegen wordt ontplooid. Waar men te Utrecht het vi tale belang van een snelle treinverbinding tusschen de hoofdstad en de Maasstad maar al te goed begreep, daar ging men met man en macht aan het wérk om te herstellen wat vernield was. Bevond zich voor enkele maanden de bovenleiding tus schen Haarlem en Leiden nog, voor zooverre deze niet ver wijderd was in een uiterst desolaten toestand terwijl tal rijke masten verwrongen op den grond lagen, thans is men weer zoo ver, dat weldra de groene en grijze wagens tel kens met hun zoemende elec- trische motoren hier door het vlakke polderland zullen snel len. Het gaat weer vlugger en veiliger! t Wanneer men nu denkt hoe groot het gebrek aan materia len is en hoe schier onoverko melijk de problemen zijn, waar voor de directiè van het meest geteisterde bedrijf in Neder land staat, dan kan een derge lijke prestatie niet hoog ge noeg worden gewaardeerd. Maar hoe gaarne men hier de „hedendaagsche" stoomtrein met zijn oncomfortabele rijtui gen, waarvan de ruiten menig maal gebroken zijn en waarbij goederenwagens den passagiers tot Vervoermiddel dienen, ook zal zien verdwijnen, toch gaat er met hem een sukje poëzie verloren, dat de nuchtere en zakelijke electrische tractie ons niet vergoeden kan. Want interessant en imposant is en blijft nu eenmaal het le ven op de machine. En wan neer men den „meester" dan zoo rustig den weg, de seinen en de signalen ziet gadeslaan, terwijl tevens geen der vele manometers, peilglazen, han dles en krukken aan zijn aan dacht ontsnappen, en bemerkt, dat de onstuimig voortjagende Jumbo, trillende over al haar leden, aan zijn minste wenken gehoorzaamt, dan weet men dat mede dank zij dezen ar beid het praedicaat „veilig" bij de Nederlandsche Spoorwe gen geen ij dele klank is. In de vergadering van de R.K. Kamercentrale Leiden, j.l. Zaterdag gehouden, werd door een der afgevaardigden aan den voorzitter, mr. E. Bolsius, de vraag gesteld: waarom is u niet als voorzitter afgetreden, want,er zijn bezwaren te gen u, omdat u als lid van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland het Commissariaat over de Provincie hebt aan vaard uit de handen van de Duitschers? Mr. Bolsius zeide er zich te verheugen dat deze vraag in deze vergadering werd gesteld. Niets is verderfelijker dan achterbaksch gepraat en het niet kennen der feiten. Want hoe is de toedracht? Uitslui tend op verzoek van Jhr. van Karnebeek heeft £V.\ diens taak overgenomen, omdat Jhr. van Karnebeek door ziekte niet in staat was deze functie te blij ven waarnemen. Toen later van Genecbten werd aangewe zen door de Duitschers heeft spr. met de drie andere Gede puteerden ontslag aangevraagd. In geen geval wilde men sa menwerken met dezen N.S.B.- er. Deze heeft zelf zijn hope- looze situatie begrepen en is dan ook maar nooit geïnstal leerd! Toen deze overwinning was behaald hebben Gedepu teerden de afspraak gemaakt samen te blijven werken. Dit was waarlijk geen sinecure. Talloos waren de moeilijkhe den. met boven zich de drieste bezettende macht en onder zidh de potentaatjes van N.S.B.- burgemeesters. Meerdere malen heeft spr. zich afgevraagd wat kon en niet kon en spr. is er van over tuigd land en volk gediend te hebben. Nooit hebben wij een functie uit de handen der Duitschers geaccepteerd en nimmer zouden we dat geac cepteerd hebben! (Het dave rend applaus bewees hier aller instemming). De afgevaardigde vragenstel ler antwoordde deze mededee- ling zeer waardevol te achten en zich over den stand der fei ten te verheugen. Wij gelooven niet mis te tas ten als we er aan toevoegen, dat elk redelijk mensch zich zal verheugen over deze fei ten. Al te gemakkelijk wordt gepraat en.... gekletst. Onthouden wij de Paulinische raad: onderzoek de feiten en behoudt het goede. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Zondagmiddag vergaderde de R.K. Bouwvakarbeidersbond. De heer H. van Werkhoven trad hierbij als spreker op, waarbij hij in zijn rede vooral de belan gen van den arbeider uiteenzette. Hierna sprak de geestelijke adviseur, kapelaan Vielsema, ook nog enkele woorden, waarna het bestuur als volgt gekozen werd. J. P. van der Velde, voorzitter, S. G. Gerse. secretaris, J. S. v. d. Werfl, penningmeester, C. Scltoonder- woerd. j. Zandbergen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2